Michael Franks schrijft musical over Gauguin Organisator failliet na schapenconcert Amsterdam krijgt in najaar Katten Kabinet ■■iinB Amerikaan mikt op Broadway Actie tegen optreden acteur Jules Croiset Organist Bartelink bespeelt orgel in Leidse Pieterskerk WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 PAGINA 17 Vondst in beerput: beeldje 16de eeuw GRONINGEN (GPD) - De laatste week van de opgravingen op het ter rein van het vroegere Wolters- Noordhoffcomplex in Groningen heeft nog een spectaculaire vondst opgeleverd. Uit een beerput achter het vroegere perceel nummer 16 kwam gistermiddag een geheel on beschadigd zandstenen beeld van omstreeks 1500, voorstellende de heilige Barbara, tevoorschijn. De Groninger kunsthistoricus dr. B. Ridderbos noemt de vondst 'uniek' en van landelijke betekenis. De meeste beelden uit die tijd zijn bij de Beeldenstorm verloren ge gaan of op zijn minst beschadigd. Het beeld is ruim 31 cm hoog. De heilige draagt een hemd-achtig kleed met gordel, de zogenaamde tunica, met daar overheen een man tel. In de linkerhand houdt ze een miskelk, met de rechter maakt ze een zegenend gebaar. Na een eerste voorzichtige schoonmaakbeurt bleken op het kapsel, de kelk en delen van de kle ding nog resten van verguldsel aan wezig te zijn. Hoe en wanneer het beeld in de beerput terecht geko men is en waar het vandaan komt, is vooralsnog een raadsel. JEUGDORKEST - Het National Youth Orchestra of Scotland komt naar Nederland voor drie concer ten. Op 13 augustus wordt opgetre den in het Casino in Den Bosch, een dag later in het Amsterdamse Con certgebouw en tot slot op 15 augus tus in de Rotterdamse Doelen. Op het programma staan composities van Wagner, Von Weber, Mozart, Brahms, E. Elgar en E. Mc. Quire. TEXEL - Woolstock, een concert van het Ricciotti-ensemble voor duizend uit protest tegen het dreigende doordraaient Texelse schapen, vond g isteravond een aandachtig gehoor. Het concert was in Auistralië. georganiseerd door de Nijmeegse filosoof en musicus Clemens van de Ven 119 miljoen soortgenoten Van onze correspondent RuudRamler ALKMAAR - Michael Franks was tot nog toe het toonbeeld van rust. Nooit Franks muzikale schets te horen en kunnen beslissen of ze met hem in zee ..willen gaan. Franks gaf op de hoes van Objects of Desire ('82) voor het eerst blijk van zijn bewondering voor Gau- verloochende de Amerikaan êuin- Hij gebruikte op de cover een Zijn afkomst. Hij, eén van de schilderij met een Tahitiaanse af- i_ i cj. beelding. Het idee voor een musical voortrekkers van het after ontstond na 'Evita' op Broadway te midnight-genre', was niet op hebben gezien, enige vorm van opwinding Franks was geïnspireerd. „Toen te betrappen. Op zijn gemak ben ik direct gaan schrijven. Zon- j T-i 1 r der boek, zonder dialogen, gewoon bediende Franks zijn fans componeren. Er is verder nog niets jaarlijks met een cd. Een on- geregeld. Geen regisseur, geen pro- veranderlijke werkwijze, ducer, helemaal niets. Dat komt sinds hij in '76 doorbrak met wel: E+e^st+ het feI?' HtJ leek efn J project dat nooit af zou komen. Ja- het meesterwerk The art of renlang werkte ik er aan. Steeds tea'. kleine episodes tussendoor. Want ik De regelmaat waarmee Franks de wilde hoe dan ook historisch zo pre- brokjes erkenning bij elkaar cies mogelijk te werk gaan. schraapte stokte plotseling in 1987. Ik heb gebruik gemaakt van de Na 'The camera never lies' volgde dagboeken van Gauguin. Alles een leegte van drie jaar. Maar Mi- moest kloppen. Dat is, denk ik, ge- chael Franks heeft een dubbel ex- lukt. Een heerlijk gevoel", stelt klinken, in Engeland en West- Duitsland verkoop ik bijna niet. Geen belangstelling omdat ik er niet of