LEIDSCH DAGBLAD Irak verovert Kuwayt NODIG! Olieprijzen vliegen omhoog; benzine duurder Invasie van Irak alom veroordeeld Militaire bliksemactie in zes uur voltooid Te weinig gehandicapten bij overheid en bedrijven MILITAIRE STERKTE Boetes voor zwartrijden fors omhoog FIORELLA Europese effectenbeurzen onder druk van actie Irak DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39307 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (GPD) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft de olie prijzen vandaag omhoog gejaagd. Brent-olie uit de Noordzee steeg vanochtend in korte tijd met ruim 2 dollar per vat (van 159 liter). Giste- aanzienlijk gestegen. De olieprodu- op te gaan. De Brent-olie uit de genstander Irak mag dagelijks drie hoog. In Amsterdam liepen de aan- cerende en -exporterende landen Noordzee steeg in prijs iljoen vaten uit de grond halen, delen Shell op van 149,70 tot 153,10. die lid zijn van het kartel, kwamen In Rotterdamse oliekringen net zo veel als Iran. Saudi-Arabië le- Tegelijkertijd groeide de dat zij zich voortaan beter wordt verwacht dat de prijzen niet vert dagelijks 5,5 miljoen vaten. zouden houden aan de afspraken de pan uit zullen rijzen en dat de be- 5 de Brent, r de hoeveelheden die zij r trekkelijk hoge prijs i dit aangevende oliesoorten, al tot 20,40 dollar opgelopen. De prijs de toon- maal zouden mogen produceren. In ment ook niet lang zal aanhouden. het verleden lapte menig Opec-lid Het belang dergelijke overeenkomsten aan zijn olie ligt nu royaal een dollar boven laars. Dat leidde steeds opnieuw tot de wereldmarkt de olieproduktie die voldoende Kuwayt is zo betrekkelijk, dat Voor raffinaderijen de 21 dollar die de Opec-landen i rige week als richtprijs overeen kwamen. Verwacht wordt dat al op heel korte termijn zal worden besloten tot verhoging van de benzineprij zen. Met ingang van zaterdag zou benzine daardoor enige centen duurder worden. Sinds de ministersvergadering van de Opec waren de olieprijzen al de toe- lagere prijzen dan de 18,20 of 25 dol- stand in het Midden-Oosten lar waar ze door een produktiebe- stabiliseerd - weinig meer v perking op uit waren. merken. De Opec-landen in het Midden- Het recente Opec-akkoord legde Oosten zijn bij elkaar goed voor glo- De industrielanden hebben vol gens het internationale energiebu- IAE een buffervoorraad olie 99 dagen, olie onder weg, waarvan een deel al 6 weken terugval neer de crisis in het Midden-Oosten lang zou aanhouden. Hoge olieprij zen leiden onvermijdelijk tot een toename van de inflatie en tot hoge re rentestanden. ge- geleden is verscheept. Tot een echte De dollar, het pond sterling en het zal schaarste zal het daarom zeker niet goud zijn donderdag aan het begin komen, aldus Rotterdamse kenners van de handel op de wisselmarkten van de oliemarkt. Wel worden bij- sterk in koers gestegen als gevolg zondere problemen verwacht opnieuw de produktiebeperkingen baal een kwart van de olieproduktie de eigen raffinaderijen en de distri- door Irak. Om 10.00 vast. Ze zouden moeten resulteren in een olieprijs van 21 dollar per vat, Mede door de dreigende toestand i de wereld. Uit de Noordzee komt 30 procent. Binnen de Opec-pro- duktie heeft Kuwayt met anderhalf butiecentra die Kuwayt (Q8) westen heeft. Op de effectenbeurzen ontstond het dollar in Amsterdam 1,81 slotkoers van f 1,79 op woensdag. Het pond sterling stond in de och- het Midden-Oosten begonnen de mihoen vaten per dag een aandeel grote belangstelling voor aandelen tend op 3,34 tegenover 3,32 gisteren olieprijzen inderdaad die richting van 8 procent. Kuwayts oorlogste- - de oliemaatschappijen