Sluiting afrit rijksweg A44 stuit op bezwaren Direct contact met artiest heeft veel charme Geëmigreerd raadslid weigert te betalen voor afgewezen bouwvergunning Zeehond weer aangespoeld in Wassenaar 'Lunchtijd de ideale tijd om de liefde te bedrijven' Bloemenmarathon verrast door komst van Algerijnse atleten PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 I Bijdragen: Irene Nieuwenhuyse en Kees van Kuilenburg Oud-directeur Voorschotense Zilverfabriek VOORSCHOTEN/SCHOTEN Vanuit het Belgische Schoten heeft het Voorschotense oud-raadslid S.A.C. Begeer een bezwaarschrift gestuurd naar zijn vroegere ge meente. De oud-directeur van de Zilverfabriek, woonachtig in Scho ten, voelt er niets voor om 1500 gul den te betalen voor een afwijzing van zijn verzoek om een bungalow te mogen bouwen op eigen grond. De bewuste grond ligt in een uit hoek van landgoed Berbice, bij de plek waar het Nicolaespad de Van Beethovenlaan kruist. Het bestem mingsplan verzet zich tegen wo ningbouw op die plek, maar eind 1985 wilden B en W toch een proce dure beginnen waarbij ze vooruitlo pen op een bestemmingplan dat woningbouw wel toestaat. Kort daarop trok Begeer zijn aan zoek in te dienen. Wederom rea geerden B en W positief, maar zet ten niets in werking omdat de nodi ge raadsleden bij de procedure be trokken wilden worden. Dat laatste gebeurde in april dit jaar. In een raadsvoorstel meldden B en W dat de bungalow moet kun nen. Volgens de gemeentebestuur ders heeft het bewuste gedeelte van Berbice een 'meer open karakter' en wordt het door een groenstrook ge scheiden van de Van Beethoven- laan. Summier De gemeenteraad wees het voorstel in april af. Politici eisten dat er eerst een onderzoek komt naar de waar den van het landgoed, de mogelijk heden om die waarden te behouden en de eventuele bouwmogelijkhe den. Over het verzoek van Begeer GRAFITTI - Onbekenden hebben vannacht enkele geparkeerde au to's langs de Laan van Alkemade in Oegstgeest van grafitti voorzien. Op diverse voertuigen werden in zilver grijze letters de initialen CHC ge spoten. Mimiek's Theater organiseert straatfestival in Katwijk aanvaardbaar hoog worden. Een druk die alleen nog maar groter wordt door de ontwikkeling van de wijk Oosthout in Voorhout en het doortrekken van de Jagtlustkade en de ontwikkeling van een nieuwe bedrijventerreinen", aldus direc teur A. Berkhout van de Kamer. Berkhout wijst in zijn bezwaar schrift tevens op het feit dat het openbaar vervoer schade onder vindt van het sluiten van de aanslui ting bij het Klinkenbergerviaduct, hetgeen ook voor de NZH aanlei ding is geweest om bezwaar aan te tekenen. WASSENAAR - De jonge zee hond die gistermorgen op het Wassenaarse strand aanspoelde, is vannacht opnieuw naar de kust gezwommen. Het dier is meegenomen door patrouille rende agenten en heeft de nacht doorgebracht in de autowasbox van het plaatselijke politiebu reau. In de vroege ochtend is het dier overgebracht naar opvang centrum Eco Mare op Texel. Een woordvoerder van de po litie zegt dat de zeehond ver moedelijk zijn moeder is kwijt geraakt en daardoor is ver dwaald. Gisteren werd het dier bij de Wassenaarse Slag ver jaagd door een blaffende hond. Vannacht keerde de zeehond te rug naar het strand en gaven agenten hem de naam 'Ossie'. Een Haagse dierenambulance heeft de zogenaamde 'huiler' naar Den Helder gebracht. Eén van de oud-Hollandse spelen die gisteren voor het raadhuis wer den gehouden: het mastklimmen. (foto Jan Holvast) RIJNSBURG - Dat het voor de diefde nooit te warm is, bleek giste ren op de Rijnsburgse kermis wel uit de grote belangstelling voor de kraam waar de klant via de com puter geheel kon worden geïnfor meerd over zijn of haar mogelijk heden in deze belangrijke mate rie. Hoewel de jongeman achter de balie, wellicht wat moe van