Verrassend voorstel EG voor landbouw YS koel over 30 minder subsidie Voor Neil Kinnock-jas en eten naar warenhuis Grote hormonenzwendel voor Belgisch vee ontdekt DDR krijgt 12 wld EG uitverkoop geen succes Weer gokken op pond in casino geldmarkt Geschiedenis EMS voorbij DINSDAG 31 JULI 1990 Vl'HWi'i DROMOLAND CASTLE (Rtr/ANP) De Europese Gemeenschap heeft voor de vermin dering van de subsidies voor de de landbouw en handel in agrarische produkten haar in ternationale handelspartners een nieuw en verassend voorstel gedaan. Bij het overleg in Dromoland Castle (Zuidwest-Ierland) stelde Ray MacSharry, Europees landbouwcom missaris, voor alle vormen van landbouwsteun met dertig procent in de periode 1986 tot en met 1996 te verminderen. "Dit is een erg duidelijke, oprechte stap die een enorme invloed zal heb ben op de landbouw binnen de Ge meenschap", zei MacSharry. Het voorstel werd door de Verenigde Staten met reserve ontvangen. "On ze indruk is dat dertig procent niet veel is", aldus een lid van de Ameri- De Verenigde Staten staan een drastische vermindering van im portheffingen en interne steun maatregelen voor. Verder willen zij een totale afschaffing van het ex portsubsidiestelsel. De EG, met in vergelijking tot de VS vier tot vijf keer zoveel boeren op een kwart horen Brunei, Indonesië, Malaysia, de Filipijnen, Singapore en Thai land. De landen richtten hun kritiek vooral op de handelsbelemmerin gen voor textiel die Canada, de Ver enigde Staten en de Europese Ge meenschap opwerpen. Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN De Engelsman is ver slaafd, de Fransman weet niet beter en de Belg kijkt er niet meer van op. In Nederland daarentegen is het fe nomeen nog ongekend. Maar niet lang meer: begin volgend jaar moet de Amsterdammer eraan geloven. Binnen de grachtengordel zal de Britse warenhuisgigant Marks Spencer dan zijn eerste vestiging openen. In Londen is er een M S op elke hoek van de straat. De Londenaar die ook wel eens een Neil Kinnock- jasje wil, kan in dertig verschillende vestigingen van het warenhuis te recht. In het hele land hebben 2,5 miljoen klanten een M S-pasje waarmee zij electronisch kunnen betalen, 5 procent van de bevolking. En een veelvoud van het leger pas jeshouders doet zijn dagelijkse boodschappen op de legendarische voedselafdelingen van de waren huizen. Maar sinds enkele jaren is de voedsel- en kledingketen te groot geworden voor de Britse eilanden. De bruto winst over het vorig boek jaar bedroeg 529 miljoen pond (ruim anderhalf miljard gulden), een stijging van 14 procent ten op zichte van 1988 en bijna tweemaal zoveel als in 1984. Marks en Spencer komt naar Nederland Zoveel geld kan niet meer in de Britse markt worden geinvesteerd, en bij de presentatie van het jaarver slag in mei maakte president-com missaris Rayner dan ook bekend dat nu Europa veroverd ging wor den. Een van de prioriteiten: een warenhuis in het hartje van Amster dam. Het Avondland is een niet hele maal onbekend terrein voor M S. Reeds in 1975 werd een brugge- hoofd geslagen met de vestiging van een zaak aan de prestigieuze Boulevard Haussmann te Parijs. Het leek een gewaagde operatie, een winkel in voedingswaren (en kleding) in de gastronomische hoofdstad van Europa. Maar 15 jaar later heeft menige Fransman zijn stokbrood verruild voor „le sand wich loaf', dat niet na twee uur reeds oud is maar gewoon dagen lang zacht blijft. In het land waar ieder goed ge sprek over eten gaat, verkopen culi naire barbaren uit het gehate Al bion jaarlijks voor miljoenen aan Schotse zalm, Engelse biscuits, Amerikaanse cakes en beboterde theegebakjes. Met de toename van het aantal echtscheidingen en mag netron-ovens heeft zelfs de kant-en klaarmaaltijd, het paradepaard van M S, zijn weg naar de verwende Franse maag gevonden. Zo populair werd de vestiging aan de rand van het Quartier