Inbrekers minder actief in deze regio Stage voor 240 gemeentesecretarissen uit Polen Diefstal van fietsen rijst de pan uit Preventiecampagnes werpen vruchten af Landbouwtrekkers mogen straks 30 Ion per uur rijden Provincie stuurt vijf man extra achter muskusrat aan WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 DEN HAAG - Gemeentesecretaris sen uit Poolse steden komen in ons land stage lopen. Ze zullen hier op diverse gemeentehuizen kennis ma ken met de lokale bestuursvormen. Het programma voor de Poolse ge meente-ambtenaren wordt voorbe reid door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) in samen werking met de bestuursscholen van de gemeenten en het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid. De eerste Polen komen in de loop van het volgend jaar, zo is de bedoe ling. In 1992 en 1993 komen er even eens ambtenaren uit dit Oostblok land. De verwachting is dat er rond de tachtig jaarlijks stage lopen. De kosten van zo'n stage worden op vierduizend gulden per ambtenaar geschat. Het totale bedrag bedraagt een miljoen gulden. De VNG rekent op subsidie van de Europese Ge meenschap en de Nederlandse overheid. Andere EG-landen zijn van plan het Nederlandse voor beeld te volgen. Het platform is ruim een jaar gele den opgericht door ruim honderd gemeenten. Dat gebeurde uit de be hoefte om nauwer samen te werken met het lokale bestuur in Oost-Eu ropa. Tot de oprichting van het plat form was er van samenwerking nog nauwelijks sprake. "Er was maar weinig mogelijk. We kwamen niet veel verder dan een beperkte uit wisseling van mensen", vertelt Pe ter Knip, die namens de VNG de contacten onderhoudt met Oost- Europa. Het platform werd in april 1989 opgericht met de bedoeling een Oosteuropees beleid te ontwikke len. In totaal nemen 110 gemeenten, waaronder nagenoeg alle steden met meer dan 100.000 inwoners, er aan deel. "Niemand had toen enig idee van de enorme ontwikkelingen die later dat jaar begonnen. Maar in Polen was de situatie al enigszins veranderd. En ook in Hongarije be gon de democratie op gang te ko men", zegt Knip. De val van het IJzeren Gordijn ging zo snel dat het platform be hoefte had aan professionele onder- steuninig om alle plannen te kun nen uitvoeren. De VNG was bereid om haar apparaat daarvoor beschik baar te stellen. Knip: "Er is in een jaar tijd al erg veel gedaan. We heb ben een conferentie gehad in Rot terdam, Russische raadsleden heb ben een bezoek aan Nederland ge bracht en we hebben adviezen gege ven bij het opstellen van een nieuwe gemeentewet voor Hongarije". De Oosteuropese belangstelling voor de lokale, democratische be stuursvormen in het Westen is groot. "Ze zijn op zoek naar nieuwe bestuurlijke structuren en daarom komen ze hier kijken. Het meren deel van onze activiteiten gebeurt op verzoek van de gemeentebestu ren uit de Oosteuropese steden. Zij komen met vragen en verzoeken, die we zo goed mogelijk proberen te honoreren. Het bezoek van de Rus sische gemeenteraadsleden vond bij voorbeeld plaats op verzoek van de Associatie van Russische ge meenten". Niet alleen onze lokale bestuursvorm geniet de belangstel ling van Oosteuropese steden. Ook andere westerse landen zoeken sa menwerking met zustersteden in het oosten. Naast Nederland zijn met name Engeland eri Denemar ken op dit gebied actief. Ook is er in het Oostblok interes se voor onderlinge samenwerkings verbanden, zoals de VNG. Er is een informatiebulletin gemaakt, waarin de organisatie en de doelstelling van de VNG wordt uiteengezet. "En we hebben op hun verzoek com mentaar gegeven op het concept voor een nieuwe Hongaarse ge meentewet, die binnenkort door het parlement wordt behandeld", zegt Knip. Kennelijk hebben de Honga ren overal in Europa goed rondge neusd. "Die nieuwe wet