Overdrijvend wolkje brengt Kuwayt noodweer Iraks Hussayn: wreed en grillig I REPORTAGE Fusies theologische opleidingen lastiger dan minister dacht DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV Het kostte het Iraakse leger vanmorgen niet meer dan een paar uur om een droom van presi dent Saddam Hoessayn te verwe zenlijken: het bezit van een grandio se toegang naar de Golf en een land dat hem de rijkdommen kan schen ken die nodig zijn voor de uitvoe ring van ambitieuze avonturen. Want het lijdt geen twijfel dat het in Kuwayt is gedaan met het bewind van de familie Al Sabach, die het ge bied neer dan 200 jaar heeft be stuurd. Voortaan zal een Iraakse marionettenregering de dienst uit maken. En het staat al vast waar het grootste deel van de immense op brengst van Kuwayts olierijkdom naar toe zal gaan. Dat het Kuwaytse leger weinig of geen weerstand heeft geboden aan de Iraakse invasiemacht is geen wonder. In de afgelopen weken hadden de Irakezen hun troepen macht in het grensgebied opge voerd tot honderdduizend man, en dat is nog geen tiende van de totale Iraakse militaire sterkte. Kuwayt beschikt over niet meer dan zestien duizend soldaten en die hebben, in tegenstelling tot de Iraakse gardis ten, geen enkele gevechtservaring. Daar komt bij dat de Kuwayti's in de afgelopen weken niets hebben gedaan om hun paraatheid op te voeren met het oog op de Iraakse dreiging. Integendeel: ze hebben zich tot het uiterste ingespannen om niets te doen dat irritatie van president Saddam Hussayn zou kunnen opwekken. In de Kuwaytse pers verschenen tot een paar uur voor het begin van de invasie nog verzoenende commentaren vol 'Arabische broederliefde' en 'onder linge solidariteit'. Gisterochtend, toen de Iraakse militairen waarschijnlijk al hun marsorders hadden ontvangen, pu bliceerden de ochtendbladen nog foto's van de leiders van de Kuwayt se en Iraakse onderhandelingsdele gaties die elkaar omhelsden voor het overleg over de crisis tussen de twee landen al na een paar uur zou vastlopen. "Iedereen in Jeddah is optimistisch", schreef de regerings gezinde Kuwaytse krant 'As-Siyas- sa'. In een commentaar meldde de hoofdredacteur dat Irak Kuwayt niet te hard zou aanpakken omdat het graag het vertrouwen wil win nen van het Kuwaytse volk. Het Kuwaytse optimisme is in de hand gewerkt door onrealistische luchtigheid van de kant van andere Arabische landen, die evenmin veel zin hadden Saddam Hussayn tegen zich in het harnas te jagen. Nog maar een week geleden omschreef de Egyptische president Hosni Moebarak het conflict tussen Irak en Kuwayt als 'een overdrijvend wolkje' aan de heldere Arabische hemel. Maar de Egyptische presi dent, die de afgelopen weken zowel Bagdad als Kuwayt heeft bezocht, moet toen al hebben beseft dat er meer aan de hand was. Achteraf bezien heeft president Saddam Hussayn een duidelijk sce nario gevolgd. Eerst heeft hij de steun van een aantal Arabische lei ders weten te winnen voor zijn op vatting dat Kuwayt door overpro- duktie van olie de Iraakse economie bedreigde en daarna heeft hij een uitgebreid pakket eisen ingediend bij de Arabische Liga. Daarover, was van het begin af aan duidelijk, kon niet worden on derhandeld. Kuwayt zou moeten capituleren en anders de gevolgen moeten aanvaarden van Iraaks irri tatie. De rest was eenvoudig. Bij het 'overleg' in Jeddah stelde Irak ei- i, gemakshalve gekwalificeerd als 'rechten', die geen soevereine staat ooit zou kunnen aanvaarden, en zeker niet de trotse Kuwayti's. Dat bewees dat Kuwayt "niet wilde onderhandelen". Een paar uur daarna creeerde Sad dam Hussayn een fantasiegroepe ring in Kuwayt, die hij 'de interim regering van vrije Kuwayti's' noem de. Natuurlijk vertegenwoordigde die 