Latin, dat er inmiddels drie zijn bijgeko men elders in Parijs. Het totale aan tal Marks Spencer-zaken in Frankrijk bedraagt zelfs al acht, en de voorspelling voor de naaste toe komst luidt: meer van hetzelfde, waarschijnlijk groter. President commissaris Rayner verwacht het aantal vestigingen in het land van het stokbrood en de alpino-pet de komende jaren tot 25 uit te breiden. Maar voor de globetrotters van M S is Frankrijk maar een onbedui dende stip op de wereldkaart. Bui ten Europa zijn er al vestigingen in de VS, Canada, Japan en Hong Kong. terwijl op het oude continent ook de Belgen begunstigd zijn met een tweetal warenhuizen. De jongste loot aan de stam van Lord Rayner is Madrid, waar in maart aan de dure Calle de Serraro een M S-winkel zijn poorten opende. De strategen in Londen hadden hun ogen op het Iberische schiereiland laten vallen, nadat een onderzoek had uitgewezen dat een derde van het half miljoen Span jaarden dat jaarlijks naar Londen komt, de verleiding om bij M S hun peseta's uit te geven niet kan weerstaan. Het succes van het Britse waren huis laat zich voor een aanzienlijk deel verklaren door het voedselaan bod, dat nu al goed is voor 40 pro cent van de totale omzet. Een toene mend aantal Britten, vooral alleen staanden, laat zijn maaltijden dezer dagen door M Spencer bereiden. De prijzen van deze kant- en klaar- maaltijden zijn pittig, maar daar staat tegenover dat Lord Rayner „restaurantkwaliteit" garandeert, een niveau dat gezien de kwaliteit van het gemiddelde Londense res taurant gemakkelijk te halen is. kaanse delegatie maandag. Ambtenaren van de Verenigde Staten, Australië, Canada en Japan, zijn te gast op Dromoland Castle in Ierland. De bewindslieden zijn daar twee dagen bijeen om het thema van de liberalisering van de handel in landbouwprodukten in informe le sfeer te bespreken. Aanvankelijk leek het erop dat er van dit overleg niets revolutionairs was te verwachten. "Ik verwacht niet dat er wordt onderhandeld", verklaarde een Amerikaanse func tionaris eind vorige week. "De tijd is er niet rijp voor". Ook nu reageer de de Amerikaanse minister van landbouw Clayton Yeutter .doorte binnen E a krjj zeggen dat er m Dromoland Castle procem mind"er steJBn dan het landbouwareaal, willen de exportsubsidies best verminderen maar niet afschaffen. De kwestie is voor de EG vooral een sociaal en maatschappelijk vraagstuk en dat schijnen de VS volgens Brussel niet te beseffen. Australië en Canada vertegenwoordigen in Dromoland Castle de zogenoemde Cairns-groep van veertien landbouwstaten, die ook een verdere vrijmaking van de handel in landbouwprodukten niet wordt onderhandeld. Het thema landbouw vormt één van de gevoeligste onderwerpen 5= hf. befpmtem^r^romtó'^gêert Volgens MacSharry is de steun van de EG aan de veetelers in Euro pa sinds 1986 al met vijftien procent afgenomen. Graanproducenten al tien n 1986. Volgens EG-functionarissen is het voorstel van MacSharry formeel nog niet in de Europese Commissie TT J i ,/-t A Pm",, uui Aai i ue Leeuw onderhandelingen in GATT-ver- kancj voorat, en die onlangs heeft voerd. Deze op vrijhandel gerichte onderhandelingen, de zogenoemde voorgesteid de exportsubsidies i vergelijking met de andere steun maatregelen versneld te verminde ren. Dat voorstel werd begin juli door de VS met veel gejuich ontvan gen. Zuidoostaziatische landen heb ben maandag hun bezorgdheid ge- r het gebrek aan voortgang i Uruguay-ronde, moet in december met resultaat worden afgerond. Veel vooruitgang is er tot nu toe nog niet geboekt. Vorige week kwamen de verte genwoordigers van 98 landen in Ge- nève bijeen om op alle vijftien deel terreinen van overleg - waaroncfer landbouw - verder te praten. Tot het lopende wereldhandelsoverleg, concrete resultaten kwamen de de- waarvan ze de EG de schuld geven, legaties ook daar niet, of het moet De landen