PORT Siemeimk nadert het walhalla SpooRPTTV Craijff nog niet beschikbaar voor Oranje Schermutselingen rond WK zeilen 'Ik ga erg hard de laatste maanden' Eerste en wellicht laatste titel Haarhuis Graf in Montreal weer de oude Volleyballers tevreden met vijfde plaats MAANDAG 1990 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 ALMELO (ANP) - Johan Cruijff is (nog) niet beschikbaar als bonds coach voor het Nederlands elftal. Wel blijft hij op afstand, vanuit Barcelona, de ontwikkelingen in tensief volgen. Dat zei de coach van FC Bar celona zaterdagavond voor de ra dio in de rust van de oefenwed strijd van zijn elftal tegen Hera cles. Cruijff had vrijdag in Odoorn een onderhoud met Ri- nus Michels. Daarin werd duide lijk dat de Vinkevener dit seizoen geen twee bazen kan dienen. „Barcelona is mijn werkgever. Daar heb ik nog een contract van een jaar." Cruijff zal het Nederlands elftal niet begeleiden in het kwalifica tietoernooi voor de eindronde van de Europese titelstrijd van 1992 in Zweden. Wel is hij gepor teerd voor het bondscoachschap tijdens eindronden van de toer nooien om de Europese- en we reldtitel. De coach van Barcelona vindt dat de KNVB voor het kwa lificatietoernooi op zoek moet naar een coach van het type Fadr- honc. „De geschiedenis herhaalt zich. In mijn tijd was Fadrhonc een uitstekend bindmiddel. Ook toen hadden de spelers veel in vloed. Hij kon ermee omgaan." „De eerste taak van die man is alle neuzen weer in een richting te laten wijzen." Geen al te moeilij ke taak in de ogen van Cruijff. „Het gaat maar om een paar spe lers." Cruijff wil zelf wel contact opnemen met Marco van Basten. Het draait om Van Basten. Die moet weer geinteresseerd wor den voor het Nederlands elftal. Ik begrijp hem. Hij moet echter wel begrijpen dat hij zijn verantwoor delijkheid moet oppakken." Met Michels heeft hij gesproken over het oud zeer van het passeren voor de eindronde in Italië. „Mi chels heeft zijn zegje gedaan, uit gelegd hoe hij gehandeld heeft", aldus Cruijff. „Ik respecteer dat, al ben ik het er absoluut niet mee eens. Het boek is gesloten, al blij ven er littekens." Michels denkt- binnen een maand definitieve voorstellen te kunnen doen over de invulling van de technische begeleiding van het Nederlands elftal. Hij voelt voor een dubbelfunctie. „Een vaste bondscoach, op wie je enkele jaren kunt rekenen. En een technisch directeur of een manager, zeg maar manager, voor het zakelijke gedeelte." Op 17 ok tober speelt het Nederlands elftal zijn eerste kwalificatiewedstrijd. In Lissabon tegen Portugal. HOORN (ANP) - De gemeentepoli tie van Hoorn heeft vrijdag en zater dag met steun van de rijkspolitie en kele malen hevig slag moeten leve ren met een groep van dertig tot veertig jongeren uit Hoorn en om geving, die het wereldkampioen schap zeilen voor vrouwen ernstig dreigden te verstoren, zo heeft een woordvoerder van de Hoornse poli tie bevestigd. De ongeregeldheden begonnen vrijdag, toen een aantal aangescho tenjeugdigen de lokatie van de ope ningsceremonie bezetten. Na twee uur onderhandelen konden politie en wedstrijdorganisatie hen overre den te vertrekken. In de loop van de avond probeerde een aantal van hen de Rijnaak te bestormen, waarop de 113 wedstrijdzeilsters verblijven. Daaruit ontstond een hevige vecht partij met de politie, waarbij rake klappen vielen. Daarbij raakte één politieman licht gewond en werd een andere collega in het water ge gooid. In het centrum van Hoorn had den enkele jongeren kort daarvoor een groot aantal flessen drank ge roofd en de eigenaar van de winkel gemolesteerd. Zaterdagmiddag