'organisatie' de Kuwaytse be volking, die ineens en masse begon te smeken om een Iraakse militaire invasie. En in zo'n geval is Saddam Hussayn de beroerdste niet. Tegen beter weten hebben de Arabische landen, maar ook de Westerse, de mogelijkheid van een Iraakse invasie in Kuwayt de afge lopen weken nauwelijks serieus ge nomen. En het is de vraag hoe de Arabische wereld gaat reageren op deze tamelijk gênante inter-Arabi- sche strijd, juist in een tijd waarin het hoera-geroep over groeiende Arabische samenwerking niet van de lucht is. Het enige land dat wel serieus re kening heeft gehouden met Iraakse militaire actie is een mogelijk vol gend slachtoffder, Israël. Nog geen twee weken geleden verklaarde de commandant van de Israëlische luchtmacht, generaal Avihu Bin Nun, dat een Iraakse invasie 'mor gen' zou kunnen beginnen omdat het zelfvertrouwen van de regering in Bagdad met de dag toeneemt. Hij zei ook dat een land als Jordanië "met vuur speelt" door zijn militai re samenwerking met Irak. Na van daag is het duidelijker dan ooit dat het hele Midden-Oosten met vuur speelt als het Saddam Huassyn niet aan banden weet te leggen. Geschiedenis van conflicten DEN HAAG (ANP) - Het bin nenvallen van Kuwayt door Irak is niet het eerste conflict tussen de twee staten. Al jaren zijn er wrijvingen tussen de twee lan den als gevolg van het feit dat Groot-Brittannié dertig jaar ge leden in het gebied geen super- oliestaat wilde scheppen. Het Arabische gebied werd ver deeld; Kuwayt werd als aparte staat opgericht om een klein be heersbaar staatje in het noorden van de Golf te hebben. Toen in 1961 de staat Kuwayt onafhankelijk werd, werd die onmiddellijk erkend door Ara bische Liga. Alleen Irak dreigde met een invasie. Het Britse leger kwam zelfs even terug om Iraak se invasie te voorkomen. Twee jaar later werd Kuwayt door Irak erkend, maar de normalisa tie van de betrekkingen verliep Intussen werd olieproducent Kuwayt snel één van de rijkste landen ter wereld. De staat be gint aan de 'import' van Iraniërs als tegenwicht voor de vele Ira ki's in Kuwayt; ook uit andere landen worden gastarbeiders aangevoerd; na verloop van tijd bestaat de helft van de bevol king in Kuwayt uit vreemdelin gen, onder wie vele Palestijnen. In 1973 onstaat opnieuw een conflict. Irak bezet een Kuwayt se grenspost, maar claims van Irak worden door Kuwayt voor een fors bedrag "afgekocht". In 1979 voelt het staatje zich zelfs zo sterk dat 17.000 Iraki's het land worden uitgegooid. Toch lijkt in de jaren tachtig sprake van normalisatie. Ku wayt krijgt volgens een onge schreven herenakkoord toe stemming op 'Iraaks' gebied olie-installaties te bouwen; Irak bouwt met toestemming van Kuwayt installaties op de eilan den voor de Kuwaytse kust; Ku wayt steunt Irak in de oorlog te gen Iran (nu steunt Iran 'aarts vijand' Irak in de claims tegen Kuwayt dat volgens Iran een corrupt regiem heeft); in 1985 en 1986 stuurt Kuwayt zelfs 27.000 Iraniërs terug naar Iran. Dit jaar echter werden de rol len weer omgedraaid als gevolg van strubbelingen over de olie prijs. Irak ziet die graag zo snel mogelijk stijgen, Kuwayt pro duceert liever veel tegen een wat lagere prijs. Met als gevolg de inval van vannacht. Van onze correspondent Taco Slagter DEN HAAG - Hij is zoals een des poot betaamt. Wreed en grillig. Maar ook van tijd tot tijd eenzaam. Zijn grootheidswaanzin brengt hem soms in vertwijfeling. Met vertrou welingen praat hij er dan over. Vere ring door het volk, zo beweert hij, verveelt en ergert hem soms gelijk tijdig. Hetgeen niet wegneemt dat elke avond het Iraakse televisie journaal de kijkers trakteert op het lied: O, Saddam, onze overwinnaar, O, Saddam onze geliefde, Jij draagt de dageraad van de natie