Mil i en -p robleem rond koelkast is al opgelost' 'Rijksweg 11-west verdiept aanleggen: beter voor het milieu' ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 (Suöitentos Honderd jaar geleden stond in de krant: Men meldt van het Loo Bij het kinderfeestje, Donderdag door H.M, voor Prinses Wilhel- mina gegeven, waren 4 meisjes en 3 jongens tegenwoordig. In een rijtuig met 4 paarden be spannen, werden H.M. de Ko ningin, H.K.H. de Prinses, de hofdame freule Van Itersum en de jeugdige gasten van het pa leis gebracht naar het chalet in het Soerensche bosch, alwaar een collation lichte maaltijd) gebruikt werd. Daarna ver maakte het jonge gezelschap zich met allerlei spelen, zooals paaltje trekken, zakdoek-leggen enz., waarbij H.M. en de hofd ame vroolijk voorgingen. Op een dorp in Cantal (Frankrijk) ging deze dagen bij een onweer de vrouw van den kerkeknecht, geholpen door een herdersjongen, uit alle macht de klok luiden, volgens het volksge loof vertrouwende het onweer al dus te zullen doen afdrijven. Zij werd door den bliksem doodge slagen. De jongen kwam er met lichte brandwonden af. Vijfentwintig jaar geleden: De tiveemiljoenste televisiebe- zitter is gevonden. De P.T.T. heeft bekendgemaakt dat het de heer C. Bouterse in Schagen (N.H.) is. Hij zal vanavond de centrale figuur zijn in het ruim een uur durende programma, dat de N.T.S. rond de tweemil joenste kijker uitzendt. Op 26 ju li heeft de heer Bouterse het tv- toestel gekocht. Min of meer tot zijn verbazing heeft hij gemerkt, dat hij sindsdien meer thuis is dan anders, omdat hij zelf ook veel plezier heeft in het kijken naar de tv-programma 's. Enkele data en getallen: op 31 december 1951 stonden er in Nederland 500 tv-toestellen, op 31-12-56 wa ren dat er bijna 100.000, en op 14-11-61 een miljoen. In Leiden waren op 1 januari 1965 18.013 geregistreerde televisie-kijkers. Groep kinderen uit Tsjernobyl geniet van leuke vakantie 'Mestbeleid houdt te weinig rekening met belangen boer' HAARLEM (ANP) - Het Neder landse mestbeleid houdt te wei nig rekening met de situatie van agrariërs in veenweidegebieden. Daardoor dreigt een groot aantal landbouwbedrijven te verdwij nen. Dat staat in een rapport dat gistermorgen is aangeboden aan de commissaris van de koningin in Noord-Holland, R. de Wit. Het rapport is opgesteld door het Samenwerkingsverband Wa terland. In deze organisatie wer ken de Milieufederatie Noord- Holland, het Centrum Landbouw en Milieu en een werkgroep van jonge boeren samen. In Waterland produceert 70 pro cent van de bedrijven vaste mest. Door aanscherping van de wetge ving dreigt deze mestsoort te ver dwijnen. Volgens het rapport is het mestprobleem in gebieden als waterland niet zozeer een over schot, maar een juiste verdeling van de hoeveelheid mest. De mestwetgeving is naar de mening van de makers van het rapport niet alleen nadelig voor de betrokken bedrijven, maar ook voor de weidevogelstand. Weide vogels hebben vooral baat bij vas te mest. Het verdwijnen van deze soort zou een negatieve invloed hebben op de vogelstand. In het rapport wordt de voor veenweidegebieden, die in het Zuid-Holland veel voorkomen, een andere bemestingsaanpak voorgesteld. Deze aanpak zou zo wel gunstig moeten zijn voor de landbouw, als ook het milieu en de natuur in de betrokken gebie den. Het samenwerkingsverband heeft het provinciebestuur van Noord-Holland gevraagd het al ternatief met concrete maatrege len te ondersteunen. WASSENAAR De kinderen uit Tsjernobyl en omgeving, die mo menteel in ons land te gast zijn, hebben de vakantie van hun leven. Ze vallen van de ene verbazing in de andere. Gisteren kwam er weer een bij. Het attractiepark Duinrell in Wassenaar had de groep, die inclusief begeleiders 290 man groot is, uitgenodigd voor een gezellige middag. De aankomst was spectaculair: de kinderen werden vanuit Sche- veningen in een colonne van 68 taxi's naar Wassenaar gereden. Politiemotoren, versierd met bal lonnen, begeleidden de stoet. Op een groot bord boven de in gang stond in het Russisch 'Een hartelijk welkom aan de kinderen van Tsjernobyl'. Directeur Van Zuylen van Nijevelt wachtte de groep bij de ingang op en werd op Russische wijze direct al in de ca deautjes gezet. Vervolgens zwermden de kinderen in groep jes door het park. De Russische kinderen zijn nog een week in Ne derland. zij zich in het attractiegebeuren stortten. Wannonder vindt vervanger voor schadeKjke cfk's Waarom ze dan