SAIIIL *9© IJ-oeverproject bedreigt Sail '95 SAIL '90 van dag tot dag Sail groeide in twintig jaar uit tot professionele organisatie Het verkeer PAGINA 8 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 MAANDAG 6 AUGUSTUS 10.00 uur: Oostinjevaarder de 'Amsterdam' naar IJmuiden 11.00 uur: Start Palingrace te Lemmer (ongeveer 150 deelnemers) 14.00 uur: Start North SAIL Race vanuit Lowestoft (ongeveer 50 deel nemers) DINSDAG 7 AUGUSTUS 20.00 uur: Vertrek STAN-race/-Tall Ships A-, B- en C-klasse uit Zee- brugge (ongeveer 100 deelnemers) 22.00 uur: Aankomst eerste schepen North SAIL Race in IJmuiden. Bemanningen van North SAIL Race worden ontvangen door de Ge meente Velsen. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 16.00 uur: Aankomst vloot Palingrace en Palingtocht in Amsterdam (ongeveer. 150 deelnemers) 17.00 uur: Aankomst schepen North SAIL Race in IJmuiden, meren af aan NAM-kade (ongeveer 50 deelnemers) 22.00 uur: Aankomst STAN-vloot/Tall Ships B- C-klassen in IJmui den (ongeveer 65 deelnemers) DONDERDAG 9 AUGUSTUS 7.00 uur - 9.00 uur: Schutten Tall Ships A-klasse in de sluizen van IJmuiden (14 deelnemers) 9.00 uur-12.00 uur: Parade of Sail, aangevoerd door de 'Amsterdam' over het Noordzeekanaal van IJmuiden naar Amsterdam. 12.00 uur-14.00 uur: Welkomstceremonie, saluutschoten en vlagcere- monie voor Tall Ships vanaf het IJplein/Noord 13.00 uur-16.00 uur: Afmeren van de deelnemende schepen in de IJha- 20.00 uur-21.00 uur: Openingsceremonie SAIL '90 in de IJhaven 22.15 uur-23.00 uur: Stremming van het IJ 22.30 uur: Laser-/vuurwerkshow op het IJ. VRIJDAG 10 AUGUSTUS 8.00 uur-9.00 uur: Vertrek naar IJsselmeer en IJsselmeerrace (ongeveer 150 deelnemers) 9.00 uur-16.30 uur: Retourtje Ouderkerk aan de Amstel (ongeveer 100 deelnemers) 10.00 uur-11.30 uur: Tjotterwedstrijden in het Oosterdok (ongeveer 15 deelnemers) 11.00 uur: Lunchconcert Johan Willem Friso Kapel in de IJhaven 12.00 uur: Sloeproeien (sprint) in het Oosterdok 12.00 uur-22.00 uur: Muziek- en theaterspektakel op het IJplein 15.00 uur-17.00 uur: Record sleeppoging door stoomsleepboot en zei lende bedrijfsvaartuigen op het IJ (30 deelnemers) 17.00 uur-20.00 uur: Pieremachocheltocht door de grachten 20.00 uur: Mokumeravond, op verschillende podia in het Sail-gebied treden bands en artiesten op 20.00 uur-21.30 uur: £>peeljachten-/boeiershow in de IJ-haven (35 deel nemers) 22.15 uur-23.00 uur: Stremming van het IJ 22.30 uur: Laser-/vuurwerkshow boven het IJ ZATERDAG 11 AUGUSTUS 8.00 uur: Vertrek Aquacorso uit Aalsmeer naar Amsterdam (10 deelne mers) 10.00 uur-16.00 uur: Drakebootraces in het Oosterdok (6-8 deelnemen de teams) 11.00 uur: Vertrek Aquacorso vanaf Nieuwemeer-sluizen (10 deelne mers) 11.30 uur-17.00 uur: Lange-afstandsroeien voor sloeproeiers van Mar ken naar Amsterdam (50 deelnemers) 12.00 uur-18.00 uur: MiniSail in het Oosterdok 12.00 uur-22.00 uur: Muziek-en theaterspektakel op het IJplein 13.00 uur-13.45 uur: KNWV/--Optimisten-show 'Formatie 100' (150 deelnemers) 13.00 uur-14.00 uur: Vlootschouw van Scouting Nederland (ongeveer 60 deelnemers) 14.00 uur-15.00 uur: KNWV/~Optimisten brengen groet aan Tall Ships in de IJhaven (150 deèlnemers) 14.00 uur-15.00 uur: Tjotterwedstrijden in een arena op het IJ (10 