Trinidad niet akkoord met eisen moslims Ingrijpen buitenland lijkt enige redding voor bevolking Liberia 'Verenigde Staten geven te mooi beeld van mensenrechtensituatie' Nieuwe gevechten in hoofdstad DAG VAN DE MARINE Armenië legt bevel tot ontwapenen van volksmilities naast zich neer DINSDAG 31 JULI 1990 PAGINA 7 Gisteren verklaarden regerings woordvoerders dat een nieuw ak koord was bereikt. Premier Ro binson zou aftreden en de radicale moslims zouden niet worden ver volgd. Maar vrijwel tegelijkertijd braken er hevige gevechten uit bij het nationale televisiestation. Oog getuigen vertelden dat er dikke rookkolommen opstegen uit het ge bouw, waar zich op dat moment on der anderen rebellenleider Yasim Abu Bakr bevond. Van officiële kant werd tegenge sproken dat het leger het televisie station had willen bestormen. Mili tairen legden uit dat er blijkbaar on enigheid onder de rebellen was on- staan en dat enkelen van hen had den geprobeerd te ontsnappen. Toen de achterblijvende bezetters het vuur openden, werd dat beant woord door de militairen. Bij de ac tie waren volgens een woordvoer der van het leger zes moslims omge komen. Veel waarnemers konden zich echter niet aan de indruk onttrek ken dat de gevechten door de mili tairen waren uitgelokt om het eer der aangekondigde akkoord met de radicale islamieten te dwarsbomen. Die veronderstelling werd tot op ze kere hoogte bevestigd toen een re geringswoordvoerder, majoor Dave Williams, éven later onthulde dat dfc amnestie-eisen van de rebellen wa ren afgewezen. Williams gaf toe dat de onderhandelingen een nieuw dieptepunt hadden bereikt. Vannacht hielden de rebellen dan ook nog altijd al hun gijzelaars vast. Volgens officiële woordvoerders gaat het daarbij om 16 mensen in het parlementsgebouw, onder wie premier Robinson, en 25 in het tele- Buitenland kort Honecker De afgezette Oostduitse leider Erich Honecker is te ziek om vast te houden in een gevangenis, maar fit genoeg om te worden berecht. Het officiële Oostduitse persbureau ADN heeft dit gisteren bekendge maakt op grond van de bevindingen van een medische commissie. De commissie oordeelde verder dat ze ven vroegere naaste medewerkers van Honecker eveneens gezond ge noeg zijn om terecht te staan. Drie van hen zitten in voorarrest. Protest gevangenen Honderden gedetineerden in ge vangenissen verspreid over Frank rijk hebben gisteren geweigerd naar hun cellen terug te keren uit protest tegen presidentiële gratie voor vijf leden van een pro-Iraans moordcommando. Het belangrijk ste protest was in een inrichting buiten Straatsburg, waar ongeveer 200 van de 640 ingezetenen 's mid dags na het luchtep weigerden naar hun cellen terug te keren. Oudste overleden De 124-jarige Argentijn Armando Frid is zaterdag in zijn woning in Carmen de Patagones in Argentinië overleden. Frid werd geboren op 24 mei 1866. Regeringsfunctionarissen hebben de authenticiteit van Frids geboorteakte bevestigd. Het Guin ness Book of World Records ver meldt de Japanner Shigechiyo Izu- mi, die in 1986 op 120-jarige leeftijd overleed, als de oudste mens. Suriname De Surinaamse regering moet het Junglecommando van Ronnie Brunswijk de opdracht geven de wapens in te leveren, voordat het vredesoverleg wordt hervat. Dat heeft de woorvoerder van het Suri naamse militair gezag, Badresein Sital, gisteren gezegd. Ontwennen Het Australische blad The Picture Magazine heeft een prijsvraag geor ganiseerd voor drugsverslaafden met als hoofdprijs een reis naar een ontwenningskliniek in Thailand. Om deel te kunnen nemen moeten verslaafden een artikel schrijven waarin zij aangeven waarom zij wer kelijk van de heroine af