dreigde de groep de finish van de eerste oefen wedstrijd onmogelijk te maken. Bij na dertig man rijks- en gemeentepo litie hebben de jongeren met inzet van een hond van het wedstrijdter rein verdreven. In totaal zijn vrijdag en zaterdag zes aanhoudingen ver richt. Omdat ook de zeilsters werden gehinderd, bedreigd en geïntimi deerd dreigde één van de deelne mende ploegen zich van de wed strijden terug te trekken. Na bemid deling van de wedstrijdorganisatie werd van dit voornemen afgezien. MEXICO CITY (SID/Reuter) - De Mexicaanse scheidsrechter Ed- gardo Codesal heeft zijn afscheid aangekondigd. De 39-jarige gy naecoloog floot de finale om het wereldkampioenschap voetbal tussen de Bondsrepubliek en Ar gentinië (1-0) op 8 juli in Italië. De arbiter werd na de eindstrijd door Argentinië overladen met kritiek. Hij stuurde twee Argentijnen uit het veld en gaf de Duitsers vol- Codesal uitgeblazen gens de Zuidamerikanen ten on rechte een strafschop. „Ik vind dat je op het hoogte punt van je loopbaan moet stop pen. En niet wanneer anderen dat voor je bepalen", verklaarde de Mexicaan, die in Italië ook de kwartfinale tussen Engeland en Cameroun heeft gefloten. redacteur Rob i SON EN BREUGEL - Jan Siemerink wint straks op een stoute tennisdag van een wereldtopper als Boris Becker of Stefan Edberg. De door bescheidenheid geplaagde Rijns- burger zal na de wedstrijd vertellen dat de reus een 'off day' had en kleinduimpje toevallig in vorm was. Jan Siemerink heeft er wel eens over nagedacht hoe het zou zijn om voor het oog van miljoenen een top per neer te halen. "Ik ben nu op een niveau beland waarvan je kunt zeg gen 'het is mogelijk dat ik eens een speler uit de top 5 versla'. Ik weet niet hoe ik zou reageren. Mijn naam zou opeens bekend zijn over de hele wereld. Zo ging het immers ook met Paul Haarhuis toen hij van John McEnroe won vorig jaar. Het zbu een verschrikkelijke kick geven, dat wel denk ik. Je komt bovendien over een bepaalde drempel heen. Maar eigenlijk moetje er niet te veel over nadenken". Het sterrendom van het wereld- tennis is voor Siemerink tegen woordig dichterbij dan de Rijn- burgse bloembollencultuur waarin hij opgroeide. Maar arrogantie en sterallures zijn hem vreemd, in te genstelling tot veel tennissers bo ven hem en onder hem. Een half jaar geleden vertoefde hij nog op een anonieme plaats op de wereldranglijst, 420 of daarom trent. Nu staat de teller op 139. Hij nadert het walhalla van het wereld- tennis - de top 100 - met rasse schreden. "Het is leuk waar ik mee bezig ben. Ik ga erg hard de laatste maanden. Maar kom over een jaar maar eens terug. Dan moet ik laten zien dat ik inderdaad op dit niveau thuis hoor. Dan moet blijken dat dit geen momentopname of een inci dent was". Op de NK in Brabant schieten klei ne meisjes Jan aan voor een handte kening. Hij snapt er niet veel van, maar zet een krabbeltje. "Ach, mijn hoofd staat in het programmaboek je en dan willen die kinderen er een handtekening bij". Als Paul Haarhuis voorbij komt. Jan Siemerink. zegt Jan: "Goedemogge". Haarhuis lacht en kletst even met zijn collega. Siemerink even later: "Het zijn alle maal collega's die hun werk doen. Ik zie het tennis ook gewoon als mijn werk. 