M-Oosten zwijgt over aanval Irak Grenzeloze hebzucht van Hussein breekt Kuwayt op De Stasi houdt uitverkoop: van telelens tot damesslipje Egypte dreigt PLO met actie Jeltsin: alternatief unie-verdrag maken Bush: Leger VS kwart kleiner DDR-premier: gezamenlijke verkiezingen al in oktober VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 BUITENLAND PAGINA 7 DEN HAAG/TEL AVIV (GPD/ANP) - De Iraakse invasie in Kuwayt heeft in de Arabische wereld voor totale verwar ring gezorgd. Officiële commentaren waren gisteravond nog altijd niet beschikbaar, al was wel duidelijk dat een groot deel van de bevolking van landen als Egypte en Jor danië met de Iraakse actie sympathiseert. Van onze correspondent Hans Hoogendijk OOST-BERLIJN - "Deze stasi-laar- zen koop ik. Daar hebben ze ons veertig jaar mee vertrapt en nou gaan ze bij mij aan de muur". De 47- jarige Oostberlijnse monteur Karl wordt voor 35 westmarken eigenaar van een paar originele stasi-laarzen. Net als honderden andere Oost en Westberlijners had hij via via ge hoord dat er in een hal in de Oost berlijnse Magdalenenstraat 'iets aan de gang was'. Zijn speurtocht werd beloond. Het Comité dat de ontbin ding van het ministerie voor staats veiligheid controleert, verkoopt in de vroegere vergaderzaal van de luistervinken 'objecten' uit het bas tion van de eens almachtige stasi minister Erich Mielke. Buiten duidt niets op deze brisante rommel markt. Maar de volhouder komt aan zijn trekken: rijen tafels die door zakken onder de stasiprullen. Tegen de wanden tientallen pa piervernietigers. Prijs: 110 DM. Ze moeten de laatste dagen voor de val van het regime bijna roodgloeiend hebben gestaan, want de stasi had een heel verleden te vernietigen. Maar de man van het burgercomité verzekert dat ze het nog doen. Iets verderop kisten vol bureauventila toren, 'made in de GDR'. Iedereen die wel eens een offi cieel Oostduitse bureau heeft ge zien, kent die kleine, venijnig zoe mende apparaatjes. Twee mark voor de liefhebber. "Een topper, ze ker nu het zo heet is", zegt Hans van het Burgercomité. Dat geldt hele maal voor de stasi-bandredcorders merk Uher. De meeste lopen na twintig jaar afluisteren nog steeds prima. Hier gaan ze weg voor ruim tweehonderd gulden. Eén Westber- lijner: "Een stuk Muur wilde ik niet hebben, dit is veel origineler". Souveniijagers en huisvrouwen gaan er met stasi-eierdopjes, verzil verde gebaksvorkjes, thermoskan- nen en de beruchte zwarte pseudo- diplomatenkoffertjes vandoor. Ech te kenners buigen zich over de ge weldige telelenzen, waarmee de sta- si-agenten de 'vijand' vastlegden op de eveneens te koop zijnde ORWO- filmpjes. Ze proberen en taxeren film- en fotocamera's. Een paar anderen slepen manden vol kabels, stekkers en platenspe lers ('licht beschadigd' of 'iets voor een knutselaar') mee naar huis. Be jaarde zwart-wit tv-toestellen kun nen voor tien tot twintig mark in de Trabbi of pas gekochte westerse au to worden geladen. Een jonge Westberlijner wil de Oostduitse vlag met passer en sik kel kopen, die de hal siert. "Nee, die blijft hangen tot de uitverkoop voorbij is. Hoe lang dat nog duurt? Dat weet ik niet. We krijgen elke dag nieuwe spullen. Zo kwam er pas geleden een hele lading damess lipjes binnen. Waar die vandaan kwamen, weet niemand, maar ze waren zo weg. En als je een vlag wilt hebben, ga dan naar het Textiel- kombinat. Daar hebben ze er nog duizenden met echtheidscertifi caat". Erich Mielkefhad er een jaar gele den zelfs in zijn ergste nachtmerrie niet van kunnen dromen dat zijn in ventaris nu voor een appel en een ei aan het zo lang geknechte volk wordt verkocht. Niet alleen Mielkes onderdrukkingsappraat wordt uit verkocht. Ook de Nationale Volks Armee ruimt de magazijnen leeg. Het dagelijks slinkende leger moet materiaal kwijt. De telefoon staat niet meer stil, meldt het ministerie. Jeeps, rijdende werkplaatsen, op leggers en veldkeukens, allemaal met NAV-garantie. Mensen die uit