willen. Het tijdschrift heeft tot de prijsvraag be sloten omdat het de meeste ver slaafden aan geld, wil en steun ont breekt om met hun verslaving te stoppen. Boycot Aoun De Libanese regering van president Elias Harawi heeft een economi sche en diplomatieke blokkade af gekondigd van de christelijke en clave in Bayrut die wordt beheerst door aanhangers van generaal Mi chel Aoun. De Libanese regering heeft de buitenlandse vertegen woordigingen in de hoofdstad op geroepen hun contacten met de dis sidente generaal Aoun te staken. Aoun weigert het presidentiële pa leis te verlaten en de regering van Harawi te erkennen. visiestation. Beide gebouwen wor den door 50 a 60 zwaarbewapende activisten van de moslimsekte be zet gehouden. Volgens de autoriteiten heeft de politie dankzij het zondagnacht in gestelde uitgangsverbod van 18 uur per etmaal - van 18.00 uur tot 12.00 uur - een eind weten te maken aan de golf van plunderingen in Port of Spain. Toch waren er gisteren nog de nodige schoten te horen, vooral in de arme buitenwijken van de hoofdstad. Volgens ziekenhuizen zijn er tientallen doden gevallen en zeker 500 gewonden. De crisis op Trinidad and Tobago wordt vandaag uitgebreid bespro ken op de zogenoemde Caricom- conferentie, een top van Caribische leiders die op Jamaica wordt gehou den. Jamaica en Barbados hebben al troepen gemobiliseerd die zullen ingrijpen zodra de 'regering in func tie' op Trinidad-Tobago daarom verzoekt. In Washington is ontken nend gereageerd op eerdere berich ten dat ook de regering-Bush een eventuele militaire interventie zou overwegen. DDR: conferentie over vergoeding voor nazi-misdaden NEW YORK (Rtr) - De Oostduitse premier Lothar de Maizière wil een speciale conferentie beleggen om vast te stellen welk bedrag de DDR aan Israël moet betalen als vergoe ding voor de misdaden die de Nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog te gen de joden hebben begaan. Zijn voorstel staat in een gisteren open baar gemaakte brief aan het Joodse Wereldcongres. Volgens functionarissen van het Joodse Wereldcongres in New York betekent De Maizières brief een doorbraak in de Oostduitse opstel ling. Begin juli werden besprekin gen tussen Israël en de DDR voortij dig afgebroken. Israël wilde een vergoeding volgens de overeen komst uit 1952 tussen Israël en de Bondsrepubliek. Daarin is bepaald dat de Bondsrepubliek de kosten betaalt van de integratie in de Israë lische samenleving van joodse vluchtelingen uit Duitsland en de door de Duitsers bezette gebieden. Dit voorstel was voor de Oostduit sers echter onaanvaardbaar. Deze afwijzing zou te maken heb ben met het feit dat de Westduitsers er niets voor voelen na de Duitse eenwording opnieuw voor miljar den vergoedingen aan Israël te moe ten betalen. De Bondsrepubliek heeft zich verplicht tweederde van de schadevergoeding te betalen, de DDR moet de rest betalen. In april dit jaar heeft het eerste vrij gekozen Ooétduitse parlement de verantwoordelijkheid voor het Oostduitse aandeel in de oorlogs misdaden op zich genomen en fi nanciële compensatie toegezegd. Van onze medewerker Ad Stijntjes DEN HAAG Aan de massa slachtingen in Liberia, waar de op stand onder leiding van Charles Taylor is uitgelopen op een regel rechte stammenoorlog met gruwe lijke moordpartijen over en weer, komt maar geen einde. Vorige week sleepten president Doe's soldaten in het omsingelde Monrovia een tiental gewonden uit het Saint Jo seph Hospital, om ze op het strand letterlijk 'in mootjes te hakken'. De moordpartij door Dóe's 'elitesolda ten', die gisteren in de Lutherse kerk honderden vluchtelingen ook vrouwen en baby's afslacht ten, maakt de