'Laten jullie Irak net als Hitier zijn gang gaan?' Landen die sancties tegen Irak meldden 'Oude fort' eeuwen weerloos Theologen ruziën over 'rooi gevaar' I REPORTAGE i mt-mn suw-l Paus dagelijks te bellen MAANDAG 6 AUGUSTUS 1 Van onze correspondent Wiebe Pennewaard Het kleine maar schatrijke olie staatje, hemelsbreed zo'n vijfhon derd kilometer ten zuiden van Ku wayt, is diep geschokt door de blik semactie van de Iraakse dictator Saddam Husein. Voor zover de 240.000 Bahrayni's tenminste weten wat zich in het noorden heeft afge speeld. De door de staat gecontro leerde radio, televisie en dagbladen hebben op zaterdagmiddag nog steeds niet met zoveel woorden de inval in Kuwayt gemeld. De Akhbar al-Bahrayn en de Gulf Daily News noemen op hun voorpa gina's wel het diplomatiek overleg, dat sinds donderdag op verschillen de plaatsen in het Midden-Oosten koortsachtig in gang is. Maar naar de preciese aanleiding moet de Bahraynse lezer, die zijn krantje koopt in het volstrekt rustige cen trum van de hoofdstad, nog gissen. In het staatsapparaat voert ver warring de boventoon. Achmed al- Sjeroki, de directeur Perszaken van het ministerie van voorlichting, weet niet wat hij wel en niet mag doen of zeggen. Hij wacht op in structies van hogerhand. In zijn kantoor wordt driftig heen en weer gelopen, rinkelende telefoons blij ven liggen, medewerkers roepen als hoekmannen op de beurs door el kaar heen. U begrijpt, Sir, de situa tie is hier nu veranderd, vanwege U- weet-wel en morgen kan het weer anders zijn, met excuses, Sir. Minilegertje Een medewerker die niet met name genoemd wil worden, absoluut niet "want het is hier nu gevaarlijk, you see?", legt uit dat Bahrayn met Du- bay, de Verenigde Arabische Emi raten, Qatar en Oman in een heel lastig parket zit. Met Kuwayt richt ten zij als kleine oliestaten in het ge bied van de Perzische Golf in '81 de Gulf Co-operation Council (GCC) op. Bedoeld als een NAVO-achtige militaire alliantie ontwikkelde de GCC zich in de loop der jaren vooral als platform voor politiek en econo misch overleg. De Londenaar David Hopkins, 45 jaar en al sinds 1983 uitgeleend aan de Bahraynse dienst Groenvoorzie ningen, is een stuk somberder. "In het ergste geval zitten wij hier vol gende week net zo gegijzeld als mijn landgenoten nu in Kuwayt. Husein is gek, want hij is onberekenbaar. In het beste geval gaan ze Bahrayn om bouwen tot een zwaar bewapende vesting zoals Taiwan, zodat een in dringer in elk geval niet in een nacht kan doorlopen tot het cen trum van Manama." Hij vreest dat zijn werk, op dit moment de aankle ding met bomen en planten van 25 kilometer snelweg buiten de hoofd stad, wel eens kan veranderen in het zaaien van gras om bunkers te ca moufleren. Niet eens somber, maar ronduit panisch is de Engelse van middel- Buren Kuwayt bang voor 'monster' Saddam Husein MANAMA Buiten is het 51 graden, binnen zitten ruim honderd inwoners van Kuwayt. Het is zaterdagmiddag op het vliegveld van Bahrayn, het sjeikdom van enkele tientallen eilandjes in de Perzische Golf dat van de kleine, bevriende staten het dichtst bij het bezette Kuwayt ligt. De Kuwaytse reizigers zijn gestrand op weg naar huis, waar de Irakezen de macht hebben overgenomen. Op het ruim bemeten, ultramoderne maar vandaag overvolle Bahrayn Airport is de spanning voelbaar. Én zichtbaar: om de tien meter staan mannen in uiteenlopende unifor men. Militairen, politie, douane-beambten. Zonder uitzondering