is een mix ture van verschillende Westeurope- se systemen. Hij lijkt nog het meest op de Engelse wetgeving. Er is min der sprake van evenredige verte genwoordiging dan hier". De belangstelling voor internatio nale samenwerking op lokaal ni veau beperkt zich niet alleen tot het Oostblok. Ook de vereniging LOTA (Lokale Overheden tegen Apart heid) overweegt zwarte Zuidafrika nen naar Nederland te halen om kennis te maken met onze bestuurs vorm. Het is een nieuwe weg die de LOTA in haar strijd tegen de apart heid bewandelt. Dat was Qpdig, om dat het kabinet de gemeenten on langs heeft verboden een voor keursbeleid te voeren. Dat beleid kwam erop neer dat bedrijven die geen banden met Zuid-Afrika on derhouden, bij leveranties aan ge meenten voorrang zouden krijgen. Jaap Hiiurman, tot voor kort se cretaris van de LOTA: "Dat kan dus niet meer. De LOTA wil zich nu in zetten voor de zwarte Zuidafrika nen. die straks - als de apartheid eenmaal is afgeschaft - de nieuwe gemeentebesturen gaan vormen Bij de gemeenteraad van Den Haag ligt inmiddels een voorstel om een aantal Zuidafrikanen stage te laten lopen. Vooral bij stations LEIDERDORP/REGIO De politie gaat de komende maan den bij alle NS-stations in deze regio kijken of fietsen er veilig kunnen worden gestald. Aan de hand van de resultaten zal de politie adviseren ora bepaalde maatregelen te nemen die dief stal van fietsen bemoeilijken, zoals bij voorbeeld betere ver lichting bij de stallingsplaat sen. De Nederlandse Spoorwe gen hebben inmiddels toege zegd geld vrij te maken voor verbetering van de fietsenstal lingen bij de stations. De aanleiding voor de actie is de sterke stijging verleden jaar van het aantal fietsdiefstailen in de regio Zuid-Holland-mid- dcn van de rijkspolitie. Vanaf 1986 daalde het aantal fietsdief stallen hier maar verleden jaar werden er opeens 12 procent meer fietsen ontvreemd dan in 1988. Landelijk gezien was de stijging in 1989 ten opzichte van 1988 zelfs 16 procent. De meeste fietsen worden bij het station gestolen. Van de 60.000 rijwielen die vorig jaar van eigenaar wisselden (totale waarde ongeveer negen miljoen gulden) werd 40 procent bij het station ontvreemd. De politie richt de preventiecampagne de komende tijd dan ook op de sta tions. Gekeken wordt hoe de Het aantal diefstallen van fietsen is vooral bij stations flink toegenomen. fietsen er kunnen worden ge stald. De NS krijgen vervolgens te horen hoe het beter zou kun nen. Ook de gemeenten moeten meewerken: zij dienen te zor gen voor een goede openbare verlichting in de buurt van het station. Naast de stations-campagne gaat er komend najaar ook een actie lopen in Alphen aan den Rijn en Schoonhoven. In beide gemeenten wordt geprobeerd met de aanleg van betere stal lingen, betere verlichting en een intensieve voorlichting het aantal fietsdiefstallen fiks te verminderen. LEIDERDORP Het aantal inbraken in scholen, bedrijven en woningen en het aantal winkeldiefstallen is in de regio Zuid-Holland-midden van de rijkspolitie vorig jaar ge daald. Landelijk was er juist een forse groei in dit soort misdrijven. Het aantal fietsdiefstal len is iri deze regio vorig jaar sterk gestegen en het aantal verkeersmisdrijven vertoont hier een sterkere stijging dan elders in Nederland. Een en ander blijkt uit de jaarcijfers van het Regionaal Bureau Voorko ming Misdrijven van de regio Zuid- Holland-midden. Het aantal mis drijven is in 1989 landelijk met 2 procent toegenomen. De situatie in deze regio wijkt daarvan niet af. De stijging van het aantal misdrijven is hier vooral toe te schrijven aan de toename van verkeersmisdrijven. Vorig jaar zaten opnieuw méér mensen met een borrel te veel op achter het stuur en werd vaker doorgereden na een aanrijding. Het bureau voorkoming