LEIDSCH DAGBLAD Irak dreigt met aanval Kleine braadpan gezocht. NODIG! ANC schort gewapende strijd op Diesel morgen vier cent per liter duurder Als Saudi-Arabië oliepijpleiding afsluit 'Buitenlanders mogen vertrekken' j Artsen steeds vaker berispt Rundertartaar, 'CIA vermoordde Kennedy' DINSDAG 7 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39311 Prijs fl. 1,35 ROTTERDAM (ANP) - De prijzen voor diesel, gasolie, huisbrandolie en petroleum gaan morgen 4 cent per liter omhoog. De zelftankprijs voor diesel komt op f 1,09 per liter. De benzineprijs blijft ongewijzigd. De prijzen van zowel benzine als diesel, gasolie, huisbrandolie en pe troleum werden maandag al met 3 cent verhoogd. De benzinemaat schappijen sluiten een verdere prijsstijging op korte termijn niet uit. Andriessen: stijging binnen de perken AMMAN/DEN HAAG (ANP/Rtr) - gang Ruweished aldus "Irak heeft toestemming gegeven tionaris in Amman, voor het vertrek van buitenlanders die in Irak en Kuwayt verblijven. Hij zei te verwachten dat het ste konvooi met buitenlanders r Zij kunnen deze landen via land gen ^_de grensovergang door Jordanië verlaten". Dit heb ben Jordaanse functionarissen van ochtend verklaard. meerdere jaren zijn overeengeko- De oliemaatschappijen hebben minister Andriessen gisteravond in een gesprek duidelijk kunnen ma ken dat de prijsstijgingen niet exor bitant zijn. Zo is de benzine 9 cent duurder dan begin juli, een prijs die is afgestemd op 24 of 25 dollar per vat olie. Volgens Andriessen volgt de olie handel de ontwikkeling van de prij zen op afstand. Wordt de olie op de wereldmarkt duurder, dan gaan de prijzen voor olieprodukten pas een (en in mindere mate de platformsta- ging kan bovendien nooit hoger uit- paar dagen later omhoog. Mochten king op de Noordzee) werkt niet komen dan 3 cent per kubieke me- de prijzen uit de pan rijzen, dan kan eerder dan op 1 januari 1991 door in ter, zoals vastligt in het contract dat de overheid daar in principe weinig de gasprijs voor gezinnen. De stij- de gasbedrijven en de Gasunie voor aan doen, aldus Andriessen. func- verzoeken heeft gekregen te helpen bij de evacuatie van duizenden in Irak en Kuwayt gestrande buiten landers. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag had "Wij treffen voorbereidingen een groot aantal mensen op te gen. We zijn bezig met het sturen van personeel ochtend nog geen bevestiging kun- UTRECHT (ANP) Artsen worden n van het vertrek steeds vaker op de vingers getikt door de 5 medische tuchtcolleges in Nederland verblijvende Nederland. Vooral het aantal maat- I Kuwayt zijn in de pro- regelen tegen specialisten e" Ook dat het tijdstip afhangt van de manier waarop de buiten landse ambassaders in Irak het ver voer regelen. De grensovergang ligt UCUIU- - op ongeveer 200 km van de blemen gekomen. De ambassade nemende huisartsen nam toe. In to- Jordaanse hoofdstad. van Kuwayt in Den Haag heeft en- ta£d deden de colleges vorig jaar 611 De functionaris zei dat Jordanië tientallen toeristen uit Kuwayt ™a^itsp™?kie|.e,T™L5,?l?ta^ de grensover- van diverse westerse ambassades moeten nelpen, omdat winkeliers en hotels hun credit-card niet meer accepteerden na het EG-besluit alle Kuwaytse en Iraakse tegoeden te 1988. Het aantal maatregelen steeg met 17 tot 116. Opvallend is vooral de toename van het aantal klachten over de me dische zorg door specialisten. Vorig jaar hadden 87 patiënten daar iets over te klagen tegen 57 in 1988. Het aantal opgelegde maatregelen. TEL AVIV/DEN HAAG (GPD) - Irak dreigt met een aan val op Saudi-Arabië als de oliepijpleiding door dat land wordt afgesloten. Volgens de Washington Post heeft de VS-diplomaat Wilson dit in Baghdad van de Iraaks leider Hussein te horen gekregen. kaanse vloot van 8 schepen, 2 Britse onderzeebootjagers en 2 Franse fre gatten. Het Amerikaanse vliegdek- schip Independence is op weg even als 2 Britse oorlogsschepen en