TAD LEIDEN Centocor investeert miljoenen in Leidse vestiging Ruim 200 ouderen in actie voor eigen onderkomen LEIDSCH DAGBLAD LEIDENER STRAfiE Drukkerij Beugelsdijk naar Alphen Doofstomme (81) bedreigt buurman na geluidsoverlast LEIDEN - Een 81-jarige doof stomme man heeft zijn 30-jarige buurman in de Caeciliastraat bedreigd met een mes. De be dreiging had plaats omdat de vrouw van de bejaarde man veel last had van geluidsoverlast. De herrie zou vooral in de nachtelijke uren plaatshebben. De man die steeds door zijn vrouw werd gewezen op de her rie, besloot gistermiddag zijn buurman duidelijk te maken dat er een einde aan moest komen. Hij belde aan en toonde het mes terwijl de buurman in de deur opening stond. Volgens de 30-jarige had hij helemaal geen overlast veroor zaakt. Hij was, zo vertelde hij de politie, net terug van vakantie. De politie heeft de gemoederen in eerste instantie gesust. Er is nog geen proces-verbaal opge maakt van de bedreiging. Politie maakt eind aan volksdansen op weg S DINSDAG 31 JULI 1990 'Tijd om te oogsten' voor farmaceutisch bedrijf LEIDEN - Slechts acht werk nemers telde het biotechnisch bedrijf Centocor toen het zich in 1987 vestigde in het bio science park. De directie voor spelde dat dit er in 1990 235 zou den zijn. Het einde van het jaar is nog niet in zicht en het bedrijf zit al op 220 man personeel. "Wij doen altijd wat we beloven, dat is onze kracht", aldus presi dent-directeur Hubert J.P. Schoenmaker. Om deze men sen onder te brengen, begint Centocor binnenkort met de bouw van een nieuw kantoor naast het bestaande pand. Daar mee is een investering van 25 miljoen gulden gemoeid. Bij Centocor, dat ook vestigingen heeft in de VS en Japan, is jaren hard gewerkt aan de ontwikkeling van nieuwe produkten. Dit resul teerde onlangs in de uitvinding van 'Centoxin', waarvan veel wordt ver wacht. Het nieuwe medicijn is een middel tegen bloedvergiftiging. Tot nu toe was de diagnose zeer slecht voor mensen die op intensive care bloedvergifting opliepen, bijna nie mand overleefde het. Onderzoek heeft uitgewezen dat de helft van deze bijna kansloze zie ken geneest bij toepassing van Centoxin. In de Verenigde Staten gaat het al snel om zo'n 60.000 men sen per jaar, de cijfers voor Europa wijken hiervan niet veel af. De directeur verwacht dat het nieuwe medicijn circa 90 procent van de totale jaaromzet van de firma gaat uitmaken. Na jaren van re search komt nu de tijd voor het be drijf om te oogsten. Hiertoe wordt een uitgebreid markering- en salesnet opgezet. Dit was tot nu toe een wat achtergeble ven tak. Schoenmaker: "We hadden het veel te druk met de ontwikke ling van produkten. Nu gaat het er om de vindingen op de markt uit te zetten". Computernet De toekomstige marketingmede werkers wonen verspreid over de hele wereld. In de drie kantoren wordt de zaak gecoördineerd. Dit gaat via een uiterst geavanceerd computernet, dat alle geledingen van de onderneming met elkaar ver bindt. Volgens Schoenmaker ligt hier de grootste kracht van Cen tocor; permanent kunnen mede werkers waar ook ter wereld con tact met elkaar houden. "Ik zeg al tijd maar dat ons hoofdkantoor er gens boven de oceaan ligt, de staf medewerkers zijn veel op reis en de meeste communicatie verloopt via de computer". Ook in Leiden wordt een grote marketing-afdeling opgezet. Dit vergt de nodige aanpassingen. Mo menteel is het bedrijfspand in het bio-science park al te klein, zodat hier en daar etages zijn gehuurd van leegstaande kantoren. Het is de be doeling om op korte termijn het veldje naast de huidige vestiging te bebouwen met een