TAD LEIDEN Parkeei^ergiinriing voor bedrijven in binnenstad Honderden nieuwe aanvragen verwacht Man twee maal op dievenpad Tentoonstelling over Leidse periode van architect Dudok BVD welkom bij DIOK: 'Als ze toegang betalen' Gerestaureerde muurresten op Vrouwenkerkplein verdwijnen OP WEG NAAR NOORDWIJKERHOUT Plan voor 'Ideine smurfenburcht' op losse schroeven s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 Nieuwe baan voor personeelsleden vuilverbranding LEIDEN - De 26 personeelsleden van de Leidse vuilverbranding, die op 3 september wordt gesloten, hebben bijna allen al een nieuwe baan. Een groot deel, veertien men sen, kan voorlopig aan het werk blij ven op het overslagstation dat op het terrein bij de vuilverbranding wordt aangelegd. Voor tien mensen is een andere baan gevonden. "Met een of twee zijn we nog in gesprek over de nieu we baan", aldus directeur Van Gor- sel van de Leidse gemeentereini ging. "Met de meesten zijn we al de finitief rond. Twee mensen maken gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Dat kan in Leiden vanaf je 55ste". Overigens staat het nog niet vast dat er veertien mensen nodig zijn bij de overslag van het huisvuil uit de Leidse regio. "We hebben dat be rekend, maar de praktijk moet uit wijzen of het aantal toereikend is". hebben we al geconstateerd dat dit nu een van de voorbeelden was van een ronduit mislukt stadsvernieu wingsproject", vertelt L. Meijer van de gemeentelijke afdeling stadsbe heer. "Het plein bestaat voor twee derde deel uit dode wanden. We hebben gezocht naar een verbete ring door een plan te maken dat voorziet in een gedeeltelijke bebou wing. Er blijft dan een klein plein over, een leuk, beetje intiem plein tje met winkels en terrasjes erom heen. Het restant van die muren staat daarbij in de weg, we willen die apenrots in het midden behoor lijk verlagen. De discussie die nu nog wordt gevoerd gaat over de vraag of de muren helemaal weg moeten of dat alleen het gedeelte dat er later is opgemetseld wordt weggehaald". Meijer verwacht niet dat monu mentenzorg daarbij dwarsligt "Mo numentenzorg is het met ons eens dat het nu niks is. Ze gaat in elk ge val akkoord met het verwijderen van het deel dat recentelijk is ge metseld, maar algehele verwijde ring van de muurresten is voor mo numentenzorg niet onbespreek baar". Na de zomer wordt aan de raads commissie het inrichtingsplan voor het plein gepresenteerd. Ook het bouwplan van architect Vollmer voor een winkel die vanaf de Haar lemmerstraat doorloopt over het plein en voor woningen komt dan aan de orde. Het gaat dan om de panden waar de poffertjeszaak en de lijstenmaker zaten. Het plan is volgens Meijer aangepast. "De vormgeving is strakker geworden". Ook wordt in het najaar het bestem mingsplan besproken. In de win kelruimte moet een 'trekker' ko men. Volgens Meijer zijn er nog geen gesprekken gevoerd met seri euze kandidaten voor die ruimte. Behalve winkels komen er ook terrasjes op het plein. Ook aan de zonnige noordkant. De panden van af de hoek by het museum Boer- haave tot en met het pand van de motorclub zijn in handen van een eigenaar die al contact heeft opge nomen met de gemeente. "Hij is be reid om zelf een plannetje te maken voor die noordwand, en wil dat graag laten aansluiten op de be staande plannen. Zijn gedachten gaan uit naar het opknappen van de panden", aldus Meijer. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de plannen, zou begin vol gend jaar een begin kunnen worden gemaakt met de uitvoering. Meijer verwacht echter dat vanuit de buurt bezwaren zullen komen tegen het plan. Dat is besproken tijdens ver gaderingen van de begeleidings commissie Vrouwenkerkplan, waarvan ook buurtbewoners deel uit maken. "Zij vinden de bebou wing te groot en te hoog en willen liever dat er een groter plein over blijft", weet Meijer. Hoeveel geld met de plannen is gemoeid, weet de ambtenaar niet. "De herinrichting wordt in elk ge val betaald uit de grondopbrengst. De restauratie van een paar jaar ge