deel nemers) 15.15 uur-16.15 uur: Sleepbotencirkel op het IJ uitgevoerd door 100 sleepboten 16.00 uur-17.00 uur: Ringsteken met klassieke motoijachten van 'Oude Glorie' in het Oosterdok (20 deelnemers) 16.00 uur-17.30 uur: Aquacorso in de IJhaven 17.00 uur: Grachtentocht voor sloeproeiers naar Sloterplas 21.00 uur: Défilé van verlichte schepen op het IJ (180 deelnemers) 22.45 uur-23.30 uur: Stremming van het IJ 23.00 uur: Laser-/vuurwerkshow op het IJ ZONDAG 12 AUGUSTUS 9.30 uur-11.00 uur: Vertrek schepen voor vlootshow naar Coenhaven, Houthaven en Mercuriushaven 10.30 uur-11.30 uur: Oecumenische dienst in de Westerkerk 11.00 uur-12.00 uur: Roeitocht Amsterdamse Roeibond in de IJhaven (200 deelnemers) 11.00 uur-13.30 uur: MiniSAIL in het Oosterdok 12.00 uur-15.00 uur: Drakebootraces in het Oosterdok 12.00 uur - 22.00 uur: Muziek- en theaterspektakel op het IJ-plein 14.00 uur-15.30 uur: Vlootschouw van 600 traditionele vaartuigen en admiraalzeilen op het IJ 15.00 uur-19.00 uur: Grachtentocht voor sloeproeiers 17.00 uur-19.00 uur: Drakebootraces in het Oosterdok 22.15 uur-23.00 uur: Stremming van het IJ 22.30 uur: Laser-/vuurwerkshow boven het IJ MAANDAG 13 AUGUSTUS 10.00 uur-12.00 uur: Parade of Sail uitgaand voor Tall Ships B- en C- klasse over het Noordzeekanaal (150 deelnemers) 10.00 uur-10.30 uur: Concert Koninklijke Landmachtband op het Mari ne Complex 11.00 uur: Concert Koninklijke Landmachtband in het Oosterdok 12.00 uur: Aankomst Parade of Sail voor Tall ships B- en C-klasse bij IJmuiden 14.00 uur: Watershow van Nautische Diensten op het IJ 14.00 uur-14.30 uur: Concert Koninklijke Landmachtband in de IJha- 15.30 uur-16.00 uur: Concert Koninklijke Landmachtband bij IJplein- /Noord 22.00 uur-23.00 uur: Stremming van het IJ 22.00 uur: Officiële sluiting van SAIL '90 Amsterdam 22.30 uur: Laser- of vuurwerkshow boven het IJ DINSDAG 14 AUGUSTUS 10.00 uur: Parade of Sail uitgaand voor A-Klasse Tall ships over het Noordzeekanaal 10.00 uur: VOC-Schip 'Amsterdam' brengt groet aan Tall Ships A-klas- 12.00 uur: Parade of Sail A-klasse bij IJmuiden. ADVERTENTIE Reservering: Sweilandpolder no. 8, Warmond. Tel. 01712-8222. Als op 9 augustus Sail '90 begint en de statige windjammers over het Noordzeekanaal glijden, voorafgegaan door het nieuwgebouwde VOC-schip en omringd door honderden' andere schepen, zullen er maar weinigen zijn die alvast stilstaan bij de volgende Sail in 1995. En toch, als het topevenement van 1990 op volle toeren draait zullen er SAIL-bestuursleden zijn die slapeloze nachten hebben van de dromen van Amsterdam. Dromen die voor de Stichting Sail een nachtmerrie zijn. Het ambitieuze IJ-oeverproject, 'Manhattan aan het water', zoals critici het hebben gedoopt, zou wel eens de doodsteek kunnen zijn voor Sail. door Inge Crul Sail-penningmeester Hans Verko ren: "We rekenen op weer vier tot vijf miljoen bezoekers. Op de tekentafels in Amsterdam groeit langs het IJ van west naar oost het beeld van boulevards, promenades, kantoren en restaurants, alles naadloos aansluitend op het inmiddels florerende nautisch kwartier bij de kop van de I Jtunnel en het Scheepvaartmuseum. De voornaamste havenactiviteiten spelen zich af in het westen; dat wat herinnert aan de havenbedrijvigheid van