Automobilist trekt zich niets aan van smogfase Rond Victoria regia hangt altijd mooie, magische sfeer Stans van der Veen van Leidse Hortus prikt hardnekkige mythe door Bepaald geen toeloop op bus en trein Commissariaat controleert lokale kabel ©u&ilicifotë Omstreden oud-burgemeester Schokking (82) overleden Panamese tanker 'Stephanie' verlaat haven in Willemstad DINSDAG 7 AUGUSTUS 1990 REGIO PAGINA 11 DEN HAAG - Het afkondi gen van smogfase 2 lijkt geen enkele invloed te heb ben op het gedrag van auto mobilisten. Het aantal men sen dat gebruik maakte van het openbaar vervoer is niet hoger dan normaal en het aantal auto's op de weg lag de afgelopen dagen zeker niet beduidend lager dan tij dens andere vakantie-week einden. Exacte cijfers zijn niet bekend. Nederland kende dit weekeinde voor het eerst alarmfase twee in vijf provincies en fase drie in een deel HILVERSUM - Lokale radiosta tions die via de kabel uitzenden, worden sinds mei op de vingers ge keken door het Commissariaat voor de Media. Tot dan toe controleerde het commissariaat alleen de zen ders die via de ether te ontvangen zijn., door middel van een busje dat het land door rijdt. Volgens een woordvoerder van het commissariaat wordt nu elke lo kale omroep die via de kabel uit zendt, eens per maand gevraagd de band van een programma naar het commissariaat te sturen. Het com missariaat bepaalt steekproefsge wijs aan de hand van de program maschema's van de lokale zenders van welk programma een band moet worden opgestuurd. "En we vragen natuurlijk een pro grammaband als we het vermoeden hebben dat er iets met zo'n pro gramma aan de hand is", aldus de woordvoerder. De controle door middel van het opvragen van banden heeft tot dus verre zeven lokale omroepen opge leverd die het niet zo nauw bleken te hebben genomen met de recla meregels. Geldermalsen, Rotter dam, Volendam/Edam, Monnicken- dam, Venlo, Groningen en Lands meer worden van sluikreclame ver dacht. Ze krijgen nog de mogelijk heid om zich tegen de beschuldi ging te van Zuid-Holland. Bij alarmfase twee wordt automobilisten ge vraagd de auto thuis te laten. Of het uit onwetendheid of onwil is, is niet bekend, zeker is dat nauwelijks ie mand gehoor geeft aan de oproep. Volgens een voorlichter van de provincie Zuid-Holland wordt er geen speciale oproep gedaan in de richting van de automobilist. "Wij kondigen de smogfase twee af en zeggen daarbij dat het autoverkeer zo veel mogelijk moet worden be perkt. Dat wordt via de media be kend gemaakt. Rechtstreeks ons tot de automobilist richten, bij voor beeld door middel van een adver tentie in dagbladen, is niet. moge lijk. Snelheid is immers geboden", aldus de voorlichter. Een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen denkt dat niet op zo'n korte termijn na te gaan is of er sprake is geweest van een ver hoogd reizigersaanbod. "We moe ten. afgaan op de indruk vancon ducteurs en kaartverkopers. Die spreken zeker niet over een extra toeloop. De treinen richting kust en water waren goed bezet, maar dat ligt voor de hand". De afdeling verkeerskunde van Rijkswaterstaat houdt door middel van langs de weg geplaatste telpun- ten het verkeersverloop op de va derlandse snelwegen in de gaten. Rustig is het zaterdag zeker niet ge weest, zo weet een voorlichter van Rijkswaterstaat te melden. "Zater- dagmorgen_stond er 25 kilometer fi le en dat is zeker niet normaal". Duidelijk is zijns inziens dat heel veel mensen de auto hebben gepakt om naar het strand te gaan. "Wat ex tra verkeer is dus logisch.