Gijzelaars in Trinidad vn j gelat en Iraakse invasie scherp veroordeeld Rebellen geven zich over Duitse hereniging maakt eind aan ruzie over postzegel-schat van twee miljoen Suriname: concessies voor vredesakkoord Liberia roept hulp VN in Nederlandse ambassade Kuwayt in de vuurlinie Bulgarije kiest na vijf rondes met-communistische president DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Van onze correspondent GRONINGEN - De eenwording van de beide Duitslanden later dit jaar maakt een einde aan een jaren lange diplomatieke oorlog tussen de DDR en de Bondsrepubliek met als inzet een postzegelschat glas en lood, enkele maanden Reading in de staat Pennsylvania, twee miljoen gulden. Het gaat vóór de capitulatie naar de staat Hij was in de oorlog Amerikaans le- acht zeldzame postzegels uit de Beieren waren overgebracht. Daar ger-kapitein in Duitsland geweest. te zich hiertegen en eiste de postze gels zelf op. De Amerikanen kon den geen partij kiezen; zij wilden de lieve vrede bewaren. Overleg op departementaal ni veau sloeg om in een regelrechte di- plomaten-oorlog, die ruim tien jaar tionaal schandaal. Het Amerikaan- woeddeTot vorige week een woord- ministerie van buitenlandse ken nam de postzegelschat als af- Hawaii, Brits werden de kostbare kunstwerkjes- De politie ondervroeg Sweeny komstig van diefstal in beslag, i Mauritius, die vóór de in-miniatuur in het geheim opgesla- de herkomst van de postzegels, droeg deze over aan het nationaal voerder van Buitenlandse Zaken spontaan naar buiten bracht, dat de postzegelschat na de eenwording Tweede Wereldoorlog de pronk- gen in een afgedankte myn. Bij in- De ex-militair vertelde dat hij de douane-depot in Philadelphia. stukken v museum. Na de overgave zi's in 1945 bleken ze spoorloos dwenen te zijn. i het Duitse Post- spectie bleek de mijn echter leeg: de kostbaarheden i der postzegelschat was weg. had gekregen Dertig jaar later werd de mysteri- paar. Dit als geschenk omdat hij tot verdwijning opgehelderd. De het bevrijdingsleger behoorde, al- Uit officiële stukken die de Geal- door hun zeldzaamheid zeer dure dus Sweeny. lieerden bij de verovering van Ber lijn in 1945 hadden gevonden, werd duidelijk dat de klassieke zegels, veilig beschermd achter een i 1945 in Duitsland Inmiddels hadden de regeringen bejaard echt- van de DDR èn de Bondsrepubliek via officiële verzoeken rikaanse regering ieder aanspraak gemaakt op de kostbare zegels. De iDR claimde de schat omdat het zegels doken in 1976 op in de Vere- De politie geloofde echter niets nigde Staten, waar ze ter verkoop van dit verhaal, en de postzegel-af- toenmalige Duitse Postmuseum werden aangeboden. De verkoper faire groeide door de vele publici- zich in het na-oorlogse Oost-Berlijn bleek Dennis E. Sweeny uit de stad teit in Amerika uit tot een interna- bevond. De Bondsrepubliek verzet- beide Duitslanden zal worden [overgedragen. En Dennis E. Sweeny? Hij stierf in 1980, zonder op zijn verhaal over de Ame- de herkomst van de zegels te zijn te ruggekomen. Zijn erfgenamen zijn echter goed af, want waarschijnlijk krijgen zij de 100.000 gulden belo ning, die de Bondsrepubliek vóór de ontdekking van de zegels in 1976 voor de vinder heeft uitgeloofd. Van onze correspondent Rob Sprenkels MEXICO-STAD - De radicale moslims die sinds vrijdag nacht het halve kabinet vasthielden van de Caribische staat Trinidad and Tobago hebben zich gisteren overgegeven. De regering zegt dat er geen enkele toezeggging is gedaan in ruil voor de vrijlating van de 46 gijzelaars. De 136 rebellen worden allen berecht. Premier Arthur Robinson, wiens af treden werd geëist, blijft aan. Yasim Abu Bakr, de leider van de radicale moslimsekte, was de eerste die zich