Bijstandsteam pept musea op Drankproduktie op volle toeren Holland is zo goed9 gaan we niet hopeloos af? VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 Energiesubsidie LEIDEN - Wie gebruik wil ma ken van een nieuwe subsidie-re geling voor energiebesparende maatregelen, moet nog even ge duld moeten hebben. Het regio nale nutsbedrijf EWR, dat de aapvragen moet behandelen, heeft de administratie hiervoor nog niet op orde. Waarschijnlijk is dat pas tegen het einde van de maand het geval. Het EWR heeft al een flink aantal mensen moe ten teleurstellen, die informeer den of zij in aanmerking komen voor een bijdrage. DEN HAAG/LEIDEN - Deeltijd studies worden steeds populairder. Op 1 december 1989 studeerden 14.057 studenten in deeltijd aan een van de grote Nederlandse universi teiten. Nog eens 225 studenten de den dat aan een van de kleine uni versiteiten zoals de theologische universiteiten en de Universiteit voor Humanistiek. Een jaar daar voor, december 1988, lagen deze aantallen negen procent lager. De stijging van het aantal deel tijdstudenten (exclusief postdocto raal en tweede-fase studenten) aan de Leidse universiteit was in dezelf de periode nog groter. Op 1 decem ber 1988 studeerden er 1920 studen ten in deeltijd, een jaar later waren Steeds meer deeltij dstudenten aan universiteit dat er 2530, een stijging met bijna 32 procent. Van de 14.057 deeltijdstudenten aan de grote universiteiten doet 35 procent de studie rechten, 12 pro cent psychologie, 8 procent econo mie en 8 procent volgt een opleiding tot accountant. De deeltijdstuden ten maken bij veel studies een fors deel van het totaal aantal studenten uit. Bij rechten vormen zij inmid dels al 19 procent van de totale stu dentenpopulatie, bij de opleiding tot accountant zelfs 88 procent. Deeltijdstudies zijn bedoeld voor studenten die te weinig tijd hebben voor een studie overdag. De studen ten volgen apart voor hen verzorgde colleges, meestal 's avonds, naast bijvoorbeeld een baan. Van alle deeltijdstudenten aan de universi teiten heeft 62 procent al een afge ronde opleiding op hbo-niveau ach ter de rug. Het totale aantal studen ten aan de universiteiten (ruim 163.000) veranderde tussen 1 de cember 1988 en 1 december 1989 nauwelijks. Hulp bij restauratie van collecties DEN HAAG De middel- sen. De hulp kan variëren over verbetering van de kli- Dat is een behoorlijk moeilijke grote musea in Zuid-Hol- van het restaureren van maatregeling. land kunnen vanaf volgend 'versleten en verlopen' voor- Zuunig jaar hulp krijgen van een werpen tot het inventarise- De hulp wordt gegeven in het kader Gedurende twee van de drie jaar die 'bijstandsteam' om de zwak- ren van de collectie en van va" het z°geke'en 'Vitamine-pro- het vitamineproject - - ke kanten van het desbetref- het maken van een goede re- ££d.»5l£d waaïbU ong^veerHO te7speciahsten fende museum weg te poet- clametolder tot een advies Zuidhollandse musea zijn aangeslo- pier- ten. Volgens consulent M. Lestra- Victoria regia komt weer in bloei LEIDEN - De Victoria regia in de Hortus Botanicus komt binnen kort waarschijnlijk weer in bloei. Deze Braziliaanse reuzen-wa terlelie - die bladeren heeft ter grootte van volwassen vrachtwa genwielen - heeft inmiddels ai een bloemknop voortgebracht. Het publiek krijgt, net als de voorgaande keren, de gelegenheid de bloeiende plant te bewonderen. De bezoekers zullen dan wel 's avonds naar de Hortus moeten komen, want de Victoria opent haar bloemen pas na zonsondergang. Het is nog niet precies te zeggen wanneer de plant zal bloeien. Dat is nogal afhankelijk van het weer. De aanhoudende zonneschijn van de afgelopen dagen is overigens een gunstige omstandigheid. Hoe mooier het weer, hoe regelmatiger de plant bloeit. Vorig jaar trok de 'Koningin der waterlelies' - zoals de Victoria ook wel wordt genoemd -1250 bezoekers. Ze bloeide toen voor het eerst sinds drie jaar. Mensen die niet willen wachten tot de Leidse Victoria haar knop pen opent, kunnen vanavond al in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp terecht. De reuzen-waterlelie daar bloeit voor het eerst sinds 1979. De Rotterdamse Victoria is vanavond van 19.00 tot 22.00 te bezichtigen. (toto mek Hogewoning) zijn bij de federatie een aan- dienst: een pa- textielrestaurateur, een serveringsconsulent en een re gistratie- en educatie-assistent. Deelname aan het vitaminepro- daar voldoende deskun- ject kan de musea iets kosten. "Ze- huis. Bij middelgrote en ker als er restauratiewerken moeten *De bottelarij bij Heinéken draait dag den zijn bij de grote musea 'de zaak jes over het algemeen goed gere geld'. Er digheid echt kleine musea wil het echter worden uitgevoerd, zullen we kos- nog wel eens spaak lopen Fabrikanten kunnen markt nog weken voorzien Het vitamineproject richt zich echter alleen op de middelgrote mu- zoals hiet museum van het Ge rekening brengen. Onze ad- LEIDEN - Fabrikanten van bier en eerste hulp zijn echter frisdranken draaien op volle toeren. Alle mankracht is - in ploegendie sten - ingezet. Het is druk. Maar vertoonde, i brouwer voor niet al te grote proble- haalt men. Toen het weer in juni kwakke lend was en de afzet eenzelfde beeld sprake it er vorig jaar zomer ri een verhoogde afzet "Toen", zegt i voorraad ont- het hard werken geblazen. We heb- nootschap Oud-Rijnsburg, het deratie goed met geld kan omgaan, bierbrouwer Heineken (Zoeterwou- staan. Bovendien houdt Heineken ben daar lering uit getrokken er in de productie altijd rekening danige voorzorgsmaatregelen geno- mee dat er een warme zomer kan men, dat we nu niet met een tekort komen. Dus voor een verrassing te kampen krijgen. Nee, stagnatie komt de bierbrouwer niet te staan, verwachten we niet. Ik denk dat we Heineken heeft overigens wel het alle winkels kunnen blijven voor de problemen te gera- hele productie-apparaat ingezet dat zien". dag en nacht werkt. Het ziet er voor- Albert Heyn zegt dat er veel fris- alsnog niet naar uit dat de capaciteit dranken over de toonbank gaan. De onder spanning komt te staan. "We vraag is groot, maar van hamster- Bavo-museum in Noordwijkerhout kost het in dienst hebben van extra de) met dochter Vrumona (Bunmk) - - - -• - - Ml in Drinks (Ter Aar) zeggen voorraad te hebben, dat ze de Nederlandse- en buitenlandse die hele kleine i toch flink wat geld. /an hulp De provincie Zuid-Holland heeft die bij- onlangs in totaal 4,5 ton extra voorbeeld alleen op zaterdag ge- malige subsidie gegeven bovenop markt nog wekenlang kunnen voor opend zijn, is eigenlijk te klein. We de normale jaarlijks bijdrage. Van zien 2 kunnen ons dan beter op de middel- dat bedrag wordt het hele project ken. grote richten". Een museunr voor deelname project krijgt eerst een museumdes- ben we echter kundige op b het vitamine- betaald. Sinds dit jaar is de jaarlijks dat zich opgeeft subsidie aan de federatie verhoogd 1,5 naar 2,5 ton. "Dat geld heb- normale bezoek. Die bekijkt wat werkzaamheden en onze vaste me de zwakke en wat de sterke kanten dewerkers nodig. Daar kunnen we jseum geen restaurateur of andere des- n nor- kundige van betalen. Van die moet 450.000 gulden bekostigen we het hele vitamineproject. Ja, ons bent nog opstellen, zuunig". zonder limonade kunnen ko- verwachten dat we alle afnemers op woede is geen sprake. Wel moet te zitten als het zo warm blijft. Bavaria, dat nogal wat acoholvrij bier afzet, heeft extra mankracht op de produktie-afdeling ingezet. Een woordvoerder van Heineken Flink druk, meldt vertelde dat de vraag naar pils Buckler (alcoholarm bier) groot tijd kunnen voprzien. Op dit ment hoeven we geen extra r in te zetten. Dat is nog niet nodig". woordvoer- Drinks in Ter Aar. Be- Drinks al met ster van All i: gin april i Het stelt de Zoeterwoudse bier- tweeploegendienst gaan draaien de voorraad limonadesiroop. De route van het bloemencorso Vertrek vanaf Flora Rijnsburg om 10.00 uur: Floralaan, Rijnsburger- weg, Rijnzichtweg, Leidse Buurt, Geversstraat, Leidsestraat, Rijns- burgerweg. Vertrek 11.00 uur Leiden: Rijns- burgerweg, Stationsplein, Steen- Florislaan, Oude Vlietweg, Kerk