Leiderdorpse schooljeugd maakt kennis met Indonesië Oegstgeester modelbouwer verzorgt kleine Sail in plaatselijke etalage Nieuweweg Zoeterwoude drie weken afgesloten PAGINA 10 REGIO LEIDEN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1990 DUIN- EN BOLLEN STREEK Het seizoen is laat begonnen, maar het mooie weer van de afgelo pen weken heeft veel goed gemaakt. Dat is de algemene indruk van de toeristische sector in de Duin- en Bollen streek bij het opmaken van een tussenbalans. De cam pings, hotels en strandpavil joens deden goede zaken, al gaat de vergelijking met vo rig jaar nog niet op. "Maar toen hadden we ook exorbitant goede zomer", zegt di recteur A. Mol van de Noordwijkse hotels Oranje en Boulevard. Het ef fect van die goede zor ZZ s wel dat de toeristen meer ver trouwen hebben gekregen in het Nederlandse weer en daar bij het plannen van de vakantie voor dit jaar zeker rekening mee hebben ge houden. "Ze durven hun vakantie i eigen land door te brengen", meent een woordvoerster van at tractiepark Duinrell in Wassenaar. "En dat vertrouwen wordt niet be schaamd". De tropische temperatu ren van begin augustus hadden ech ter ook hun schaduwkanten. Van camping Theo Vergeer in Warmond verdwenen gasten omdat het in de caravan niet uit te houden was. Voor de strandexploitanten be gon dit zomerseizoen uitgesproken knudde, zo drukt Katwijker J. Ver hoef van het paviljoen Noordzee zich kernachtig uit. "Daarna is het weer opgeknapt en hebben we het druk gekregen. Vorig jaar om deze tijd was het wel iets beter. Je kunt dus niet zeggen: 'Ha, dit is een uit stekend seizoen'. Veel zal afhangen van de komende weken". Zijn collega R. van Rooijen van de Strandgans (de voormalige Strand- loper) in Noord wijk bevestigt die opinie. "Het is hier een paar weken heel erg druk geweest en de toeloop op de terrassen was waarschijnlijk even groot als in 1989. Maar tijdens de hete dagen was het op het strand bij de verhuur van windschermen en badhokjes wat mindeiAls het zo heet is zoeken de badgasten direct de waterkant op. En op sommige dagen was het hier echt om te smel ten". Goede weken De campinghouders in de regio zijn tevreden met het verloop van het n, al is volgens beheer- Bij de tropische hitte van de afgelopen week zochten de toeristen vooral het water op, zoals hier o Katwijk. (fotc Op de Katwijkse camping De Noordduinen worden gasten die niet hebben gereserveerd geconfronteerd met het bordje 'vol'. (foto Wim Dijkman) i enkele der H. Beugelink de bezettings graad op de Katwijkse camping De Noordduinen niet beter dan vorig jaar. "Het seizoen valt voor ons nu wat vroeger. De laatste weken is het hier steeds vol geweest. Met ingang van volgende week zaterdag krijgen we het wat rustiger omdat dan de vakanties in Duitsland en delen van Nederland zijn afgelopen". Ook camping Solassi aan het Oos- terduinsemeer in Noordwijkerhout heeft goede weken achter de rug. "Tijdens de bouwvak is het altijd vol. Het lijkt dit jaar vooral drukker te zijn in het voorseizoen en de pe- - riode direct na het hoogseizoen', Meer plaatsen vertelt beheerder S. van der Werf. J, Bakker, eigenares Carlton vooral e jeugdige kampeerders het Oosteinde in Warmond. "De tels i groeten Wil, het is te heet in dit kof- van c i Noordwijk gaan het budget gasten ver te boven", a fieblik", kreeg zij vorige week te ho- telt Wernik, die desnoods slapers doorstuurt naar de jeugdherberg i pinggasten. In de bijna 25 jaar dat Haarlem of Den Haag. Het goede "Wij hebben hier veel yaste bezoe- anderde beleid in de jeugdherberg, kers, dus we merken er niet zo veel "Vroeger bleven individuele gasten of het goed of slecht weer