de hoge temperatuur en de voorna melijk - vrouwelijke interesse, niet al teveel belangstelling meer voor de eigen kunsten aan de dag kon leggen, dromden de tiener meisjes zich luid giechelend naar voren. Mariska uit Leiderdorp kreeg gistermiddag rond half drie via de computer te horen dat lunchtijd voor haar de beste tijd is om zich over te geven aan de lief de. Haar vriend keek wat ver ward, maar op weg naar de bots auto's gaf hij haar, wellicht als voorschot op de volgende dag, al vast een liefdevol tikje op de bil. Door het warme weer was het gisteren bij de Oranjefeesten min der druk dan in voorgaande ja ren, Toch mochten de populaire onderdelen uit het feestprogram ma zich nog steeds in een goede be langstelling verheugen. Zo was het bij het tonnetjesteken voor het gemeentehuis echt dringen gebla zen. Ruim 150 stoere knapen lie ten zich vol overgave één voor één een kuip water over het verhitte hoofd gooien. Dat de ring niet al te vaak werd gestoken, was voor nie mand een bezwaar. Bij het ringrijden met voorge spannen paarden en pony's was het voor de deelnemers niet ge makkelijk om stil te houden voor de jurytent in de Graaf Flo- rislaan. Daar moest volgens de voorschriften een glaasje jus d'o- range worden genuttigd. Menig glaasje vocht werd royaal mor send over de fraaie voorschoten opgedronken, maar dat mocht de pret niet drukken. De Rijnsburgse feestweek wordt morgen afgesloten. KATWIJK Voorzitter Harry de Reus van Mimiek's Theater zegt het bewust wat aarzelend, enigszins op zijn hoede in verband met de SGP-bezwaren die al rond dit onderdeel van het straattheaterfestival in Katwijk spe len. Maar zijn opmerking is zeker niet provocerend be doeld. "Zelf verwacht ik erg veel van het optreden van de groep La Dolce Vita. Die komen met een parodie op een peepshow uit de tijd van Michelangelo, Leonardo da Vinci en de Commedia del!Arte. Een fantastisch stukje Italiaans theater, dat velen plezier zal doen en zeker niet zal provoceren of schokken. Daar ben ik van overtuigd". De voorzitter van het Katwijkse gezelschap staat voor de volle honderd procent achter het pro gramma van het straattheaterfes tival dat Mimiek volgende week zaterdag bij de opening van de Visserijdagen organiseert. Aan dit evenement doen vijftien groe pen mee en in een tijdsbestek van in totaal zes uur zijn 32 acts te zien. Het evenement wordt om 12.30 uur geopend door cultuur wethouder A.C. Berkheij bij de visserijpoort in de Princestraat. De voorstellingen spelen zich op af op acht verschillende loca ties. "Als je uitgekiend te werk gaat, kun je alle optredens zien", zegt Harry de Reus. "Maar dat is wellicht iets te veel gevraagd van de bezoekers, dan moetje wel een erg groot liefhebber van theater zijn". Het is niet de eerste keer dat de Katwijkse theatergroep letterlijk naar buiten treedt. Drie jaar gele den werd op de Taatedam in Kat wijk al een toneelstuk opgevoerd, verzorgd door een aantal leden van Mimiek. "Maar dit is veel grootser van opzet. Nu zijn alle vormen van straattheater te zien, terwijl het drie jaar geleden be perkt bleef tot alleen straatto neel," legt De Reus uit. De in breng van Mimiek is beperkt tot het organiseren en begeleiden van de gasten. Volgens De Reus waren de be zoekers drie jaar geleden buiten gewoon positief over het pro gramma. "Dan ontstaat het idee om iets groots te brengen, eigen lijk in navolging van de vele Bra bantse en Zeeuwse straattheater festivals. Dat is geweldig om te zien. Bijna elk dorp in Brabant heeft jaarlijks een dergelijk eve nement op het programma staan, met als hoogtepunt het driejaar lijkse Interland Totaal Theater dat bij toerbeurt in een gemeente wordt gehouden. Bij die organisa tie hebben we ook het draaiboek opgevraagd waarvan we voor ons eigen festival gebruik maken". Plank Het idee