MEOB Oegstgeest moet mogelijk fuseren 'Brug toevluchtsoord voor druggebruikers en vrijende paartjes' ROKENDE HONDEN BUTEN NIET Herdenldngsmonument toch niet door regionale kunstenaars gemaakt PAGINA 10 REGIO LEIOEN DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 Voorschotenaren voorzien problemen VOORSCHOTEN - Bewoners van de Valkeweg in Voorscho ten vrezen dat onder de nieuwe brug naar nieuwbouwwijk Star- renburg 'vrijende paartjes, druggebruikers en andere on gehoorzame burgers' hun toe vlucht zullen nemen. In een brief aan de gemeenteraad vraagt het bewonerscomité der gelijke ontwikkelingen te voor komen door het plaatsen van felle verlichting. Gemeentesecretaris H. Overbosch gaten te houden. Er is op deze plek niet meer gevaar dan elders in de gemeente", zegt de gemeentesecre taris. "Vroeger was de Valkeweg een doodlopende straat. Nu de brug er is wonen de mensen langs een doorgaande route. Daar moeten ze nog De bouw in Starrenburg is begin juli begonnen en Overbosch stelt dat de 'grootste overlast' nu voorbij is. "Maar wij zullen er alles aan doen om de overlast na de bouwvakva kantie zo veel mogelijk te beper ken". Het is overigens de tweede keer dat de bewoners zich met een reageert vrij laconiek op de klach- klachtenlijstje tot de gemeente ten van de bewoners: "De gemeente wenden. Eerder uitten ze hun onge- heeft niets te maken een eventuele noegen over de parkeeroverlast van verlichting onder de brug. Dat er bouwverkeer. vrijende paartjes op die plek gaan zitten is een zaak van de ouders zelf. Of er druggebruikers onder die brug gaan zitten, kan ik niet echt be oordelen. Dat is een zaak van de po litie". De brug is volgens het comité ook faarlij k voor spelende kinderen. kunnen onder de brug spelen en in het water terecht komen. Fiet sende jeugd zou de onderdoorgang van de brug nu al regelmatig gebrui ken als cross-route. Het comité wil dat er langs de waterkant extra hek ken worden geplaatst om ongeluk ken te voorkomen. Criminelen Opperwachtmeester van de rijkspo litie Voorschoten, J. Vrolijk, is evenmin onder de indruk van de klachten. "Tot op heden is ons niet gebleken dat de angst op feiten stoelt. Wij hebben geen enkele aan wijzing dat die plek onder de brug een toevluchtsoord is voor crimine len". Volgens de woordvoerder is er op geen enkele plek in de gemeente overlast van druggebruikers. Dat de onderdoorgang gevaarlijk is voor spelende kinderen, ontkent Overbosch meent dat de bewo- Vrolijk: "Die sloot lag daar al 5 ook met dit soort klachten bij dat de brug Nu de brug het verkeerde wordt gebouwd, hebben de adres zijn. "Ouders zijn de eerst aan- nenden i gewezenen om hun kinderen in de ter". Commissie marine onderzoelct samengaan met bedrijven landmacht en luchtmacht r andere legeronderde- OEGSTGEEST - Het in Oegstgeest gevestigde Mari ne Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) moet in de moesten echterworden afgewezen, nabije toekomst waarschijn lijk fuseren met de electroni- sche bedrijven van land- heidsbedrijf "heeft de afgelopen ja- bestaan uit de electronische bedrij- de landmacht (gevestigd te ook i len dan de marine gewerkt. Orders Rhenen) en de luchtmacht (geves- het particuliere bedrijfsleven tigd in Dongen). omdat het MEOB anders Secretaris K. de Kruys dienstcommissie (ondernemings- macht en luchtmacht. Een derzoekt momenteel hoe in de ko- dergelijke fusie wordt door een commissie van de ko ninklijke marine onder- da^rbijmdër zocht. Het is onduidelijk of nisch bedrijf. Pas het nieuwe bedrijf in Oegst geest wordt gevestigd en wat de consequenties zijn voor de werkgelegenheid in de regio. knoop zou komen met zijn ambtelij- raad) in Oegstgeest vindt het nog te vroeg