VN kondigen totale boycot van Irak af Stasi bewaarde de luchtjes van 'staatsvijanden' in glazen potten Premier Bhutto Pakistan ontslagen; noodtoestand Afrikaanse landen gaan snel ingrijpen in Liberia Bhutto stond al sinds aantreden onder zware druk Moskou stuurt DINSDAG 7 AUGUSTUS 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Buitenlanders Kuwayt gegijzeld NEW YORK/DEN HAAG (GPD) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een totaal verbod op de handel met Irak en Kuwayt afgekondigd. Dat betekent onder meer dat de olie-import uit beide landen wordt stilgelegd en dat aan Irak en Kuwayt geen wapens mogen worden geleverd. Het Iraakse bezettingsleger in Kuwayt heeft gisteren enke le honderden buitenlanders, onder wie mogelijk een Neder landse zakenman, opgepakt en naar de Iraakse hoofdstad Baghdad overgebracht. Van de vijftien leden van de Veilig heidsraad stemden dertien gisteren voor de economische sancties, een van de zwaarste uit de 45-jarige ge schiedenis van de VN. Alleen Cuba en Jemen onthielden zich van stem ming. De maatregel houdt in dat alle 159 landen van de Verenigde Naties hun handelsbetrekkingen met Irak en Kuwayt moeten stopzetten, tot dat Irak zijn bezettingsleger uit Ku wayt heeft teruggetrokken. Volgens het Handvest van de VN zijn alle landen verplicht de uitspraak van de Veiligheidsraad na te komen. De VN zal een commissie instel len die moet toezien op de naleving van de sancties. Alle leden van de Veiligheidsraad maken deel uit van de commissie. Binnen dertig dagen moet secretaris-generaal Perez de Culellar een eerste rapport indie- De Amerikaanse president Bush, de Britse premier Thatcher en de se cretaris-generaal van de NAVO, Wórner, reageerden opgetogen op de uitslag van de stemming. "Ik kan me niet herinneren dat de wereld ooit zo eensgezind is geweest als nu", zei Thatcher. Volgens haar werkt een embargo, en als het dat niet doet, moet er een marineblok kade worden opgeworpen. Voor de stemming had Irak de wereld gewaarschuwd dat interna tionale sancties de terugtrekking van de troepen uit Kuwayt zouden kunnen vertragen. "Als de sancties worden aanvaard, dan zal de hele wereld daaronder lijden", zei de Iraakse VN-ambassadeur. Lange tijd zag het ernaar uit dat het Amerikaanse voorstel voor een totale handelsboycot zou sneuvelen op een veto van China, een van de vyf permanente leden van de Vei ligheidsraad. Maar vlak voor de stemming gaven zowel China als de Sovjet-Unie hun goedkeuring aan de resolutie. Om een resolutie aanvaard te krij gen, moeten ten minste negen van de vijftien leden voor stemmen. Bo vendien mogen de vijf permanente leden (de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië, Frank rijk en China) geen veto uitspreken. De overige leden van de Veilig- Buitenland kort Suriname De Surinaamse politie is gisteren een staking begonnen uit protest te gen de moord op een politie-inspec- teur afgelopen zondag in Paramari bo. De politiebond houdt het leger verantwoordelijk voor de moord en stelt dat de veiligheid van politie en burgers niet langer gewaarborgd is. Honderden politieagenten postten gisteren voor het ministerie van jus titie. Honduras Het leger van Honduras is een cam pagne begonnen die de bevolking aanmoedigt om personen aan te ge ven die verbonden zijn met linkse organisaties en het transport van wapens. Het comité voor de rechten van de mens in Honduras heeft hier op scherpe kritiek en meent dat Honduras terugkeert naar "de moeilijke jaren van de doctrine van de nationale veiligheid". Colombia Een vroegere