Voorlichting voor houders van pluimvee Huisartsen laten zich niet ringeloren 'Mens is de grootste Ultra rechts wil verbod op expositie Anne Frankhuis Provincies in geweer tegen boorvergunning IJsselmeer Bodem Leeuwarden wordt onderzocht op dioxine UTRECHT (ANP/GPD) - De ministeries van landbouw en wvc beginnen samen met het produktschap voor pluimvee en eieren dit najaar een voorlichtingscampagne over hygië ne in de pluimveehouderij. De campagne was al eerder ge pland en is volgens een woordvoerster van het ministerie van landbouw niet op touw gezet naar aanleiding van de sal monella-vergiftiging in Venlo. Daar overleden de afgelopen week zeven bejaarden na het eten van pudding waarin rau we eieren waren verwerkt. De voorlichtingscampagne maakt deel uit van een meerjarige gerichte aanpak van de hygiëne in de pluim veesector. Landbouw, wvc en pro duktschap zijn al een jaar of twee gezamenlijk bezig de problemen aan te pakken. De schoen zou voor al wringen bij de pluimveehouderij en waar de eieren worden gelegd. Dat is de belangrijkste haard van salmonella-besmettingen. Vorig jaar trof de veterinaire hoofdinspec tie van wvc daar nog 17,6 procent van de kippenkoppels (een koppel bestaat uit enkele honderden kip pen) besmet aan. Dit jaar was het besmettingspercentage gedaald naar 7,4 procent. De woordvoerster vindt de resul taten van de gerichte aanpak be moedigend. Of de besmettingsper centages naar nul kunnen blijft de vraag. Wel is het volgens haar moge lijk via gerichte voorlichting aan pluimveehouders en consumenten de problemen met de salmonella bacterie tot een minimum te beper ken. "Als we er in slagen de pluim veehouders er van te doordringen meer gespitst te zijn op hygiëne en de consumenten bijbrengen dat ze rauwe eieren en andere riskant voedsel beter kunnen laten staan, dan zijn we een stuk verder". De directie van het verpleeghuis Maria Auxiliatrix in Venlo, waar de zeven bejaarden stierven, zegt blij te zijn met het door justitie in Roer mond aangekondigde justitieel vooronderzoek. "Wij zien het onder zoek met vertrouwen tegemoet om dat van moedwillige nalatigheid geen sprake is bij de geconstateerde voedselvergiftiging", zo stelt direc teur H.D. Cornelissen. De kok, een 23-jarige man die te gen de voorschriften in rauwe eie ren door een pudding heeft geroerd, is zelf ziek en verblijft thuis. Hij had de pudding vrijdag al gemaakt en zaterdag opgeklopt met rauwe eie ren omdat het er "drabbig" uitzag. Weer een dag later werd de pudding opgediend. Of tegen de kok maatre gelen worden getroffen is nog niet bekend. De directie is ervan over tuigd dat hij met goede bedoelingen heeft gehandeld. Van alle bewoners van het ver pleeghuis heeft de helft min of meer last gehad van de pudding. Onge veer zeventig mensen, onder wie twintig personeelsleden, zijn ziek Binnenland kort Krakers Van de 127 verdachten van de rellen rond het gekraakte Wolters Noord- hoffcomplex in Groningen zijn er 125 in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de Groningse recht bank. Op 17 juli werden zij wegens openlijke geweldpléging veroor deeld tot celstraffen van zes tot acht weken. Direct na het vonnis teken de het openbaar ministerie al hoger beroep aan. Overval Het personeel van de Amro-bank in Hoogezand, dat in korte tijd twee maal met een overval te maken heeft gehad, heeft vrijwel voltallig om overplaatsing verzocht. De lei ding van de bank is bereid aan het verzoek van de negen medewerkers te voldoen. Volgens de politie zijn de overvallen het werk geweest van een georganiseerde bende; Er is nog niemand aangehouden. Brand Een 22-jarige man heeft bekend de brand te hebben gesticht gistermor gen in de flat van zijn 29*-jarige stief moeder Ganpat Ramkoemarie in Apeldoorn. De vrouw kwam bij de brand om het leven. De bewoners van de drie bovengelegen etages, twintig gezinnen, moesten bij het blussen van de brand worden geë vacueerd. Twee kinderen