misdrij ven verzamelt de cijfers om het pre ventiebeleid op te kunnen afstem men. Het regionaal bureau onder steunt acties van lokale politiekorp sen en geeft advies en hulp zodra daarom wordt gevraagd. Het bu reau stemt zijn werk af op dat soort misdrijven waar door middel van preventie iets tegen kan worden ge daan, de veelvoorkomende crimina liteit. Verkeersmisdrijven vallen niet onder de werkingssfeer van het bureau: een verklaring voor de stij ging van het aantal misdrijven in deze categorie konden de coördina toren van het bureau gisteren tij dens een persconferentie dan ook niet geven. De jaarcijfers van het bureau voorkoming misdrijven zijn overi gens gebaseerd op de processen- verbaal. Daar van lang niet alle mis drijven aangifte wordt gedaan, lig gen de werkelijke criminaliteitscij fers hoger. De jaarcijfers dienen uit sluitend als indicatie en vergelij kingsmateriaal. Het aantal winkeldiefstallen is in 1989 landelijk gezien met 17 procent gestegen en in deze regio juist met 6 procent gedaald. Per 10.000 inwo ners werden er vorig jaar in deze re gio 23 winkeldiefstallen gepleegd en landelijk 45. De afwijking van het landelijk beeld is volgens coör dinator C.B. Jongh van het bureau voorkoming misdrijven voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het ontbreken van echt grote steden in deze regio. Voor winkeldiefstal len zijn grote, anonieme zaken, liefst in grote steden, razend popu lair. 'Hardnekkigste snelheidsovertreder' krijgt zijn zin Van onze correspondent Leo van Gelderen DEN' HAAG - Trekker-chauffeurs komen zonder problemen in aan merking voor het predikaat 'hard nekkigste snelheidsovertreders'. Het roodomrande bordje op de trac tor, dat de toegestane maximum snelheid van zestien kilometer per uur vermeldt, lijkt er slechts voor de sier te hangen. De ruimschoots voorhanden zijnde paardenkrach ten zorgen doorgaans voor een snel heid die rond de dertig kilometer per uur ligt. Volgens de huidige wetgeving is dat veel te snel, maar in de praktijk knijpt de politie meestal een oogje toe. Het legaliseren van die dertig kilometer-grens lijkt inmiddels een kwestie van tijd. Tot groot genoe gen van de belangenverenigingen in de landbouw. Al jaren roepen ze dat de verkeerswetgeving voor de landbouw van geen kant deugt en hard aan herziening toe is. Tot voor kort deden ze dat tever geefs. Er is nu echter een nieuwe wet in de maak. Nog even en het 'zestien kilometerbordje' kan naar het museum. "Dat wordt tijd", zegt W. Fournier, secretaris van de Bond van Loonbedrijven voor Agrarisch en Grondverzetwerk in Nederland (BOVAL). "We zijn al jaren bezig om de hele wetgeving rond de snel heid voor landbouwwerktuigen aangepast te krijgen". Duidelijkheid Om meer duidelijkheid te krijgen in de verkeerswetgeving voor de land bouw, heeft het ministerie van ver keer en waterstaat een zogenoemde 'klankbordgroep' samengesteld. In deze groep zitten de diverse belan genorganisaties rond de tafel om over alles door te nemen wat maar met de verkeerswetgeving voor de landbouw te maken heeft. Zo bestaat er volgens het Land bouwschap ook dringend behoefte aan een aanpassing van de toegesta ne breedte van landbouwvoertui gen van de huidige 2,60 meter naar 3,50 meter. Maar vooralsnog geniet de aanpassing van de maximum snelheid voorrang. Volgens Fournier is wat dat be treft het einde in zicht. "Het is nu nog een kwestie van een paar maan den voordat die aanpassing een feit is. De richtlijn is dertig kilometer. Maar daarmee ben je er nog niet. Er zijn genoeg trekkers die met gemak de veertig of zelfs vijftig halen. En voor die categorie komt er een ver haaltje bij. Normaal gesproken moeten trekkers die zo snel zijn, aan dezelfde spelregels voldoen als vrachtwagens. Als dat niet het geval is, mogen