TV 5 gaat volgend jaar hele dag uitzenden NEGENTIG IN NEGENTIG Sterrenbos krijgt uitstel van betaling VIER OP EEN RIJ Stanley 0g\|£ÉLlM5 i$ I Lp&me ONZE f s AMSTERDAM Het Franstalige satelliet kanaal TV 5 gaat vanaf begin volgend jaar achttien uur per dag via de Nederlandse ka bel uitzenden. Nu is dat •nog acht uur. Ook zal haast worden gemaakt met het project om zo veel mogelijk pro gramma's in het Frans te ondertitelen, zodat méér mensen met een beperkte kennis van die taal de uitzendin gen kunnen volgen. De vertegenwoordi ger van het kanaal in Nederland, Frank Brandt, laat weten dat een en ander het gevolg is van de lancering van een nieuwe satelliet, aan het eind van deze maand. Een Franstalig nood-offensief op tv, vlak voor de eenwor ding van Europa. Het Franstalige TV 5 is al jaren een wat merkwaardig ver schijnsel op de Nederlandse kabel. De zender werd ruim zes jaar geleden opgericht op initiatief van de Franse over heid om.'een dam op te werpen tegen het Anglosaksische ge luid'. Aanvankelijk met vijf moedermaatschappijen, de drie Franse netten TF 1, An tenne 2, FR 3, en verder het Belgische RTBF en het Zwit serse SSR. In 1985 kwamen daar de Franstalige Canadezen van Télévision Québec-Cana- da bij. De genoemde zenders leve ren allen» copyrightvrije, inte ressant geachte programma's en de kosten beperken zich dus tot de techniek. Deze wor den compleet opgebracht door de Franse overheid, die kenne lijk nog steeds een beetje hoop heeft wat tegenwicht te kun nen bieden tegen de invasie van Engelstalige commerciële stations. Bij TV 5 wordt ge sproken van 'la télévision fran cophone', ofwel programma's die iets te bieden hebben voor „mensen die heel veel van Frankrijk houden'\ zoals Brandt het uitdrukt. Een aardig initiatief, maar in hoeverre gooit 'Parijs' geld. in een bodemloze put? Hoe valt iets te merken van resultaat? Brandt: „Resultaat wordt uit gedrukt in bereik. In Neder land wordt op het ogenblik iets van 80 procent van de huishou dens, aangesloten op de kabel, bereikt. En dat getal wordt maandelijks nog hoger." In bereik is echter niet vast te leggen hoe veel mensen ook daadwerkelijk kijken. Welis waar worden juichende stuk jes opgenomen in het door TV 5 zelf uitgegeven blad 'Le Ma gazine', maar dan gaat het uit sluitend over de kijkcijfers in landen als Marokko, waar be halve TV 5 maar één zender is te ontvangen. Bovendien is de kennis van het Frans er veel groter dan hier. Brandt: „We spreken hier over een ander soort kijkcijfers dan je gewend bent in Nederland. We nemen zelf steekproeven, en daaruit blijkt dat 8 procent van de Ne derlanders 'wel eens' kijkt. Dat zijn zo'n 300.000 r Thalassa Daarbij zitten ook de i die erg in Frankrijk geïnteres seerd zijn, en dus graag de nieuwsuitzendingen volgen, die dagelijks worden overge nomen van TF 1 of Antenne 2. „Maar er wordt vooral gewerkt voor doelgroepen", stelt Brandt, die het hooggewaar deerde, maar nu beëindigde, li teraire programma van Ber nard Pivot, 'Apostrophes' noemt, maar ook de gespeciali seerde uitzendingen over paar- desport en over watersport - 'Thalassa'- die een trouw eigen publiek trekken. „Algemeen bedoelde pro gramma's hebben natuurlijk de grote handicap van de Fran se taal", geeft Brandt toe. TV 5 kiest dus ook niet voor niks voor veel 'neutrale' program ma's, met zeg maar 'weinig Frans en veel beeld'. Veel beel den-van bergbekllmmende en wildwatervarende Fransen be horen tot dat recept. Ook chan sons, typisch Frans, maar toch wel te genieten zonder enig be grip van het in het lied aange sneden onderwerp, komen rij kelijk voor. In juni van dit jaar heeft TV 5 bij wijze van experiment drie Franse speelfilms in het Frans ondertiteld. Uit wat enquête- werk op kleine schaal is duide lijk