ANWB: gemeenten heffen te hoge belasting van toeristen Bodegraven, hoofdstad van ons land Bejaarden niet naar bloemencorso Meer reizigers namen de streekbus DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 REGIO PAGINA 11 'Kabinet moet limiet stellen' Meteoriet blijkt granaatscherf LEIDEN - De kans dat een mens door een meteoriet uit de ruimte wordt geraakt, is uitzonderlijk klein. Wetenschappers schatten die kans op eens per 200 jaar. In de zeventiende eeuw overleed een Fransiscaanse pater in Italië aan de verwondingen die hij na een botsing met een meteoriet had overgehouden. In 1954 overleefde een Amerikaanse zo'n aanvaring nadat het steentje via haar radio haar lichaam raakte. Iets dergelijks overkwam enige tijd geleden een inwoonster van Assen die een stukje ijzer (34,5 gram) tegen haar hoofd kreeg ter wijl ze door een raam van haar flat - 14 meter hoog - een kleedje stond uit te kloppen. Theoretisch is zo'n Botsing met een meteoriet, die doorgaans een snelheid bereikt van 400 kilometer per uur, dode lijk. De getroffen inwoonster van Assen hield er 'slechts' een zeer pijnlijk hoofd aan over. Zoals dat gebruikelijk is, werd het stukje ijzer in Leiden onder zocht door medewerkers van de Sterrewacht en het Nationaal His torisch Museum. Dat onderzoek heeft geleerd dat het bewuste stuk je ijzer gezien de samenstelling onmogelijk uit de ruimte afkomstig kan zijn. Daarop heeft de Koninklijke Landmacht vastgesteld dat het een scherf van een projectiel moet zijn. De scherf is volgens deskundigen afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog. Geen meteoriet maar een granaatscherf. De vraag waarom deze tientallen jaren na zijn ontstaan bij een flat in Assen naar binnen vliegt, heeft de wetenschap nog niet kunnen beantwoorden. DEN HAAG/LEIDEN - De ANWB stapt nog dit jaar naar het kabinet met het ver zoek paal en perk te stellen aan de hoogte van toeristen belasting. Er moet, volgens ANWB-woordvoerder R. Gremmen, een maximale hoogte aan deze belasting worden gesteld, omdat ge meenten haar te gemakke lijk verhogen. Het liefst ziet de ANWB de heffing afge schaft, maar denkt dat dit geen haalbare kaart is. Den Haag spant de kroon. Toeristen betalen bijna drie gulden per nacht. In andere plaatsen ligt de toeristen belasting tussen een kwartje en 75 cent. Dan heb je, zegt Gremmen, ne gentig procent van de gemeenten te pakken waar deze belasting wordt geheven. Noordwijk heft één gul den per nacht en voert, aldus de ANWB-woordvoerder, de midden moot aan. Hij noemt een gulden de bovengrens. Hoger mag het bedrag niet worden, vindt Gremmen. Toerisme levert gemeenten geld op. Daarom noemt de ANWB het onzinnig om mensen die geld ko men brengen ook nog eens belas ting te laten betalen. Jaarlijks levert het, landelijk gezien, gemeenten zo'n zestig miljoen gulden op. Noordwijk vangt 678.000 gulden. In de badplaats wordt de toeristenbe lasting geheven van april tot en met september, maar er wordt overwo gen om dit het hele jaar te gaan doen. oog van de ANWB en vooral voor Kpiikpnhnf die gemeenten die de ranglijst aan- T -.ui voeren (Den Haag, bijvoorbeeld). Lisse heft 55 cent toeristenbelasting Aan die te hoge uitschieters moet bezoeker van De Keuken- nu eens wat worden gedaan, vindt hof' De directie van de tuin rekent de ANWB. Katwijk kent geen toeristenbelas- Gremmen zegt dat de ANWB ze ker niet van plan is om fors tegen het beleid in te gaan roeien. De lijn is gemeenten wat meer eigen belas tingen te gunnen. Waarom dan toch die opmerking over afschaffing? Gremmen over zijn argumenten: "Er is geen enkele bedrijfstak in Ne- - derland die een extra belasting mag 'mg' ,Ee" woordvoerder zegt dat de heffen. Toeristenbelasting is der- kad£laats geld n'et echt n°,dlg halve een uitzondering. Ik vind dat heeft Ambtenaren dle een onder- je daar een vraagteken bij kunt zet- zoek. dede? "aar eeJ> pogel«ke ,n ten» J voering hebben geadviseerd dit met te doen, omdat alleen de verblijfsre- creant wordt getroffen en niet de dagjesmensen. Noordwijkerhout is van plan om volgend jaar toeristenbelasting in te voeren. Een voorstel