'Je wil de verlossende woorden uit de tv trekken' 'Unieke kans voor samenwerking VS en SU' Atheïst in Rusland zit nu tweederangs i REPORTAGE) Turkije betaalt hoge prijs voor olieboycot Katwijkse familie bidt voor dochter in Kuwayt WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 GEESTELIJK LEVEN van onze correspondent Leo van Gelderen KATWIJK 'Berichten over buitenlanders die via Jordanië Kuwayt mogen verlaten, lij ken op een misverstand te berusten', meldt het NOS-journaal van zeven uur. De teleur stelling in huize Van der Bent is bijna tast baar. In gedachten zijn zij bij zus Maartje die met haar drie kleine kinderen in Kuwayt Stad zit. Al zes dagen heeft de familie taal noch teken van haar gehoord. In die intieme familiekring is de verre oorlog plotsklaps wreed dichtbij. "Zonder familie in Kuwayt had ik nu lo pen mopperen over de verhoogde benzine prijzen. Wees eerlijk. Alleen door dat soort ongemakken merkje hier iets van de oorlog. Maar nu we Maartje daar uit het oog verloren zijn, wordt alles heel anders", zegt zus Ger- da. Zij heeft de laatste dagen namens de fa milie geprobeerd contact te leggen met Maartje. Tevergeefs. "Al had ik haar maar één seconde aan de lijn". Vader Gerrit probeert zich flink te hou den. "Ik zit bij de PTT. En Katwijk is een kleine gemeenschap. Iedereen leeft mee. Dat doet me goed. Over mijn wijk doe ik nu een uur langer. Mijn baas heeft al gezegd: 'Gerrit blijf lekker thuis'. Maar daar word ik gek van. Je probeert zoveel mogelijkje nor male ritme vast te houden". "En je schrikt ook van uitspraken die an dere mensen doen. Gister nog. Hoor ik ie mand zeggen: 'Ze moeten de hele boel plat gooien'. Normaal ben ik ook zo'n type die dat roept. Maar nu. Ik moet er niet aan denken". "Ik bid elke dag wel duizend keer. Ja ik ben een gelovig mens". Gerrit van der Bent zegt het met nadruk. "Daar heb ik steun aan. Maar natuurlijk heb ik mijn twijfels. Mag ik, als vader. Als ik de situatie optimistisch be kijk, dan zeg ik: 'Het komt allemaal wel goed'. Maartje werkt op de Nederlandse am bassade dus zit ze als het op evacueren aan komt op de eerste rij. Dat hoop je tenmin ste". "Ze woont er al negen jaar en kent de ge woontes en gebruiken. Bovendien is ze ge trouwd met een Palestijn die daar werkt als kinderarts. Allemaal waar. Diep in mijn hart weet ik dat er in een oorlogssitiuatie niet zo erg veel garanties meer zijn voor de bur gers". Gerda zegt plots fel: "Weet je wat tegen valt: de hulp die je krijgt van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zoals je door de te lefoon bijna wordt afgesnauwd. Belachelijk. Je zou toch enig begrip verwachten van zo'n instantie. Maar ik blijf bellen. Al is hét elke dag. Als ze dat op Buitenlandse Zaken niet willen snappen, is dat hun probleem". i type dat roept: "Laat z WASSENAAR (GPD) - Hoe ris kant de situatie in het Midden-Oos ten ook is, de samenwerking tussen Washington en Moskou kan er al leen maar hechter door worden. Sterker nog: de huidige omstandig heden eisen een gezamenlijke mili taire aanpak. En Washington en Moskou zouden deze unieke kans, hen opgedrongen door de oorlogs zuchtige Saddam Hussein, met bei de handen moeten aangrijpen. Dit is de stellige overtuiging van generaal buiten dienst G.L.J. Huy- ser. Vorig jaar sloot hij zijn geüni formeerde carrière af als chef van de Defensiestaf, nadat hij eerder het bevel voerde over het Eerste Leger korps. Hij is op verzoek even bereid zich te verplaatsen in de persoon van de hoogste militaire adviseur van de Amerikaanse president. Huyser gaat er daarbij overigens van uit, dat hij zijn stafkaarten pas op