een Frans fregat dat is uitgerust met Exocet-raketten. Saddam Hussein ontbood de diplo maat gisteren en zei de VS in verle genheid te brengen bij een militaire interventie. Washington verdrie voudigde gisteren het aantal ooor- logsbodems in het Golf-gebied. Mi litaire deskundigen geloven dat de VS nu genoeg vliegtuigen en mari neschepen in de buurt hebben voor een militaire actie tegen Irak. bevriezen. Op het ogenblik zijn er 300 a 400 toeristen uit Kuwayt in Nederland. De meesten hebben genoeg contant ërend van een waarschuwing tot geld bij zich en keren terug naar schorsing, steeg van 10 naar 28. In buurstaten van Kuwayt, zoals de categorie 'niet of te laat komen Bahrein en Qatar. Op de ambassade op verzoek' werd in 1989 46 keer uit- wordt hard gewerkt om dat te rege- spraak gedaan. Dat is bijna twee len. keer zoveel als in 1988. Het aantal van dit soort klachten tegen waar- nemend huisartsen steeg nog ster ker: van 10 naar 28. Tien kregen een WERKLOOSHEID VERDUB- maatregel opgelegd; het dubbele BELD - De werkloosheid in de van 1988. DDR is in juli bijna verdubbeld. Over onjuiste behandelingen en Eind juli waren er 272.000 werklo- verkeerde diagnoses spraken de zen geregistreerd in de DDR, colleges zich vorig jaar 180 keer uit. 130.000 meer dan een maand eerder. Van de 116 'gestrafte' artsen, kregen Het werkloosheidspercentage komt 90 een waarschuwing opgelegd (70 daarmee op 3,1. in 1988). Daarnaast werden 3 boetes Het aantal werklozen in West- en 9 schorsingen uitgedeeld. Ont- Duitsland nam in juli met 55.700 toe zeggingen van de bevoegdheid tot 1.863.700. Het percentage i 6,9 tot 7.1. p niet. Ruim 200 klachten den ongegrond verklaard. Irak sloot gisteren een van de twee oliepijpleidingen naar Turkije af. De hoeveelheid via de tweede lei- ding wordt met 70 procent terugge- bracht, zo hebben Iraakse zegslie den meegedeeld. Westerse diploma- Bommenwerpers vliegtuigen werden van bases in Eu- Politie beëindigt persbijeenkomst extreem rechts DORDRECHT (ANP) - De Dordrechtse politie heeft vanmor gen hard ingegrepen toen de Cen trum Partij '86 en het Vlaams Blok een persconferentie wilden houden in het huis van de secretaris van de CP '86. Loco-burgemeester Janse had de bijeenkomst verboden uit angst voor verstoring van de open bare orde. Er werden 16 arrestaties verricht. De ultra-rechtse partijen CP '86 en Vlaams Blok wilden op de pers conferentie uitleggen waarom zij een verbod eisen op de tentoonstel ling Eigen volk eerst in het Anne Frankhuis in Amsterdam. Maar de politie zette de omgeving van het huis af en hield journalisten tegen. Vlaams Blok-leider Dewinter probeerde nog, hangend uit een raam, via een megafoon een verkla ring af te leggen terwijl twee men sen op het dak een spandoek uitrol den met de tekst "eigen volk eerst, Vlaams Blok". Maar toen greep de politie in. Daarbij werd zowel op de trap als beneden in het huis gevoch ten. Stelend gezin uit Arnhem de cel in 500 winkeldiefstallen, waarbij voor 670.000 gulden werd buitge maakt, veroordeelde de rechtbank in Almelo leden van een Arnhems gezin tot straffen van 15 maanden tot 2,5 jaar. De 44-jarige vader kreeg 2,5 jaar. Zijn 17-jarige zoon werd veroor deeld tot 2 jaar celstraf. De 43-jarige echtgenote moet 15 maanden de cel in. De vaste 44-jarige heler van het gezin, kreeg 2,5 jaar. De zoon had zich gespecialiseerd in het met val se sleutels openen van vitrines bij juweliers. WOERDEN (ANP) - Bij een gasexplosie in een rijtjeshuis in Woerden zijn vanmorgen even na kwart over zeven twee mensen ernstig gewond geraakt en werd enorme materiële schade aangericht. Bovendien brak er brand uit. Eén huis in een blok van vier werd totaal weggevaagd, aan twee be lendende panden ontstond grote schade. Van tientallen panden in omgeving sneuvelden ruiten of dakpannen. De brand was omstreeks half tien geblust. Vijftig brandweerlieden van de korpsen uit Woerden, Kamerik