met grimmige gezichten en moeilijk te negeren wapens. De paragraaf over wederzijdse bijstand, mocht een GCC-lid wor den aangevallen, staat nog steeds in het verdrag. Maar wat moeten de minilegertjes van de sjeikdommen tegen de machtige armee van die gruwelijke Husein, vraagt de Bahraynse ambtenaar zich af. Zijn land heeft niet meer dan 3000 mili tairen, enkele tientallen vliegtuigen en vier fregatten daar stop je geen honderdduizend Irakezen mee. En hij heeft gehoord, dat het handjevol Amerikanen in hun marinebasis op Bahrayn nog rustig in het zwembad ligt. Zonder veel moeite valt de angst van zijn gezicht te lezen, dat Bahrayn het volgende slachtoffer van Baghdad zal zijn. Van Saudiara- bië blijft Husein wel af, weet hij. De Amerikanen zullen niet toestaan dat Irak, nu het Kuwayt en zijn boortorens heeft bemachtigd, greep op 40 procent van de wereldolie- markt krijgt. Maar wat doet het Westen, wanneer het kleine Bahrayn wordt overvallen? Blijft het net als vorige week aan de kant staan? En zonder een antwoord te verwachten, op verwijtende toon: "Laat u het monster uit Irak net als Hitier langzaam zijn gang gaan, Sir?" Gek Susan Dervan, een 39-jarige Ne- wyorkse, is een van de 3800 Ameri kanen die in Bahrayn hun boter ham verdienen. Zij is zonder enige aarzeling vrijdag op het vliegtuig gestapt om na drie weken vakantie in de Verenigde Staten weer les te geven in Manama. "Bahrayn over komt niks," meent ze, want de Am- rikaanse vloot met het vliegdek- schip Independence voorop stoomt immers al richting Golf. President Bush zal ingrijpen als "die gek van een Husein" zijn begerige oog op een volgend sjeikdom laat vallen. Daar is voor haar geen twijfel aan. bare leeftijd, die plotseling op zater dagavond een gevaarlijke situatie schept op het vliegveld van Mana ma. In de lounge en het volgepakte restaurant roept ze tegen een ieder die maar haar kant opkijkt, dat er binnen tien minuten een "combat on the airport" valt te verwachten. Gewapende strijd op dit vlieg veld? Zijn de Irakezen nu al geland, is er wat anders aan de hand? Ge roep in het Arabisch, de talloze mannen in uniform groepen samen, uit portofoons klinken schelle stemmen. Als na een half uurtje alle ramen nog heel zijn, zakt de span ning tot de hoogte van voor de hys terica. Welkom Toch mist het incident zijn uitwer king niet. Als alle Kuwajki's in de vertrekhal weer hun plaats hebben ingenomen, benen twee tot het ui terste gespannen politiemannen naar de journalist uit Holland. Het spijt hun, maar gezien de situatie mag de reporter nu verder het vlieg veld niet meer verlaten, en of hij zijn paspoort maar in verzekerde bewa ring wil stellen. Morgenvroeg is hij weer welkom in de stad. Nee, hij kan ook niet naar zijn hotel, en met de toezeggingen van de Bahraynse pers-directeur hebben zij niets te maken. Zij hebben andere op drachtgevers, "sorry Sir". Dus krijgt de moedeloze groep in de vertrekhal, die zich tegen enen zo kwaad als dat gaat op de bagage te slapen heeft gelegd, gezelschap van een Nederlander. Een kwartier later arriveert een volgend gezelschap Kuwayti's met een toestel van Bri tish Airways uit Londen. Met de zelfde uitdrukkingsloze gezichten voegen zij zich bij hun landgenoten. Alleen tegen de muren is nog plaats. Schoenen en sandalen wor den uitgetrokken, zittend proberen zij hun ongerustheid voor even te verdommelen. Een lijkbleek, beeld schoon meisje van naar schatting vier jaar valt staande