leider van de Colom biaanse linkse guerrillabeweging M-19, Antonio Navarro Wolff, heeft gisteren gezegd dat hij een functie in de Colombiaanse regering van Cesar Gaviria aanvaardt. Gaviria, die vandaag wordt ingehuldigd als president van Colombia, benoemde Navarro tot minister van volksge zondheid. Commentatoren noem den dit een historische gebeurtenis en een gebaar van verzoening naar de guerrillabeweging die pas in maart van dit jaar erin toes.temde de wapens neer te leggen. Mohawks De premier van de Canadese pro vincie Québec heeft gisteren een ul timatum gesteld aan de Mohawk-in- dianen van het dorpje Oka, die al drie weken een brug op een weg naar Montréal versperren met barri cades. Als de barricaden niet bin nen 48 uur worden afgebroken en de indianen teruggaan naar de on derhandelingstafel om over de voorstellen te praten die de regering op 27 juli lanceerde, dan zal de rege ring van Québec "maatregelen" ne men, aldus de premier, die eraan toevoegde dat de indianen met nieuwe eisen zijn gekomen die hij "onaanvaardbaar" acht. De zwaar bepapende Mohawks noemden het ultimatum "pure bluf'. Ze zullen niet wijken voor "de macht en arro gantie van Quebec". heidsraad, die hun zetel twee jaar bezetten, zijn Roemenië, Canada, Colombia, Ivoorkust, Etiopië, Cu ba, Malaysia, Finland, Jemen en Zaïre. De uitslag van de stemming was bijna dezelfde als die van vorige week donderdag, toen de Vei- ligsheidsraad de inval van Irak in Kuwayt veroordeelde en de bezet ters opriep zich terug te trekken. Je men, het enige Arabische land in de Veilgheidsraad, onthield zich toen ook van stemming. Het is in de geschiedenis van de Verenigde Naties maar twee keer eerder voorgekomen dat een lidstaat werd getroffen door econo mische sancties van de VN. In 1967 aanvaardde de VN een resolutie, die een handelsboycot inhield tegen het blanke bewind in Rhodesië (nu Zimbabwe). Tien jaar later werd een boycot tegen het apartheidsregime in Zuidafrika ingesteld. Volgens het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft het Iraak se leger in Kuwayt gisteren zeker 366 buitenlanders gevangen geno men. De gijzeling van de Britten, Amerikanen, Fransen, Westduit sers en mogelijk ook een Nederlan der is bedoeld om economische en miltaire sancties tegen Irak te voor komen. De gegijzelden zijn voor het me rendeel passagiers van een vlieg tuig van British Airways, dat don derdag bij de Iraakse inval in Ku wayt niet meer van het vliegveld kon vertrekken. Londen heeft de Iraakse ambassadeur om ophelde ring gevraagd en de gijzeling 'on aanvaardbaar* genoemd. OOST-BERLIJN - Opgepakte de monstranten, jong en oud, die mi nutenlang speciale doeken tegen hun naakte huid moesten drukken. Critici van het regime in wier wo ning werd ingebroken, waarna ge prepareerde lappen op stoelen wer den gelegd. Intellectuelen en arbei ders van wie de werkplek op dezelf de wijze werd behandeld. Journa listen van Der Spiegel onthulden dit weekeinde een van de best be waarde staatsgeheimen van de DDR: de stasi van generaal Erich Mielke verzamelde luchtjes om spe ciaal afgerichte herdershonden in staat te stellen eventuele regime-te genstanders te allen tijde op te kun nen sporen. Zondagavond was hun verslag op de Westduitse tv te zien, gister avond zond de DDR-staatstelevisie de documentaire uit en konden kij kers met eigen ogen en oren consta teren hoe ver hun heersers bereid waren te gaan. De persoonsgebonden lucht, af komstig uit damesslipjes, herenon dergoed, kousen of zakdoeken, werd bij voorlopige arrestaties ver zameld of illegaal