DEN HAAG (ANP) Bedrijven en overheidsinstellingen heb ben de afgelopen jaren lang niet genoeg arbeidsongeschikte en gehandicapte werknemers in dienst genomen. Het aandeel van 5 procent dat de wet arbeid gehandicapte werknemers (wagw) voorschrijft, wordt lang niet gehaald. Volgens een rap port van het ministerie van soci ale zaken is het bedrijfsleven blijven steken op 2,88 procent en komt de overheid niet verder dan 2,55 procent. Volgens de wet, die in 1986 in werking trad, kregen overheid en bedrijfsleven drie jaar de tijd om het percentage gehandi capte werknemers op te voeren naar 5 procent van het totale personeelsbestand. De overheid zag deze wet meer als een sti mulans dan als een dwingende maatregel en op het niet-nale- vastgesteld percentage, als on derzoek zou uitwijzen dat werkgevers de wet aan hun laars lappen. In februari bracht het Tilburgse Instituut voor so ciaal-wetenschappelijk onder zoek IVA al een rapport uit in opdracht van het ministerie waaruit bleek dat de industrie een percentage haalt van 2,55 en de overheid 1,51. Minister De Vries bepaalt pas in oktober zijn standpunt over het functioneren van de wagw. De kans dat werkgevers in de nabije toekomst worden beboet als ze de wagw overtreden, is echter zeer klein. De Vries voelt er weinig voor en zijn collega Dales (binnenlandse zaken) is er zelfs zeer op tegen. Voor de werkgevers dreigt nu wel een quotum of wel het verplicht in dienst hebben van een bepaald aantal gehandicapte of arbeids- ven van deze doelstelling staat ongeschikte werknemers. Daar- dan ook geen straf. Minister De Vries (sociale za ken) heeft eerder dit jaar wel gedreigd met het opleggen van in speelt niet alleen het zojuist verschenen rapport een rol, maar ook de cao-afspraken die sinds het voorjaarsoverleg ge maakt zijn. IRAK 955.000 manschappen landmacht 40.000 luchtmacht 5.000 marine defensie-budget: officieel geen. maar volgens schallingen was dal in 198812,9 miljard dollar KUWAYT 13.000 manschappen landmacht 2.000 luchtmacht 1.100 marine defensie-budget: 1,2 miljoen dollar in 1989 TEL AVIV/DEN HAAG (GPD) Het leger van Irak heeft vanmorgen met een militaire bliksemactie Ku wayt veroverd en de regering afgezet. Iraakse troepen en tanks hebben alle strategische punten in de hoofdstad bezet, met inbegrip van het paleis van de emir, sjeik Ja- ber al-Ahmed al Sabab, het radiostation en het vlieg veld. Bij de aanval zouden vele slachtoffers zijn geval len. De emir zelf is in veiligheid, zo deel- gevraagd hulp te bieden en de be de een regeringsfunctionaris mee. volking opgeroepen zich te verzet- Hij heeft dat gehoord van de doch- ten. "Burgers, jullie land is onder ter van de sjeik, die in Londen worpen aan een barbaarse invasie, woont. De vorst die volgens oogge- Het is tijd om het te verdedigen". Volgens Radio Bagdad, de offi ciële regeringszender van Irak, is Arabië gevlucht. Dat is vanmiddag het leger te hulp gesneld omdat er in welingelichte kringen in Riyad in Kuwayt een staatsgreep plaats- vernomen. Voordat Irakese solda- vond. Het is volgens Bagdad niet de ten het paleis binnnedrongen werd bedoeling dat het Iraakse leger defi- bij tanks nitief in Kuwayt blijft. "Zodra de si tuatie is gestabiliseerd en de nieuwe ihan- revolutionaire regering is geves den van de Irakezen. De bliksemac- tigd, zullen wij ons terugtrekken", tie duurde nauwelijks 6 uur. Van- aldus Radio Bagdad. Irak heeft de nacht om passeerden zo'n 100.000 Iraakse litairen de grens met Kuwayt. Tege lijkertijd werd vanaf de kust Nederlandse tijd wereld gewaarschuwd dat het geen buitenlandse interventie zal dul den. "We zullen Kuwayt in een kerkhof veranderen, als wie dan aanval ingezet op de hoofdstad. Het ook agressie wil plegen". internationale vliegveld de wereld is met af- DEN HAAG (GPD) De interna- De Nederlandse regering is diep tionale gemeenschap heeft de geschokt door de inval van de Iraak se strijdkrachten in Kuwayt. Zij be schouwt dit als een daad van agres sie die dient te worden veroordeeld. