Eerste overleg na duinbranden in Wassenaar 'Het beste is om maar helemaal te stoppen' Strenger optreden ATT) tegen vishandel Pad voor paardentraining in polder moet weg Rijnsburger (32) door eigen tractor aangereden PAGINA 10 REGIO LEIDEN DINSDAG 7 AUGUSTUS 1990 'Ergste kou is uit de lucht' WASSENAAR - Anderhalve week na de branden in de dui nen achter het Wassenaarse Duinrell, hebben brandweer en Du in waterbedrijf Zuid-Holland met elkaar gesproken. Volgens T.W.M. Bakker is de ergste kou uit de lucht en hebben de partij en gisteren afgesproken infor matie uit te wisselen. Zo laat zijn bedrijf de brandweer weten waar waterwinputten zijn en waar welke wegen liggen. Bij het blussen van de branden in de waterleidingduinen merkte de Wassenaarse brandweer tot haar schrik dat verharde wegen hadden plaatsgemaakt voor snipperpaden met een tegelstrook. randweerwa- gens hadden daardoor moeite om bij de afgelegen plaats van de brand te komen. toegankelijk is. De weg was in de ja ren '50 aangelegd en ging volgens Bakker al snel een eigen leven lei den. "Als zo'n weg er eenmaal ligt, gaan mensen er gebruik van ma ken", zegt hij. "Niet alleen brand weerlieden, maar ook stropers, on derzoekers en anderen kunnen er dan komen. De beste garantie om de hoek rustig te houden, was het opheffen van die weg. Ik wil best toegeven dat we de toegankelijk heid wat hebben onderbelicht, maar heb niet het idee dat er nu een asfaltweg moet komen waar een tien tons vrachtwagen overheen kan". Dat brandweer en gemeente niet waren ingelicht over het weghalen van wegen, ontkent Bakker. Drie jaar geleden werd de operatie al aangekondigd in een beheersplan en dat beheersplan is aan alle be trokkenen toegezonden. "Je kunt hooguit zeggen dat we wat duidelij ker hadden kunnen zijn", steekt hij de hand in eigen boezem. Of vooroverleg wat had uitge maakt, betwijfelt hij. De leiding van het bedrijf wil echt van dergelijke verhardingen af, hoezeer dat in la gere regionen ook op bezwaren stuit. Immers, veel werknemers moeten tegenwoordig grote stuk ken omrijden in het duingebied. Ook onderzoekers zijn niet altijd even blij als het in de praktijk bren gen van een mooie theorie overlast met zich mee brengt. BURGEMEESTER BEZOEKT 100-JARIGE Bedrijven leven nieuwe regels niet na Brandweer, gemeente en het aan grenzende Duinrell schreeuwden moord en brand. Hoe durfde het duinwaterbedrijf, beheerder van het gebied, de wegen zonder over leg weg te halen? Had men dan geen moment aan de brandweer gedacht en konden de duizenden levens van Duinrell-bezoekers en -kampeer ders het bedrijf niets schelen? In een boze brief zette de brand weer de grieven op een rijtje en gis teren volgde het eerste gesprek tus sen de commandant en de top van het duinwaterbedrijf. Brandweer commandant C. Spruit is niet voor commentaar bereikbaar, maar een woordvoerder van het bedrijf laat weten dat het gesprek goed is verlo pen. Over een maand volgt nader overleg. "Het doel is te komen tot een op lossing waarbij een goede brandbe- scherming gegarandeerd is zonder dat het hele duingebied vol met as falt hoeft te worden gestort", zegt terreinbeheerder Bakker. Volgens hem kan het aanleggen van extra brandputten een mogelijkheid zijn. Dergelijke putten zorgen ervoor dat de wagens niet zo zwaar beladen hoeven te zijn en kunnen aardig worden ingepast in de natuur. Terreinwagen Vlak na de brand liet brandweer commandant C. Spruit nog strijd baar weten dat als verharde paden A a t> en wegen blijven verdwijr-" WAobbiNAAK korps gedwongen kan zijn LEIDERDORP - Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Lei derdorp heeft gistermorgen een bezoekje gebracht aan J. de Mey, die zijn honderdste verjaardag vierde. De voormalige werkne mer van de Leiderdorpse Touw- fabrieken kreeg een fruitmand aangeboden en een boekje met oude ansichtkaarten van Lei derdorp. Na het overlijden van zijn vrouw woont de Leiderdorper samen met zijn dochter. Overi gens heeft Van der Mey de laatste jaren