tegen haar moeder in slaap. Doodschieten Een jonge Kuwayti, in een kostbaar westers pak en met veel goud aan zijn vingers en rond de polsen, zegt dat hij vanuit Engeland zonder suc ces heeft geprobeerd zijn familiele den op het platteland van Kuwayt aan de telefoon te krijgen. Wanhoop en woede strijden in zijn woorden om een eerste plaats: "Dat zwijn uit Irak, iemand moet hem doodschie ten voor hij nog meer ellende aan richt. Iemand moet het doen, en al zou het mijn leven kosten, ik zou het willen doen." Even keert de betrekkelijke rust weer. Dan wordt de verslaggever, het is twee uur in de nacht plaatse lijke tijd, ruw bij een arm gevat. Drie man in uniform, hun linker hand demonstratief op de geschou derde karabijn, staan achter hem. Meekomen, bitst het donkere ge zicht onder de pet met de meeste lauwertjes. Zonder veel plichtple gingen wordt de verslaggever naar Gate 6 geduwd, de protesten zijn aan dovemansoren gericht. De opdracht om in het gereed staande vliegtuig terug naar Lon den te stappen wordt nog voor hij volledig is uitgesproken vervangen door een wel zeer persoonlijke be geleiding tot in het toestel. Moppe rend haalt de jongste van het trio alsnog het paspoort per slot wa ren het Nederlanders die vier jaar geleden die schitterende autobrug tussen Bahrayn en het vasteland van Saudiarabië bouwden. De spreekwoordelijke gastvrijheid en on-oosterse tolerantie van de Bahraynezen hebben deze nacht door de aanval op hun broeders in Kuwayt plaats moeten maken voor een vliegtuigdeur, die met een dreun dichtvalt. Wapenleveranties opgeschort: Polen Tsjechoslowakije China Italië Sovjetunie (Frankrijk had leveranties reeds opgeschort vanwege onbetaalde reke ningen) Bevriezing Kuwaytse en/of Iraakse tegoeden: Japan Noorwegen Zwitserland Verenigde Staten België Groot Brittanië Denemarken Frankrijk Italië Luxemburg Nederland Spanje West-Duitsland Ierland Griekenland Portugal Olie-embargo: Japan Verenigde Staten België Denemarken Groot Brittanië Frankrijk Italië West-Duitsland Ierland Luxemburg Nederland Portugal Spanje Griekenland Kuwayt genoot in verleden Turkse en Britse 'bescherming' LONDEN Kuwayt, dat anno 1990 de rijkste stad ter wereld is, was tweeëneenhalve eeuw geleden niet meer dan een schamele nederzet ting. Het enige stenen gebouw was een oud fort en de paar duizend Ara bieren die zich er gevestigd hadden, woonden naar nomadisch voor beeld in tenten. Maar terwijl het grootste deel van Arabië nog honderd vijftig jaar in bittere armoede gedompeld bleef, kwam het nietige Kuwayt al vrij vroeg tot relatieve bloei. Het hand jevol Arabieren dat zich begin 1700 bij het oude fort (in het Arabisch: Kuwayt) genesteld hadden, hadden geen betere plek kunnen uitkiezen. Kuwayt bleek strategisch gelegen te zijn aan de handelsroute van de grootste maritieme natie uit de 18de en 19de eeuw, Engeland. Reeds in 1760 lag er in de haven van Kuwayt een vloot van 800 dhows (Arabische kustvaartuigen) afgemeerd, en vanaf dat moment groeide de betekenis van Kuwayt als havenstad. In 1776 bezetten de Perzen Basra (nu in Irak gelegen), waarna de Britten besloten dat Ku wayt hun voornaamste overslag plaats aan de Golf zou worden. Voor de Kuwayti was dat, gezien de groeiende betekenis van de Britse Oostindische Compagnie, geen on aardig vooruitzicht. Het grootste deel van de negen tiende eeuw waren de Britten heer en meester in de Perzische Golf, maar tegen het jaar 1890 begon aan die suprematie