Zinderend corso doet harten sneller kloppen DE Tim VAN TOEN In bikini naar Rijnsburgse bloemenshow Smogalarm ingetrokken Alle vier meteorieten van ons land op één expositie te zien DE AUTHENTIEKE LEIDSE WORTELS VAN REMBRANDT PAGINA 8 REGIO MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 Van onze redacteur Monica Wesseling RIJNSBURG/LEIDEN - Een nieuw record in het aantal toe schouwers heeft het Rijnsburg se bloemencorso zaterdag niet gevestigd. Dat geldt niet voor de temperatuur waarbij de ma jorettes, muzikanten, chauf feurs en figuranten hun werk moesten doen. De thermome ters langs de corsoroute wezen ruim dertig graden aan. Beslist geen sinecure om dan tot het eind toe leuk glimlachend te blijven zwaaien of doorlopend op de trompet te blazen. Een klein regiment majorettes raak te door de warmte onwel. Ook bij het publiek ging de hitte niet in de koude kleren zitten. Aan zo'n 20 toeschouwers moest eer ste hulp worden verleend. De tropische temperaturen hebben, licht sommige muzikanten van de zo blijkt uit het verslag van zowel de Leidse 'Concordia' datzelfde pak rijks- als de gemeentepolitie als dat verfoeid. Zwart houdt de warmte van het corsobestuur zelf, nogal wat lekker vast en handschoenen en gevolgen gehad. Het aantal toe- diohte schoenen maakt de ventila- schouwers is, zo denkt K. Breijer tie er ook niet beter op. van de afdeling verkeer van het dis- De bloemen hebben zich, zo ver- trict Den Haag van de rijkspolitie, zekerde bestuurslid Langeratf van beduidend lager dan verleden jaar. de corsostichting, buiten verwach- Hij waagt zich niet aan een exacte ting goed gehouden. "Op zaterdag schatting van het aantal. "Langs de avond op de boulevard vond ik dat hele route stonden echter veel r de wagens er nog heel goed bijston- leen in de badplaatsen loop groot omdat velen dan gebruikelijk. Al- den. Natuurlijk hing er hier en daar de toe- een bloemetje slap, nhet algemeen zag het er goed uit. Dat strand kwamen om de wagens te zegt toch wel wat over de kwaliteit DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft gisteroch tend om tien uur smogfase 2 in getrokken. Ook de code 3 die voor het Rijnmondgebied gold, is op dat tijdstip ingetrokken. Dat betekent dat de beperkin gen voor de petrochemische in dustrie en de schoonmaakbe drijven niet langer van kracht zijn. Ook Noord-Holland en Zeeland trokken gistermorgen smogfase 2 in, Noord-Brabant volgde gistermiddag en Lim burg vanmorgen. De vervuiling van de lucht verminderde door dat de wind draaide en schone lucht werd aangevoerd. De meeste provincies gingen vlak voor het weekeinde over tot het instelllen van smogfase 2. Dan wordt bedrijven gevraagd om de uitstoot van schadelijke stoffen te beperken en is het de bedoeling dat automobilisten hun wagen zoveel mogelijk la ten staan en per openbaar ver- De smogfase 2 is tevens be doeld als waarschuwing voor ri sicogroepen zoals cara-patiën- ten die last van hun luchtwegen kunnen krijgen. Vuil ziekenhuizen gaat naar AVR LEIDEN - Het ziekenhuisafval uit deze regio wordt na de sluiting van de Leidse vuilverbranding voorlo pig bij de AVR in Rozenburg ver werkt. Het provinciale vuilafvoer- bedrijf, de PROAV, heeft hierover afspraken gemaakt met de Rozen- burgse afvalverbrander. De AVR heeft overigens wel geëist dat dit af val niet door de verschillende zie kenhuizen apart naar de vuilver brandingsinstallatie wordt ge bracht, maar dat de Gevulei - de be heerder van de Leidse installatie - dit verzamelt en in één keer aan voert. Zoals het er nu naar uitziet, sluit de vuilverbranding aan de Metzu- straat op 3 september definitief haar deuren. Het