daartoe is in de maak. De toeristen-woonforensen- Ondemocratisch Gremmen stelt dat toeristenbelas ting een belasting is die van niet-in- woners wordt geheven. Een demo cratische rem zit er niet op en de in komsten worden lang niet in alle ge- belasting, waarvan het tarief nog vallen aan het toerisme besteed. Het moet worden vastgesteld, levert de dat weer door in haar toegangsprijs. Dia heffing levert Lisse het lieve sommetje van 400.000 gulden op. Geld, dat wordt aangewend voor 'bijzondere' zaken. Een deel van het zwembad en het Poelhuys is ervan betaald, de tunnel nabij De Keuken hof werd uit het potje gefinancierd en nu zijn er plannen om hetzelfde WARMOND/RIJNSBURG te doen met de opknapbeurt van de sporthal. Uitsluitend woonforensenbelas- Katwijkse bejaarden zochten gistermiddag verkoeling op een bankje onder bomen. (foto wim Dijkman) WARMOND/RIJNSBURG De verminderd, vindt de medische staf bejaarden de laatste tien jaar te gast medische staf van het Warmondse het in het belang van de bewoners waren, zorgt voor muziek. Want aan verpleeghuis Mariënhaven heeft de hen niet urenlang aan extreme hitte de overkant van de straat kijken ge- bewoners te kennen gegeven dat zij bloot te stellen. "Bovendien", zegt handicapte patiënten uit het Zee- ting (tweede huis, woonboot, staca- zaterdag het bloemencorso niet mo- verpleeghuisarts Admiraal, "kun je hospitium naar het c ravan) heffen Nieuwkoop en War- - - - - mond. Warmond wordt er bijna 400.000 gulden jaarlijks beter van, Nieuwkoop 170.000 gulden. Leiden, die meer toeristen wil aantrekken en Alphen heffen geen toeristenbe lasting. gen bijwonen. Reden: de tempera- je afvragen of je de tuur loopt zo hoog op (33 graden), plezier mee doet om hen dat zij wel eens te veel vocht kun- half tot twee uur i nen verliezen. zon te laten zitten". Omdat de vochttoestand bij dere mensen toch al marginaal i de gevoeligheid voor vochtverlies zorgd. De familie Blase, bij UTRECHT/HAARLEM - Het streekvervoer heeft in de eerste helft van dit jaar anderhalf tot twee procent meer reizigers vervoerd dan in dezelfde periode van het vo rig jaar. Hiermee lijkt sprake van een trendbreuk want de afgelopen jaren daalde het aantal passagiers in de streekbussen geleidelijk van 379 miljoen in 1987 naar 366 miljoen in 1989. De NZH realiseerde een groei van het aantal reizigers van zes pro cent. De groei blijkt uit voorlopige half jaarcijfers van het Verenigd Streek vervoer Nederland. Woordvoerder W. van de Ven ziet een heel scala van oorzaken van de groei. De eer- ste is het overheidsbeleid om het openbaar vervoer te stimuleren. Voorts wijst hij op het groeiend be wustzijn bij autobezitters hun auto minder automatisch te gebruiken. De aanhoudende files werken deld toegenomen. Het aantal ook in het voordeel van het open- gerskilometers steeg in vergelijking baar vervoer. En bovendien hebben met dezelfde periode vorig jaar Westnederland melden dat voor al de sneldiensten in het spitsuur °nge' H ETt r,OTHdVOerdTVan de£?H d^n0tSe%nïerZm^erS™ denkt dat de pnstige resultaten Nieuwegein en Houten naar de Uit- ander- Blase vertelde vanmorgen dat het de brandende enkele jaren geleden ook warm was tijdens het bloemencorso. De be- In de Brouwerstraat in Rijnsburg jaarden werden toen onder parasols wordt toch voor gezelligheid ge- gezet, maar echt veel hielp dat niet, -herinnert hij zich nog. Blase zegt het jammer 'te vinden dat de bejaar den niet komen, maar de beslissing van het verpleeghuis heel goed te kunnen begrijpen. hebben bij de stijging van het aantal buspassagiers. Centraal Nederland cent, Centraal Nederland veer 2,5 procent. Het aantal reizigers dat de eerste enerzijds te danken zijn aan het "be- vijf maanden van dit jaar in de wustwordingsproces dat de Neder- NZH-bus stapte, is meer dan gemid- lander op dit moment doormaakt". Schoonhoven hof, van Utrecht naar Leerdam i Utrecht via IJsselstein na de militairen sinds vorig jaar een o jaarkaart. De grote streekvervoers- tekent dat Daarnaast heeft volgens de NZH- weer de vervoersmaat schappij in de kaart gespeeld. Vorig Britse eretitel voor Leidse