een einde te kómen. De Turken breidden het Ottomaan se Rijk in oostwaartse richting uit, de Fransen naderden via Afrika, de Russen probeerden vla Perzië het ideaal van een veilige zeehaven te realiseren, en de Duitse keizer Wil helm begon aan een spoorlijn naar Baghdad en Kuwayt te werken. De decennia-lange stabiliteit, gedic teerd door de vuurkracht van de Britse 'royal navy', kwam ten einde. Onhandig De toenmalige emir was rond 1890 zo onhandig om de Turken te steu nen bij hun gebiedsuitbreiding. Weliswaar wist hij daardoor enige belastingvoordelen te behalen, het betekende ook het einde van Ku wayt als zelfstandige natie. De Turkse sultans, die hun gebied gaarne in overzichtelike stukken in deelden, begonnen Kuwayt te be schouwen als een deel van het Otto maanse Irak. Het is dit stukje ge schiedenis dat de huidige heerser in Baghdad, Saddam Husein, zich vooral herinnert. Erg lang hebben de Turken overi gens niet de voet tussen de deur ge had in Kuwayt, want reeds in 1896 werd de emir vermoord (door zijn broer). De nieuwe emir sloot vervol gens drie jaar later een verdrag met de Britten, waarbij de laatsten zich verplichtten om hun vloot te laten opstomen als enige buitenlandse macht plotseling een warme be langstelling voor het landje zou gaan tonen. Het was deze Britse bescherming die Kuwayt lange tijd behoedde voor annexatie door Irak. In juni 1961 voelde de koninklijke familie zich sterk genoeg om de eerste wan kele stappen te zetten op de weg naar onafhankelijkheid. Het ver drag met Engeland werd opgezegd. De toenmalige heerser van Irak, die eveneens als de huidige een mi litair uniform draagt, vond deze stap van de Kuwaytse emir buiten gewoon vermetel. Prompt herinner de hij de emir eraan dat in nog niet zo lang vervlogen tijden Kuwayt bij Irak had gehoord, en om het geheu gen van de Kuwayti's wat op te fris sen nam het Iraakse leger posities in bij de gemeenschappelijke grens. Als de Britten niet in datzelfde jaar hun vloot hadden gestuurd, had Saddam Husein Kuwayt hele maal niet hoeven bezetten. Toen ik weer buiten liep, zongen de vogels in de bomen en op de zon overgoten Achterburgwal speelde een straatorgel 'Op de Amsterdamse Grachten'. Toen begon ook het carri- llon van de Oude Kerk te pelen; Ber gen op Zoom Houdt u Vroom. Ik neuriede mee en voelde me als herbo ren; alsof ik niet al dagenlang in touw was, vrijwel zonder slaap, met slecht voedsel, drank en te veel siga retten. Integendeel, ik voelde me als na een wandeling in de bergen, moe maar voldoen en op een speciale ma nier volkomen uitgerust. (Vroeger had ik aan alpinisme gedaan; ik was lid geweest van een vereniging en ging klimmen in Zwitserland en Frankrijk, maar daar was ik mee gestopt omdat Lizzy hoogtevrees had.) Mijn verrukkelijk escapade met de jeugdige sataniste had overigens niet het beoogde resultaat gehad: ik wist nog steeds niet wat er bij Karin de Leeuw was gebeurd. Ik was dus, vermoedelijk, niet geblokkeerd. Na tuurlijk was ik onschuldig. Zoals Bettie al beloofd had, was ik inder daad met angst kwijt. Ik voelde me EEN AVONDJE STAPPEN niet langer de hoofdverdachte in een obscure moordzaak en zag volko men duidelijk wat me te doen stond: ik moest met de twee resterende per sonen in Karin's boekje contact op nemen, ze uithoren, dan zo snel mo gelijk een goede advocaat zoeken en samen met hem naar de politie gaan. Als ik nu uit eigen beweging met de politie ging praten liep ik de kans