-Het aantal auto's zou echter veel kleiner moe ten zijn als je er vanuit gaat dat een fiks aantal potentiële automobilis ten gehoor geeft aan de oproep". Bussen De busmaatschappij Centraal Ne derland heeft zaterdag goede zaken gedaan, maar dat is volgens een voorlichter van de vervoersmaat schappij inmiddels een normaal beeld bij goed weer. "Mensen ne men steeds vaker de bus richting strand om de file te vermijden. Za terdag vormde daarop geen uitzon dering. Extra mensen die vanwege de ernstige luchtverontreiniging de auto lieten staan, hebben we dacht ik niet gehad. Ik heb ten minste van geen enkele buschauffeur gehoord dat er mensen bij hem in de bus op merkingen in die richting maakten. Het was ook niet extra druk". De NZH meldt ook geen afwijkin gen van het normale beeld. Doordat deze busmaatschappij veel lokaal vervoer verzorgt, betekent goed weer een verminderd aanbod. "Met zulk warm weer gaat niemand in de bus. Dan pakje gewoon de fiets. Za terdag was dat al niet anders", aldus een voorlichter van de NZH. Honderd jaar geleden stond in de krant: Een 12-jarig meisje, dat dezer dagen op een schommel in den tuin van het Melkhuis, in het Vondelpark te Amsterdam, brandwonden bekomen heeft, doordien een onbekende jongen haar met een lucifer de kleede ren in brand stak en toen op den loop ging, is gisternacht in het Binnen gasthuis overleden. Een dame, die niet recht bij hare zinnen bleek te zijn, plaats te zich gisteren bij het Bezuiden- hout te 's-Hage op de rails der aankomende stoomtram, met het doel zich te laten overrijden. Een heer verwijderde haar en stelde de politie met hare plannen in kennis. Een agejit bracht haar vervolgens naar huis. -Te Hees, bij Nijmegen, heeft Elisabeth Geurts haren lOOsten verjaardag gevierdDe hon derd-jarige is nog kras en ge zond. Eene commissie had ge zorgd dat zij den dag feestelijk kon vieren en dat haar geduren de haar verder leven geldelijke steun gewaarborgd is. Vijfentwintig jaar geleden: De volledige invoering van de schoolvrije zaterdag op de open bare kleuter- en lagere scholen in Leiden is nu officieel. Dit blijkt uit een brief, die het collegè van B. en W. aan de leden van de ge meenteraad heeft verzonden. Bij wijze van proef was de vrije za terdag al enige tijd ingevoerd. In de brief schrijven B. en W. o.a.: "Van de de zijde van het on derwijzend personeel der open bare kleuter- en glo-scholen werd steeds meer aandrang uit geoefend op algehele invoering van de vrije zaterdag.- Voorts werd de concurrerende positie van gemeenten met de integrale schoolvrije zaterdag steeds dui delijker voelbaar". De Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Kohier, is giste ren weggelopen van een receptie in het Kremlin, omdat premier Kosygin de Amerikanen had be schuldigd van agressie in Viet- Van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - De Victoria regia moet een zeer tot de verbeel ding sprekende plant zijn. Toen de Hortus Botanicus vorig jaar het bericht rondstuurde dat het ding in bloei stond, trokken op een doordeweekse avond wel geteld 1253 mensen naar de plantentuin. De toeloop was zelfs zo groot dat bezoekers soms een uur moesten wachten voordat ze de speciale kas bin nen konden waarin de Victoria ronddrijft. Een uur in de rij om een fors uit de kluiten gewassen waterlelie te zien. Maar kwamen die mensen al leen voor de bloem, of toch ook een beetje voor de mythe? Rond de van oorsprong uit Brazilië af komstige bloem heeft altijd een hardnekkige, mooie magische sfeer gehangen. "Ik heb het al zo vaak gehoord. De Victoria zou maar eens in de vijf of tien jaar bloeien en dan maar één bloem produceren die al na een enkele nacht is verwelkt", zegt Stans van der Veen, educatief mede werker van de Leidse Hortus Botanicus. "Dat verhaal klinkt prachtig, maar het is volstrekte onzin. De plant kan in feite elk jaar bloei en. Als de omstandigheden maar een beetje goed zijn. En als ze bloeit, komt er een hele reeks bloemen die stuk voor stuk twee nachten meegaan". "Waar dat fabeltje vandaan komt, weet ik niet, maar het is wijdverbreid, En hoewel we el ke keer uitleggen hoe het wer kelijk zit, keert het steeds weer terug. Nou ja, het verhaal past ook wel een beetje bij de Victo ria. Het is door die enorme bla deren en~door het feit dat ze al leen 's nachts bloeit, een beetje sprookjesachtige plant, vind ik". Doordeweeks Het zal Van der Veen dit jaar wat minder moeite kosten om het 'ware verhaal' van de Victo ria aan de man te brengen. Bijna een jaar nadat de Hortus een speciale show rond de plant hield, kan het publiek binnen kort waarschijnlijk opnieuw de bloeiende reuzenlelie bewon deren. Een mooi, extra evene ment