niet doen, is me la ter wel duidelijk geworden. Aan cfk's kunnen bedrijven nog iets ver dienen. Propaan is echter spotgoed koop. Het is immers een restpro- dukt van de olieraffinage. Daar komt nog bij dat het, wanneer het ook als koelmiddel wordt gebruikt, de afzet nauwelijks verhoogd. Eén flinke tanker en alle koelkasten ter wereld kunnen worden gevuld. Daar hoeven bedrijven het dus niet voor te doen". Normale koelkast Ondanks het gebrek aan serieuze belangstelling, is de vinding toege past. "Ik heb een beetje geëxperi menteerd en ontdekte zo dat 30 tot 40 gram propaan voldoende is om een koelkast te laten draaien. Het aardige is nu dat dit te weinig is om ooit een ontploffing te kunnen ver oorzaken. Met andere woorden: het explosie-remmende middel is bij een normale koelkast niet eens no dig". "Voor de zekerheid heb ik, zo goed en zo kwaad als het kan, uitge test of het inderdaad geen kwaad kan. Dat bleek dus zo te zijn. Een de vakantie in Duinrell werkt, vrolijkte de <foto's Jan Holvast) Van onze redacteur Wim Wegman WARMOND - Als het aan de Warmonder Dick Gijsen ligt, behoort een belangrijk milieu-probleem binnenkort tot het verleden. Hij denkt namelijk de oplossing te hebben gevonden vpor cfk's in koel installaties. Deze gassen tasten de beschermende ozonlaag in de atmosfeer aan en zijn om die reden al eerder uitgebannen als drijfgas in spuitbussen. In koelkasten worden ze nog wel volop gebruikt, simpelweg omdat de industrie er nog altijd niet in is geslaagd een goede vervangende stofte vinden. Gijsen denkt nu het antwoord te hebben: onontplofbaar gemaakt propaan. Het koelt even goed als de cfk's, het is net zo veilig en minstens zo goedkoop. Dat zijn vinding werkt, staat volgens Gijsen vast. De tien koelkasten die hij inmiddels met propaan heeft gevuld, draaien tot volle tevredenheid van de gebruikers. Er blijft nog één probleempje over: tot dusver heeft niemand zijn ontdekking in produktie willen nemen. Helemaal origineel is de vinding niet. Gijsen - een voormalig koel- technicus - is de eerste om dat te er kennen. "Al sinds de jaren '30 is be kend dat propaan - het gas waarmee wegwerpaanstekers zijn gevuld - een uitstekend koelmiddel is. Het heeft echter nooit een wereldwijde toepassing gekregen omdat er een belahgrijk risico aan kleeft. Pro paan is brandbaar en kan, als het in een bepaalde verhouding in de lucht komt, zelfs exploderen. Cfk's hebben die nadelen niet. Ze zijn on brandbaar en niet giftig. Dat ze de ozonlaag aantasten, en er dus voor zorgen dat de aarde wordt blootge steld aan meer schadelijke ultravio lette straling, is eigenlijk pas on langs ontdekt". Ook het middel waarmee het ex plosiegevaar van propaan kan wor den ingedamd, is niet door de War monder zelf bedacht. "Maar ik ben wel de eerste die het wil gebruiken voor deze toepassing. Het klinkt misschien vreemd, maar ook dat maakt een vinding origineel". Waar uit de stof nu precies bestaat, wil Gijsen niet zeggen. "Ik hoop nog al tijd dat ik mijn ontdekking kan ver kopen aan een bedrijf. Als ik er al te veel over vertel, kunnen ze precies nagaan wat het is en kan ik mijn ver goeding wel vergeten". Hij wil wel vertellen hoe hij op het spoor is gekomen van het middel. "Ik zag het tien jaar geleden voor het eerst in een uitzending van het televisie-programma TROS-aktua. Het werd toen gepresenteerd als een produkt waarmee gastanks vei liger gemaakt konden worden. Een effectief middel bleek het, want een gastank zonder dat spul spatte met een grote klap uit elkaar. De tank waaraan het middel was toege voegd brandde langzaam, met een klein vlammetje leeg". Vezelachtig "Toen ik een keer nadacht over pro paan als alternatief voor cfk's, her innerde ik me die uitzending op eens weer. En ik stelde me voor, als brandstoftanks op die manier veili ger gemaakt kunnen w'orden, waar om zou dat dan niet kunnen met koelinstallaties? Ik heb daarna cón- tact opgenomen met de ontdekker van dat middel en uitgezocht wat de mogelijkheden ervan zijn. Het bleek heel goed voor dat doel ge bruikt te kunnen worden. Alleen, niemand had er ooit aan gedacht". De manier waarop het middel werkt, is vrij eenvoudig, verklaart Gijsen. "De stof heeft een vezelach tige structuur en sluit het gas min of meer op in kleine ruimten. Ontstaat er in een gastank - of koelinstallatie - een groot lek, dan wordt het pro paan een beetje tegengehouden, waardoor er niet voldoende gas in eens kan ontsnappen om een explo