niet te kunnen bewijzen dat ik onschuldig was. Het was maar goed dat Lizzy er niet was, wat zou die onder deze om standigheden een blok aan mijn been zijn geweest... Toen bedacht ik dat ik nooit in die situatie beland zou zijn als zij niet op reis was ge gaan en ik moest lachen. Ik voelde me uitstekend zonder haar gemop per 's ochtends, Lizzy had een ver schrikkelijk ochtendhumeur dat pas in de loop van de middag optrok, en zonder haar geklaag iedere avond dat ze niet kon slapen. Wat m'n natje en droogje betrof! koken kon ze niet en omdat ze alleen restaurants vertrouwde die in de Avenue waren besproken, bespaarde haar afwe zigheid mij ook veel geld. Ik kon eindelijk weer 'es doen en laten wat ik wilde, ook al was ik dan in dit krankzinnige, alle proporties te buiten gaande avontuur terecht gekomen. Eindelijk werd die dode lijk saaie rust van een huwelijk dat maar door sudderde en een loop baan die al tot het pensioen was uit gestippeld, eens doorbroken. Achteraf leek, wat er die avond bij Moniek en Karin was gebeurd, zo onwaarschijnlijk, zo irreëel, dat ik soms het gevoel had in een ver haal rond te lopen. Ik had eens een boek geleen waarin de hoofdper soon, een invalide man, wakker werd in zijn eigen bed naast een on bekend lijk. Die man wist absoluut niet meer wat er met hem gebeurd was en wat hij de dag daarvoor ge daan had en in de rest van het boek was hij bezig om dat uit te zoeken; intussen beleefde hij allerlei nieuwe avonturen. Het was een adembene mend verhaal dat je door merg en been ging. Nu was mij precies het zelfde overkomen, alleen was het niet in mijn eigen bed gebeurd. En het wonderlijkste van alles was nog dat ik me voor het eerst sinds lange tijd weer opgewekt en vrolijk voelde. Maar dat had na tuurlijk ook te maken met de aan trekkelijke jongedame met wie ik zo juist op zo'n vrijmoedige manier kennis had mogen maken en wier te lefoonnummer ik als een jachttrofee in mijn adressenboekje bewaarde. Thuis nam ik een douche en ik ver kleedde me. Daarna dronk ik een paar koppen sterke, zwarte koffie met whisky en ik bakte een paar eie ren die ik in de ijskast vond. Terwijl ik achter de spetterende pan stond ging de telefoon, Dat zal Bert zijn, dacht ik, en het was ook zo. "Bert, ouwe jongen! Wat kan ik voor je doen?" Hij was even stil en zei toen met geknepen stem: "Hoe staat het er mee, Max?" "Met mijn onderzoek? Nou...het vordert. Ik heb je veel te vertellen. Mij persoonlijk gaat het uitstekend. En jij?" "Wat klinkje vrolijk", zei hij ach terdochtig. "Ja, daar heb ik alle reden toe. Man, ik ben vanochtend zo ver wend". "Wat dan, door wie? Wat is er ge beurd?", vroeg hij ongerust. "Ja...dan had je maar mee moeten gaan", plaagde ik. "Kan ik even bij je langs ko men?", vroeg hij timide. "Gezellig, beste kerel". GEESTELIJK LEVEN VATICAANSTAD (CIC/AFP/ANP) - Wie de stem van paus Johannes Paulus II wil horen, hoeft slechts naar de telefoon te grijpen. Gelovigen uit de hele wereld kunnen dagelijks luisteren naar een andere bood schap en steunen daarmee ook nog zijn werk. De twee minuten durende toespraakjes van de paus zijn in het En gels, Italiaans en Spaans te horen. Het Vaticaan heeft hiervoor een overeenkomst gesloten met het Britse bedrijf Global Telecom, dat er volgens eigen zeggen zelf financieel niet beter van wordt. Wie vanuit Nederland 09-611-411-611 draait, krijgt eerst een Engels sprekende man aan de lijn die, met luide orgelmuziek op de achter