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft dit vanmiddag meegedeeld. Nederland hoopt dat de Veiligheidsraad Irak zal kunnen bewegen tot onverwijl de terugtrekking van haar troepen van Kuwayts grondgebied. De Iraakse ambassadeur in ons land is op het departement ontbo- den. Naar verwachting zal de direc- „(ANP) - De VARA- actualiteitenrubriek Achter het (ü„ünnimr Binnen enkele uren reden honder den Iraakse tanks het centrum van de hoofdstad binnen. De Ameri kaanse ambassade werd omsingeld en de Britse en Nederlandse zijn door het invasieleger beschoten. Het Iraakse leger beschikt over totaal 1,1 miljoen manschappen, 6000 tanks en 720 gevechtsvliegtui gen. Kuwayt kan daar niet meer dan 16.000 manschappen, 300 tanks en 65 vliegtuigen tegenover stellen. Daar komt bij dat de Iraakse eenhe den jaranlange gevechtservaring hebben door de oorlog met Iran, ter wijl het Kuwaytse leger nog nooit een schot heeft gelost. De radiozender van Kuwayt heeft nog een tevergeefs beroep gedaan op de indringers zich terug te trek ken. Ook werd de Arabische staten Iraakse invasie in Kuwayt i deeld. De Verenigde Staten spra ken hun afkeuring in scherpe be woordingen uit. VS-president Geor ge Bush gelastte vandaag de bevrie zing van alle tegoeden en bezittin gen van Irak in de VS en bij buiten landse vestigingen van Amerikaan se banken. Extra uitzending Achter het Nieuws ken tegenover de ambassadeur. De Kuwaytse zaakgelastigde in ons Kuwayt De land wordt van<Jaag °P zÜn verzoek Nieuws besteedt vanavond extra uitzending aandacht conflict tussen Irak en Ku\ uitzending (op Nederland 1) begint _Si>4-_s- om 21.10 en duurt tot 21.30 uur. De laatste actuele beelden uit Kuwayt zullen daarin worden voorzien van achtergrondcommentaar en er zal worden gesproken over de conse quenties van de Iraakse inval. Zeer warm Zonnig. Minimumtemperatuur onge veer 18 graden, middagtemperatuur rond 33 graden. Op de Waddeneilanden iets lager. Overwegend matige wind uit oost tot zuidoost. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Eerst zonnig en zeer warm met middagtemperaturen van rond 33 graden. Op zondag aan zee en daarna ook elders in het l*nd afkoe ling, maar aanhoudend overwegend droog en vrij zonnig. Den Haag ont- actie. China noemde zowel Kuwayt als Irak „vrienden". Volgen de «»»•- Volgens een woordvoerder- - - het departement bevinden zich geveèr 130 Nederlanders in Ku wayt. de meesten zijn er o. tie. De Nederlandse ambassade Kuwayt heeft een tijdje in de vuurli- lassen nie gelegen. In het spervuur hebben enkele kogels het gebouw geraakt.' De regering in Bagdad heeft van- o 1 De Israëlische premiet Shamir ochtend per decreet besloten dat v rouw mei L KHlaeren woordvoerder weten dat Iraakse onderdanen het land niet onderstreept dat mogen verlaten. Mochten buiten- Een Iraakse soldaat fouilleert een iwoner van Kuwayt nadat de troe- klaring is er „geen fundamenteel pen bezit hadden genomen van het conflict tussen de landen van de land. «otoAPi Derde Wereld" en dat „niemand op vakan- zjjn toevluct moet zoeken tot gewa- den grijpen, waarop Iraakse troe- pende strijd om problemen op te Pen het land binnentrokken om de revolutie te ondersteunen. de Iraakse invasie onderstreept dat mogen verlaten. Mochten buiten- J Omgekomen de dreigementen van de Iraakse landers Irak uitwillen, dan „kan dat ODOORN (ANP) - Door een fronta- president Saddam Hussayn serieus op spe moeten worden genomen. Zoals be- aldus kend heeft de Iraakse leider enkele radio. 