het bureau van president Bush mag ontvouwen, nadat een stoet van andere adviseurs de Oval Room in het Witte Huis is gepasseerd. "In een crisis als deze laten de president en zijn staf zich allerlei meningen en suggesties aandragen, niet alleen militaire. De economen draven op, mensen van buitenlandse zaken, het hoofd van de inlichtingen dienst, noem maar op. Op het totaal aan feiten en goede raad baseert de president zijn uiteindelijke koers en besluiten". Ook maakt de theoretische advi seur een voorbehoud: wat hij aan de president rapporteert en voorstelt, is gegrond op de situatie van giste ren tegen het einde van de middag. Per slot van rekening veranderen de omstandigheden voortdurend, zelfs en alleen al door het verstrij ken van de tijd. "In werkelijkheid is er voortdurend overleg en kunnen de conclusies per uur veranderen", tekent Huyser aan. De zakelijke gegevens, die de Ne derlandse oud-generaal in zijn dos siers heeft wanneer hij in gedachten zijn opwachting bij Bush maakt, la ten zich als volgt samenvatten. Sinds vorige week donderdag bezet Irak Kuwayt. Dit olierijk heeft geen mogelijkheden om zichzelf vrij te vechten: de slagkracht van de le gers van Saddam Husayn en de (uit geweken) emir van Kuwayt is bui ten verhouding in het voordeel van de eerste. De Irakezen trekken, zowel in hun eigen land als in het gean nexeerde Kuwayt, troepen samen aan de grens met Saudi Arabië. Hoewel deze staat aanmerkelijk meer militairen en materieel in stel ling kan brengen dan de kleine emi raten aan de Golf, is de verhouding alleen al personeel ernstig in het na deel van de Saudi's: 66.000 man schappen tegen 1,1 miljoen Irak- Ook in tanks, artillerie en ge vechtsvliegtuigen wordt de be dreigde partij overtroffen door de mogelijke aggressor. Om de ver houdingen te illustreren, Saudi Ara bië heeft de beschikking over 570 tanks tegenover de 5500 stuks van Irak. Geen bases Ook de Verenigde Staten staan ter plaatse niet sterk. Amerika heeft geen manschapppen gelegerd in Saudi Arabië, omdat de leiding van dit land buurland Irak nooit willen irriteren met de aanwezigheid van Amerikaanse bases. Wel liggen er enkele fregatten in Bahrayn en de andere oliestaatjes aan de Perzische Golf. De zevende Amerikaanse vloot is met het vliegdekschip The Independence onderweg van de In dische Oceaan naar de Golf en zal binnen een paar dagen bij de Straat van Ormuz arriveren. De zesde vloot, met het vliegdek schip Eisenhower, concentreert zich in het meest oostelijke deel van de Middellandse Zee ter hoogte van Syrië. Vandaag vertrekken de Wis consin, met aan boord onder meer kruisraketten, en het vliegdekschip Saratoga uit de VS om zich bij de zesde vloot te voegen - maar het zal nog meer dan een week duren voor zij daar aankomen. Generaal b.d. Huyser geeft dan zijn eerste en "meest onschuldige" optie: het toestemming vragen aan Saudie Arabië om onmiddellijk mi litaire versterking in te vliegen, zoals dat in het jargon heet. Deze operatie valt in korte tijd uit te voe ren vanuit West-Europa en eventu eel NAVO-partner Turkije. Hiermee ISTANBUL - Zonder veel en thousiasme heeft Turkije gisteren de oliepijpleiding van Irak naar Yu- murtalik, aan de Turkse Middel- landse-Zeekust, afgegrendeld. Hiermee geeft het gevolg aan de olieboycot die door de Veiligheids raad was afgekondigd. Veel olie ging er toch al niet meer door: Irak zelf had de dag tevoren een van de twee leidingen gesloten en de capa citeit van de andere met dertig pro cent verminderd wegens de afgeno men vraag. Turkije zelf was op dat moment nog zowat de enige afne- Turkije betaalt in eerste instantie, na