leden heeft veel geld gekost, nu zal voor herinrichting van het plein niet weer geld uit de gemeentekas mogen komen". Expositie 'De tuin van je leven' LEIDEN - 'De tuin van je leven. Een metafoor' heet de tentoonstelling die van woensdag 15 augustus tot en met 28 september in het Acade misch Historisch Museum aan het Rapenburg is te zien. De tentoon stelling, georganiseerd ter gelegen heid van het 400-jarig bestaan van de Hortus Botanicus, gaat in op de symbolische betekenis van de tuin. Centraal staan op de expositie drie hoofdthema's: onschuld, leven en dood. "De tuin wordt vaak als beeldspraak gebruikt voor belang rijke momenten in het leven van de mens: de onschuld in het Pardijs, de omsloten tuin van de maagdelijk heid, de hof met rozen die de liefde symboliseert. Zelfs na de dood krijgt de mens met een tuin te ma ken: het kerkhof', aldus de aankon diging. De tentoonstelling is elke woens dag-, donderdag- en vrijdagmiddag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Tuinliefhebbers kunnen een bezoek aan de tentoon stelling combineren met een wan deling door de Hortus Botanicus. LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar is door de politie twee maal betrapt toen hij zink en lood weghaalde vanaf het dak van een slooppand aan de Volmolengracht. De man werd gistermiddag rond kwart voor een voor de eerste keer aangehou den. In de loop van de middag werd hij weer vrijgelaten en vanochtend om zes uur bleek dat hij weer bij het slooppand bezig was. Toen hij zag dat de politie eraan kwam, sprong hij op zijn fiets maar agenten kon den hem achterhalen. De man is weer meegenomen naar het politie bureau. LEIDEN - De architect W.M. Dudok, en dan met name zijn Leid se periode, staat centraal in een ten toonstelling die op 7 september wordt geopend in het gebouw van het Bonaventuracollege aan de Burggravenlaan 2. De expositie is georganiseerd naar aanleiding van de voltooiing van de restauratie van het schoolgebouw, de voormalige gemeentelijke HBS, daterend uit 1915. Dudok ontwierp het schoolge bouw in het begin van zijn succes volle carrière. Leiden was de eerste gemeente waarin hij werkzaam was (1913-1915). In de gemeente Hilver sum werd Dudok in 1915 aangesteld als stadsarchitect en ontwikkelde hy zich tot een internationaal ver maard bouwmeester. Het meest be kende gebouw van Dudok is wel het Hilversumse stadhuis. In Leiden staan twee gebouwen die door Dudok zijn ontworpen: naast de voormalige gemeentelijke HBS aan de Hoge Ryndyk/Burg- gravenlaan is dat het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. De gemeentelijke HBS, thans Bonaventuracollege, is ge bouwd onder invloed van de grote vernieuwer uit die tijd, H. Berlage. Op de tentoonstelling zal aan dacht worden besteed aan de archi tectuur tussen 1900 en 1940, aan de Leidse periode van de architect Du- duk, met name aan zijn scholen bouw en zijn plannen voor een nieuw Leids stadhuis, aan de res tauratie/renovatie van het schoolge bouw aan de Hoge Rijndijk/Burg- gravenlaan en aan de bevolking van de school. Leerlingen hebben naar aanleiding van lessen over architec tuur werkstukken gemaakt waarin ze laten zien hoe ruimte, en met na me het schoolgebouw, wordt erva ren door jonge mensen. De tentoonstelling wordt ge opend op vrijdag 7 september door de dochter van Dudok, mevrouw M. Rethmeijer-Dudok, waarna de ar chitect J. Franso een korte inleiding zal houden over Dudok. Voor het publiek zal de tentoonstelling ge opend zijn alle zaterdagen in sep tember van 10.00 tot 16.00 uur. Auto inbrand LEIDEN - Een tamelijk nieuwe auto van een Leidse rijschool is in de nacht van maandag op dinsdag volledig uitgebrand. De politie ver moedt dat de brand is aangestoken. Dat zou blijken uit een onderzoek dat is verricht door de technische recherche. Het voertuig stond ge parkeerd in de Antillenstraat. Over de mogelijke daders is niets bekend, aldus een politiewoord voerder vanochtend. Winst D66 kost 33.000 gulden LEIDEN - De enorme winst van D66 bij de