'weken geleden nog gedreigd de de staat Israël te vernieti- tend verboden verklaard voor inter- Volgens de politie kwam de op speciale wijze worden geregeld", le« botsing op rijksweg 34 i verklaring op de Iraakse Drenthse gemeente Odoorn zijn vanmorgen een 37-jarige vrouw en Het luchtruim van Irak is vanoch- haar twee kinderen omgekomen. helft i gen met chemische wapens. Irak nationaal verkeer. Ook de lands- tijdens een inhaalmanoeuvre op de beschikt over raketten voor de lan ge afstand, waarmee chemische plosieven kunnen worden i voerd, grenzen zijn gesloten. Sinds ochtend zenden Iraakse radio levisie een nie getiteld 'Groet De Chinese regering riep Irak op Kuwayt". Bagdad beweert dat »n eind te maken aan de militaire lutionairen in Kuwayt de macht wil linkerweghelft frontaal in botsing te- met een vrachtwagen. De inzitten- programma uit, den van de personenauto waren op de revolutie van slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen liep geen waardig letsel op. WARMOND - De Warmondse wa- terpolitie heeft gistermiddag na een wilde achtervolging een 21-jarige Katwijker aangehouden die met zijn speedboot het water onveilig maakte. De man voer om vier uur met zijn boot over het Noordermeer bij Warmond toen de politie hem wilde aanhouden voor een snel heidsovertreding. De man gaf vol gas en voer met Wild-west-tocht speedbootmaniak waar maximaal 6 kilometer per uur mag worden gevaren, haalde de man een snelheid van 70 kilomter Bij de Santlaanbrug in Kat- grote snelheid over de Kagerplas- wijk wist de politie de snelheidsma- sen, de Warmonder Leede en het niak te grijpen. Hij kan een boete Oegstgeesterkanaal in de richting van enige honderden guldens tege- van Katwijk. In de smalle Leede, moet zien. - Sjeik Jaber ALAhjrie& Al-Sabah, i Kuwayt wayt werd gebombardeerd. Het le- schuw en verontwaardiging gerea- ger van Kuwayt, dat niet meer dan geerd op de onverwachte aanval 16.000 militairen telt, stond machte- van Irak. De Veiligheidsraad van de loos. Het verzet bleef beperkt tot ge- Verenigde Naties kwam in spoed- licht artilleriegeschut. zitting bijeen en veroordeelde inval unaniem. Ook de ministers van Bui tenlandse Zaken van de landen van de Arabische Liga, toevallig bijeen in Cairo, gingen in spoedberaad. Hetzelfde geldt voor de Europese Gemeenschap. Italië dat momen teel heeft voorzitterschap vervult, is bezig de bondgenoten te consulte ren. Ook de commissies van defen sie en buitenlandse zaken van het Israëlische parlement, de Knesset, overlegden in grote haast. De Iraakse invasie van Kuwayt komt een dag na het vastlopen van de besprekingen tussen de twee landen in de Saudische stad Jed- dah. De delegaties zijn gisteren naai huis teruggekeerd nadat Kuwayl had laten weten dat het niet var plan was toe te geven aan alle Iraak se eisen. anp) DEN HAAG (GPD) - De boete voor zwartrijden met het openbaar vervoer is sinds gisteren 100 gulden. Het reizen zonder kaartje kostte voorheen maar 26 gulden. Deze boe te maakte weinig indruk. Voor veel reizigers bleek het de moeite waard het risico van die bekeuring te ne men. Met de verhoogde straf hoopt men het zwartrijden wel terug te dringen. Minister Maij-Weggen (verkeer) besloot in juni tot de verhoging van het boetebedrag. Vooral het zwart rijden in Amsterdam liep volgens haar de spuigaten uit. In april van dit jaar bleek dat gemiddeld kwart UITVERKOOP 