Irak, het zwaarste gelag voor de olieboycot. Aanvankelijk was Tur kije voldaan dat het eindelijk weer eens een belangrijke rol zou kunnen gaan spelen op het wereldtoneel. Men koesterde de illusie dat het een verzoenende of bemiddelende func tie zou kunnen krijgen en Saddam Hussein tot andere gedachten zou kunnen brengen. Nu dreigt er een olietekort en de prijs van benzine is meteen vijftien procent omhoog gegaan. Meer dan zestig procent van 's lands oliecon sumptie kwam uit Irak. In deze hele branche is nu een kolossale malaise ingetreden, en zijn ook de driehon derd miljoen dollar per jaar die Tur kije aan de pijpleiding overhield, in gevaar gekomen. Ditzelfde geldt voor de levendige handel in eigen produkten die Tur kije met Irak onderhield. Ernstiger nog is het feit dat meer dan 60.000 Turkse arbeiders verblijven in Irak. Zij zouden de positie van gijzelaar kunnen krijgen. Natuurlijk kan een boze Iraakse president nog wel meer onvriende lijke dingen uitrichten tegen de T\irkse buurman, die tijdens de Golfoorlog zo 'correct' is gebleven. Hij kan de guerrilla van de Koerden in Zuidoost-Turkije aanwakkeren, door het 'sturen' van eigen Koer den, zoals in de Golfoorlog met Iran gebeurde. Erger: hij kan met zijn ra ketten en chemische wapens een groot deel van Turkije bestrijken. Hij kan zijn liquidatiedrift richten op de GAP, het gigantische Turkse project voor elektriciteit en irrigatie in de Eufraat dat toch al zijn mis noegen had gewekt omdat het Eu- fraatwater aan Irak zou onttrekken. De woede van Hussein zou nog worden versterkt als Turkije bases beschikbaar stelt voor eventuele Amerikaanse militaire acties tegen Irak. Hiervoor komt in de eerste plaats de Navo-basis Incirlik bij Adana aan de zuidkust in aanmer king. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker, die vandaag in Ankara met de Tur ken gaat confereren, zal hier onge twijfeld een balletje over opgooien - er zijn al Amerikaanse F-lll-ge- vechtsvliegtuigen geland - maar de kans dat Turkije deze basis vrij geeft voor zulke acties is klein. De anti-Amerikaanse stemming is de laatste weken weer toegenomen na dat de VS in het met Griekenland gesloten defensie-akkoord, in Turk se ogen 'stelling hebben genomen' tegen Turkije. Het Turkse argument bij het niet toewijzen van Incirlik is altijd ge weest dat het hier een NAVO-basis geldt en geen Amerikaanse. Mocht de NAVO echter als geheel zich met deze zaak gaan bemoeien, dan ver andert de situatie. De komst naar Ankara van een af gezant van de Iraanse premier Rafs- anjani, vice-president Muayyeri, had ook te maken met feit dat de ba sis Incirlik tegen Irak zal worden in gezet. De boodschapper stelde voorop dat supermogendheden uit het gebied móesten worden ge weerd en dat de gerezen crisis 'door de landen van de regio' moest wor den opgelost. Iran was tot nu toe de tweede olie- leverancier van Turkije, met Libië als derde. Maar laatstgenoemd land zal niet erg happig zijn, Irak als leve rancier te komen vervangen. Logi scher is dat Saudi-Arabië in het Turkse vacuüm voorziet. Per slot van rekening zitten deze twee lan den, als schadelijdende bij de olie boycot, enigszins in hetzelfde schuitje. kan een dam worden opgeworpen aan de grens tussen Irak en Saudi Arabië om te verhinderen dat Sad dam Hussein een 'Blitzkrieg' her haalt, zoals hij tegen Kuwayt uit voerde. Maar, zo tekent de generaal b.d. aan, zo'n operatie zou een onwense lijk politiek-strategisch neveneffect sorteren. Loopt Hussein immers toch door, dan is Amerika als enige buitenstaander in oorlog met Irak. En het Vietnam-syndroom bestaat nog levensgroot. Daarom