PvdA: dienstplicht van vier maanden Campagne voor invoering ov- kaart studenten CDA wijst plan af, WDM positief Arnhemmer wil olievangers op parkeerplaatsen leggen Koch nieuwe man in Suriname Verleden Fiesta tours oorzaak problemen Onderzoek aidsremmer ddi ov studentenkaart oi ot-wo :n ia 19 0) 1970 9 L23525-& MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) De diensttijd moet worden bekort van veertien tot vier maanden. PvdA-Kamerlid Stemerdink heeft dat dit weekeinde voorgesteld. Volgens de voormalig minister van defensie is het niet langer noodzakelijk een grote parate troepenmacht op de been te houden nu de dreiging vanuit het oosten vrijwel niet meer bestaat. Het CDA vindt dat Stemerdink te vroeg komt met zijn plan. De vakbond voor militairen WDM is positief over het plan. Van onze correspondent Harry van der Ploeg ARNHEM De Arnhemmer Henk Jaspers heeft een olievanger ont worpen om een einde te maken aan milieuvervuiling door lekkende au to's op alle parkeerplaatsen in Ne derland. "Tankstations zijn ver plicht om miljoenen te steken in vloeistofdichte bodems bij hun pompen. De overheid is tegelijker tijd hard bezig met veel subsidie de overgebleven drek uit oude olie tanks in de tuinen weg te zuigen. Niemand denkt echter aan de gi gantische hoeveelheid olie die da gelijks onder alle auto's weglekt op de parkeerplaatsen. Dat is een enorm milieuprobleem". Jaspers toont foto's van zwartge blakerde stenen op parkeerplaatsen in een aantal steden. Hij wijst erop dat een druppel olie voldoende is om zes kilo grond te vervuilen. Daar komt nog bij dat een liter olie die via het regenwater dè grond in spoelt, een miljoen liter grondwater ver pest. Vandaar dat veel stadsbestu ren actief aan de weg timmeren om de olievervuiling in te dammen. Daarbij wordt de Heilige Koe in de straat echter over het hoofd gezien in dit land met het grootste aantal auto's per vierkante kilometer ter wereld. Jaspers: "Het gaat maar met druppeltjes, maar alles bij elkaar ge teld gaat er via onze parkeerplaat sen tonnen aan rotzooi tegelijk de grond en de riolering in. Als je zo veel vaten olie voor je deur zou om gooien, zou je de grootste moeilijk heden met de politie krijgen. Maar nu we dat met zijn allen doen, let niemand erop erf gaat de vervuiling gewoon door". Jaspers heeft een speciale mat ontworpen, die voorzien is van een reliëf dat de olie opvangt. Het enige dat hoeft te gebeuren is de betege ling van de parkeerplaats open te breken, waarna twee matten wor den aangebracht. Als de automobi list fatsoenlijk parkeert, komen de matten precies terrecht tussen de vier wielen onder de potentiële lek kageplaatsen. "Het reliëf van de mat houdt de olie vast: een ingenieur kan de mat zo ontwerpen dat er echt niets weg lekt. Om ieder risico te vermijden, moet er een betonplaat onder de Stemerdink motiveerde zijn stel jaar 'waarschuwingstijd' zijn bij op- aanmerking komen, in dienst. Dat de VARA-radio door op lopende internationale spanning percentage wordt steeds kleiner e Amerikaanse studies te wijzen, waarin de 'waarschuwingstijd' is verlengd tot twee jaar. Dat houdt in dat ervan wordt uitgegaan dat het 'Oostblok'twee jaar nodig heeft om een grote aanval të lanceren op de meent dat de waarschuwingstijd NAVO-landen. Defensie zou daar- voldoende is om een opleiding te om kunnen volstaan met diensttijd van vier maanden de verhoudingen dus steeds sche- »r. Daar zijn we tegen". Van Woensel is het echter eens CDA-kamerlid Frinking vindt dat met Stemerdink dat het niet langer halfbakken oplossing: "Al? je noodzakelijk is een grote parate troepenmacht op de been te houden om snel te kunnen reageren. Hij on- basisopleiding van derschrijft de 'waarschuwingstijd' maanden natuurlijk overbo- uit de Amerikaanse studies, en de i basisopleiding. Eventueel kan dig". De CDA'er vermoedt dat Ste- redenering van