nieuw kantoor van meerdere verdiepingen. Hierin moeten alle werknemers van de fir ma worden gehuisvest. Schoenma ker verwacht dat dit er over twee jaar zeker 400 zijn. Schoenmaker is nog altijd bijzon der content over de keuze van Lei den als plaats van de Europese ves tiging. "De contacten met gemeente en universiteit zijn zeer goed". Hij wil afrekenen met de vooroordelen over de Nederlandse werkmentali- teit. Schoenmaker meent dat te ge makkelijk wordt gedacht dat bij voorbeeld in Japan harder wordt gewerkt, dat Nederlanders alleen zijn geïnteresseerd in een kortere werkweek. "Het talent van de men sen in de Leidse vestiging is fanta- sisch en hun werkhouding zeer po sitief. Ik moet het personeel echt op vakantie sturen, anders staan ze hier onafgebroken in het lab". Succes De directeur realiseert zich terdege dat dit voor een belangrijk deel wordt veroorzaakt door het succes van het bedrijf. Sinds 1972 zijn in de Verenigde Staten zo'n 1200 farma ceutische bedrijven gestart. Slechts zo'n tien daarvan hebben een grote naam opgebouwd, waaronder Cen tocor. De directie van Centocor heeft in de eerste jaren zo'n 450 mijoen gul den geïnvesteerd. Dit was mogelijk omdat de onderneming enige grote geldschieters achter zich wist, waaronder het Rockefeller-imperi- um. In 1982 ging het bedrijf de beurs op. Veel investeerders had den vertrouwen in de onderneming, wat leidde tot veel kapitaal voor in vesteringen. Schoenmaker schrijft het ver trouwen in het concern toe aan de successen bij de kanker-diagnos tiek. Onderzoekers van Centocor wisten een systeem te ontwikkelen (onder de naam CA-15) waarbij via bloedproeven kan worden vastge steld of iemand kanker heeft en op welke plaats. Met Centoxin is nu een tweede grote vinding op de markt gebracht. Volgens Schoenmaker is dit uiterst belangrijk voor een bio-technisch bedrijf. "Het is met zo moeilijk om als relatief klein bedrijf in te breken op de markt, dat is een kwestie van één goed medicijn. Veel ingewik kelder is het om die plaats te behou den. We moeten niet op onze lauwe ren rusten en hard blijven werken om nieuwe geneesmiddelen te ont wikkelen". Auto's uitgebrand aan Rij nsburgerweg LEIDEN - Twee auto's die stonden geparkeerd bij Hotel De Ceder aan de Rijnsburgerweg, zijn afgelopen nacht rond drie uur uitgebrand. Een lelijk eend, eigendom van een 26-ja- rige Leidenaar, vloog door onbe kende oorzaak in brand. Een Volkswagen Golf van Duitse toeristen, die naast de eend stond, ging ook in vlammen op. De brand weer heeft de laatste resten ge doofd, maar kon niet voorkomen dat de auto's volledig uitbranden. Centocor-directeur Hubert J.P Schoenmaker: "Over twee jaar werken er 400 mensen bij ons bedrijf in Leiden". LEIDEN Zo'n 200 ouderen uit de Leidse Burgemeesters- en Professorenwijk hebben gis termiddag in en* nabij de Vre- deskerk actie gevoerd voor een onderkomen voor activiteiten en voor ouderenwoningen in de wijk. Volksdansers gaven een demonstratie op de rijbaan van de Burggravenlaan. Aan die ac tie werd op last van de politie na twintig minuten een einde ge maakt. "We willen een eigen onderkomen op de plek aan de Lorentzkade waar vandalen onze vorige accommoda tie in brand staken", zei voorzitter A. Bergers van het actiecomité aan het begin van de bijeenkomst. "Er zijn maar weinig gemeentemensen aanwezig. U ziet het: ze denken, be-" kijk het maar". Wethouder Bordewijk, die ver antwoordelijk is voor het ouderen beleid, is op vakantie. "Bordewijk kom over de brug, wij willen een dienstencentrum terug", was op een spandoek te lezen. De tekst ver wijst naar het vorige onderkomen