overgaf. Hij verscheen op de stoep van het televisiestation dat de rebellen sinds vrijdagnacht be zet hadden gehouden, en legde zijn geweer op de grond. Daarna kwa men een voor een de gijzelaars naar buiten, gevolg door ruim zestig aan hangers van Abu Bakr. Als een laatste eerbewijs aan hun leider leg den zij hun wapens aan zijn voeten, bovenop het zijne. Bij het zogenoemde 'Red House', het parlement van Trinidad en To bago, was de situatie toen nog ge spannen. Woordvoerders van het le ger zeiden dat ze zouden ingrijpen als de gijzelaars, onder wie zeven ministers, niet snel zouden worden vrijgelaten. Binnen waren af en toe schoten te horen. Maar precies op het moment dat de situatie echt uit de hand dreigde te lopen, versche nen de gijzelaars. Robinson had dinsdag, kort voor zijn vrijlating, aan een lokale radio zender gemeld dat hij op aandrin gen van de rebellen was afgetreden. Ook bevestigde hij toen dat de waarnemende president Emmanu el Carter een amnestie voor de mos lims had ondertekend. Maar die af spraken hebben volgens de autori teiten geen enkele 'juridische waar de' omdat ze met een pistool op het hoofd waren afgedwongen. De tragedie is voorbij nu de mos lims hun actie hebben opgegeven. Maar de wonden die achterblijven zijn diep. Gebruikmakend van alle chaos hebben plunderaars de afge lopen dagen hele winkestraten in de hoofdstad Port of Spain in ware ruï nes veranderd. Alle ziekenhuizen zijn overstroomd met slachtoffers. Het totaal aantal doden wordt ge schat tussen de 200 en 300. Bij de couppoging zelf kwamen tien men- het leven, inclusief een par lementariër die gisteren in een zie- Minister Winston Dookaran on- kenhuis overleed aan zijn verwon- derstreepte vannacht nogmaals dat dingen. er geen enkele concessie aan de re- De dramatische gebeurtenissen bellen is gedaan. Dookaran was de hebben blijk gegeven van ernstige afgelopen dagen opgetreden als de sociale spanningen in het vanwege vervanger van premier Robinson, de olie redelijk welvarende Trini- die zelf tot dinsdag door de moslims dad and Tobago. Gevreesd wordt was vastgehouden. Hij vertelde dat dat veel buitenlandse investeerders alle rebellen voor de rechter worden en ook de nodige nationale zaken- gedaagd, en dat Robinson gewoon mensen snel hun heü elders zullen zal aanblijven. zoeken. Van onze correspondent Marie-Annet van Grunsven PARAMARIBO De Surinaamse van die rurale eenheden" en e« regering houdt niet langer vast aan aantal "observatieteams". Die mo het vredesakkoord van Kourou, dat ten toezicht houden op de ontwape- vorig jaar juli werd gesloten met het junglecommando. Dit blijkt uit uit latingen van minister Willy Soemi- ta, de coördinator van de regerings delegatie die nieuwe vredesge- sprekken zal voeren met het jungle commando. Soemita denkt wel dat "delen uit het Kourou-akkoord" opnieuw ter ning van illegale strijdgroepen. Frankrijk vindt dat Nederland de "derde weg" moet betalen. "Wij hebben de kennis, de Hollanders hebben de financiële middelen", al dus de toelichting. Inmiddels heeft de tweede man het junglecommando Johan s gesprekken te zien". Op ver zoek van commando-leider Ronnie Brunswijk is de gespreksronde in het Frans-Guyanese Cayenne twee sprake komen. Maar bovenaan de Castro al laten weten "niets^in de agenda staan demobilisatie en de inlevering van wapens. In het omstreden Kourou-ak koord was een bepaling opgeno- men waardoor het junglecomman- dagen uitgesteld, omdat hij do kon worden ingelijfd in het poli- tijd nodig had voor de voorbereidin- tiekorps. Zowel het Suriaamse le- gen. ger als de opstandige Toekayana-in- dianen hebben zich hiertegen ver zet, zodat het Kourou-akkoord niet kon worden uitgevoerd. Soemita: "We moeten afstand doen