grond, aankondigt dat de beller op deze wijze zijn sympathie toont voor het werk van de paus. De opbrengst van het telefoongesprek is be stemd voor de 'apostolische zending' van Johannes Paulus, waarondei ook zijn vele buitenlandse reizen moeten worden gerekend. Gemoederen in Zuid-Afrika verhit JOHANNESBURG (ANP) - In Zuidafrikaanse theologen- kring worden dezer dagen fel le discussies gevoerd. Inzet vormen de uitspraak van bis schop Tutu, dat geestelijken politiek neutraal moeten blij ven, en de uitlating van com munistenleider Slovo, dat als Jezus nu op aarde had rond gelopen hij de gewapende strijd zou hebben gesteund. Desmond Tutu had met verve het besluit van de anglicaanse syno de verdedigd, dat geestelijken zich uit de actieve politiek moes ten terugtrekken om zich in hun werk geheel te concentreren op gerechtigheid en vrede. Sman- galiso Mkathshwa van het Insti tuut voor Contextuele Theologie vond dat een inbreuk op de vrij heid van de geestelijke en nam het Tutu bovendien kwalijk dat hij de neutraliteit zocht. De nieuwe woordenstrijd wordt gevoerd door secretaris dr. Frank Chikane van de Raad van Kerken en de conservatieve pink stervoorganger Ray McCauley, die zich inmiddels heeft verze kerd van de steun van synode voorzitter dr. Johan Heyns van de blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk. Aanleiding vormde een opmer king van Joe Slovo, voorman van de communistische partij, tijdens de heroprichtingsvergadering van zijn partij. Als Jezus op dit moment in Zuid-Afrika was, zou hy zich hebben aangesloten bij de bevrijdingsbeweging, zei Slovo een week geleden. McCauley vond Slovo's uitla ting ongepast. Politieke verkla ringen, verpakt in bijbelse ter men, kunnen gemakkelijk leiden tot een godsdienstoorlog, aldus de voorganger, die de communis tische partij opheldering vroeg over haar standpunt over gods dienstvrijheid. Tevens riep hij ANC-leider Mandela, ook promi nent aanwezig bij de heroprich ting van de partij, op duidelijk te maken wat hij van het christen dom vindt. De pinkstervoorganger kreeg meteen bijval van prof. Heyns, maar werd geattaqueerd door Chikane, die het voor Slovo op nam. Blanke christenen kunnen beter berouw tonen over hun ja renlange wrede onderdrukking van de zwarte bevolking dan zich te storten in de strijd tegen het 'rooi gevaar', aldus Chikane. De verklaringen van McCauley en Heyns maken volgens Chika ne duidelijk dat de ervaringen van zwarte christenen in Zuid- Afrika radicaal anders zijn dan die van de blanken. "Wij hebben geen ervaring met communisti sche onderdrukking en aanvallen op ons geloof uit die hoek. Wij hebben te maken met onderdruk king door blanken die zeggen christen te zijn". "Geen enkele communist rechtvaardigde apartheid. Het waren de christenen die een theo logische rechtvaardiging ontwik kelden voor een onmenselijk, slecht en racistisch apartheids systeem". De zwarten hebben al tijd kunnen rekenen op de solida riteit van blanke communisten, terwijl blanke christenen steun pilaar van het apartheidssysteem waren, aldus Chikane. Chikane: ...niet communisten, maar christenen bedachten apartheid... <foto AP> Rk catechismus weer toegestaan in Poolse klassen WARSCHAU (AFP-DPA) - De rooms-katholieke catechismus keert terug op de Poolse scholen. Vanaf het nieuwe schoolseizoen is het rooms-katholieke gods dienstonderwijs, dat in de jaren vijftig werd verboden, weer toe gestaan, zo werd dit weekeinde bekend gemaakt. De