van de ASEAN (Associa- het vaststellen van een onderhande- tie van Zuidoostaziatische Naties) lingsrooster voor de komende vier verklaarden zeer teleurgesteld te maanden zijn waartoe uiteindelijk zijn. wel is besloten. Over het landbouw- "Wij maken ons er zorgén over thema kwamen de partijen, met in dat de hoofdrolspelers het in de de hoofdrol de Verenigde Staten en herfst met elkaar eens worden en de EG, tot de afspraak om op 27 tot dat ontwikkelinglanden in de kou en met 29 augustus serieus verder te blijven staan", _aldus de verklaring gaan onderhandelen. de Asean. Tot de associatie be- BRUSSEL (ANP) - De Belgische de voornaamste ontdekking was rijkswacht is een forse hormonen- een klantenlijst van veehouders die zwendel op het spoor gekomen, kennelijk hun dieren al hadden la- Gisteren heeft de rijkswacht tijdens ten of nog wilden laten inspuiten, een huiszoeking bij een veehande- Dat leidde tot een reeks huiszoékin- laar in West-Vlaanderen duizenden Sen- flesjes en flessen met een verboden Na de schandalen die de laatste groeihormonenpreparaat in beslag jaren rond het hormonenspuiten genomen. aan het licht kwamen is men in de De zaak was in het afgelopen veehouderij kennelijk van taktiek weekeinde al aan het rollen ge- veranderd. Vroeger dienden de vee- bracht toen een rijkswachtpatrouil- houders hun dieren zelf de hormo- le bij Zwevegem, in de buurt van. nen toe. Nu lijkt het erop dat "mo- Kortrijk, een auto aanhield die met biele brigades" het land doorkrui- een te hoge snelheid reed. In die au- sen om het vee in te spuiten. De hor- to ontdekte men een grote hoeveel- monen worden niet meer bij de vee heid verboden groeihormonen. Die houders opgeslagen en zijn nu min- werden vervoerd door een indus- der gemakkelijk te ontdekken. Met hormonen behandelde die ren groeien sneller. Ze leveren de veehouders dus meer profijt op. Maar het gebruik van hormonen in de veehouderij is in de Europese Gemeenschap al enige jaren verbo den. Elke keer opnieuw ontdekt men echter overtredingen van die regel. Van onze correspondent Hans Hoogendijk BONN/BERLIJN - De DDR kan de komende jaren rekenen op flinke subsidies. De Europese Gemeen schap en de Bondsrepubliek zullen aardig in de buidel tasten. Dat heeft Otto Schlecht, de Westduitse staats secretaris van economische zaken, gisteren verklaard. De DDR kan binnen drie jaar re kenen op twaalf miljard mark. aanbiedingen los te laten. Maar de massa kwam niet. Een wat oudere Oostberlijnse in het grootste waren huis Centrum: „Ik verbaasde mij er ook over, maar als ik zie wat ze hier aan speciale aanbiedingen hebben, dan kan ik voor even veel geld in West-Berüjn het dubbele kopen". De mevrouw beseft nu pas wat het betekent dat het vroeger offi cieel aan het volk behorende waren huis een fusie is aangegaan met t Daarvan komt de helft uit het struc- Westduitse supermarktketen en dat tuurfonds van de Europese Ge meenschap en de andere helft is verdeeld in landbouwhulp en mid delen uit het sociale fonds. Dat heeft Martin Bangemann, vice-pre sident van de Europese Commissie, gisteren verklaard. die natuurlijk de overtollige spullen eerst in de eigen zaken kwijt wil zien te raken. De woordvoerster van het Centrum-warenhuis: „Goed het valt wat tegen, maar we hebben het moeilijk gehad, omdat het organise- <'n zomeruitverkoop De EG heeft middelen toegezegd lange voorbereiding vergt. Wij zijn uit haar structuurfonds en zal bij voorbeeld ook Oostduitse werven ondersteunen. Ondanks deze steun zal een herenigd Duitsland toch meer geld aan de EG betalen dan het ontvangt, aldus Schlecht. De subsidiëring moet worden opgeno men in het Duitse herenigingsver drag. Tegenvaller Uitverkoop in de DDR. Voor het eerst sinds vele jaren mochten de nog volkseigen Oostduitse bedrij ven op kapitalistische wijze probe ren hun overschotten kwijt te ra ken. Vol goede moed waren