laatste gemeente raadsverkiezingen heeft de ge meente Leiden 33.000 gulden gekost. Omdat de fractie ver viervoudigde en nu 8 raadsle den telt, moest er in het Gulden Vlies aan de Breestraat een ex tra fractiekamer worden inge richt. Het meubilair en de gordijnen voor die kamer kosten bij elkaar 33 mille. Overigens wordt stan- daardmeubilair aangeschaft. Mocht bij de volgende verkie zingen een van de partijen weer fors verliezen en de eigen frac tiekamer kwijtraken, dan is het meubilair ook elders in het ge meentehuis te gebruiken. het Amsterdamse architectenbu reau Alberts en Van Huut. Dit bu reau heeft naam en faam verworven met het ontwerp van het hoofdkan toor van de Nederlandse Midden- standsbank (NMB) in Amsterdam. Het bankgebouw, in de volksmond 'de smurfenburcht' genoemd, valt op door z'n grillige vormen en sche ve torens. Het architectenbureau noemt het 'organische architec tuur'. De filosofie die daarachter schuilgaat is dat het architectenbu reau in haar ontwerpen het functio neren van de mens als uitgangspunt neemt en gebouwen er daarom laat uitzien alsof ze door de natuur zijn gevormd. LEIDEN Alle bedrijven in de Leidse binnenstad die staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel kunnen in de toekomst een parkeervergunning krijgen. Dat is een van de belangrijk ste veranderingen van het huidige parkeerbeleid die een ambtelijke werkgroep voorstelt. Het rapport van de werkgroep wordt begin sep tember door het college van B en W van advies voorzien. Het voorstel gaat daarna met het advies de inspraak in. Volgens B. Wijbenga van de Dienst Parkeerbeheer heeft de verant woordelijke wethouder Walen kamp zich al achter de voorstellen geschaard. Na de vakantie buigt het hele college zich erover. Andere voorstellen zijn uitbreiding van het parkeerrestrictiegebied, het exclu sief reserveren voor bezoekers van grote parkeerterreinen zoals die bij Molen De Valk, verhoging van de tarieven en het terugbrengen van het aantal vergunningen voor be- Hoe dat laatste punt kan worden verwezenlijkt is nog niet duidelijk. In het rapport worden een aantal mogelijkheden genoemd zoals al leen een vergunning verstrekken LEIDEN De Leidse politie neemt geen extra maatregelen rond het rugby-toernooi dat op 17 en 19 au gustus door DIOK wordt gehouden. In een gesprek dat gistermiddag plaatshad, hebben vertegenwoordi gers van DIOK en de politie beslo ten geen speciale bescherming te geven aan de rugbyploegen die af komstig zijn uit Ierland en Wales. Vorige week liet de politie weten de noodzaak van extra bescher ming te bekijken in verband met de IRA-aanslagen van de laatste tijd. Volgens DIOK-voorzitter Politiek zijn de twee teams zeker geen doel wit van de IRA. "Het team uit Ier land is roomskatholiek", verklaart hij. En de Welshmen zijn zelf erg na tionalistisch en zouden door de Noordieren eerder als medestan ders worden gezien. Politiek vindt de discussie over de beveiliging nogal overdreven. "We organiseren dit toernooi al voor het derde jaar. Er zijn nooit proble men geweest. Die hele discussie is zwaar overtrokken". De Binnenlandse Veiligheids dienst deelt de mening van Politiek niet. De BVD heeft contact opgeno men met een van de andere organi satoren van het toernooi. De staats veiligheidsdienst zou hebben aan gekondigd met een aantal agenten in burger op het toernooi aanwezig te willen zijn. De organisator heeft gezegd dat prima te vinden 'als ze maar wel toegang betalen'. aan bewoners van 27 jaar en ouder. De ambtelijke werkgroep vindt echter dat slechts één vergunning per adres moet worden verstrekt. Bedrijven komen volgens het voorstel voor een vergunning in aanmerking die geldig is van maan dag tot en met vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur. Volgens Wijbenga zijn er op werkdagen voldoende parkeer plaatsen. "De vergunning is niet geldig op donderdagavond en op za terdag omdat dan niet voldoende plek is om ook de bedrijven te laten parkeren". Wijbenga verwacht dat honder den bedrijven een aanvraag