aan de Lorentzkade 61, dat driejaar geleden door brand werd verwoest. Sinds die tijd beschikken de ou deren niet over een eigen accommo datie en worden de activiteiten in kerken gehouden. JJe ouderen wachten al drie jaar op een nieuw onderkomen en voelen niets voor het voorstel van de gemeente om gebruik te gaan maken van buurt huis Cornelis Joppensz aan de Op- penheimstraat. Dat is niet geschikt en het ligt niet centraal, vinden ze. "Een leuke, ludieke actie, maar verkeerd gepland", vond PvdA- raadslid E. Kerckhoffs, die net als C. Kramp van het CDA wel aanwezig was. "Iedereen is op vakantie. Maar ik zal Bordewijk zeggen dat ik hier geweest ben en dan wil ik wel eens horen hoe het zit". CDA'er Kramp weet dat al. "In eerste instantie is beloofd dat hier ouderenwoningen zouden komen. Het heeft lang geduurd voordat er plannen werden gemaakt omdat het geld ontbrak. Nu is dat er wel. Steeds is gezegd dat er woningen voor ouderen zouden komen en een steunpunt. Dat moet toch wel zo groot kunnen worden dat er ook al lerlei activiteiten kunnen worden gehouden. Stel dat ook de sportzaal op het terrein kan worden afgebro ken, dan zou er ook ruimte genoeg zijn voor woningen voor gehandi capten", filosofeert het raadslid. "We wachten nu eerst de reactie van de gemeente af', vertelt Ber gers. "Daarna zullen we ons eventu eel beraden over nieuwe acties". De voorzitter van het actiecomité is te vreden over de opkomst en over het verloop van de actie. Een bewoner van de Burggraven- laan is dat niet. Een beetje boos kijkt hij naar het gezelschap dat al lerlei buitenlandse volksdansen op voert. "Ik wilde best meedoen, maar ze hadden gezegd dat het op het grasveld zou gebeuren. Dat De redactie van deze kiant houdt deze zomer een actie waarbij va kantiegangers wordt gevraagd om in het buitenland verwijzingen naar Leiden te fotograferen of zelf aan Leiden promotie' te doen. De leukste inzendingen worden in de krant geplaatst en komen in aan merking voor een prijs. Het prijzenpakket bestaat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in sep tember door burgemeester Goekoop uitgereikt. J. Bronmeijer uit de Louis Blse- vierstraat zond een foto uit West- Berlijn in. Hij fotografeerde de Lei- dener Strafte. Die wordt in Berlijn gekruist door de Haarlemer Strafte. Tot 15 september kan er nog v;or- den ingestuurd naar de stadsredac tie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Vergeet niet uw naam en adres te vermelden, wat de foto voorstelt en waar die is ge maakt. Overleden: M.J. Janse, geb. 13 okt. 1931, man; P.W. van Klink, geb. 19 sept. 1915, man; H.W. van Delden, geb. 11 juni 1906, man; J.H. Herweijer, geb. 18 dec. 1922, man; A. van der Tak. geb. 2 april 1901, man; D. Stockmann, geb. 7 okt. 1984, zoon; J.P.M. Geerling, geb. 5 sept. 1931, man; J.W. Koot, geb. 11 juli 1942, man; W.I. Petit, geb. 2 dec. 1951, echtg. van H.A. Borreman; W.F. van Klaveren, geb. 22 ju ni 1945, man; M. van Egmond, geb. 31 maart 1949, geh. gew. met W. van der Meulen; J. van Santen, geb. 13 jan. 1912, man; A.M.C. Hen driks, geb. 29 mei 1947, echtg. van J.C.A. van Etten; G. Haasnoot, geb. 11 feb. 1923, man; C. Vos, geb. 1 sept. 1907, geh. gew. met J.W.A.J. Barbe; H.T. Boting, geb. 22 feb. 1918, vrouw; M.C. van Os, geb. 30 april 1908, geh. gew. met C.C. Thiel; J.D. Kruit. geb. 1 nov. 1989, zoon; D.J. Wierstra, geb. 13 april 1984, zoon; G. Lod der. geb. 16 dec. 1898, man. De politie had bezwaar tegen de actie van de ouderen. "Stel je voor dat de brandweer er plotseling door moet' vond ik wel leuk. Maar aan zo'n be- wezenlijkt. "Laat ze maar brieven gens de afspraak. Het zou op de lachelijke demonstratie op de rij- schrijven aan de gemeenteraad". stoep gebeuren. Dit kan niet, zo op weg doe ik niet mee". Achter de ei- En ook de politie blijkt de actie de openbare weg. Stel je voor dat de sen staat hij wel, maar die moeten niet zo te waarderen. "Het ziet er brandweer er plotseling door op een andere manier worden ver- wel gezellig uit, maar dit is niet vol- moet". 