is. De vaak camping is toch vol. Alleen als het week", te warm is, is het comfortabeler in huis dan ir "Het is beter dan vorig jaar", ver telt ook T. Oostdam van hotel De Witte Raaf in Noordwijk. "Het fan tastische weer trekt enorm en veel gasten blijven langer dan gepland. Er komen nu ook meer Fransen en Italianen dan in andere jaren", Het zomerseizoen 1990 is voor camping De jeugdherberg De Duinark in Noord- de Kraaierslaan, merkt wijk duidelijk beter dan het vorige meent Oostdam. In Huize Corry verschuiving van minder seizoen. In mei en juni was de Noordwijk merkt de familie Zorn jeugdherberg vol met groepen kamperende gezinnen. Zij dankt kantievierders. de laatste weken het volle kampeerterrein aan het zijn er veel individuele gasten. Re- mooie weer. "De telefoon is net e gelmatig moet worden weerstation. Zodra de voorspellin- kocht. "We kunnen makkelijk gen goed zijn, stijgt hier het aantal tig plaatsen meer hebben", vertelt telefoontjes. Door het mooie wi het altijd extra druk". Dat het zomerzonnetje ook der aardige kanten heeft, merkte W, minder van de seizoensinvloeden. "Het is maar waarop je je instelt", zegt D. Zorn. "Wij moeten het niet hebben van dagjesmensen of toeris ten die pas bij aanhoudend mooi weer besluiten een paar dagen naar assistent-beheerder W. Wernik. De de kust te gaan. We hebben gasten gasten die geen plaatsje in de jeugd- uit Engeland, Ierland en Frankrijk herberg kunnen krijgen, worden die hier met de bus komen. Weer of r pensionnetjes in Noordwijker- geen weer, al hoop je natuurlijk wel Vergeer van camping Theo Vergeer hout doorgestuurd. "De grote ho- dat ze het treffen". VW-directeur M. van der Jagt meet de extra belangstelling voor Noordwijk aan het aantal aanvra gen voor huisjes en appartementen. "We hebben nu al meer dan duizend keer bemiddeld bij de verhuur. Dat aantal haalden we vorig jaar pas eind september", vertelt Van der Jagt. Dat het seizoen pas laat van start is gegaan wijt zij aan het slech te weer en het wereldkampioen schap voetbal. "Dat heeft zeker een remmende invloed gehad". Haar collega Verplancke uit Katwijk noemt de afgelopen paar weken 'aardig'. "Ik kan niet zeggen of het redelijk of goed is", probeert hij een dam op te werpen tegen te veel en thousiasme. "Het seizoen is nog niet afgelopen". Dat enthousiasme is er uitdruk kelijk wel bij attractiepark en cam ping Duinrell in Wassenaar. Zowel de camping als het pretpark trek ken grote aantallen bezoekers. Er wordt dit jaar zelfs weer op een mil joen gasten gerekend, een aantal dat sinds 1984 en 1985 - toen het Tikibad werd geopend niet meer is gehaald. "Door de goede zomer van vorig jaar hebben de vertrouwen gekregen in het Neder landse weer. Ze durven hun vakan tie weer in Nederland door te bren gen. Er waren dit jaar veel meer re serveringen dan vorig jaar", vertelt W. van der Spek van Duinrell. Space Expo Ook de toeristische trekpleisters die het normaal gesproken niet moeten hebben van een stralend zo merzonnetje, hebben dit jaar niet te klagen. W. van Gooi, directeur van het in juli geopende Space Expo, is zeer tevreden over het aantal bezoe kers dat de weg naar het terrein in de Noordwijkse duinen heeft kun nen vinden. "Hoewel het geen echt museum- weer is geweest, hebben wij toch al 6500 bezoekers gehad voor de expo sitie. Space Expo is deels bedoeld als een slechtweervoorziening, maar nu blijkt de ruimtevaartten toonstelling ook bij mooi weer veel bezoekers te trekken". Een uitzon dering maakt Van Gooi voor vorige week zaterdag, toen het 35 graden was. "Dat was geen hoogtepunt", geeft hij toe. "Met enkele tientallen bezoekers waren we wel uitgeteld. De dag