regelmatig een be zoekje gehad van de burgerva der. Bruggeman verscheen op zijn 70-jarig huwelijk en zijn laatste vijf verjaardagen, (foto Succes Robert Figl in Bloemenmarathon VALKENBURG De Duitser Robert Figl was gisteren succesvol in de Bloemenmarathon die momenteel door het Limburgse land voert. Hij won de bergritten en was eveneens de beste by het criterium in Valkenburg, waar ook de in wielerkringen zeer bekende Cauberg nog eventjes moest worden beklommen. De Duitse wheeler had in de toeristenplaats een krappe voorsprong van twee seconden op Jennet Jansen en vijf op zijn in Amerika wonende Belgi sche ploeggenoot Pol van Winkel. De valide rolstoelrijder Kees van Breu- kelen uit Utrecht werd vierde. Na de strijd in Valkenburg staat Van Winkel nog steeds op de eerste plaats in het algemeen klassement. In de algemene rangschikking wordt hij gevolgd door Figl, Van Breukelen en Jennet Jan sen. Michael Jonkman uit Oude Wetering staat twaalfde. Bij de B-rijders ging de zege naar de Algerijn Youssef Abdel Krim. De sterke Noordafrikaan was veel te snel voor de rest van het veld. Jorien Buurman, Feike Waque en Tjeerd van de Meyel bezetten op royale achter stand de tweede tot en met vierde plaats. Ondanks het sterke rijden van Krim staat Van de Meyel nog steeds op de eerste plaats. Waque en Krim staan tweede en derde in het algemeen klassement. IJMUIDEN - De Algemene In spectiedienst (AID) gaat in de ha vens strenger optreden tegen vis handelaren die de nieuwe registra- tieregels niet naleven. In IJmuiden is afgelopen week al een partij vis in beslag genomen waarop niet duide lijk was aangegeven van welk schip ze afkomstig was. De betreffende zeevisgroothandelaar kreeg de 50 kisten schol pas terug nadat de schipper van de Katwijkse kotter KW 45 die de vangst had aange voerd zich bekendmaakte. De inspectiedienst volstond toen met het opmaken van een proces verbaal. De extra aan land gebrach te kisten zullen bij het quotum van de KW 45 worden geteld. Juist om de handel in illegaal aan land gebrachte vis aan te pakken, gelden sinds 1 juli nieuwe regels. Na het aanlanden en verkopen, moet is duidelijk worden welk schip ze af- de partij is gevan- ze is verkocht. Op de kisten met de verhandelde vis en in de begeleidende facturen moet de naam van het schip duidelijk zichtbaar zjjn. Die vermelding moet in feite tot aan de viswinkel worden bijgehouden. Volgens de IJmuidense hande laar waarvan vorige week de vis in beslag werd genomen, boycotten de meeste bedrijven in IJmuiden de nieuwe regels. Zijn naam wil hij niet in de krant hebben, uit vrees voor represailles van de AID. "Bij mijn weten hebben ze nog niet eerder op getreden in IJmuiden. Dit is de eer ste keer en dan halen ze er juist een kleine handelaar uit. Ik moet blijk baar als voorbeeld dienen. De AID is duidelijk van plan om de afslag in IJmuiden aan te pakken. Maar wat ze pu doen is meten met twee ma ten. Ze moeten bij alle inkopers i elke partij aangegeven vai komstig is, waa gen controleren, dan kunnen ze zien dat er nergens papiertjes op de ladin gen zitten", beweert hij. Een vluch tige blik op de partijen bij andere handelaren bevestigt zijn bewering. Facturen De 50 kisten schol werden in beslag genomen omdat niet was aangege ven van welk schip de vis afkomstig was. "Als ik er zelf een papiertje op had gedaan van een willekeurig schip, dan had er geen haan naar ge kraaid. Als ze goed willen optreden, moeten ze ook alle facturen contro leren. Het optreden getuigt tot nog toe van pure willekeur", aldus de handelaar. In eerste instantie voelde hij er niets voor om de naam van het schip bekend te maken, omdat hij daarmee de schipper in problemen zou brengen. Maar de schipper van de KW 45 vond het geen probleem de partij alsnog bij zijn quotum te laten bijschrijven. Hij ontkent dat de schol illegaal aan land is ge bracht, omdat de hoeveelheid valt binnen de marges van wat is opge geven. Volgens de handelaar worden de nieuwe regels geboycot omdat er