vraag des te klem mender hoe lang de wereld nog zal blijven toezien. Niet voor niets heeft de Italiaanse ambassadeur in Monrovia, die me de namens Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland en Span je sprak, het afgelopen weekeinde gezegd dat "de Europese landen niet onwelwillend moeten staan te genover Amerikaanse interventie, gezien de speciale band tussen Li beria en de Verenigde Staten". Li beria werd 150 jaar geleden door vrijgekochte negerslaven uit de VS gesticht, en beide landen hebben sindsdien nauwe betrekkingen on derhouden. Formeel hebben de EG-landen dit weekeinde eerst op een spoed- bijeenkomst van de Veiligheids raad en op interventie door een vre desmacht van de Verenigde Naties NEW YORK (IPS) - Rapporten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over de situatie van mensenrechten in El Salvador zijn onvolledig, bevatten misleiden de informatie en verontschuldigen "flagrante schendingen van men senrechten door het leger". Dat stelt het Amerikaanse mensenrechten comité van advocaten in een rap port. Volgens het comité zijn de Ameri kaanse rapporten over 47 landen objectiever dan in voorgaande ja ren, maar worden rapporten over andere landen nog steeds in grote mate beïnvloed door het buiten lands beleid van de VS. Onder die laatste groep bevinden zich El Sal vador, de Filipijnen, de door Israël bezette gebieden en Singapore. De MOSKOU (AP/Rtr/AFP) - Afgevaar digden in de Sovjet-republiek Ar menië hebben gisteravond een de creet van president Michail Gor- batsjov verworpen waarin staat dat gewapende groepen in de republiek hun wapens moeten inleveren en zich moeten ontbinden. Dat is be kendgemaakt door Ovanes Moera- dian, een woordvoerder van de Ar meense Nationale Beweging. Het parlement aanvaardde een resolutie waarin is vastgelegd dat Gorbatsjovs decreet van 25 juli in strijd is met het "natuurlijke recht van het Armeense volk op zelfver dediging", zoals dat is verankerd in de Armeense constitutie en het handvest van de Verenigde Naties, aldus Moeradian. De Sovjet-televisie meldde gister avond dat Gorbatsjovs decreet wordt genegeerd. Er zijn in Arme nië slechts weinig wapens ingele verd en de aanvallen gaan door. De televisie berichtte verder dat ook in Georgië gewapende groepen door gaan met hun activiteiten. Het decreet was de jongste po ging van Gorbatsjov een einde te maken aan de al twee jaar durende onrust in de Kaukasus en centraal aangedrongen, maar dat zal tijd ver gen. Te véél tijd waarschijnlijk voor de 450.000 geteisterde burgers in Monrovia, die om hulp smeken. V eelbetekenend Voor de kust liggen bij de Liberi aanse hoofdstad al geruime tijd Amerikaanse oorlogsschepen met 2500 mariniers, om zonodig 5000 landgenoten te kunnen evacueren. regeringen van deze landen worden niet ter verantwoording geroepen voor de schendingen van mensen rechten in hun land, stelt het comi té. De advocaten zeggen dat het laatste Amerikaanse regeringsrap port weliswaar meldt dat Sal vadoraanse autoriteiten zich schul dig maken aan schendingen van mensenrechten, maar dat de maat regelen van de Salvadoraanse rege- Azië. Sovjet-minister van binnen landse zaken Vadim Bakatin waar schuwde vorige week dat het leger wordt ingezet als het decreet niet wordt gehoorzaamd. Moeradian zei dat het parlement gisteren had besloten dat de repu bliek voortaan zelf, "zonder in menging van buiten", verantwoor delijk is voor de ordehandhaving. Intussen riep in Georgië de min- sterraad gisteren de bevolking op de orde te helpen bewaren na recen te aanvallen op politiebureaus, ka zernes en andere veiligheidsinstel lingen. De raad kondigde aan dat maatregelen