's Ochtends begin ik om negen uur. Iemand anders gaat naar kantoor, ik ga naar de tennisbaan om te trainen". Jan Siemerink, 20 jaar, ooit spe lend bij Unicum en de Rijnkanters, linkshandig, gedreven en getalen teerd. Hij is inmiddels na Paul Haar huis en Mark Koevermans de beste Nederlander op de computerrang lijst van 's werelds beste proftennis sers. Bondscoach Stanley Franker heeft al laten weten dat de ex- voet baller van Rijnsburgse Boys na drukkelijk in beeld is voor het Da- vis Cup-team dat in september te gen Canada speelt. Nadat 'Siem' de finale heeft ge haald van de nationale tenniskam pioenschappen wil de vaderlandse pers ook wel eens wat meer weten van deze snel naam makende jon gen uit de duin- en bollenstreek. Hij staat iedereen keurig te woord in de hoop dat ze hem niet de hemel in zullen schrijven. "Er zijn zoveel jongens die kunnen tennissen zoals Jan Siemerink. Ik moet nog een hoop leren. Mijn service is een wa pen, maar mijn fore- en backhand moeten nog veel beter". Vader Jan Siemerink loopt de he le week al glimmend over sportpark De Gentiaan. Niet omdat zijnr zoon nou zo leuk kan tennissen, maar ge woon omdat hij ziet dat het goed is wat er gebeurt. "Het is heerlijk om het nu van een afstandje te bekij ken. Ik heb hem tot zijn achttiende heel intensief begeleid. Toen moest ik hem loslaten. Tijdens een partij bij Amstelpark twee jaar geleden riep ik nog dingen vanaf de tribune. Toen was Jan even geïrriteerd. Hij zei 'Joh, hou effe je mond, ik heb een coach en twee lijkt me veel te veel'. Toen gingen mijn ogen open. Ik dacht 'Ho Jan, nou moet je stop pen, die jongen heeft gelijk". "Het klinkt misschien vreemd, maar Jan is in feite gevormd bij Rijnsburgse Boys. Daar leerde hij vechten. Na een blessure op zijn zestiende heb ik hem voor de keus gezet. Het werd tennis". Jan Siemerink was altijd een be genadigd tennisser in de Leidse re gio. Eentje die ook de top wilde ha len. Toch heeft zijn huidige trainer Frits Don hem niet leren kennen als een werker. Don: "Ik zag in Jan geen werker van nature. Wel een goede tennisser met een gaaf linker handje. Ik probeer tennissers te le ren dat ze met een vak bezig zijn en dat toptennis in principe niet be staat uit leuk kunnen tennissen. Het is een levenswijze. Jan heeft dat aar dig begrepen". SON EN BREUGEL - De Ne derlandse tennisbond moddert de komende jaren nog even door met de nationale kam pioenschappen. Voorzitter Ruurd de Boer kondigde giste ren het voornemen aan om bij de eerstvolgende titelstrijd de. absolute toppers te binden voor de NK. Maar hij weet zelf waar schijnlijk ook dat het een zinlo ze missie is. De kersverse nationaal kampioen Paul Haarhuis stak gisteren de bondspraeses ook bepaald geen hart onder de riem. Zijn reactie leek meer een stoot onder de gordel. „Ik had deze week in bijvoorbeeld Kitz- bühel in de eerste ronde meer kun nen verdienen dan wat de bond nu uitkeert voor de titel (6000 gulden, red.). Als dat allemaal niet veran- MONTREAL (SID) - Steffi Graf heeft in Montreal al le zorgen van zich afgezet. De blessure is verdwenen, de geruchten rond vader Peter zijn naar de achter grond verdrongen, zij is weer uitsluitend met tennis bezig. Tijdens het toernooi in Montreal is het gebleken. De twintig-jarige Westduitse nam de laatste stapjes naar de eindstrijd met Katrine Malejeva in ijltempo. Slechts 51 minuten in de voorlaatste ronde tegen Nathalie Tauziat (6-2, 6-2), één minuutje meer in de kwart-finale (6-0, 6-4) tegen Natalja Zvèreva. De eindstrijd was moeilijker. Katrina Malejeva had met haar winst in de halve eindstrijd tegen een vermoeide Gabriela Sabatini (6-3, 6-4) haar doel be reikt, een derde finaleplaats in een GP-toernooi in dit seizoen. „Als ik verlies", stelde de Bulgaarse, „zal niemand verrast zijn." Niemand behoefde verrast op te kijken, de zekere, snelbewegende Westduitse won, maar had wel pro blemen met haar bijna één jaar oudere tegenspeel ster. Malejeva speelde zonder druk, voor haar kon het toernooi immers