50 korting o.a. Oilily, In-WearSoap-StudioBogie Burgsteeg 4-5, Leiden. Telefoon 071-134314. Winst bij Akzo 24 procent lager ARNHEM (ANP) - De resultaten van Akzo in het tweede kwartaal van dit jaar zijn nog slechter uitge vallen dan analisten al hadden ge vreesd. De nettowinst is ten opzich- het totaal aantal reizigers te van dezelfde periode in 1989 met de hoofdstad zwart reed. Dat 24 procent gedaald tot 206,8 miljoen iljoen 'zwarte rit- gulden. Over de eerste helft van dit jaar komt de nettowinst uit op 407,4 mil joen tegen 498 miljoen in de eerste helft van 1989, een vermindering van 18,2 procent. Akzo verwacht dat wel drie keer de winst over heel 1990 minder zal Toen steeg de winst komt neer op 55 ten' per jaar. Woordvoerder H. Derksen van het Haagse vervoersbedrijf HTM: "Wij verwachten dat de boete be hoorlijk preventief zal werken. De zwartrijder zal zich nu wel drie keer bedenken, voordat hij zonder kaart- zijn dan De Iraakse president Saddam je tram of bus binnenstapt". Met nog met 13 procent tot 954 miljoen. Hussayn. (foto ap> Justitie wordt nog overlegd over De winstdaling is vooral het ge- het verbeteren van de controle op volg pagina 2: Overdrijvend wolkje brengt Kuwayt noodweer; Geschiedenis van conflicten; Iraks Hussayn: wreed en grillig, pagina 7Irakse inval scherp vei oordeeld. In de hoofdstad bleken de in ners gisteren goed op de hoogte de boeteverhoging. Er werden laling i tegenvallende resultaten de chemische produkten: ruim schoots een halvering van 175 tot 81 miljoen. Met name de afzet van te- grondstof van cfk's, daalde nig bekeuringen uitgeschreven, al- snel door de produktiestop die dus een woordvoerder van de GVB. LONDEN (RTR/DPA) - De effec- I87i,26 punten, hetgeen een verlies tenbeurzen in West-Europa stonden inhield van 21,63 punten. De auto- vanmorgen geheel in het teken van fondsen moesten tussen de tien en de militaire actie van Irak tegen Ku- de vijftien mark inleveren, wayt. De beurs van Londen noteer de kort na de opening een daling m mmm mmm van de aandelenkoersen, die de Fi nancial Times-index van de hon- ternationaal is afgesproken in Mon treal. De koers van Akzo, die de laatste weken al was gedaald, stortte van ochtend in elkaar. Voor het aandeel waarvoor gisteren nog f 115,10 werd betaald was de prijs nu f 111,50. jlim de hele zomercol- NU lectie halve prijs Botermarkt 14, Leiden. derd fondsen omlaag haalde met I 12,4 punten tot 2326,6 punten. De stijging van de olieprijzen zal de inflatie in Groot-Brittannië op- I drijven tot boven de tien procent, waarschijnlijk al deze maand. Dat percentage was al eerder geraamd, ook zonder de inval van Irak, maar n door de hogere olieprijzen zal de 1 tien procent of meer in ieder geval langer in stand blijven. Bovendien bestaat er in Londen bezorgdheid over de gevolgen voor I de belangen van Kuwait Invest- ment Office, de staatsinvesterings- maatschappij van Kuwayt. KIO heeft vele belangen in Groot-Brit tannië, onder meer in de oliemaat- g schappij British Petroleum. Vooral de transportsector was la- ger, hetgeen goed te merken was ra aan de noteringen van de aandelen I van luchtvaartmaatschappijen en autoconcerns. Daarentegen rea- g geerde een fonds als British Aero space (onder meer producent van wapens) positief op de ontwikkelin- gen in het Midden-Oosten. De beurs van Frankfurt was ook g al snel in mineur. Direct na de ope ning stond de DAX-index op g óók voor eën blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing ts) Naami Adres Postcode .Tel.. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidscb Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1