niet mee kan worden gewerkt. "We fcopen op een morgen van wel 30 schepen en dan moeten we in onze box alle partijen apart opslaan. Dat is onmogelijk, gezien de beperkte ruimte. Bovendien gaan de partijen vis al heel snel door elkaar". Voorzitter Buys van de Neder landse Zeevisgroothandel, met een kantoor in IJmuiden, zegt niets af te weten 'van een boycot van de nieu we registratieregels in IJmuiden. "Als dat zo is, neem ik daar afstand van. De argumenten die die hande laar noemt, zijn geen excuus. We moeten gewoon de wet respecteren. Verslavingsdeskundige houdt spreekuur in Wassenaar Wassenaar. Anders dan in de een dorp als Wassenaar vooral ver- eeste van deze centra is in Wasse- veelde huisvrouwen hun uit de land een aantal medisch-specialis- gelopen sherrykuurtjes bij de arts "Sociale oo drinkers die hun alcoholge- agen te nemen. Zo'n terrein- bruik als een probleem be- wagen heeft geen enkele moeite ginnen te ervaren, moeten ten gevestigd, zodat de gang i komen uitpraten, verwijst Kok r i ziekenhuis minder snel hoeft te het land fabelen. "Ik ken Wassenaar met de oprukkende zand- en hout- nipperpaden, maar is wel 40 tot worden gemaakt. "De huisartsen Wassenaar constateerden dat deskundige nodig was op het ge niet goed, want ik werk hier nog r kort. De mensen die ik tot i toe op mijn spreekuur heb gezien niet te lang wachten met het siuuuciuaucn, uiddi 10 wei tv. tut 50.000 gulden duurder dan de 'ge- inroepen van professionele wone' brandweerwagens van nu. hulp. Veel mensen over- Waarop loco-burgemeester CH. B. schrijden heel langzaam de SlTeZyiord^Ixtra grens van veel drinken naar probleemdnnken en dat geldt ook voor andere ver slavingen. In Wassenaar ont bied van verslavingszorg en ook het hadden geen bijzondere proble- centrum wilde al sinds eind vorig jaar iemand aantrekken. Zodoende uit andere plaatsen beu ik hier terechtgekomen", zegt werkt" Kok. vergelijking met patiënten ik heb ge- vaterbedrijf voor deze extra kosten mag opdraaien. Aanvankelijk liet het bedrijf r tig weten dat het waterwingebied brak tot VOQr kort een instel. we"n"g mogelijk paden moLenIi/n° waar mensen makkelijk Al snel werden de verschillende konden binnenlopen voor woordvoerders voorzichtig. Ze wil- professionele hulp en daar- den de gesprekken niet teveel be- Qm zj^ hier", lasten. De weg waar vorige maand zoveel te doen was, liep gedeeltelijk Sinds begin juni houdt arts D. Kok Kok benadrukt dat hij vooral Tot nu toe bezochten vooral alco- 'laagdrempelig' wil werken. "Ieder- holverslaafden en enige drugge- een moet hier zo kunnen binnen- bruikers zijn spreekuur, maar de stappen, omdat veel mensen zich psychiater staat ook klaar voor toch schamen voor hun verslaving, mensen met bijvoorbeeld een eet- Officieel heb je hier een verwijs- of medicijnverslaving: "Tot nu toe briefje van de huisarts nodig, maar persoon geweest die voor als iemand zonder zo'n papiertje een familielid informatie kwam vra gen over gokverslaving, maar ik verwacht hier in de toekomst wel r gevallen te behandelen. Gok- ken heb ik geen bordje op mijn binnenstapt dan regelen achteraf'. "Om de mensen niet af te schrik- verslaving is een snel groeiend schijnsel". Een specifieke 'klantenkring' heeft deur. Vanuit de wachtkamer hier i het gezondheidscentrum kan ieder- wie naar welke arts toe Verslavingsdeskundige Kok: mijn deur zou hebben, haken er misschien mensen af omdat de buurvrouw in de wachtkamer zit. En een bekend gezicht ben ik niet. helpen hun leven i het goede spoor te brengen'.. i verboden gebied wekelijks spreekuur in het gezond- Kok in Wassenaar nog niet opge- gaat. Als ik een bordje met 'versla- gebied dat alleen voor kaarthouders heidscentrum aan de Hofcampweg bouwd. De veronderstelling dat in vingsdeskundige' of 'psychiater' op r fasen i i expen- DEN HAAG/WASSENAAR - De Wassenaarse paardenfokker C.M.J. Lighthart moet een einde maken aan het trainen van veulens voor koersen in het weiland bij zijn be drijf aan de Oostdorperweg. Light hart