TAD LEIDEN Politic bekijkt extra besclieniiiiig rugbyers T 'Wij zijn geen hulptroepen van de politie' Ondergronds toilet Vismarkt weer open s LEIDSCH DAGBLAD Deelname Iers en Brits team aan DIOK-toernooi LEIDEN - De politie onder zoekt of het nodig is extra veiligheidsmaatregelen te treffen tijdens het rugby- toernooi van DIOK op 17 en 19 augustus. De reden hier voor is deelname van teams uit Ierland en Wales. De re cherche bekijkt of er gron den zijn om te vrezen voor IRA-aanslagen. Het toernooi wordt gespeeld op de velden van DIOK aan de Leidse Smaragdlaan. Hoofdcommissaris H. Mostert van de Leidse politie weet nog niet of er extra maatregelen worden geno men. "Momenteel onderzoeken col lega's of de deelnemende ploegen aanleiding geven tot verhoogde op lettendheid". Mostert verwacht vol gende week duidelijkheid te kun nen geven over de vraag of er wer kelijk veiligheidsmaatregelen wor den getroffen. De politie heeft inmiddels ge vraagd of DIOK een schema kan op stellen waarin exact wordt aangege ven wat welke ploeg van kwartier tot kwartier doet. De hoofdcommis saris geeft toe dat dit is gebeurd met het oog op de nationaliteit van de ploegen. "Voor een willekeurig voetbaltoernooitje met louter bin nenlandse deelnemers doen we dat natuurlijk niet". Mostert vergelijkt de situatie tij dens het DIOK-toernooi met die rond sommige Europacupwedstrij den van de voormalige basketbal- ploeg Parker Leiden. "Als indertijd een Israëlisch team naar de stad kwam, waren we ook waakzamer dan wanneer bijvoorbeeld een Rus sisch team kwam". De politie overlegt volgende week met vertegenwoordigers van DIOK. Op de agenda staan de veilig heidsaspecten tijdens het toernooi. N. Langezaal, een van de organisa toren van het toernooi, wil geen commentaar geven op de situatie. LEIDEN - Het ondergrondse toilet aan de Vismarkt wordt nieuw leven ingeblazen. De gemeente en de ex ploitant van het openbare toilet gaan binnenkort om de tafel zitten om over een opknapplan te praten. De bedoeling is dat de 'ondergrond se' voor het einde van het jaar de deuren heropent. Het toilet aan de Vismarkt werd enkele jaren geleden door de ge meente verkocht voor een symbo lisch bedrag van één gulden aan H. Bos, uitbater van het hotel/restau rant Nieuw Minerva aan de Boom- markt. Bos kreeg ook het recht om op het Stadhuisplein een terras te exploiteren. Het toilet werd twee jaar geleden weer gesloten nadat de toiletjuf frouw er de brui aan had gegeven. Het onderhoud liet te wensen over waardoor er voortdurend sprake was van wateroverlast. Er was dus letterlijk sprake van dweilen met de kraan open. De juffrouw zou met tranen in haar ogemzijn vertrokken. Ze wilde wel terugkomen maar on der andere omstandigheden. Die omstandigheden moeten nu veranderen, vindt de gemeente die zelf ook de nodige hinder onder vindt van het ontbreken van een openbaar toilet in de omgeving van het terras op het Stadhuisplein. Ter- rasgasten met hoge nood worden momenteel namelijk verwezen naar de toiletten in het stadhuis. Ook sommige marktkooplui gebruiken, op woensdag, het stadhuis als open baar toilet. Zij zijn verder aangewe zen op de sanitaire voorzieningen in café's en koffieshops in de omge ving. De marktkooplui hebben er de afgelopen jaren ook regelmatig op aangedrongen de ondergrondse bij het Stadhuisplein weer open stellen. Gemeente-ambtenaar W. van Stigt verklaart dat hij en exploitant H. Bos spoedig om de tafel gaan zit ten om afspraken