sie te veroorzaken. Propaan ont ploft namelijk pas wanneer er meer dan 39 gram per kubieke meter lpcht vrijkomt en dat is voor een gas to'ch een flinke hoeveelheid". Gijsen heeft zijn vinding inmid dels voorgelegd aan het Uitvinders- centrum in Rotterdam. "Die heeft het positief beoordeeld, waarmee dus is gezegd dat het inderdaad een originele toepassing is". Het Rotter damse centrum heeft geprobeerd bedrijven te interesseren voor Gij- sens idee, maar dat is tot nog toe zonder resultaat gebleven. "Ik heb een groot aantal reacties gehad, dat wel, maar niemand heeft het uitein delijk in produktie willen nemen. Warmonder Dick Gijsen met zijn eigen propaan-koelkast: "De belangstelling i vinding nog in produktie nemen". koelkast met propaan explodeert ke en brandbare stoffen aanwezig, misschien meer, want de Consu- niet als hij in de brand is gestoken, dat dat beetje propaan er eigenlijk mentenbond heeft de Warmonder Je hoort slechts een klein plofje, weinig toe doet, zeiden meer niet. De arbeidsinspectie, die Inmiddels heeft Gijsen bij eer ik heb geraadpleegd, had trouwens tiental koelkasten de cfk's vervan- geen enkel bezwaar tegen mijn pro- gen door propaan; waarbij de cfk's paan-koelkast. In een gemiddeld uiteraard op een verantwoorde ma- huishouden zijn al zoveel schadelij- nier zijn afgevoerd. Het worden ei gevraagd meer informatie te geven over zijn vinding. "Het zou natuur lijk mooi zijn als zij zich ervoor in zetten. Ze hebben veel meer moge lijkheden dan ik om publiciteit aan de zaak te geven". Als de rijks weg 11-west er komt, gaat hij vlak onder de Leidse Ste venshof (links boven op de fo tolopen en de Voorschotense wijk Noord- Hofland (mid den). Deze wijk ligt ingeklemd tussen de spoorbaan (die linksonder be gint) en de Kor te Vliet (rechtsboven. Voor de rijks weg moeten, bij de spoor baan, enkele volkstuintjes wiijken, een golfbaan en een honkbalveld (rechts tegen de doorgaande Admiraal de Ruytersingel aan). Het zwembad (middenonder) en landgoed Berbice (rechtsbene- den) blijven ROTTERDAM/VOORSCHOTEN - Rijks weg 11-west wordt mogelijk verdiept aan gelegd en gedeeltelijk zelfs als een tunnel uitgevoerd. Ambtenaren van Rijkswater staat hebben dit onlangs verklaard in een gesprek met het Voorschotense college. Als de weg op deze manier wordt aange legd, kan de luchtverontreiniging door het autoverkeer flink worden verminderd. Bovendien kan de geluidhinder binnen de perken worden gehouden. Of het inderdaad zo ver komt is nog al lerminst duidelijk, stelt woordvoerder F. van Hijst van de directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat. "Het is zelfs maar de vraag of rijksweg 11-west ooit wordt aan gelegd. De eerstkomende tien jaar is er geen geld voor. Dat is het enige dat zeker is. Wat er na het jaar 2000 gebeurt, weten we nog niet". Omdat er voorlopig geen gulden be schikbaar is voor de aanleg van de A 11- west, heeft Rijkswaterstaat nog geen en kel plan gemaakt voor deze rijksweg. "Er is dus ook nog niet besloten of de weg op de gebruikelijke manier wordt aangelegd of in een soort tunnelbak komt te liggen. Wel wordt overwogen om rijksweg 14 - een verbindingsweg tussen de snelwegen Am sterdam-Den Haag en de Den Haag- Utrecht - verdiept aan te leggen. Deze weg heeft veel overeenkomsten met de rijks weg U-west. Ze komen ongeveer in het zelfde gebied te liggen en ze voeren alle bei langs stedelijke bebouwing. Het is dus geen gekke gedachte om 11-west op een soortgelijke manier' aan te leggen. Maar nogmaals, er is geen enkel besluit over ge- Als rijksweg 11-west in een open tun nelbak komt te liggen, maakt dit de aanleg niet veel zekerder. Een dergelijke uitvoe ring is uitermate kostbaar, en het rijk heeft in zijn nieuwe Structuurschema Verkeer en Vervoer - waarin onder meer alle wegenplannen zijn opgenomen - rijksweg 11-west een lage prioriteit gege- Het idee van Rijkswaterstaat maakt de rijksweg niet aantrekkelijker voor het Voorschotense college, verklaart L. den Hartog, beleidsmedewerker bij deze ge meente. Voorschoten, al sinds jaar en dag een fel tegenstander van de A U-west, be twijfelt of een verdiepte aanleg wel zo veel voordelen heeft. Opmerkelijk is ove rigens dat de voormalige Voorschotense wethouder J. Visser al eens eerder heeft voorgesteld de rijksweg in het landschap te laten verzinken. Dat idee is toen door de raad van deze gemeente ferm van de hand gewezen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11