straat, Blauwpoortsbrug, Haarlem- straat, Vliet NZ, Koestraat, Joh. merstraat, Hooigracht, Korevaar- Poststraat, Brouwersstraat, Burg. straat, Breestraat, Prinsessekade, Meyboomstraat, Hyacinthenstraat, Turfmarkt, Lammermarkt, Molen- Burg. Hermanstraat, Anemonen- werf. straat, Tulpenstraat, Katwijkerweg, Vertrek 14.30 Rijnsburg: Laan Langevaart, Spinozalaan, Sandt- van Verhof, Rijnsburgerweg, Gr. laan. Vertrek 15-30 uur Katwijk: Sandt- ^b^Wrfde aln s7r VarkwIs^rftraaTWu?' komende drie tot vler weken zonder ninklijke Nederlandse Maatschap- ÏÏffiVBTiKESTdSSEiS P'J t"t-bevordering der Genees- Binnensluis, Hoorneslaan, Biltlaan. Vertrek 19.00 uur Noordwük: ulluel S^Jeroen'srre^Boerenbu^erwee Waa6dieis. t/eSiruuisie noe- eenjcomst in ner autnioriuj VandeXrtelftraatV™ pfS.uvf' yeeUleid siroop wordt op de Neder' '«^universiteit in Leiden ^t7.t E™ Nilandse ma'kt afgezet, maar de Het thema wordt vanuit verschil- Hmft'er n!nn5^^ p 7 Zeeweg, laatste warme weken is er ook een ,ende jnvalshoeken bekeken. P.B. Grunt viP ™iwi verhoogdevraag vanuit België. Boorsma, hoogleraar financiën in De All in Drinks-woordvoerster Twente en A.E. Meinders, hoogle raar inwendige geneeskunde in Lei- den geven hun visie op 'De prijs van de vooruitgang in financieel-econo- »n is voor hen al helemaal een raad- misch perspectief. Vanuit me- ïl. disch-technisch perspectief belich- Medisch congres KNMG in Leiden LEIDEN - Met als thema 'De prijs de vooruitgang' houdt de Ko- De grootste druk ligt op de siroop, kunst (KNMG) op vrijdag 12 okto- aldus de woordvoerster. De dage- ber een congres in de Pieterskerk in lijkse productie wisselt, zegt zij, en Leiden. De studiedag wordt de is onder meer afhankelijk van de avond tevoren geopend met een by- De grootste hoe- eenkomst in het auditorium a RIJNSBURG - Ze vinden het heel leuk, maar zijn er tegelijkertijd doodsbang voor. Nederlanders staan in hun ogen op het gebied van ontwerpen en maken van bloem- bloemisten gebruiken deze tijd Japanners zetten corsowagen in de bloemen Modderschuit Het valt niet mee een ten bereid te vinden or wat ze van het corso i zegge vinden. Gevraagd i ten R. van Schilgaarde, hoogleraar heelkunde uit Groningen en L.J. tn de cursis- Krol, hoogleraar medische psycho- te vertellen logie uit Amsterdam de vooruit- n de cursus gang. iemand die De arts-patiënt relatie wordt be- 0ben gemaakt, verheugen zich erg op ko, noch haar 40-jarige mannelijke ooit hebben meegemaakt stukken absoluut aan de top. De de bloemententoonstelling die de- het aanstaande corso. Een Japans mede-cursist Ikeda Yasuhiro, kun- en schrijve één versierd autootje ty- Engels sprak, doken alle twintig Ja- keken door H. Musaph, hoogleraar strijd met hen aangaan lijkt bij voor- zer dagen in Osaka wordt gehouden, woord bestaat er niet voor corso, nen zich een voorstelling maken dens een optocht. De bloemen op panners gniffelend en zenuwachtig seksuologie, R. Diekstra, hoogle- baat al verlóren. Desondanks doen en waaraan Nederland meewerkt, maar met'Gyoretsu', wat bewegend van hetgeen ze donderdagnacht dat ene autootje waren nog ze mee, de twintig Japanners die op te gaan bekijken. Gezien de afme- materiaal betekent, wordt het be- moeten doen dit moment in Noordwijk een tien- tingen van het land mag je daarvoor grip J—J *--i daagse cursus Europees bloem schikken volgen. Het clubje steekt in de nacht van donderdag op vrij dag een personenauto op en dingt zo mee naar een van de prijzen van het Rijnsburgse bloemencorso. De Japanners zijn naar Noord- wijk gehaald door Len Alkemade, een Noordwijker 'in de bloemen' die vijf jaar geleden naar het land van de rijzende zon is vertrokken. Hoewel de Japanse bloemsier- kunst, Ikebana, getuigt van grote kennis en vaardigheid op het ter rein van de bloemsierkunst, ont dekte Alkemade toch een behoefte aan meer kennis van het bloem schikken bij de Japanse detaillis ten. Met name het niet-traditionele bloemschikken heeft de belangstel ling van de oosterlingen. Alkemade besloot daarop een cursus bloem schikken op te zetten. Het