legt Huyser 'optie num mer twee' als meest wenselijke op tafel. Op basis van de (op Yemen en Cuba na) unaniem gesteunde VN- resolutie, die de inval van Kuwayt krachtig veroordeelt en Irak op roept terug te keren tot achter de ei gen grenzen, kan een internationale troepenmacht worden samenge steld. Het mooiste zou zijn, aldus Huyser, deze te laten opereren on der de vlag van de Verenigde Na ties. Maar de organisatie zou, alleen al door het bureaucratische karak ter van de VN, minstens enkele we ken eisen, en het is de vraag of die tijd er is. Daarom is dit het uitgelezen mo ment, zo stelt hij, voor een tijdelijk militair bondgenootschap tussen Washington en Moskou. "In de oor log tussen Irak en Iran was dat al bijna zo ver, maar de Amerikaanse marineleiding vreesde dat er voor een zinvolle samenwerking teveel procedures en andere geheimen aan de Russen moesten worden blootgegeven. Wel, de periode van dergelijke aarzelingen ligt achter ons, die drempel is voor het grootste deel vervallen". Groot voordeel van zo'n aanpak noemt hij het gezag dat het VS-op- treden in het Midden-Oosten zal winnen. Er zijn dan immers niet al leen meer 'kapitalisch-imperialisti- sche belangen' aan de orde. Boven dien kan er een voor de toekomst ui terst nuttige samenwerking tussen de Sowjet-militairen en hun Ameri kaanse collega's van de grond ko men, onder druk van de omstandig heden. Bij voorkeur zouden er ook nog an dere landen moeten deelnemen aan de 'multinational force' voor het uit voeren van 'peace restoring opera tions', adviseert Huyser. En voor zyn Nederlandse toehoorder: de kracht van meer landen voor het herstellen van de vrede zou ook kunnen komen uit Engeland, Frankrijk, Italië. "En waarom zou Nederland geen marineschip stu ren?" Als eerste taak ligt er in dat geval het verhinderen van verdere Iraak se aanvallen, op welk land ook. Mocht Bush het daarnaast wense lijk achten om de oude situatie in Kuwayt te herstellen, dan is abso luut overeenstemming met de Sow- jet-Unie nodig. Als de VS in Kuwayt landen, wat pas over een aantal da gen mogelijk is, dan is het theore tisch denkbaar dat zij de Irakezen verdrijven en daarmee basta. Waarschijnlijker echter zou zo'n landing het begin van "een all-out oorlog" in het Midden-Oosten wor den, want Hussein kan zich in eigen land en de rest van de Arabische wereld het gezichtsverlies van te rugtrekking uit Kuwayt niet per mitteren. Een gewapend conflict van die omvang valt op dit moment door de Amerikanen niet lang vol te houden, omdat er domweg nog te weinig troepen en materieel in de buurt zijn. Peanuts De voorbereidingen, "en dan praten we niet over peanuts", vergen onder de huidige omstandigheden een tot twee weken, schat Huyser. Daarom noemt hij de derde optie: snelle aan vallen op 'vervelende doelen' in Irak: militaire bases, de opslag plaatsen van chemische en andere wapens, ën het presidentieel paleis. Een operatie zoals enkele jaren ge leden in Lybië werd uitgevoerd, waarbij het beoogde slachtoffer nummer 1, Ghadaffi, overigens on gedeerd bleef. Huyser: "Dat zou nu dus beter moeten". Stenders bewoonde de rechterhelft van een twee-onder-een-kap met blauwe dakpannen en roze rozen te gen de voorgevel. De benedenverdie ping was leeggehaald, alleen op de eerste etage hingen nog vitrages en gordijnen. In de tuin stond een bord je Te Koop. "Er is niemand thuis", zei Bert. Maar ik zag op de bovenverdieping iemand lopen en stapte uit. Bert volgde mij zuchtend. Het naambordje bij de voordeur was weggehaald. Ik belde aan. Even later klonken er binnen voetstap pen; iemand liep de trap af, de deur werd