Verenigiiigsraad Veronica eist ontslag voorzitter Bordewijk Commissariaat kondigt reeks van boetes aan NEGENTIGJARIGE Commissaris Schimanski verlaat na tien jaar Tatort Paardengek 'AGINA 22 V VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 PubUkatie Vrij Nederland EO, NCRV en VPRO ontspringen dans HILVERSUM (GPD) - Veronica-voorzitter mr. W. Bordewijk en finan cieel adviseur P. de Jager moeten zo snel mogelijk opstappen. Dat eisen de leden van de verenigings raad van Veronica in een aangetekende brief aan het algemeen bestuur, zo meldt het weekblad Vrij Nederland deze week. Beide heren zouden moe ten worden ontslagen, omdat zij in strijd hebben gehandeld met de doel stellingen van Veronica en Veronica-functies heb ben gebruikt ten behoeve van persoonlijk voordeel. Op 15 augustus zouden tijdens een vergadering van de vereni gingsraad, die uit 33 personen bestaat, de hoofden moeten rol len van Bordewijk en De Jager, aldus het weekblad. Twee dagen daarvóór, op 13 augustus, komt het bestuur bijeen om zich op de situatie te beraden. Officiële woordvoerders van Veronica weigeren ieder commentaar. In gewijden, die overigens onbe kend willen blijven, zeggen ech ter sterk te twijfelen aan de plot selinge slagvaardigheid van de verenigingsraad van Veronica, die in het algemeen een slapend bestaan leidt. In Veronica-kringen bestaat het sterke vermoeden dat de hele zaak doorgestoken kaart is. De werkelijke aanstichters van de brief zouden Veronica-directeur Rob Out en radiodirecteur Lex Harding zijn. Onlangs nog liet Bordewijk zich in niet al te lo vende woorden uit over Out en zinspeelde hij zelfs op diens ver trek. De relatie tussen beide he ren zou ernstig bekoeld zijn. De bedoeling van het wegstu ren van Bordewijk (naast voor zitter ook commissaris van het Veronica-blad en De Jager (ook commissaris van het blad) zou zijn om ook naar de buitenwe reld toe Veronica te schonen van de ergste boosdoeners in de zaak Veronique. Zoals bekend heeft het Commissariaat voor de Me dia Veronica een uitzendverbod opgelegd van zeven-weken, om dat een aantal bestuursleden ac tief betrokken is geweest bij de totstandkoming van deze com merciële zender. De straf moet op 1 januari ingaan. Handdruk Volgens de ingewijden is het erg Veronica-voorziter Mr. W. Bordewijk: ontslag? HILVERSUM (GPD) - Het Commissariaat voor de Media heeft de AVRO, VARA, KRO, Veronica, TROS en NOS een brief gestuurd waarin het voor nemen wordt aangekon digd een sanctie op te leg gen wegens het overtre den van de Mediawet. De omroepen mogen zich op 13 en 14 augustus in een hoorzitting verweren te gen het voornemen van het Commissariaat. Ook zeven lokale omroepen zijn door het commissari aat op de vingers getikt; hen wacht ook een boete voor te nadrukkelijk re clame maken. De VARA moet maar liefst twee keer bij het commissariaat ver schijnen. In het radioprogramma 'Voor wie niet kijken wil', werd in een onderwerp over een mu ziekfestival in Parijs te nadruk kelijk gewezen op de mogelijk heid een busreis naar het evene ment te boeken. Ook werd een telefoonnummer genoemd waar de reis besproken kon worden. Het geven van informatie, ge combineerd met een telefoon nummer waar de dienst besteld kan worden, gaat volgens het commissariaat te ver. Bovendien hangt de VARA een boete boven het hoofd voor het tv-programma 'Kinderme nu'. In dat programma zit de dra ma-serie 'Het land van Ooit'. De naam van het programmaonder deel alsmede de opnamen ver wijzen volgens het commissari aat teveel naar het gelijknamige sprookjespark in Drunen. De KRO is op het matje geroe pen omdat in het radio-schaak- programma 'Man en Paard' luis teraars te nadrukkelijk werden