maatregel is voorgesteld door een gezamenlijke commissie van de regering en de Rooms-Katho- lieke Kerk. In kringen van rooms- katholieke leken en van andere geloofsrichtingen is het besluit slecht gevallen, omdat men daar een te grote invloed van de RK Kerk vreest. Ongeveer 90 procent van de 38 miljoen Polen is rooms- katholiek. De catechismuslessen zijn fa cultatief en kunnen alleen wor den gegeven als de ouders daar mee akkoord gaan. De regering zal er voor zorgen dat de maatre gel geen onverdraagzaamheid op roept, aldus vice-minister Anna Radziwill van onderwijs. Het godsdienstonderwijs zal in over eenstemming zijn met de univer sele waarden van de katholieke ethiek en met de geest van de ver klaring van de rechten van de De rooms-katholieke bisschop pen eisten in juni de herinvoering van het godsdienstonderwijs. "Terugkeer van de catechismus op de scholen is niet meer, maar ook niet minder dan een herstel van de schade die het totalitaire systeem aan de samenleving heeft toegebracht", zo schreven zij. De ongeveer een miljoen ortho doxe en enige duizenden protes tantse christenen vrezen door de nieuwe maatregel 'grote psychi sche druk' op hun kinderen. "De school is neutraal en moet dat blijven", benandrukte de ortho doxe metropoliet Bazyli. Ds. Kruis gaat in beroep tegen kerkelijke ban ROSMALEN (ANP) - De afge zette christelijke gereformeerde predikant drs. Joh. Kruis is in be roep gegaan tegen de kerkelijke ban die de kerkeraad van Den Bosch begin dit jaar over hem heeft uitgesproken. Hij eist op heffing van de ban en herstel in alle kerkelijke functies. Kruis (55) heeft beroep aangete kend bij de particuliere synode van het Oosten, waaronder Den Bosch valt. Hij moet lange tijd op een reactie wachten, omdat de sy node pas in mei 1991 bijeenkomt. Kruis verwacht overigens niet dat de synode de kerkeraad zal terug fluiten. "Ik weiger de dingen die fout zijn als juist te accepteren. Ik wil niet mijn leven lang rondlopen met de beschuldiging dat ik ket terijen heb verkondigd", aldus de ex-predikant. Hij voelt zich "maatschappelijk en kerkelijk volledig uitgeschakeld". Kruis werd op 15 februari dit jaar in de ban gedaan, hetgeen be tekent dat hij werd afgesneden van de christelijke gemeenschap. In 1984 werd hij als predikant af gezet, omdat hij een foutieve leer over de verzoening zou preken en bovendien 'persoonlijke zonden' zou hebben gepleegd. Hij heeft sindsdien drie rechtszaken ge voerd, onder meer om boven tafel te krijgen waarom hij nu precies is afgezet. Kruis eist van de particuliere synode eveneens dat de classis (regionale kerkvergadering) wordt gedwongen te reageren op het bezwaarschrift en de vijf brie ven die hij verzond. "De classis doet net of ik niet besta", aldus de ex-predikant, die de beschuldi gingen van kerkeraad en classis altijd ontkend heeft. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Mids- land en Hoorn (Terschelling) R. J. Im- mink Langezwaag (part-time); aange- Breda mw. F. J. Vrijlandt- Postma aldaar. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Hoogeveen R. Bogaard Leiderdorp, voor Hoofddorp P. van Ruitenburg Meliskerke, voor Meeu wen J. Mijnders Veenendaal, bedankt voor Eindhoven C. Harinck Oostka- pelle. Geref. Gemeenten in Nederland: be dankt voor Rhene J.Roos Chilliwachk (Can.). Nederlandse Protestanten Bond: aangenomen naar Aalten mw. J. v.d. Wijk-Janmaat Dieren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2