weleer, het nu verstilde oostelijk havengebied, wordt volgebouwd met woningen, en de IJhaven die pied-a-terre werd van Sail, wordt daarvoor ten dele gedempt. Sail '90 zou wel eens de laatste Sail kunnen worden. Een reden temeer om tussen 9 en 14 augustus in Amsterdam te gaan kijken of op z'n minst de parade over het Noordzeekanaal van en naar IJmuiden op de eerste en laatste dag te bewonderen. "Als de IJ-haven gedempt wordt, waar laatje dan de Amerigo Vespucci, de Kruzenshtern? Die liggen hier nu toch prachtig langs de kade. Waar moetje heen als dat niet meer kan?" Sail- penningmeester Hans Verkoren laat zijn vinger over de kaart glijden. "Dit gaat dan weg en dit.... Je kunt de schepen toch niet in het open IJ neerleggen? Het westelijk havengebied? Te ver weg. Rotterdam? Te druk, je kunt het internationale scheepvaartverkeer niet zomaar zes dagen stilleggen." Hij zucht. "Nou ja, ik begrijp het wel hoor, je kunt vrij weinig met dat gebied doen, het loopt leeg.... Je kunt eigenlijk niet zeggen: laat maar zo liggen ter wille van Sail, die ene keer in de vijfjaar. Maar met deze plannen is in één klap de hele nautische functie aan de oostelijke kant van de haven weg. Enfin, ze praten in Amsterdam al sinds '78 over dit soort plannen, dus er is nog hoop." Nautisch feest Verkoren is lid van de Raad van Bestuur van hoofdsponsor NMB/Postbank en houdt zich dagelijks bezig met de marketing van giro- en spaarrekeningen. Hij werd in 1984 penningmeester. "Ik ben een van de weinigen in het bestuur die niets van zeilen weet, maar ik heb verstand van de financiële kant van Sail. Jet Key, de directeur, dét is iemand die echt oceanen bevaren heeft". De eerste Nederlandse Sail was in 1975 ter gelegenheid van Amsterdam 700. Een evenement waarbij 450 windjammers, klippers, schoeners en al wat dies meer zij aan varende nostalgie de hoofdstedelijke haven binnen gleed. Promotie van Amsterdam, de haven, de zee: alles tegelijk. "Of de echte havenactiviteiten er ook profijt van hebben weet ik niet, maar Amsterdam is dagenlang één groot nautisch feest, het is eigenlijk zes dagen Koninginnedag", zegt Verkoren. In '85 was het laatste zeil nog niet gestreken of'90 doemde al op aan •de horizon. Het is absoluut geen automatisme dat de zeilboten elke vijfjaar Amsterdam aandoen. Iedereen kan dit soort zeilevenementen binnenhalen, dus is het de kunst op tijd de goede afspraken te maken. Dat kan vooral ook door de aansluiting bij de STA, de Sail Training Association in Londen die een Nederlandse zuster heeft in de STAN. De STA, opgericht om races voor windjammers en kleinere zeilschepen te organiseren, probeert de trajecten en tussenstops enigszins te plannen en te verdelen. Veel tall ships zijn opleidingsschepen van marine of koopvaardij, met een bemanning die voor minstens de helft bestaat uit jongeren van 16 tot en met 25 jaar. Vriendschap en internationale contacten winnen het vaak van het race-element bij de STA. Claim Verkoren: "Ieder jaar moeten we weer bij dat clubje oud-admiraals in Londen te biecht om te horen of onze claim gehonoreerd wordt. En je moet er snel by zijn want er zijn steeds meer kapers op de kust en ze zitten voor de komende drié a vier jaar al vol. Dus voor '95 zeg ik: nu al claimen, afzeggen kan als