voor het straattheater festival in Katwijk heeft twee jaar op de plank gelegen. "Pas begin mei van dit jaar hebben we het weer te voorschijn gehaald, maar toen bleek dat we nog maar een korte tijd voor de voorbereiding hadden. Tot voor een maand te rug hadden we bijvoorbeeld nog geen enkele artiest gecontrac teerd. We zijn vervolgens als be stuur zelf onder meer festivals af gegaan om de artiesten te benade ren en een aantal anderen hebben we via organisatiebureaus te pak ken gekregen. Dat werkte prima, want nu hebben we een lijst met deelnemers die borg staat voor kwaliteit, is mijn overtuiging". Het programma is zo breed mo gelijk samengesteld. Zo is er bij voorbeeld muziek, zang, toneel, goochelen, pantomime en caba ret te zien. Alle voorstellingen spelen zich op straat af, met uit zondering van die van de groep La Dolce Vita die in een eigen tent optreedt. "Het aardige van straattheater is dat de bezoekers, of ze nu wil len of niet, bij de voorstelling worden betrokken. "Neem een artiest als Johan Rebergen, die wandelt over straat en is nadruk kelijk met het publiek bezig. Hij benadert ze op een hele gekke manier en op een gegeven mo ment lopen bij de bezoekers de tranen over de wangen van het la chen. Hij lijkt een beetje op Tom my Cooper en brengt zijn act on geveer op dezelfde wijze als deze komiek deed". Voorzitter Harry de Reus van Mimiek's Theater: "Ik sta voor honderd procent achter het programma", (foto Wim Dijkman» Daarnaast zijn er volgens Harry de Reus veel meer leuke onderde len. "Bijna iedereen heeft op tele visie wel eens een vuurspuwer bezig gezien of een fakir op zijn spijkerbed. Die kom je zaterdag ook in de Princestraat tegen en dat is toch heel wat anders dan op tv. Dat directe contact met de ar tiesten heeft geweldig veel char me en spreekt veel mensen aan, is mijn ervaring uit het Brabantse", vertelt de Katwijker. De kosten van het programma bedragen 10.000 gulden, een be drag dat wordt opgebracht door een aantal sponsors. De gemeente Katwijk heeft verder een garan tie-subsidie verstrekt. De Reus is bijzonder te spreken over de me dewerking van de lokale over heid. "Wij waren veel te laat met het aanvragen van vergunningen en de garantie-subsidie, maar dank zij vooral de medewerking van wethouder Berkheij is dat keurig op tijd geregeld". Als het straattheaterfestival in de kustplaats aanslaat wil De Reus het programma in de ko mende jaren verder uitbouwen, naar het idee van Interland Totaal Theater in Noord-Brabant. "Maar daar is veel meer geld voor nodig. Interland Totaal Theater kost bij voorbeeld ruim 40.000 gulden. Maar als je dan ziet wat wij nu voor een kwart van dat bedrag op straat hebben, dan is dat best iets om trots op zijn". Bij het samenstellen van het programma is ook rekening ge houden met de jeugd. Speciaal voor hen is er een kinderhoek waar kan worden gegrimeerd er is een poppenkast en de jeugdi ge bezoekers kunnen zelf in een workshop met toneel of de één of andere vorm van theater aan de slag. Verder treedt ook de oudste artiest van Katwijk, de ruim 90-ja- rige goochelaar Willy Alberto, voor de kinderen op. De vier podia van dit straat theaterfestival staan opgesteld in de Princestraat. Podium nummer één staat naast de vis serijpoort, waar ook de tribunes zijn opgesteld. De andere podia bevinden zich op loopafstand van deze plek. Alle voorstellin gen zijn gratis toegankelijk. Het festival duurt van 12.30 tot 18.00 uur. RIJNSBURG/WASSENAAR - De organi satie van de negende internationale Bloe menmarathon een etappewedstrijd voor rolstoelatleten is verrast door de komst van maar liefst acht Algerijnse rolstoelatle ten naar Rijnsburg. In deze gemeente wordt morgen de proloog van de wheeler-mara- thon, die door Nederland en België voert, verreden. De Algerijnen zijn op het