erna was het echter wel weer druk". Ook bij het Katwijks museum is de bewuste tropische zaterdag een triest dieptepunt. "In de ochtendu ren één bezoeker en 's middags twee", stelt beheerder C. Taat vast. "De mensen gaan met dergelijk prachtig weer liever naar het strand dan naar het museum. Ook al was het hier tussen het marmer mis schien wel koeler dan op het strand". Volgens Taat loopt het be zoekersaantal in het Katwijks mu seum achter bij de aantallen van 1989. Het mooie zomerweer speelt daarbij een rol, maar ook het feit dat er een minder bekende kunstenaar in het museum exposeert. "Maar ontevreden zijn we niet', verklaart de beheerder. Het museum van het Genoot schap Oud Noordwijk heeft over bezoekers niet te klagen. "Er zijn heel veel toeristen naar de kust ge komen. Zeker nu het wat minder warm is, is het erg druk in het muse um", vertelt vrij williger C. Kouwen- hoven. Ook de expositie van Neder landse tegels is volgens Kouvyenho- ven een trekpleister. "Daar komen veel mensen speciaal naar kijken". LEIDERDORP - In het Leiderdorp- se sociaal-cultureel centrum de Sjelter kunnen kinderen onder de twaalf jaar de komende week ken- nismaken met Indonesië. Maandag middag van half twee tot half vier kunnen 4- tot 8-jarigen aan de Heemraadlaan 67 sarongs maken en draaien 8- tot 12-jarigen palm- en ba nanenbomen in elkaar. Dinsdagochtend van tien tot een - uur staat voor de jongsten het ma ken van wajangpoppen op het pro- gramma en voor de 'ouderen' spel, jlinodruk en koken. Woensdag tus- isen tien en twee uur proeven de jongsten tropische vruchten en ma- j ken ze een busreis naar de Hortus Botanicus. De 8- tot 12-jarigen gaan •r Volkenkun de, maken een speurtocht, eten In disch, bespelen de gamelan en ma ken een anklung. Donderdagochtend staat van tien tot twaalf een dierenochtend op het programma voor de jongsten en ma ken de ouderen Indonesische kle ding. Van half twee tot half vier zin gen de jongsten een Indonesisch liedje, weven ze raffis en maken ze slippers. De wat ouderen werpen zich dan op sport en spel. De Indo nesische week wordt vrijdagoch tend tussen tien en twaalf afgeslo ten met twee aparte feestochten- den, met extra rituelen en muziek voor de wat ouderen. Cursus voor werkloze vrouwen die Idndercentrum willen leiden 'LEIDEN - Vrouwen die aan de slag willen als leidster van een kindercen trum, kunnen in september een cursus volgen voor dit vak. De opleiding is speciaal bedoeld voor vrouwen uit de regio die bij het arbeidsbureau staan -ingeschreven als werkzoekende. De cursus duurt twee jaar. Gedurende die tijd krijgen de vrouwen één tdag per week les en lopen ze twee tot drie dagen stage bij een kinderdag verblijf of een peuterspeelzaal. De opleiding is gratis. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de organisatie, Regio- project artikel 36 wwv, tel. 071-251171. De instelling is alle werkdagen, be- ;halve woensdag, te bereiken tussen 09.00 en 12.00 uur. Katwijkse politiek discussieert over besluit om 110 bomen te kappen KATWIJK Het besluit om 110 populieren te kappen in dé groengordel van de wijk Rijnsoever, komt volgende week woensdag toch ter discussie in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening in Katwijk. Het college van burgemeester en wethouders gaat niet in op het verzoek van de PvdA- fractie om de beraadslaging uit te stellen tot na de vakantieperiode. De PvdA had eerder al geprotesteerd tegen de gevolgde procedure die vooraf ging aan het besluit om de bomen te kappen. De populieren staan 'aan weerszijden van een fietspad, dat moet verdwijnen in verband met de bouw van een aantal bejaardenwoningen op het terrein