met speciale doe ken "overgenomen" van stoelen of bedden. Opgeslagen werden de 'Duitse eenheid in september' WEST-BERLIJN (GPD) - De Westduitse sociaal-democraten weigeren hun steun voor de grond wetswijziging waardoor de Duits- Duitse verkiezingen al op 14 okto ber kunnen worden gehouden. Wel wil de SPD dat de DDR op 15 sep tember opgaat in de Bondsrepu bliek. De SPD meent dat alleen op deze manier een eind kan worden ge maakt aan de groeiende paniek stemming in Oost-Duitsland en de toenemende onrust onder de West duitse belastingbetalers, die vrezen te moeten opdraaien voor de veel hogere kosten van de eenwording. Tot de opheffing van de DDR willen de Oostduitse sociaal-democraten in de regering blijven. Daarna zou een afvaardiging Oostduitse parle mentariërs kunnen worden toege voegd aan de Westduitse Bondsdag om tot de algemene verkiezingen de DDR-belangen te behartigen. De christen-democratische kan selier Helmut Kohl probeert van daag SPD-kanselierskandidaat La- fontaine te overtuigen van de natio nale noodzaak de verkiezingen te verschuiven naar 14 oktober. La- fontaine zei dat het eindelijk tijd is dit "belachelijke apentheater over de verkiezingsdatum te laten voor wat het is, want dat levert geen en kele nieuwe arbeidsplaats op, maakt de lucht niet schoner en zorgt er ook niet voor dat de oogst kan worden verkocht". unieke lichaamsgeuren in "stof- en luchtdichte" weckglazen. Herdershonden werden op een onder het ministerie van binnen landse zaken vallende dressuur- school afgericht. De opleiding was wetenschappelijk uitgedokterd en ging uit van het geweldige reukver mogen van honden. De beesten werden niet getraind om mensen te redden of verdovende middelen op te sporen, maar om mensen te vin den. De DDR-viervoeters werden de trouwste vazallen van het onder drukkersregime. De meeste honden waren ge traind op de verzamelde luchtjes en werden ingezet om regime-tegen standers achter slot en grendel te brengen. Ze konden bijvoorbeeld aan de hand van een reukproef her kennen wie een of andere anti-regi- me-leus op een muur had gekalkt. De absolute super-speurders wer den nog verder opgeleid. Zij waren in staat aan de hand van een reuk monster het spoor van een mens urenlang door een hele stadswijk te volgen. Als "laatste middel voor het vuur wapen" (hondeschool-taal, red) hadden de stasi-agenten en de spe ciale eenheden van de grenspolitie een meute honden, waaronder 50 kilo wegende herders, die getraind waren hun slachtoffer bijna geluid loos naar de keel te springen. De do delijke viervoeters werden volgens hun trainer, brigadier Jorg Schulz, ingezet bij de jacht op Russische de serteurs. Schulz: "Hun taak was het op welke wijze dan ook, onschadelijk maken van gewapende tegenstand. Daarom moesten ze bijten waar mo gelijk was". Voor de val van de Muur kwamen de killers gemiddeld zes keer per jaar in actie tegen de serteurs. Minder gevaarlijk maar zo moge lijk nog perfider, was het inzetten van honden om andersdenkenden op te sporen. De Spiegel-journalis- ten kwamen achter deze bijna onge looflijke praktijken door het ver haal van de 21-jarige studente Susanne Böde. Samen met haar twaalfjarige zusje wilde zij op 7 ok tober vorig jaar, de dag van het 40- jarige bestaan van de DDR, zelfge maakte pamfletten op deuren plak ken. De tekst: "Wordt actief'. Dat werd de stasi. Na drie pamfletten werden de twee al opgepakt, naar het bureau gevoerd en daar urenlang verhoord. Suzanne werd later wegens "staats- ondermijnende activiteiten" ver oordeeld tot een gevangenisstraf. Op