Stemerdink dat dit die worden aangevuld met deelna- merdinks plan geboren is uit de me aan grote oefeningen. De twee vast te houden aan de dienst plicht. Frinking ziet in dat geval afschaffen van de opkomst plicht. Nederland zou dan een be- gens niets Stemerdink ziet daarbij roepsleger hebben. In tijden i klein beroepsle ger. "Dat is niet snel op te blazen tot spanning kunnen de dienstplichti- grote eenheden en dat kan wel met gen worden opgeroepen. De WDM, een belangenvereni ging voor dienstplichtigen, staat dienstplichtigen die ning hebben gehad". Het bekorten van de diensttijd le- niet afwijzend tegenover Sterner- vert uiteraard bezuinigingen op, dinks plan: "Tot nog toe staan wij een verkorting van de diensttijd met twee maanden tot een jaar voor, zoals dat ook voorgesteld wordt in de Contourennota Defensie van mi nister Relus ter Beek. Wij zijn ech ter niet tegen een verdere verkor ting gekant, mits aan een aantal r volgens het PvdA-Kamerlid nog niet precies te zeggen om welke bedragen het gaat. Wel koppelt hij zijn plan aan kritiek op de wijze waarop zijn partijgenoot Ter Beek nu wil bezuinigen. Stemerdink: "Ter Beek hanteert een kaasschaaf methode die weliswaar dikke plak- voorwaarden wordt voldaan", aldus ken oplevert. Maar waardoor je WDM-voorzitter Ronald Woensel. De belangrijkste voorwaarde dat eenzelfde percentage diénst- blijft zitten met kostbare, inefficiën te legeronderdelen. Je kunt wel zeg gen: twintig procent van de schappen moet verdwijnen, plichtigen blijft worden opgeroe- als dat slechts een kostenbesparing pen. "We zien de laatste paar r oplevert van acht procent, dan i: den een tendens dat steeds minder veel te weinig. Ik vind dat je eerst Bram Stemerdink. dienstplichtigen worden opgeroe pen. Normaal moeten drie tot vk op de tien mensen die daarvoor i moet kijken naar de organisatie de krijgsmachtonderdelen en dan Fiat 500. Dat betekende meteen de bezuinigingen moet bepalen". poetste 'rugzakjes' te bezichtigen. ROTTERDAM Op de Rotterdamse Parkkade werd gisteren 'vergaderd' door ee unieke gelegenheid voor veel Rotterdammers c mat komen. Na een tijdje kunnen de matten eruit worden gehaald met een grijper en worden gewassen". De olie kan volgens Jaspers worden teruggewonnen door de benzine maatschappijen. "De matten zijn natuurlijk van kunststof gemaakt dat via kringloop is verkregen. Ook het beton is zo verkregen". Hij gaat ervan uit dat de benzine maatschappijen de portemonnee zullen trekken om de olievangers overal in het land te stimuleren. "Op de stootbanden van de parkeer plaatsen kan Shell bij voorbeeld re clame maken. Op die manier kun nen de olievangers worden betaald. Het hoeft de overheid helemaal niets te kosten". Jaspers heeft de olievanger ge presenteerd by het Uitvinders Cen trum in Rotterdam en daar is toege zegd dat zal worden bekeken of de uitvinding van de Arnhemmer hout snijdt. "Ze zullen bekijken of invoe ring van de olievanger haalbaar is". Enorme schade bij brand Gouda's Glorie LOPIK (ANP) - Een uitslaande brand op het fabrieksterrein van Gouda's Glorie in Lopik heeft zater dagavond voor enkele miljoenen guldens schade aangericht. De brand brak rond 18.30 uur uit in de grote produktiehal voor sauzen en pindaprodukten. De oorzaak van de brand staat nog niet vast, maar de politie vermoedt dat er sprake is ge weest van zelfontbranding. Waar schijnlijk is er door het warme weer broei ontstaan in de opslagruimte voor pinda's. De produktie van de sauzen en pindaprodukten van Gouda's Glo rie ligt voorlopig stil, aldus finan cieel directeur H.J. IJsendoorn. Dat zal zeker "enkele weken" duren. Eerder waren zaterdagochtend in Oudendijk (Noord-Holland) bij Obertop bv twee opslagloodsen met grondstoffen voor de pinda-indus trie volledig uitgebrand. Ook daar ontstond de brand vermoedelijk door broei in pindavliesjes. Er werd voor 1,2 miljoen gulden