Verzekering ziektekosten onnodig duur Hitte nogniks 9 FNV hekelt plan Simons: Illegale kampeerders druipen zonder al te veel problemen af Achttien gevangenen met Tuberkelbacterie besmet intrcxtuin DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 BINNENLAND PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - De vakcentrale FNV vreest dat uitvoe ring van de plannen van staatssecretaris Simons (volksge zondheid) om het stelsel van de ziektekostenverzekering te wijzigen, vele honderden miljoenen duurder gaat uitpak ken dan het huidige stelsel. De hele operatie wordt onnodig duur, zo meent de organisatie, door de verschillende nominale premies die worden gehanteerd door de mo gelijkheid om eigen risico's te ne men en door het zogeheten restitu- tiestelsel(waarbij de patiënt eerst zelf de rekening krijgt en die vervol gens bij de verzekering declareert). Op die manier lopen de administra tie- en beheerskosten snel op zodat het nieuwe stelsel per saldo duur der wordt, zo schrijft de FNV in een brief aan de Tweede Kamer. Oost-Europa nieuwe markt voor gestolen huurauto's. HOOFDDORP (GPD) - Steeds meer in ons land gestolen huurauto's ver dwijnen naar landen in Oost-Euro pa. De ruimere openstelling van de grenzen en de snel afnemende dou anecontrole maken het voor de ge organiseerde misdaad simpel om een dure huurwagen te verhande len in Oost-Duitsland, Polen of de Balkan-staten. Een woordvoerder van Budget Rent-a-car, dat met ruim 2300 auto's de beschikking heeft over de groot ste vloot van huurauto's in ons land, schat dat van elke duizend auto's die naar Polen worden uitgevoerd, er honderd zijn gestolen. Een deel hiervan betreft de topmodellen van de verhuurbedrijven. De grote on dernemingen geven al geruime tyd geen auto's meer mee aan Joegosla- De branche voorziet een toene mende verschuiving van deze vorm van criminaliteit in oostelijke rich ting, wanneer in 1992 ook de grens controles binnen West-Europa ver vallen. Het wordt dan, zo vrezen de verhuurders, nog gemakkelijker om verduisterde auto's uit Neder land naar het Oostblok te sluizen. In overleg met de Centrale Recherche Informatiedienst en de verhuurdes- kundigen van de Bovag trachten zij zich hiertegen te wapenen. De vakcentrale constateert dat veel van de nieuwe maatregelen die Simons voorstelt nu al bij de parti culiere verzekeringsmaatschappij en gebruikelijk zijn. Maar de admi nistratiekosten van die verzeke ringsmaatschappijen pakten dub bel zo hoog uit als die van de zieken fondsen, zo waarschuwt de FNV. De particuliere ziektekostenverze keraars waren in '88 voor hun 4,1 miljoen verzekerden 683,5 miljoen kwijt. De ziekenfondsen hadden voor ruim twee keer zoveel verze kerden (9,1 miljoen) ongeveer het zelfde bedrag nodig. De FNV wijst er ook op dat het in nen van de1 nominale premies steeds meer geld gaat kosten. Op dit moment is al in ruim 95.000 gevallen een incassobureau ingeschakeld om die achterstallige premies bin nen te krijgen. Als die nominale pre mie hoger komt te liggen (op gemid deld 35 gulden per maand in plaats van 15,50) stijgen dit aantal en de in cassokosten ongetwijfeld fors, voorziet de FNV. Voorts heeft de vakcentrale grote bedenkingen bij de concurrentie tussen verzekeraars die straks een centrale plaats krijgt in het nieuwe stelsel. De FNV vreest dat daardoor de planning en goede spreiding over het land van allerlei voorzie ningen in gevaar komt. De vakcentrale ziet meer in uit bouw van het huidige ziekenfonds systeem: een eenvoudige inning van de