P ifc» W wêêèw F jy 'Nu overspeelt Hussein zijn hand 'Als ze de airco maar niet kapot schieten PC5» - fj J jM mm ML I WÊr 1 Mariale wagen was tijd I REPORTAGE i 'Busladingen Kuwaytis gevlucht' VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 GEESTELIJK LEVEN Van onze correspondent Leo van Gelderen DEN HAAG/KUWAYT STAD - Tanks bepalen het straatbeeld van Kuwayt. Iraakse tanks wel te ver staan. Sinds de inval van Irak gister nacht vluchten veel mensen. Ande ren wachten op wat komen gaat. Onder hen ruim honderd Nederlan ders die als zelfstandig ondernemer hun brood in Kuwayt verdienen of werknemer zijn van bedrijven als NKF Kabel uit Delft. KLM en het Odijkse baggerbedrijf Van Oord. Ronald Roosenboom uit Loosd- recht werkt sinds drie jaar in Ku wayt. De 36-jarige tuinder meldt niet zonder trots de eerste te zijn die er in is geslaagd sla te kweken tij dens zomers met middagtempera- turen van zo'n vijftig graden. Het bedrijf van de Nederlander ligt zo'n 125 kilometer van de grens tussen Kuwayt en Saudiarabië. Midden in het oliegebied Wafra. "Ik heb van de inval van Irak niet zoveel gemerkt. Toen ik om zes uur 's ochtends uit mijn bed stapte, hoorde ik schieten. Al heel snel werd me duidelijk wat er aan de hand was. Nee, echt verrast was ik niet. Er hing al lang een oorlogsdrei ging in de lucht. Ik hoorde dat de Iraakse troepen met name vrouwen en kinderen gevangen nemen. Die willen ze gebruiken als gijzelaars. Als extra drukmiddel om hun zin te krijgen. Ik heb dan ook al heel wat vluchtelingen gezien die richting Saudiarabië trokken. Die mensen moeten trouwens nog oppassen voor de grenspolitie. Die bestaat grotendeels uit Bedoeïen. Halve cowboys die eerst schieten en dan pas vragen stellen" Roosenboom heeft geen idee over wat Kuwayt staat te wachten. "Dat weet je hier trouwens toch nooit. Dit is een hoek van extremen. Het kan best zijn dat het land bezet blijft, maar voor het zelfde geld trekt Irak zich na een paar dagen weer terug. Ik hoop dat het laatste gebeurt. Ik ben niet bang voor de toekomst van mijn bedrijf". Jan Verbeek uit Stolwijk, de 47- jarige vertegenwoordiger van NKF Kabel, woont in een van de buiten wijken van Kuwayt stad. Verbeek is niet bang uitgevallen, maar waagde zich tijdens de inval niet op straat. "Ik had daar niets te zoeken. Je krijgt het gevoel 'blijf zitten waar je zit, en verroer je niet'. En de knallen en ontploffingen waren niet van de lucht. Ik woon op vijf minuten rij den van het vliegveld. Daar ging het flink te keer. Voor mij kwam deze inval als een volkomen verrassing. Ach, Irak heeft wel meer een grote mond. Ook op de zaak, onder de werknemers uit Kuwayt was de laatste dagen niet echt iets te mer ken van extra spanning. Ja nu lopen ze asgrauw rond. Iedereen dacht dat het wel los zou lopen. Dat bleek dus een misvatting". Verbeek lacht. Spottend laat hij erop volgen. "Weet je waar ik wel bang voor ben? Dat ze mijn airco kapot schieten. Dan wordt het hier veel te warm. En voor een man van mijn postuur, ik ben toch goed voor een slordige honderd kilo, is een middag temperatuur van dik vijftig graden niet echt gezond". Katwijkse Maartje Sarif zit wel met haar gezin in Kuwayt Stad. De 33-jarige Kat wijkse woont al negen jaar in Ku- KUWAYT (GPD) - "Alles is hier deren zijn gegijzeld. "Ik heb met buitenlandse, Amerikaanse inval. gesproken die hebben ge- Ze rekenen zo te zien dat veel Kuwaytis naar Saudi- rustig. De Kuwaytis blijven binnen vanwege het uitgaansver bod. Niemand vertoont