achter de Pniël- kerk. De fietsroute wordt een voor auto's toegankelijke weg. De PvdA heeft de verantwoordelijke wethouder de afgelopen periode verweten nooit op het kappen van de bomen te hebben gewezen als noodzakelijke consequentie van de bouw van de bejaardenwoningen. Dat zou pas duide lijk zijn geworden toen de zaag in de populieren ging. Oegstgeestenaar L.H. Heinsman met scheepsmodellen die worden tentoongesteld in een etalage aan d< plaatselijke Lange Voort (foto Jan Holvast OEGSTGEEST - Het Amster damse zeilevenement Sail '90 wordt in Oegstgeest op beschei den schaal nagevolgd. In de etala ge van een boekhandel aan de Lange Voort staan tussen de zeil- boeken vier modellen van oude zeilschepen, gemaakt door Oegst geestenaar L.H. Heinsman. Ruim twee jaar heeft Heinsman gewerkt aan het grootste schip, de een meter lange H.M.S. Vic tory. Het origineel ligt in de Thee ms bij Londen als museumschip. "Het model van de Victory bouw de ik na aan de hand van tekenin gen. Het is een dubbelwandig mi niatuurschip dat bestaat uit zui ver hout. Later heb ik er het be slag op aangebracht en dat is een ontzettend priegelwerk", ver klaart hij. Het is voor de Oegstgeestenaar de eerste keer dat hij het produkt van zijn hobby exposeert, maar plannen om het een volgende keer grootschaliger aan te pakken heeft hij niet: "Ik heb vroeger zelf gevaren en nu doe ik dit werk puur voor de aardigheid. Ik woon hier om de hoek bij de boekhan del en zo is het gekomen". Ook aan verkoop van zijn mini atuurschepen wil hij niet denken. "Nee hoor, dat is niet de bedoe ling. Het is nu al een jaar of tien mijn hobby en dat moet het blij ven. Sinds ik in de VUT zit heb ik er meer tijd voor, want vroeger moest het altijd in de avonduren gebeuren. Nu lees ik er ook veel over, maar bouwen blijft het leuk ste". Wegens reconstructie ZOETERWOUDE - De tweede fase van de reconstructie van de Zoeter- woudse Nieuweweg begint volgen de week. De weg tussen Zoeterwou- de-dorp en Zoeterwoude-Rijndijk zal ongeveer drie weken worden af gesloten voor autoverkeer. Tijdens de werkzaamheden wordt de verharding van het weg dek onder handen genomen vol gens de milieuvriendelijke beginse len van de recycling-in-situ metho de. Daarbij wordt het puin van het oude wegdek ter plaatse opnieuw gebruikt. In het afgelopen half jaar werden de eerste delen van de reconstructie van de Nieuweweg uitgevoerd. Daarbij werd de weg-as verlegd, zo dat de bomen die de weg omzomen meer ruimte krijgen. Ook werd een groot aantal bomen enige meters verplaatst. Expositie Jeanne de Jong- Beenakkers exposeert tot en met 3 september aquarellen en ge mengde technieken in restaurant De Stad Rome aan de Warmondse Baan. Concert In de dorpskerk aan het Wassenaarse Plein geeft Jan van Biezen vanmiddag van' half vier tot vier een promenadecon cert. Samen met zangeres Margot van Biezen brengt hij werken van Hugo Diestier en Adriaan Engels ten gehore. Radio De Leiderdorpse gemeentevoorlichter Monique Matze is maandagavond te ho ren in het programma Leiderdorp Lokaal, van zeven tot acht uur op 88,1 (kabel) en 105,7 (FM). Matze verlaat haar Leider dorpse post per 1 september om voor lichter te worden in Dordrecht. Spellerimiddag Spelen en spellen staan dinsdag- en vrij dagmiddag centraal bij twee Voorscho- tense buurthuizen. Dinsdagmiddag kun nen jeugdigen van twee tot half vijf te recht in buurthuis Boschgeest/Bloemen- wijk aan de Douw van der Kraplaan, vrij dagochtend is het de beurt aan buurthuis Noord-Hofland aan de Leidseweg-noord. Ook knutselen behoort hier tot de moge lijkheden. Vossenjacht Het Voorschotense buurthuis Bosch- geest/Bloemenwijk zet donderdagoch