tijdens de viering van het 400-jarig bestaan van de Hortus. "Eigenlijk zouden we die show nu al kunnen houden", legt Van der Veen uit. "De plant bloeit volop, al een maand lang. Alleen, het gebeurt telkens op zaterdag en zondag en dat zijn de ongelukkigste dagen die je kunt bedenken. We hopen nu dat ze een klein beetje 'van slag raakt' en alsnog doordeweeks in bloei komt. Als dat het geval is, en de bloem is mooi, gaat de Hortus ogenblikkelijk 's avonds open". De redenen waarom de plan tentuin de bloeiende Victoria regia nog niet wil tonen, zijn nogal prozaïsch. "Het is moei lijk om in het weekeinde vol doende medewerkers in te zet ten. Dat is overigens niet het be langrijkste probleem, hoor. Als ik m'n best doe, kan ik genoeg vrijwilligers bij elkaar krijgen voor een Victoria-show. Veel lastiger is de publiciteit". "We weten dat de belangstel ling groot zal zijn, maar dan moet je het publiek wel iets moois kunnen bieden. Het punt is nu dat we pas op de ochtend - zelf kunnen zeggen of het een fraaie bloem wordt of niet. Te laat om in het weekeinde een oproep te plaatsen in de kranten - en dat is toch de belangrijkste Stans van der Veen met de affiche '*00 jaar Hortus Leiden', die vanzelfsprekend ook de spraakmaken de Victoria regia toont (foto Loek Zuyderduin) schuwen. Goed, we zouden kun nen gokken, maar als de bloem vervolgens niks blijkt te zijn zullen de bezoekers zich mis schien bekocht voelen. Dat risi co willen we niet nemen". Wanneer de Victoria-liefheb- bers zich naar de Hortus kunnen spoeden, durft Stans van der Veen niet te zeggen. Want on danks alles blijft de reuzenlelie een uiterst wispelturig schep sel. "De bloei is vreselijk afhan kelijk van het weer. Als het bui ten stralend is, zoals de afgelo pen tijd, bloeit ze heel regelma tig. Dan kun je bij wijze van spreken de klok er op gelijk zet ten. Slaat het weerom en wordt het heel donker en somber, dan kan het opeens zijn afgelopen met de bloei. Dat was ook de re den waarom er in '85 en '86 geen bloemen zijn geweest. De zo mers waren toen veel te slecht". Visjes Ook daarvoor en daarna heeft de Victoria enkele malen slecht gebloeid. Niet omdat de plant er geen zin in had, maar omdat de vij ver waarin ze staat niet in or de was. "We hebben een paar keer last gehad van visjes en slakken die de knoppen opvra ten. Dat schiet niet op, natuur lijk". Verder zat het een paar maal tegen omdat de Hortus niet de juiste Victoria te pakken had. "In de herfst sterft de plant af, waarna ze het volgende jaar weer moet worden opgekweekt uit zaadjes. Dat zaad blijkt niet altijd zuiver te zijn. Op de Indo nesische kwekerij, waar het vandaan komt, staan verschil lende soorten Victoria's naast elkaar. De insecten die voor de bevruchting zorgen, zijn niet al tijd even kieskeurig, waardoor er kruisingen kunnen ontstaan. En die leveren planten op met kleine bladeren, en vooral klei ne bloemen. Dat zie je pas als de Victoria bi jna is volgroeid, maar dan is het te Iaat om nog een nieuwe op te kweken". Volgens Stans van der Veen lijkt alles nu in orde te zijn. "De plant heeft tot nog toe negen of tien keer gebloeid. De bloemen waren weliswaar klein - een centimeter of twintig, terwijl ze een doorsnede kunnen bereiken van dertig centimeter - maar dat is normaal. In de loop van deze maand, of misschien vol gende maand, worden ze wel groter". Zoete ananasgeur Als de Hortus de bloem uitein delijk toont, wordt de plant - en ook het publiek - lichtelijk be donderd. "Eigenlijk bloeit de plant pas tegen een uur of elf. Dat is te laat, vinden we. Daar om wordt op de knop 's middags een kartonnen doos gezet, waardoor de Victoria 'het idee krijgt' dat de zon is verdwenen en de bloem zich alvast begint open te vouwen". Dank zij dat foefje kunnen de eerste bezoe kers om acht uur 's avonds al een volledig tot wasdom gekomen Victoria aanschouwen". De plant bloeit in pricipe ge durende twee achtereenvolgen de nachten. "Het grappige is dat ze in die tijd een flinke gedaan teverwisseling ondergaat. De eerste nacht is ze spierwit en heeft ze een sterke, zoete ana nasgeur. De tweede nacht