van het slachtoffer konden tijdig wegko men uit de brandende woning. Tentenkamp Het ministerie van wvc neemt bin nenkort de verzorging over van de asielzoekers die in Nijmegen in een tentenkamp zitten. Tot nu toe zorg de Defensie, eigenaar van de tenten, voor de tijdelijke bewoners, maar WVC zegt de verzorging zelf aan te kunnen. De prikkeldraadversper ring rond het kamp wordt deze week nog vervangen door gewoon hekwerk. Opelteam Het speciale Opelteam van de Bre dase politie heeft 19 jongeren aan gehouden die hebben bekend in to taal 70 Opeis te hebben gestolen. Al leen al dit jaar zijn in Breda 125 Opeis ontvreemd. Een aanzienlijk deel daarvan werd overigens alleen gpbruikt voor joyriding en later te ruggevonden. Eerder sloeg de Gro ningse politie ook al alarm naar aan leiding van het grote aantal Opeis dat werd gestolen. geworden, van wie er zeven zijn overleden en 24 nog steeds ziek zijn. Onder hen verkeren tien mensen in zorgelijke toestand. Van nabestaanden van de overle denen noch van zieken zijn tot nu toe schadeclaims ingediend. Het staat inmiddels vast dat de salmo nella-bacterie type D de grote boos doener is geweest. Die bacterie is namelijk aangetroffen in het bloed en de ontlasting van alle patiënten. In de nacht van maandag op dins dag zijn twee bejaarde bewoners van Maria Auxiliatrix overleden, maar hun dood is beslist niet te wij ten aan de recente voedselvergifti ging, aldus directeur Cornelissen. Van Buuren van de hoofdinspectie gezondheidsbescherming t er is een groot gebrek aan hygiëne. d Van onze correspondent Carine Neefjes RIJSWIJK - "Voedselvergifti ging komt steeds vaker voor. Mensen bereiden het eten vaak slordig, wassen hun handen niet. Ze weten dat ze onzorgvuldig met voedsel omgaan, maar zijn niet gemotiveerd om het beter te doen. Hygiëne is in onze cultuur niet belangrijk", aldus H. van Buuren van de hoofdinspectie ge zondheidsbescherming van het ministerie van wvc. "De mens is de grootste viezerik". Vijfentwintig jaar lang werkte Van Buuren bij de Keurings dienst van Waren in Rotterdam. Hij begon als keurmeester, klom op als chef en geeft nu adviezen aan de hoofdinspecteur gezond heidsbescherming op het minis terie. Altijd koesterde Van Buuren de hoop dat hij op een goede dag voedselvergiftiging zou uitroeien. De ambtenaar is opnieuw ern stig verontrust nu in een ver pleeghuis in Venlo zeven bejaar den zijn overleden als gevolg van het eten van bavarois-pudding die besmet was met de salmonel la-bacterie type D. Volgens hem staat die trieste gebeurtenis niet op zichzelf. Het aantal salmonel la-vergiftigingen is het afgelopen jaar sterk toegenomen. Van Buuren: "De kwaliteit van ons voedsel gaat hard achteruit". Eenderde van de bedrijven houdt zich niet aan de voorschriften in de Warenwet. Tegen bijna tien procent van de overtredende on dernemers wordt een proces-ver baal opgemaakt. In horeca-be- drijven worden de meeste fouten gemaakt. Dat gebeurt met name in Italiaanse en Chinese restau rants waar vaak grote hoeveelhe den, pasta, nasi en bami in voor raad worden gemaakt. Van Buuren: "Als keurmeester tref je bij voorbeeld een keuken vloer aan die is verontreinigd met zwarte, aangekoekte korsten etensresten en vet. Ook planken waaróp grondstoffen worden be waard zijn vaak smerig. Een am dere keer zie je koelkasten en snijplanken die zijn bedekt met een zwarte laag schimmel. Of je stuit op smerige afvalbakken en keukenkastjes, afdruiprekken en vaatmachines besmet met etens resten". Een andere veel voorkomende fout is het verkeerd afkoelen van produkten als soep en pudding. Dat gebeurt vaak in verzorgings tehuizen waar voor grote groepen mensen eten wordt bereid. Uit een jaarverslag van de keurings dienst van Waren in Rotterdam blijkt dat de temperatuur van de koelkast in een verzorgingstehuis tussen de 10 en 20 graden was. De v/ettelijke norm is maximum ze ven graden. Volgens Van Buuren is een dergelijk