ze in principe alleen op een dieplader op de openbare weg komen". "Ik hoef niet uit te leggen dat dat niet alleen een belachelijke maar ook onwerkbare situatie is. In het kader van de Europese regelgeving zullen de trekkers die veertig kilo meter halen toch vallen onder de 'dertigers'. Op die manier omzeil je eventuele klippen in de wet". V erkeersveiligheid De hogere snelheid moet de ver keersveiligheid ten goede komen. Maar hoe zit het met de trekkers? Volgens G. van der Scheer, sales manager bij één van de grootste trekker-importeurs van Nederland, is er technisch geen vuiltje aan de lucht. "Maar", zegt hij, "een en an der moet wel wettelijk worden vast gelegd". "Kijk, ook ik verwacht dat ook dit jaar nog de dertig kilometer-grens wordt vrijgegeven. Maar er is over een aantal andere zaken wel dege lijk verschil van mening tussen bij voorbeeld het Landbouwschap en de importeurs. Ik vind dat er naast het vrijgeven van die dertig kilome ter ook een keuringsplicht moet ko men. Dan pas kun je spreken van een veilige verkeersregel". "Er gebeuren tenslotte nog steeds veel te veel dodelijke ongelukken in de landbouw. En de meeste door te hard rijden. Nee, niet omdat de trek ker niet deugt. Daar mankeert niets aan. Maar te veel boeren hebben er wagens achter hangen die niet op dergelijke snelheden gebouwd zijn. Anti-drugs fietstocht van politiemensen door VS toch nog afgelast Het roodomrande bordje met 16 kilometer per uur lijkt op veel trekkers slechts voor de sier te zijn aangebracht. toch mis. Dus zeggen wij: die hoge- dat best Maar je praat hier over za- re snelheid is prima, maar alleen als ken waar mensenlevens mee ge- daar tegelijkertijd een keurings- moeid kunnen zijn. Dus vind ik het plicht bij zit. En dat hoeft echt niet geen punt van discussie. Ik ver- elk jaar. Maar we willen het wel wacht daarbij het nodige van de Eu- vastgelegd zien in de wet". ropese eenwording, op een gegeven "Daar zijn kosten mee gemoeid, moment zal men er toch niet onder- Vandaar ook de tegenstand van de uit kunnen. En dat is een goede belangenorganisaties. Ik begrijp zaak". Als je zo snel gaat, moeten er ook op de aanhanger goede remmen zitten. Je moet dan een trekker hebben met op alle vier de wielen remschij- ven, en die zijn er". "Maar", vervolgt Van der Scheer. "Als je er een ongeremde aanhanger achter hebt, geladen met tonnen vracht, gaat het in een noodsituatie Vorig jaar werden in Zuid-Holland ruim 47.000 muskusratten gevangen afgelopen met de tolerantie en gaan de ratten trekken. Afvangen van de dieren tijdens die trek is vrij eenvoudig. De twee zachte winters hebben nauwelijks aanleiding tot een trek gege ven. "We moesten dus andere manieren beden ken om de dieren weg te vangen". DEN HAAG De provincie heeft vijf extra rat tenvangers in dienst genomen om uitbreiding van de schade aangericht door muskusratten te voorkomen. In de Leidse en Alphense regio be ginnen dit najaar twee vangers, de drie andere worden elders in de provincie ingezet. De mus kusrat wint terrein in de provincie. Tot eind vo rig jaar bleven de ratten in het gebied begrensd door de Waterweg, Gouwe en de Hollandse IJs- sel, maar inmiddels hebben ze hun territorium ook tot deze regio uitgebreid. Van een noodsituatie is volgens F. Barends, van provinciewege onder meer belast met het vangen van ratten, absoluut geen sprake. "De schade blijft nog steeds op een acceptabel ni veau. Om dat 30 te houden moeten we wel het aantal rattenvangers vergroten. Alleen in de Vijfheerenlanden is de populatie ratten en daar mee de schade echt te groot", aldus de provinci aal bestrijder. Barends houdt nauwkeurig bij hoeveel ratten in de verschillende gebieden van Zuid-Holland worden weggevangen. In 1989 werden in totaal 47.468 ratten weggevangen, in