geworden dat dat door veel kijkers zeer werd gewaar deerd. Kennelijk is het voor met een wat minder uitgebreide kennis van het- Frans een goed hulpmiddel. Méér ondertitelingen liggen inmiddels in het verschiet, maar de financiële mogelijkhe den van TV 5 moeten daarvoor eerst worden verruimd.. Typisch Frans Dat dat geld er hoogstwaar schijnlijk spoedig gaat komen, is duidelijk, meent Brandt. Pa rijs voelt het als een noodzaak in een steeds verder éénwor dend Europa toch in ieder ge val iets van het Frans te laten horen. Brandt: „Dat is nou juist, zeg maar, typisch Frans. Maar de Engelsen hoeven dat natuurlijk ook niet te doen." Met de uitbreiding van de zenduren komen mogelijk en kele andere satellietzenders in de problemen. Veel kabelnet ten combineren namelijk graag de stations die maar en kele uren per dag uitzenden. Het kanaal van TV 5 is echter in de eerste plaats voor hen be doeld. Brandt: „TV 5 geeft toe stemming om op de vrije uren andere programma's uit te zen den, zoals bijvoorbeeld Kin- dernet, Worldnet of Filmnet, maar als we er zelf op willen, zullen de anderen moeten wij ken." DELFT De Zuidafrikaanse zangeres Miriam Makeba trad zater dag in Delft op tijdens het Festival van de Afrikaanse muziek, (foto ap) UTRECHT (GPD) - De stichting Sterrenbos Studio's, hoofdhuur der van de 'kunstfabriek' in voor malige GEB-magazijnen aan de Sterrenbos te Utrecht, is sursé ance van betaling verleend. De grootste schuldeiser is de ge meente Utrecht. De dienst Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting Utrecht (ROVU), de instelling die namens de gemeente het complex beheert, heeft aan ach terstallige huur een bedrag van 150.000 gulden ton uitstaan. De totale schuld wordt vooralsnog door de bewindvoerder niet gro ter dan 3 ton geschat. Er wordt momenteel gewerkt aan een sa neringsplan. Ondertussen heeft het Holland Festival Oude Mu ziek een aantal concerten die in de Sterrenbos-ruimten waren ge pland elders ondergebracht. De surséance van betaling be tekent niet zonder meer, dat er geen toekomst meer zit in het complex. Sterrenbos Studio's heeft zeven werknemers in dienst, die voorlopig blijven doorwerken. Behalve dat de stichting drie .televisiestudio's exploiteert, verhuurt zij het 7000 m2 tellende vloeroppervlak on der aan 25 zelfstandig gevestigde bedrijven en bedrijfjes, waaron der Stichting Cervelaat, een in stelling die gespecialiseerd is in kunsteducatie voor jongeren. LONDEN De Britse koningin-moeder Elizabeth houdt blij verrrast ter gelegenheid van haar negentigste verjaardag een ballon omhoog. Zaterdag nam ze een défilé af bij haar woning Clarence House in Londen. (foto ap> PAGINA 18 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1990 MONACO De Monegaske koninklijke familie verzamelde zich zaterdagavond in het Zuidfranse vorstendommetje om het jaarlijkse Rode Kruis-bal bij te wonen. Van links naar rechts prinses Caroline, prins Rainier, prinses Stephanie en prins Albert. De meeste mensen zouden liever als ontdekkingsreiziger dan als toerist over de wereld willen trek ken. Maar het is in feite weinig re ëel om met een nostalgische blik naar de tijd van de grote ontdek kingsreizen te kijken. Neem Hen ry Morton Stanley, de beroemdste avonturier en Afrika-vorser die de negentiende eeuw heeft voort gebracht. Dit jaar is het honderd jaar geleden dat „In Darkest Afri ca" verscheen, het verslag van zijn reis dwars door de Kongo naar het Albertmeer. Het doel van de hulpexpeditie was om Emin Pasja, de gouver neur van de meest zuidelijke pro vincie van de Soedan, van wa pens en munitie te voorzien. Hij was de enige die nog stand hield tegen de fanatieke troepen van de Mahdi, die enkele jaren eerder Khartoum op de Engelsen had veroverd. De reputatie van