afval uit de Leidse regio - behalve dus onder meer het zie kenhuisafval - wordt daarna gedu rende een jaar gestort bij de VAM in Drenthe. Het is de bedoeling dat het vuil vervolgens op een nieuwe stort plaats bij Zwijndrecht wordt ge dumpt, totdat de nieuwe vuilver branding bij Leidschendam gereed Ambassadeurs op bezoek in Duinrell WASSENAAR - Het attractiepark Duinrell in Wassenaar houdt op dinsdag 14 augustus weer de jaar lijkse ambassadeursdag. Vertegen woordigers van vele landen zullen die dag het park bezoeken en de opening van de expositie 'Hello Eu rope, this is Holland' bijwonen. In het kader van het Europese jaar van het toerisme hebben 8500 basisscholen deelgenomen aan een wedstrijd waarbij ze Nederland op zo origineel mogelijke wijze moes ten presenteren. De winnende stuk ken worden op Duinrell geëxpo seerd. Twaalf kinderen van de win nende scholen zijn, verenigd in een Nederands Jeugd Ambassadeurs Team, aanwezig bij de opening van de expositie. Banendag op veiling WESTLAND De bloemenveiling Westland houdt op donderdag 9 au gustus een banendag in het restau rant van de veiling aan de Dijkweg in Honselersdijk. De veiling kan di rect een flink aantal verdelers van bloemen en planten plaatsen. Werk nemers uit de regio Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Den Haag en Rijswijk kunnen, als zij bij de veiling komen werken, gebruik ma ken van het gratis busvervoer van woonplaats naar de veiling. De ba nendag begint om 9.30 uur. Gega digden voor een baan als verdeler kunnen nog tijdens de banendag een sollicitatiegesprek voeren. voorbijtrekken Ook G. van Werkhoven, inspec teur van de gemeentepolitie Lei den, heeft het idee dat het corso veel minder belangstelling heeft getrok ken: "Niet verwonderlijk met deze temperaturen". De mindere belangstelling, overi gens staan er alleen al in Leiden toch al snel tienduizenden naar de bloemenstoet te kijken, betekende niet dat de politie niets te doen had. 's Morgens vroeg waren er al techni sche problemen. De auto van een van de praalwagens liet het op de hoek Stationsweg/Steenstraat af weten. Omdat het toch wel enige tijd zou kosten voor een nieuwe wa gen beschikbaar zou zijn en te lang oponthoud het verkeer te veel in de war bracht, besloot de politie de vijftien wagens die op de kapotte praalwagen volgden, niet door het centrum van Leiden te laten rijden. De rest van de stoet reed door en pikte de wagens na enige tijd weer op. Flauwvallen Ook de lichamelijke verzorging van de honderden leden van muziek korpsen en figuranten gaf de politie handen vol werk. Breijer: "We had den op problemen gerekend ën had den tevoren al om extra medische hulp gevraagd". 's Morgens in de Haarlemmer straat, het was toen nog niet echt heet en het aantal afgelegde kilome ters was nog klein, gutste bij som mige muzikanten het zweet al van het gezicht. Het is stevig doorstap pen in zo'n corso. Bedenk daarbij dat er doorlopend moet worden ge blazen of geslagen op een trom en het wordt duidelijk dat het lopen van een corso bij vijftien graden Celsius al een hele klus is. de Nederlandse bloem". Lan- gerak is ook zeer te spreken over de leden van de muziekgezelschappen en de figuranten: "Dat was een echt huzarenstukje". Het corso is weer voorbij. Zondag hebben nog vele duizenden de gele genheid te baat genomen om de op de Noordwijkse Koningin Wilhel- mina Boulevard gestationeerde praalwagens rustig te bekijken. Met een lekker fris zeewindje was het gisteren ideaal weer om langs de corsowagens te slenteren. Het Rijnsburase bloemencorso trok zaterdag straat in Leiden fietste een meneer gewoon door, bloemenstoet of