moet het pad dat hij in het wei land heeft aangelegd voor de trai ningen meteen weghalen. Dat besliste waarnemend voorzit ter J.M. Polak van de afdeling recht spraak van de Raad van State giste ren. Polak wees het schorsingsver- zoek van Lighthart af. De paarden fokker had de spoedprocedure ge voerd om van de aanschrijving van de gemeente Wassenaar af te ko- Polak is het evenwel met de ge meente eens dat trainingen geen wezenlijk onderdeel van het fokken zijn. Dit betekent volgens Polak dat de trainingen in het weiland strijdig zijn met de agrarische bestemming ervan. De paardenfokker had be toogd dat het trainen bij het fokken hoort en dus onder de agrarische bedrijfsactiviteit valt. De waarnemend voorzitter deelt glazen per dag al te veel - Dit pad in de polder naast het Wassenaarse Weteringpark moet verdwijnen. tevens het standpunt van de ge meente dat het aanzien van het wei land in de polder naast de nieuw bouwwijk Weteringpark ernstig wordt aangetast door het pad. De gemeente had erop gewezen dat het betreffende weiland grote land- n Holvast) schappelijke waarde heeft. Kok onderscheidt verslaving. Eerst i menteerstadium, dat wordt gevolgd door de fase van het 'geïntegreerd gebruik'. "Veel mensen blijven bij voorbeeld met alcoholgebruik hun hele leven in die fase hangen en hebben er nooit problemen mee". Moeilijk wordt het volgens Kok pas in de 'probleemfase', wanneer men sen hun problemen proberen te ver doven door drugs, alcohol of andere middelen. Ten slotte volgt de fase van de 'pathologie': de verslaving is een ziekte geworden en is niet meer op eigen kracht te genezen. Hoeveel verslaafden er in Wasse naar zijn, weet Kok niet. Wel weet hij dat in Nederland ongeveer acht miljoen mensen regelmatig alcohol drinken, waarvan één miljoen valt in de categorie probleemdrinkers. Van die groep zou zo'n 300.000 men sen echt verslaafd zijn. Het aantal druggebruikers schat Kok op 20- a 25.000, 'en daar zitten de mensen die een stickie halen in een koffieshop niet bij'. Van andere verslavingen, zoals het meer dan 20 koppen koffie per dag drinken, zijn geen aantallen bekend. In zijn jarenlange werk als hulp verlener heeft Kok alle mogelijke patiënten behandeld, van 23 tot 60 jaar oud. "Soms vindt iemand vier dan kun "Het belangrijkste in een behan deling is steeds dat mensen zelf van hun verslaving willen afkomen", weet Kok. "De ervaring leert dat het het beste is om helemaal te stoppen, omdat je anders vaak weer snel in het oude patroon vervalt. Maar aan de andere kant heb je ook mensen die van drie glazen jenever per dag naar 2,5 gaan en daar zeer voldaan over zijn. En dat scheelt toch weer 3,5 borrel per week." Gesprekken De hulpverlening aan verslaafden begint voor de zwaardere gevallen met medicijnen om ontwennings verschijnselen te verzachten. Soms is opname in een kliniek noodzake lijk, maar vaak volstaat poliklini sche hulp. Daarna volgt therapie om de persoonlijkheidsproblemen, die doorgaans de verslaving veroor zaken, aan te pakken. Dat gebeurt in individuele gesprekken of in groepsgesprekken. "Heel vaak gaat het om mensen die moeite hebben met hun gevoels leven om te gaan", zegt Kok, "maar dè oorzaak van verslaving kan ik dat niet noemen. Soms kampen met problemen uit hun jeugd, .soms met relatieproblemen en ook veel mensen denken niet ge noeg voor zichzelf te kunnen opko men. Alle denkbare problemen kunnen leiden tot een verslaving". In Wassenaar heeft Kok tot nu toe alleen mensen ontvangen voor indi viduele gesprekstherapie. Indien zich op het wekelijkse spreekuur 'zwaardere gevallen' melden, dan kan hij deze doorverwijzen naar het Haagse Centrum Verslavingszorg Zeestraat (CVZ). In deze instelling staat Kok aan het hoofd van de po likliniek. "Een therapie kan variëren van één gesprek per maand tot een zeer intensieve behandeling in de kli niek. Er zijn mensen van wie het dossier niet meer dan drie maanden beslaat, terwijl anderen zeven keer moeten worden opgenomen. Op de vraag of Kok