te maken over een opknapbeurt voor de ondergrond se. De twee partijen zijn dit onlangs overeen gekomen. Voorwaarde van de gemeente is dat het zal gaan om een grondige renovatie zodat het openbaar toilet voor lange tijd ge bruikt kan worden. "We moeten met elkaar een goede oplossing vin den, ook voor de financiering, an ders kunnen we het toilet beter weghalen", aldus Van Stigt. "Maar dat is uitdrukkelijk niet de bedoe ling". Volgens exploitant Bos is er een heel leuk plan in de maak. Ook hij zegt er naar te streven dat de zaak spoedig weer netjes is. De gemeente is van mening dat er elders in de binnenstad ook behoef te bestaat aan nieuwe openbare toi letten. Enkele jaren geleden werden er acht oude urinoirs in de stad afge broken. Maar van het plan om nieu we neer te zetten is nog niets terecht gekomen. Volgens gemeentelijke plannen zouden er drie eigentijdse en zeer hygiënische toiletgroepen, Muziek te hard LEIDEN Bij de Leidse politie kwam gisteren een flink aantal tele foontjes binnen van mensen die klaagden over geluidsoverlast. Agenten namen tussen half elf gis terochtend en half drie vannacht een kijkje op negen adressen. In ze ven gevallen werd gesommeerd de knop van de geluidsinstallatie naar links te draaien. Bij een woning aan de Mirakelsteeg en bij een café aan de Decimastraat bleek de rust weer gekeerd toen de politie arriveerde. zogeheten sanisettes, in het stads centrum moeten komen die zowel door mannen als vrouwen gebruikt kunnen worden. Daarnaast zouden er drie ouderwetse urinoirs neerge zet worden van het model 'krul'. Dat ging echter niet door. Het ge reserveerde geld werd uiteindelijk besteed aan de plaatsing van een aantal bushokjes. Gemeente-amb tenaar Verplancke laat doorsche meren dat hij de kans niet groot acht dat er op korte termijn moder ne urinoirs in de stad worden ge plaatst. "Op dit moment is er eigen lijk geen geld voor". Het probleem zit overigens niet alleen in de kosten, maar ook in de plek waar de urinoirs moeten ko men. "Niemand wil zo'n ding voor z'n deur hebben", aldus Verplanc ke. "En je kunt een openbaar toilet ook niet zo ver wegstoppen dat nie mand hem ziet. Over de locatiekeu ze zal het laatste woord dus ook nog niet zijn gezegd". Prins Bijkomend probleem is dat prins Johan Friso als toeschouwer bij de wedstrijden aanwezig is. Woord voerder Bakx van de Rijksvoorlich tingsdienst verwacht niet dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) extra maatregelen neemt om de prins te beschermen. "Als leden van het koninklijk huis in het open baar verschijnen, worden ze altijd vergezeld van een of twee recher cheurs van de veiligheidsdienst". Welke tactiek hierbij wordt gehan teerd, weet de voorlichter niet te melden. "Dat is een kwestie van de beveiligingsdienst, en die komt daarmee natuurlijk niet naar bui ten". De deelnemende ploegen worden van 13 tot en met 20 augustus onder gebracht in verschillende hotels in Leiden en regio. Een woordvoerster van hotel Het Haagsche Schouw weet nog niets van eventuele extra veiligheidsmaatregelen. Ze meldt dat de politie hierover nog geen contact heeft opgenomen. "Tot nu toe hebben we dan ook niet gedacht aan extra bewaking". Overigens is ook nog niet bekend welk team in welk hotel wordt gehuisvest. De Britse ambassade in Den Haag ziet geen aanleiding om zich met de zaak te bemoeien. "Dat is de verant woordelijkheid van de plaatselijke politie. Die dient in te schatten of sprake is van een gevaarlijke