gekeken zijn op de vierwiel-aange- dreven Japanse country-wagens, kopen nu een olijfkleurige Russi sche legerjeep (top ruim 130) of de terrein-uitvoering van de Trabbi, de P-601, met open dak voor een kleine twee mille. Water verspillen in Vlaanderen: boete of de cel in BRUSSEL (ANP) - De inwoners van de vier Vlaamse provincies West- en Oost- Vlaanderen, Vlaams- Brabant en Limburg is verboden ook maar één druppel leidingwater te verspillen. Wie zich niet aan het gebod houdt, loopt de kans zich een forse geldboete of zelfs een gevan genisstraf (van acht tot veertien da gen) op de hals te halen. De inwoners mogen geen leiding water meer gebruiken voor het sproeien in tuinen, het boenen van de straat, het wassen van auto's en het vullen van particuliere zwemba den en vijvers. Bedrijven mogen geen water gebruiken als dat niet absoluut noodzakelijk is voor het produktieproces. De hittegolf dreigt een schaarste aan leidingwa ter te veroorzaken. Kuwayt, zo viel te horen, heeft Irak schade berokkend door de olieprijs te drukken. Bovendien is het een bondgenoot van de Verenigde Sta ten, die een haatcampagne voeren tegen Irak en die Israël militair steu nen. Uit verklaringen van parle- menstleden blijkt dat de regering van Jordanië van te voren op de hoogte was van de Iraakse invasie plannen. Woesdagavond belegde de Jordaanse premier Mudar Badran een besloten zitting van het parle ment, waarbij hij de indruk gaf dat Irak op het punt stond Kuwayt bin nen te vallen. "Ik ben er zeker van dat de premier, die net is terugge keerd van een bezoek aan Bagdad en Kuwayt, wist van de invasieplan nen. De briefing voor het parlement was bedoeld om ons voor te berei den", aldus een van de parlement sleden die de zitting bijwoonde. Jordanië verkeert in een moeilij ke positie. Het steunde de klacht van Irak over Kuwayt, maar maakt zich nu ernstig zorgen over de agressiviteit van president Saddam Hussein. In het Golfgebied wonen ongeveer een miljoen Jordaniërs, van wie 200.000 in Kuwayt. Egypte verkeert in een soortgelij- TEL AVIV (GPD) - Egypte zal 'drastische maatregelen' nemen als de PLO niet onvoorwaardelijk af stand neemt van een aanval op de regering van president Mubarak. Volgens de hoofdredacteur van het semi-officiele dagblad 'Al-Ahram', die het ultimatum gisteren publi ceerde, heeft president Mubarak zich bij zijn acties steeds laten lei den door de belangen van de Pales- tijnen. In het jongste pamflet van het lei derschap van de opstand in de door Israël bezette gebieden, wordt Mu barak omschreven als een marionet van de Verenigde Staten. De Ameri kaanse regering zou de nieuwe "ra cistische regering" van Israël heb ben beloond door "haar marionet in de Arabische wereld te mobiliseren, het regime Mubarak, de man achter Camp David, die zijn best doet een rol te spelen als gehoorzame die naar van de Amerikaanse Tegering". Volgens'Al-Ahram' weigert Egypte te geloven dat dergelijke "onjuiste en subjectieve" verklarin gen kunnen zijn afgelegd door enig "verantwoordelijk Palestijns leider schap" en zeker niet door "een na tionaal leiderschap in de bezette ge bieden waarvoor we veel eerbied hebben en dat we steeds hebben ge steund".. Buitenland kort Rebellen De zwarte moslimrebellen die zich woensdag hebben overgegeven aan het leger na een couppoging op Trinidad en Tobago, zullen terecht moeten staan voor moord, ontvoe ring en verraad. Bij een veroorde ling kan dit de doodstraf door op hanging betekenen. Dit heeft een regeringswoordvoerder donderdag in Port of Spain verklaard. Bij de couppoging kwamen zeker 30 men sen om het leven. Uitgeleverd De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren de 40-jarige Westduitse Sil- ke Maier-Witt, die ervan wordt ver dacht lid te zijn van de Westduitse terroristische Rote Armee Fraktion (RAF), per helikopter overgebracht naar West-Duitsland. Maier-Witt werd op eigen verzoek uitgeleverd. Zij wordt verdacht van betrokken heid bij de moord op de