resultaat verge lijkbaar met verzorgingstehuizen elders in het land. Maar ook bij de consument thuis is de temperatuur van de koelkast vaak te hoog. Produkten worden ook niet altijd op de juiste plaats bewaard. "Rauw vlees wordt nog te vaak op de bovenste plank van de koelkast gelegd. Het vlees lekt en de bereide salade er onder wordt besmet met bacte riën. Onbereide produkten als vlees en groente moeten onderin de koelkast worden bewaard, kant en klare waren bovenin". Volgens Van Buuren worden ook fouten gemaakt bij de distri butie. "Het gebeurt dat een partij vlees in de fel brandende zon een uur voor de deur van het restau rant staat. Dat is dodelijk voor het produkt. Of een bakker die zijn gebak naar een filiaal brengt. Eerst rijdt hij een half uur met het spul in een wagen waar het met warm weer al gauw 50 graden is. Het gebak krijgt dan al een flinke opdonder. Dan staat hij uitge breid te kletsen met zijn klant. Zo duurt het een dik uur voor het ge bak in de koelkast staat". Als de Keuringsdienst van Wa ren de ogenschijnlijk zorgeloze bakker betrapt, krijgt hij een be keuring. Het buiten laten staan en het te langzaam vervoeren van produkten is strafbaar. "Meestal geven we eerst een waarschu wing. Maar we treden steeds strenger op. Als de ondernemer niet weet,wat goed is voor zijn produkt, is er gewoonweg een ge brek aan vakkennis". Van Buuren realiseert dat de con trole van de Keuringsdienst van Waren niet waterdicht is. In totaal telt Nederland 300 keurmeesters verspreid over dertien regio's. Verzorgingstehuizen en ambach telijke bedrijven worden zes keer per jaar steeksproefsgewijs ge controleerd. "Dan houdt je nog 360 dagen over waarin van alles kan gebeuren". De wvc-ambtenaar wijt de ver regaande voedselvergifting onder meer aan de kritiekloze consu ment. "Wij weten niets van hygië- AMSTERDAM (ANP) - Het Vlaams Blok uit België en de Ne derlandse Centrumpartij (CP) over wegen juridische stappen tegen de Anne Frank stichting in verband met de tentoonstelling over het op komend fascisme en neo-fascisme, die op 14 juli in het Anne Frankhuis in Amsterdam werd geopend. Dat heeft een woordvoerder van het Vlaams Blok in Brussel bevestigd. De ultra-rechtse partijen willen de tentoonstelling Eigen volk eerst over de opkomst van het Front Na tional van Le Pen, de Duitse Repu- Geld terug voor student met abonnement NS UTRECHT (GPD) - Studenten die al gebruik makên van een abonne ment van de Spoorwegen, krijgen als zij per januari 1991 de ov-jaar- kaart ontvangen, de resterende abonnementsgelden terug. De resti tutieregeling geldt alleen voor con tracten die vóór vandaag zijn afge sloten. Iedereen die recht heeft op de ov- kaart voor studenten, krijgt in de cember bericht dat de kaart kan worden afgehaald. Een kopie van deze kaart is noodzakelijk voor het indienen van het restitutieverzoek bij het Bureau Jaarkaarten in Utrecht. Wanneer het abonnement in één keer is betaald, dan wordt het aantal maanden dat de kaart nog geldig is, terugbetaald. Termijnbe talers hoeven vanaf januari niets meer te betalen. Houders van een Jongerenkaart of een Rail-Aktief- kaart komen niet in aanmerking voor de restitutieregeling. blikaner, het Vlaams Blok en de Ne derlandse Centrum Democraten "aanklagen en indïen mogelijk la ten verbieden". De informatie op de tentoonstelling zou "leugenachtig, subjectief en belasterend" zijn. De Vlaamse en Nederlandse ex treem rechtse politici hadden aan vankelijk op 7 augustus een pers conferentie gepland in het Amster damse stadhuis om hun "juridische stappen" verder toe te lichten. Aan gekondigd werd de komst van de adjunct secretaris-generaal van de Technische Fractie Europees Rechts (Europarlement) en Filip Dewinter van het Vlaams Blok. De Amsterdamse gemeentesecretaris K. Kooiker wil de Centrumpartij en het Vlaams Blok echter geen toe stemming voor het houden van de persconferentie in het stadhuis. On duidelijk is nu