zich op Arabië zijn gevlucht. Zij zijn volko- straat en er wordt niet meer gescho ten. De Kuwaytis wachten afal dus de Nederlandse journaliste Het- zijn", aldus de journaliste, ty Lubberding gisteravond laat een hotel in Kuwayt Stad. verrast door de aanval en dach- leger in de nacht van woensdag op ten dat Husayn nooit zo gek zou donderdag heeft volgens Lubber ding nog geen zes uur geduurd. "Het is heel goed mogelijk dat zij Lubberding zegt dat de Irakezen steun hebben gekregen vanuit Ku- le belaneriike installaties in het wayt zelf. In Kuwayt wonen onge veer één miljoen buitenlanders, het hamsteren geslagen. Groente, 'regering' van Kuwayt heeft inmid- Jordaniërs, Palestijnen, Iraniërs water en zelfs benzine werden saai ingekocht. Er gaan berichten dat de olie-installaties beschadigd dels een eigen radiostation, waaruit zij boodschappen uitzendt. "In de hoofdstad Kuwayt hebben privileges zijn. En zelfs de waterontzoutings- de Irakezen met tanks alle strategi- |en zÜn daarornontevreden. Je kunt machines. De Kuwayti's zijn vooral Irakezen. Zij hebben geen Kuwayts genieten ook niet de de Kuwaytis, bang dat er een tekort aan water zal ontstaan". Volgens Lubberding zijn veel ar restaties verricht. Vrouwen en kin- sche punten ingenomen. Ze gaan je voorstellen dat de Irakezen hier zeer geordend te werk. Aan de kust- hun langenoten hebben - weg die langs Kuwayt Stad loopt, bij de hebben zich rijen tanks opgesteld, ten klaarblijkelijk uit angst voor Ik heb al horen i de hoofdstad voordat de Iraakse soldaten in het land waren". wayt. Samen met haar man, een Pa lestijnse kinderarts zag zij de tanks binnenrollen. Maartje spreekt van een onwerkelijke situatie. "Ik kan het nog niet geloven. Ge lukkig lijken de ergste gevechten voorbij. Twee weken geleden ben ik moeder geworden van mijn derde kind. Dat is een gelukkige gebeurte nis. En nu zitten we midden in een oorlogs situatie. Ik maak me zorgen. Vooral voor mijn kinderen. Tot nu toe gedragen de Iraakse soldaten zich gelukkig goed. Mijn man heeft met een paar van die jongens staan praten. Die zeiden dat ze opdracht hadden de burgerbevolking met rust te laten. Wat voor waarde die order heeft als het weer gaat span nen, is niet in te schatten. Het zie kenhuis waar mijn man werkt, draait nu met een aangepast dienst rooster. Alleen als het echt noodza kelijk is gaan de mensen naar het hopitaal om hun werk te doen. Voor de rest blijft iedereen zo veel moge lijk binnen. Je weet het tenslotte maar nooit met zo'n bezettingsle ger". Maartje Sarif houdt nauwlettend de berichten van de Nederlandse ambassade in de gaten. Een ding is haar in ieder geval duidelijk gewor den. Vertrekken uit Kuwayt als in dividu wordt sterk afgeraden. "De ambassade heeft een evacuatieplan klaarliggen. Als we gaan, vertrek ken we met zijn allen. Of ons gezin in dat geval ook vertrekt? Zeker we ten. In dat geval durf ik met mijn man en kinderen niet achter te blij ven. Daar vind ik de situatie toch te ernstig voor". Van onze correspondent Theo Haerkens AMSTERDAM "Nu de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zo snel unaniem het onder de voet lopen van Kuwayt door Irak heeft veroordeeld, is het maar de vraag of Irak daar lang zal blijven". Antropoloog en kenner van de Arabische wereld, Robert Soeterik van de Amsterdamse Stichting Middle East Research Associates, vraagt zich hardop af of Saddam Hussein, de sterke man van Irak, zijn hand deze keer niet heeft overspeeld. Arabische broeder landen als