is die geur verdwenen en heeft ze een roze kleur gekregen. Dat heeft trouwens een heel speciale be doeling, wist je dat?" "Het is een prachtig staaltje verleiding. De planten worden namelijk bevrucht door een be paalde soort kèver. Die vliegt alleen 's nachts en voelt zich sterk aangetrokken tot de witte kleur en de ananasgeur. Die beesten strijken massaal op de bloemen neer en worden er bij zonsopgang - als de bloemen dichtgaan - in opgesloten. De andere nacht vliegen ze weer verder, als de bloem door haar roze kleur en het verdwijnen van de geur onaantrekkelijk is geworden. Dik onder het stuif meel vliegt de kever naar een volgende Victoria die zich net heeft geopend en die op die ma nier wordt bevrucht. Dat is toch een heel ingenieus systeem, niet?" DEN HAAG - De Panamese tank er 'Stephanie'die vorige maand 500.000 kilo kaarsvet óp de Noord zee loosde, heeft de haven van Wil lemstad op Curasao verlaten. De re der heeft Rijkswaterstaat een bank garantie van 1.750.000 gulden gege ven. Hiervan kunnen de opruim- en verwerkingskosten worden betaald als de rechter de Panamese eige naar schuldig acht aan de lozing. Het kaarsvet vervuilde vorige maand het hele Nederlandse strand. De Kustwacht heeft wekenlang gespeurd naar de 'Stephanie'. Via buurlanden en het bedrijfsleven in Hamburg wist zij de 6000 ton me tende tanker in Willemstad te loka liseren. Rijkswaterstaat gaf vervol gens opdracht het schip aan de ket ting te leggen tot er een. financiële regeling was getroffen voor het op ruimen van het kaarsvet. Dat is gis teren, met de bankgaranbtie, dus gebeurd. Een hoog bedrag, erkent woord voerder Van Wieringen van de di rectie Noordzee van Rijkswater staat. ','Maar als je ziet wat het heeft gekost om alles op te ruimen.... Wij zijn ervan overtuigd dat de 'Stepha nie' de stranden en de zee heeft ver vuild dus draait hij ook voor de kos ten op. Laat de kapitein maar eens aantonen dat hij het niet heeft ge daan". Van Wieringen zegt dat de tanker zowel bij Cap Grisnez als Margate Roads heeft gevaren. Bij Mafgate Roads heeft de 'Stephanie' zelfs en kele rondjes gevaren, zo is gecon stateerd. Harde bewijzen, zoals fo to's, zijn er niet. Wel heeft Rijkswa terstaat het kaarsvet dat op het strand is gevonden vergeleken met resten uit de tanker. "En die zijn hetzelfde", zegt Van Wieringen. "Als de kapitein beweert dat hij on schuldig is, laat hij dat dan maar eens bewijzen. Voor de rechter kun nen wij met het materiaal komen dat we nu hebben. En dan zijn er na tuurlijk ook nog de logboeken waarin staat waar de 'Stephanie' heeft gevaren. Maar ja, die kunnen met potlood zijn ingevuld". Van Wieringen verwacht dat er nog een lange weg te gaan is alvo rens Rijkswaterstaat daadwerkelijk een beroep op de bankgarantie kan doen. "Het woord is aan de Pana- mees. Wij sturen een rekening voor de gemaakte kosten. Laat het maar eens duidelijk zijn: lozingen op de Noordzee als deze tolereren we niet meer. We~ streven naar een schone Noordzee, wie vervuilt betaalt". LEIDEN/ALPHEN/HAZERS- WOUDE Oud-burgemeester mr. F.M.A. Schokking is Vorige week in Den Haag op 82-jarige leeftijd over leden. In de oorlogsjaren was hij burgemeester van Hazerswoude, van 1946 tot 1949 van Alphen aan den Rijn en tot 1956 van Den Haag. Vanwege een geruchtmakende zaak in de oorlog tijdens zijn burge meesterschap in Hazerswoude trad Schokking onder druk van de pu blieke opinie in '56 af als burge meester van Den Haag. Daarna is hij tot aan zijn pensionering dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijn land geweest. Schokking werd in 1908 in Dordrecht geboren en voltopide in 1933 zijn studie rechten in Leiden. In 1938 werd hij als lid van de Chris- telijk-Historische Unie benoemd tot burgemeester van 's Graven- Bezwaren tegen hoge kosten geluidisolatie voor huizen Schiphol AMSTERDAM (ANP) - De Stich- ting Geluidsisolatie Schiphol (SGIS) maakt ernstig bezwaar te gen de door het ministerie van ver keer en waterstaat geraamde kos tenstijging van geluidisolatie van duizenden woningen rond de lucht haven. De Stichting Geluidsisolatie sloot in 1986 een