van het verleden". Beruchte centrale Tsjernobyl dicht MOSKOU (Rtr) - Het Oekrainse parlement heeft gisteren met grote meerderheid besloten dat de beruchte kerncentrale in Tsjernobyl dicht moet. Verder namen de afgevaardigden een wet aan die moet leiden tot een nieuw energiebeleid en het ge bruik van atoomenergie overbo dig moet maken, zo meldde het Oekrainse persbureau RPI. De Oekrainse regering moet van het parlement voor 1 de cember met een plan komen voor sluiting van de centrale. Vice-premier Konstantin Masik liet de. afgevaardigden weten dat het zeker tien tot vijftien jaar duurt voordat een alternatief energiebeleid volledig kan wor den uitgevoerd. Momenteel staan er vijftien kernreactors in de Oekraine, drie zijn nog in aanbouw. De regeringsdelegatie heeft op voorhand Franse plannen afgewe zen voor oprichting van "rurale een heden", NAIROBI/NEW YORK (DPA/Rtr/AFP/UPD - Naoat rege- »n een groot deel De VN mengt zich normaliter niet i de interne conflicten in een land, aar wijkt hiervan soms af op hu- hoofdstad Monrovia heroverd had- manitaire gronden. Functionaris- den op de rebellen, verklaarde pre- sen van het Amerikaanse ministerie soort plattelandspolitie sident Samuel Doe gisteren in een van buitenlandse zaken hebben onder leiding van Franse legeroffi- vraaggesprek met de Britse staats- dinsdag verklaard voorstander te eieren. De Franse autoriteiten heb- omroep BBC "tot de laatste man" te zijn van een staakt-het-vuren onder ben hierover een lijvige nota inge- zullen doorvechten. Tegelijkertijd auspiciën van de VN, omdat ge- Trinidad overgaven diend. Politietaken, wederopbouw, heeft de Liberiaanse ambassadeur vreesd wordt dat opvang van evacuees en omscho- i het ling zouden volgens de Franse rege- r Perez de Cuellar hulp gevraagd bestrijdende rebellenlegers (foto afp) ring moeten worden geleid door vijf 'Vier ministers DDR-kabinet actief voor Stasi' dienst Stasi gewerkt, de Westduitse krant Die Welt waren de vier als informant of als full-time medewerker voor de Stasi actief. Het blad noemde de ministers niet bij naam, maar meldde wel dat twee van hen tot de CDU/partij van premier Lo- thar de Maizière behoren. De an dere twee zijn een sociaal-demo craat en een liberaal. Volgens de krant kwamen de gegevens over de vier aan het licht na een onderzoek van alle 400 parlementsleden en acht mi nisters. De Maizière bleek bij dat onderzoek geen banden met de Stasi te hebben. In het weekeinde meldden de media dat 24 parlementsleden van de CDU voor de Stasi ge werkt hebben. De in Oost-Ber lijn verschijnende krant Der Morgen baseerde zich op een brief van CDU-partijvoorzitter Guenther Krause aan de 24, waarin hij hun vraagt in een toe komstig Duits parlement geen "belangrijke posities" te aan vaarden. Krause heeft het be staan van de brief ontkend. r ernstig was. Maar dat we ders die hier wonen en werken ge- zelen onze mensen scherp veroordeeld. De Verenigde zouden komen.... De Nederlandse Staten waren snel met een scherpe ambassade ligt pal tegenover het regelrechte oorlog terecht adviseerd binnen te blijven. Geluk- brengen. "Minister Van den Broek Eenheid (OAE). afkeuring. Een woordvoerder het Witte Huis verklaarde dat de r gering-Bush bekijkt hoe de VS paleis van de emir. En vanochtend is daar hevig gevochten. Ook wij hebben in de vuurlinie gelegen kig is hier ook de vakantieperiode aangebroken, zodat veel moeten reageren. Daarbij wordt het gebouw is door enkele kogels ook een militair ingrijpen niet uitge sloten. De Verenigde Staten geraakt. Niemand waagt zich bui ten de deur". "Wel heb ik door het raam gezien Buitenlandse Zaken 1 - - ochtend nog niet bereikbaar voor het land al uit zijn. Overigens heb- commentaar. Volgens een woord