Saudi-Arabië, Jordanië en Egypte hebben welis waar nog niet gereageerd, maar zij kunen de inval niet over hun kant laten gaan. Irak is het sterkste land in de regio, maar als de westerse landen de geldkraan dichtdraaien, is het ge daan met het Ba'ath-regime van Hussein. De resolutie de Veilig heidsraad uitsprak binnen 24 uur nadat Irak zijn buurland bezette, belooft daarom weinig goeds voor de Arabische krachtpatser. Dat Saddam Hussein zich nu aan Kuwayt heeft vergrepen, verbaast de voormalige docent van de Uni versiteit van Amsterdam aller minst. Sinds het landje in 1961 onaf hankelijk werd en de Britten er ver trokken aast Irak erop. Kuwayt was nauwelijks een week onafhankelijk of Irak claimde al het olierijke grondgebied ervan, zodat het Britse leger op zijn schreden terugkeerde. Voor de zekerheid sloot Kuwayt zich ijlings aan bij de Arabische Li ga. Op dit moment echter blijkt dat de landen in de regio allerminst zijn opgewassen tegen de overmacht van Irak. Het land beschikt over een groot en zeer sterk leger met een miljoen manschappen en is uitge rust met de modernste Russische en Franse wapens. Bovendien heet Irak veel ervaring opgedaan in de jarenlange uitputtingsoorlog met Iran. Bizar is dat Kuwayt belangrijk heeft bijgedragen aan de financie ring van deze militaire grootmacht. Soeterik wijst erop dat het hier slechts gaat om een gelegenheids coalitie, die vooral niet verward mag worden met een innige vriend schap. Kuwayt was bereid tot dit monsterverbond omdat het er heel wat aan gelegen was de islamitische revolutie in Iran tot staan te bren gen. Fanatisme Evenals Irak vreesde het kleine, maar zeer rijke oliestaatje het shi- 'itisch fanatisme en het mocht wat geld kosten om dat tebestrijden. Hoeveel geld Kuwayt intertijd voor de strijd tegen de ayatollah's be schikbaar heeft gesteld, is nooit be kend gemaakt. Bedragen ter groot te van tien miljard dollar worden door experts echter niet onwaar schijnlijk geacht. Nu de strijd met Iran is opge schort heeft Irak de handen weer vrij om de ruzie met Kuwayt uit te vechten. Het conflict kent verschil lende elementen. Op de eerste plaats heeft Saddam Hussein toen hij in 1968 aan de macht kwam de erkenning van het oliestaatje door de vorige machthebbers vrijwel on middellijk teruggedraaid. "Dat ging heel gemakkelijk, omdat daar geen uitspraak van het parlement aan te pas was gekomen", licht Soeterik toe. Vijf jaar nadat Hussein via een staatsgreep aan de macht kwam, deed zich het eerste gewapende grensconflict voor. Inzet was de zeggenschap over het. olieveld Rumaili dat zich aan beide zijden van de grens uitstrekt en waar beide landen olie winnen. De beschuldi ging van Baghdad dat Kuwayt voor 2,5 miljard dollar olie heeft gesto len, heeft opnieuw betrekking op dit gebied. Am 1 iVSröM Robert Soeterik. bij de ambassade i in het Golfstaatje. Verder spelen irritaties over de olieprijs van de Opec een rol omdat Kuwayt, evenals Saoediarabië, meer produceert dan in het verle den is afgesproken, wat een ongun stig effect heeft op de prijs en Irak dus inkomsten scheelt. De nieuwe afspraken die daarover vorige maand zijn gemaakt de prijs werd van 18 naar 21 dollar per vat opge trokken, hebben nog niet alle irrita ties weggenomen. Een derde element is dat Irak enor me behoefte heeft aan een nieuwe oliehaven. De havenstad Basra, een eind landinwaards aan de rivier de Shat-al-Arab is in de oorlog met Iran vrijwel volstrekt vernield. Bag hdad heeft zijn zinnen gezet op uit