het buraeu moesten ze ook onge veer een kwartier een speciale lap tussen hun naakte dijbenen hou den. De lap verdween in een groot uitgevalllen jampot. Suzanne zei te gen de politieman: "Zeker voor de honden". De man bevestigde haar vermoeden en onthulde waar schijnlijk ongewild een staatsge heim. Alles wat betrekking had op de luchtjes was geheim en al het materiaal dat er op duidde dat de hond-lucht-zoek-methode was ge bruikt om bewijzen te verzamelen, moest worden vernietigd. Toen na de vreedzame november- revolutie de leden van de "Comités ter controle van de ontmanteling van de stasi" op de potten stuitten, wisten ze er geen raad mee. Een jon ge Leipziger: "We vonden het wel gek, maar wisten wij veel" Vorige week inspecteerde hij met een paar andere leden een tussenopslag- plaats en ze vonden duizenden pot ten met stickers als "prof. K.werk kleding, okselproef"Günter Kru- se, stoelproef De meeste monsters waren verza meld door de politie in opdracht van de stasi. Zo hadden de hoogste bazen van de staatsveiligheids dienst het ook bepaald. Op hun spe ciale hogeschoool was zelfs een stu dierichting gevormd die zich uit sluitend met deze vorm van sporen- zoeken bezig hield. De afdeling be staat niet meer, maar de honden zijn er nog steeds. Zij zitten in hun kooi en en zijn niet langer nodig voor de jacht op deserteurs of kinderen, die een protestbrief willen opplakken. Of de verdorven geesten in wier brein dit perfecte misbruik van die ren is onstaan, ooit voor de rechter komen, is twijfelachtig. SINGAPORE/ISLAMABAD (GPD/AP) - De Pakistaanse presi dent Ghulam Ishaq Khan heeft gis teren premier Benazir Bhutto en haar regering ontslagen en de staat van beleg afgekondigd. Een decreet van de president zegt dat de veilig heid van Pakistan bedreigd wordt door "externe agressie en binnen landse onrust". Het federale parlement en twee provinciale assemblees, waaronder die in Sind, zijn ontbonden. Troe pen patrouilleren in Karachi, de hoofdstad van Sind en in Islamabad zijn radio en televisie-gebouwen on der strenge militaire bewaking ge plaatst. Voor 24 oktober zijn nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Voorlopig wordt het land gere geerd door een zakenkabinet onder leiding van de inmiddels tot pre mier beëdigde oppositieleider Ghu lam Mustafa Jatoi. In Sind is een nieuwe gouverneur en een niéuwe chef-minister aangesteld. Jatoi is een voormalig vooraanstaand lid van mevrouw Bhutto's Pakistaanse Volkspartij (PPP), evenals de nieu we chef-minister van Sind, die eén nauwe medewerker was van Bena zir. Ook in de provincie Punjab is een nieuwe gouverneur benoemd. De president verklaarde dat de rë- gering-Bhutto zich schuldig ge maakt had aan "corruptie, nepotis me en politieke onbekwaamheid". Daarmee zou de grondwet zijn "on dermijnd en aangetast". Het volk, aldus de president, heeft geen ver trouwen meer in de regering. De stap van de president kwam als een volslagen verrassing en wordt beschouwd als een bedekte coup van de president. Enige tijd werd al gespeculeerd dat de werkre latie tussen de premier, de presi dent en de legerchef, generaal Mirza Azlam Beg, dusdanig was verslech terd, dat verdere samenwerking niet meer mogelijk was. Mevrouw Bhutto noemde de be slissing van de president "volstrekt onwettig en onconstitutioneel". Zij onderzoekt nog of zij de stap van de president juridisch zal aanvechten, maar liet doorschemeren dat haar partij zal deelnemen aan de verkie zingen. President Khan verklaarde later in een rede voor de televisie dat de "federale regering op