voor een vergunning zullen indienen. Hij leidt dat af uit het aantal aanvragen dat in de loop der jaren is afgewe zen. "Veel bedrijven ervaren de hui dige regeling als kwellend. Er zijn strenge criteria maar die leiden ook weieens tot wat ongelijkheid omdat het ene bedrijf er net wel aan vol doet en het andere net niet". De Raad van State vernietigde onlangs twee besluiten van de ge meente Leiden om aan twee bedrij ven een vergunning te weigeren. De Raad tekende daarbij aan dat spra ke was van onzorgvuldig genomen beslissingen. De regelingen in Lei den zijn onduidelijk en veranderen te vaak, oordeelde de Raad van Sta- - Het Vrouwenkerkplein: "Een voorbeeld i i ronduit mislukt stadsvernieuwingsproject" Volgens G. Weeland van de Dienst Parkeerbeheer zijn deze uit spraken een erfenis uit het verle den. "Deze zaken begonnen te spe len in 1987 en sindsdien is er al heel wat gewijzigd. Vroeger bestonden verschillende regelingen naast el kaar maar nu voeren we een strin gent beleid en dat weten de bedrij ven heel goed". Volgens haar worden de beslui ten opnieuw gemotiveerd. De ge meente blijft bij het standpunt dat makelaardij Van Beek en Pison niet in aanmerking komt voor een nieu we vergunning, omdat dit kantoor er al een bezit. Van Cleef Beheer aan de Herengracht krijgt echter wel een vergunning. De bedrijfsvoering is veranderd en het bedrijf heeft te maken met spoedeisende gevallen op grond waarvan een parkeerkaart kan worden verkregen, verklaart Wijbenga. In najaar presentatie plannen LEIDEN De muurresten van de voormalige Vrouwenkerk worden geheel of gedeeltelijk gesloopt. Dat gebeurt in het kader van de herin richting van het Vrouwenkerk- plein, die mogelijk volgend jaar wordt uitgevoerd. Het driehoekige plein wordt omgeven door terrasjes en nieuwe winkels met veertien tot zestien bovenwoningen. Mogelijk wordt er ook een fontein geplaatst en komen er beelden uit het belen dende museum Boerhaave op het plein te staan. De resten van de kerk zijn in het begin van de jaren tachtig voor ton nen gerestaureerd. "Jaren geleden LEIDEN - Overleden: A.H. Lacrum geb. 1 jun 1933 man: L.L. Leopold geb. 12 sept 1972 man; P.G. van der Geer geb. 15 sep 1936 man; D.F. Devilee geb. 23 mei 1919 man; J.J. Ar- bouw geb. 9 jun 1903 man; H. Langerak geb. 7 mei 1915 man; S.L. Maitimo, geb. 3 jan.. 1924 gehuwd gew. met: C.F. Bannister; C. Reh- mann geb. 20 mrt 1922 vrouw; F. van der Mark geb. 19 mei 1945 man; D.A. Stokman geb. 25 dec 1935 echtgenote van: P.A. Rotteveel; A.S. van der Hoeven geb. 15 dec. 1900 vrouw; C. Brussee geb. 1 okt 1916 man, C. van Schie geb. 22 nov 1950 man; G.H.R. Siekmann geb. 5 jul 1902 man; M. Houwaart geb. 31 dec 1905 gehuwd gew. met: W.H. Haasbroek; P.T. Leu- gering geb. 28 mei 1913 man; C. van Leeuwen geb. 3 aug 1907 gehuwd gew. met: H. van Leeuwen; N. Slegtenhorst geb. 14 okt. 1906 man; F.R. Yorke geb. 10 nov. 1957 man; G. van Dijk geb. 10 okt. 1914 gehuwd gew. met: G. van der Vos; L.A. de Jong geb. 19 dec 1922 man. A.L. Louwerens, geb. 10 juli 1922, man; JJ. van den Berg. geb. 16 dec. 1931, man; J. Wielders. geb. 14 jan. 1910, geh. gew. met J.J. Buis; G. van Duijn, geb. 9 dec. 1913, man; J.A. van der Knaap, geb. 20 sept. 1912, man; T. van Dam, geb. 7 nov. 1948, echtg. van P.H. Ferwerda; J. Ruij- tenbeek, geb. 23 mei 1905, echtg. van J. van Wijk; P.W. Hanselaar, geb. 18 juni 1900, man; H. Lepelaar, geb. 28 mei 1927, man; H. van der Meij. geb. 29 juni 1907, man; C. Mulkens, geb. 30 maart 1902, geh. gew. met J. Janse; C. Landwehr, geb. 27 aug. 1893, geh. gew. met J. Laman; W.C.M. Scheevelenbos. geb. 6 feb. 1905, man. LEIDEN - Gehuwd: W.J. Lardé en M.J. Kerk- vliet; R.P. Erades en A. Onderwater; H. de Vos en H.J.E. van As, J. van der Vos en A. Steen bergen; E.A Henzen en C. Gressie; W. Ie Fe- bre en N. Lonis; R.A.J. Goossen en A.W.A.C. Groenen; A.M. van Bergen en A.l. de Priester; T.W. Kleijburg en C. van der Keur; N. van Loef en E. de Wolf; J.P. Hollebeek en W.A. Erades. R.D. van Delft en J.A.G. Schrijvers, J.C. van