niet meer stuk. Voor Graf na tuurlijk wel. De nummer één van de wereld had op 6 mei, in Hamburg haar laatste toernooi gewonnen. In een wipje nam Qraf de eerste hindernis, 6-1 in 22 mi nuten. Een kwartiertje oponthoud, door een forse re genbui, haalde iets van het ritme van Graf weg, Male jeva, toch de nummer zeven van de wereld, verbeter de zich, tot en met de tie-break, die zij met 8-6 won. De verfrissende regenbui werkte echter niet lan ger dan één set door. In de laatste set werd de hitte weer voelbaar en onmiddellijk ook zichtbaar in het aantal fouten. Graf maakte er, zoals te doen gebrui kelijk, de minste, 6-3. Een eerste prijs van 180.000 gulden als beloning van een niet al te best stuk werk in de laatste partij, die bijna twee uur, de regenon derbreking niet meegeteld, vergde. Op weg naar de eindstrijd van Los Angeles had Stefan Edberg slechts één set laten vallen. Tegen Pe te Sampras in de halve finale. De Zweed, die na zijn winst in Wimbledon geen toernooien meer had ge speeld, werd in de tweede set even overbluft door het scherpe spel van Sampras, die de aanvallend spelende Edberg geen kansen aan het net gunde. De achttien-jarige Amerikaan werd daarna echter door Edberg nadrukkelijk zijn plaats gewezen, 6-2, 6-7, 6- 1. Michael Chang verlangde vurig naar een finale te gen Edberg. „Een maand geleden heeft hij mij op Wimbledon feitelijk van de baan geslagen. Ik hoop te, op een ander soort baan, in een andere stad, op een ander resultaat. De Zuidafrikaan Gary Muller kon de gretige Chang partij geven tot de tie-break in de eerste set, kwam daarin zelfs met 4-3 voor, maar moest daarna vier punten op rij afstaan. Dat was het einde van de wedstrijd, Chang kreeg in de tweede set ruim baan, 7-6, 6-2. dert, zal de NK ook zo door blijven gaan. Zonder de meeste toppers dus". Dit jaar verschenen Manon Bollegraf, Brenda Schultz, Mark Koevermans, Tom Nijssen en Mi- chiel Schapers niet vanwege lucra tieve evenementen elders. Nicole Jagerman - titelverdediger bij de vrouwen - was geblesseerd. Het feit dat de grootverdiener en nummer een van het vaderlandse tennis zelf wel aanwezig was op de NK was enerzijds een kwestie van contractuele (sponsor)verplichtin- gen en anderzijds eerzucht. Haar huis wilde vooral die nationale titel een keer winnen. Tegen Jan Sieme rink lukte hem dat gisteren in Son en Breugel. Voor de eerste en wel licht ook de laatste keer. Haarhuis heeft zitting in het co mité dat de NK aan een nadere stu die gaat onderwerpen. Hij is belan genbehartiger van de mannen. De hoop op een oplossing heeft hjj al bij voorbaat opgegeven. Ander tijdstip „Ik heb er over nagedacht. Een an der tijdstip van de NK zou een mo gelijkheid zijn, maar de agenda is overvol. Elke verplaatsing van de week zou voor problemen zorgen. Iedereen kan op elk moment op an dere plaatsen meer geld verdienen. Dat is nou eenmaal zo. Koevermans speelt in Duitsland competitie en vangt daar genoeg geld om weg te gaan tijdens de NK. De bond gaat volgens mij nooit zover dat ze finan cieel kan concurreren met buiten landse toernooien of competities". Dus sukkelt de nationale titel strijd nog een poosje door. De eige naar van het luxueuze tennispark Dekker Warmond, de plaats waar de NK 1991 wordt gehouden, zal het met gemengde gevoelens constate ren. De succesvolle zakenman Coen Dekker bood zijn park als décor voor de NK aan in de hoop en ver wachting dat de top naar Zuid-Hol land komt. Maar de conclusie is dat de bezetting van de NK niet noe menswaardig zal veranderen. Het prijzengeld van in totaal 55.000 gul den wordt waarschijnlijk opgetrok ken tot 70.000 