alle niveaus in de samenleving heeft gefaald". Hij noemde vooral de situatie in Sind, de thuisprovincie van mevrouw Bomaanslag mislukt LONDEN (Rtr/AFP/DPA) - Voor de voormalige woning van de vroegere Britse kabinetssecretaris Lord Armstrong in noord-Londen, liet gisteren een bom die bevestigd was onder een daar geplaatste auto, los zonder te ontploffen. De auto was van een Amerikaanse vrouw die woont in het vroegere huis van Lord Armstrong. De politie wist de bom onschadelijk te maken. Bhutto, die in de afgelopen weken het toneel was van gewelddadighe den. De vraag die iedereen nu in Isla mabad bezighoudt is wat het leger zal doen. De militaire top heeft de laatste weken aangedrongen op het aftreden van mevrouw Bhutto. De VS beschouwen het afzetten van Bhutto als een binnenlandse aangelegenheid van Pakistan. Maar enkele Democraten hebben opge roepen tot zwaardere sancties tegen het land. NAIROBI/MONROVIA (GPD/AP) Westafrikaanse landen hebben in principe besloten op korte termijn een vredesmacht naar Liberia te sturen. Dat heeft de secretaris-gene raal van de Oraganisatie van Afri kaanse Eenheid gezegd in de Gam- biaanse hoofdstad Banjul waar Westafrikaanse leiders een vredes plan voor Liberia bespreken. De Liberiaanse rebellenleider Prins Johnson heeft 15 buitenlan ders, onder wie een Amerikaan geg ijzeld. De buitenlanders, die verble ven in het African Hotel in Monro via, zijn overgebracht naar John sons hoofdkwartier, aldus een woordvoerder van het Witte Huis gisteren. Johnson, die een groot deel van de hoofdstad Monrovia heeft ver overd op het regeringsleger, had eerder al gedreigd alle buitenlan ders in Liberia gevangen te nemen. Hij wil zo buitenlandse inmenging afdwingen. Volgens vertegenwoordigers van de Westafrikaanse landen is het de bedoeling dat Nigeria en Ghana troepen vanaf een aantal oorlogs schepen voor de kust van de Liberi aanse hoofdstad Monrovia lance ren. Liberia's directe buren Sierra Leone en Guinee zullen vanaf hun grenzen opereren. De leiders wor den geacht het groene licht te geven voor een reeds in paraatheid ge brachte vredesmacht, bestaande uit troepen uit Nigeria, Sierra Leone, Guinee en Ghana. Aanvankelijk was het de bedoe ling het vredesleger naar Liberia op te laten rukken zodra met de drie strijdende partijen in het land over eenstemming was bereikt. Volgens een aantal delegatieleden in Banjul is de goedkeuring van twee partijen voldoende. Zowel de belegerde pre sident Samuel Doe als rebellenlei der Prins Johnson hebben herhaal delijk verklaard een buitenlandse interventie te zullen steunen. Grote tegenstander is Patriottisch Front- leider Charles Taylor, die zijn ambi tie om de macht te grijpen in Libe ria ongetwijfeld gedwarsboomd zal zien door een vredesleger. Taylor riep gisteren in Monrovia duizenden aanhangers op tegen stand te bieden tegen iedere vorm van buitenlandse interventie. TEL AVIV In Jeruzalem zijn gisteren op verschillende plaatsen rellen uitgebroken na de vondst van de lichamen van twee Israëlische jongens van 17 en 18 jaar die sinds zaterdagavond werden vermist. Vandaag is een grote politiemacht op de been voor de begrafenis van de twee jongens, die vermoedelijk om het leven zijn gebracht door Palestijnse terroristen. Bij de rellen gingen Israëlische inwoners Palestijnen en journalisten te lijf, waar bij tientallen gewonden vielen. De zwaar verminkte lijken werden ontdekt in cle buurt van het Arabische dorp Beth Hanina bij Jeruzalem. Volgens de politie wijst alles erop dat er sprake is van een terreuractie, uitgevoerd door