toe stand". Volgens een woordvoerster bemoeit de ambassade zich nimmer met de begeleiding van Britse teams, ook niet als zich mogelijk problemen kunnen voordoen. "Men kan zich wel alijd bij ons melden als de problemen zijn ontstaan". Brug Korte Mare LEIDEN - In het bericht over de mogelijke aanleg van een brug over de Korte Mare, dat gisteren in deze krant stond, werd aan het eind ge suggereerd dat de gemeente Leiden veel geld zou hebben voor het on derhoud van bruggen. Hoewel er veel geld wordt besteed aan het op knappen van de vele bruggen in Leiden, is die suggestie onjuist. Het geld, waarover de gemeente jaar lijks beschikt, is onvoldoende om alle bruggen goed te onderhouden. \v~ Meeuwen op daken van gebouwen op het HCG-terrein bij de Zoeterwoudseweg. Meeuwen (2) Ik ben het met ornitholoog Mees (what's in a name) eens: de veelbe sproken door meeuwen veroorzaak te geluidsoverlast valt mee. Het meeste lawaai (toch wel) maken zij tijdens de broedperiode van begin mei tot eind september (dus eigen lijk de hele zomer). Het is waar. Meeuwen zijn prach tige vogels, maar er waren in onze tuin nog meer mooie en minder mooie vogels...vroeger. Ik wil de heer Mees uitnodigen om tijdens mijn afwezigheid in mijn huis te komen wonen, zodat hij dag en (vooral) nacht kan genieten van het meeuwengezang. Bovendien hebben wij dan weer een mees in de tuin. M. Wijker Zoeterwoudseweg 13 Leiden Lezers Schrijven Meeuwen (3) Volgens de vogelkenner Mees houdt hij van het lage, korte en ka kelende geluid. De zilvermeeuw heeft ook andere geluiden en dan wel een frequentie lager. Ik kan mij best voorstellen dat de heer Mees zich afvraagt waarom die mensen zich zo druk maken over 'een paar meeuwen'. Hij woont, zo neem ik aan, niet in het zuidweste lijk deel van de stad. Er is wel degelijk een verschil: meeuwen vanuit je werkkamer of krijsende meeuwen op verschillen de tijden letterlijk en figuurlijk op je dak krijgen. Van geluidshinder rijksweg A4 en vliegtuigen hebben wij geen last, wij hebben al 'watjes in de oren zitten!?' Wat betreft het geluid van een meeuw: ik vind een lijster of merel meer op z'n plaats in een stadstuin dan een meeuw. Deze hoort aanwe zig te zijn op zee en in duinen. Ik ben blij dat de gemeente Lei den aandacht besteedt aan de meeuwenplaag. Wel had mijns in ziens eerst een onderzoek moeten plaatsvinden naar de vraag waarvan de zilvermeeuw voedsel betrekt, voordat acties werden onderno men. Hier ben ik het volkomen eens met de heer Mees. Ik hoop dat de ge meente alsnog contact met hem op neemt over zijn advies. A. Leemans Scarlattistraat 12 2324 BD Leiden Meeuwen (4) lil zijn artikel zegt ornitholoog Mees: "Ik heb nog nooit gehoord Loek Zuyderduin) aanviel zonder dat 'm kwaad werd gedaan". Waarschijnlijk heeft Mees nog nooit The Birds van Alfred Hitchcock gezien. Ik wel. Morgen blindeer ik mijn ramen. Een verontruste bewoner binnen de meeuwenkolonie. C. A. van Wetten Zoeterwoudseweg 17 Leiden Meeuwen (5) Bedrijf stelt bewaldngsdienst Haarlemmerstraat voor LEIDEN - Het ideale beeld van een veilige, schone Haar lemmerstraat heeft operatio neel manager Cees van Don gen van het beveiligingsbe drijf Randon al voor ogen. "Een man loopt op straat, gooit een blikje op de grond, er is niemand die wat zegt. Ié mand fietst, terwijl hij er niet mag rijden. Niemand zegt er iets van. De beveiligingsman doet dat wèl. Hij is de oplet tende burger, met toevallig een uniform aan. Niet meer en