de aan biedingen gedrukt en stonden per soneelsleden achter de glazen deu ren om de verwachte menigte min of meer gecontroleerd op de super- echter pas na de invoering van de D- mark gaan samenwerken met onze Westduitse partner". De poging om het ontbreken van echte knallers te „verkopen" komt wat halfslachtig over, ook al zegt ze dat er echt wel spotgoedkope aan biedingen zijn. Panties voor een mark, vijf paar tennissokken voor een tientje. Maar bij gebrek aan ten nisbanen lopen die niet zo hard. Be ter gaat het bij de broeken, colberts en natuurlijk kinderkleding, want die is voor Oostduitse begrippen schreeuwend duur geworden na het wegvallen van de gigantische subsi dies. „Toch valt het me geweldig te gen. Ze hebben alleen Kwekerij voor kabeljauw DEN HELDER (ANP) - Visin- dustrie Kalkman uit Den Helder gaat mogelijk nog dit jaar op grote schaal kabeljauw kweken in de Noordzee. Uit een door TNO verricht onderzoek en op grond van ervaringen in Noor wegen, is gebleken dat zo'n kwekerij rendabel kan zijn. Het project, een primeur voor Nederland, is gisteren aange kondigd door directielid Kalk man van de onderneming. Met de gekweekte kabeljauw kan meer tegemoet worden geko men aan de enorme vraag naar deze vis. Door de EG-vangstbe- perking is de vraag hiernaar veel groter dan het aanbod. Voor ge kweekte vis geldt de vangstbe perking niet. Zodra de overheid voor het project vergunning heeft ver leend en een kweekgebied van enkele honderden vierkante meters op de Noordzee heeft aangewezen, wordt met de ka- beljauwkweek begonnen. De groeitijd van kabeljauw tot een verhandelbaar formaat is onge veer een jaar. trieel en een vleeshandelaar. Maar Orders De orderpositie in de industrie is in het tweede kwartaal van dit jaar zeer licht gedaald. Het indexcijfer daalde van 124 in mei tot 123 in juni, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. De oordelen van de on- dernemers over de orderontvangst en de orderpositie wijzigden nau welijks en bleven dus gunstig. De bezettingsgraad van de produktie- installaties bleef nagenoeg ongewij zigd, van 86,2 procent in maart naar 86,1 procent in juni. Moeder TDV Het verpakkingsbedrijf»Thomassen Drijver-Verblifa heeft een nieuwe moedermaatschappij. De Ameri kaanse onderneming Ball Corpora tion in Munoie (Indiana) heeft over eenkomsten ondertekend tot het verwerven van de Europese verpak- kingsbelangen van Continental Can (CCC) van Peter Kiewit and Sons in Nebraska. Dat heeft TDV vandaag bekendgemaakt. Ball betaalt 1025 miljoen dollar (1,8 miljard gulden) voor de CCC-belangen, waarvan 625 miljoen contant en 400 miljoen dol lar in de vorm van preferente en ge wone aandelen Ball. Co op De Keulse detailhandelsketen Re- we Zentral neemt 400 filialen van de noodlijdende branchegenoot co op over. Dat heeft co op maandag be kendgemaakt. Rewe neemt in okto ber de verkoopgebieden Zuid en Zuidoost van Co op over. De win kels hebben 8600 medewerkers en een omzet van 1,8 miljard mark. Re- we had oorspronkelijk belangstel ling voor heel co op, maar bij de daaropvolgende onderhandelingen bleek Rewe's interesse minder groot. de maten, die ze blijkbaar in Westen niet kwijt raken. Ik ga dadelijk naai „drüben", klaagt een jonge moeder, niet de enige, want terwijl Foto-dochters Vendex samen AMSTERDAM (GPD) - Vendex bepaal- International NV wil de beide elec- foto/filmdochters Dixons Vedelectric BV samenvoe gen tot één nieuwe onderneming. In brief aan de medewerkers het Oosten de stormloop uitbleef, meldt Vendex dat er geen gedwo verpletterden de koopjesjagers het gen ontslagen zullen vallen, winkelpersoneel in het Westen bij- Dixons operereert landelijk met Zeffs in het normaal peperdure drie winkelformules onder^de Kaufhaus des Westens, eens opge- 1 richt om het Oosten te laten wat het Westen allemaal te bieden (electro-45). Vedelectric kent had, was de