premies (zonder nominale premies) door de belastingdienst, geen restitutiesysteem maar een systeem waarbij de hulpverlener di rect met de verzekeraar aflevert. En geen concurrentie maar een ver plichte regionale samenwerking tussen de verzekeraars om de kos ten in de hand te houden en het aan bod te plannen. Overigens is de vakcentrale het met grote delen van het plan Si mons roerend eens: vooral de invoe ring van een brede basisverzeke ring voor de hele bevolking acht de vakcentrale een prima zaak. HAAMSTEDE (GPD> - Door ge meente en rijkspolitie belaagde kampeerders op de Schouwse fruitgaard In den Boogert hebben gisteren na urenlang geharrewar morrend hun spullen gepakt. De uiteindelijke 'vrijwillige' aftocht van een tiental vakantiegangers verliep gladjes toen eenmaal dui delijk werd dat het de gemeente ernst was. "Wij zijn nette mensen met kinderen en geen actievoer ders die het op een handgemeen willen laten aankomen", aldus de naar elders verwezen J.C. Kuiper uit Rotterdam. Zeven gewraakte boventallige caravans en tenten zouden onher roepelijk met bijstand van de po litie van het terrein worden weg gesleept, had wethouder G.J.W. van der Salm van Westerschou- wen de protesterende kampeer ders al in de vroege ochtend na drukkelijk te verstaan gegeven. Aan zijn toevoeging 'Ik vind dit zelf ook een rotklus' werd overi gens geen geloof gehecht, bleek uit het eensgezind afkeurende commentaar van de voor de wo ning van kampeerbaas en fruitte ler N.A. Dambruin verzamelde menigte vakantievierders. De kampeerders zwichtten ten slotte nadat Dambruin zélf na een laatste gesprek met de wethouder, eieren voor zijn geld had gekozen. Hij vatte de nederlaag lakoniek op en wist de verhitte gemoede ren te kalmeren met het aanbie den van rijpe pruimen, die zowel bij de uit de bongerd veijaagde kampeerders als de op enige af stand in de schaduw toeziende vertegenwoordigers van de ster ke arm en gemeente gretig aftrek vonden. "Ik heb jullie allemaal even lief. Alleen begrijp ik nog steeds niet dat de gemeente zich zo druk maakt. Wat zijn nu zeven caravans in een gemeente als Westerschouwen met wel tien duizend caravans", betoogde Dambruin bezwerend. Toen wethouder Van der Salm na zo'n anderhalf uur van zijn post in het gemeentehuis terug keerde om zich van de ontwikke lingen na zijn aanzeggingen op de hoogte te stellen, waren de tot vertrekken genoopte kampeer ders al grotendeels bepakt en be zakt. Zijn lichtjes uitgedunde fruitgaard overziend moest Dam bruin erkennen dat het aantal ver trekkers hem tenslotte niet tegen viel. De uitkomst van enig moei zaam cijferwerk leverde op dat een van de tot verkassen gedwon gen gezinnen een onderkomen in Dambruins kamphuis op In den Boogert heeft gevonden. Het echtpaar P. Koliing uit Leidschendam was al lang blij met het vooruitzicht op een door Dambruin geregelde standplaats in een nabijgelegen fruitgaard. "En enkele andere mensen zou den toch al vrijdag naar huis ver trekken, die zijn dus in arren moede maar een paar dagen eer der opgestapt". De heer H. IJzerman uit Wa penveld bij Heerde had zwaar de pest in. "Een klap in ons gezicht, want we hebben nog anderhalve week vakantie voor de boeg. Wat we gaan doen weten we nog niet. Dambruin is in overtreding, maar wij worden gestraft". Uit solidariteit met de 'boven talligen' hadden ongeveer tachtig 'legale' kampeerders de doorgang naar de illegale standplaatsen achterin de fruitgaard op een lu dieke wijze geblokkeerd met au to's en tafels waaraan gezamen lijk