prof Woordvoerder P. van Wagenin- met anderhalf procent. Dit be- jaar was het de eerste vijf maanden gen van Centraal Nederland zegt nisaties, mr. H.G. Schermers, is be- r korte het jaar aanmerkelijk beter niet te vroeg te willen juichen bedrijven Westnederland, Centraal afstand de bus pakten. Dit strookt fietsweer. Nederland en de NZH onderschrij- met het gegeven dat de stijging van ven het groeicijfer. Westnederland het aantal reizigers vooral te danken - - - realiseerde een groei van 3,4 pro- is aan het lokale busvervoer zeggen wel aandeel de sneldiensten spectaculaire. noemd tot 'Corresponding Fellow' i de British Academy. Dit i cijfers. Zijn maatschappij vcmi ifi uu verwacht de eerste jaren een gelei- spëcTie^VtïïdiëdTacademy Slèèri De NZH kon vanmorgen nog met delijke groei en daarna een meer gee{l aan buitenlanders die grote Van onze redacteur Wim Wegman Als het aan de Rotterdamse econoom H.L. KLaassen had ge legen, was Bodegraven begin ja ren '70 de hoofdstad van Neder land geworden. En niet zo maar een hoofdstad, nee, het dorp zou zijn uitgegroeid tot een bruisende metropool, vergelijkbaar met Londen of Parijs. Een swingende wereldstad met miljoenen inwo- Het is er niet van gekomen, zoals iedereen kan vaststellen die wel eens van Utrecht naar Alphen rijdt - en onderweg goed oplet. Toch was het idee van Klaassen zo gek nog niet; als men de logica van de man tenminste wenst te volgen. De econoom vond de Randstad maar een merkwaardig samenraapsel van steden en stad jes, die geen van alle echt iets voorstellen. Ze groeien weliswaar langzaam aan elkaar, maar het wordt nooit wat tenzij al die plaat sen bij elkaar worden geveegd en worden omgevormd tot een échte stad. Dat soort plannen waren al eer der gelanceerd, maar Klaassen ging een stapje verder. Een stad is geen stad als het geen centrum heeft, vond hij. Maar wat moest het centrum worden? Niet Am sterdam, Rotterdam, Den Haag of Utrecht, want die liggen te ver aan de buitenkant. Grote groepen bewoners zouden zich dan on gans moeten reizen. Het moest een plaats zijn die werkelijk mid denin ligt. Bodegraven dus. Zoals het wel vaker gaat met mooie, eenvoudige ideeën, ver dween het plan snel in de prullen bak. De bouw van een immens grote, volledig nieuwe binnen stad werd wel erg ingrijpend ge vonden. Te groots voor Neder landse begrippen. Bovendien, juist in het begin van de jaren '70 kwamen planologen en bestuur ders tot het inzicht dat het gebied tussen de vier grote stéden beter open en groen kon blijven. Het Groene Hart - een concept dat al in 1958 was bedacht - was 'heront dekt'. Meeslepend Nu, bijna 20 jaar na de ideeën van Klaassen, lijkt het open gebied alsnog verloren te gaan. Niet door een fantastisch, meeslepend plan maar doordat de Randstad uit haar voegen barsfc. Steden kun nen geen kant meer op en be drijfsterreinen raken in een hoog tempo vol, zonder dat er direct nieuwe voorhanden zijn. En dan is er nog een weg hier en daar, die dringend moet worden aangelegd Het heilige gfoén op weg naar een economische ramp Bodegraven, nooit een swingende wereldstad met miljoenen voordat het verkeer in het Westen volkomen vastloopt. Het zijn ontwikkelingen die al jaren spelen en die nog niet zo lang geleden werden afgedaan met: Dat is dan jammer voor de steden. Maar de steden zyn op nieuw belangrijk geworden en langzaam beginnen steeds meer mensen tot inkeer te komen. Het zijn niet louter voorzitters van Ka mers van Koophandel die zich nu hardop afvragen of sommige de len van het Groene Hart wel de moeite zijn behouden te blijven. Een lange rij planologen, eco nomen en, niet te vergeten, be stuurders heeft zich inmiddels achter hen geschaard. Onder wie, zo lijkt het, minister Alders van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu. Hij wil in de Randstad tot 2015 meer dan een miljoen woningen bouwen; een bijna onmogelijke opdracht als de betrokken gemeenten niet de, polders in mogen. Knap waardeloos Wat stelt het Groene Hart eigen lijk voor? En wat is het nog waard? Het blad Rooilijn van het Planologisch Demografisch Insti tuut van de