gulden, maar dat is zelfs voor de Nederlandse proften nisser een habbekrats. Gelukkig kreeg de titelstrijd in Brabant dit jaar wel een goed bezet te finale. Jan Siemerink leek een se rieuze bedreiging voor Haarhuis te betekenen. Na de eerste set geloof de daar niemand meer in. Sieme rink werd aan alle kanten afge troefd door de 24-jarige Eindhove- naar. „Ik was zelfs even bang voor een pak slaag", erkende de 20-jarige linkshander. Tijdens de partij riep hij al 'n keer 'het is wel erg zielig wat je laat zien, Siemerink'. Maar na 6-0 in de eerste ronde krabbelde de speler van Jong Oran je overeind en liet zien toch iets in zijn mars te hebben. Hij werd nog net zo vaak als in de eerste set aan het net gepasseerd, maar groeide duidelijk in de rallys. Siemerink heeft niet de fore- en backhand van Haarhuis, zijn service moest voor de druk zorgen en die begon steeds be ter te lopen. Overtuigend De blonde pupil van Frits Don trok zelfs de tweede set naar zich toe via een tiebreak die hij met 7-3 overtui gend won. In het derde deel draafde Haarhuis weer door (6-1), Siemerink in de vierde opnieuw te rug leek te komen. Bij de stand 4-3 in zijn voordeel had hij twee break points op de service van zijn tegen stander. „Toen had ik op 5-3 moeten komen en de set kunnen pakken met mijn eigen service", aldus Sie merink. Maar Haarhuis herstelde zich (4-4) en was vervolgens zelf wél in staat om te breken (5-4). Het eer ste matchpoint op zijn eigen service werd tenslotte meteen verzilverd: 6- 0, 6-7, 6-1, 6-4. „Ik stond onder druk, omdat ik hier alleen maar kon verliezen", meende de kampioen na de niet bij ster hoogstaande finale voor 1500 toeschouwers. „Maar ik heb het niet cadeau gekregen. Deze titel doet me best wel iets". Siemerink was al blij dat hij er een wedstrijd van had gemaakt. „Ik ben na die eerste set beter gaan spe len, maar Paul is gewoon nog een stukje verder. Dat merk je meteen". Haarhuis is ook bijna 100 plaatsen verder op de mondiale lijst dan Sie merink (45 om 139). RvdZ Topsport en seks gaan goed samen OOST-BERLIJN (S1D) - Topsport en seks kunnen goed. samengaan, zonder dat de prestaties minder worden. Tien uur voordat een topprestatie gele verd moet wordenkan geslachtsverkeer geen kwaad. Dat is althans de con clusie van dr. Juan Sztajzel van de Universiteitskliniek in Geneve. De Zwitserse internist en psychiater openbaarde zaterdag in het Oost- duitse TV-programma ,Sport-Party' zijn bevindingen na een tweedaagse test met zestien sporters, onder wie voetballers, wielrenners, hockeyers, ge- wichtheffers en lange afstandslopers. De 40-jarige arts voegde wel toe dat sportmensen minder presteren in dien ze twee uur vooraf nog seks bedrijven. De hartslag is dan te hoog en het uithoudingsvermogen slechter. De mannelijke proefkonijnen werden drie keer per dag uitgebreid getest aan de ergo-meter, de hart-monitor en op concentratie. voor ju- 17.00-18.00 BBC 2: Paardesport: samen vatting van het WK in Stockholm. 18.00-19.00 EURO: Day at the Beach: watersport. 18.00-21.00 Sportnet: WK Honkbal live: Nederland-Verenigde Staten. 19.00-20.00 EURO: Eurosportnews. 20.00-21.00 EURO: Snooker. 21.00-22.00 Sportnet: Sportgale. 21.00-22.00 EURO: Sport documentaire. 22.00-22.30 Sportnet: WK Honkbal: hoog tepunten. 22.00-23.00 EURO: Boksen. 22.30-00.00 Sportnet: VS Pro Boksen. 23.00-00.00 EURO: GP Motorraces in En geland. 00.00-01.00 Sportnet: Speedbootraces. 00.00-01.30 EURO: Open tenniskam pioenschappen van Oostenrijk. 01.00-02.00 Sportnet: Go. auto- en motor sportmagazine. 