niet minder". Van Dongen is namens Randon, onderdeel van Randstad Holding, nauw betrokken bij de moeizame oprichting van een bewakings dienst voor de Haarlemmerstraat. Het bedrijf is door de drie initia tiefnemers (de Haarlemmer straatwinkeliers, de Leidse poli tie en de gemeente) gevraagd een offerte uit te brengen. "Met vijf gulden per dag per winkelier kun nen wij heel goed uit de voeten. Dat zijn toch geen bedragen die een obstakel voor een winkelier kunnen zijn", meent Bart van Hasselt, marketing manager van het bedrijf. De discussie over de oprichting van de beveiligingsdienst duurt al enige tijd. Het is voor kleine winkeliers de enige mogelijkheid om een beveiligingsdienst in huis te halen. In eerste instantie leek een groot aantal winkeliers be reid in de buidel te tasten voor de financiering van de toezichthou ders, maar een enquête van de po litie leverde slechts 23 positieve reacties op. "Van de 235 winkeliers denken er 160: af en toe voel ik me niet veilig. Dat is 70 procent van de middenstanders. Als de helft daarvan wil meedoen, heb je een Van Hasselt en Van Dongen rechtsvan het beveiligingsbedrijf Randon. "Met vijf gulden per dag per winke lier kunnen wij heel goed uit de voeten". (foto wim Dijkman) goed begin. Als je aantoont dat het kan en dat het goed werkt voor de deelnemende winkeliers, dan krijg je vanzelf meer deelne mers", meent Van Hasselt. "De collectiviteit is van belang. Het succes van de beveiligings dienst is daarop gebaseerd. Het moet duidelijk zijn voor winke liers, dat een beveiligingsdienst nut heeft. Als je als winkeliers kunt zeggen: ik doe mijn nering in een omgeving waar we zorgvul dig omgaan met beveiliging, dan is dat goed voor het wel en wee van de winkelstraat". Randon wil met twee of drie kop pels surveilleren. "Het is de be doeling dat de mensen vooral in winkels surveilleren. Ze lopen dan van winkel naar winkel. Hun aanwezigheid op straat heeft een preventieve werking. Bovendien denken we erover bij winkeliers een knop te installeren, zodat ze een signaal kunnen afgeven, waardoor de surveillant weet dat er iets aan de hand is. Het is voor de winkelier een veilig gevoel dat er altijd iemand in de buurt is die snel kan helpen. Bovendien gaat er van zo'n knop, die duidelijk zichtbaar wordt aangebracht, een preventieve werking uit". Het is zaak dat er een minimaal aantal winkeliers meedoet bij het begin. Het is niet alleen van be lang voor de kosten, maar ook voor de werkzaamheden van de beveiligers zelf. "Neem de extre me situatie dat twee bedrijven, elk aan een eind van de Haarlem merstraat zitten, dan zou dat niet kunnen werken. De beveiligers zouden dan meer op straat sur veilleren dan in winkels. Je komt natuurlijk met die surveillance op straat in een grijs vlak. We zijn geen hulptroepen van de politie, willen dat ook niet. Wij treden in principe niet repressief op, maar preventief'. De bewakers zullen wel optre den tegen bij voorbeeld zakken rollers die herhaaldelijk toeslaan op de Haarlemmerstraat. "Als ze weten dat er op een bepaalde plek veelvuldig zakken worden ge rold, zullen ze er extra op letten. En als ze een zakkenroller in de kraag kunnen grijpen, zullen ze dat doen. Niet als een soort poli tieman maar als een burger, die daartoe is gerechtigd. Hun taak is ook signaleren. Als je direct op treedt tegen vernielingen, graffit- ti, wordt het minder. Dat bedrijf van die reclameborden, Publex, wordt er rijk van". Het beveiligen van