worden genomen om Gorbatsjovs decreet uit te voeren. Het was niet duidelijk of de maat regelen betrekking hebben op de si tuatie met betrekking tot het trein verkeer. In Georgië zijn meer dan 200 goederen- en passagierstreinen gestrand op een blokkade van de monstranten die met de actie kracht bij willen zetten aan hun eis dat op positiegroepen mee mogen doen aan de verkiezingen voor de Op perste Sovjet van 28 oktober. De Georgische president Givi Goembardize heeft gisteren gezegd Israëliërs getrainde 'elite-soldaten': leden van zijn eigen Krahn-stam die zich liever dood vechten dan straks al dan niet gedeserteerd door Taylors mannen te worden afge slacht. De president heeft dat leger tje nog 'versterkt' door tot Krahn- en Mandingostammen behorende criminelen uit de gevangenis te ha len en ze te bewapenen. Ook aan Monrovianen, die tot de door de re bellen bedreigde stammen beho ren, deelde Doe wapens uit. ring hiertegen in het Amerikaanse regeringsrapport "schromelijk wor den overdreven". Volgens de advo caten is nog nooit een Salvadoraan se legerofficier veroordeeld wegens het schenden van mensenrechten. Het advocatencomité verwijst naar de moord op zes jezuïeten en twee vrouwen op 16 november 1989. Volgens de advocaten meldt het Amerikaanse rapport niet dat het onderzoek niet volledig is omdat de had gevormd, werd dan ook onmid dellijk door Johnson betwist. Taylor schijnt nu te beseffen dat hij het in zijn eentje niet redt en heeft alsnog op een verzoening met de groep-Johnson aangedrongen. Weliswaar zou zijn NPF groter zijn dan de groep-Johnson, maar veel van zijn rebellen - naar schatting 5.000 heeft Taylor nodig om het veroverde achterland in handen te houden. Johnson wil niets van een verzoening weten. Hij zegt inmid dels 7000 man onder zijn comman do te hebben, oner wie 4000 deser teurs van het regeringsleger. "Wij gaan de president gevangen nemen en verhinderen dat Taylor de macht grijpt", verklaarde Johnson dan ook triomfantelijk. Het lijkt daarom allerminst uitge sloten dat de bloedige strijd in Libe ria nog zal voortduren, ook nadat president Doe zal zijn verdreven. In dat geval zal het NPF van Taylor het waarschijnlijk tegen de groep- Johnson gaan opnemen. De de situ atie wordt nog chaotischer, doordat er nu niet alleen wordt aangedron gen op interventie door een VN-vre- desmacht en een interventie door de Verenigde Staten blijkbaar niet wordt uitgesloten; ook de Economi sche Gemeenschap van Westafri- kaanse Staten (Ecowas) dringt al enige tijd op een vredesmacht aan, maar dan een multinationale Afri kaanse vredesmacht. Voor de angstige inwoners van Monrovia valt alleen maar te hopen dat de rest van de wereld niet al pra tend blijft toekijken terwijl ze wor den afgeslacht. Procureur-Generaal er niet in is ge slaagd om de zaak te onderzoeken. In januari werden negen militai ren, onder wie kolonel Guillermo Benavides, beschuldigd van de moord. Acht van hen zitten nog steeds gevangen in het hoofdkwar tier van de inlichtingendienst, en ontvangen hun wedde. Volgens het rapport is uit betrouwbare bronnen gebleken dat kolonel Benavides een speciale voorkeursbehandeling geniet en uitstapjes maakt naar het strand. Volgens William O'Neill, de samensteller van het rapport van het advocatencomité, lijkt bet erop dat het ministerie van buitenlandse zaken de schendingen door de ne gen militairen wil bagatelliseren. Volgens het comité is de Koude Oorlog-sfeer uit de Amerikaanse rapporten verdwenen. De rappor ten over Amerikaanse bondgenoten zoals Liberia. Brazilië. Indonesië, Kenya en Chili zijn gedetailleerd. Bij die landen wordt niet gepoogd de schendingen van mensenrech