Stanley, die de verloren gewaande Livingsto ne in de bush had opgespoord en die de bronnen van de Witte Nijl en de Kongo had ontdekt, was in zijn eigen tijd niet onaantast baar. Sommigen noemden hem een ongemanierde vlerk en wezen met graagte op zijn lage komaf en losbandige jeugd. Stanley onderging deze kritiek als een smet op zijn blazoen en daarom greep hij het voorstel om de expeditie naar Emin Pasja te leiden met beide handen aan. Nog één keer wilde hij, op 47-jarige leeftijd, de wereld tonen dat hij werkelijk de held was die velen in hem zagen. Samen met acht blanke officie ren en wetenschapsmensen, en ze venhonderd dragers, begon hij in maart 1887 aan een dramatische tocht die bijna drie jaar zou du ren. Slechts een kwart van de manschappen bereikte de oost kust. Zijn dragers en inlandse sol daten had Stanley aangeworven op Zanzibar en in de Soedan. WaaromOm te verhinderen dat hij in het regenwoud last zou heb ben van desertie, een probleem demoraliseerde groep, die van tweehonderdvijftig tot nog geen honderd man was geslonken. De ontmoeting met Emin Pasja werd zo mogelijk een nog grotere anti-climax. Dit keer werden er geen gevleugelde woorden gespro ken, zoals dat die eerste keer met Livingstone wel het geval was: "Dr. Livingstone, I presume?" De Pasja bleek een vriendelijke ge leerde te zijn, die meer in de vlin ders van Afrika geïnteresserd was dan in de verhalen van Stan ley. Min of meer tegen zijn zin ging hij uiteindelijk met Stanley mee naar de oostkust. Maar ook deze expeditie bracht de critici niet tot zwijgen. Het ge rucht ging zelfs dat Stanley Emin Pasja had ontvoerd, om hem als een trofee aan de wereld te kun nen tonen. Onlangs verscheen er een nieu we biografie over Stanley. En ook dit keer is er geen sprake van eer herstel. O nee. De naam van de fameuze ontdekkingsreiziger wordt nog eens grondig door het slijk gehaald. Hij was een zwet ser, een gevoelloze, spijkerharde man die over lijken ging. Ja, wat had men dan gedacht? Dat ont dekkingsreizigers brave, gemoe delijke gezelligheidsmensen zijn? Een man als Stanley was een am bitieuze dwingeland en zo dwong hij het succes af waarnaar hij streefde: UIT een onderzoek is gebleken DAT zestig milooen amerikanen analfabeet ZON waarmee in die tijd vele karava nen te kampem hadden. Toch kreeg ook hij van meet af aan te maken met deserteurs, die zich liever - met een deel van de goederen - in een hen onbekende omgeving uit de voeten maakten, dan dat ze in het gezelschap van Stanley wilden blijven. Om de discipline onder het zwarte perso neel te herstellen, schrok hij er niet voor terug om bij gelegenheid een achterhaalde wegloper op te kno pen. Naar zijn mening vormden deserteurs net zo'n groot gevaar voor het welslagen van de expedi tie als honger, ziekte en vijandige inboorlingen. Het reisverslag laat zich lezen als een hellevaart vol beproevin gen en ontberingen. Op zeker ogenblik werd de expeditie opge splitst in een voor- en een achter hoede. Stanley trok met de voor hoede door het Ituriwoud - weer een mijlpaal, want nooit eerder had een blanke dit gepresteerd - naar het glooiende grasland van midden-Afrïka, waar ze onmid dellijk door Toetsi-krijgers wer den aangevallen. Tijdens de hongermars door het woud werden de hulptroepen be laagd door insekten, parasieten en de giftige pijltjes van pygmee ën. Wekenlang vulde men zijn maag met bladeren, mossen, wil de vruchten, mieren en rupsen. Stanley zou dit woud nog een tweede en derde keer doorkruisen. Van de achterhoede werd name lijk taal noch teken meer verno men. Wat hij ten slotte aantrof, was een uitgeputte en volledig ge- Gerrit Jan Zwier oorzaak van 01e voor oie mensen ongelukkige toestand wat is DE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18