01.304)2.30 EURO: Eurosportnews. SEATTLE (ANP) -- Het Nederlands volleybalteam heeft de Goodwill Games afgesloten met een overwin ning tegen Frankrijk. De equipe van bondscoach Harrie Brokking bleef in de thriller-achtige ontkno ping van ruim twee uur met moeite overeind: 3-2 (16-17 15-7 15-10 11-15 15-13). Nederland legde in de eindrang schikking beslag op de vijfde plaats. In de ogen van Brokking een maximaal resultaat, gelet op de zware poule-indeling en de recente ingrijpende mutaties binnen de se lectie. Het vroege aanvangsuur (10.00 uur 's ochtends) en de toenemende vermoeidheid na een week intens trainen en spelen, waren mede de bet aan het wisselvallige optreden van Nederland. Aanvoerder Avital Selinger: „Vandaag speelden wij niet soepel. Maar we winnen van een gerenom meerde tegenstander op basis van doorzettingsvermogen en wils kracht. Een verbetering ten opzich te van de laatste twee toernooien. Want zowel op het B-WK als tijdens de finale van de World League ver loren wij dik op de slotdag." Frankrijk, zonder de geblesseerde routinier Eric Bouvier, eiste de ope ningsminuten voor zich op: 5-2. Met scorende bloks van Edwin Benne en Henk-Jan Held kwam Neder land op temperatuur en liep uit naar 11-6 en 13-9. De marge bleek onvol doende om het taaie verzet van de Fransen te breken. De snelle afwer king via middenaanvaller Christop- he Meneau en winst in de spaarza me ralleys brachten 16-17 in het voordeel van Frankrijk op het sco rebord. Gaandeweg kon Nederland het initiatief naar zich toetrekken. Ron Zwerver, niet in zijn normale doen tijdens de eerste periode, eiste na drukkelijker een aandeel in het sco reverloop op. Harrie Brokking: „Daarnaast werd ook de blokorga- nisatie op de eerste tempo-aanval len van Frankrijk effectiever." Nederland antwoordde vlot en overtuigend met 15-7. De eerste vijf punten voor Nederland in het derde bedrijf werden binnengehaald via de netdefensie. Reden voor de Fran se coach Gerard Castan om regis seur Chambertin te vervangen voor Duflos. De omzetting bracht Neder land niet uit het ritme. Een ziedende uithaal van Edwin Benne zette het Nederlandse zestal op voorsprong: 15-10. De langdurige krachtsinspanning eiste zijn tol in de vierde doorgang. Na 6-6 volgde een inzinking die zich vooral manifesteerde in de lage ver dediging: 6-12. Nederland sprak de reserves aan, maar verder dan 10-12 raakte de ploeg niet. Met een op slagserie van Hervé Mazzon dwong Frankrijk een barrage af. In die beslissende set bedroeg de marge tot 13-12 nimmer meer dan één punt. Het eerstvolgende match- punt bij 14-12 werd gevolgd door een netfout, voordat Ron Zwerver in de laatste ralley Nederland snoei hard naar de winst beukte: 15-13. Bondscoach Harrie Brokking toonde zich tevreden: „Wij voelen ons een beetje moreel winnaar op dit mondiale toptoernooi. Met drie nieuwe basisspelers en vijf gewij zigde veldposities zijn wij zonder enige voorbereiding naar Seattle gereisd. Ondanks de wankele uit gangsstelling is goed gepresteerd. Deze Nederlandse ploeg heeft res pect afgedwongen. Wij blijven, in ternationaal gezien, bovenin mee tellen. Bovendien is kostbare tijdwinst geboekt met betrekking tot de vorming van een collectief. Dat laatste aspect geeft de grootste voldoening." De gouden medaille op de Good will Games werd een prooi voor Ita lië, dat in de finale de Sovjetunie met 3-1 (9-15 15-7 15-7 15-10) terug wees. Cuba, zaterdag verrassend in de halve finales verslagen door de Sovjetunie, veroverde het brons via 3-0 tegen de Verenigde Staten. De Cubanen waren tot de nederlaag te gen de Russen twintig duels op rij ongeslagen gebleven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11