om op de fusieplannen te rea geren: "Formeel is er heel weinig bekend, maar het gonst hier al lan gere tijd van de geruchten. Ik vind het allemaal nog te ondoorzichtig vage plannen toe te juichen of af mende jaren de uitgaven bij de zeestrijdkrachten omlaag kunnen. Deze commissie Spoelstra kijkt ir het elektro- te wijzen' het eind van dit jaar presenteert minister Ter Beek van defensie concrete voorstellen, WASSENAAR - Bij het de fotograaf laat Wassenaarder Woltman zijn pitbull met een si garet in de mond poseren en zegt: 'Rokende honden bijten niet'. Het is dinsdagmorgen half tien en de vaste bezoekers het plaatselijke paviljoen De Klip kijken amper op van het to neeltje. Zij weten dat de hond niet bijt, maar Woltman wil meer. Hij rust niet voordat de hele wereld het weet en niemand klaagt wanneer hij zijn hond vrij laat lopen door het dorp. Tijdens de fotosessie gromt de hond geen moment en laat zich gewillig van schaduw naar zon versle pen, voorzien van de omstreden rookwaar. 'Een tevreden roker i geen onruststoker', zegt zijn baas. Of de hond daar ook over denkt, is onduidelijk, (foto Wim Dijkman) Duizenden bijen uit bosjes verwijderd LEIDERDORP - Wandelaars wer den gisteravond om ongeveer acht uur langs de Leiderdorpse Kal moeskreek lastiggevallen door een zwerm bijen. Korte tijd later ont dekte de politie in de bosjes een compleet bijenvolk. Een imker heeft het volk van ongeveer 5.000 honingproducenten gisteravond verwijderd. Het betrof hier een klein volk, want gewoonlijk bestaat bijenvolk uit meer dan 50.000 dieren. Zeehond laat zich verjagen door hond VOORSCHOTEN - Een aan het strand van Wassenaar aangespoeld jong zeehondje - een zogenaamde huiler - heeft zich door de blaffende hond van een voorbijganger het wa ter laten injagen. Toen de Wasse- naarse politie vanmorgen om negen uur na een tip van een strandtent houder arriveerde, was het dier al verdwenen. Dronken stuurman KATWIJK Een dronken stuur man heeft gisteravond in het Addi- tioneelkanaal in Katwijk een kano overvaren. Met hulp van een ander plezierjacht heeft de Katwijkse po litie de boot van de man kunnen en teren en de opvarende, een 31-jarige Scheveninger kunnen aanhouden. De kanovaarder hield aan het voor val geen letsel over. Man laat achter raam broek zakken LEIDERDORP - Een jongeman heeft vannacht twee meisjes uit Lei derdorp, de stuipen op het lijf ge jaagd door vanachter een raam zijn broek te laten zakken. Om ongeveer drie uur bonkte hij vanuit een wo ning aan de Gondestein op de ra men om de aandacht te trekken, waarna de meisjes snel de benen na men. De politie stelde een onder zoek in, maar kon niet vaststellen vanuit welk huis de man zijn actie uitvoerde. Dronken Leidenaar rijdt het water in LEIDERDORP - Een 33-jarige Lei denaar is gisteravond met zijn auto te water geraakt in de Leiderdorpse Zijldijk. De man verliet om half tien in beschonken toestand een café, stapte in zijn wagen, maar reed reeds bij de eerste bocht het water in. Hij wist tijdig uit het voertuig te klimmen, dat na korte tijd geheel onder water verdween. De man ging terug naar het café om bij te ko men en werd daar door de politie aangehouden. De toekomst van het MEOB nota met hangt voorlopig af van de ontwikke lingen rond zijn dependance in Den Bij het MEOB werken ongeveer van de marine. Dat betekent dat v geester marinebedrijf z Waarschijnlijk kondigt Ter Beek deel kunnen worden ondergebracht in tot 1995 15 procent te willen be- bij de bewapeningswerkplaatsen zuinigen op het personeelsbestand rond de nieuwe rijkswerf in Den 10Ö0 mensen. Zij houden zich bezig de ruim 23.000 personeelsleden er met de produktie en het onderhoud 3712 moeten afvloeien. Verdere