niet. daardoor van zijn normale bezigheden afhouden. In de B-ree AMSTERDAM - De meteorieten burg zijn in het Nikhef onderzocht die sinds 1840 in ons land zijn inge- met de versneller, slagen zijn van half augustus tot be- De tentoonstelling van de meteo- gin september voor het eerst alle rieten wordt gehouden in de Open- tegelijk te bezichtigen. De stuk- bare Bibliotheek in Amsterdam a i hoefsmid, wordt wat aan de hoef v ken steen zijn te toonstelling die het Nationaal Instituut fysica en Hoge Energiefysica (Nik hef) in Amsterdam. De bekende me teorieten zijn de Uden (gevallen op 12 juni 1840), de Utrecht (2 juni 1843), de Ellemeet (28 augustus 1925) en de Glanerburg (7 april 1990). Het Nikhef, dat is gevestigd in het Wetenschappelijk Centrum Water graafsmeer in Amsterdam, verricht onderzoek aan atoomkernen, kern- deeltjes en elementaire deeltjes. Re sultaten van dergelijk onderzoek wordt onder meer gebruikt voor de kankerbestrij ding. ten- de Prinsengracht en duurt vanaf 13 ingericht door augustus tot en met 8 september. In Kern- de bibliotheek van het Nikhef is van 3 tot 8 september tevens een tens- toonstelling te zien over het groot ste versnellercentrum van Europa, de Cern in Genève. Op 8 september is er een open dag. Bijeenkomst voor seropositieven in Oud-Poelgeest 4 OEGSTGEEST - In kasteel Oud- iSi Poelgeest in Oegstgeest wordt van 7 i met 9 september een landelijk or seropo- het Nikhef uitge- tote i tweehonderd meter weekeinde gehouden i Nu ieder jaar op 15 juli even wordt stilgestaan bij de verjaar dag van Rembrandt, tevens het einde van de Lakenfeesten, kan ook eens aandacht worden ge schonken aan het voorgeslacht van deze beroemde Leidenaar. Want ook al bracht hij van zijn 63 levensjaren de laatste 37 onafge broken door in Amsterdam, zodat zijn Leidse tijd slechts 26 jaar duurde, dat doet niets af aan zijn Leidse herkomst. Hij, viel in het gezin van Har- men Gerritsz. van Rijn en Neeltje Willemsdr. van Zuytbrouck nu eenmaal uit de boot en was ook de enige van hun vijf volwassen ge worden kinderen die uit Leiden vertrok. Gerrit, Adriaen, Willem en Elisabeth hebben hun hele le ven in en rond de Weddesteeg gesleten, de eerste en laatste zon der ooit getrouwd te zijn. Willem trouwde met een waar schijnlijk veel oudere weduwe en kreeg bij haar geen kinderen, zo dat alleen Adriaen het geslacht kon voortzetten. Zijn dochter Cornelia had uit twee huwelijken zoveel kinderen dat daarvan nu nog wel nakomelingen zullen rondlopen, maar met zijn zoon Cornelis ligt het wat moeilijker: na diens dood in 1665 vertrok de weduwe met haar drie kinderen, waarvan twee jongetjes, met on bekende bestemming uit Leiden. Het zou dus wel mogelijk zijn dat er nog personen met de naam Van R(h)ijn via broer Adriaen van de ouders van Rembrandt afstam men, maar dat heeft nog nooit ie mand bewezen. Van Rembrandt zelf, het zal bekend zijn, kan nie mand afstammen, want al zijn kleinkinderen stierven zonder nageslacht. Molenaars Van moederlijke zijde stamt Rembrandt af van diverse belang rijke Leidse geslachten. Als er een paar eeuwen wordt terugge gaan, blijkt zelfs dat hij nog ge meenschappelijke voorouders met de beroemde rechtsgeleerde mr. Philips van Leyden heeft. Maar al kan er bij zijn vaderlijke voorouders niet worden terugge gaan tot enkele eeuwen eerder, zó slecht gaat het toch ook weer niet. Dat er nog vier generaties kan worden terug gegaan, dus tot aan zijn betovergrootvader, is-zonder meer zeldzaam te noemen. Wan neer de betrokkenen niet tot de toplaag van de bevolking beho ren, is het vrijwel onmogelijk om het voorgeslacht uit het begin van de zestiende eeuw na te