voerder van de minister maakt de Nederlandse regering zich ernstig zorgen over de situatie in het Mid- bij de oplossing van het bloedige Charles Taylor en Prince Johnson, conflict. De Economische Gemeenschap van Westafrikaanse Staten wijdt Volgens VN-woordvoerder Fran- maandag in Banjul, de hoofdstad van Gambia, een mini-top aan de burgeroorlog in Liberia, zo is uit be de trouwbare bron vernomen. Perez de Gisteren werd in Monrovia nog De secretaris-generaal hevig gevochten. De regeringstroe- met regeringsleiders pen heroverden onder meer de wijk waar de ministeries van financiën en van defensie liggen en de ambas- sadewijk. Sois Giuliani heeft Liberia niet een bijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd, persoonlijke inzet Cuellar. overlegt van de buurlanden van Liberia en veiligheid te met de Organisatie voor Afrikaanse ben we nog geen berichten binnen gekregen over eventuele Neder landse slachtoffers, 'Volgens de eerste secretaris den-Oosten, wordt er vooralsnog niet gedacht De Arabische landen bewaren imiddellijke en onvoorwaardelij- hoe Iraakse troepen de lijken 1 ke terugtrekking van alle Iraakse Kuwaytse soldaten op vrachtwa- troepen", aldus de woordvoerder, gens smeten en afvoerden. Via de "Wij dringen er bij de hele interna- telefoon hebben we de Nederlan- rustig wordt, dan zullen we niet a tionale gemeenschap op aan deze schandelijke daad van agressie te veroordelen". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker verklaar de in een vliegtuig op weg naar Mongolië, dat hij zijn Sovjet-collega Sjevardnadze heeft gevraagd om de export van wapens naar Iraq on- - - -- middellijk stop te zetten. Baker wil- gisteren de eerste niet-communisti- dat Bulgarije: "een vredige ontwik- de niet zeggen hoe Sjevardnadze op sche president gekozen sinds de keling naar democratie" zal door dat verzoek reageerde. Maar Sje- Tweede Wereldoorlog. Oppositie- maken, reageerde. Maar Sje- - niet blij te horen leider Zeliu Zhelev kreeg aard snel veranderen. We wachten horen beiden tot de Arabische nog even af. Maar als het niet snel reld. Kuwayt heeft Arabische lan den gevraagd om steun. Irak ver klaarde dat inmenging door andere landen ertoe zal leiden dat Kuwayt in "een kerkhof' wordt veranderd. Ook Israël reageert voorlopig niet op de gebeurtenissen. Zoals bekend heeft de Iraakse leider Saddam Hussayn enkele weken geleden nog gedreigd de helft van de staat Israël te vernietigen m« pens. Irak beschikt over raketten de lange afstand, DEN HAAG (GPD) - Bulgarije heeft ment verklaarde Zheley te hopen teTer^figen met^chemische vardnadze dat Iraakse troepen Kuwayt de ronde binnengevallen'aldus Baker, voi- zingen 284 gens wie "intimidatie niet de ma nier is om problemen op te lossen". De Amerikaanse marine, die Irak de 2 Buitenland kort Zuid-Afrika ANC-leider Nelson Mandela de presidentsverkie- 19 stemmen van het uit 400 zetels bestaande parle ment. De verkiezingen volgden op het nog "terzijde Ifond "in'de ooriog'të: aftreden van president Petar Mla- gen Iran, heeft op het moment zes «jenov die zich 6 juli terugtrok na- oorlogsschepen in het gebied. De dat bekend was geworden dat hu m schepen waren de afgelopen week december tanks wilde inzetten te met de directe deelname van de politieke oppositie". chemische explosieven kunnen brak. Vier opvarenden worden vermist. Het schip bevond zich 340 mijl ten worden vervoerd. oosten van Cape Cod. anti-regeringsgezinde de monstratie. De 55-jarige Zhelev, die voorzitter het Verbond van Democrati- bezig met oefeningen, samen met Êen de marine van de Verenigde Arabi sche Emiraten. In de Indische Oceaan, tenminste 1200 kilometer van Kuwayt verwij- sche Krachten, slaagde er n derd, bevindt zich nog