be- Meisje (6) gered van verdrinking Helder. Met die operatie zouden c geveer 100 banen verdwijnen. "En het is nu onmogelijk te zeggen of elek- zuinigingen zijn niet denkbeeldig, die banen in Den Helder of in Oegst- over- want minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft al aange kondigd dat na 1995 nog eens tien geest worden geschrapt", meldt Ge neste. "Dat is voor ons een moeilijk Eerste selectie in Leiderdorp bezuinigd 'als de internationale tuatie daartoe aanleiding geeft'. Afslanken "Vooruitlopend op die bezuinigin- KATWIJK - Een zesjarig meisje gen kijken wij waar we binnen het uit Katwijk is gistermiddag van de marinebedrijf kunnen afslanken", verdrinkingsdood gered door de 20- zegt W. Geneste van de marinevoor- procent door defensie moet worden punt", zegt De Kruys. "Voorlopig hebben wij geen antwoord op de vraag of die honderd arbeidsplaat sen een onderdeel zijn van de totale afslanking bij defensie, of dat hier sprake is van een extra bezuini- jarige Gert Houwaart uit de kust plaats. Het meisje was door nog ging". Geneste kan hem op dit punt echter geruststellen: "Die honderd arbeidsplaatsen vallen binnen de 15 lichingsdienst in Den Haag. "Maar procent-operatie, zoals die tussen voorlopig zijn dat alleen nog i bekende oorzaak in het diepe ge- studies en geen beleidsvoorne- deelte van het wedstrijdbad Als de Tweede Kamer aan het het einde van dit jaar e worden uitgevoerd". zwembad Aquamar geraakt. Daar eind van het jaar de beleidsvoome- heeft goedgekeurd kunnen werd zij opgemerkt door een ander meisje, waarna de jonge Katwijker wij pas echt beleid gaan maken", het bad insprong en de kleuter bo- Geneste bevestigt dat de ven water haalde. Het meisje is aan de kant gereanimeerd en daarna overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Daar Speculeren Volgens Geneste wordt er in de hui- dige plannen overigens van uitge- Spoelstra haar aandacht onder gaan dat het MEOB in Den Helder ingvanéén alleen aan de bewapeningswerk- alle onder- plaats^ wordt toegevoegd als het Oegstgeest tot één elec- andere richt op de electronicabedrijf delen van het leger. Dit DEOB (De- MEOB genomen op de afdeling intensive fensie Electronisch en Optisch Be- tronisch en optisch bedrijf voor het care. drijf) zou naast het MEOB moeten hele leger wordt omgebouwd. "Maar het is ten eerste nog lang niet zeker of zo'n DEOB er komt en in de tweede plaats is nog niet bekend waar dat bedrijf wordt gevestigd", haast de voorlichter zich daar aan toe te voegen. LEIDERDORP - Een selectiecom- misie heeft vier kunstenaars uitge kozen om een schetsontwerp te ma ken van een herdenkingsmonu ment voor Leiderdorp. Het beeld moet een plaats krijgen aan de zuid zijde van de voormalige begraaf plaats van de hervormde kerk aan de Hoofdstraat. Jan de Baat uit Amsterdam, Mari- us Boender uit Breda, Wendela Ge vers Deynoot uit Amsterdam en Gerrit Velthuis uit Groningen krij gen 3.000 gulden om een schetsont werp te maken. De kunstenaars krijgen tot 1 oktober de tijd hun plan bij de selectiecommissie in te dienen. Tegen de verwachting in heeft de selectiecommissie geen regionale kunstenaars uitgekozen. Dit was eerst wel de bedoeling omdat hier- i provinciale subsidie bin- Bij de 42 inzendingen zaten 19 kunstenaars uit Zuid-Holland en hiervan kwamen er 10 uit de regio Leiden. De selectiecommissie be staat uit twee personen van de Kunstkring Leiderdorp, een afge vaardigde van de kunstuitleen Lei den, een vertegenwoordiger van de artotheek Den Haag en de Leidse kunstenares mevrouw Wolf. Wolf was de enige die tijdens het selecteren van de inzendingen wel eerst heeft gekeken naar de her komst van de kunstenaars. Bij 'vol doende kwaliteit' gaf