Universiteit van Am sterdam - dat naar aanleiding van de plannen van Alders een spe ciaal nummer heeft gewijd aan het open midden van Holland - geeft een aardig overzicht van de recente meningen. Fervente voorvechters van het Groene Hart zullen daar overigens niet bijster vrolijk van worden. Was het enkele jaren nog volkomen onaantastbaar en absoluut nood zakelijk als 'Groene Long' van de Randstad, nu lijken de meeste deskundigen het er toch wel over eens te zijn dat het op sommige plaatsen maar een knap waarde loos gebied is. Prof. N. de Boer van de facul teit der bouwkunde van de TU Delft - degene overigens die in het blad de ideeën van Klaassen ter sprake brengt - noemt het een slordig en versnipperd gebied. Niemand weet volgens hem wat er nu precies onder het Groene Hart moet worden verstaan. Om dat het niet duidelijk is gedefini eerd, kunnen sommige stukken er vry eenvoudig van af worden 'gesnoept'. Dat is op een aantal plaatsen ook geen enkel bezwaar, meent hij. Het landschap is op die plek ken weliswaar open, maar niet bijzonder fraai. Laat de steden daar maar oprukken. Als de wij ken dan maar worden 'dooraderd' met vele en forse stukken groen. En als uitgestrekte terreinen die landschappelijk wel interessant zijn, worden 'afgesloten' voor inclusief landbouwers, die volgens prof. De Boer allang niet meer de hoeders van het landschap zijn. Zie de ruilverka veling en de problemen met mest en bestrijdingsmiddelen. Bestuurder mevrouw G. van der Lecq van het Intergemeente lijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) is, zo blijkt uit Rooilijn, bang dat de problemen in de landbouw het juist moeilijker ma ken de verstedelijking in het Groene Hart een halt toe te roe pen. Goed draaiende veebedrij ven zorgen er bijna als vanzelf voor dat het gebied open blijft. De landbouw staat echter op de tocht, de mestoverschotten zijn gigantisch en dus wordt de verlei ding groot om iets anders met de grond te doen. Er woningen en bedrijven op bouwen, bijvoor beeld. Iets waar volgens haar trouwens best wel wat meer mo gelijkheden voor mogen komen. Ramp De provincie Zuid-Holland, op wier grondgebied het grootste deel van het Groene Hart ligt, pie kert er voorlopig niet over om stukken van het open gebied prijs te geven. Zuid-Holland moet ech ter wel een paar plekken aanwij zen waar straks honderdduizen den woningen kunnen verrijzen. Omdat de ruimte schaars is heeft de provincie - zoals eerder in deze krant gemeld - zelfs het oude plan Waterman, de kustuitbreiding, weer van stal gehaald. Ondertussen wordt de provin cie - en niet alleen zij - bestookt met rapporten waarin verlekkerd wordt voorgerekend welke prachtige dingen ons te wachten staan wanneer het Groene Hart eens goed wordt opengesneden. De Universiteit van Amsterdam - die weer - constateerde een maand geleden dat Leiden en Al phen kunnen uitgroeien tot lan delijke distributiecentra voor goederen en informatie wanneer bedrijven de kans krijgen hun vleugels in het groen uit te slaan. Het Groene Hart, zo ongeveer stelden de onderzoekers, is mis schien een zegen voor de re creant, maar een ramp voor de Het bureau Buck Consultants, aan het werk gezet door de ge meenten in de Leidse regio, trok met zoveel woorden eenzelfde conclusie. Buck noemde het Groene Hart niet, maar vroeg wel om een bedrijfsterreinen ter grootte van 42 hectare. Waar, in deze overvolle regio, is daar nog ruimte voor? Het zijn kleine stapjes, maar Bodegraven komt steeds dichter bij. wetenschappelijke naam hebben verworven. Het aantal 'Correspon ding Fellows' wordt door de British Academy beperkt gehouden tot 260. Onder hen zijn nu zeven Neder landse hoogleraren. Prof. Schermers is onder meer ge specialiseerd in het EG-recht. Hij heeft een groot aantal publicaties op zijn naam staan over de positie van Engeland in de EG. Na zijn be noeming door de British Academy mag Schermers de letters FBA ach ter zijn naam zetten. Honderd jaar geleden stond in de krant: Van eenmet brandvrije steenen beladen sleperswagen brak hedenmiddag op de Hoog- ewoerd te Leiden, vlak bij de brug aan het Gangetje, een