Westduitse industrieel Hans Martin Schleyer in 1977. Grensverkeer De regering van Zuid-Korea geeft vanaf half augustus aan iedereen toestemming de grens tussen de beide Korea's, via de plaats Pan- munjom, te passeren. Dit heeft de Zuidkoreaanse minister van natio nale eenwording, Hong Sul-C hul, gisteren gezegd. Seoel stelt als eni ge voorwaarde dat de regering in Noord-Korea de garantie geeft deze 1 te laten terugkeren. ke positie. Op het moment van de invasie vergaderden in Cairo de mi nisters van buitenlandse zaken van de islamitische landen. Buiten de deur protesteerden tientallen Ku- wayti's, die van de deelnemers steun verlangden voor hun land. Maar Egypte, noch een van de ande re aanwezigen, wilde commentaar geven. Wel lijkt er ruime steun voor een voorstel van Syrië voor een spoedconferentie van Arabische staatshoofden, het middel tegen al le kwalen in de Arabische wereld. Officiële Egyptische reacties wa ren er tot gisteravond niet. Egypte is door een samenwerkingsverdrag met Irak verbonden, maar de lei ders van de twee landen verschillen sterk in hun opvatting over de poli tiek van Amerika en Israël. Het enige Arabische land waar geen verwarring heerste was Irak. Daar beroerden automobilisten gis teren uitbundig hun claxons om de overwinning op Kuwayt te vieren. En de Iraakse televisie kwam met een serie verse propaganda-leuzen: 'Lang leve de Kuwaytse patriotti sche en nationale rebellen' en 'Lang leve de handen die het spionnen- nest omkeerden op het hoofd van de. verraders'. De Israëlische minister van de fensie Arens verklaarde gisteren dat Hussein, "de Hitler van van daag", een "gevaar is voor de hele wereld, niet alleen voor Israël". Hij verwees naar de recente dreigemen ten aan het adres van Israël. De grote fracties in de Tweede Kamer veroordelen de Iraakse inva sie eensgezind, maar verschillen van opvatting over wat er nü moet gebeuren. D66 vindt dat Nederland moet pleiten voor een algehele Eu ropese handelsboycot van Irak tot dat alle Iraakse troepen uit Kuwayt zijn vertrokken. De landen van de Europese Gemeenschap hebben gisteren de aanval deeld. Apen brengen malaria over RIO DE JANEIRO (GPD) - Apen blijken ook malaria te kunnen overbrengen op men sen. Dat blijkt uit een uitvoerig onderzoek van de afdeling en tomologie van de Oswaldo Cruiz Stichting (Fiocruz), het bekend ste medisch onderzoeksinsti tuut in Brazilië. De wetenschap pers ontdekten in het Amazone gebied een nieuwe malariapara siet in het bloed van apen die ook besmettelijk is voor men- Tot nu toe werd aangenomen dat malaria slechts kon worden veroorzaakt door twee parasie ten, de vivax en de faciparum. Nu blijkt er een derde parasiet te zijn, de brasilianum. Die komt in het bloed van apen voor en kan via een insektebeet van aap op mens worden overgebracht. ASPEN/WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president George Bush heeft gezegd dat hij voor 1995 de strijdkrachten met een kwart wil verminderen. De Senaat heeft giste ren de aankoop van twee B-2 bom menwerpers in het komende «begro tingsjaar goedgekeurd, maar wil wel dat eerst een aantal proeven wordt uitgevoerd voordat een deel van het aankoopbedrag kan worden gebruikt. Bush zei gisteren in Aspen tijdens een belangrijke defensietoespraak dat de Amerikaanse strijdkrachten binnen vijf jaar met 25 procent ver minderd kunnen worden, maar hij waarschuwde tevens dat de Iraakse invasie in Kuwayt aantoont dat de wereld gevaarlijk blijft. Reden waarom de Amerikaanse strijd krachten niet mogen verzwakken. Bush zei dat het leger dan wel wordt ingekrompen, maar dat dat niet be tekent dat de VS niet meer zullen kunnen reageren op wereldwijde bedreigingen als terrorisme, gijze lingszaken en "onvoorspelbare heersers". Bush legde zich in Aspen voor het eerst vast op de reductie van het Amerikaanse leger met 25 procent. De VS hebben momenteel 2,1 mil joen militairen. De inkrimping met een kwart brengt volgens Bush de strijdkrachten