zij de voor keur aan'een regionale kunstenaar. Aldus kwam zij tot een voordracht van vier personen, van wie een uit de regio Leiden. Politiek De voordracht van de selectiecom missie komt niet overeen met de voorkeur die de Leiderdorpse poli- Wassenaarders moeten jonge bomen in hun buurt besproeien WASSENAAR - De gemeente Wassenaar roept burgers op om jonge bomen in hun buurt water te geven. In nieuwbouwwijken kan de ge meente de watertoediening nog wel behappen, maar in andere wijken staan de nieuwe bomen te verspreid om regelmatig langs te komen met de watertank. Bovendien sorteren goed gedoseerde hoeveelheden meer effect dan een grote slok water, meldt de voorlichtingsrubriek van de gemeente. Het artikeltje, voorzien van een sproeiend stripfiguurtje, legt uit dat bo men de eerste jaren het kwetsbaarst zijn. Wortels kunnen nog niet bij het grondwater komen en vooral in droge perioden kan dat fataal zijn voor de 'dure investering'. Een emmertje water op zijn tijd of een sproeibeurt met een tuinslang kan dan wonderen doen. Volgens gemeentevoorlichter W. Issendonck zijn de eerste reacties positief. Of mensen ook werkelijk met een em mertje en een spuitje uitrukken, moet nog blijken. De meeste bomen in bestaande wijken zijn in de plaats gekomen van zieke plaren. Vooral de iepeziekte heeft haar tol geëist. De vraag of Oegstgeest een voor de hand liggende vestigingsplaats voor een DEOB is wil Geneste niet afnemers dan alleen het leger zou beantwoorden. "Het pleit in het mogen uitvoeren. beoordelen van de 42 inzendingen louter gekeken naar herkomst1 De provinciale subsidie lijkt daar door toch niet in gevaar te komen. K. de Kruys: "Onzekerheid zal nog wel even voortduren bij MEOB Oeast- De gemeente Leiderdorp heeft geest" hl ff t m kaïranAn /la* nnlr Vin rla 1 nen te halen zou zijn. Uiteindelijk tiek heeft voor een kunstenaar uit heeft de selectiecommisssie bij het de regio. Het seniorenconvent een overheidsinstelling, geen parti culier bedrijf'. voordeel van het MEOB dat daar Geneste reageert in eerste instan- "Dat is het vaststaande marine- advies van de selectiecommissie. ook al opdrachten voor de land- afhoudend op deze suggestie: macht worden uitgevoerd, maar "Het MEOB heeft al zelfbeheer. Het daar wil ik verder niet over specule- bedrijf werkt met een budget dat eigen inzicht kan beste standpunt", verzucht De Kruys, "Niets is makkelijker voor de mari ne dan een eigen bedrijf te hebben, subsidie de dienst op afroep zaken kan tale budget de fracties deed eind vorig jaar het kwaliteit, niet voorstel om de plaatselijke kunste de kunstenaars, naar Rien van der Nat de opdracht te geven. Overigens heeft deze Van der Nat wel meegedongen naar het verkrijgen van de opdracht. Het college van B en W haalde de selectiecom- wijzen en regionale kunstenaars te laten meedingen het verkrijgen van de op- melijk begrepen dat ook bij de pro vincie kwaliteit voorop staat bij het fracties toekennen van subsidie. De provin- missie aan te zal grote waarde hechten De Culturele Raad heeft inmid- dracht. Dat zou de enige manier zyn den". Hij zegt niet te weten of priva- bestellen. Ik vind dat er een dels positief geadviseerd 25.000 gulden. Het to- te halen, oor het maken van een kunstwerk is ongeveer is ongeveer provinciale subsidie binnen dienstcommissie (onderne mingsraad) van het MEOB een gro- - tere zelfstandigheid van het bedrijf want daarvoor zijn teveel i de concurrentie met het particu- °P vakantie. Ik weet alleen dat de uitverkoren kunstenaars wordt nu gevraagd om 'een driedi mensionaal ontwerp te maken. Ook de inzen- moet worden aangegeven hoe het Enige maanden geleden bepleitte tisering ook wordt bekeken door de structie moet