Brusselse vlieg veld Zaventem aangekomen. "Hoe de Alge rijnen van de bloemenmarathon afweten is ons niet bekend", zegt wedstrijdleider W. van Duivenbode. Hij veronderstelt dat de Noordafrikanen bij wedstrijden in Zwitser land van het evenement hebben gehoord. "De Algerijnen hebben zich zelf aangemeld. Eerst ging het om vijf man, later kwamen er nog eens drie bij. Met begeleiders erbij gaat het nu om tien man", zegt Van Duivenbode. groot vraagteken. Ik ken hun capaciteiten niet, maar ze zullen zeker wel vaker aan dit soort wedstrijden hebben deelgenomen. De hittegolf die voor de komende dagen is voor speld, is wellicht in hun voordeel", vertelt de wedstrijdleider. Het aantal inschrijvingen voor de Bloe menmarathon heeft dit jaar een record be reikt. Naast de Algerijnen zijn er deelnemers uit België, de Bondsrepubliek, de Verenigde Staten, Tsjechoslowakije en Italië. Er zijn in totaal 55 aanmeldingen, het oude record staat op 45. "Er is altijd nog een kans dat een paar atleten zich terugtrekken. Dat gebeurt wel vaker. Dat is ook niet zo erg. Vijftig deel nemers is een mooi aantal, veel meer moeten het er niet worden", vindt Van Duivenbode. Hij voorziet logistieke problemen, met na me in de hotels waar de liften vaak niet zijn berekend op zulke grote aantallen rolstoel gebruikers. Ook de verplaatsingen duren langer. Op dit moment verblijven veel atle ten in een Wassenaars motel. wilde de gemeenteraad pas praten als het onderzoek is afgerond en een voorontwerp van een nieuw be stemmingsplan het vooroverleg heeft gepasseerd. Vanuit België laat Begeer weten dat hij niet zozeer protesteert tegen de afwijzende beslissing ('als oud raadslid weet ik hoe zoiets werkt'), maar tegen het geld dat hem dat kost. Welk geschut hij precies in stelling gaat brengen, weet hij nog niet: "Ik moet dat nog verder uit kristalliseren en formuleren. Om de fatale datum voor beroep niet te la ten verstrijken heb ik een summier briefje geschreven". Volgens gemeentesecretaris H. Overbosch is Begeer van het begin af aan meegedeeld dat de kwestie hem maximaal 2000 gulden kon gaan kosten. De legesverordening voorziet in dergelijke bedragen en de eerste ambtenaar verwacht dat Begeer zich er uiteindelijk bij zal neerleggen. Wanneer de man dat weigert, moet de gemeente gaan in vorderen. "En dat zal ongetwijfeld wat gecompliceerder zijn doordat Begeer in het buitenland woont", zegt Overbosch. Begeer weigert op dergelijke ont wikkelingen vooruit te lopen. Naast de plek waar hij wil bouwen, ligt het stukje Berbice waarop vroeger zijn bungalow met 'woon-hooiberg' De oud-directeur van de Zilverfabriek S.A.C. Begeer voor zijn vroegere 'woon-hooiberg' op landgoed Berbice. (archieffoto) stond. Daar wordt nu een groot bouwd door de zakenman die de landhuis met bijgebouwen ge- grond heeft gekocht. SASSENHEIM/OEGST- GEEST Bij Rijkswaterstaat zijn inmiddels dertien bezwaar schriften ingediend tegen het voornemen van deze dienst om de op- en afrit van de rijksweg A44 nabij het Klinkenberger viaduct in Sassenheim te slui ten. Behalve de betrokken ge meenten Voorhout en Sassen heim, maakten ook de provin cie, de NZH, Akzo Sassenheim en aantal particulieren hun be zwaren kenbaar. Ook de Kamer van Koophandel van Rijnland heeft deze week aan de bel ge trokken. Rijkswaterstaat is al een aantal ja ren van plan om de op- en afrit te sluiten. De dienst vindt de situatie ter plaatse te gevaarlijk, vooral nu ook verkeer van en naar de Voor- houtse nieuwbouwwijk Oosthout van deze op- en afrit gebruik maakt. Volgens W. Anemaat van Rijks waterstaat zijn er voldoende op- en afritten bij Sassenheim. "Deze op en afrit voldoet niet meer aan de ei sen van deze tijd", aldus Anemaat. Hij vindt de afslagen bij de Warm- onderweg en het Postviaduct vol doende voor de verkeersstromen van