tend tussen tien en half een een vossen jacht uit in het centrum, 's Middags brengt theater Popject 'Het beest van monsieur Racine' in dit buurthuis aan de Douw van der Kraplaan. Popject acteert en brengt poppenspel en mime. Poppentheater Poppentheater John de Winter brengt vrijdagmiddag het sprookje 'Rode lucht boven een paradijs' in het buurthuis Noord-Hofland aan de Leidseweg-noord, compleet met muziek en lichteffecten. Oegstgeest heeft weer een budgetvoorlichter OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest heeft een nieuwe bud getvoorlichter. Iedere donderdag ochtend van negen uur 's ochtends tot half één is mevrouw N. Vogel in het gemeentehuis aan het Wilhelmi- napark aanwezig om Oegstgeeste- naren met financiële problemen te adviseren. De functionaris kost de gemeente Oegstgeest helemaal niets. Zij wordt betaald door de Stichting Consument en Huishouding. Haar voorganger bekleedt sinds 1 juli een andere functie bij de stichting. ZATERDAG 11 AUGUSTUS Katwijk Visserijdagen: straattoneel festival. van 9.00 tot 17.00 uur in Kees van Duyn. stoomtreinritten door de Zuid duinen, vertrek ieder #uur vanaf 10.00 uur bij de Vriesche Wei. muziek in het centrum door de 'Straatklinkers', vanaf 14.00 uur. Leiden bau's dorp', over een volk op Su matra, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. voorstellingen door Circus Busch Roland, aanvang 15.00 en 20.00 uur op parkeerterrein van de Groenoordhallen. Usse speelmiddag op het Adama-or- gel van de Agathakerk, aanvang Noordwijk finish van de rolstoel Bloemen- marathon met tal van activiteiten, Boulevard. voetbalwedstrijd Noordwijk - A.F.C. aanvang 19.00 uur op Ge meentelijk sportpark. voorstelling door Circus Royal, aanvang 19.00 uur op parkeerter rein van de Northgohal. vuurwerk voor de Koningin Wil- helmina Boulevard, aanvang 23.00 uur. Warmond creatieve zomermarkt, tevens openstelling Wereldwinkel in de Wassenaar promenadeconcert door Jan van Biezen (orgel), mmv Margot van Biezen (zang), van 15.30 tot 16.00 uur in de Dorpskerk. ZONDAG 12 AUGUSTUS Katwijk openlucht schaken op schaak plein bij restaurant De Zwaan, aanvang 14.00 uur. Leiden fietstocht over 35 of 70 km, start tussen 0.30 en 12.00 uur bij clubhuis Swifttoer, Roomburger- weg. stadswandeling olv VW-gids. vertrek om 14.00 uur op het Stad huisplein. film: Taram, een minangka- bau's dorp', over een volk op Su matra, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. rondleiding in de Pieterskerk, aanvang 15.00 uur. voorstellingen door Circus Busch Roland, aanvang 15.00 en 20.00 uur op parkeerterrein Groenoordhallen. Noorden excursie door de Nieuwkoopse Plassen, vertrek om 10.00 uur bij de Loswal (t.o. de RK kerk), Si mon van Capelweg. Noordwijk bootviswedstrijd HSV De., Sportvisser, op de Westeinder- plassen, vistijd van 06.00 tot 11.00 uur, verzamelen bij Hüze- meijer. toeristische zomermarkt met levende muziek, van 13.00 tot 18.00 uur op het Vuurtorenplein, MAANDAG 13 AUGUSTUS Alphen huttenbouwweek voor kinde ren van 5 tot 12 jaar, vanaf 10.00 uur op terrein Nieuwe Sloot, opge ven bij de VVV. Katwijk Visserijdagen met tal van acti viteiten: o.a. optreden Bassie en Adriaan, haringschoonmaakwed- strijd, haringloop enz. Oegstgeest zomerbridge voor niet-rokers, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorhout vakantieactiviteiten: roeien, aanvang 14.00 uur bij de Ver meerstraat. DINSDAG 14 AUGUSTUS Katwijk bridgen bij Bridgeclub De Brug, inschrijven tot 19.45 Roskam, Rijnstraat. De orgelconcert Everhard. Zwart op het Batzorgel van de Vredes- kerk. Voorstraat, aanvang 20.15

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10