en Zegveld waren bij de bluswerkzaamheden betrokken. De politie in Woerden gaat er vanuit dat een gaslek de oorzaak i de explosie geweest is. Met het'onderzoek is inmiddels een begin ge maakt. Ook begonnen glasbedrijven vanochtend de schade in de tien tallen panden waarvan de ruiten sprongen, te herstellen. De politie schat de totale schade van de explosie op zeker enkele ton nen, wellicht zelfs miljoenen guldens. De twee slachtoffers van de explo sie werden in het Hofpoortziekenhuis in Woerden opgenomen. (foto A 100 gram QQ -J +J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 11 augustus a s de Amerikaanse Oostkust vanuit de Middellandse Zee in de richting van de Golf. Hussein stuurde gisteren een boodschap naar president Bush, waarin hij waarschuwt tegen iedere actie. In Irak werden gisteren groot scheepse oefeningen gehouden voor een evacuatie van de 4 miljoen inwoners van Baghdad en van an dere grote steden. Het leger heeft tienduizenden leden van de rege rende Ba'ath-partij voorzien van au tomatische geweren. In Irak heerst een aan hysterie grenzende angst voor een luchtaan val van de VS, Israël of beide lan den. Het Amerikaanse tv-station NBC voorspelde gisteravond dat er een gezamenlijke militaire actie mag worden verwacht van de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk als Irak zich niet volledig terugtrekt uit Kuwayt. Volgens het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken is Irak bezig zijn troepen aan de grens met Saudi-Arabië te versterken. Saudi- Arabië zou ook legereenheden naar de grens hebben gestuurd, maar dat wordt door de Saudi's krachtig ont kend. De Amerikaanse minister van de fensie, Cheney, voerde gisteren in Jeddah overleg met de Saudische regering. De Amerikanen eisen het recht op om Saudi-Arabië te verde digen en willen daarvoor gebruik kunnen maken van de Saudische militaire bases. Westerse filmploegen hebben ge meld dat een Russisch oorlogsschip op weg is naar de Golf. Het schip, uitgerust met 8 lanceerinrichtingen voor raketten, passeerde vandaag de Straat van Hormuz. In de Perzi sche Golf bevindt zich al een Ameri- Stier doodt boer(56) HILVARENBEEK (ANP) - Een 56- jarige veehouder uit Hilvarenbeek is gisteren gedood door zijn eigen stier. De boer werd aan het eind van de middag door zijn zoon dood in een weiland aangetroffen, te mid den van grazende koeien en een stier. Het lichaam vertoonde i gezichtsver- pagina 5: Boycot Irak drijft olieprij zen verder op. Geen olie, geen eten in Irak. pagina 7: VN kondigt totale boycot Irak af. DALLAS (AFP/DPA) - De moord op de Amerikaanse pre sident John F. Kennedy in no vember 1963 in Dallas moet vol gens nieuwe onthullingen op het conto van de Amerikaanse geheime dienst CIA worden ge schreven. De tot nu toe als dader aangewezen Lee Harvey Os wald zou door samenzweerders als zondebok zijn gebruikt. Tot deze groep behoorde ook Jack Ruby, de man die Oswald twee dagen na de moord op president Kennedy doodschoot. Deze onthullingen werden gisteren tijdens een persconfe rentie in het Informatiecen trum over de Kennedy-moord in Dallas, naar voren gebracht door de 29-jarige Ricky White. Hij zei dat zijn vader Roscoe White, een politieman uit Dal las, deel uitmaakte van een commando van de CIA dat was opgericht om de president te vermoorden. Roscoe White is gisteren overleden. Kennedy aan Dallas in dienst kwam bij de plaatselijke poli tie, met als doel de aanslag voor te bereiden. Roscoe White zou vanaf een grasperkje twee schoten, waaronder de fatale, op Kennedy hebben gelost. Volgens White maakte Lee Harvey Oswald wel deel uit van de groep maar zou hij, in tegen stelling tot zijn vader en twee CIA-agenten die zich in open bare gebouwen bevonden, niet op Kennedy hebben geschoten. Tijdens de persconferentie bevestigde priester Jack Shaw de lezing van Ricky White. Ro scoe White zou hem diverse ma len hetzelfde verhaal hebben