op het laagste niveau sinds 1950. De mogelijkheid van de inkrimping was eerder geopperd door de Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney en door gene raal Colin Powell, de voorzitter van de verenigde chefs van staven. De Amerikaanse president noem de in zijn toespraak met name de democratisering van Oost-Europa als reden waarom de inkrimping van de strijdkrachten van de VS mogelijk is. De kans van een Sovjet invasie in West-Europa noemde hij kleiner dan op welk ander moment in de Koude Oorlog dan ook. Door de gebeurtenissen in Oost-Europa heeft het Warschaupact volgens Bush geen militaire betekenis MOSKOU (DPA/AFP) - De presi dent van de Russische Federatie, Boris Jeltsin, heeft aangekondigd een alternatief unie-verdrag te pre senteren voor het door Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov opgestelde verdrag. Jelstin stelt dat de Sovjetu nie een gemeenschap moet Huisvestingsplan voor Sovjet-joden door kabinet Israël JERUZALEM (AP) - Het Israëli- sche kabinet heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een plan van premier Yitzhak Shamir voor de huisvesting van de vele tiendui zenden Sovjet-joden die reeds in Is raël zijn gearriveerd of nog worden verwacht. In totaal zullen 20.000 ca ravans en prefab-huizen worden ge ïmporteerd. Het plan van Shamir was een compromis bedoeld om een einde te maken aan een conflict tussen minister van huisvesting Ariel Sharon en diens collega van financi ën Yitzhak Modai. Met Sharons voorstel voor de huisvesting van de nieuwkomers uit de Sovjetunie was een bedrag van ruim 25 miljard gul den gemoeid, over een periode van vijfjaar, hetgeen door Modai veel te duur werd gevonden. Met het plan van Shamir is een bedrag van naar schatting 980 miljoen gulden ge moeid. van soevereine staten op basis van een confederatie. "Wij, in Rusland, zyn van plan twee of drie zaken aan het centrum te delegeren, zoals de verdediging en de veiligheidsvraagstukken". Het leger krijgt in de optiek van de radicale Russische leider een "bij zondere status" en een "bepaalde omvang". De staatsveiligheids dienst KGB moet een "organisatie worden ter bescherming van de mensenrechten". Volgens Jeltsin zal een bilateraal akkoord tussen de regeringen van Letland en de Russische federatie rond zijn, voordat een nieuw unie verdrag wordt gesloten. "Deze over eenkomst zal de basis vormen van onze betrekkingen ongeacht de re latie tussen Letland en het centrum en staat los van een deelname van Letland aan een nieuw unie-ver drag", aldus Jeltsin. Letland, Estland en Litouwen be schouwen zich niet langer meer als deel van de Sovjetunie en wensen dan ook niet betrokken te worden bij de uitwerking van een nieuw unie-verdrag. Dit door president Gorbatsjov aangekondigde verdrag zal volgens Grigori Rebenko, een lid van de pre sidentiële raad, in september aan het parlement van de Sovjetunie worden voorgelegd. Volgens een hoge vertegenwoor diger van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken is zijn rege ring van plan relaties aan te knopen met republieken die zich hebben af gescheiden van de Sovjetunie. OOST-BERLIJN (DPA) - De Oost duitse premier Lothar de Maizière heeft vandaag voorgesteld de geza menlijke Duitse verkiezingen te vervroegen. In plaats van op 2 de cember zouden ze volgens hem al op 14 oktober moeten plaatsvinden. De Maizière deed zijn voorstel kort voordat de twee Duitse staten de ontwerptekst zouden bekendma ken voor een verdrag, waarin de sa mensmelting van de juridische en politieke stelsels van Oost- en West- Duitsland is geregeld. Dit verdrag moet dan de weg vrijmaken voor verenigde verkiezingen. Lange rijen auto's voor de grensovergang tussen Polen en de Sovjetunie bij MedycaDe Sovjets hebben het grensverkeer tussen beide lan den drastisch aan banden ge legd en doorzoe ken auto's gron dig, in een po ging de almaar toenemende smokkel over en weer aan ban den te leggen. Studentenleider De gedetineerde