geopend. Toen ik Stenders zag, herkende ik hem meteen van het tele visiescherm. Hij was ongeschoren en sterk ver magerd en droeg een rafelige zwar te trui, een oude, uitgezakte cordu- roybroek en Chinese schoenen. Op het scherm werd hij gepresenteerd als een jonge veertiger, maar hij was veel ouder, diép in de vijftig. Hij rook naar wijn en sigaretten. "Komt u binnen heren", zei hij jo lig en hij maakte een kwasi hoffelij ke strijkage. Ik stapte de hal in, ge volgd door Bert, die de deur achter zich dicht deed. De gang werd gro tendeels gevuld door op elkaar ge stapelde kartonnen dozen van een verhuisondememing. Stenders stak EEN AVONDJE STAPPEN! een hand uit die we beurtelings schudden en we stelden ons voor. Hij keek verwonderd. "Dan heb ik uw naam zeker niet goed door de te lefoon verstaan", zei hij. "U vergist zich", zei Bert, "U heeft niet met ons gesproken". Stenders verschoot van kleur. "Oh... ik dacht dat de makelaar u gestuurd had. Ben u dan van de po litie?", vroeg hij bedremmeld. "Wii doen inderdaad een onder zoek naar de dood van Karin de Leeuw", zeVïk haastig. "Uit haar papieren is gebleken dat u een goede bekende van haar was". Hij knikte. "Ik heb mijn verhaal al aan inspecteur Van Dam opge biecht, maar als u het nog eens wilt horen, wil ik het best opnieuw vertel len". Herman Stenders was in zijn jon ge jaren lange tijd een onderknup peltje bij allerlei pop-programma's geweest. In die functie moest hij bui tenlandse rocksterren die in Hilver sum optraden van drugs, drank en vrouwen voorzien. Zo bouwde hij een netwerk van relaties op. Toen zijn bazen promotie maak ten, bleven ze van zijn diensten ge bruik maken, maar nu voor hun ei gen gerief. Herman Stenders voor zag de bonzen in omroepland van escortdames als ze op buitenlandse zakenreizen gingen. Hij leverde ook meisjes voor een feestje of een nacht. De heren plaatsten discreet hun be stelling bij hem, waarna hij met Ka rin de Leeuw telefoneerde, die dan de opdracht verzorgde. Hij verdien de er niets aan (dat bezwoer hij ons met zijn hand op zijn hart, dat twee maanden geleden een klein attackje had gehad....). De meisjes werden contant betaald en rekenden zelf met Karin af. Zijn beloning bestond uit quizprogrammaatjes voor de jeugd, waarmee hij een leuk boter hammetje verdiende. Maar het be gon toch uit te lekken, er waren een paar roddels in de kranten versche nen. Plotseling werd hij niet meer gebeld om meisjes te leveren en zijn programmaatje, dat toch best wel populair was, werd van het scherm genomen. Hij was besmet, taboe, dood verklaard. Vervolgens liep zijn vrouw weg met de jongeman die zijn assistent was geweest. Nu was hij een boek aan het schrijven over de Gooise Matras, waarin hij alles zou openbaren. Van de op brengst ging hij een zeewaardig jacht kopen en dan koos hij voor goed het ruime stop, want met deze smerige samenleving wilde hij niets meer te maken hebben. Wat Karin de Leeuw betrof, Sten ders had een spijkerhard alibi voor de moordnacht: hij speelde toen in een jazzbandje op een artiestenso ciëteit in Amsterdam. (Hij was ooit als jazzmuzikant begonnen en zijn oude liefde altijd trouw gebleven.) Tot een uur of drie hadden ze ge speeld en daarna nog uren gedron ken en gekletst. Van De Leeuw had hij, sinds hij genokt was met dat rot leven, nooit meer iets vernomen, tot hij in de krant las dat ze vermoord was, wat hem niet verwonderde, want als je zo'n leven leidt, kom je niet op een gewone manier aan je eind. Stenders was, ononderbroken pratend, ons voorgegaan naar bo ven en daar een kamer binnenge gaan die op een bed en een bureau met stoel en