het moet altijd nog". En zelfs met die claims ben je nog niet veilig. Verkoren: "De Amerikanen visten in '86 naast het net. Toen zijn ze zelf maar aan het organiseren geslagen met als gevolg dat er ipaar vier tall ships in de 'echte' Sail in Bremerhaven lagen en de rest in New York. Een piratenstad noem ik dat dan...." Voor '90 lagen er claims van vele steden. Bordeaux, Coruna, Portmouth en Amsterdam kregen samen de gecombineerdè race toegewezen die nu in Nederland eindigt in Sail '90. Toch kwam onlangs vanuit de STA de kritiek dat zeilplezier en belang van de bemannningen ondergesneeuwd raken door de commercie. Verkoren: "Dat werd ons in '85 ook al verweten. We hebben er nu alles aan gedaan de verzorging van de bemanningen zo goed mogelijk te maken. We hebben zelfs Carré twee avonden voor ze afgehuurd. En we hebben er begrip voor dat diverse 'kleinere' tall ships een dag eerder weer uit Amsterdam vertrekken. Hun doel en vaak ook bron van inkomsten is het varen met jongeren en niet het aan de kade liggen". Aanbrengraces Voor Sail '90 in Amsterdam zijn verschillende 'aanbrengraces'. Het programmapakket dat bij onder andere de postkantoren té koop is geeft daar een overzicht van. De tall ships varen van Plymouth, via La Coruna en Bordeaux naar Zeebrugge. Daar finishen de grootste schepen. Zij komen gezamenlijk naar IJmuiden om daar op 9 augustus in de vroege ochtend geschut te worden. De kleinere tall ships racen wel naar IJmuiden. Vanuit Lowestoft in Engeland racen verder vijftig tot honderd klassieke scherpe jachten en zeilende bedrijfsvaartuigen naar IJmuiden in de Northsail Race. Dinsdag 7 augustus komen de eerste schepen aan. Vanuit Friesland tenslotte leiden de Palingrace en -tocht plat- en rondbodems over het IJsselmeer en de binnenwateren naar Amsterdam. Al die schepen, meer dan duizend in totaal, moeten op 9 augustus in Amsterdam afmeren langs de kades van de IJhaven, noord-Amsterdam en het nautisch kwartier bij de ingang van de IJtunnel en Scheepvaartmuseum. Daar ontrolt zich dan het verdere Sailprogramma. Sail huurde voor een kwart miljoen de IJhaven van de gemeente. Alle commerciële schepen worden-daar èeweerd; alleen party-schepen en rondvaartboten die een contract hebben met Sail mogen er in en particuliere schepen die kleiner zijn dan 20 meter. De boze protesten van rondvaartrederijen die 'hun' mare librum verkwanseld zagen evenals alle graantjes die ze mee konden pikken werden door de rechter van de tafel geveegd. Alle kades en het Sailterrein zijn verder gratis toegankelijk. Vrijwilligers Een enorme machinerie is opgezet om alles zes dagen lang te laten draaien. Drie-, vierduizend vrijwilligers van de marine en Scouting Nederland vormen een menselijk verbindingsnét tussen deelnemers, publiek en alle Sail- instanties. De stichting Sail staat geheel op eigen benen. Er is geen directe lijn meer naar de gemeente Amsterdam: alle hand- en spandiensten die de gemeente voorheen verleende en die in feite een verkapte subsidie vórmden, worden nu in rekening gebracht. Men voelt zich sterker, professioneler en beter in staat de problemerivan 1985 te voorkomen: de te volle terreinen en verstopte wegen, boze zich gepasseerd voelende mensen in Amsterdam noord, geïrriteerde bewoners rond