tussen jouw ogen. President Saddam Husayn (53) is 'Gods geschenk aan Irak' Saddam is Irak. De brute dictator die van nacht het oppermachtige leger het oliestaatje Kuwayt liet binnenval len, zal dan ook geen moeite hebben zijn daad volgens de regels van de fascistoïde pan-arabische propa ganda aan zijn volk te verkopen. De alleenheerser zag zijn kans schoon de politiek van de vereerde Egypti sche president Gamal Abdel Nasser te evenar.en. Doeltreffender en zon der de typisch Egyptische onver- schillgheid en het militaire gerom mel. Hussayn wil leider worden van de Arabische natie, net als Nasser dat poogde en koos in navolging van de Egyptenaar de aanval als de beste verdediging tegen machte loosheid, economische malaise en onderontwikkeling. Tirannen Zo er een top-tien bestaat met de gruwelijkse tirannen van deze eeuw, dan scoort Saddam Hussayn zeker hoog. Het aantal moorden dat hij liet plegen, of zelf uitvoerde, is niet te tellen. Politieke tegenstan ders hangen regelmatig in de stra ten van Bagdad aan de strop. De Koerdische minderheid roeide hij ten dele uit met gifgas, hetzelfde wapen waarmee hij uiteindelijk Iran dwong te capituleren voor de door hem begonnen Golfoorlog. Het meest bizarre gerucht over martelpraktijken die aan een execu tie vooraf gaat, is de onderdompe ling in een zoutzuurbad. Wat er ook van waar is, Hussayn kent geen par don voor degenen die hem in de weg lopen. Tijdens de acht jaar du rende oorlog met Iran waren er veel deserteurs die weigerden te crepe ren in de moerassen. Waren ze door de geheime dienst in hun schuil plaatsen ontdekt, dan ging Saddam er zelf op af en liquideerde ze met een nekschot. Dictators zjjn meestal van een voudige komaf. In dat opzicht doet Saddam Husayn niet onder voor Hitler, Pol Pot, en Khomeini. Hij werd in 1937 geboren in het dorpje Awja, niet ver van de plaats Tikrit ten noorden van Bagdad aan de ri vier de Tigris. Vader en broers wa ren arme boeren. Pas op z'n tiende ging Saddam naar school. Zyn op voeding kwam hoofdzakelijk voor rekening van een oom, temidden van halfbroers en neven. Besmet met het onrecht uit die feodale tijd sloot Hussayn zich in 1957 aan bij de nationalistische Ba'ath-partij. Deze nu nog door hem aangevoerde partij verzette zich destijds hevig tegen het pro- Britse regime van koning Feisal II. Twee jaar later was hij betrokken bij een aanslag op de president die een jaar eerder Feisal van zijn troon had gestoten. Staatsgreep Saddam vluchtte naar Egypte, waar hij in Cairo rechten ging studeren. Maar hij maakte die studie nooit af. Pas in 1963 keerde hij terug naar Bagdad. Er was weer een staats greep gepleegd. Hussayn nestelde zich in de rechtervleugel van de Ba'athpartij. Zijn ster steeg snel. In 1968 volgde opnieuw een coup, dit keer tegen generaal Achmed Hassan al Bakr. Hussayn pareerde die poging tot staatsgreep met suc- baande zich een weg naar de der controle ge slaagd zoveel vazallen op hoge posi tives te zetten, dat het hem nauwe- lijk enige moeite kostte generaal Al Bakr af te zetten. Vanaf dat moment werkte Sad dam Hussayn aan zijn droom nog eens Leider te zijn van de Arabische Natie - van de de Golf tot aan de At lantische Oceaan - geheel volgens de Ba'ath-ideologie. Langzaam, maar gestaag onderwierp hij 16 mil joen Irakezen aan zich. Volgens be proefd model. Uit de geschiedenis boeken had hij kennelijk geleerd dat geen Leider zich kan vestigen zonder zijn persoon te laten ver heerlijken. Hij noemde zich de man met een grootse toekomstvisie en wierp zich op als de Nebukadnezar van de twintigste eeuw, de nieuwe keizer van het destijds zo machtige Babylonië. Maar dat was voor zijn imago nog niet genoeg. Enige tijd geleden liet hij zich er op voorstaan