nauwelijks optreed. Dat was in Italië en Spanje aan vankelijk ook het geval. Maar dat is veranderd, sinds ik er wat concer ten heb gegeven. Van 'Blue Pacific' zijn er daar nu net zo veel verkocht als van mijn vorige cd's bij elkaar. Het heeft me vijftien jaar gekost om iets teweeg te brengen. Frustre rend? Nee, zeker niet. Ik heb ge vochten om aanvaard te worden. Dat is gelukt. Een fijner gevoel is dan niet denkbaar". Van onze correspondent Hans Papenburg TEXEL Een openluchtconcert van het Ricciotti Ensemble voor duizend Texelse schapen beteken de gisteren een faillissement bij zonsondergang voor initiatiefne mer Clemens van de Ven. Deson danks meent de Nijmeegse filosoof- /muzikant dat Woolstock Texel 1990 als een geslaagd evenement de ge schiedenis in kan. „Het is een schit terende avond geworden, met een boodschap die ongetwijfeld is over gekomen. En daar ging het maar Hoe de duizend goeddeels door Texelaar F. Koorn beschikbaar ge stelde schapen het in een idyllische duinvallei van het Noordhollandse waddeneiland gehouden optreden van het Ricciotti Ensemble hebben ervaren, zal waarschijnlijk nooit met zekerheid kunnen worden vast gesteld. Enkele dieren namen ge schrokken de poten, nog vóór het straatsymfonieorkest de eerste to nen van The Seventh Dawn van Chiel Meyering had doen horen. De meute bleef echter mekkerend staan, verdeeld over zes door hou ten hekken afgezette vakken. Volgens de organiserende Foun dation 'A Concert For Animals' mo gen schapen mits goed doorvoed zonder meer tot de categorie 'wa re muziekliefhebbers' worden gere kend. Mevrouw Y. Koorn, echtge noot van de fokker die het onderha vige publiek had geleverd, had ech ter zo haar twijfels over de lol die de beesten aan het concert beleefden. „Ach, schapen moeten altijd doen wat mensen willen. Dat is avond niet anders". Marga Grooff, manager van het 40-koppige Ricciotti Ensemble (di rigent: Leonard van Goudoever), meende gedurende het concert te hebben waargenomen dat de scha pen verschillend reageerden op uit eenlopende klassieke werken. „Van seerde spektakel te hebben gestaan. Nog tijdens het concert moest hij zijn visie echter drastisch herzien. „Ik vind het in één woord schitte rend", aldus zijn commentaar na een aantal werken van onder ande ren Purcell, Britten en Haydn. „De ze muziek, bij een rode zonsonder gang gebracht voor 1000 Texelse schapen in een al even Texels land schap... Mooier kan het toch bijna niet". Ook boer Koorn bleek enthou siast. „Het is een avontuur. Want zeg nu zelf: zoiets als dit zie je toch nergens? Net als zijn buurman, die 150 schapen beschikbaar stelde om het totale aantal 'aan de goede kant van de duizend' te brengen, zag Koorn het spektakel vooral als een gelegenheid om de agrarische we reld eindelijk eens 'positief in het nieuws te krijgen. „Onze sector staat de laatste jaren vrijwel voort durend in een negatief daglicht. Hiermee kunnen we nu eens laten zien dat er wel degelijk ook leuke dingen mogelijk zijn". Geen sponsors Financieel gezien is Woolstock, waarvan de kosten op een slordige 10.000 gulden zijn berekend, de ini tiatiefnemer daarmee slecht beko men. Bij de Foundation koestert men echter nog geringe hoop. dat een deel van de gemaakte onkosten zal worden vergoed door gelijkge stemde organisaties, zoals onder meer de dierenbescherming. Ver der zal de verkoop van een nog te verschijnen foto-boek over het con- op deze eert mogelijk nog enig soelaas bie den. Het feit dat Woolstock publici tair gezien een internationale klap per van de eerste orde is geworden, zal de verkoop van de boeken vol gens de Foundation wel stimuleren. Gemaakte video-opnamen zullen de komende tijd hun weg vinden in Europese landen. Ook i het slagwerk dat hier en daar wat Australië zal het optreden 1 overheerste, schrokken de dieren nogal. Bij bepaalde nummers, en ze ker het vijftonige herderslied van Van de Ven zelf, zag je ze echter rus tig worden". Van de Ven had kenne lijk hetzelfde gesignaleerd. „Er ten een paar persoonlijk niet voor schapen hebben gespeeld", verklaart hij né afloop van het concert bloedseri i het Sceptisch Burgemeester A. Schipper Texel, gisteravond als Ricciotti Ensemble niet onopge merkt voorbijgaan. 