opgebiecht tot op zijn sterfbed aan toe, en had de vrouw van Roscoe hem verteld dat zij ge sprekken heeft opgevangen tus sen haar man en Jack Ruby over de aanslag. Een woordvoerder van de CIA noemde de onthullingen 'lach wekkend' en zei dat Roscoe White nooit lid is geweest van de CIA. Geëmotioneerde Kuwayti wondingen die er op duidden dat de iraakse ambassade tegen de inval op de hoorns is genomen. leden en sympahisanten van Pax Christi Kuwayt. IKV demonstreerden gisteren bij de PRETORIA/DEN HAAG (GPD) - 3 tot opheffing van de noodtoe- De zwarte oppositiebweging ANC stand in de provincie Natal, heeft vannacht besloten de gewa- kunnen worden betrokken. Washington prees vannacht het pende strijd die zij by na 30 jaar gele- ANC-aanhangers en de Zulu-bewe- den tegen het Zuidafrikaanse apart- ging Inkatha, zodra dit mogelijk is. heidsregime begon, met onmiddel- Ook zal zy zich buigen c burgeroorlog woedt tussen ANC was in 1961, een jaar nadat de besluit van het ANC. "Wy verwei- organisatie was verboden, overge- komen het bericht over een bestand Perioden met zon Perioden met zon. In bet noorden ook enkele wolkenvelden en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden, middagtemperatuur ongeveer lijke ingang op te schorten. De politieke doorbraak werd be reikt na 14 uur onderhandelen in Pretoria tussen de regering en ANC. grijpende herziening van de be ruchte binnenlandse veiligheids wetgeving. Tijdens een persconferentie na af gaan tot een beperkte guerrilla-o log tegen het apartheidsregime. De beweging stpnd sinds haar legalise ring in februari aan ernstige, ook i Zuid-Afrika", aldus ring van het Witte Huis. De kamerfracties CDA Dit 'akkoord van Pretoria' moet de loop noemde ANC-leider Nelson weg vrij maken voor onderhande- Mandela de opschorting van de ge lingen over een nieuw politiek be- wapende strijd 'een belangrijke stel. concessie'. "Het was genomen 01V1 snel mogelijk tot een vreedzame Ook werd overeenstemming be rgreden. Matige wind uit zuidwest tot reikte 0ver twee andere belangrijke P°litieke oplossing te komen", al- donderdae tot kwesties: de gefaseerde vrijlating dus Mandela. van ongeveer 1500 politieke gevan- AUe leden van het ANC, de gewa- genen en de geleidelijke terugkeer pende vleugel Umkontho van rond de 20.000 ANC-leden in ballingschap. De regering verplichtte zich te- praktijk dat er geen „infiltraties en re partijen bij de onderhandelingen De vooruitzichten en met zondag: Perioden met meestentijds droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. 18 PAGINA'S communistische (SACP) waren er aan gehouden, zo ANC i hij. De beslissing betekent in de myn afgerond kan worden en ande- temationale, kritiek bloot wegens PvdA reageerden positief. Beide haar onwil de strijd te staken. partijen zijn hoopvol gestemd over het normaliseren van de betrekkin- President De Klerk^noemde het gen met Zuid-Afrika. Volgens j belangrijk keerpunt, CDA'er De Hoop Scheffer is de vrede overeenkomst een doorbraak op weg naar een apartheidsloos Zuid- Afrika. Hij is hoopvol gestemd over het opnieuw aanhalen van de cultu rele betrekkingen met Zuid Afrika. Volgens Ad Melkert wil de PvdA de mening van Mandela zwaar laten wegen alvorens deze stappen wor- regering, op zeer korte ter- den gezet. Over enkele weken brengt een parlementaire delegatie ■een werkbezoek aan Zuid-Afrika. akkoord een 'mijlpaal op de weg en voorspoed voor ons land'. Hy riep alle partijen die zich nog niet verbonden hadden tot een vreedza me oplossing dit nu te doen. gewa- Het akkoord betekent dat de eer- Siswe ste fase van het vredesproces, de partij verkennende besprekingen tussen óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127,50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74,15" Ik neem een jaarabonnement 1285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- Tel. Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1