tekstverwerker na leeg was. Hij ging voor de tekstverwer ker zitten, pakte een fles rode wijn die op de vloer stond en dronk er uit. Vervolgens hief hij zijn handen op als een pianist die zich op de toetsen ging storten. Hij liet ze omlaag ko men en terwijl zijn vingers over het toetsenbord van zijn computer trip pelden bleven zijn ogen op het scherm gericht. Intussen praatte hij door. "Karin wilde mij zelfs chanteren toen ik eruit werd gegooid!", lachte hij. "Maar ik heb tegen haard ge zegd dat ze naar de maan kon lopen, dat ik een boek ging schrijven waar alles in komt te staan. Alles en ieder een, met naam en toenaam". "Bent u niet bang vermoord te worden?", vroeg ik. Stenders keek geschrokken. "Daar heb ik nooit aan gedacht. Niemand weet ervan... U gaat toch niet..." "Doe niet zo flauw Max", zei Bert. "Kom, we gaan. We weten nu wat we wilden weten, dank". Hoogleraar Krasnikov in Moskou: WHEATON (RNS) - Atheïs ten in de Sovjetunie zyn in korte tijd 'tweederangs bur gers' geworden. Nu krijgen zij overal de schuld van, omdat ze de economie, de moraal en de cultuur zouden ruïneren, zegt prof. Alexander Krasnik ov van de staatsuniversiteit in Moskou. Terwijl de religieuze vrijheid in de Sovjetunie toeneemt, is er een groep 'gelovigen' die zich hevig gediscrimineerd voelt: de atheïs ten. Lange tijd leverden zij de be langrijkste elementen voor de po litiek en filosofie, maar nu luistert niemand meer naar hen. Ondertussen floreren de door het atheïsme verfoeide godsdien sten. Het aantal gelovigen wordt grofweg geschat op negentig mil joen, terwijl het officiële cijfer nog steeds 27 miljoen is. "De be langstelling voor godsdienst groeit en groeit", aldus de politi coloog. Het atheïsme beleefde zijn hoogtijdagen onder Sovjetleider Brezjnev, aldus Krasnikov. Overal werden centra voor de ver spreiding van het atheïsme ge opend; op scholen en universitei ten stond het hoog genoteerd. "Het werken voor het atheïsme was een voorrecht". Sinds 1985, het jaar waarin Gor- batsjov aan de macht kwam, is het bergafwaarts gegaan met het atheïsme. De Sovjetleider koos voor dialoog met de godsdiensten en liet de confrontatie varen. Van af dat moment werden in kranten en bladen steeds meer 'kritische pijlen' gericht op het atheïsme, zelfs in de Pravda. Katholieke huisarts toch welkom in Urk URK (GPD) - De arts Rolf Koe- leman uit het Friese Lemmer mag zich in Urk vestigen als zesde huisarts. Dat hebben B en W al daar gisteren bepaald. In juni wei gerde het college de huisarts een vestigingsvergunning omdat hij niet van protestants-christelijke, maar van rooms-katholieke huize Het college acht zich nu echter gebonden aan de grondwet, die in artikel 1 discriminatie op grond van geloof verbiedt, en aan ge wekte verwachtingen die door het vorige college zijn gedaan. Eind vorig jaar liet de plaatselijke huisartsenassociatie weten het aantal huiartsën met een te willen uitbreiden. In overleg met het toenmalige college werd een solli citatieprocedure gestart. De tekst van de advertentie vermeldde on der andere dat de kandidaten 'af finiteit met het protestants-chris telijke geloof moesten hebben. Die tekst werd door het vorige college goedgekeurd. Het dit vooijaar nieuw aange treden college gaf de voorkeur aan een huisarts van reformatori sche huize, zodat de vergunning aan de katholieke Koeleman werd geweigerd. Deze liet het er niet bij zitten en diende een be zwaarschrift in bij de arob-rech- ter (administratieve rechtspraak overheidsbeslissingen). Kerken in DDR gaan verder met conciliair proces BERLIJN (EPD) - De kerken in de DDR houden in november in Oost-Berlijn