ontbeten werd. Dat overigens opgewekte ontbijtbuffet, in de al vroeg warme zomerzon, speelde zich af onder een spandoek met de tekst: Welkom in Zeeland. Maar dat is duidelijk niet meer waar, oordeelde Ad Wonders uit Veghel, die niet verheelde zich 'gelukkig tot de legalen' te kun nen rekenen. Wethouder Van der Salm was tevreden over de geweldloze af loop. Desgevraagd signaleerde hij nog één illegaal op een cam ping staande caravan. "Het klinkt misschien kinderachtig, maar ook die moet weg. Westerschou wen heeft gekozen voor een zorg vuldig beleid, in samenspraak met de recreatie-ondernemers". MAASTRICHT (GPD) - Een 28-ja- rige man uit Heerlen is gisteren door de rechtbank in Maastricht, hoewel hij op 21 april een man met messteken om het leven had ge bracht, van alle rechtsvervolging ontslagen en onmiddellijk in vrij heid gesteld. Hij stond terecht we gens doodslag op Hans van de Werdt, die die avond amok maakte in de woning van de Heerlenaar. Die voelde zich daarop zo bedreigd dat hy in paniek zijn belager met een 30 centimeter lang keukenmes dood stak. Advocaat mr D. Moskowicz stuurde met succes aan op het voor de hand liggende noodweer-exces. Een beroep op dat artikel van de wet houdt in dat het handelen van de verdachte, hoewel verdergaand dan in feite voor zijn zelfverdedi ging nodig is, toch gerechtvaardigd is. Als zo'n beroep wordt gehono reerd is de dader niet strafbaar en dient hij ontslagen te worden van al le rechtsvervolging. Verdachte van doodslag op vrije voeten gesteld De rechtbank had gisteren nog geen vijf minuten nodig om te be slissen dat de verdachte in onmid dellijke vrijheid diende te worden gesteld. Aan de doodslag van Hans van de Werdt ging een lange avond vooraf, die begon in een café in Hoens- broek. De Heerlenaar was daar in gezelschap van het slachtoffer, diens broer en moeder. Het slacht offer gedroeg zich toen al zodanig, dat de andere bezoekers van het ca fé zich daaraan ergerden. Het gezel schap besloot op een gegeven mo ment naar de woning van de Heerle naar te gaan om daar te luisteren naar diens sprekende beo. Om nog steeds onverklaarbare re denen ontstak de .amok-maker een maal in dat huis in een blinde woe de. De broer had de Heerlenaar daar al eerder op de avond voor gewaar schuwd. Hij gooide de beo tegen de muur, draaide de herdershond van de Heerlenaar bijna de nek om en in blinde razernij sloeg hij alle meubi lair kort en klein. Ook probeerde hij de trap op te gaan: boven lagen twee kinderen te slapen. Maar tot in de slaapkamer van de kinderen kwam hij niet, want de heer des huizes zette hem na een fikse vechtpartij buiten. Zijn echt genote dirigeerde hij naar de over kant om van daar de pplitie te bel len. Voor de politie ter plaatse was, keerde Hans van de Werdt al terug met een kapot bierflesje in zijn hand. Hij wist in eerste instantie de Heerlenaar te overrompelen. Tij dens het handgemeen in de kamer en aangrenzende open keuken greep deze een mes en verdedigde zich daarmee. Hij stak zijn belager ettelijke keren in het lichaam. ARNHEM (GPD) - Achttien perso nen in het huis van bewaring in Arnhem-Zuid, de zogenaamde "Bluebandbajes", zijn besmet met de Tuberkelbacterie. Het gaat om veertien gedetineerden en vier per soneelsleden. Zij worden op dit mo ment behandeld. Ze zijn niet in staat andere personen te besmetten, tenzij zich bij hen open (long-)tbc ontwikkelt. Met behulp van medi cijnen wordt getracht de Tuberkel bacterie te doden. De besmette personen dienen de komende zes maanden de medicij