en naar de twee bollengemeen- ten en de kust. Uitbreiding De gemeente Sassenheim meent dat Rijkswaterstaat het bij het ver keerde eind heeft. Volgens de ge meente wordt de afslag steeds be langrijker en kan het Postviaduct niet méér verkeer verwerken. Akzo heeft in haar bezwaarschrift de ar gumenten die twee jaar geleden reeds werden aangevoerd tegen de sluiting nog eens herhaald. Het be drijf vreest dat de afsluiting zal lei den tot een aanzienlijke toename van het verkeer vóór het bedrijf, met alle (brand)gevaar vandien. De Kamer van Koophandel voert in haar bezwaarschrift aan dat de gebrekkige infrastructuur van de Duin- en Bollenstreek niet gebaat is bij de sluiting van de op- en afrit. In het gebied tussen Postviaduct en Wasbeeklaan in Sassenheim wer ken ruim 2500 mensen bij bedrij ven, die een sterke verkeersaans- trekkende werking hebben. "Daar waar thans het verkeers aanbod gelijkmatig over de drie aansluitingen wordt verdeeld, zou bij het afsluiten van de middelste aansluiting de druk op de resteren de twee op- en afritten bij het Post viaduct en de Warmonderdam_on- 1 ontmoetingsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven, aan vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. soosavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marij- Katwijk orgelconcert door Margreeth de Jong. aanvang 20.15 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Noordwijkerhout 1 verkoop expositie olieverfschil derijen van diverse kunstenaars, tot 21.00 uur in De Schelft, Maan- dagsewetering. vrouwenavond Stichting Ho- mosexsualiteit Alphen, vanaf 21.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijkestraat. Katwijk duinwandeltocht over 5, 10, 15 of 25 km, start tussen 9.00 en door de Zuid duinen, ieder uur van 10.00 tot 17.00 uur vanaf De Vriesche Wei. optreden van The Real Dixie Man Band", va 14.00 uur in cen- demonstraties en kanowed strijden door de Katwijkse Red- dings Brigade, van 14.30 tot 16.00 uur op de Boulevard. Leiden Corso-wandeltocht ovr 10, 15 of 20 km. start van 9.00 tot 14.00 uur bij het WV-kantoor. film: 'Het rode huis', over urani- umwinning in het Navajo-reser vaat, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noordwijk open dag bij bloembollenbedrij- ven in Noordwijk en de regio, fiets routes verkrijgbaal bij VVV-Noord- wijk. strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, vistijd van 18.30 tot 21.30 uur op het Noordzeestrand. optreden Egerlènder Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten', van 18.00 tot 21.30 uur op het Vuurtorenplein. Noordwijkerhout verkoopexpositie olieverfschil derijen van diverse kunstenaars, van 11.00 tot 17.00 uur in De Schelft, Maandagsewetering. Rijnsburg kindercorso en Bloemencorso Rijnsburg, start om 10.00 uur van af de veiling Flora. roeiwedstrijden in het Oegst- geesterkanaal, van 10.00 tot 12.00 uur. Bloemenrolstoelmarathon, start proloog om 11.30 uur in de Kerkstraat. Sassenheim spuitbalwedstrijden mmv de brandweer, aanvang 14.00 uur op de Oosthaven. Warmond creatieve zomermarktmet mu zikaal optreden van B.O.W. van 11.00 tot 16.00 uur op het pleintje bij de Pomp. Katwijk openlucht schaken op schaak plein restaurant De Zwaan, aan vang 14.00 uur. Leiden fietstocht Amstel-Drechttoer, over 30 en 65 km, start tussen 8.00 en 12.00 uur bij clubhuis Swifttoer, Roocriburgerweg. koffieconcert door Ronald Brautigam, (piano), van 11.30 tot 13.00 uur in de Stadsgehoorzaal. stadswandeling olv een gids, start om 14.00 uur op het Stad huisplein. film: 'Het rode huis', over urani- umwinning in het Navajo-reser vaat, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noorden excursie door de Nieuwkoopse Plassen, vertrek om 10.00 uur bij vanaf de Loswal (t.o. de RK kerk).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14