een winkel straat als de Haarlemmerstraat door een bewakingsdienst is re delijk uniek. "Er zijn natuurlijk winkelcentra die door een bevei ligingsdienst worden bewaakt, maar het is volgens mij voor het eerst dat drie partijen, de gemeen te, de politie en de winkeliers, sa menwerken", zegt Van Dongen, die zelf hoofdinspecteur bij de po litie is geweest. "Op zich past het plan heel goed bij Randon, het tweede be veiligingsbedrijf in Nederland met 1000 werknemers. Wij willen een vernieuwende beveiliger zijn. Wij geloven heilig in dit soort pro jecten. Onze mensen zijn ook meer dan bewaker. Ze moeten dienstverlenend zijn ingesteld, niet agressief zijn. Opgeleide mensen, in het bezit van een EH- BO-diploma en niet te beroerd hun handen uit de mouwen te ste ken". De voordelen voor de winke liers zijn volgens Van Dongen en Van Hasselt overduidelijk. Direct na de vakantie zal Randon ook sa men met gemeente, politie en winkeliers vereniging de midden standers proberen over te halen tot deelname. "Hoe we dat pre cies doen, via een brief of tijdens een presentatie, weten we nog niet. Voor ons staat wel vast dat de informatie helder en duidelijk moet zijn. We moeten de winke liers kunnen vertellen wat we bie den, wanneer we beginnen bij voldoende deelname en wat de kosten zijn", zegt Van Dongen. "Als het aan mij ligt, beginnen we dit jaar nog". De last van de meeuwen zou vol gens de heer Mees overdreven zijn. Maar ja, hij woont niet bij ons in de buurt, dus hij hoort ook niets. Gelukkig hebben wij nog man nen met een baan, maar die willen dan ook wel slapen 's nachts en niet om 5.00 uur wakker worden door het gekrijs. De gemeente laat ons in de kou staan en praat alleen over de Rooseveltstraat. We zien de jonge meeuwen lopen op het dak van de Ireneschool en op de Lammen- schansweg. Noodkreet: Doe hier iets aan ge meente, niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. A. Rietkerk Y. van Beelen W. Houweling p/a Rededastaat 20 Leiden Man (33) zorgt voor onrust met luchtdrukwapen LEIDEN - Een 33-jarige Leidenaar heeft gisteravond voor grote onrust gezorgd onder de bewoners van een flat aan de Topaaslaan. De man dreigde vanaf zijn balkon te schie ten met naar later bleek een lucht drukwapen. Aanleiding daarvoor was dat an dere bewoners van de flat hadden geklaagd over de geluidsoverlast die de man veroorzaakte. De man, die te veel had gedronken, vroeg aan een bewoonster of ze binnen kwam. De vrouw weigerde dat en iemand anders waarschuwde de po litie. Toen die arriveerde stond de man met een wapen in zijn hand. Over de kolf had hij een witte sok gedaan zo dat niet duidelijk was met welk vuurwapen de man dreigde. Agen ten trokken ook hun wapen en eis ten dat de man zijn wapen zou neer gooien. Dat weigerde hij, waarna de agenten dekking zochten achter de dienstauto. Toen eqkele ogenblik ken later meer agenten arriveerden, gooide de man het wapen over de balustrade. Hij werd geboeid afge voerd naar het bureau. Hem wordt bedreiging met openlijk geweld ten laste gelegd. LEIDEN - Een 22-jarige Leidse vrouw is woensdagavond aange rand bij het benzinestation aan de Lammenschansweg. De man nog onbekende man vroeg daar de weg aan de vrouw. Toen zij hem ant woord wilde geven, pakte hij haar beet. De vrouw begon volgens de politie te gillen en te schelden waar op de man haar los liet. Hij reed weg in een rode auto. De vrouw heeft aangifte gedaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13