rechtstreeks van de Profeet Mohammed af te stammen. Dat had hij afgekeken van andere, ietwat verlichte despo ten binnen de Arabische wereld zoals koning Hussayn van Jordanië en zijn evenknie Hassan in Marok ko. Een van God Gezondene te zijn kwam de politiek en militaire be kwame strateeg van Irak goed uit om zijn politiek ook een religieus tintje mee te geven. Tenslotte zijn zijn onderdanen gelovige sji'ieten die wat makkelijker kunnen leven met de dictatuur van een afgezant van God dan met die van een we reldse despoot. Saddam Husayn is de laatste tijd vaak de Ceausescu van het Midden Oosten genoemd. Vooral zijn groot heidswaanzin vertoont grote gelij kenis met die van voormalige Roe meense tiran. Net als bij Ceausescu manifesteert zich dat in monumen tale architectuur. Hussayn bouwt een miijarden verslindend imperi um op de resten van het eeuwenou de Mesopotamië. Overal in Bagdad zijn op muren van gerestaureerde bouwerken te lezen dat het antieke Babyion 'wordt herbouwd in het tijdperk van Saddam Hussayn'. En net als 'de Romeinse keizers de tem pel van Salomon wilden overtref fen, zo wil Hussayn met zijn eigen Qaudisyah-paleis Nebudkadnezar aftroeven. Er bestaan plannen een gigantisch monument te bouwen - zoals de sjah van Perzië dat ooit in Teheran deed - dat moet herinneren aan de 'glorieuze Revolutie van 17 juli 1968'. Ook wil Saddam Hussayn de stad Bagdad door vier poorten la ten omringen. Halfgod Hussayn is in feite een halfgod die in Irak alomtegenwoordig is. Wie vanaf Saddam International Air- port naar de hoofdstad rijdt kan niet om De Geliefde Leider heen. Overal duiken levensgrote portretten van hem op. Gekleed als maarschalk of in een lachwekkende kostuum, zoals een Siberisch tenu. Wellicht dat hij deze vorm van exibisionisme heeft afgekeken van de 'dwaas van Tripoli', kolonel Gaddafi. Hoe bespottelijk Saddam Hus sayn zich ook gedraagt, in kleding of in de internationale politiek, hij voelt zich onaantastbaar. In eigen land staat de doodstraf op beledi ging van het staatshoofd, zodat het overgrote deel van de 16 miljoen Irakezen het wel uit het hoofd laat de Leider de beschimpen. En inter nationaal denkt de 'griezel van het Midden Oosten' dat ook niemand hem wat kan maken. Die hoogmoed is inherent aan de ziekte waaraan al le tirannen leiden: gevaarlijke zelf overschatting. De Israëlische inlichtingendienst had dat al vastgesteld aan de hand van een analyse van het handschrift van Saddam Husayn. Hoewel de Mossad geen onverdachte bron is, lijkt de conclusie van dit grafologi- sche rapport juist: "Deze man moet onmiddellijk worden opgenomen, hij neemt te snel besluiten, heeft de neiging snel van stemming te veran deren, heeft gewelddadige neigin gen en is gevaarlijk voor zijn omge ving". EEN AVONDJE STAPPEN I De kardinaal had een mes in zijn hand. Inde lichtstraal leek het of er vonken, kleine bliksemflitsen, van afspatten. De vrouw hief haar buik omhoog. De kardinaal plaatste het mes bo ven haar navel. Ze draaide zich plotseling om en hij liet het wapen met grote vaart naar hüar schou ders gaan. Er kwam gezucht uit de zaal. De punt van het mes bleef even in de schouder van de priesteres ste ken. Ik werd misselijk. Plotseling kwam het beeld weer in me op van de vermoorde vrouw naast me in bed. met de dolk tussen haar rugbla den. op precies dezelfde plek. Ik ver wachtte bloed te zien spatten en sloot mijn ogen. Na enige tijd durfde ik weer te kijken. De kardinaal stond er nog steeds, onbeweeglijk. „Ik offer je", zei hij. „Aan de lust en de begeerte. Groter offer dan de grote hoer van Babyion i§ er nooit geweest. Je moet sterven voor ons al len". Met een snelle beweging sneed hij de keel van het dier open. Het bloed, schoot in een bijna