'Woolstock", verzekert mede-initiatiefnemer Bert van Baar „wordt er als een bla mage ervaren. We hebben goede contacten met onder meer de World bij, die ik Society for the Protection of Ani mals in Australië. Volgens de men sen van deze organisatie vindt men het in Australië een krankzinnig idee, dat een compleet werelddeel vanaf zo'n klein Nederlands eiland op deze manier terecht wordt gewe zen. Vergis je daarbij niet in de bin- de ding die de gemiddelde Australiër - Michael Franks: 'Ik heb gevochten uitverkoren vertegenwoordigers met ons land heeft. Het land barst van de homo sapiens in de duinval- van de Nederlandse emigranten. De lei aanwezig, erkende in aanvang ta- boodschap, dat je dieren niet als to- melijk sceptisch tegenover het door maten door kunt draaien, komt daar de Nijmeegse Foundation georgani- dus echt wel over". Leids Rijksmuseum voor Oudheden stelt mummies beschikbaar En zeker niet stilgezeten. 'Blue Pacific', zijn sterke elfde cd, is het tastbare bewijs. Daarnaast heeft hij afgerekend met een obsessie. Franks, de rust zelve, vertoonde zo waar sporen van nervositeit. Jarenlang lag er thuis ergens op een plank een idee dat er om vroeg tot in de puntjes uitge werkt te worden. De Amerikaan moést eindelijk iets doen met zijn enorme bewondering voor kunste naar Paul Gauguin. Alleen de gele genheid ontbrak. Dus werd het re gelmatige circuit van cd's maken voor drie jaar stilgelegd. Levensverhaal In die periode voltooide Michael Franks zijn droom. Deftig num mers die samen het levensverhaal van de Franse impressionistische schilder vertellen. Het is de ruwe versie van een musical. Michael Franks lonkt naar Broadway. Om enig inzicht te krijgen in de finan ciële haalbaarheid van zijn gewaag de plan, houdt de Amerikaan ko mend voorjaar een 'workshop'. Kandidaat geldschieters krijgen Franks tevreden vast. „Broadway i het doel", erkent de Amerikaan. „Al besef ik heel goed, dat het heel an ders is dan wat daar normaal ge sproken gebeurt. Het theater is voor mij toch al iets nieuws. Ik weet niet wat ik ervan moet of kan verwach ten". Michael Franks kwam tot nog toe slechts naar Nederland om het Nor th Sea Jazzfestival op te luisteren. Hij hoopt begin volgend jaar ook andere podia in ons land te beklim men. 'Blue Pacific', het eerste pro- dukt van Franks dat volledig digi taal is opgenomen, is dan ook een uitgelezen mogelijkheid zijn schare fans uit te breiden. In eigen land wordt de koning van het 'after mid night-genre' op juiste waarde ge schat. Op het Europese vaste land ligt dat iets moeilijker. „Na Amerika werd ik vooral be kend in Japan. Vijf, zes jaar geleden kwamen de eerste positieve reacties uit Frankrijk. Ik geef in Europa te weinig concerten. Vind je het gek dat mijn naam nauwelijks bekend is. Natuurlijk, er is een vaste groep fans, maar verder. Hoe gek het mag Van onze correspondent Jetty Claus AMSTERDAM - In e taal pand aan de Herengracht 497 in Amsterdam wordt dit najaar het Katten Kabinet geopend. In het Ka binet staat een grote kunstcollectie rond de kat centraal. Daarnaast is er een permanente expositie te zien met onder meer een Egyptische ge mummificeerde kat uit 800 voor Christus. Het