worden gevonden 63.000 gulden. imissie (onderne- commissie. "Voorlopig kan ik ook waarbij het mogelijk is dat wij de Bij het selecteren het MEOB een gro- geen antwoord geven op die vraag, particuliere markt bewerken. Met dingen is de commissie afgegaan op ontwerp moet worden ingepast J A de marine kunnen dan contracten documentatiemappen die de kun- de omgeving en hoeveel het gaat worden afgesloten over zaken die stenaars moesten opsturen. Behal- kosten. Uit de hecht het wij moeten leveren. Maar voorlopig liere bedrijfsleven aan te kunnen gaan. De werkgelegenheid zou vei- lig kunnen worden gesteld als het natuurlijk enige restrictie in de be- MEOB ook opdrachten voor andere drijfsvoering met zich mee. Wij zijn r ontwerpen zal de r bij de beoor- selectiecommissie een keuze kwaliteit i dat brengt verwacht ik dat de onzekerheid deling van de documentatie gelet ken en een voordracht i over onze toekomst hier nog wel op een 'sterke relatie tussen vorm doen. De gemeenteraad heeft daar even zal voortduren". en inhoud'. na het laatste woord. DONDERDAG 2 AUGUSTUS Katwijk open avond KNZHRM, Boten huis. Rijnmond 200, van 19.00 tot 21.30 uur. Leiderdorp zomerbridge-drïve Leiderdorp se Bridgeclub, Bernhardstraat, aanmelden voor 19.45 uur. Noordwijk strandloop Rabo/Novo, aan vang 19.30 uur bij de politiepost vopr Koningin Wilhelminaboule- zomeravondconcert met orga- iist Jan van Westenbrugge. aan vang 20.15 uur in de Grote Kerk, Voorstraat. ontmoetingsavond Stichting Mladost voor Joegoslaven, aan vang 2.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. soosavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marij- kestraat. Katwijk orgelconcert door Margreeth de Jong, aanvang 20.15 uur in de Nieuwe Kerk, Voorstraat. Leiden film: 'De oerbewoners van Amerika', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volken kunde. Noordwijk mimespeltheater door Trees Winter, aanvang 15.00 uur in het Noordwijkerhout verkoop expositie olievefschil- derijen van diverse kunstenaars, van 14.00 tot 21.00 uur in De Schelft, Maandagsewetering. Voorhout vakantie-activiteiten: teken films voor jong en oud, aanvang 14.00 uur in de Spelewey, Boek- ZATERDAG 4 AUGUSTUS Alphen vrouwenavond Stichting Ho- mosexsualiteit Alphen, vanaf Katwijk duinwandeltocht over 5,10,15 of 25 km, start tussen 9.00 en 13.00 uur bij strandpaviljoen Van Duyn. stoomtreinritten door de Zuid duinen, ieder uur van 10.00 tot 17.00 uur vanaf De Vriesche Wei. optreden van The Real Dixie Man Band', vanaf 14.00 uur in het Corso-wandeltocht ovr 10, 15 of 20 km, start van 9.00 tot 14.00 uur bij het VW-kantoor. expositie bij Volkstuinvereni ging Roomburg, tevens demon stratie bloemschikken, van 11.00 tot 17.00 uur. film: 'Het rode huis', over urani- umwinning In het Navajo-reser vaat, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noordwijk open dag bij bloembollenbedrij- ven in Noordwijk en de regio, fiets routes verkrijgbaal bij VW-Noord- wijk. strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, vistijd van 18.30 tot 21.30 uur op het Noordzeestrand. optreden Egerlönder Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten', van 18.00 tot 21.30 uur op het Vuurtorenplein. Noordwijkerhout verkoopexpositie olieverfschil derijen van diverse kunstenaars, van 11.00 tot 17.00 uur in De Schelft, Maandagsewetering. Rijnsburg kindercorso en Bloemencorso Rijnsburg, start om 10.00 uur van af de veiling Flora. roeiwedstrijden in het Oegst- geesterkanaal, 10.00-12.00 uur. Bloemenrolstoelmarathon, start proloog om 11.30 uur in de Kerkstraat. Sassenheim spuitbalwedstrijden mmv de brandweer, aanvang 14.00 uur op de Oosthaven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10