een flinke moeizame verkiezingsrondes de Amerikaanse vloot. Het vliegdek- vereiste tweederde meerderheid te Zuidafrikaanse president Frederik schip Independence' leidt die behalen. Hq was de enige kandidaat de Klerk hebben gisteren de lucht vloot. Vanaf de Independence kun- 4 gevechtsvliegtuigen worden in geklaard voor de besprekingen die op 6 augustus in Pretoria worden gehouden. Mandela gaf gisteren zijn drie uur durend gesprek met de buitenlandse zaken liet president een verklaring uit, waarin ste|gjjp" hij zegt er van overtuigd te zijn dat gen de 'gesprekken op 6 augustus goede sfeer zullen voortgaan', nadat alle partijen hun kandidaten hadden teruggetrokken om de pat stelling te doorbreken. De verkie zing van Zhelev, een filosoof, wordt gezien als een compromis tussen de ste reactie weten "de ontwikkelin- oppositie en de communisten, die gezet. Het Nederlandse ministerie Kuwayt met grote bezorgd heid te volgen". De Nederlandse ambassade officieel socialisten heten. Hoe wel de socialisten in juni de meer derheid in het parlement kregen, Kuwayt heeft een tijdje in de vuurli- heeft premier Lukanov herhaalde- gelegen. In het spervuur hebben lijk verklaard niet aan het hoofd te Uranium De Europese Commissie heeft gis- enkele kogels het gebouw geraakt, willen staan - - - De Nederlandse ambassadeur, drs. staat. Veling, verklaarde dat de schoten- Tot c teren een Westduitse firma vier maanden onder een soort cura tele gesteld voor wat betreft het vei- ligheidstoezicht. Door toedoen van deze dochteronderneming van Sie mens zijn twee vaten met 129,5 kilo zwak verrijkt uranium volledig on gecontroleerd met een vliegtuig de oceaan overgegaan naar de VS. Het is voor het eerst dat de commissie gebruik maakt van deze bevoegd heid. Vliegtuig neergestort visseling in intensiteit is afgeno- lev nauwelijks bekendheid men, maar dat nog steeds schoten te garije. Als leider van de oppositie leider in februari van dit jaar een ge- horen zijn. nam hij enkele maanden geleden sprek met het krantje Nadezjda, om In Kuwayt verblijven ongeveer deel aan de rondetafel gesprekken een aantal zaken recht te zetten. Wat 120 Nederlanders, voor het meren- met de communisten. De akkoor- betreft de vermeende drie Merced- deel vakantiegangers. Volgens de den leidden uiteindelijk tot ingrij- essen was hij kort: "Ik rijd eerste secretaris van de Nederland ambassade in Kuwayt, J. Da- x, werd het personeel vol komen verrast door de Iraakse in- gelopen juni. :nde economische en politieke jaar oude Lada-Combi met ver hervormingen, inclusief de eerste woeste wielkasten. Ik vraag me af vrije verkiezingen sinds 58 jaar, af- hoe ik hem dit jaar door de autokeu- val. "Uiteraard wisten we dat de s Meteen na het tellen van de stem- verder dat hij geen huis bezit, Een Sovjet-toestel met zeker dertig ONTSLAG VICE-PREMIER IN boord is gisteren a koos Zhelev als gebaar v zoening de vroegere minister 1 binnenlandse zaken en socialist, Se- huis buiten de stad, DIA - De Indische premier V.P merdzhiev tot vice-president. In vlucht van Jere- Singh heeft vice-premier Devi Lal z«n eerste toespraak tot het par\e- Stepanakert, de ontslagen. Hiermee is de coalitiere- HILVERSUM - Over Zheliu Zhe lev, de nieuwe president van Bulga- vijf rije en leider van de Bulgaarse Unie van Democratische Krachten (UDK), deden eerder dit jaar de wildste geruchten de ronde. Zhelev zou maar liefst drie Mercedessen bezitten, zijn twee dochters zouden in de Verenigde Staten studeren op kosten van de Amerikaanse ambas sadeur in Sofia, hij zou er lijfwach ten op na houden die hij ieder 25 dollar per dag zou betalen, en zyn organisatie UDK zou eerder dit jaar drommen betogers op de been heb ben gebracht door elk van