doel van het Katten Kabinet is een zo volledig mogelijk beeld te geven van de kat in de kunst en de cultuur door de eeuwen heen. Het museum is opgezet door de Amsterdamse zakenman en katten liefhebber Bob Meijer. Ter ere van zijn rode kater John Pierpont Mor gan liet hij eens een dollarbiljet drukken, waarbij het hoofd van Washington was vervangen door de beeltenis van zijn geliefde huisdier. In plaats van de tekst 'in God we trust' stond er op het biljet van de Bank van Pierpont Morgan de kod dige tekst 'we trust no dog'. De verjaardagen van zijn kater werden uitbundig gevierd. Toen de AMSTERDAM (GPD) Met een korte felle eenmansactie heeft een man gisteravond in de Amsterdamse Stads schouwburg geprobeerd een einde te maken aan het optreden van de acteur Jules Croiset. Croiset speelde daar f zijn stuk 'Een zekere Vincent'. Achtergrond van de actie was dat er nog steeds een justitiële vervolging tegen de acteur loopt, omdat deze uit protest tegen de opvoering van Fassbinders toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood' een ontvoering van zichzelf in België in scène had gezet. De man die gisteravond protesteerde vond dat Croiset moest ophouden met spelen. Nadat de actievoerder was verwijderd hervatte de acteur de voorstelling. (foto anp> kat vijf jaar werd, kreeg John Pier pont Morgan een beeld en bij zijn tiende verjaardag werd hem een schilderij geschonken met zijn 're gentachtige' beeltenis. Met zijn vijf tiende verjaardag werd speciaal voor hem een limerickboekje uitge geven. Zijn dood (op zeventienjari ge leeftijd) in 1983 was een grote schok voor de familie Meijer. Toen ontstond het idee voor een Katten Kabinet. "De kat is een intrigerend beest. Zij heeft twee gezichten", vertelt medewerkster Kika van Manen. "Op het ene ogenblik kan zij heel aanhankelijk zijn en spinnen van genot. Even later is zij heel eigenzin nig. Met de staart omhoog loopt zij dan parmantig weg. Ik denk dat de kat zo populair is door haar onaf hankelijk gedrag. In onze drang naar vrijheid benijden wij de kat, die haar eigen weg gaat. Wij, men sen, moeten altijd rekening met an deren houden", aldus van Manen. Als kunsthistorica is zij sinds ander half jaar in dienst van de Stichting Herengracht 497, die zich inzet voor de totstandkoming van het Katten Kabinet. Sinds 1983 heeft Bob Meijer zo'n tweehonderd kunstwerken verza meld voor het Katten Kabinet. In de collectie bevindt zich ook een ets van Rembrandt uit 1654. Van Ma nen: "Het is echter niet allemaal kunst met een grote K. We proberen alleen wel de echte kitsch buiten de deur te houden. Je moet selectief zijn, want er is een ontzettend groot aanbod. Koekblikken, poëzieplaat- jes, en mokken met een beeltenis van een kat hoef je hier niet te ver wachten. Wel zijn er bijvoorbeeld oude affiches te zien uit de tijd van Toulouse Lautrec. Ze zijn gemaakt door de bekende Zwitserse artiest Théophile-Alexandre Steinlen, die in Parijs werkte". Rouw In het oude Egypte vanaf circa 2000 voor Christus was de kat heilig ver klaard. In die periode vind je de eer ste kunstuitingen waarop katten voorkomen. "Als een kat overleed, schoren de Egyptenar^n ten teken van rouw hun wenkbrauwen af. Als je een kat vermoordde, kostte datje leven", vertelt Kika van Manen. Niet veel later wordt de kat ook afgebeeld in andere culturen, voor al in Japan en China, waar het dier werd bewonderd om zijn schoon heid en jagersinstinct. In Japan wordt de kat nog altijd gezien als ge- luksbrenger. Je ziet regelmatig ge- luksbeeldjes van een kat met opge heven pootje, de Maveki Neko (wenkende kat jc.). In de middeleeuwen stond de kat in Europa verre van hoog aange schreven. Ten tijde van de heksen vervolging