Africa Mama en Sango Music willen miljoen van Polygram DRIE DAGEN CEL VRIJ Chuck Berry meldt zich bij politie na terugkeer uit Europa Zonder toestemming platen op Afrikaanse markt Belladona EL SEGUNDO Zsa Zsa Gabor is gisteren uit de gevangenis van El Segundo in Californië vrijgela ten. Ze heeft drie dagen cel uitgezeten wegens het slaan van een politie-agent in Beverly Hills. De Amerikaanse actrice van hongaarsew afkomst wordt begeleid door haar echtgenoot Frederick ven Anhalt (midden) en A.T. Caquette van de plaatselijke politie. (foto AP) Leden LJB4Q in hechtenis VICTORIA (Rtr) - Vijf leden van de Britse popgroep UB40 en twee van hun technici zijn giste ren op de Seychellen in hechte nis genomen vanwege het bezit van marihuana. Op de Seychel len, een groep eilanden in de In dische Oceaan, geldt voor het be zit van illegale verdovende mid delen een gevangenisstraf van minimaal drie jaar. De Seychel- ler politie deed een inval in de hotelkamers van de zeven Brit ten. De namen van de arrestan ten zijn niet vrijgegeven. K/VA op paar kaarten na uitverkocht HEERENVEEN (GPD) - Het concert van de Amerikaanse popster Prince in het Heeren- veense Thialf-stadion aanstaan de zondag is nagenoeg uitver kocht. „Het gaat om de laatste kaarten", aldus directeur Jan Wagenaar van Thialf. Hij wijt het slechte begin van de voorver koop aan de vakantietijd: „De popliefhebbers waren de eerste weken allemaal nog weg". In de Thialf-hal kunnen ruim vijftien duizend mensen. De Amster damse band Lois Lane, die sinds kort op tournee is met o.a. 'His Royal Badness', verzorgt zon dagavond omstreeks half acht het voorprogramma. De NS laten zondag extra trei nen rijden van en naar de halte Heerenveen-IJsstadion. De laatste trein naar Zwolle (met aansluiting op de treinen naar Utrecht, Emmen, Kampen, De venter en Zutphen) vertrekt om 23.05 uur en de laatste naar Leeuwarden om 23.30 uur. De or ganisatie houdt er rekening mee dat enkele honderden verstokte fans zaterdagavond al zullen neerstrijken op het plein voor het ijsstadion. Chuck Berry. ST. CHARLES (AP) Rock 'n' Roll-ster Chuck Berry heeft zich gisteren bij de po litie gemeld nadat hij eerder was aangeklaagd wegens be zit van marijuana en het ma ken van pornofilms met min derjarigen. Volgens het hoofdbureau van politie in St. Charles had Berry zich gisteren, na afloop van een tournee door Europa, bij de politie gemeld en was hij in hechtenis genomfen. Later was hij voor een rech ter verschenen die de borg som had gesteld op 20.000 dollar. De 63-jarige gitarist, die grote bekendheid verwierf met klassieke nummers als „Johnny B. Goode" en „Roll Over Beethoven", voldeed aan de geëiste borg en herkreeg voorlopig zijn vrij (foto anp) heid. Berry werd op 19 juli in staat van beschuldiging ge steld wegens bezit van ma rijuana en het maken van pornofilms met kinderen. De aanklacht volgde op een inval door de politie in zijn woning in AVentzville, 64 kilometer ten westen van St. Louis. Berry heeft ontkend dat hij drugs gebruikt. De zaak komt op 30 augustus voor. UTRECHT (GPD) - De stichting Africa Mama en Sango Music hebben Po lygram Nederland voor de rechter gedaagd. Vrijdag zullen zij tijdens een kort geding van de platengi- gant onder meer een voor schot van honderddui zend gulden eisen op een definitieve schadevergoe ding die tussen de 500.000 en anderhalf miljoen gul den wordt geschat. De Utrechtse advocaat mr. Gerard Bots heeft inmid dels beslag laten leggen op de rekening van Poly gram Kenya bij de ABN Amsterdam. Aanleiding voor het kort geding is het feit dat Poly gram Kenya (een 'klein dochter' van Polygram Nederland) de door Sango Music geproduceerde plaatopnamen van Franco en Lorraine Klaasen op de Afrikaanse markt heeft gebracht, zonder dat de makers daar iets van af wisten, laat staan dat er een zakelijke overeen komst was. „Ze hebben zich die opnames gewoon toegeëigend en verdienen er nu schatten geld mee", aldus een getergde Joseph Nganga van Sango Music. De stichting Africa Mama en Sango Music hebben nauwe rela ties: Africa Mama is een stichting die zich tot doel stelt de Afri kaanse cultuur - en dan vooral de muziek - in Nederland bekend te maken: tentoonstellingen, het organiseren van tournees, lessen in percussie, infomarkten, een informatiecentrum voor Afrika nen die net