ten te negeren of te verontschuldi gen, aldus het advocatencomité. dat sinds 1978 onderzoek doet naar de situatie van de mensenrechten in de Verenigde Staten zelf en daarbui ten. Een Liberiaanse vrouw wast haar baby in een emmer op het terrein van de universiteit van Fendell bij de hoofdsta Monrovia. In totaal 80.000 Libe- rianen hebben daar een goed heenkomen gezocht voor de aanhoudingen ge vechten tussen en de slachtpartijen door het regeringsleger en de troepen van rebellenleider Charles Taylor. (toto afp> Een Amerikaanse interventie in Li- ri^n vpr7npn i n a beria was niet aan de orde, zo werd ^een Verzoening eerder gesteld. Ook niet toen presi- Maar meer nog dan aan dit wan- dent Doe daar zelf om vroeg, en hoopslegioen dankt president Doe evenmin nadat negen vooraan- zÜn onverwacht lange standhouden staande Liberianen de Verenigde aan de groeiende verdeeldheid on- Staten hadden gevraagd president der de rebellen, die tot de Gio- en Doe snel te verdrijven, om verder Manostammen behoren. Die rivali- bloedvergieten te voorkomen. De teit ontstond drie maanden gele- Amerikanen, die het corrupte be- den, toen Taylor een van zijn ver wind in Liberia de laatste jaren als trouwelingen, Prince Johnson, uit enigen nog onder strenge voorwaar- het Nationaal Patriottisch Front den van financiële hulp voorzagen, (NPF) zette. Johnson, die Taylor de besloten af te wachten. almacht binnen het NPF betwistte, zou zijn wapen hebben leeggescho- Gezien de laatste gruwelen, en de ten op enkele leden van 'het lom- onmacht van de in twee rivaliseren- penlegioen', zoals het NPF in Libe- de groepen uiteengevallen rebellen- ria wel wordt genoemd, macht om het Doe-bewind defini tief ten val te brengen, zullen de VS Inmiddels vecht de groep- hun standpunt wellicht heroverwe- Johnson in het centrum van Monro- gen. De woorden van de Italiaanse via op anderhalve kilometer van het ambassadeur waren in dat verband Mansion House waar president Doe veelbetekenend. zich verschanst. Taylors NPF lijkt de hoofdstad nog slechts te kunnen Dat president Samuel Doe zo ver- omsingelen, en niet in staat om hem rassend lang stand kan houden in óók binnen te trekken. De medede- zjjn marmeren, met wapens volge- ling van Taylor, eind vorige week, propte 'Mansion House', dankt hij dat het bewind-Doe gevallen was en ten dele aan zo'n vijfhonderd door dat het NPF een nieuwe regering Van onze correspondent Rob Sprenkels MEXICO-STAD/PORT OF SPAIN De autoriteiten in de Caribische staat Trinidad and Tobago hebben op het laatste moment het akkoord verworpen met de zwarte moslimsek te die sinds vrijdag premier Arthur Robinson in gijzeling heeft. Daarmee is het uitzicht op een vreedzame oplossing voor de crisis voorlopig verdwenen. MOSKOU - Twee intensieve deelnemers aan de 'Dag i teren in de Sovjetunie. Elk onderdeel van het Russich leger heeft zo z dag. De marine-dag ging in Moskou gepaard met onder meer vuurwerk. Israel heelt hulp nodig bij integratie van Sovjetjoden' JERUZALEM (DPA/GPD) - De Is raëlische minister van financiën Yitzhak Modai heeft gisteren voor het eerst toegegeven dat zijn land de integratie van immigranten uit de Sovjetunie niet zonder hulp van buitenaf kan financieren. "Zonder de hulp van de joden in het buiten land kunnen wij de verwachte mil joen immigranten niet integreren. Het zou niet juist zijn als Israël de hele last van de immigrantengolf al leen zou moeten dragen", zei hij voor de radio. Een grote Luxemburgse investe ringsfirma heeft laten weten dat ze deze week de Israëlische regering een plan zal aanbieden voor de bouw van zestigduizend huurflats. Het geld voor het project, twee mil jard