hen 15 dollar toe te stoppen. Omdat hij zijn buik vol had van jaar geleden genoot Zhe- dergelijke zwartmakerij gebruikte Bul- de 55-jarige voormalige oppositie- ring moet krijgen". Zhelev vertelde woonruimte huurt geen eigenaar hoofdstad de Armeense enclave Na- gering van Singh in grote proble men gekomen. Singh beschuldigde de voormalige premier van de staat LONDEN (GPD) - Bij een trein botsing in Engeland zijn gisteren ders zijde Het voormalige boegbeeld van Bulgaarse oppositie werd op maart 1935 geboren in het dorp Ve- volgens hem jjeuit selinovo. Zowel van vaders als hij wig tus- Zhelev in 1953 (het jaar van Stalins etnische Turken en Bulgaren te dood) aan een studie filosofie i Bulgaarse drijven. In een land waar de verhou- fia, die hij in 1958 succesvol afrond- geluk hebben overleefd. De plaats Haryana de "regels van collectieve meer dan veertig mensen gewond komaf. "Ik zeg dat niet omdat het ding tussen de Bulgaarse meerder- de. In dat jaar keerde hij terug r het Jakovlev-toestel van de verantwoordelijkheid" te hebben geraakt, van wie vier ernstig. Het beschamend zou zijn om van Turk- heid en de Turkse minderheid aller- zijn geboortedorp waar hij plaatse luchtvaartmaatschappij Aeroflot geschonden. Het gedwongen neerstortte, ligt niet op de vliegrou- trek van de invloedrijke boerenlei- kende oorzaak toen ongeluk gebeurde door nog onbe- se origine te zijn", aldus Zhelev, minst vlekkeloos is, kunnen derge- lijk secretaris werd van de te. Mogelijk kon het vanwege de der heeft de stabiliteit van de mist niet landen en is van de koers derheidskabinet van Singh onder- het station Tonbridge Reading (bij keerde rail terechtkwam, trein uit overv .gal eens wordt beweerd lqke geruchten een zeer effectief nistische jeugdorganisatie. Turkse afkomst is. Die middel zijn om een politieke tegen- Drie jaar later trok Zhelev op- •nden) op een ver- bewering, en dat deUDK door Zhe- stander uit te schakelen. nieuw naar Sofia om zich verder in Na de middelbare school begon de filosofie te bekwamen. Het feit dat hij levs afkomst pro-Turks is. wordt dat hij het leninisme kritiseerde, kostte hem niet alleen het lidmaat schap van de communistische par tij, maar leverde hem ook het ver bod op nog langer in Sofia te wo- De laan uitgestuurd Zeven jaar lang bracht hij buiten de hoofdstad door. Die tijd vulde hij onder meer met het schrijven van boek over het fascisme. Omdat hij een filosofische werkkring wel kon vergeten ging hij werken als so cioloog. Uiteindelijk belandde hij in 1975 bij het Cultureel Instituut van de Bulgaarse Academie van Weten schappen. Begin vorig jaar werd hij daar echter de laan uitgestuurd omdat hij zich had aangesloten bij de op positiegroep Glasnost en Democra tie. De daaropvolgende zes maan den zat Zhelev zonder werk maar op 15 december 1989, een maand na de president en partijleider To- dor Zjivkov, kreeg hij zijn baan te lg- Maar hij was steeds meer bij de .litiek betrokken geraakt. Zhelev leidde als voorzitter van de opposi tie een delegatie die met de commu nisten besprekingen ging voeren over hervormingen. Deze mondden uit in de rondetafel-akkoorden die de weg vrijmaakten voor de eerste vrije verkiezingen in 58 jaar. In juni wonnen de communisten, die nu socialisten heetten, de meer derheid van de stemmen. Volgens waarnemers waren de verkiezingen weliswaar chaotisch, maar eerlijk verlopen. De socialistische premier Lukanov stuurde ondanks de over winning aan op een coalitie met de UDK, omdat hij geen voorstander was van een een-partij staat. Het feit dat Zhelev's kandidatuur uiteinde lijk gesteund werd door de socialis ten, wijst op de verzoenende hou ding aan beide zijden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7