sporen, laat staan voorgeslacht uit de vijf tiende eeuw. Maar in het geval versneller breid met «ccucuiuc v de langeopstognng. De Uden, De ^tleve!'homoseksrele Utrecht, de Ellemeet en de Glaner- jongens. Deze bijeenkomst is geor- ganiseerd door de Stichting Aan vullende Dienstverlening. Gedu rende dit weekeinde kunnen kun nen de mannen voorlichting krijgen over allerlei medische zaken, seksu aliteit en relaties. De deelnemers hebben er ook ruimschoots de gele genheid om ervaringen uit te wisse- Rond 1560 maakte Jacob van Deventer een kaart van Leiden, waarop hij de molens aan het Galgewater af beeldde; de rechtse van de drie bovenste was eigendom van Rembrandts voorouders. van Rembrandt is het een enorm voordeel dat zijn voorgeslacht steeds molenaar is geweest, zoals ook zijn broers dat waren, al is Adriaen een tijdlang schoenma- molenstenen met speciale ker ven. Het malen was nog niet zo eenvoudig, zodat de moutmole- naar echt vakbekwaam moest zijn. Binnen het molenaarswe- 1 LEIDSE KRONIEK OVER 'MENSEN EN GEDANE ZAKEN ker geweest en verdiende Willem op het laatst de kost als korendra ger. Vanaf 1640 waren dat korenmo lenaars, maar daarvoor vrijwel steeds moutmolenaars. Mout is gemalen gerst, die al gekiemd is. Het is het belangrijkste bestand deel van bier, dat in vroeger eeu wen in onvoorstelbaar grote hoe veelheden werd gedronken om dat koffie, thee en frisdranken nog niet bekend waren, water vooral in de zomer erg slecht was, en wijn en gedistilleerd erg duur Mout wordt gemalen tussen reldje vormden de moutmole naars een kleine minderheid ten opzichte van de korenmolenaars, maar door hun specialisme waren ze zeker niet de mindere. Vader Harmen is zijn hele leven moutmolenaar geweest. Onder zijn klanten was het Catharina- gasthuis op de Breestraat, dat een eigen brouwerij en gedurende be paalde tijd zelfs een eigen, door paarden aangedreven moutmo- len bezat. Na de dood van zijn stiefvader Cornelis Claesz. van Berckel wordt hij ieder jaar ver meld als de leverancier van mout. Zoals gezegd traden drie van zijn vier zonen in zijn voetsporen. Al leen Rembrandt, als jongste zoon, kon ervan profiteren dat vader Harmen goed had geboerd: hij mocht naar de Latijnse school en zou zeker zijn gaan studeren voor dominee of dokter als hij niet zo veel meer zin zou hebben gehad in poppetjes tekenen. Het zal voor de familie wel even slikken zijn geweest, voor kon worden beslo ten hem dan maar beeldend kun stenaar te laten worden. Maar toen waren dan ook alleen de bes te leermeesters goed genoeg en dat dat vruchten heeft afgewor pen, kunnen wij nu achteraf ge makkelijk vaststellen: ook kun stenaars kunnen rijk worden. Dat Rembrandt desondanks niet goed boerde en bijvoorbeeld met de flinke erfenis van zijn ouders een véél te duur huis kocht, is weer een ander verhaal. Grootouders Rembrandt heeft zijn grootou ders nooit gekend. Zelfs zijn va der zal zich diens vader niet echt hebben kunnen herinneren: toen Harmen een jaar of vijf was, stierf Gerrit Roelofsz. Zijn weduwe bleef met vier kleine kinderen achter en was dus genoodzaakt te hertrouwen. Lijsbeth Harmens- dr. maakte de moeilijke tijd van de opstand tegen Spanje en beleg en ontzet van Leiden mee. Voor haar had die tijd een hele nare verrassing in petto. Op 31 oktober 1573 sloegen de Spanjaarden het beleg voor de stad, waarbij hun taktiek was Leiden uit te honge ren. De molens stonden toen nog buiten de wallen, met name aan het Galgewater, en dus trachtte de vijand die in brand te steken om de voedselvoorziening nog meer te hinderen. Op 30 novem ber hadden ze succes: één van de twee in de fik gestoken molens was