dollar, zou moeten worden op gebracht door investeerders in Is raël en in het buitenland. De bedoe ling is dat de Israëlische regering de flats huurt van de Luxemburgse fir ma en deze vervolgens tegen een la gere prijs verhuurt aan immigran ten. VS-troepen Kuwayt WASHINGTON/BAGHDAD (Rtr) - Irak heeft bijna 100.000 militairen aan de grens met Kuwayt samenge trokken, zo meldt vandaag de Ame rikaanse krant The Washington Post. Dit cijfer is driemaal zo hoog als een melding vorige week. Vol gens de krant komen de 100.000 man overeen met zes divisies. In de buurt van de grens zouden zich 300 tanks, 300 stukken zware artillerie en materiaal om bruggen te bou wen, bevinden. Irak en Kuwayt pra ten vandaag waarschijnlijk verder over hun twee weken oude conflict. dat Georgië wordt bedreigd door "anarchie" en dat een "gewapende confrontatie" niet is uit te sluiten. Hij riep op tot "politieke voorzich tigheid en verantwoordelijkheid" om een vererging van de ruzie tus sen de Georgische regering en de oppositie over de verkiezingen te voorkomen. De oppositiebewegingen hebben met een algemene staking gedreigd als de wet over het deelnemen van 'Loslippige marinier tipte Noriega' MIAMI (AP) - De voormalige Panamese leider Manuel Noriega was door toedoen van een loslippige Amerikaanse marinier van tevoren op de hoogte van de Amerikaanse invasie op 20 december vorig jaar. Vol gens de Amerikaanse krant Herald Tribune had de bewuste marinier zijn moeder gebeld om zich erover te beklagen dat de operatie zijn va kantie in de war zou schoppen. De Herald baseert zich op geheime rapporten van het Gezamenlijk Verhoor Centrum van de 470ste militaire inlichtingenbrigade van het Amerikaanse leger. Op 17 december werd Noriega op de hoogte ge steld van afgeluisterde telefoongesprekken en berichten van de inlich tingendienst, waaruit bleek dat een invasie op handen was. Het Pana mese leger tapte onder meer een telefoongesprek af van de marinier die vanuit de Amerikaanse ambassade met zijn moeder in de VS belde. Communisten Mongolië: macht delen ULAANBAATAR (AP) com" danks de overwinning oppositie led partij bij de ver«tiezingen er munistische partij in Mongolië partijen uitnodigen deel te nemen niet doorheen komt, zo meldde de heeft de eerste vrije verkiezingen in aan de regering. Dat heeft de voor- Sovjet-televisie. het land gewonnen, maar zal on- zitter van de partij, Gombojavyn Ochirbat, vandaag bekend ge maakt. Albanië herstelt band met Sovjetunie in°$v^Uwodifwctmderam" munisten meer dan zeventig pro- lingen tussen de twee landen in So- cent van de zetels opleverden in het fia op 29 en 30 juni en de besprekin- parlement, de Grote Volkshural. De gen die Sovjet-onderminister van overwinning was gegarandeerd, buitenlandse zaken Joeli Kvitsinski omdat de vijf nieuwe oppositiepar- sinds afgelopen zaterdag in Tirana djen te weinig tijd hadden om kan- heeft gevoerd. Zij zijn van plan de didaten af te vaardigen. De commu- contacten uit te breiden óp onder nisten behaalden ook meer dan vijf- meer politiek, economisch, weten- dg procent van de 53 zetels in de schappelijk, technisch en cultureel nieuwe Kleine Hural, die bijeen- gebied, zo meldde het Sovjet-pers- kornt tussen de bijna jaarlijkse ver bureau Tass. gaderingen van de Grote Hural. MOSKOU (ANP/Rtr/UPI) - De Sov jetunie en Albanië hebben besloten hun diplomatieke betrekkingen, die in 1961 als gevolg van diepe ideologische meningsverschillen werden afgebroken, te herstellen en ambassades in Moskou en Tirana te heropenen. Dit is gisteren in Mos kou officieel bekendgemaakt. Het besluit viel na onderhande-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7