nen in te nemen die ze voorgeschre ven krijgen. De medische dienst van de gevangenis zal erop toezien dat dit ook inderdaad gebeurt. Bij het onderzoek is geen open tbc ge vonden. Binnenland kort V Reizigers De Nederlandse Spoorwegen ver wachten dagelijks acht- tot tiendui zend extra reizigers als gevolg van de aftopping van het reiskosten forfait. Dat blijkt uit een studie die de NS-afdeling marketing heeft ver richt naar de effecten van de fiscale maatregel die gisteren is ingegaan. Door de aftopping van het reiskos tenforfait kunnen vanaf 1 augustus de kosten van woon-werkverkeer per auto boven de dertig kilometer niet meer van de belasting worden afgetrokken. Salmonella Van de door salmonella-besmette zieken van het verpleeghuis "Maria Auxiliatrix" in Venlo is de toestand van zes nog zorgelijk. Eén van hen wordt in het ziekenhuis verpleegd en vijf in het eigen verpleeghuis. Het totale aantal zieke bewoners be draagt 28 van wie er negentien zijn opgenomen in het ziekenhuis en ne gen behandeld worden in Maria Auxiliatrix. Jaarkaart De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) heeft met verbazing kennis genomen van de restitutieregeling van de Nederlandse Spoorwegen ten aanzien van kortingskaarten voor studenten. De LSVb kwalifi ceert de regeling als wel zeer mager. Studenten worden dubbel gepakt, meent de LSVb. Wordt hen in janu ari ongevraagd een OV-kaart opge drongen waarvoor zijn per maand 62,50 op hun beurs worden gekort, nu hebben ze ook nog eens geen recht op restitutie van de eerder aangeschafte kortingskaarten. Nepbom De politie neemt de brief die giste ren naar de Winschoter Courant is gestuurd over het plaatsen nepbom bij het Nieuwsblad yan het Noorden in Groningen, serieus. In de brief van het revolutionaire cel- lencommando Gudrun Ensslin staat vermeld dat de akoestische nepbom, die zaterdagnacht bij het gebouw van het Nieuwsblad werd gevonden, geplaatst is uit solidari teit met de veertig gevangen gehou den leden van de Spaanse terreuror ganisatie Grapo. Giraffe Artis is dinsdagmorgen onverwacht verrast door de geboorte van een gi raffe. Moeder giraffe bleek al vijf tien maanden (de draagtijd) buiten medeweten van de verzorgers van de dierentuin drachtig. In Artis is in 1985 voor het laatst een giraffe gebo ren. Het jonge dier verkeert in goe de gezondheid en heeft inmiddels de naam Ad gekregen. Boeren in de problemen; zonnesteek komt niet voor DE BILT (ANP/GPD) - De zon schijnt de komende dagen voluit. Er worden temperaturen verwacht van 30 tot 35 graden. Voor weerkun dige Jan Pelleboer is dat voldoende reden om te spreken van een hitte golf. Het KNMI is voorzichtiger en hanteert veel striktere definities. Maar warm is het zeker. Sommige waterschappen kampen al met een watertekort. Drankfabrikanten hebben dë tijd van hun leven. En de geruststelling komt uit het Acade misch Ziekenhuis Utrecht: een ech te zonnesteek komt in Nederland niet voor volgens internist dr. Nieu- wenhuis. HNaar aanleiding van de stormen in januari en februari van dit jaar besloten de weervoorspellers een lijn te trekken als het om extreme weersituaties gaat. Bij die afspra ken werd echter geen rekening ge houden met hittegolven. Vandaar dat de ene weervoorspeller het veel spannender maakt dan de andere. Jan Pelleboer spreekt al over een hittegolf bij zeven zomerse dagen (25 graden Celsius) achtereen of bij vijf zomerse dagen met daarbij twee tropische dagen (30 graden Celsius). Het KNMI hanteert de norm van vijf aaneengesloten zomerse