Putten en I.H. Hageman, W. Zaki.en J.M. Verhaar. T. van Westbroek en J. Boonstra. E.R.C. Burke en S.M. Hermelijn, J. van Lunsen en M. van Rossen, L.M. van Croonenburg en M.T. Vrind. B.M. Küller en C. Stokhuijzen. LEIDEN - Geboren: Marco Comelis z.v. J.P.J. van Leeuwen en L.J.M. Pooms, Elisa beth Wilhelmina Cornelia d.v. P.M.M. van de Kamp en A.W. Scheer, Sascha Elvera d.v. E.W.F. van Bockel en E.J.M. Kalmthout, Lu- cretia Caecilia Cornelia d.v. C. Scherpenisse en E.A.J. van der Flier, Koendert Pane Corneel z.v. PS.C. van der Plas en P.T. van der Sluijs, Natalie d.v. T.J.G. Gordijn en S. ten Bosch, Tiapko Adriaan z.v. B.A.A. van Noort en E.G.D. van Bruggen, Sharon, d.v. J.C. van Hese en B.A.M. Heemskerk, Mitchell Heinz z.v. N.M. Porschen en M. van Meijgaarden, Joey We sley z.v. H.E. Saddal en S. van Alphen, Stefa- no Paulus Pieter Cornelus z.v. R.P. Vermond en F.T. Sloos, Wendy Maria d.v. R.C.J. de Bruyn en C.H. Guijt, Lieven Johannes Hendri- kus z.v. H.M.B. Huisman en M.M. Krapels, Pie ter z.v. J.A. Smakman en T. Vuurmans, Mitchel d.J. Duwel en H. Plug. Yiva Marjorie d.i Raymond z.v. C.A.G.M. Menks en J.C. Ouwer- kerk, Jeffrey z.v. J.A.G.M.- Heemskerk en M. Swartsenburq, LEIDEN Deze jonge Engelse toerist spreidde gisteren in Leiden zijn kaarten uit om de weg naar Noordwijker- hout te vinden. De jongeman hoefde na het maken van de foto overigens niet lang meer te zoeken. Hij kreeg een lift Van de fotograaf... (foto Loek Zuyderduin) Geen animo van kopers voor dure appartementen aan de Morsweg LEIDEN - Het plan voor de bouw van 19 luxe appartementen aan de Morsweg, op de plek van de vroege re school Rijnoever, r.taat op losse schroeven. "De verkoop van de luxe appartementen loopt slecht", aldus het hoofd van de directie volkshuisvesting van de gemeente Leiden, D. Schilder. "We gaan er nog niet vanuit dat het plan mislukt, maar ik zie het wel somber in". De luxe appartementen zouden fraai zijn gelegen aan de oever van de Rijn, tegenover houtzaagmolen De Heesterboom. Daaraan kan het, volgens Schilder, niet liggen. Hij vermoedt evenwel dat de situering van de entree aan de straatzijde, schuin tegenover het viaduct aan de Morsweg, in verhouding tot een koopprijs van boven de drie ton on voldoende aantrekkingskracht heeft op potentiële kopers. De bouw van de luxe apparte menten zou al dit voorjaar zijn be gonnen. Omdat er te weinig opties zijn genomen, en zich nog geen defi nitieve kopers hebben gemeld, is de aanvang van de bouw intussen al een aantal keren uitgesteld. Vol gens Schilder zal er binnen eeri maand duidelijkheid komen of de bouw nog doorgaat, maar de volks huisvestingsambtenaar heeft er een hard hoofd in. Het luxe-appartementencomplex voor de Morsweg is ontworpen door De kans dat er in Leiden een klein formaat 'smurfenburcht' wordt ge realiseerd lijkt dus van de baan. Een ander plan van het architectenbu reau Alberts en Van Huut, werd al eerder door de gemeente afgebla zen. Het Amsterdamse bureau had aanvankelijk ook een complex met luxe appartementen ontworpen voor het sportterrein aan de Burg gravenlaan. Volgens het hoofd van de gemeentelijke directie volks huisvesting ging het om een oubol lig en knullig plan dat bovendien veel te duur van opzet was. Schilder meent dat de projectar chitect niet erg geneigd was om het bouwplan Burggravenlaan aan te passen. Reden voor de gemeente 'om maar afscheid te nemen van het Amsterdamse architectenbureau', aldus het hoofd volkshuisvesting. Zoals het zich nu laat aanzien zal dat binnenkort een definitief afscheid betekenen. Volgens Schilder is het gebrek aan flexibiliteit dat het architecten bureau kon opbrengen ten aanzien van het plan Burggravenlaan te wij ten aan de geringe omvang van het Leidse project. Het architectenbu reau zou over genoeg opdrachten beschikken en dus niet op Leiden zitten te wachten. De gemeentelijke afdeling stede- bouw maakt nu zelf een plan voor het sportterrein aan de Burggraven laan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9