in Nederland zijn ge arriveerd behoren tot de activi teiten van Africa Mama. Het meest bekend is echter het Africa Mama Festival, dat dit jaar voor de vijfde maal in Utrecht wordt gehouden. De productio nele aspecten daarvan neemt Sango Music voor zijn rekening. Joseph Nganga, zelf ook musi cus, is de drijvende kracht achter het Africa Mama Festival en San go Music. Franco Hij heeft in 1987 en 1988 onder meer de Zaïrese zanger Franco naar Nederland gehaald; hier nauwelijks bekend maar in Afri ka even populair als Frank Sina tra in het westen, aldus Nganga. De concerten van Franco met zijn TPOK-jazzband werden een overweldigend succes. Zo groot, dat Nganga besloot een plaatop name te maken: 'Franco live en Hollande'. Met deze opname heeft Nganga contacten gelegd met verschillende platenmaat schappijen voor distributie bui ten Nederland. Bij die gelegenheid kreeg hij te horen, dat de plaat al lang en breed was uitgebracht door Po lygram Kenya. „We wisten van niets, er is geen enkel contact ge weest met ons. Ze hebben ge woon de titels op de hoes overge nomen en de vermelding van de producer (Sango Music) wegge- plakt", aldus Nganga. „Ondertussen hebben de Afri kaanse artisten die deze opname keer op keer op de radio horen en die zien hoeveel platen en vooral musicassettes er van worden ver kocht, wél bij ons geïnformeerd waar hun royalties bleven. Ik kon niets anders doen dan zeg gen dat ik van niets weet. Je kunt je voorstellen wat voor effect dat heeft: onze betrouw baarheid is in het geding. Daar om willen we deze zaak ook uit gezocht zien. Vooral, omdat de artiesten ook van Polygram Ke nya nog steeds geen cent hebben gekregen". „Het werd ons helemaal te gor tig, toen bleek dat ze precies het zelfde hebben uitgehaald met de plaat die wij in 1988 van Lorraine Klaasen hebben gemaakt: So- weto Groove. (Lorraine Klaasen is een Zuidafrikaanse protest zangeres, die met groot succes op het Africa Mama Festival is opgetreden, red.) Zij had haar moeder een exemplaar van de plaat opgestuurd, maar die liet haar weten dat-ie overal te koop was in Afrika". Ondertussen ondervindt Nganga wel degelijk de gevolgen van de actie van Polygram Ke nya: „Ik merk bij de voorberei ding van het vijfde Africa Mama Festival - dat een eerbetoon wordt aan de vorig jaar overle den Franco (5 en 6 oktober in Ti- voli Utrecht) - dat de artiesten toch wat terughoudender zijn ge worden. Alsof ze denken, dat ik het geld in mijn zak heb gesto ken". „We hebben de schade aan on ze organisatie en aan de artiesten geschat op rond de 1 miljoen gul den. De honderdduizend gulden, die nu in kort geding wordt ge ëist, moet dan ook worden be schouwd als een eerste bedrag dat ons in staat moet stellen om de procedure voort te zetten". Dit laatste verklaart volgens mr. Bots ook het spoedeisende ka rakter: „Sango Music heeft als kleine organisatie niet de finan ciële middelen een procedure van misschien wel een jaar vol te houden tegen Polygram. Een normale gang van zaken in zo'n geval is dat de rechter besluit een soort voorschot toe te kennen als aannemelijk gemaakt kan wor den dat er een schadevergoeding in het verschiet ligt". Mr. J.L.R.A. Huydecoper uit Den Haag, die de belangen van Polygram in het kort geding ver dedigt, noemt verkoopcijfers van 30.000 platen per kwartaal een fabeltje: „Er zijn door Poly gram Kenya welgeteld 4100 exemplaren verkocht. Boven dien heb ik de indruk dat het contract voor de opname in Utrecht is gemaakt met het oog op een bescheiden verspreiding tijdens en na het festival. Er staat niets in over een wereldwijde li- censie". De nachtschadeachtigen, die op de heksenexpositie in de Hortus van het Groningse Haren te zien zijn, bevatten atropine, een roes verwekkende stof die door de huid heen kan worden opgenomen. Atropine is afgeleid van Atropa, één van de Griekse schikgodin nen. Eén besje van de wolfskers oj belladonna kan voor een kind al dodelijk zijn. Filmsterren, die met grote, glanzende pupillen op het doek wilden verschijnen, drup pelden vroeger een zeer verdund belladonna-aftreksel in hun ogen. Vanwege dat effect wordt atropi ne nog steeds in de oogheelkunde gebruikt. In de overgeleverde verhalen over hekserij is soms sprake van een zalf waarmee de heksen zich, alvorens ze de bezem bestegen, hadden ingewreven. De onderzoe