koophonger schier on stilbaar. „Waanzinnig", was het unanieme oordeel van het verko pend personeel. Logisch, want met het oog op de toekomstige één allround winkelformule. Het bedrijf opereert regionaal onder vijf verschillende handelsnamen: Val kenberg (17 filialen), Rovato (15), oGuco (10), Heijmans (9) en Elektro rentie uit het Oosten hadden de Jacobs (5). Het assortiment OOST-BER- westerse warenhuizen LIJN/HAN- nog winkellokaties van de beide onder- paar extra procenten afgedaan. De nemingen zijn de afgelopen jaren Oostduitse winkels hebben nog e week de tijd om een antwoord te be denken. dichter naar elkaar toe gegroeid. De nieuwe onderneming komt i het hoofdkantoor van Dixons. velen zich en thousiast stort ten op de koop jes van de Oost duitse waren huizen, was er in Oost-Berlijn (boven) een stil protest tegen de economische an nexatie van de DDR door de Bondsrepubliek. (foto's ANO) Europees wisselmechanisme EMS haalt Britse munt uit diep dal Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN De inflatie is bij driemaal zo hoog als elders Europese Gemeenschap, het tekort beelden keken, leken collectief v rechtstreeks in de huiskamer werd genoemd voor die toetreding, gebracht. Buitenlandse geldhande- vrijwel iedereen gaat laren die met stijgende verbazing dat het pond naar de wereldwijd uitgezonden Jaar op de betalingsbalans is (verhou dingsgewijs) groter dan dat van alle andere industriële mogendheden, de rentevoet is het dubbele van die in Nederland. Gelet op de economi sche indicatoren maakt de Britse het einde het wisselmechanisme zit. Het was een goed geplande infor- hun geloof in het thatcherisme af te matiecampagne ter ministerie i zwanezang, maar in weerwil daarvan is het pond de po pulairste munteenheid in Europa geworden. De koers ervan brak de ze maand door de psychologische grens van 3 duitse marken, en het einde van een spectaculaire opmars lijkt nog niet in zicht. Nog maar enkele maanden gele den was het pond de zieke munt van Europa. De City, het financiële cen trum van Londen (en Europa), had zijn vertrouwen in het regeringsbe leid opgezegd en de Labour Partij had in de opiniepeilingen een histo rische voorsprong op de Conserva tieven genomen. Nooit eerder sinds de oorlog was een zittende premier zo impopulair geweest als Margaret Thatcher. De invoering van de poll tax, een nieuwe gemeentelijke belasting, stuwde de inflatie op tot 9 procent en bracht tienduizenden.mensen op de been. In het uitgaanscentrum van Londen ontrolde zich een veld slag tussen politie en anti-poll tax- betogers die door de BBC bijna zullen vallen. De vraag was alleen nog maar hoe diep het pond zou zakken. Maar het pond begon aan een op merkelijke en onstuitbare opmars. Bijna dagelijks werd terrein gewon- i op de Duitse mark en de Japan- laar beeld - een Nederlandse belegger uit het voordeel van een hoge rente als het de waarde van de aangeschafte pon den kelderde? De munten die deel uitmaken van het wisselmechanisme kunnen ech- Financiën die de koers van het pond ter nauwelijks nog devalueren, c omhoog heeft gestuwd. Medewer- dat de centrale banken kers van de minister lieten belang- landen verplicht zijn rijke documenten 'uitlekken' naar kranten, de bewindsman zelve leg de publiekelijk uit dat de inflatie de EMS- munt te 'helpen' (op grote schaal op te ko pen) als hij door een bepaalde bo dem drijgt te zakken. Zelfs het i genlijk lager was dan het officiële uitzicht van toetreding tot dit EMS- yen. De grens van 3 DM werd ge- cijfer (hetgeen in het jargon passeerd en verwacht wordt dat het economen zoveel betekent als: het ww w pond ook door de barrière van 2 dol- pond zal weldra toetreden) Gaan- ject gemaakt; ponden kopen ^bete- lar zal breken. De achterstand van deweg raakte de financiële wereld kent een hoge rente op geinvesteerd de Conservatieven is volgens de ervan overtuigd