rechte straal op het lichaam van de vrouw en liep er langzaam in kleine beekjes af. Ze bleef onbeweeglijk liggen. „Wat een hoop bloed in zo'n beest", schoot het door me heen. De vrouw kreunde zachtjes en in de zaal hoord ik een soort wellustig meeleven met haar, zachte, huilach- tige geluiden die me opwonden en me misselijk maakten. De kardinaal stond roerloos over de priesteres gebogen. Nu had hij met oplichtende verf een rode vijf hoek op zijn borst getekend. „Satan zij geloofd", hoorde ik achter me en de bijna gefluisterde uitspraak werd door de menigte overgenomen in golvend ritme. De kardinaal hief zijn hand op en het gemurmel verdween alsof het werd afgesneden. „Willen jullie de grote gelofte af leggen?" riep hij. „Ja. Ja". „Zeg het me dan na: Ik zweer en beloof volgens de wetten van de zwarte meester van het heelal te handelen". De herhaling bij de anderen klonk als de aanmoediging van aanhan gers bij een voetbalwedstrijd. „Ik haat mijn vijanden". Ze brulden het bijna uit. "Ik zweer trouw aan Lilith, de grote hoer van de nacht". Daarmee was de bezwering afge lopen. „Nu wordt het grote huwelijk vol trokken", riep een van de meisjes aan de muur. De vrouw op het altaar draaide zich op haar buik en trok haar be nen op. De kardinaal ging achter haar'staan. Wat hij van plan was hoefde je niet te raden maar in het flakkerende licht van de kaarsen waren de bijzonderheden niet te vol gen. Het wond me niet op, maar om me heen hoorde ik zuchten en soms eenlange schreeuw, alsof iemand werd gewurgd. „Zou hij iedere avond zo'n opvoe ring moeten geven", dacht ik. De kaarsen werden plotseling uit geblazen, maar al gauw kon ik weer wat onderscheiden door een zwak licht waarvan ik de bron niet kon nagaan .De hele zaal was in oproer. Mannen en vrouwen zwermden rond. De priesteressen hadden hun pijen afgegooid en liepen naakt. Het was duidelijk dat er een algemene verbroedering en verzustering zou plaatsvinden. Plotseling zag ik dat Bettie nast me stond. „Wat ben je van plan?" vroeg ze. „Ik wil weg". Ik meende het. Het was niet alleen mijn burgermansfatsoen, maar het losse leven in deze tempel stak me niet aan. Ik moest steeds aan de ge offerde haan denken met zijn door gesneden keel, aan het bloed op de witte huid van de priesteres en na tuurlijk aan Karin, met net zo'n machtig mes in haar rug als waar mee de kardinaal zijn offer had ge bracht. Alleen die herinnering was al voldoende om me iedere opwin ding te ontnemen. „Prima. Ik zal je even de weg wij zen. Straks wordt het zo'n rotzooi hier dat je niet meer weet waar je zijn moet". Ze nam me bij de hand. Ik zag nu dat aan de wanden een paar bed den stonden en dat er op de grond matrassen lagen. Sommige waren al bezet maar de meeste aanbidders liepen nog rond, op zoek naar ge schikte medegelovigen., Bettie voerde me naar het kan toor. Ze had haar pij weer aan, strak om zich heen getrokken en vastgeknoopt. „Ik heb niet veel tijd", zei ze. „Ik heb nog dienst. Je weet wel genoeg, „Ja. Tenminste wat jullie kerk be treft. Ik begrijp wel dat de belas tingdienst zijn twijfels had" „Ach, dat is maar hoe je het opvat. Of je nou Satan aanbidt of een an der onder een andere naam. Het is een vorm van aanbidding". „Leuke aanbidding", zei ik en wees in de richting van de zaal. Ze glimlachte. „Wat is er tegen?". Ik schaamde me. Ik vond dat ze gelijk had. Wat was er tegen? „Neem me niet kwalijk", zei ik. „Nee, hoor. Ik begrijp je wel. Je moet eraan wennen. Maarten zegt dat het beter is de genietingen van het lichaam te aanbidden dan je er schuldig om te voelen". „Maarten?". „Onze hogepriester. Maarten de Leeuw". „De Leeuw?" „Ja. Ik dacht dat je dat unst. Hij is...hij was...de man van Karin". Dan is het best mogelijk