breiding van het militaire haventje in Umm Qasr. Dat moet uitge bouwd worden tot de nieuwe olie overslagplaats voor Irak. Probleem is echter dat de haven aan de Arabi sche Golf alleen bereikbaar is via de territoriale wateren van Kuwayt. Gedurende de oorlog met Iran was dat geen probleem, omdat Kuwayt partij trok voor Irak, maar nu de vrede aan dit monsterverbond een eind heeft gemaakt, wil Saddam Hussein niet afhankelijk zijn van de medewerking van emir Al Saba van Kuwayt. Pogingen om de twee in dit verband strategisch gelegen ei landjes Warba en Bubiyan des- i Kuwayt in Londen barsten in huilen uit als ze het noods maar van Kuwayt te huren, waren al eerder mislukt. In de ogen van de Iraakse leider Saddam Hussein blijft er in zo'n ge val weinig anders over dan het for ceren van een gewelddadige oplos sing. Soeterik wijst erop dat geweld en gebrek aan overleg als een rode draad door zijn leven lopen. Als jon ge man bracht hij een familielid om waarmee hij ruzie had. Toen hij er in de jaren vijftig niet in slaagde met zijn Ba'ath-partij daadwerkelijk po litieke macht te .verwerven, pleegde hij een aanslag op president Abdel Karim Qassim. Die mislukte. Pas in 1963 wist Hussein via een staats greep aan de macht te komen, maar na negen maanden verloor hij die weer. Een nieuwe staatsgreep in juli '68 zette de boerenzoon die op kos ten van een oom tijdens zijn balling schap in Egypte rechten studeerde, steviger in het zadel. Radicaal Saddam Hussein gebruikte zijn macht en de olierijkdommen van het land om het radicaal te moderni seren. Hij nam daarbij een voor beeld aan de sjah van Perzië (het huidige Iran), maar maakte niet de fout zich volledig uit te leveren aan de Sovjetunie, zoals de sjah de Ver enigde Staten naar de ogen moest kijken. "De sjah vervreemde zich daardoor totaal van de bevolking, bovendien maakte hij veel vijanden door het overgrote deel van de olie dollars te laten verdwijnen in de zakken van een kleine elite", analy seert Soeterik. "Saddam Hussein slaagde er zelfs in een deel van de oppositie te verzoenen door verbe tering van het onderwijs en de ge zondheidszorg". Dat neemt echter niet weg dat hij tegelijkertijd de behoudende sji- 'iten en de Koerden tegen elkaar heeft uitgespeeld en vervolgens met harde hand heeft verdreven. Mede daardoor is er weinig steun voor het beleid van Hussein. En ook de pijn van de oorlog met Iran - 125.000 Iraakse doden en 75.000 krijgsgevangenen die nu nog vast zitten in Iran - is nog lang niet voor bij. Militair ingrijpen door de VS of Groot Brittannië verwacht Soeterik niet. Beide landen hebben geen troepen ter plekke. Hoe langer dat duurt hoe moeilijker het wordt. En weid te verdrijven, dan voorziet hij "een bloedbad waarbij alles wat zich in Oosteuropa heeft afgespeeld verbleekt". Het flitste door me heen dat de leider van de satansekte, als hij werkelijk De Leeuw heette, niet de echtgenoot van de vermoorde Karin de Leeuw kon zijn, tenzij haar zuster Linda óók met een De Leeuw getrouwd was geweest. Hij kon wel een buitenech telijke zoon van haar zijn maar dan was hij veel jonger dan ik gedacht had. En Karin veel ouder. Ik wilde een opmerking in die richting maken, maar Debbie, die de deur van het kantoor achter zich had dichtgedaan, vleide zich onver wachts tegen me aan. "Laten we het hier doen", fluisterde ze zwoel, ter wijl ze zich tegen me aan drukte. "Ik houd er ook niet van als er andere bij zijn. Neem me, Max! Doe met me wat je wilt!". Ze deed een stap naar