opgeroepen het Rotterdamse dagblad Het Vrije Volk te lezen, vanwege de grote aandacht die die krant aan schaken zou beste den. De oproep 'die krant moet beslist gelezen worden, iedereen moet Het Vrije Volk kopen', kon in de ogen van aat geen genade vinden. De TROS hangt een boete bo ven het hoofd omdat in het radio programma TROS-nieuwsshow de bespreking van een boek uit liep op reclame voor het bedrijf (Hema) waar het boek te koop is. Verzekering Het radio-5 prögramma 'Om budsman' van de NOS is volgens het commissariaat over de schreef gegaan door een vrouw aan het woord te laten die een ernstig ongeluk met een bus had gehad, maar omstandig begon te vertellen over hoe goed haar ver zekering (met naam en toenaam genoemd) de zaak wel niet had afgehandeld. Het AVRO-tv-programma 'Ciao Italia' zou de Mediawet hebben overtreden in combina tie met een krante-advertentie. In het kwisprogramma, uitge zonden voor het WK voetbal, was het publiek geheel in het oranje getooid, inclusief sleutelhan gers, petjes, shawls, stickers, etc. Een dag voor de uitzending stond er in dagblad De Telegraaf een advertentie waarin werd aan- LONDEN —Elizabeth, de zeer geliefde Britse koningin-moeder, viert morgen haar negentigste verjaardag. (foto epa) gekondigd dat de artikelen de volgende dag in 'Ciao Italia' te zien zouden zijn, inclusief een besteladres. Veronica heeft volgens het commissariaat in het program ma 'Veronica-sport' te nadrukke lijk reclame gemaakt voor een cruiseschip dat tijdens het we reldkampioenschap voetbal naar Italië zou varen. In een interview met de oud-voetballer Arnold Mühren werden de voordelen van het boeken van zo'n cruise (Mühren zou er zelf gast zijn) (te) omstandig toegelicht. De maximale geldboete die de landelijke zendgemachtigden opgelegd kunnen krijgen be draagt 200.000 gulden. Het com missariaat beslist na de hoorzit ting of de zaak tegen deze omroe pen geseponeerd wordt, of ter advies wordt voorgelegd aan een commissie van deskundigen. De lokale omroepen Monnic- kendam, Landsmeer, Gronin gen, Geldermalsen, Rotterdam, Venlo en Volendam/Edam heb ben eveneens een boete in het vooruitzicht gesteld gekregen wegens het ontoelaatbaar maken reclame. De lokale omroe pen kunnen zich in een hoorzit ting op 13 augustus verweren te gen het voornemen van het com missariaat. De maximale geld boete bedraagt ook hier 200.000 gulden, maar het commissariaat haqteerf een 'richtprijs' van 250 gulden per overtreding. Radiozender niet op Firato HILVERSUM (GPD) - Het plan van Veronica om bij wijze van proef tijdens de Firato (van 24 au gustus tot 2 september) een non stop nieuwsradio-zender in de lucht te brengen, is wegens tech nische problemen definitief af geblazen. Ook een poging van Veronica om het programma via lokale radiostations door te ge ven, haalde het niet omdat het Commissariaat voor de Media daar een stokje voor stak. Vero nica zal nu alleen twee Top-40 programma's met Eric de Zwart vanaf de Firato uitzenden. onwaarschijnlijk dat het op 15 augustus tijdens de verenigings raad tot een daadwerkelijke stemming over het opstappen van Bordewijk en De Jager zal komen. Beide heren zouden tij dens de bestuursvergadering van 13 augustus de eer aan zich zelf houden en vermoedelijk met een gouden handdruk verdwij nen, zo verwacht men. Wanneer Bordewijk inderdaad opstapt ligt het sterk voor de 'hand dat Rob Out zich uit het omroepbedrijf zal terugtrekken om voorzitter van Veronica te worden. De strijd om de huidige functie van Rob Out zal vervol gens gaan tussen radiodirecteur Lex Harding, onlangs na zijn kortstondige Verónique-avon- tuur teruggekeerd op het oude nest, en televisiedirecteur Joop