dat minister John opiniepeilingen van 24 tot 11 pun ten teruggebracht. kapitaal zonder dat enig 'valuta-: co' wordt gelopen. Lange tijd heeft premier That- Voor de buitenstaander volgt uit noodzaak om het pond te koppelen cher de toetreding van het pond tot het EMS-wisselmechanisme gezien als een knieval voor de Brusselse Het perspectief van toetreding tot bureaucratie, maar inmiddels lijkt de aanvechting om zulks te doen deze ontwikkeling slechts een con clusie: de internationale geldmarkt is een gigantisch casino waar dage lijks miljarden ponden van eigenaar verwisselen. Slechts heel weinig spelers in dit casino zullen ponden hebben gekocht omdat zij plotse- Major erin geslaagd was premier Thatcher te doordringen van de het EMS-mechanisme maakt het pond ineens een buitengewoon onweerstaanbaar geworden. Als het aantrekkelijk beleggingsobject. Dat pond eenmaal in het EMS zit, zal de - de inflatie op dit moment bijna 10 rentevoet omlaag moeten om te ling een onwankelbaar vertrouwen procent bedraagt en het tekort op voorkomen dat de munt» door het in de Britse economie hebben'ge- de betalingsbalans ongezond groot vastgestelde plafond schiet. En als kregen. is, doet voor de geldhandelaar i J 4 j Mm j mm Hotel Rembrandt in Noordwijk, ooit eigendom van EMS (archieffoto) DEN HAAG (ANP) De Exploita- durende aandeelhoudersvergade- tie Maatschappij Scheveningen ringen plaats, tijdens welke de klei- wordt binnenkort echt geschie- ne aandeelhouders hun woede en dens. Degene die de liquidatie heeft hun frustratie over het financiële voltooid van de groep, die.onder de drijfzand waarin de EMS terecht in de jaren zestig bekende onroe- rend-goedmagnaat Reindert Zwols- man een grote omvang bereikte maar later zieltogend ten onder Voordien, vooral in het begjn van ging, heeft gisteren een slotuitke- de jaren zestig, hadden de aandeel- ring van 1 gulden per aandeel aan- houders niets te mopperen op de gekondigd. Zwolsman-groep. Over 1962 werd De uit 1902 stammende EMS een dividend uitgekeerd van 24 pro- kreeg een grote stimulans toen De cent plus 300 procent in aandelen, twee jaren volgden met 15 geen r nog Carré (later verkocht aan de wel 50 procent in aandelen. Daarna Zwolsman-groep binnenkwam. De EMS groeide en groeide. Bekende procent. Over 1965 werd in de lijst van deelnemingen contant dividend betaald, de rente omlaag gaat, kan ook het Wat is dan wel hun drijfveer ge- niet meer ter zake. Voor de belegger spook van de inflatie eindelijk Voor de gewone sterveling bete kent dat een lagere hypotheekrente weest? Het antwoord is eigenlijk telt nog slechts een factor: de rente den teruggestopt in de fles eenvoudig. De geldhandelaren zijn Van 15 procent die hij op zi J de afgelopen maanden tot de slot- rekening te Londen geniet, som gekomen dat het pond weldra - - - zal toetreden tot het wisselmecha- nisme van het Europees Monetair belangstelling °voor het pond was Jaar waarin de algemene verkiezin- Stelsel. Nog altijd is er geen datum toen gering. Wat was voor - bijvoor- êen moeten plaatsvinden. Die rente boden de Britse banken en goedkopere boodschappen. We drie maanden geleden ook, maar de schrijven dan voorjaar 1991 - het was het allemaal voorbij en volgde de ontluistering. De EMS begon de wijk. In 1978 vond een voorlopige uit- Aan het eind van de jaren zestig kering^van f 17,50 per aandeel klapte de zeepbel. De ontwikkeling plaats. De liquidatie was op een oor van het Kurhaus was symbolisch na gevild, aldus de liquidatrice voor de teloorgang van de EMS. In toen. Aandeelhouders bleven ho- het steeds verder verloederende pen op nog eens een rijksdaalder. Grand Hotel Scheveningen vonden de jaren vergingen stil, jaren i het begin van de jaren zeventig waarin de vereffenaar de slepende de eindeloze, tot soms in de nacht procedures afwikkelde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5