studentenleider Marian Munteanu zal worden vrij gelaten, heeft de Roemeense procu reur-generaal gisteren bekend ge maakt. Munteanu werd medio juni gearresteerd, nadat hij zwaar was mishandeld door mijnwerkers die de regering-Iliescu te hulp waren gesneld in de strijd tegen de voort durende demonstraties van opposi tiegroepen. Het optreden van de mijnwerkers en de arrestatie van de studentenleider leidde tot een storm vam kritiek in binnen- en bui tenland. TEL AVIV De geschiedenis van Kuwayt lijkt op het leven van een arme man die plotseling rijk wordt en niet goed weet hoe hij zich afpersers van het lijf moet houden. Als 'nee' verkopen niet helpt, biedt hij geld aan, als geld niet helpt zoekt hij steun bij zijn vrienden. Maar on afwendbaar komt de dag waarop geld noch zogenaamde vriend schappen hem meer kunnen red den en hij berooid in de goot be landt. Voor de Al Sabah dynastie in Kuwayt was het gisteren zo ver. De familie Al Sabah heeft Ku wayt sinds het begin van de acht tiende eeuw met vaste hand be stuurd, maar de echte geschiedenis van het sjeikdom begon eigenlijk pas veertig jaar geleden, toen de Golf te maken kreeg met een pijl snel stijgende vraag naar olie. De kleine gemeenschap van honderd duizend Bedouïnen, vissers, zeelie den en handwerkslieden, met een kleine toplaag van handelaren (on der wie de Sabachs) zag zich ge dwongen deskundigheid en ar beidskrachten uit het buitenland te halen. In de jaren vijftig verdubbel de de bevolking, in de volgende tien jaar opnieuw. Nu telt Kuwayt zo'n 1,8 miljoen inwoners, maar slechts veertig procent van hen heeft het fel begeerde staatsburgerschap. Sprookjes Een beschrijving van het dagelijks leven van de Kuwaytis klinkt als een sociaal sprookje. Een hele gene ratie is inmiddels opgegroeid in een alles-is-gratis-cultuur. Onderwijs, van peuterspeelzaal tot universiteit, kost niets. In het buitenland stude ren mag ook: de overheid betaalt het studiegéld, de boeken, een toe lage van drieduizend gulden per maand en eenmaal per jaar een re tourticket naar huis. Benzine kost een paar dubbeltjes en electriciteit vrijwel niets. De sjeiks wonen in paleizen, de ambtenaren in villa's met tien ka mers en vier auto's voor de deur. Niet minder dan zeventig procent van de Kuwaytis is in dienst van de overheid en wat zouden ze anders moeten doen? De oudere generatie kan in veel gevallen lezen noch schrijven. De jongere is niet ge wend werk te verrichten en flaneert liever in de winkelgalerijen die de Oosterse soek hebben vervangen. Het echte werk in Kuwayt wordt verricht achter de Dynasty-fagade, op de olievelden, in de havens en de raffinaderijen. Niet door de Kuway tis, maar door de bijna zestig pro cent van de bevolking die het onge luk heeft een buitenlands paspoort te bezitten. Zij vallen buiten het al- les-is-gratis circuit, mogen geen on roerend goed bezitten in Kuwayt en betalen huizenhoge woonlasten. Maar hun aanwezigheid heeft meer bijgedragen aan de verandering van de Kuwaytse samenleving dan de olierijkdom op zichzelf. Overigens heeft Kuwayt in de loop van de ja ren tachtig een steeds strikter be leid toegepast tegen de 'buitenlan ders', vooral als gevolg van een re cessie in de olie-economie. Hier ligt een deel van de verklaring voor het feit dat Saddam Hussein aanzienlij-, ke steun geniet onder de 'massa's' in de Arabische wereld, voor wie het conflict tussen Irak en Kuwayt een gevecht is van arm tegen rijk. Maar sinds gisteren lijkt het erop dat het succesverhaal van Kuwayt in de verleden tijd moet worden ge schreven. De Irakezen zijn binnen gedrongen en er is geen twijfel aan dat ze niet zullen vertrekken zonder een grondige verbouwing van alles wat de Kuwaytis, de 'echte Kuway tis' wel te verstaan, lief is. Niemand in Kuwayt kan echter beweren dat hij niet is gewaar schuwd. De geschiedenis van de be trekkingen met Irak vertoont wat dat betreft een duidelijk beeld, waarbij twee factoren steeds weer terugkeren: Iraakse jaloezie over de driehonderd kilometer lange Ku waytse kustlijn langs de Golf, en on beschaamde geldzucht. 