schade aan gericht. Het bluswater heeft boven dien de nabijgelegen ringvaart ver vuild met een volgens de politie on schuldige kleurstof op eiwitbasis. De ringvaart is op last van het Hoog heemraadschap afgedamd. Het grote groep bezitters van een i de ongeveer 75 driftig opge- (foto anp) ontreinigde water wordt afgevoerd i naar een zuiveringsinstallatie. Een brand in een kledingwinkel van Duthler in Hengelo heeft zater dagmorgen voor meer dan een mil joen gulden schade veroorzaakt. Twee belendende winkels liepen en Suriname". Kritici wijzen er ech- rookschade op, evenals een aantal ter op dat terwijl Amnesty Interna- studentenwoningen boven de win- MANILA/PARAMARIBO - De tional het Filipijnse legjpr beschul- kei van Duthler. De politie stelt een Nederlandse ambassadeur digde van moorden op burgers, onderzoek in naar de oorzaak van Koch zyn verontrusting altijd bin- de brand. nenskamers hield. "Ik ben hier niet In Weert brandde zaterdagmor- verklaringen af te leggen", repli- gen een houthandel uit. De schade bedraagt ongeveer een miljoen gul den. Over de oorzaak is nog niets Als ambassadeur in Manila maak- bekend. In het Noordlimburgse te Koch zich naar eigen zeggen plaatsje Lomm is zaterdagmorgen sterk voor steun aan "restauratie bosbrand uitgebroken. De brand- van de traditionele democratie". In weer van Venlo wist de schade te Manila lijkt dat gelukt. Nu Parama- beperken tot 2,5 hectare. Ook hier is ribo. over de oorzaak niets bekend. in Paramaribo, Pieter Koch (50) i een kleurrijke diplomaat die zaakjes bij voorkeur fhformeel i geit. De Nederlandse zakenwereld ceert Koch. is daarover lovend. Directeur J. Prudon van de vestiging van Unile ver op de Filipijnen, mag bijvoor beeld graag wijzen op het feit dat het Nederlandse tekort op de han delsbalans met de Filipijnen voor het eerst sinds jaren minimaal is. Kritiek is er ook. Koch zelf noemt de mensenrechtensituatie op zijn nieuwe post "een cruciaal onder deel in de relatie tussen Nederland Roemenen Een actie van het Roemenië Comité dit weekeinde heeft ertoe geleid dat vier Roemenen toch een vakantie in Nederland kunnen doorbrengen. De vier werden zaterdagavond bij na slapend door de politie aange troffen in de struiken in Bussum. Hun kampeerspullen waren onder- weg in de trein naar Nederland ge- Rutten, gisteren gezegd. Weschok LANDGRAAF (ANP) - Slecht be heer van het voormalige Fiesta Tours Holland en onjuist gedrag Tours heeft 15 medewerkers van Spaanse hotelhouders zijn er de dienst. oorzaak van dat het nieuwe bedrijf w Fiesta Tours in het Limburgsé Fiesta strandden de afgelopen week rantiefimds ReTsgelden Landgraaf en honderden vakantie? gangers in de problemen zijn ge raakt. Dat heeft de curator van het in middels failliete Weschok BV, E. gelopen door de 'Spaanse affaire' enkele honderden Nederlandse va- te boven kan komen. Fiesta kantiegangers die met de bus naar Spanje zouden reizen. Een aantal van hen kreeg een vervangende reis Als gevolg van de problemen bij aangeboden van de Stichting Ga- AMSTERDAM (GPD) De 17 Ne- de bijwerkingen. Het middel wordt derlandse ziekenhuizen, waaronder ingezet bij patiënten die "ongevoe- het AZL, die aidspatiënten behang lig" zijn geworden voor behande- delen, beginnen eind deze maand ling met de aids-remmer azt. met uitgebreid onderzoek naar de Lange vreest dat de door het r mogelijke aids-i ddi (di-de- nisterie van WVC opgelegde sprei- oxy-inosine). De leider van het on- ding over alle 17 centra de betrouw- derzoek, de Amsterdamse internist baarheid van het onderzoek kan J. Lange, heeft echter kritiek op de aantasten. Wanneer blijkt dat volgens hem te brede opzet onderzoek. Volgens Lange perking tot zeven speciaal i onderzoek uitgeruste ziekenhuizen "effectiever" zijn. het problemen ontstaan, zal het aantal be- alsnog worden teruggebracht, aldus het Lange. VREDESTEIN - Rywielfabriek