achteren en frommelde aan de slui ting van haar pij, die nu open viel. Debbie was klein van gestalte, maar haar naakte lichaam was weelderig gevormd en buitenge woon blank, alsof haar huid nooit het daglicht zag. "Maar wel het nachtlicht", zei ze alsof ze mijn'gedachten kon lezen, terwijl ze glimlachend haar armen spreidde en uitdagend voor mij heen en weer wiegde. "Vind je me EEN AVONDJE STAPPEN I mout: Ik ga vaak baden in het schijnsel van de maan". Ze legde haar handen om mijn nek en trok mij naar zich toe. "Kom Max, je wilt me, dat weet ik want ik heb je naar me zien kijken toen ik hier binnen kwam". Ik voelde mijn hart bonzen. Uit de verte drong vaag het geroezemoes van het bacchanaal door de deur. In het kantoortje zoemde een neon lamp als een insekt met vleugelscha- de. Ik legde mijn handen op Debbie's schouders, hield haar van mij af en keek haar aan. Haar rossige haar viel in krullen langs haar smalle, bleke gezichthaar grote, donkere ogen gaven geen geheimen prijs, maar om haar volle lippen was een ondeugend glimlachje. Ze had natuurlijk volkomen ge lijk. Ik wilde haar vanaf het eerste moment dat ze als een schuw vogel tje het kantoor van de sekteleider was binnengekomen. Ik had toen even een erotisch fantasietje gehad maar die slechte gedachte had ik ogenblikkelijk weer onderdrukt. Al die factoren die mij tot een aange paste, nette bankemployé maakten, mijn overtuigingen en opinies, mijn huwelijksmoraal en mijn schuldge voelens, sneden het beest in mij meteen de pas af. Inmiddels was Debbie, misschien wel door het satansritueel, getrans formeerd van een verpieterd vogel tje in een voloptueuze schoonheid. En blijkbaar had het schouwspel op mijzelf ook meer indruk gemaakt dan ik aanvankelijk dacht, want ik kon nu niet langer ontkennen dat ik in een toestand van grote opwin ding verkeerde. Ja, ik begeerde Debbie, maar ik voelde duizend angsten en bezwa ren. Het leek of ze mijn gedachten kon lezen, toe ze zei: "Kom Max, laat mij je bevrijden. Je zult bij mij al je angsten kwijt raken. Je bent geblok keerd door je burgermansfatsoen, laat mij je Zwarte Engel zijn. Neem me, doe met me wat je wilt en ik be loof je dat je leven nooit meer zal zijn zoals het was". Het bloed bonsde in mijn slapen. Je bent geblokkeerd door je burger mansfatsoen! Was dat waar? Sloeg ze daarmee de spijker op zijn kop? Wist ik daarom niet meer wat er bij Karin thuis gebeurd was? Blokkeer de het burgermansfatsoen, waar mee ik ontegenzeggelijk was groot gebracht, mijn herinneringen aan die fatale avond omdat ik het toen zo bont had gemaakt dat ik er niet aan herinnerd wilde worden? Zou ik dan toch zelfde moordenaar zijn? Probeerde ik mezelf te beschermen door een geheugenblokkade? Dan was dit misschien het moment om die blokkade te doorbréken. Men hield mij wél eens voor een bank stond ik bekend als een hele harde. "Zachte heelmeesters maken stinkende wonden", placht ik te zeg gen tegen cliënten met achterstalli ge hypotheekaflossingen als ik ze moest vertellen dat ze uit hun huis werden gezet. Nu moest ik hard voor mezelf zijn en niet langer genoegen nemen met die laffe angst die me zo vaak bekroop als ik iets wilde doen waar Lizzy geen zin in had, waar door ik bijna nooit meer deed wat ik eigenlijk wilde doen. Ik wilde te we ten komen wat er die nacht bij Ka rin was gebeurd én ik wilde Debbie hebben, die spartelnaakt en uitno digend voor me stond. Misschien vielen die twee dingen werkelijk sa men, zoals zij beweerde. Er was maar één