of die ergens anders zal worden gehouden. De directeur van de Anne Frank stichting H. Westra: "We zijn bui tengewoon nieuwsgierig naar de bezwaren die het Vlaams Blok en de Centrum Partij hebben tegen de tentoonstelling". Volgens hem is de tentoonstelling Eigen volk eerst zeer feitelijk en informatief en is er tot nu toe nog geen enkele negatieve re actie gehoord. "Dat is in het verle den wel eens anders geweest toen we tentoonstellingen hadden over alleen het Front National in Frank rijk en later over hét Britse National Front. Toen reageerden met name de Franse en de Engelse bezoekers veel emotioneler. Nu hebben we er een stukje zelfkritiek ingebouwd door ook de situatie in Nederland te schetsen". De tentoonstelling wordt gehou den in het Anne Frankhuis waar, al dus Westra, dit jaar al 355.000 bezoe kers zijn geweest. Dat zijn er 40.000 meer dan er vorig jaar in juli werden geteld. ALBLASSERDAM - Een fietser lijkt verloren in het woud vc geplant nctbij Alblasserdam. De palen vormen de fundering i verder gebouwd. i betonnen palen dat door Rijkswaterstaat is neer tor een brug waaraan na de bouwvak zal worden (foto AP) Eis vijftien jaar voor 'executie' UTRECHT (ANP) - "Een koel bloedige executie om een wel heel kleinzielige reden". Zo kenschetste de Utrechtse officier van justitie Van Hout gisteren de moord op een portier van een Utrechts jongeren centrum in april 1990. Zij eiste ge vangenisstraffen van vijftien jaar te gen de twee hoofdverdachten. De 32-jarige Utrechtenaar en de 27-jarige man uit Naarden zouden met de 'executie' hun woede heb ben willen koelen op de portier die een vriendin ervan zou hebben be schuldigd "de hoer uit te hangen". Aanvankelijk hadden de twee de portier alleen maar bedreigd, maar hij liet merken daar maling te heb ben, aldus Van Hout: "Ik denk dat hier mogelijk de bron ligt voor wat er verder is gebeurd". De officier bracht 35 "bewijzen" naar voren voor de moord, maar op de bedreiging na ontkenden de ver dachten alles. Volgens een van hun advocaten was Justitie tot vervol ging overgegaan "bij gebrek aan be ter". Het slachtoffer zou door zijn werk als portier geregeld proble men hebben gehad. Ook had hij "met drugs te maken", aldus de raadsman. De officier noemde de aantijgingen "onsmakelijk". Uitspraak op 14 augustus. HAARLEM (ANP) - Gedeputeer de Staten varv Noord-Holland heb ben, mede namens de provincie Friesland, bij de Raad van State be roep aangetekend tegen het besluit van minister Andriessen (economi sche zaken) om de boorvergunning aan de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) voor het IJssel meer te verlengen. Dit heeft de pro vincie gisteren bekendgemaakt. In het beroepschrift weerleggen GS de argumenten van de minister om de vergunning te verlenen. Het provinciebestuur stelt dat bij een ramp de verontreiniging van het IJsselmeer veel groter zal zijn dan de minister deze inschat. Boven dien is er geen plan om eventuele calamiteiten te bestrijden. An driessen kan daarom volgens GS niet hard maken dat de verschillen de waarden van het IJsselmeer niet onherstelbaar aangetast zullen wor den. De provincie wijst daarbij op de belangen voor de Noordholland se drinkwatervoorziening. Ook de stichting Natuur Milieu heeft, samen met negentien andere organisaties op het gebied van natuurbescherming, recreatie en visserij, beroep aangetekend bij de Raad van State. Volgens Natuur en Milieu had intrekking van de ver gunning voor de hand gelegen, ge zien de brede maatschappelijke op positie tegen voorgenomen proef boringen. Dat is volgens Natuur en Milieu ook de reden waarom het de NAM niet is gelukt de boringen bin nen de. termijn van de oorspronke lijke vergunning uit te voeren. Volgens de organisaties zijn de boringen strijdig met recente rijks nota's als het Milieubeleidsplan, het Natuurbeleidsplan, de Derde Nota Waterhuishouding en de Vierde No ta Ruimtelijke Ordening. Zij zijn bovendien in