'Lening' Kuwayt heeft vanaf het begin van de achttiende eeuw nauwe econo mische betrekkingen onderhouden met Irak. Kuwayt was arm en Irak was rijk en daarom nam de advise rende raad van het sjeikdom in 1939 een aantal resoluties aan waarin werd aangedrongen op een unie met het buurland. Maar de Britten staken daar een stokje voor. Er volg den rellen in Kuwayt en koning Ghazi stond op het punt binnen te vallen. Hij zou het waarschijnlijk niet bij een voornemen hebben ge laten als hij niet bij een verkeerson geluk om het leven was gekomen. Kuwayt, aldus door de bel gered, stond in 1961 voor hetzelfde pro bleem. Het sjeikdom was nog geen zes dagen onafhankelijk van de Britten of Irak rook zijn kans. De Hashemitische monarchie was er in 1958 afgezet en de Iraakse premier, generaal-majoor Abdul Karim Kas- sim, kondigde brutaalweg aan dat hij Kuwayt wilde opnemen in zijn republiek. Kuwayt, zei hij, maakte ooit deel uit van het district Basra (de Iraakse havenstad) in het Ottomaanse Rijk en vlak voor de Eerste Wereldoor log hadden de Britten op slinkse wijze Iraks recht op Kuwayt ontno men. In werkelijkheid was Kuwayt nooit een integraal onderdeel van Basra, en bovendien had de konink lijke Iraakse regering in 1932 de Iraaks-Kuwaytse grenzen officieel erkend. De komst van Britse troepen, la ter vervangen door eenheden van Saoediarabië, Egypte en Jordanië, deed Kassim van besluit verande ren. Maar tot zijn dood in 1963 zou hij blijven herhalen dat Kuwayt bij Irak behoort. Zijn opvolgers erken den in 1963 openlijk de souvereini- teit en onafhankelijkheid van Ku wayt binnen de grenzen van 1932. Minder openlijk deden ze over de prijs die Kuwayt daarvoor moest betalen: een 'lening' van 85 miljoen dollar en de toezegging dat het de fensieverdrag met de Britten zo snel mogelijk ongedaan gemaakt moest worden. Dat laatste gebeurde in 1968 en nog nooit zijn de Kuwayts- Iraakse verhoudingen zo uitste kend geweest als in dat jaar. Ultimatum Maar aan alles komt een eind. In 1972 zat de Iraakse regering weer eens krap bij kas en een flinke le ning van buurman Kuwayt moest uitkomst bieden. Helaas trof Bag hdad de emir in een koppige bui. Prompt verzamelde Irak, met coming man Saddam Hussein als vice-voorzitter van de Revolutionai re Commandoraad, een troepen macht in het grensgebied. Het was de leiders in Irak niet begonnen om de lening, maar om de 'teruggave' door Kuwayt van twee strategische eilanden bij de monding van Shatt al-Arab waterweg: Warbah en Bu- biyan. Dat bleek bij de onderhande lingen, die, ook toen, eindigden met een Iraaks ultimatum. Dat ultimatum had de vorm van een 'vriendschapsverdrag' en be helsde toestemming van Kuwayt voor de bouw van een groot aantal Iraakse olie-installaties op het ei land Bubiyan. Irak zou daarvoor geen huur behoeven te betalen om dat in Kuwayt immers alles gratis is. Toen Kuwayt niet enthousiast ge noeg reageerde staken Iraakse tanks en infanteristen op twee pun ten de grens over en kleine com mando-eenheden gingen aan land op Bubiyan en Warbah. Maar in die tijd durfden Kuwayts Arabische vrienden meer dan nu. Saoediarabië begon zijn troepen dreigend te verplaatsen en de Ara bische Liga deed andermaal een dringend beroep op Baghdad. De goed gevulde portefeuille van de emir gaf uiteindelijk opnieuw de doorslag. In de loop van de jaren tachtig was Iran aan de beurt, want Sad dam Hussein had na de val van de sjah ten onrechte de indruk dat hij Teheran in een paar weken zou'kun nen veroveren. De strijd duurde nogal wat langer en een flink deel van de rekening werd betaald door de heersers in Kuwayt, van wie sommigen naar het schijnt oprecht meenden dat Saddam Hussein uit pure dankbaarheid zijn aanspraken op het sjeikdom zou vergeten. De dag van gisteren heeft ook aan die illusie een eind gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7