manier om daar achter te komen. Debbie hield iets omhoog; een klein doosje. "Safe sex verplicht", kirde ze. Weer was het of ze mijn ge dachten kon raden. Ik tilde haar op, drukte haar tegen me aan en voelde haar lichaam door mijn kleren branden; haar pij gleed op de grond en met vaardige handen gespte ze mijn riem los. Ik droeg haar naar het bureau. Medailles, beelden en rozenkransen ROELOFARENDSVEEN "Laat u het wel even zegenen?" De jongeman, zojuist eigenaar ge worden van een Mariabeeldje, knikt bevestigend. Intussen krijgt een vrouw uit de 'Mariale informatiewagen' een gratis 'wonderdadige medaille' aange reikt. Wanneer zij het kleinood bij zich draagt zal ze door de Heilige Maagd beschermd worden, zo is de verzekering. De wagen op het Noordplein in Roelofarendsveen doet op een af stand even denken aan een olie bollen- of viskraam. Maar het bord 'Koningin van de Vrede' maakt duidelijk dat er andere handel aan de man wordt ge bracht. Passanten die nieuwsgierig een kijkje nemen, worden verhaald op de aanblik van een bonte ver zameling die veel weg heeft van een souvenirswinkel: vele heili genbeeldjes en -afbeeldingen, naast een enorm aantal rozekran- sen, medailles, crucifixen in verschillende maten en prijsklas- Op diverse plaatsen hangt een portret van de paus, naast posters met oproepen als 'Bidt de Rozen krans' en 'Wat is een wereld zon der God'. Stichtelijke lectuur is er ook. Vooral veel traktaatjes. Bij voorbeeld de brochure 'Het Ro zenhoedje' met de 15 geheimen van de rozenkrans in beeld, of een gebedskleurenfolder. De heer F. A. J. van Winden, woonachtig in Heilige Landstich ting (nabij Nijmegen) die samen met collega J. de Hommel de vas te bemanning van de wagen vormt, is graag bereid om toe te lichten wat het doel is van de 'Ma riale wagen'. "Wij willen de men sen vooral stimuleren tot gebed". En daarbij neèmt Maria, de moe der van Jezus, een centrale plaats in. "Een bekend gezegde luidt: Wie tot Maria komt, gaat nooit verloren". De eigenaar van de wagen, de stichting 'Koningin van de Vre de', is dan ook in ons land opge richt bij gelegenheid van het zes tigjarig jubileum van de verschij ning van Maria in Fatima, in 1917, aan drie jonge herderskinderen. De stichting heeft zich toen aller eerst tot taak gesteld de Mariaver ering in het algemeen te bevorde ren. "Maria is het bindende ele ment in de kerk. Net als in een ge zin", legt Van Winden uit. Nee, de verering van de Heilige Maagd, is beslist niet een achter haalde zaak, zoals zovelen den ken. "Maria is onze voorspraak. Verlossing is mogelijk doordat zij haar fiat heeft gegeven. Zij is ook het prototype van de zuivere lief de". Bezocht de wagen in de eer ste jaren van haar bestaan, vooral de parochies, nu worden steden en dorpen doqr het hele land be zocht. "Evangelisatie dus, net als andere geloofsrichtingen". Gewetensonderzoek Bij veel rooms-katholieken, ook al gaan ze zelden naar de kerk, is de hang naar het religeuze nog sterk aanwezig. "Ze weten alle maal nog wel wat een rozenkrans is". Velen, aldus Van Winden, herkennen bij de wagen weer iets uit hun jeugd. "Wij hopen dat de mensen hier, misschien uit een soort nostalgie, bijvoorbeeld, een beeldje in huis halen.. Of door de folder de gebeden weer gaan bid den". Er valt ook iets van de oecu mene te proeven, zegt hij. "Wij maken ook wel mee dat pro testanten een bandje met Maria- liedjes kopen". Het is niet toevallig dat de wa gen in het sterk rooms-katholieke Roelofarendsveen staat. Van Wij