dat hij erft, was het eerste dat door me heen schoot. Karin was zeker niet onbe middeld heengegaan. GEESTELIJK LEVEN Ritzen gaat zich 'zorgvuldig beraden' ZOETERMEER - Het is ge compliceerder om een beslis sing te nemen over de toe komst van het wetenschappe lijk theologisch onderwijs, dan minister Ritzen (onder wijs) aanvankelijk had ver wacht en ongetwijfeld ook ge hoopt. Dat heeft alles te ma ken met het 'gebrek aan over eenstemming' tussen de op leidingen zelf. De minister zal zich nu 'zorgvul dig beraden' op de stappen die hij moet ondernemen, zo heeft hij de ze week aan de theologische op leidingen en betrokken kerken per brief laten weten. Ritzens voorganger Deetman kondigde begin vorig jaar aan dat in het theologisch onderwijs ge snoeid zou worden. Daarbij ba seerde hij zich op het rapport van de Verkenningscommissie God geleerdheid, dat van mening was dat bundeling en concentratie van de dertien bestaande oplei dingen nodig is, met name met het oog op het teruglopende we tenschappelijk niveau van het theologisch onderwijs. Er zijn op dit moment vier openbare universiteiten met een theologische faculteit (Leiden, Amsterdam, Utrecht en Gronin gen), vijf rk opleidingen, naast twee gereformeerde (aan de VU en in Kampen), een gerefor meerd-vrijgemaakte ('Kampen II') en een christelijk-gerefor- meerde (Apeldoorn). Geen verrassing In de voorstellen van de Verken ningscommissie stond onder meer dat de faculteit van de Uni versiteit van Amsterdam gesloten moet worden, terwijl er nauwe sa- menwerkingsbanden dienen te komen tussen Leiden en de VU, tussen Groningen en gerefor meerd Kampen en tussen de rk opleidingen in Tiburg en Nijme gen. Voordat de onderwijsminister in zijn Hoger Onderwijs- en On derzoeksplan 1990 (HOOP) een definitief ontwerp zou maken van de herstructurering, kregen de besturen van de instellingen en de kerkgenootschappen tot dit voorjaar de gelegenheid om zelf met fusievoorstellen te komen. De minister heeft de betrokkenen stilzwijgend een paar maanden respijt gegeven. De brief, die deze week is verstuurd, is het eerste le vensteken van de minister. De post die hij van de opleidin gen en kerken heeft gekregen, heeft Ritzen niet veel verder ge- Polen heropent zaak van moord op Popieluszko WARSCHAU (KNA) - Het Open baar Ministerie in Polen heeft het onderzoek naar de moord op de priester Jerzy Popieluszko her opend. Dat heeft de plaatsvervan gend procureur-generaal, Aleks- ander Herzog, gezegd voor de Poolse televisie. Volgens Herzog heeft het Openbaar Ministerie daartoe be sloten na een verhoor van kapi tein Adam Pietruszka, een van de vier officieren van de geheime dienst die voor de moord op Popieluszko zijn veroordeeld. Popieluszko, voorvechter van de toen verboden vakbond Soli dariteit, werd in oktober 1984 ont voerd, gemarteld en op gruwelij ke wijze om het leven gebracht. Grote beroering na verkrachting nonnen in India NEW DELHI (KNA) - Berichten over de verkrachting van twee rooms-katholieke nonnen in de deelstaat Uttar Pradesh hebben tot grote beroering onder de christenen van India geleid. In de hoofdstad New Delhi gingen on geveer 10.000 mensen, onder wie talrijke religieuzen en drie bis schoppen, de straat op. De verkrachting van de nonnen had plaats op 13 juli, maar is door de kerk lange tijd geheim gehou-' den om beide vrouwen niet nog meer te vernederen. De drie man nen die de vrouwen met messen bedreigden, namen tevens ruim 10.000 gulden mee uit het kloos ter. De Indiase bisschoppen heb ben de regering opgeroepen christelijke instellingen beter te bewaken. Volgens hen is er in juli al twee keer eerder een overval op een klooster gepleegd. De bis schoppen stellen vast dat de over heid niks heeft gedaan om de da