de eerste bijeen komst in het kader van het conci liair proces voor gerechtigheid, vrede eq behoud van de schep ping sinds de val van de muur vo rig jaar. Dat heeft de werkge meenschap van kerken in de DDR bekendgemaakt. De kerken willen nagaan, wat de consequenties voor het conci liair proces zijn van de gewijzigde politieke, economische en cultu rele omstandigheden. Zij beslo ten tijdens hun vorige bijeen komst in april 1989 zich te con centreren op de armoede in eigen land en elders, de geweldloosheid en de bescherming en bevorde ring van het leven. Zij willen nu onderzoeken, welke betekenis deze besluiten hebben voor hun benadering van het Duitse her enigingsproces. Bij het conciliair proces in de DDR zijn sinds 1988 negentien kerken betrokken. De kerken hebben zich in het proces voor het eerst gezamenlijk bezigge houden met de onrechtvaardig heid in de DDR en de wereld, de fundamenten en vereisten van een vreedzaam samenleven van alle mensen en de vele bedreigin gen van het milieu. Zwarte Madonna in Pools klooster overleefde brand WARSCHAU (RTR) - De be faamde schildering van de Zwar te Madonna is gisteren onbescha digd gebleven bij een brand in het kloostercomplex op de Jasna Go- ra in het drukbezochte Poolse be devaartsoord Czestochowa. Volgens de priester Jan Watro- ba verwoestte het vuur het dak van de woonruimte van de mon niken, het oudste deel van het complex, maar bleef de nabijgele gen kapel met de Zwarte Madon na gespaard. Volgens de Poolse radio is de brand veroorzaakt door kortsluiting. Rooms-katholieken in heel Po len zijn juist deze week begonnen aan de bedevaart naar Czestocho wa waar op Maria Tenhemelopne ming (15 augustus) honderddui zenden gelovigen worden ver wacht. De bedevaart vindt sinds 1711 plaats. Bijbelvertaling voor Mongolië STUTTGART (KNA) - De enke le tientallen christenen in Mongo lië kunnen binnenkort het Nieu we Testament in hun eigen taal le zen. De Wereldbond vna Bijbel genootschappen heeft 5.000 exemplaren naar Hongkong ge zonden. Vandaar worden zij naar Mongolië gebracht. Dit is door het Duitse bijbelgenootschap m Stuttgart bekendgemaakt. Aan de vertaling is sinds 1972 gewerkt. Vooral de Brit John Gib- bens en zijn Mongolische vrouw Altaa hebben veel tijd eraan be steed. Het Duitse Bijbelgenoot schap vermoedt, dat het Mongo- lisch de laatste nationale taal is waarin het Nieuwe Testament nog niet was vertaald. De Wereldbond van Bijbelge nootschappen gaat nu werken aan de vertaling van het Oude Testament. Het boek Job is al klaar. Er is al een bestelling bin nengekomen van 500 exemplaren van de Mongolische vertaling van het Nieuwe Testament. Vele niet- christelijke .Mongoliërs willen blijkbaar na de recente liberalise ring in hun land van de Bijbel kennis nemen. ATLANTA Dit is de foto die de opgeschrikte rk gelovigen in het Amerikaanse Atlanta moet overtuigen: hun aartsbisschop Eugene Ma rino (55) is niet om gezondheidsredenen afgetreden, maar omdat hij twee jaar lang in het geheim een verhouding heeft gehad met een jonge zangeres. Volgens de media, die zich op de zaak hebben gestort, zou hij al vlak na zijn benoeming in 1988 een huis voor zijn vriendin hebben ge kocht en haar maandelijks hebben onderhouden. Marino, die in de Verenigde Staten naam heeft gemaakt als eerste zwarte rk bisschop, trad een maand geleden af. De bisschoppenconfe rentie deelde toen niets mee over de aard van zijn ziekte, terwijl Marino zelf verklaarde behoefte te hebben aan "een uitgebreide periode van geestelijke vernieuwing, psychoterapie en medisch toezicht". (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2