een groep van minstens drie personen. (foto afp) Gegijzelde Nederlanders in Liberia vrezen voor hun leven BOLSWARD (GPD) De twee Bolswarders die nog steeds in gijzeling worden gehouden door Liberiaanse rebellen, vrezen voor hun leven. In een telefoongesprek met zijn vrouw Petra heeft kapitein Jan Gerard Kuijper de afgelopen nacht laten weten "ontzettend bang" te zijn. De viskotter Treesie, al meer dan een maand in handen van de manschap pen van Charles Taylor, is volgens Kuijper omgebouwd tot een oor logsschip en uitgerust met een kanon. Samen met machinist Boude- wijn Boekema wordt hij constant bedreigd. Kuijper belde gisteravond laat, toen de rebellen hem even niet in de gaten hadden. Volgens zijn vrouw drong Kuijper aan op acties van de Nederlandse regering, "want anders gaat het fout". "Hij is zijn leven beslist niet zeker. Ze hebben hen alles afgenomen, mijn man heeft al leen zijn trouwring nog. De rebellen hebben hem ook geslagen met een ijzeren staaf'. De kotter werd een maand geleden op volle zee aangevallen door twee speedboten van de Liberiaanse opstandelingen. Daarbij vielen schoten. "Mijn man zei dat hij schroeiplekken van kogels op zijn lijf heeft, zo weinig scheelde het of hij was er niet meer geweest". Het mo derne schip heeft enige tijd heen en weer gevaren tussen de Liberiaan se havenplaats Buchanan en de hoofdstad van buurland Sierra Leone. Volgens Kuijper ligt het schip nu in een klein haventje in Liberia. troepen naar onrustig Toeva SINGAPORE Premier Benazir Bhutto kwam begin december 1988 aan het hoofd van èêfi minderheids regering, nadat haar partij een maand tevoren de verkiezingen had gewonnen. Zij is de eerste vrouw die premier werd van een mos limstaat, en met een leeftijd van 35 jaar de jongste regeringsleider in de geschiedenis van Pakistan. Bhutto werd al vanaf het moment dat zij aantrad van alle kanten onder zware druk gezet. Het lègêr Was vastbesloten om de bevoorrrechte positie, die het onder wijlen gene raal Zia ul-Haq had verworven, te behouden. De militaire top wilde in vloed blijven uitoefenen op het Af- ghanistan-beleid en onder druk van het leger moest Benazir haar plan nen om de defensie begroting dras tisch te besnoeien, laten varen. Van de gecombineerde politieke oppositie ondervond zij in het fede rale parlement alleen maar tegen werking. Zij kreeg geen enkele be langrijke wetsvoorstel door het par lement, waardoor haar kabinet niet goed kon functioneren. De laatste weken moest zij felle kritiek verdu ren van het leger omdat zij weigerde de militairen vergaande bevoegdhe den te geven om de etnische ge weldsuitbarstingen in Hydarabad en Karachi te bestrijden. Benazir ondervond krachtige op positie van de orthodoxe lobby, die niet kon accepteren dat het land werd geleid door een in het Westen opgeleide vrouw. Buttho studeerde in Oxford. Beschuldigingen Een ander probleem waarmee zij voortdurend werd geconfronteerd, waren de beschuldigingen tegen haar echtgenoot, die door haar te genstanders "Mister 10 procent" wordt genoemd. De 36-jarige zaken man Asif Ali Zardari zou als tussen persoon hebben geprofiteerd van de lucratieve regeringstransacties. Zardari heeft deze beschuldigingen ontkend en Bhutto heeft de mensen die haar man van corruptie hebben beschuldigd uitgedaagd het bewijs voor de rechtbank te leveren. Ook werden haar ministers, topambte naren en partijfunctionarissen er van beschuldigd miljoenen dollars aan smeergelden in hun zak te heb ben gestoken. Haar politieke opkomst dankte Buttho aan de onverwachte dood van president