de eerste 24 we ken van dit jaar waren dat er 22.829. Op hetzelf de tijdstip in 1989 waren er pas 15.000 ratten weggevangen. Barends over deze cijfers: "Je mag hieruit niet klakkeloos concluderen dat de rattenstand sterk vergroot is. Naarmate je meer mensen inzet voor het afvangen van beesten, krijg je er meer binnen. De stijging van de vangstopbrengst in de tweede helf van 1989 is echter zo groot dat hieruit moet worden gecon cludeerd dat de muskusratten zich verspreid en uitbreid". In Leiden en de directe omgeving valt het aantal gevangen ratten nog wel mee. De eerste 24 weken van 1990 werden er in Leiden, Leider dorp, Warmond, Rijnsburg, Oegstgeest en Zoe- terwoude in totaal 13 ratten gevangen. In het waterrijke gebied rondom Boskoop, Bodegra ven en Nieuwkoop lagen deze aantallen veel en veel hoger. De vangers brachten sinds het begin van dit jaar honderden ratten binnen. Trek De rattenvangers hebben het de afgelopen twee winters niet makkelijk gehad, zo blijkt uit de woorden van Barends. In strenge winters zijn muskusratten tolerant ten opzichte van elkaar. De ratten overwinteren heel dicht op elkaar. Zo dra in het voorjaar de temperatuur stijgt is het Rattenvangen is een kunst apart. Enkele ja ren geleden is een onderzoek gedaan naar de mogelijkheid om natuurlijke geur- en lokstof- fen te gebruiken bij het vangen van de dieren. De ratten scheiden zelf stoffen af waarmee ze terrein afbakenen en elkaar seintjes geven. Door deze natuurlijke stoffen kunstmatig te ver spreiden, raken de ratten in de war en is hun ge drag te beïnvloeden. Van dit principe wordt al gebruik gemaakt bij de bestrijding van verschil lende soorten insecten, maar voor de bestrijding van ratten is nog geen bruikbare methode ge vonden. Er wordt in Zuid-Holland en Flevoland ook onderzoek gedaan naar het verplaatsingsgedrag van ratten. De ratten worden gemerkt om zo doende hun gang te kunnen nagaan. De resulta ten van het onderzoek worden niet voor eind dit jaar verwacht. LEIDEN De anti-drugs-wieler- tocht door de Verenigde Staten, waaraan 1250 politiemensen uit de hele wereld zouden meedoen, gaat niet door. Uit Nederland zouden 300 politiemannen meedoen. Vier we ken voor het vertrek blijkt dat de fi nanciering niet is rond te krijgen. Belangrijke sponsors hebben zich als gevolg van geldproblemen te ruggetrokken. Hierdoor is op de be- jp-oting een gat van zo'n drie mil joen gulden ontstaan waarvoor geen dekking is. Voorzitter Ton Rutting van de Nederlandse tak van de Internatio nal Police Association, een wereld wijde vriendenclub van politiemen sen, noemt het niet doorgaan van de toertocht omstreeks het middaguur een 'uiterst trieste zaak'. Anderhalf jaar is er aan de voorbereiding ge werkt en voor de Fietstocht ge traind. Een tocht die de politiemen sen in drie weken van New York naar Miami moest voeren. Alle moeite blijkt te vergeefs. In een landelijk dagblad ver scheen zaterdag een paginagrote advertentie waarin de organisatie sponsors oproept om financieel bij te springen, omdat de tocht al eer der twee keer wegens een tekort aan geld moest worden uitgesteld. Volgens Rutting, enkele jaren gele den hoofdinspecteur bij het politie korps in Alphen aan den Rijn en thans commissaris in Zutphen, liep het met name niet goed met de geld schieters in Amerika. Enthousiast waren ze wel, alleen schoven ze geen geld af. Dat geld zou pas be schikbaar komen als de fietsers in de Verenigde Staten waren. Maar er moest wel het één en ander van te voren worden betaald: de tickets voor het vliegtuig, de hotelkamers, en dergelijke. De 1250 deelnemers betaalden ieder een eigen bijdrage van tweeduizend gulden (totaal 2.5 miljoen). Geld waarvan Rutting zich afvraagt of de politiemensen dat nog terug zullen zien. Hij denkt dat