Daalmeijer. ENSCHEDE (GPD) Hei succesvolle Tatort-duo Schi manski en Thanner zal vol gend jaar de Duisburgse Kripo verlaten. Na tien 'dienstjaren' nemen de ac teurs Götz George en Eber- hard Feik op 22 december 1991 bij de WDR afscheid van de veelbekeken politieserie. Götz George krijgt dan ech ter niet veel tijd om uit te blazen. Korte tijd later moet hij zijn inmiddels bekende Schimanski-jack omruilen tegen een net pak en begin nen alweer de opnamen voor tv-serie. die weliswaar geen Krimi is, maar toch ook spannend amusement zal brengen. Het team George/Feik kwam op 28 juni 1981 voor de eerste maal in een Tatort-af- levering in actie. Op 2 sep tember is in deze reeks onder de titel 'Schimanskis Waffe' al weer het 25ste deel te zien en dat betekent dus een jubi leum-uitzending. Aflevering 26 is reeds in produktie en daarna zullen er nog eens drie volgen. Schimanski en Thanner zijn in bijna alle landen van Europa bekende tv-figuren. Zelfs tot in IJsland en Argen tinië kwamen hun avonturen op het scherm. Als enige Ta- tort-commissaris bracht Schimanski het ook tot film ster. In 'Zahn um Zahn' en 'Zabou' maakte hij via Götz George een overstapje naar de bioscoop. Als hoge uitzondering kreeg deze acteur in 1989 voor zijn Tatort-rol de gou den Adolf-Grimme-Preis uitgereikt. Eerder al was hij door de kijkers uitgeroepen tot geliefdste tv-commissaris en maakten de dames hem tot 'Traummann Nr.l'. Het jack, waarin hij zijn rol speelde en die mede het losse image van de politieman bepaalde, werd door dit alles boven dien een groot verkoopsuc- Dat zijn echte politiecolle ga's kritiek hebben op Schi- manski's nogal rauwe werk wijze, is voorstelbaar. In Duisburg, de stad waar de tv- commissaris steeds in het ge weer moet komen, kan hij echter geen kwaad meer doen. Burgemeester Josef Krings: „Schimanski wordt bij ons beschouwd als een ke- rel-uit-een-stuk, met wie je graag een biertje zou willen drinken." Toch waren er in de afgelo pen jaren ook veel Duitse tv- kijkers, die zich ergerdèn aan 'Schimmi'. Zij vielen over de krachtuitdrukkingen, die hij' veelvuldig bezigde, terwijl voorts de onorthodoxe le vensstijl van de commissaris, die er onder meer toe leidde dat hij in de loop der tijd zo'n tien vriendinnen had, niet bij iedereen in de smaak viel. Wie bij de VVDR in Tatort Götz Georg zal gaan opvol gen is nu nog niet bekend. Gisteren heb ik mijn dochter van tien afgeleverd bij een grote boer derij in Salland, waar ze een week lang op ponykamp zal gaan. In haar bagage zaten een nieuwe cap, een nieuwe rijbroek, nieuwe rijlaarzen, een nieuwe zweep en enkele nieuwe paar dentruien. Ze heeft nu twee jaar les gehad, op een gemoedelijke boerenmane- ge hier in de buurt. Als ik haar daar met nog een paar jeugdige amazones heen rijdt, dan gaat het gesprek uitsluitend over het ka rakter en de streken van Speedy, Colinda, Bruin en Carolientje. Hoewel er bij het rijden in de 'bak' geregeld iemand ter aarde stort, en daarbij zijn sleutelbeen ofellepijp breekt, willen alle meis jes het liefst op een wild en bokkig dier rijden. Eén die bijt en schopt, en die geen zin heeft om achter de anderen aan te draven. En die ze hun wil kunnen opleggen, die ze de 'baas' blijven. In de manege bestaat een strikte hiërarchie tussen de oudere kin deren, die alles van op- en afzade len weten en een nog. veel grotere kennis hebben van de psychologie van een wispelturige merrie of een balorige ruin, en de jonge kin deren; de laatsten worden door de eersten voortdurend de les gele- Op Vlieland, waar we elk jaar wel een paar weken zijn, gaat haar belangstelling nu in de eer ste plaats uit naar de 'Stal Edda', achter het Strandhotel. De (IJs