Zia ul-Haq. Zia, die bij een vliegramp om het leven kwam. Generaal Zia kwam in 1977 via een militaire staatsgreep aan de- macht. Hij bestuurde Pakistan elf jóar lang met ijzeren hand. Hij was het die haar vader, premier Zulfikar Ali Bhutto, in 1979 liet ophangen. De overwinning van haar Pakis taanse Volkspartij maakte een ein de aan de militaire dictatuur en leid de het begin in van de dembcratie in Pakistan en tot het aantreden van een door het volk gekozen premier. De tijdelijke premier Ghulam Mustafa Jatoi komt uit dezelfde streek als de Bhutto's. Hij is van 1973 tot 1977 chef-minister geweest in Sind. Toen kwam de coup van ge neraal Zia. Jatoi werd na de execu tie van premier Ali Bhutto waarne mend voorzitter van de PPP, samen met Benazir en haar moeder Nusrat. Beiden verbleven in het buitenland. Grootgrondbezitter Als een leidende figuur in de Bewe ging voor het herstel van de Demo cratie, een door de PPP gedomi neerde coalitie, leidde Jatoi de op positie tegen de militaire dictatuur van president Zia. Maar hij moest aan invloed boe ten toen Benazir Bhutto in 1988 uit Europa terugkeerde en de leiding in handen kreeg van de PPP. Jatoi trad uit de partij en sloot zich aan bij de groep van de voormalige gouver neur van Punjab, Ghulam Mustafa Khar, een voormalige bondgenoot van Bhutto. De 69-jarige Jatoi is een groot grondbezitter. Hij heeft in Enge land aan de universiteit van Cam- raad. Hij is tot driemaal toe in het Afgelopen zaterdag zei J. bridge gestudeerd en begon zijn po- parlement gekozen. Hij heeft onder dat hij mevrouw Bhutto via litieke carrière al op 23-jarige leef- Zia's militaire dictatuur 15 maan- tie van wantrouwen in h€ ment ten val zou brengen. Benazir Bhutto. tijd als hoofd van de plaatselijke den in de gevangenis gezeten. MOSKOU (AFP) - De Sovjetautori teiten hebben eenheden van de op roerpolitie naar de autonome Sov jetrepubliek Tóeva gestuurd om een einde te maken aan de ongere geldheden tussen de plaatselijke bevolking en etnische Russen. Dat heeft het Sovjetpersbureau TASS gisteren bekendgemaakt. De laatste maanden hebben meer dan 3000 Russen uit Toeva - aan de Mongolische grens - de wijk genoe- men naar Siberië. De plaatselijke bevolking voert al maanden actie tegen de Russische "indringers". Huizen van Russen worden met ste nen bekogeld of in brand gestoken terwijl vele Russen met de dood worden bedreigd. De vlucht van de Russen heeft voor problemen gezorgd in het ge bied rond de stad Kranojarsk. Hon derden Russische families hebben zich daar in hutten geïnstalleerd. Volgens TASS komen zij niet voor hulp in aanmerking omdat zij inter nationaal niet als vluchtelingen worden erkend. TASS verwijt de plaatselijke autoriteiten in Toeva dat zij onvoldoende hebben opge treden tegen de etnische ongere geldheden. Toeva is een autonome republiek binnen de Russische Federatie. Er wonen ongeveer 300.000 inwoners. Zestig procent van de bevolking is uit Toeva zelf afkomstig; ongeveer 36 procent van de bevolking bestaat uit geimmigreede Russen. KASHMIR - Indiase veiligheids troepen hebben gisteren twee lei ders gearresteerd van het islami tische Jammu Kashmir Bevrij dingsfront dat afscheiding van Kashmir voorstaat. Yasin Malik en Abdul Hamid Sheikh zyn met zes andere leden van het front gearres teerd by invallen in schuilplaatsen van de rebellen in Srinagar. Binnen een uur na de arrestatie sloten win keliers hun winkels uit angst voor geweld. De autoriteiten stelden voor onbepaalde tyd een uitgaans verbod in.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7