eigendom van Lijsbeth. Deze stond tussen het Galgewater en de Morsweg ongeveer tegenover waar nu de Pretoriusstraat is. La ter verwierf Lijsbeth een molen van haar broer Jan en tenslotte kocht haar tweede man Van Berc kel in 1575 een molen in Noord- wijk, die aan de Weddesteeg weer werd opgebouwd. Eerdere geslachten Gerrit Roelofsz. was sinds 1561 volledig eigenaar van de molen die hij eerder gemeenschappelijk met zijn vader Roelof Gerritsz. bezat. Roelof wordt voor het eerst in 1526 genoemd. Zijn knecht had toen wat misdaan en werd tot een grote boete veroordeeld, overi gens oninbaar omdat hij de benen had genomen. In 1527 was Roelof echter zelf het haasje, mogelijk wegens ontduiking van de hoge accijns op mout. Zijn zoon Gerrit zou in 1561 zelfs twee keer in één jaar worden veroordeeld wegens het binnen de stad brengen van zakken mout zonder deze te laten tellen: een uitnodiging tot belas tingontduiking, was het niet door hemzelf, dan wel door de brou- Hij heeft niet echt goed ge boerd, want na dé verkoop van een huis ging hij in 1545 al snel failliet. Maar later is hij er wellicht weer bovenop gekomen. De vader van Roelof was Gerrit Roelofsz. Deze komt voor het eerst voor in de rekeningen van het St. Catharinagasthuis in 1484 wegens levering van mout. Later wordt hij ook vermeld als leve rancier van graan. Mogelijk stierf hü in 1518. Uit een legaat aan het St. Catharinagasthuis kan wor den afgeleid dat Alijt, weduwe van Gerrit Roelofsz., molenaar, in 1525 overleed. Met een voorge slacht dat tot 1484 teruggaat kan toch wel niemand aan de Leidse wortels van Rembrandt twijfelen! P.J.M. DE BAAR len. De bijeenkomst is bedoeld voor zowel mannen die net weten dat ze seropositief zijn als homoseksuelen die al langer niet die wetenschap le ven. Belangstellenden kunnen op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur contact opnemen met de stichting, tel. 020-853331. Honderd jaar geleden stond in de krant: De plechtigheid der gisteren te Berlijn gehad hebbende opening van het tiende internationaal geneeskundig congres in den fraai versierden circus-Renz heeft aller verwachting overtrof fen. Eene vergadering, zooals men ze wellicht nog nooit zag, van bijna 5000 geneesheren en geleerden, de vertegenwoordi gers van veertig verschillende landen, ontving jubelend den hoogleraar Virchov, die in zijne rede bij het openen der zitting de bijeenkomst van zooveele natiën als een waarborg voor den vrede beschouwde. De luide bijval be wees, dat hij had gesproken in den geest der vergadering, waarin zich van dat oogenblik af eene bijzondere voorliefde voor den internationalen vrede vertoonde. Vijfentwintig jaar geleden: De Nederlandse quizleider Lou van Burg heeft in de ogen van de inwoners van het Zuid- duitse plaatsje Singen een wel heel slechte beurt gemaakt. Tij dens een feestavond van een plaatselijke vereniging kwam Van Burg enige tijd nadat hij zijn programma had afgewerkt midden in een ander onderdeel van de avond het toneel opstor men en riep de verblufte zaal toe dat hij bedrogen was. "Uw vere niging houdt zich niet aan de af spraak", schreeuwde hij. "Ik krijg hier geen cent", waarna nog een scheldkannonade volg de. Het publiek eiste dat het be stuur verantwoording zou afleg gen, hetgeen de voorzitter op het toneel deed. Toen bleek dat de schuldige eigenlijk een bemidde lingsbureau was, waar Van Burg was gehuurd voor een aan zienlijk bedrag, terwijl hij daar van zelf maar een fractie kreeg, keerde de woede van de zaal zich weer tegen de quizleider. Hij moest zich ijlings terugtrekken in zijn hotel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8