is dit jaar al de vierde keer dat een groep Ja panners naar het geboortedorp van Alkemade komt om daar in tien da gen tijd een gigantische hoeveel heid kennis en praktische ervaring op te doen. De leraren die deze dagen de Ja panners onderrichten hebben stuk voor stuk hun sporen verdiend. De Nederlandse leraren, onder wie Koos Zuidgeest en Nico Klaver, zijn allemaal oud-kampioenen en ook de Duitse en Belgische gastdocen ten zijn in hun eigen land en ver daarbuiten bekend. Hoewel de belangstelling in Japan voor het Nederlandse bloemsteken erg groot is en het meewerken aan een corso voor velen een onvervul de droom, bestaat de groep toch slechts uit twintig man. Alkemade hierover: "Japanners hebben maar zeven tot tien dagen vakantie. Veel wat ze zaterdag bij plastic ook. Praalwagens kennen het dichtst benaderd, het corso te zien krijgen. Het meest nietenhoejesteekschuim(oase)op twee bereid wel een week uittrekken". denkt Alkemade. vergaande op het gebied van rijden- een personenauto moet vastmaken tolk (Len zelf) het Diegenen die de oversteek heb- Noch de 25-jarige Hayashi Maki- de bloemenexposities dat beiden zonder gaten in de motorkap te bo- vertelien. weg achter hun bloemstukken wording. Uiteindelijk waren er met behulp van een ander te Met drukke gebaren (foto Loek Zuyderduin) pend vriendelijke glimlachend bui gend leggen de twee cursisten in het Japans uit dat ze zich erg op het cor so verheugen. Ze twijfelen echter nogal aan hun vaardgheid in het bloemschikken en zijn bang dat hun wagen als een vlag op een mod derschuit zal zijn in het corso. Af gaand op de schitterende bloem stukken die de Japanners de afgelo pen dagen hebben gemaakt, hoeven ze absoluut geen angst te hebben, maar leg dat maar eens uit aan een stelletje eigenwijze Japanners. De cursisten beginnen donder dagmiddag met het opsteken van de personenauto. Hoewel een klei ne auto in principe niet al te veel tijd hoeft te kosten en er twintig paar vaardige handen voorhanden zijn, verwacht Alkemade toch tot in de nachtelijke uren bezig te zijn met het opsteken van de wagen. "We gaan steken volgens de structuurmethode. Dat betekent dat je onderdelen van een plant, zoals stukken van het blad, de ste len en bloemblaadjes afzonderlijk verwerkt. Het is een beetje verge lijkbaar met het mozaïek-werk met de nagels van hyacinten. Deze me thode is heel bewerkelijk. Boven dien moeten mijn Japanse vrienden eerst een zekere schroom overwin nen voor ze er met volle kracht er te genaan zullen gaan". Alkemade is ervan overtuigd dat zyn groep een prachtige wagen zal weten te maken. Hayashi en Ikeda voelen zich iets minder zeker: "We liggen er wakker van. Nederland is zo goed; gaan we niet hopeloos af? We verheugen ons op donderdag maar zullen ook blij zijn als het een maal voorbij is". klinische psychologie hoogleraar klinische epidemiologie J.P. Vandenbroucke. De lezingen worden niet gelijktij dig gegeven zodat de deelnemers doorlo- desgewenst alle voordrachten kun- i bijwonen. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent. Taytel- Groep 5 - Jasperse. Wiersma, Crul, Kooijman. Warmond Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag c n eindigt zondag c baum. Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G.A.E. Nering Bögel, tel: 124403. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, tel: 122522, Wasstraat 2a. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne. Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, tel: 125245, Kernstraat 11 zo 8 uur tot 24 uur: P.N.L. Middendorp, tel: 131309. DIERENARTSEN De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerslein en Praktijk Hoomweg/Sleeboom, Prof. Aalberse- Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest A. Hammerstein: laan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders. tel: 760947, Wassenaar Gerard Brandtstraat 29. za: J. Stuyfzand, tel: 12460, Kerkstraat 42; zo: zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooijman, tel: 122268, B.R. Dinger van Kruiningen, tel: 76418, Hof- Noordeindeplein 2a. campweg 65. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: Zoeterwoude C. Juffermans/D. Koster. Hi 315900; via dokterstelefoon (Lelden en omstreken): G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel: 071 890405. Voor de praktijk a het antwoordapparaat van een van de Zoe- welke arts dienst heeft. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- Van der de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. u welke huisarts de weekenddienst R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegst- WIJKVERPLEGING Leiderdorp za: F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139; L. Middendorp, Peppelschans K 14, 130189; spreekuur (uitsluitend voor vallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, tel: 071-315048; uu. .w. «w r: J.A. Verhage/C.M. Maris, za Buur tot zo 8 uur: D.R. van Wingerden, tel: -Frans Halslaan 10. tel: 153747. Apotheek Beker. Lijtweg lel: 218661, Rosmolen 2. 310047, Boshuizerkade 31. Voorschoten 071-174161; "^TANDARTSEN zo 8 uur tot 24 uur: M.A. van Schie, tel: 177100, zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr. tel: 120347, Zoeter- za: C. Meijer. J.W. Frisolaan 13, tel^3032; zo: Apotheek Langstraat. Langstraat 156, Wasse- De weekenddienst Rijnsburgerweg 96. woudesesingel 11 Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meër, Tan, Zwijnen- Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. veld, de Ruiter. Janssen. Maris en Van Schie: Zaaijer. de Kanter en Lodder: geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaerstraat 21, APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst apotheken in de regio Lelden, wordt waarge- Oegstgeest, tel: 071-176761 nomen van vr. 3/8 tot vr. 10/8 door: Apotheek Luifelbaan, Vijf-Meiplein 3-5, Leiden, Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. land', werkgebied F Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui- 1, tel: 01720-74951. J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel: 2520. ar, tel: 01751-11350. Oegstgeest c ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Leiden, Leiderdorp, Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp Warmond wordt waargeno- buiten kantooruren, tel: 06-8212141. 0uüi7icnhtó Honderd jaar geleden stond in de krant: De 32ste verjaardag van ko ningin Emma werden gisteren te Leiden op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de openbare en particuliere gebouwen wap perde de vaderlandsche drie kleur, hier en daar met oranje wimpel. Het carillon deed zich van 11 tot 12 uren hooren. Op het middaguur werd op het Schut tersveld door de alhier in garni zoen liggende infanterie, veldar tillerie en cavalerie eene parade gehouden, welke door eene groote menigte werd bijge woond. Tijdens de wapenschou wing, bij het defileeren der troe pen, begon van een der artille rie-officieren het paard zooda nig te stijgeren toen de muziek wederom begon te spelen, dat het eindelijk recht op de achterste pooten stond en vervolgens ach terover viel rjiet den ruiter onder zich. Gelukkig bleek het ongeval van geene ernstige gevolgen, want toen het paard weer op de been was gebracht, werd het on middellijk opnieuw door zijn rijder bestegen. Vijfentwintig jaar geleden: De directe radio-uitzending 'Van Harte' van de VARA is een groot succes geworden. De geld inzameling was deze keer be stemd voor de juist gisteren 66 jaar geworden Duitser Ernst Bruno Motzko, een man die in de oorlog bijzondere moed heeft be toond bij het redden en verzor gen van joden. Hij leeft thans in zorgelijke omstandigheden in Essen van een invaliditeitspen sioen van 175 DM per maand. De Duitse overheid heeft al zijn ver zoeken voor een wat hogere uit kering afgewezen. De bedoeling van de VARA was om via de ac tie Motzko van maandelijks 125 DM extra te voorzien. Daarvoor was een opbrengst van 12.000 gulden nodig. Luisteraars brachten echter 63.580 gulden bijeen. Een overgelukkige Motz ko deelde mee het bedrag met lot genoten te zullen delen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15