ders te vinden. In India wonen ongeveer 14 miljoen rooms-katholieken. Tesa- men vormen de christenen een minderheid van ongeveer 2,5 pro cent van de Indiase bevolking. holpen, zo blijkt. Van de openba re universiteiten heeft hij geen voorstellen gekregen. De minis ter constateert verder dat er 'in het geheel geen overeenstem ming' bereikt over de aanpassing van de 'duplex ordo', de grond wettelijke scheiding tussen ker kelijke en staatsvakken binnen de openbare opleidingen. Voor de insiders komen Rit zens conclusies over de post van de instellingen, niet als een ver rassing. In juni koos de hervorm de synode definitief voor een ei gen opleiding, die via contracten gebruik zal maken van de dien sten van de openbare universitei ten. De universiteiten, die zelf een alternatief rapport hadden ge schreven, zien in het hervormde plan een onaanvaardbare aantas ting van de 'duplex ordo'. De woordvoerder namens de geza menlijke universiteiten, de Leid- se rector-magnificus prof. dr. J. J. M. Beenakker, liet daarop weten dat de universiteiten de zaak weer op het bord.van de minister zou den leggen. Pluim Bij de gereformeerden is een voorstel om tot fusie van de VU en Kampen te komen, eind mei afgeketst. Had een synodecom missie voorgesteld om de twee opleidingen te laten fuseren en daarbij Kampen eventueel te la ten afsterven, de synode besloot dat beide opleidingen moeten blijven voortbestaan. De Universiteit van Amster dam heeft, om het onheil af te wenden, de theologische faculteit volledig doorgelicht en een ge heel nieuw toekomstplan gepre senteerd. De fusievoorstellen die de Verkenningscommissie deed, hebben tot dit moment alleen na volging gekregen in rooms-ka tholieke kring. Al begin dit jaar kwamen de bisschoppen met een eigen plan, waarin zij voorstelden het rk onderwijs te concentreren in Utrecht, Nijmegen en Tilburg. Daarvoor gaf de minister hun een pluim. Maar voor al het overi ge zal de minister zelf alle knopen moeten doorhakken. In zijn brief kondigt hij aan dat hij niet eerder dan in september op de proble matiek zal terugkomen. Minister Ritzen: ...brief... (foto Seminarie heropend. De Brazi liaanse aartsbisschop Cardoso heeft besloten tot de heropening van het seminarie in Recife, dat vorig jaar op last van het Vaticaan zijn deuren moest sluiten, omdat het al te progressief was. De richt lijnen voor het seminarie zullen aansluiten bij de traditionele theologie van de kerk, gebaseerd op de gedachten van Thomas van Aquino, aldus een woordvoerder van de bisschop. Vredesoproep Liberia. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren voor de derde maal de strijdende partijen in Liberia opgeroepen de wapens neer te leggen en met el kaar om de onderhandelingstafel plaats te nemen. De paus riep tij dens zijn algemene audiëntie in het Vaticaan landen die traditio neel banden met Liberia onder houden op het vredesproces te bevorderen. Hij sprak er zijn af schuw over uit dat onschuldige burgers het slachtoffer zijn ge worden en dat zelfs ziekenhuizen en kerken niet van het oorlogsge weld gevrijwaard zijn gebleven. Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt vanavond (aan vang zeven uur) aandacht aan de Stichting Terminale Thuiszorg in Leiden. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Beroepingswerk Genderen drs. R. Luijk Heteren. Gereformeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot bedrijfspastor bij de NCRV (part-time) drs. A. J. van Nijen Driebergen-Rijsenburg. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroepen (part-time) mw. A. C. Kaat-de Jongh pastoraal medewerker Rhenen, naar Schiedam D. Koster pastoraal mede werker Dinxperlo (part-time).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2