kers, die de samenstelling van de ze zalven trachtten te achterha len, ontdekten dat belladonna oj een naast familielid tot de vaste ingrediënten behoorde. Was de heks dan een soort junkie en het feest op de duivelswei een al dan niet geslaagde 'trip'? Deze conclusie vond in de jaren zestig en zeventig die, zoals be kend, een ongezond grote belang stelling hadden voor 'bewust zijnsverruimende' middelen, een warm onthaal. Al die dorre histo rici, die de heks voor een verzinsel hielden, omdat ze niet in bezem- vluchten en nachtelijke uitspat tingen rond de bokketroon wensten te geloven, hadden het mis! Eén hippe onderzoeker be weerde zelfs dat de bezemsteel was ingesmeerd met atropine- houdende zalf, die via de schaam delen van de heks haar bloed in vuur en vlam zette. Op haar be zem zittend, had ze het gevoel dat ze. op een temperamentvolle hengst naar de sabbat toog. Carles Castaneda, die aan het eind van de jaren zestig furore maakte met 'De lessen van Don Juan', wreef zich ook in met een zalf waarin belladonna was ver werkt. Onder het toeziend oog van zijn Indiaanse leermeester smeer de hij de pasta onder zijn voetzo len en op zijn geslachtsdelen. De gevolgen waren spectaculair. 'Ik ging staaii en begon te lo pen', schrijft Castaneda. 'Mijn be nen leken wel van rubber, en erg lang, buitengewoon lang. Ik keek omlaag en zag Don Juan ver bene den me zitten. Door de vaart die ik had deed ik nog één stap, die nog groter en veerkrachtiger was dan de vorige. Toen zweefde ik. Ik her inner me dat ik de grond nog één keer raakte. Daarna zette ik me weer met beide benen af en zweef de op mijn rug verder. Ik zag de donkere hemel boven me; de wol ken gleden langs me heen. Ik gaj mijn lichaam een zwaai, opdat ik naar beneden kon kijken. Ik zag de donkere massa's van de ber gen. Mijn snelheid was enorm'. Toen hij weer naar de aarde af daalde, bleek dat zijn landings plaats zeker een kilometer verwij derd was van de plek waar hij was opgestegen. Toch twijfelde Castaneda eraan of hij nu echt ge vlogen had. Maar voor Don Juan was er geen ruimte voor twijfel - natuurlijk had hij tussen de wol ken gezweefd! Een heks kon zich toch ook in één tel duizend kilome ter verplaatsen om te zien wat daar gebeurde? Verschillende onderzoekers, die de oude heksenzalven hadden na gemaakt, namen eveneens de proef op de som. Een professor in de volkskunde uit Göttingen kreeg het gevoel dat hij zweefde, en dat hij in een vage droomtoe stand vanuit een ontzaglijke hoogte werd toegesproken. Ande ren vielen in een onrustige slaap en droomden van wilde ritten, woeste dansen en andere vreemde avonturen. Een enkeling had aan de geur van bilzekruid al genoeg om het gevoel te krijgen dat hij van de grond opsteeg en dat zijn voeten los raakten van zijn li chaam. Ook in Baskenland, een streek met een rijke heksengeschiedenis, werd in het verleden heksenzalf gebruikt. Daar kwam echter geen besje van de belladonna en geen blaadje van het bilzekruid aan te pas. Was het tijd om naar de sab bat te gaan, dan wendde de heks zich tot haar huisduivel, een pad (met een rokje aan), die ze bij haar inwijding had gekregen. Ze sloeg hem met een zweepje, waar door hij opzwol en van bruin tot gifgroen verkleurde. Vervolgens ging ze bovenop hem staan, waar door er aan de voor- en achter kant een zwarte vloeistof uit het lichaam spoot. Deze werd zorg vuldig in een kommetje verza meld, en vormde de basis van de heksenzalf. Dezelfde onderzoeker, die de atropine in de plantaardige hek senzalf aantrof, stortte zich nu ook op de paddezalf. En jawel, ook paddepoep bleek volgens hem een roesverwekkende stof te be vatten. Komt een mens met deze uitwerpselen in aanraking, dan wordt hij terstond gelanceerd. Vorig jaar was ik in Basken land op zoek naar sporen van het oude heksengeloof. Op menige natte bokkeweide en in menige kille heksengrot heb ik ze zien rondkruipen, de padden, al was er dan geen gerokt exemplaar bij. Ik heb nog even geaarzeld of ik het zwarte slijm (duivelsdrek?), dat ze afscheidden, onder mijn voet zolen zou smeren. Maar nee, ik had gewoon geen behoefte aan zo genaamde bewustzijnsverrui mende ervaringen - ik ben tenslot te geen Carlos Castaneda en even min een professor in de volkskun de uit Göttingen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14