wiel, naar men zeide door een rail van de tram. Nog met één wiel tusschen de beide rails, lag de wagen daar, bevracht met zijn zwaren last, zoodat de tramwa gens niet konden passeren. Na heel veel discours werd besloten dat de passagiers met de aldaar elkaar tegenkomende wagens maar moesten wisselen. Niette min wenschte men natuurlijk de baan weer zoo spoedig mogelijk vrij te hebben; doch terwijl van het magazijn, waarvoor de ste nen bestemd waren, gereed schap werd gehaald, wenschte niemand der omstanders eene hand uit te steken om den gebro ken wagen van zijne lading te ontdoen. Eerst toen door den chef in bijzijn van een politie-agent 'geld' voor de opruiming werd toegezegd, waren vele rappe handen aan het werk en kon in een ommezien de wagen nu op zijn drie wielen vooruit en uit de rails worden gereden. Vijfentwintig jaar geleden In Engeland klinken heftige protesten op tegen het besluit van de Britse posterijen om voor de luchtslag om Engeland van 25 jaar geleden een serie herden kingspostzegels uit te geven die door een groot hakenkruis wor den beheerst. De swastika komt voor op het staartstuk van Duit se bommenwerpers, zoals die in de 'Battle of Britain' in groten getale werden neergeschoten. In de eerste oogopslag aanschouwt men de beeltenis van koningin Elizabeth en het vroegere nazi symbool als of er een assocoatie tussen beide zou bestaan. Het is in Engeland voorschrift dat op alle postzegels de beeltenis van het staatshoofd voorkomt Pas gebrek aan water bij EWR als droogte een maand duurt LEIDEN - In Zeeland is het water door de aanhoudende droogte al zo wat op de bon. In deze regio kunnen mensen de kraan nog onbekom merd openzetten. "We hebben geen enkel probleem om aan de vraag te voldoen", zegt directie-secretaris Oosthout van het regionale nutsbe drijf EWR. "En we voorzien voorlopig ook geen moeilijkheden. Misschien als dit weer nog een maandje voort duurt, dan wel. Op dit moment is er echter niets aan de hand". De hittegolf is weliswaar niet he lemaal aan het nutsbedrijf voorbij gegaan. Volgens Oosthout is de vraag naar water vergeleken met vorig jaar - toen het ook al niet bij zonder koel was - met ongeveer vijf procent gestegen. "Dat kunnen we echter makkelijk opvangen met on ze eigen produktie in de duinen. En met een beetje inkoop van andere waterbedrijven. Stijgt de behoefte, dan is er nog niet veel aan de hand. We kopen in dat geval wat meer in. Pas als de vraag met een procent of tien toeneemt, kunnen we proble men verwachten. Maar ik denk niet dat het zo ver zal komen", meent Oosthout. De directie-secretaris heeft trou wens de indruk dat de bewoners van deze regio uit zichzelf al vrij ver standig met water omspringen. "De meeste mensen hebben, geloof ik, heel goed door dat dit nu niet het uitgelezen moment is om de auto een uitgebreide wasbeurt te geven of om de tuin eens goed te besproei en. Dat helpt natuurlijk ook om de moeilijkheden binnen de perken te hniiHpn" LEIDERDORP Cripinelen krijgen het steeds moeilijker. De technische recherche van het dis trict Den Haag van de rijkspolitie heeft sinds kort een dactyfoon. Met het apparaat, een technisch hoogstandje, kunnen beelden van vingerafdrukken via de tele foon en de computer worden ver stuurd. Het apparaat en de bijbe horende computerapparatuur maakt het voor technische re cherches overal in den lande mo- Vingerafdrukken via de telefoon gelijk om razend snel in het 'vin gertjes-archief van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) te zoeken. Het systeem is vernoemd naar de bekende Ne derlandse detectiveschrijver Ha- vank. Het districtsbureau van de rijkspolitie Den Haag, gevestigd in het bureau aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp, heeft op eigen kosten aan de appara tuur ook een kleurenfotofoon la ten koppelen. Hiermee kunnen kleurenfoto's via telefoon en computerscherm worden verzon den en bekeken. De kleurenfoto foon heeft onder meer bij de iden tificatie van de slachtoffers van de vliegramp in Suriname vorig jaar, zijn nut meer dan bewezen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11