Union in Nieuwleusen heeft be- Het onderzoek wordt gehouden langstelling voor de fietsbandenfa- 'i totaal briek van Vredestein in Doetin- Neder- chem. Vredestein verkeert i onder ongeveer 100 400 tot 600 aidspatiënten land. Bekeken worden vooral de lijkheden verkeert omdat de ge- bijwerkingen van ddi die eerder uit plande overname van de autoban- Amerikaanse studies zijn gebleken, denfabriek door het Franse Kléber zoals zenuwontstekingen en ontste- niet doorging. Vredestein heeft king tijdig psychologisch onderzoek naar de psychische toestand van de de fietsbandenfabriek 'deelnemers' moet vaststellen of de weinig geïnteresseerd de alvleesklier. Een gelijk- baasd gereageerd op de belangstel- i-i- u ling van Union voor de goedlopen- toont zich eventuele (foto gpd) 'tydwinst' door ddi opweegt tegen aankoop. stolen en hotels te duur. Ze hadden nog getracht e< een camping, n lukt. De politie nam contact op met handelde vroeger onder de tent te huren op Fiesta Tours. Holland. Uit de balans AMSTERDAM (ANP) - 'De ov-stu- niet ge- en nog lopende onderzoeken is ge- dentenkaart laat je niet lopen'. On- bleken dat in het verleden grote der dat motto het Roemenië Comité in Bussum geldbedragen naar Spanje te zijn voorlichtingscampagne begonnen r kindertehui- overgemaakt. Het geld is echter niet de ov-studentenkaart. Geen niet precies dezelfde reohten als de de kaart betekent. Nieuwe studen- tijd zorgde dat op de juiste plaats terecht gekomen, enkele student (waarschijnlijk geen i heeft de curator inmiddels ge- enkele Nederlander) zal de invoe ring van de kaart op 1 januari 1991 ontgaan. De campagne is een geza- drijf Forster Holidays, dat handelde menlijk initiatief van ov-studenten- onder de naam Fiesta Tours, bleef kaart bv (de organisatie die de kaart Slangen Op z°ek naar Hespen audiOHappa ratuur en computers is de Haagse politie gistermorgen op een aantal levensgevaarlijke, illegaal ingevoer de slangen gestuit. Er werden twee Egyptische cobra's, elf pythons en enkele adders aangetroffen in de woning waar volgens de politie een ongelooflijke stank heerste. De die ren zijn overgebracht naar het die renhospitaal in Nootdorp. Verdronken Dat ging maanden lang goed, de houding van een aantal hoteliers gen, stadsv aan de Costa Brava bleek voor de Voor eer onderneming uiteindelijk de kaart wordt het vooral 1 gaat verspreiden), Informatise ringsbank, Nederlandse Spoorwe- streekvervoer. invoering van toch een groot struikelblok. Hoewel de onderneming i lang geacht dat studenten zich goed laten registreren bij de Informatise- i haar ringsbank van het ministerie van jasje geen verantwoorde- onderwijs in Groningen. De voor lijkheid had voor de oude schulden lichting is daar dan ook voorlopig van Fiesta Tours Holland, heeft zij op gericht. Behalve 'direct mail' aan zich wel bereid getoond Spaanse de studenten komen er Postbus 51- schuldeisers een tegemoetkoming spots, affiches en brochures. Verder Kmnm I, De veertigjarige J. de Bruine uit het te verstrekken, aldus de curator, volgen reclames op radio Zeeuwsvlaamse Heikant tijdens het onwel geworden weekeinde hebben Maar de Spaanse hoteliers be- het Zwin schouwden betalingen voor ge- overleden. Dit boekte vakanties door Fiesta Tours als afbetaling van oude schulden. Een model voor de ov-studentenkaart. 