het Sailterrein. Verkoren: "We rekenen weer op vier tot vijf miljoen mensen. We willen het nu beter in de hand houden. Het terrein is groter, er liggen nu ook kleinere tall ships in Noord Amsterdam. We zorgen voor meer doorloop, proberen stromen bezoekers niet tegen elkaar in te laten lopen. Er is een speciale baileybrug geslagen van het gebied waar de IJtunnel het IJ in zakt (de 'Vinger van Jansen') naar de Oosterdokskade, er zün extra ponten die maar één Kant opvaren en de activiteiten zijn ook gespreid in de tijd". Er wordt van alles aan gedaan het verkeer in de hoofdstad niet te ontwrichten. Het spoorboekje staat op z'n kop om mensen uit de auto te houden, hoofdsponsor Centraal Nederland coördineert een gigantische operatie van lijndiensten en pendelbussen waarbij diverse maatschappijen betrokken zijn. Omwonenden Om problemen met de omwonenden te voorkomen ging Sail-directeur Jet Key persoonlijk praten met alle betrokkenen over een goede regeling met doorlaatbewijzen. En de Stichting Zeil Noord die in 1985 nog in ADVERTENTIE G O B A GOBA, MAATWERK IN ROESTVRIJ STAAL Wij voeren ieder ontwerp uit volgens tekening schets of model West Havenstraat 8 2312 LZ Leiden Holland. Telefoon 071-226313. Fax 212161. boosheid de zeppelin v sponsor naar beneden haalde werkt nu volledig mee. Sail '90 staat dit jaar ook voor het eerst helemaal financieel op eigen benen. De gemeénte Amsterdam en de deelraad Amsterdam noord staan alleen garant voor bepaalde bedragen. Als alle kosten bij elkaar worden opgeteld komt Sail 1990 op 13 miljoen. Tien hoofds'ponsors zijn elk goed voor minimaal drie ton. Zij krijgen in ruil daarvoor exclusieve voorrechten en hoeven niet bang te zijn voor concurrenten uit hun branche. Verkoren: "In 1980 was de AMRO sponsor en wij niet. We hebben toen als Giro/RPS zo'n spaarleeuwtje aan een zeppelin de lucht in laten gaan". Een jongensachtige grijns glijdt over het gezicht van de Postbank-topman. "Eh nee, dat vond de AMRO niet echt leuk. Maar sinds '85 zijn we zelf een van de spons.ors". Andere inkomsten komen uit de verkoop van het programmapakket, allerlei Sailprodukten, verpachting van horecastands en de verhuur van partyschepen. Openbaar dienstregeling van de NS wordt omgegooid en er wordt extra materieel ingezet. Om het Centraal Station in Amsterdam te ontlasten wordt vooral gebruik gemaakt van het station Muiderpoort. Daar staan pendelbussen klaar. Bij de De NS- stations ligt vanaf 1 augustus een speciale Sail-folder. Aangeraden worden het treinkaartje vooraf te kopen. De streekvervöerbedrijven zetten extra bussen in op lijnen naar het centrum van Amsterdam en non stop pendelbussen uit Aalsmeer, Amstelveen, Uithoorn en het Gooi. De tram en buslijnen van het GVB worden versterkt. De metro rijdt op maximale capaciteit. De NZH zal doen wat in haar vermogen ligt om bezoekers van de parade vanuit IJmuiden te vervoeren. Auto: Afgeraden wordt per auto te komen. Op parkeerterreinen aan de rand van Amsterdam staan pendelbussen van Centraal Nederland klaar. Langs alle invalswegen komen borden waarop staat waar de parkeerplaatsen zijn. Er is een speciaal telefoonnmumer nummer over de bereikbaarheid van Sail: 06 - 8335 (40 ct per min).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8