werd zij gezien als hand langer van de heks. Het dier ging mee op de brandstapel. Katten wa ren het symbool van ontrouw en verraad. Zij werden het slachtoffer van vervolging en doodslag. Toen de 'zwarte dood', de grote pestepi demie in de 14e eeuw, uitbrak, wa ren er weinig katten. Zij kregen de schuld van deze afschuwelijke epi demie. Tot de mensen ontdekten dat de kat juist de rat aankon. De populariteit van de kat groeide langzaam. Sinds begin deze eeuw is zij erg geliefd als huisdier, maar ook eeuwen geleden kwam zij al voor op schilderijen. Het Katten Kabinet wordt onder gebracht in een deel van het monu mentale patriciërshuis, gelegen in de zogenaamde Gouden Bocht, één van de mooiste delen van de Am sterdamse grachten. Het pand is de laatste jaren volledig gerestaureerd. De verdieping waar het Katten Ka binet komt, is een bezienswaardig heid op zich: de balzaal, compleet met kristallen kroonluchter en wandappliqués, daterend uit circa 1750, de muziekkamer met de fraaie plafondschilderingen uit ongeveer 1870 en de Mechelse kamer uit 1886. Het gezin Meijer, dat zes katten heeft rondlopen, bewoont de ande re verdiepingen. Tijdens het ge sprek wandelt een jonge kat de mooie Mechelse kamer binnen. "De katten zijn hier heilig. Zij mogen op tafel lopen, ook als er wordt gege ten", vertelt Kika. Leiden Naast de eigen collectie krijgt het Katten Kabinet ook veel kunst in bruikleen. Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden stelt mum mies en andere Egyptische voor werpen van 800 voor Christus voor enkele jaren ter beschikking. Het Katten Kabinet wil in het voor- en najaar twee tot drie maanden open zijn. Naast het vaste deel wordt er telkens een nieuwe tentoonstelling rond een bepaald thema ingericht. Tijdens de openingstentoonstel ling in november zal werk te zien zijn van de befaamde Blaricumse kunstenaar Sal Meijer (1877-1965). Meijer maakte veelal stadsgezich ten en landschappen. Zijn geliefde katten nemen echter ook een be langrijke plaats in. "Wie zich in zijn werk heeft verdiept, is er helemaal weg van. Tijdens zijn leven werd hij wel als amateur of zondagschilder omschreven, al kreeg hij ook loven de kritieken. Er is een boek 'Zo naï ef nog niet' over hem geschreven. Ook was een paar jaar geleden werk van Meijer te zien tijdens een ten toonstelling in het Amsterdams Historisch Museum", zegt Kika van Manen. Het Katten Kabinet beschikt al over een aantal werken van Meijer, maar veel moet in particulier bezit zijn. LEIDEN - De organist van de St. Bavo-basiliek in Haarlem, Bernard Barte link, verzorgt op vrijdag 10 augustus in de Leidse Pieterskerk het één na laatste concert uit de K&O-reeks 1990. Het programma is opgebouwd uit werken van Mozart, Bach, Brahms, Reger, Alain en Van der Horst. Bartelink studeerde aan het Amsterdamse conservatorium. In 1954 be haalde hij de Prix d'Excellence en in 1961 won hij het Internationale lm- provsatieconcours in Haarlem. Kort daarna werd hij benoemd tot docent aan het conservatorium in Amsterdam. Tevens werd hij organist in de St. Bavo in Haarlem. Uitgebreide concerttoernees brachten hem in de VS, Nieuw-Zeeland, Australië, Engeland, Duitsland en Scandinavië. Van verschillende zijden ontving hij compositie-opdrachten, onder meer van het toenmalige minsi- terie van erm en van de gemeente Amsterdam. Bartelink heeft ook radio- en plaatopnamen op zijn naam staan. Toegangskaarten voor dit concert, dat om 20.15 uur begint, zijn op werk dagen en -tijden te koop bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden. In de Pieters kerk worden op de avond van het concert vanaf half acht eveneens kaarten verkocht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17