'Om jaloers op te worden' krijgen alle studenten nog vergelijkbare ov-jaarkaart dere Nederlanders. Studenten mo gen bijvoorbeeld straks niet gratis een hond meenemen in de trein. De studenten betalen de kaart symbool worden, door een korting op hun basisbeurs rechthebbenden van 41,65 gulden per maand voor studenten die bij hun ouders wonen en 62,50 gulden voor studenten die uitwonend zijn. Een normale ov- jaarkaart kost 311 gulden per maand. Studenten die reden geen recht (meer) hebben op studiefinanciëring, maar wel ten zullen in de rij staan om de kaart an te vragen. Of, zoals een woord- oerder van de BV het vanmorgen uitdrukte: "Het zal een soort status- yaar je de niet jaloers mee maakt." Basisbeurs omhoog AMSTERDAM (ANP) - De basis- of andere beurs voor studenten wordt op 1 ja nuari 1991 verhoogd. Studenten die bij hun ouders wonen krijgen bijna -kaart, worden keihard aange- twaalf gulden per maand meer dan de kaart zij nu ontvangen; uitwonende stu denten gaan er bijna 29 gulden per maand op vooruit. De Informatise- •anmorgen televi- half november op vertoon 1 de bioscoop, op het station, identiteitsbewijs afhalen op het maand augustus een speciaal zoge- op bussen, op abri's en in de kran- postkantoor. Zij krijgen daarover, heten 'mutatieformulier' toege- tenminste goed geregistreerd stuurd. Wie op 1 oktober goed staat cassokosten komen daar nog bo- verhoging pakt. In principe moeten binnen drie dagen weer inlev op het postkantoor. Wie 'slordig' merkt dat prompt in de portemon- ringsbank maakte dit nee. De ov-studentenkaart bv pre- bekend bij het begin van de cam- senteert deze studenten een reke- pagne voor de ov studentenjaar- ning van 315 gulden per maand. Ad- kaart, ministratiekosten en, zo nodig. De verhoging i binnenschipper de lichamen te- Daarnaast zouden zij fout hebben ruggevonden van de twee jongens gehandeld door Nederlandse toeris- Verhuizen staan in 'Groningen', van de ov-stu- dentenkaart bv schriftelijk bericht. ngeschreven, kan de ov-studenten kaart op 1 januari 1991 gebruiken, die vrijdag bij het Waal bij Nijmegen in een draaikolk goedkopere hotels ten behoeve terecht kwamen. Eerder had de po- beter betalende Italiaanse toeristen, Een dergelijke omvang van de cam- De Informatiseringsbank adviseert garandeert de Informatiserings- venop. "We zullen geen middel uit de weg gaan om de kaart aldus de BV het normbedrag levensonderhoud in de bij- te standsuitkering voor alleenstaande pers- 18-jarigen, waaraan de hoogte 1 de ten in Spanje over te boeken haar pagne is niet overdreven, vindt de .studenten om te controleren of bank. Tegelijk echter worden ken- verklaring. In het uiterste geval zal de basisbeurs is gekoppeld. De ver- Informatiseringsbank. De ervaring leert bijvoorbeeld dat tussen de 8 en 10 procent van de ongeveer 560.000 bruiken, .overeenstemmen met lie geboortedatum in het nelijk nogal wat vragen verwacht het grootste incassobureau ter identiteitsbewijs dat zij zullen ge- want om alle aanvragen hoging betekent overigens niet dat sultaat. Vandaag zet de politie de Rutten. Het gaf een bankgarantie af stemd zoekactie op de Waddenzee voort een opvarende nformatie aan te kunnen heeft ov- de Informatiserings- studentenkaart bv straks een tèle- i juiste adresregistra- fooncentrale beschikbaar met 32 te- het garantiefonds en heeft ook tje keer verhuist. En juist studenten tie is volgens de Bank essentieel. De lefonisten en 96 lijnen. reld, Dunn Bradstreet, worden de studenten een hogere beurs zul len krijgen. Op 1 januari worden zij r de invoering van de ov-studen tenkaart immers gekort. Hiermee zeil- nog geprobeerd gasten onder te geven dat niet altijd even adequaat studenten krijgen het afhaalbericht jachtje. De man sloeg gistermiddag brengen bij andere touraperators. door, zoals een woordvoerster overboord toen hij giek kreeg. klap met de "Maar dat is niet gelukt". Rutten de Bank het formuleert. Rechten De studenten kunnen de i hoopt dat het bedrijf de schade, op- Studenten kunnen de kaart vanaf Om wijzigingen door te geven gebruiken, om 'gratis' met bus en pagne ingeschakeld. Jaloers De ov-studentenkaart bv geeft toe, rekening houdend worden de r net als de Informatiseringsbank, dat de campagne eer vang heeft. Maar het i: basisbeurzen: 242,92 gulden r studenten die bij hun ouders i 586,58 gulden voor stu- altijd, wordt denten die uitwonend zijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3