dagen waarvan drie tropische. D. Heij- boer, hoofdklimatoloog bij het KN MI: "Gewoon een kwestie van defi nities. Iedereen kan er een andere mening op na houden. Als je het zo strikt houdt, is het soms moeilijk te verklaren waarom een tiende graad minder niet meetelt in de bereke ning. Je voelt het toch niet of het nou 24,8 of 25 graden is. Maar we moeten ergens een grens trekken. Hierdoor is het wel mogelijk dat je bij voorbeeld de derde tropische dag niet haalt omdat een zeewindje landinwaarts blaast en de tempera tuur naar beneden haalt. Wat deze zomer nog gaat brengen is absoluut niet te voorspellen. We hebben nog een maand te gaan". Brandhout Heijboer moet terug tot 1983 om de vorige hittegolf te vinden. In de pe riode van 4 tot 12 juli waren er ne gen zonnige dagen waarvan de laatste drie tropisch. Daarvoor was het 1976. En hieraan ontleent hij dan ook de stelling dat er niks bij zonders aan de hand is met 'ons weer'. "Vorige zomer was wel een droge zomer, maar niet uitzonder lijk warm. De zon vertoefde meren deels achter de wolken. De zomers daarvoor waren brandhout. Zij kwamen niet boven het zomerse ge middelde van 16,1 graden uit. Maar dat herinneren de meeste mensen zich niet i De coördinator klimaatbeleid van het KNMI, A. Baede: "Er is nog nooit een periode geweest dat jaren achter elkaar dezelfde temperatu ren gehaald zijn. Dat we in de jaren tachtig enkele mooie zomers gehad hebben is puur toeval. Wat hiervan de oorzaak is, is nooit achterhaald. In de jaren rond 1963 hebben we he le koude winters gehad en toen dacht iedereen dat er een nieuwe ijstijd zat aan te komen". Er wordt wel geroepen dat het ligt aan het gat in de ozonlaag, het broeikaseffect of dat zonnevlekken de oorzaak zijn, maar hierover durft niemand een uitspraak te doen. "Dit is absoluut nooit bewezen. Het enige gevolg van het gat in de ozonlaag is dat er meer kankerverwekkende UV-stra- len op aarde terecht komen. Maar het leidt zeker niet tot hogere tem peraturen". Natuurschoon Voor sommige waterschappen, zoals die in Noord-Brabant en Drenthe, is het warm en droog ge noeg. In Drenthe worden vooral ge bieden met natuurschoon bedreigd. Het waterschap Drentse Aa, dat zorg draagt voor de waterhuishou ding in het noorden van de provin cie, mag echter geen water onttrek ken van elders. Woordvoerder F. Akkerbouwer Gerrit Veuring uit Rheeze bekijkt de verschrompelde aardappelen op zijn veld. Veurink is dit jaar dubbel getroffen, want in mei vroor een gedeelte van zijn teelt dood. (f0to anp> Heineken in Zoeterwoude produceert op volle sterkte, maar kan de vraag nog steeds goed aan. (foto ANP) Thurkow: "We moeten het doen met het water in het gebied zelf. Als we bij voorbeeld water betrekken uit het IJsselmeer, dan zou dat scha de aanbrengen aan de vegetatie, omdat IJsselmeerwater van een an dere kwaliteit is". Waterschap de Aa in Den Bosch onttrekt wel water van elders: er is •een voorziening waarbij uit de Maas wordt geput, waarna het water via kanalen wordt verspreid in de regio. De onttrekking aan de Maas moest deze week echter al met dertig pro cent worden verminderd omdat het peil van de regenrivier als gevolg van de droogte zakt. En dat houdt in: minder water voor de boeren, droogvallende sloten, een lagere grondwaterstand en op den duur wegkwijnende gewassen. Het zijn dus vooral de boeren die de gevolgen merken. In Drenthe, Zeeland en in verschillende delen van Noord-Brabant hebben ze ook een verbod gekregen om overdag hun gewassen te besproeien met