de vliegmaatschappijen en de hotels zeker niets zullen terugbeta len. Politiemensen uit Leiden en wij de omgeving hadden zich eveneens ingeschreven voor de fietstocht van New York naar Miami. Zo zou de Leidse politie met een team van vijf mensen meedoen, Noordwijk met vier man en de rijkspolitie van het district Den Haag, gevestigd in Lei derdorp, zou met enige mannen en vrouwen naarAmerika afreizen. De kater, zo blijkt uit de eerste reacties, is bijzonder groot. De lage cijfers van inbraken in scholen, bedrijven en woningen zijn volgens Jongh wel het gevolg van preventieprogramma's van de afgelopen jaren. Landelijk steeg vo rig jaar het aantal inbraken in scho len en bedrijven met 7 procent, in deze regio daalde het met 11 pro cent. Het aantal inbraken in wonin gen vertoonde hier een daling van 6 procent tegenover een stijging lan delijk met 9 procent. Per 10.000 in woners ligt het aantal inbraken in séholen/bedrijven en in woningen in deze regio op respectievelijk 53 en 55. Landelijk is dit respectieve lijk 55 en 83. De sterke daling van het aantal in braken in scholen en bedrijven ziet Jongh als het resultaat van een in tensieve actie die enkele jaren gele den is begonnen. Alle scholen zijn door politiemannen bezocht om uit de doeken te doen hoe de school te gen inbraak kan worden beveiligd en alle schoolhoofden hebben een folder gekregen met 'in begrijpelij ke taal' de belangrijkste preventie maatregelen. Schennis Het aantal seksuele misdrijven is in deze regio met 4 procent gestegen. Landelijk steeg het aantal geregi streerde seksuele misdrijven in 1989 met bijna 10 procent ten op zichte van 1988. In deze regio is het aantal verkrachtingen afgenomen, maar het aantal gevallen van 'schen nis der eerbaarheid' nam met 17 procent toe. Cijfers over criminaliteit moeten volgens de politie altijd al voorzich tig worden geïnterpreteerd aange- de aangifte-bereidheid lang niet overal even groot is. Dat geldt zeker voor seksuele misdrijven. In kleine dorpjes, waarvan er in de re gio vele zijn, is de bereidheid om aangifte te doen van een seksueel misdrijf beduidend kleiner dan in een grote stad. 0uft iRieutos Honderd jaar geleden stond in de krant: Een boer in het gouvernement Lublin heeft kort geleden, naar uit Warschau Bericht wordt, bij afwezigheid van zijne vrouw en van zijn oudsten zoon, zijne jongste kinderen met eene bijl onthoofd. Men gelooft dat hij de daad begaan heeft in een aan val van verstandsverbijstering. De boer hield zich voor bedro gen. Met het oog op de toenemende kortzichtigheid onder de school jeugd zijn in verscheidene Prui sische scholen de boekjes met kleine letters afgeschaft. Te Salzburg, bij Hermann- stadt, in Transylvanië, is in een der putten van de zoutmijn, waarin in 1849 omstreeks 300 lij ken van honveds (Hongaarse schutters) na een bloedig gevecht in die buurt werden begraven, dezer dagen een lijk aan de op pervlakte komen drijven. Het werd opgehaald en opnieuw op plechtige wijze begraven. Het lijk was van een reusachtige grootte, geheel van het zout doortrokken en daardoor vol maakt gaaf gebleven, maar ver toonde drie afgrijselijke won den, welke den dood hadden te weeggebracht. Vijfentwintig jaar geleden: Al Capone, de vroegere ko ning van de onderwereld van Chicago, moet zich in zijn graf hebben omgedraaid toen giste ren zijn 45-jarige zoon Albert in een supermarkt in Miami Flori dawerd aangehouden wegens diefstal van artikelen ter waar de van een tientje. Hij had twee doosjes hoofdpijnpoeders en wat zaklantaarnbatterijtjes in zijn zak laten glijden. Albert is, zo wordt in Miami gezegd, nog nooit in aanraking geweest met de politie, die vroeger alleen al bij het horen van zijn vaders naam verbleekte.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11