nen: "De vanouds katholieke plaatsen zoeken wij bij voorkeur uit". De aansluiting is dan ook vaak snel gelegd. Maar de 'Maria le wagen' wil ook verder reiken. "De paus roept speciaal de laatste drie, vier jaar op tot evangelisatie. Wij doen dit al negen jaar, dus wij waren onze tijd vooruit". Terwijl op de achtergrond Ma- rialiederen klinken, krijgen voor bijgangers de foldertjes aangebo den. Ook wordt een vouwblad uit gedeeld met daarin een 'gewe tensonderzoek', een lange vra genlijst aan de hand van de tien geboden. Het werd uitgegeven door het bisdom Roermond als hulp bij de voorbereiding van de biecht, waarvoor bisschop Gijsen in maart weer een lans brak. Dit pleidooi werd toen zelfs voorpaginanieuws, samen met het 'gewetensonderzoek'. Daarin staan vragen als: 'Kijk ik teveel televisie?' (bij het eerste gebod: 'Gij zult geen afgoden vereren'), 'Ben ik aandachtig in de kerk? (bij het derde gebod: 'Wees ge dachtig, dat gij de dag des Heren heiligt'), 'Deed ik mee met rod del?' (bij het achtste gebod: 'Gij zult tegen uw naaste niet vals ge tuigen') en 'Keek ik naar onzedige afbeeldingen?' (bij het negende gebod: Gij zult geen onkuisheid begeren'). Communisme De Hommel, net als zijn collega met een rozenkrans om de hals, weet hoe schamper er over de 'streng-katholieke' Gijsen wordt gesproken, ook binnen de RK Kerk, en hij maakt zich daar boos over. "De biecht is helemaal nooit afgeschaft, de paus wat doet hij het goed, hè? is er zelfs een warm voorstander van". Het feit dat Gijsens besluiten als ouder wets worden gezien, heeft vol gens hem alles met de tijdgeest te maken. "De geschiedenis zal le ren wat voor wjjs man hij is", zegt De Hommel, met een overduide lijke zachte g. De kern van de boodschap van Maria in Fatima was ook een op roep tot gebed en boete, vertelt Van Wijnen. Vlak na de commu nistische revolutie in Rusland liet Maria via de drie kinderen weten dat het communisme zou opruk ken, wanneer er onvoldoende zou worden gebeden. "Maar ze gaf ook als houvast: uiteindelijk zal mijn Onbevlekt Hart triomferen en Rusland bekeren". Van Wijnen: "Wij geloven dat wat er in Oost-Europa is gebeurd, een inleiding vorm en door Maria is bewerkstelligd". De Hommel toont een boek van de nog steeds in leven zijnde zuster Lücia, één van de herderskinderen in Fati ma. "Hier hebt u nu eens geen boek van een Jehova's Getuige, maar van een betrouwbaar ie mand. Zij schrijft: het is een bij zonder ingrijpen van Gods barm hartigheid geweest ter voorko ming van een catastrofe". Bij de 'Mariale wagen' wordt zowel 's morgens als 's middags het rozenkransgebed gebeden, voort het beeld van O. L. Vrouw van Fatima, centraal in de wagen. Soms, aldus Van Wijnen, doen er wel dertig mensen aan mee. "Dat vraagt soms wel een klein beetje zelfoverwinning van de mensen. Maar wij zeggen dan dat ze het moeten zien als een uiting van ons geloof'. En hij laat erop vol gen, terwijl hij een folder weg geeft: "Ik doe het werk graag, je merkt dat de mensen er veel be hoefte aan hebben". De 'Mariale informatiewagen' zal de komende tijd nog verschillende ma len deze regio bezoeken: 7 aug. Hille- gom (H. Dunantplein), 8 aug. Lisse ('t Vierkant), 16 aug. Sassenheim (Gou verneurlaan), 17 aug. Noordwijk (Vuurtorenplein),' 22 aug. Noordwij- kerhout (Marktplein), 4 sept. Wasse naar (nabij weekmarkt), 19 sept. Lei den (weekmarkt), 13 okt. Voorschoten (Evenementenplein), 23 okt. Oegstgeest (nabij Lange Voort).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2