grondwater. Vervelend, maar dat betekent wel dat ze vast kunnen wennen aan de toekomst. De water schappen sturen al langer aan op een sproei verbod, evenals de milieubeweging. Woordvoerder H. van Wieringen van Natuur en Milieu: "Er zijn gebieden die door een te laag grondwaterpeil uitdro gen. Daar verdwijnen planten en de daarbij horende dieren. Met name in gebieden met zandgronden doet zich dat verschijnsel voor. Er moet in de zomer dus minder besproeid De afdeling tbc-bestrijding van de dienst Welzijn en volksgezond heid van de gemeente Arnhem moest enkele weken geleden in ac tie komen toen bij een persoon, die enige maanden daarvoor in de Bluebandbajes vast had gezeten, een vorm van open long-tbc werd ontdekt. De kans dat hij andere mensen had geïnfecteerd, was groot omdat de ex-gedetineerde graag met anderen sprak. "En", legt arts F. J. van der Loo van de TBC-bestrij- ding uit, "door iemand flink in het gezicht te hoesten, kun je hem be smetten". In april en in de periode juni/juli is de gehele populatie van het huis van bewaring tweemaal onder zocht. De eerste keer ging het om 295 personen, de tweede maal kwa men 263 mensen opgaven (inmid dels waren enkele gedetineerden ontslagen, een aantal werknemers verscheen niet bij het tweede on derzoek). De uitslag is deze week bekend geworden. Achttien personen zijn besmet door de ex-gedetineerde. "In dat geval spreken wij van een 'bijna groepsexplosie'. De term 'groepsexplosie' wordt gebruikt als de besmetting bij tenminste 20 per sonen wordt aangetroffen", aldus Van der Loo. Van der Loo heeft nu alle besmet- tingsgevallen in de Bluebandbajes opgespoord. De kans bestaat dat in het eerste jaar waarin de besmetting zich voordoet, bij circa 10 procent van de Tuberkeldragers zich open tbc ontwikkelt. VULKAAN - Een zogenaamde zuurteerput op de voormalige stort en brandplaats aan de Diemerzee- dijk is aan de wandel gegaan. Vol gens een woordvoerder van de ge meente Amsterdam is er sprake van "vulkaanachtige" verschijnselen, waarvan de oorzaak onbekend is. De put welt op waardoor het strope rige teer naar de oppervlakte opbor relt en over het maaiveld stroomt. worden. Bovendien zou men in de winter niet zoveel water moeten la ten afvloeien, zodat het land in de maanden daarna minder snel uit droogt". Drank Uiteraard is de vraag naar frisdrank en bier de laatste dagen stygend. Bavaria werkt bijna dag en nacht en ook bij andere fabrikanten wordt overgewerkt of zijn extra mensen ingezet om aan de vraag te kunnen voldoen. Dat lukt tot nu toe, maar bijvoorbeeld Coca Cola Nederland verwacht dat als het zomerse weer aanhoudt, er stagnatie kan optre den in de aanvoer zodat winkels even zonder kunnen komen te zit ten. Heineken in Zoeterwoude draait op volle toeren, maar er zijn geen problemen met leveranties. De laatste dagen stijgt de vraag naar bier opmerkelijk, aldus woordvoer der C. Woert. Frisdrank, bier en water houden uiteraard hoofd en lichaam koel. Maar een opmerkelijker advies komt van internist dr. M. Nieuwen- huis van het Academisch Zieken huis Utrecht. Hij raadt aan bouillon te drinken om de hoeveelheid zout die bij het zweten verloren gaat, aan te vullen. Nieuwenhuis stelt men sen die bang zijn voor een zonne steek gerust. Een echte zonnesteek door een overdosis hitte komt in Nederland, zelfs bij de huidige tem peraturen, nauwelijks voor, aldus de internist. PICCOLO GAZONSPROEIER Met een sproeioppervlakte OQ95 voor Êmm m voorschoten"" Leidseweg 518,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3