strijd met de interna tionale verplichtingen van Neder land voor de bescherming van wet lands. Het IJsselmeer is aange merkt als zo'n nat land dat van in ternationaal belang is voor watervo gels. UTRECHT "Wij laten ons niet ringeloren". Dat zegt de strijdvaar dige voorzitter A.M.C. van de Zandt van de huisartsenorganisatie LHV. Hij is teleurgesteld over staatssecre taris Simons (volksgezondheid). "Simons doet niet wat hij volgens de gemaakte afspraken zou moeten doen. Hij zegt voor ons geen geld te hebben. Maar wij houden hem aan de ingezette koers. Zo niet, dan ver speelt hij onze medewerking en komt er een hete nazomer". Van de Zandt benadrukt dat Si mons een goede start maakte. Eind vorig jaar liet de staatssecretaris zich ook zelf positief uit over het op gang gebrachte beleid van nascho ling en deskundigheidsbevordering van huisartsen. "We waren toen blij dat de gevolgde koers zou worden voortgezet", aldus Van de Zandt. Inmiddels bespeurt de LHV- voorman een klimaatsverandering. "Simons heeft laten merken dat er geen geld is om afgesproken verbe teringen te betalen. Daar krijgen we nu toch een wat vermoeid gevoel van. Juist nu de laatste jaren de ovérlegsfeer, die in vroeger jaren niet al te best was, stukken positie ver en werkzamer is geworden en afspraken waren gemaakt om de huisartsenzorg beter af te stemmen op de behoefte". Investeren LEEUWARDEN (ANP/GPD) - Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne gaat acht bodemmonsters nemen bij melkveebedrijven in de buurt van de afvalverbrandingsoven in Leeuwarden. De monsters worden onderzocht op het dioxinegehalte. Dat heeft het ministerie van milieu beheer gisteren bekendgemaakt. De vuilverbrander in Leeuwar den werd maandag 16 juli stilgezet, nadat bekend werd dat de uitstoot van dioxine ver boven de norm lag. Sinds die tijd wordt de melk van veehouders in de buurt apart ge houden. Het is nog niet bekend waar en wanneer de monsters pre cies worden genomen. "Dat maken we niet bekend, om niemancj onge rust te maken", aldus het ministe- De provincie Flevoland is defini tief niet bereid om in de periode tot 1996 jaarlijks twintigduizend ton huishoudelijk afval uit Friesland over te nemen. Friesland had daar om gevraagd nadat 'Leeuwarden' moest sluiten. Verlanglijstje van huisartsen De huisartsen eisen van de over heid: - extra geld voor deskundig heidsbevordering (waarvan dan ook deskundigen worden aan gesteld, die de huisartsen gaan bijstaan): investering van onge veer duizend gulden per huis arts, dat betekent 6,7 miljoen gulden per jaar; - verhoging van het normin- komen; volgens de LHV is dat norminkomen sedert 1987 niet aangepast (het gaat om een be drag van 6.000 gulden op jaarba sis) en lopen de huisartsen in middels alleen op het gebied van pensioenpremies al vierdui zend gulden achter. dat op hem te rekenen viel. "Maar een doelmatiger zorg kost wel meer geld, dat begrijpt iedereen", aldus Van de Zandt. "Je moet wel eerst in vesteren en dat moet dus in tarieven worden vastgelegd. Simons zegt dit niet te hebben, maar hij gaat wel 45 miljoen gulden meer toestaan voor de topklinische zorg (superspecia lismen) in ziekenhuizen. Dat kun nen wij niet rijmen". Die beslissing is volgens Van de Zandt in strijd met Simons' eigen opmerkingen, onder het motto 'hou het eenvoudig'. "Hierdoor worden hoogstandjes beloond, terwijl voor de gewone zaken in de 'zorg van al ledag' geen geld beschikbaar zou komen. De druppel die nu de em mer doet overlopen is dat de aan passing van de norminkomens, die gekoppeld zijn aan de ambtenaren salarissen, ook al in gevaar komt. Sedert 1987 is er geen aanpassing, dus verhoging, geweest". De afspraken die Simons eind vo rig jaar nog omarmde, maar inmid dels lijkt los te laten, staat overigens wel zwart op wit. Naast de genoem de nascholing en deskundigheids bevordering gaat het daarbij ook om het meer verantwoord voor schrijven van medicijnen en het