landse) namen van de paarden spreekt ze moeiteloos uit. Nooit toonde ze tot voor kort enige inte resse voor het feit dat ik herhaal delijk op IJsland heb rondgereisd, en dat ik zelfs een boek over dit noordelijke- eiland heb geschre ven. Deze zomer kwam ze echter met het voorstel om volgend jaar een trektocht door IJsland te ma ken, van noord naar zuid, dwars door het onherbergzame binnen land - te paard, natuurlijk. Haar kamer is omgetoverd in het hol van een paardengek. De wanden zijn beplakt met posters dravende paarden, i manen en staarten in wilde overeind staan. Andere foto's tonen steigerende schim mels, moeders met veulens en por tretten van karaktervolle paarde- hoofden. Op een enkele, sfeervolle tékening zien we het dromerige gezicht van een meisje en het edele gelaat van een witte hengst, of merrie, boven een wazig land schap zweven, waarin enkele wil de paarden waakzaam rondstap pen. Wat een vurig verlangen spreekt er uit de wijdopen ogen van dit meisje! O, wanneer kan ze dan eindelijk de trotse leider van de kudde bestijgen, om zich dan aan zijn manen vast te klampen en in een wilde rit over de heide te galopperen? Op de planken in de boekenkast is het hippische element promi nent aanwezig. Yvonne Brill, de schrijfster van de Bianca-serie ('Bidnca in volle draf; 'Bianca op de stoeterij'; 'Bianca rijdt voor op', enzovoort), en van boeken over de hoeve 'De Akkerlanden', is momenteel een favoriet auteur. Bianca en haar 'paardrijvrien- dinnen' zijn erbij als er een veulen geboren wordt, ze verlenen assis tentie als een paard in een sloot te rechtgekomen is, en ze doen soms onverwacht mee met een concours hippique, waarbij ze nota bene ook nog de eerste prijs in de wacht slepen! Op de boerderij in Salland kon ik weer eens vaststellen dat het vooral jonge meisjes zijn die zich tot paarden voelen aangetrokken. In de manege waar mijn dochter gewoonlijk rijdt, is in de groep van acht- tot dertienjarigen maar een enkel ruitertje te vinden. Na de puberteit is het echter snel ge daan met de interesse van meisjes voor de draf sport. De wereld van de paardenraces en concours hip- piques wordt zelfs gedomineerd door mannen. De vraag is dus: waarom zijn meisjes maar een paar jaar verzot op paarden? Sommige biologen menen het antwoord te weten. Zij wijzen er op dat meisjes eerder rijp zijn dan jongens. Maar waar moeten zij met hun ontluikende gevoelens heen? Bij de jongens van hun ei gen leeftijd kunnen zij niet te recht, want die hebben het te druk met voetballen en surfen. En zo wenden zij zich tot de manege, tot het paard, 'het enige dier met hoofd, en benen', zoals Midas Dek kers eens vaststelde. Het paard is een mannelijk dier, dat kracht uitstraalt. De meisjes voeren het met biks, en stallen bij de verzor ging de inhoud van hun 'groom- ing-kit' aan zijn voeten uit: de roskam, de rosborstél, de voeten borstel, een manenkam, sponzen, een hoefkrabber en een potje hoef- vet. Het dier wordt niet alleen ver zorgd, het wordt ook bereden. En wat is dat rijden anders, zegt Des- mond Morris in 'De naakte aap', dan een ritmische en wijdbeense beweging van het ene lichaam op het andere? Pas later, als het meisje zich bewust wordt van haar seksualiteit, begint zij zich te schamen voor deze intieme aan raking met het paardelijf. Van daar dat zij de manege gaat mij den en haar aandacht verplaatst naar de jongens, die haar nu ook langzamerhand als vrouwelijk wezen hebben ontdekt. Zou het waar zijn? Ik ben in ie der geval benieuwd of de jongens er over een paar jaar in zullen sla gen om de posters en Bianca-boek- jes uit de kamer hierboven te ver drijven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22