dat niet ontmoedigend vindt, antwoordt hij ontkennend: "Ik ervaar mijn werk als zinvol, om dat ik mensen kan helpen hun leven weer in het goede spoor te brengen. En als iemand na zeven keer weer terugkomt, dan lukt het misschien de achtste keer". je de zaak zonder ontwenningsver schijnselen weer snel in de hand hebben". Daarnaast behandelde Kok patiënten die meer dan een fles jenever per dag soldaat maakten en met vergiftigingsverschijnselen in een kliniek moesten worden opge- VOORHOUT Een 32-jarige Rijns burger heeft gistermiddag zijn been gebroken nadat hij door zijn eigen tractor was overreden. De man stap te van het voertuig af, maar raakte daarbij met zijn beep de versnel lingspook aan. Terwijl hij afstapte begon de trac tor te rijden. De Rijnsburger kwam met zijn rechterbeen onder een wiel. De man, die in dienst is bij een loonwerkersbedrijf aan de 's-Gra- vendamseweg in Voorhout, is naar het ziekenhuis overgebracht. INBRAAK Uit een benzinesta tion aan de Bartenweg in Hillegom zijn vannacht sigaretten, aanstekers en shag gestolen. De daders zijn het pand binnengekomen na het met een tegel ingooien van een ruit van de toegangsdeur. loeristenmarkt, tot 21.00 uur in het centrum. bridgen bij Bridgeclub 'De Brug', inschrijven tot 19.45 uur in De Roskam. Rijnstraat. concert door Peter Eilander op het Bötzorgel van de Vredeskerk, Voorstraat, aanvang 20.00 uur. "Noordwijk historische rondwandeling door Noordwijk-Binnen, start om 19.30 uur bij het Raadhuis. contactavond Vereniging 'De Oude Dorpskern', aanvang 21.30 tur in hotel Royal, Voorstraat. toeristische zomermarkt, tot 22.00 uur in de Hoofdstraat. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Alphen jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. van 18.30 tot 19.30 uur. Hillegom dagtocht naar Linnaeushof, Stichting Vakantiewerk, vertrek om 9.30 uur bij Treslong, kaartver koop bij het VW. Katwijk duinwandelin olv IVN-gids, aanvang 19.30 uur op parkeerter rein van de Soefitempel, Sport- laan. woensdagavondzang mmv Griette Barnhoorn-Pronk, aan vang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. NCRV-jubileum toernooi, kwartfinale, aanvang 20.00 uur op het Quick Boys-terrein. Leiden film: 'Kratonhuwelijk in Solo', over een huwelijk aan het hof van de Sultan van Surakarta, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur, Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554. Leiderdorp kennismaking met bowls bij Pa rabowls. van 12.00 tot 15.00 uur. Sportcomplex De Does. Hoogma- bridgen bij Bridgecentrum Lei derdorp. Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. boswandeling door Hollands duin olv boswachter, vertrek om 10.00 uur bij manege Meeuwen oord. verkooptentoonstelling van handwerken, kleding, kunstvoor werpen enz. van 10.00 tot 12.00 uur in Beach Hotel. Koningin Wil- helmina Boulevard. avondviswedstrijd van HSV De Sportvisser en De Arnoud, van 18.45 tot 21.15 uur in de Leids- evaart, Jonkers. optreden Egelander Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten', aanvang 19.30 uur in De Red- schuur. Koningin Wilhelmina Bou- woensdagavondzang mmv het Pnielkoor uit Katwijk, aanvang 20.30 uur in de Hervormde kerk, Hoofdstraat. Voorhout vakantie-aktiviteiten: busreis naar Linnaeushof, Bennebroek, 10.00 uur bij de Spe- lewey, Boekhorstlaan. DONDERDAG 9 AUGUSTUS Katwijk pen avond botenhuis KN- ZHRM, Rijnmond, van 19.00 tot 21.00 uur. Lelden film: "Wet earth and warm people', over stad en platteland op Java, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Leiderdorp zomderdrive Leiderdorpse Bridgeclub, Bernhardstraat 3, aanmelden voor 19.45 uur. Lisse orgelconcert door Charles de Wolff, aanvang 20.15 uur in de Agathakerk. Noordwijk strandloop Rabo/Novo, start om 19.30 uur vanaf politiepost voor Koningin Wilhelmina Boule vard. zomeravondconcert Stichting Orgelcentrum, door organist Jaco van Leeuwen, aanvang 20.15 uur in de Grote Kerk, Voorstraat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10