doen van kleine verrichtingen bij patiënten (zoals eenvoudige chirur gie). Tevens bestaat afspraken over verdere automatisering van de huis artsenpraktijk. "Maar er zit natuurlijk een prijs kaartje aan. De tarieven moeten worden aangepast, maar daarvan zegt Simons nu dat het niet kan", zegt een geprikkelde Van de Zandt. "Wonderlijk, want dit alles past in het zogeheten kwaliteitsbeleid, zoals de LHV dat voert en waarover steeds met de overheid nauw over leg is". Het steekt de LHV-man dat Si mons ook de huisartsen verwijt dat de kosten voor geneesmiddelen te hard stijgen. "We hechten aan me deverantwoordelijkheid bij het voorschrijven van recepten, samen met de financiers. Maar bekend feit is dat een Nederlandse huisarts nog niet in de helft van het aantal kon takten met patiënten een receptje uitschrijft. In België bijvoorbeeld is dat 90 procent". Nieuw élan "Het probleem zit bij de indus trie. Simons moet de zaak aanpak ken op het punt van de prijs, niet op dat van het volume. En wat ons huisartsen betreft, we kijken bij het voorschrijven steeds meer in ons handboek om te zien of er een gene riek middel is (goedkoper, met de- Van de Zandt: Simons moet zich aan afspra ken houden. (foto GPD) zelfde werking).'In dit opzicht zal trouwens automatisering ook meer winst gaan opleveren. Je kunt dan beter de medicatie bewaken". Volgens de LHV-voorzitter is er de laatste jaren 'een nieuw élan' bij de huisartsen te bespeuren. "Zo is er veel animo voor het maken van af spraken over wat 'goed medisch handelen' is. Dat zijn standaarden, zeg maar maatstaven voor het bena deren van bepaalde problemen. Daardoor kan de huisarts beter het brede terrein bestrijken dat van hem wordt verwacht. Kan hij meer voor de patiënt doen, hoeft minder vaak naar de specialist te worden verwezen". Ander voorbeeld is de deskundigheidsbevordering, een reeks van maatregelen waardoor huisartsen beter voor hun vak zijn berekend. In dat kader past de (ver plichte) nascholing. Hoewel uit onderzoek blijkt dat de meeste patiënten tevreden zijn over (de bereikbaarheid van) hun huisarts wil de LHV ook op dit ge bied verbeteringen. Van de Zandt: "Daarbij past enig geduld, want er moeten maatregelen worden getrof fen als betere antwoordapparatuur of doorschakelapparatuur. Dat kost tijd en geld". Als het om geld gaat blijft de huis arts afhankelijk van de overheid. Van de Zandt: "Men spreekt wel over een terugtrekkende overheid, maar ik heb daarvan nog niets ge merkt. Misschien wel in het komen de gereorganiseerde gezondheids zorgstelsel als er meer met budget ten (maximale hoeveelheden uitga ven) wordt gewerkt en we overeen komsten moeten gaan sluiten met de verzekeraars. Dan gaat het erom dat we zelf meer verantwoordelijk heid op financiëel terrein krijgen". Vuur Voorlopig echter zijn de huisartsen voor verdere kwaliteitsverbeterin gen vooral afhankelijk van de over heid. Van de Zandt: "Er zijn de laatste jaren wel degelijk verbete ringen bereikt, zoals de verkleining van de praktijken en het vestigings beleid. Maar de voortgang van de kwaliteitsverhoging dreigt nu weer onderuit te worden gehaald. Dit na jaar moeten we met de leden gaan bekijken hoe de stand van zaken is ten opzichte van de overheid. Het optreden van de staatssecretaris van de laatste tijd is demotiverend voor de individuele huisarts. Si mons speelt met vuur", Wat gaat de LHV doen als Simons zich niet aan de afspraken houdt? "Dat zullen we nader bezien. Zeker is dat we ons niet laten ringeloren. Er is een beleid afgesproken, het schip is gaan varen en mag nu niet ineens op de klippen lopen. Het mag niet afhangen van de waan van de dag of van voortdurende kli maatswisselingen in Den Haag. Als Simons dwars blijft liggen ver speelt hij de medwerking van 6500 huisartsen aan de beoogde verande ringen". WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990j?l

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3