overeenkomst met de staat over de aanvullende financie ring van het geluidisolatieproject rond Schiphol. Deze ovëreenkomst omvat een maximumbedrag van 150 miljoen gulden voor 'normale' geluidheffingen èn de aanvullende financiering. Het ministerie stelde dat door de toename van het aantal vluchten op Schiphol meer woningen geïso- leèrd moeten worden. De isolatie- kosten komen daardoor in totaal nu op 527 miljoen gulden uit. De SGIS meent echter dat de kos tenstijging niet het gevolg is van de toename van het aantal vluchten op Schiphol, maar van de 'fors uit de hand lopende uitvoeringskosten bij de overheid'. (archieffoto) den. Gezien de enorme heisa, KVF- leider Romme beschuldigde de krant van smaad en riooljournalis- tiek en ook Telegraaf en NRC na men het fors voor de gezagsdragers op - kreeg hoofdredacteur Van der Schaaf van het Haagsch Dagblad uiteindelijk van de tuchtraad een berisping. Op een klacht die de zuster van Pino had ingediend, oordeelde de Hoge Raad later dat Schokking een 'goed vaderlander' was die 'met ge vaar voor eigen veiligheid de vader landse zaak heeft gediend'. Op 24 juli 1956 nam Schokking ontslag. Een jaar later werd hij in Leiden benoemd tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland. Het Haagsch Dagblad, een kleine krant met 16.000 abonnees, werd in 1964 opgeheven. zande. Die gemeente werd in 1942 tot gesloten gebied verklaard en zo kwam Schokking dat jaar als burge meester in Hazerswoude terecht, waar hij tot '44 werkzaam was. De geruchtmakende zaak betrof de houding van Schokking ten opzich te van het joodse gezin Pino, dat uit Sneek naar Hazerswoude was geko men en bij de familie Slui een on derduikadres had gevonden. Hotelhouder Jacob Pino moest met echtgenote en dochtertje Mech- gelin in Sneek de wijk nemen voor de Duitsers. In Hazerswoude werd het gezin opgenomen. Op weg naar de bibliotheek liep Pino tegen een paar veldwachters op en moest hij zijn - valse - persoonsbewijs laten zien. De vervalsing werd niet opge merkt, maar toch werd Pino bang en hij riep de hulp in van de domi nee. De predikant zou er bij de bur gemeester op aandringen dat het gezin in Hazerwoude zou mogen blijven, zo werd afgesproken. Overleg tussen de veldwachter, de predikant en burgemeester Schokking leverde op, dat dit alles toch wel zeer tegen de wens van de bezëtter was en op gezag van Schokking werd het gezin Pino ge arresteerd. Ook Daan Slui belandde in de cel en de SD werd op de hoog te gebracht. Moeder en dochter kwamen in Auschwitz om, Pino werd 'ergens in Nederland' omge bracht. De kwalijke rol die Schokking had gespeeld, kwam aan hét licht toen in Den Haag een inspecteur van politie ontslag kreeg, die van de zaak op de hoogte was. Het Haagsch Dagblad kreeg er lucht van en stel de een diepgaand onderzoek in. De krant sprak met tal van be trokkenen, onder wie de predikant. Daan Slui had er het leven afge bracht, maar bleek onvindbaar. Uit eindelijk bleek hij in Trimos über Mayen in Duitsland te wonen, waar hij als eenvoudige bouwvakarbei der leefde. De hoofdredacteur van het Haagsch Dagblad stapte met het belastende materiaal naar minister president Drees, maar die weigerde om een onderzoek naar de handel en wandel in de oorlogsjaren van de Haagse burgervader te laten instel len. De reden daarvan was, dat er Oud-burgemeester Schokking. meer burgemeesters 'fout' waren geweest in de oorlog, burgemees ters die nog veel ergere dingen had den gedaan dan Schokking en te gen die heren was ook geen onder zoek ingesteld. Dan kon men nu moeilijk de burgemeester Van Den Haag gaan aanpakken. Het Haagsch Dagblad besloot daarop te publiceren. De hele Ne derlandse pers stortte zich op de zaak. Beel, die toen minister van binnenlandse zaken was, weigerde Schokking te laten vallen. Die nam uiteindelijk onder druk van de pu blieke opinie zelf ontslag. Schokking nam als advocaat Wijckerheld Bisdom in de arm, de zelfde die destijds Mussert had ver dedigd. De krant moest zich voor de publikatie voor de raad voor tucht van de journalistiek verantwoor-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11