'Wij groeiden hier uit ons jasje' LEIDEN Offset- en sneldrukkerij Beugelsdijk Leiden BV verhuist nog dit jaar naar Alphen. "We kon den daar een bedrijf overnemen dat een groter pand bezit. Wij groeiden hier bovendien uit ons jasje", ver klaart M. Brandhorst, een van de di recteuren. Het aantal personeelsleden van Beugelsdijk is onlangs gegroeid van 16 naar 20 personeelsleden. "Het pand is al een tijdje te klein, maar nu merk je dat. We kunnen niet uitbreiden", aldus Brandhorst. Hij benadrukt dat de verkeerssi tuatie in de Leidse binnenstad geen reden is voor het vertrek. "Het grootste probleem is hier de aan voer van materialen. Dat speelt wel mee, maar het is niet dè reden". Beugelsdijk is een echt Leids be drijf dat in 1960 zijn activiteiten be gon in een pand aan de Middelste- gracht. Later werd een bedrijfspand aan de Vijf Meilaan betrokken en sinds 1972 is de drukkerij gevestigd aan de Hooigracht. "Het is jammer dat we hier weg gaan, Leiden is toch onze geboortestad". Pogingen om in Leiden grotere bedrijfsruimte te vinden, zijn niet gedaan, vertelt Brandhorst. "Dit kwam eigenlijk als een geschenk uit de hemel. In Leiden zijn geen ge schikte bestaande bedrijfspanden, dus hadden we een nieuw gebouw moeten neerzetten. En dat is een heel dure oplossing". Begin deze maand heeft Beugels dijk het Alphense bedrijf Drukkerij Van der Linden overgenomen. "De directeur-eigenaar wilde niet meer verder. We hebben alles overgeno men, van de eerste steen tot de laatste man". Het pand in Alphen is 1,5 maal zo groot als het pand in Lei den, dat een oppervlakte heeft van 900 vierkante meter. Volgens Brandhorst kost de over name geen arbeidsplaatsen: "We komen juist mensen tekort". De twee bedreven werken nu nog als zelfstandig ondernemingen. Het is de bedoelii.g dat er één maatschap pij wordt gevormd. Daarvoor wordt volgens Brandhorst een nieuwe naam bedacht. Beugelsdijk houdt zich hoofdza kelijk bezig met offsetdruk en recla me- en handelsdrukwerk. Drukke rij Van der Linden verzorgt eenvou diger drukwerk en werkt in de boe- kensector. "Dat sluit goed aan op ons pakket", vindt Brandhorst. Wat er met het pand dat Beugels dijk nu aan de Hooigracht huurt, gaat gebeuren is nog niet bekend. Parkeercontroleur vindt gestolen eend LEIDEN - Een Amsterdammer heeft zijn gestolen lelijk eendje te ruggekregen dankzij een opletten de 37-jarige Leidse parkeercontro leur. De parkeerwachter had een bon uitgeschreven voor de fout gepar keerd staande eend. Hij belde de Amsterdamse eigenaar op voor het opmaken van een proces verbaal, maar die vertelde dat zijn auto al ge ruime tijd geleden in de hoofdstad was gestolen. De parkeerwachter ging vervolgens op zoek naar de au to. Hij vond het lelijk eendje aan de Stadhouderslaan. De autodief is niet opgespoord. MEISJE BREEKT ARM - - Een 14- jarig meisje uit Wassenaar heeft haar linkerarm gebroken bij een val van haar fiets. Zij reed met enkele andere meisjes op het fietspad langs de Voorschoterweg in Leiden. Een van de meisjes wilde afslaan, waar door de Wassenaarse moest uitwij ken en kwam te vallen. Met een ge broken arm en schaafwonden is zij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9