'Afvalberg nauwelijks in de hand te houden' Suppoost moet leren kunst te beschermen tegen vandalisme 'Aande ketting totdat er is betaald Zuivere koffie bij provincie 'Geen overlast testvluchten' Alleen gescheiden inzameling kan nog helpen DINSDAG 31 JULI 1990 DEN HAAG Ambtenaren van de provincie Zuid-Holland drinken in het vervolg op hun werk 'zuivere koffie'. De normale koffie in de automaten van het provinciehuis is vervangen door Max-Havelaar koffie van SOS- Wereldhandel. Het is het eerste grote project in Nederland waarbij auto maten worden gevuld met zuivere koffie. De boeren die Havelaar-koffie verbouwen, krijgen hiervoor een redelij ke prijs. Een deel van de winst die SOS-Wereldhandel met de verkoop van koffie maakt, wordt besteed aan voorlichting over de Derde Wereld. Ambtenaren in het provinciehuis drinken jaarlijks 700.000 bekertjes kof fie, samen goed voor zo'n 5000 kilo koffie, uit de automaten. Uit een proef bleek dat de meeste medewerkers de Havelaar-koffie lekkerder vonden. Nagenoeg niemand had bezwaren tegen de prijsverhoging van drie cent die vervanging van de koffie door zuivere koffie met zich meebracht. Ook het milieu wordt vanaf nu beter in de gaten gehouden op het provin ciehuis. De koffieautomaten zijn uitgerust met een speciale knop waarmee het mogelijk is de koffie in een eigen beker in plaats van de gangbare plas tic beker te laten stromen. Het startsein voor de 'actie-koffieautomaat' werd vorige week gegeven door Th. Tukker van SOS-wereldhandol. Hij bood commissaris van de koningin S. Patijn een servies met koffie aan. DEN HAAG (ANP) - De motto borden met het opschrift „Te hard rijden kost teveel" van het ministerie van verkeer en wa terstaat mogen voorlopig langs de Zuidhollandse snelwegen blijven staan. De provincie gaat later bekijken of sommige bor den niet alsnog verwijderd moeten worden. Provincie en departement zijn dat maandag overeengekomen, zo hebben woordvoerders van beide par tijen meegedeeld. Verkeer en Waterstaat begon vorige maand met het plaatsen van de borden, die deel uit ma ken van een actie tegen over schrijding van de maximum snelheid. Zij tonen een spelend kind in een groen landschap en zijn voorzien van de medede ling „Te hard rijden kost te- Mottoborden Maij blijven voorlopig staan veel". In totaal zullen er tachtig komen, waarvan dertig in Zuid- Holland. Op dit moment staan er in deze provincie tien. Vorige week liet de Zuidhol landse gedeputeerde Van Heemst minister Maij (verkeer) weten dat voor de borden, voor zover ze in het landelijk gebied staan, ten onrechte geen onthef fing is aangevraagd in het kader van de provinciale landschaps verordening. Hij verzocht de bewindsvrouw de reeds ge plaatste borden weg te halen en geen nieuwe te plaatsen. Tijdens het overleg van maandag is afgesproken dat het ministerie de provincie een kaart zal leveren met de plek ken waar de borden staan of zullen komen. De provincie gaat vervolgens per bord na of er sprake is van ontsiering van het landschap. In zo'n geval zal geen ontheffing van de provinciale landschapsverordening worden verleend. Veilig Verkeer Nederland <WN) heeft aangekondigd te willen samenwerken met het ministerie bij het plaatsen van mottoborden met verkeers- boodschappen langs rijks- en andere wegen. Een gezamenlij ke aanpak zou de herkenbaar heid voor de weggebruiker ver groten, aldus een woordvoer ster van WN maandag. Fokker slechts tijdelijk op Valkenburg VALKENBURG Fokker krijgt slechts voor een periode van twee jaar toestemming om proefvluchten te maken vanaf het vliegveld Val kenburg. Uit de komst van de vlieg tuigbouwer mag niet worden afge leid dat er plannen bestaan om de militaire bestemming van het vlieg veld te wijzigen in een burgelijke. Dit heeft staatssecretaris baron Van Voorst tot Voorst geantwoord aan de gemeentebesturen van Val kenburg, Katwijk, Wassenaar en Oegstgeest. De vier hadden be zwaar gemaakt tegen het feit dat Fokker toestemming had gekregen voor een testprogramma op Valken burg zonder dat aan hun voorwaar den was voldaan. Eén van die voor- Hoofd beveiliging Zweekhorst (r) en beveiligingsbeambte De Graaf: "Een graftombe verniel je niet zo snel als een schilderij". (foto Lock Zuijderduio) 'Mensen van je af slaan, dat komt eigenlijk nooit voor' Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDEN Suppoosten in musea moeten zich beter leren verdedigen tegen overvallers of vandalen die het op de kunstwerken hebben ge munt. Het toegenomen aantal mis drijven in de musea steeds vaker wordt een suppoost bedreigd of een schilderij beschadigd heeft de Fe deratie van Musea in Zuid-Holland doen besluiten het personeel een beveiligingsopleiding aan te bie den. Er valt volgens de federatie nog heel wat te verbeteren aan de bevei liging van musea. De technische in stallatie kan worden verbeterd maar dat alleen is niet voldoende. Ook de mensen die verantwoorde lijk zijn voor rust en orde, moeten volgens de federatie beter worden uitgerust. De federatie overlegt op dit mo ment met de Nederlandse Veilig heidsdienst, een particuliere orga nisatie die 'veiligheidsopleidingen' op maat aanbiedt, over de inhoud van de cursus die begin volgend jaar van start gaat. "Het is duidelijk dat een suppoost andere vaardighe den moet hebben dan een bewaker van een bank. Een bankovervaller is nu eenmaal niet dezelfde als ie mand die moedwillig een schilderij versnijdt", zegt M. Lestraden, con sulente van de federatie van musea. Niet alleen de kille cijfers over de toegenomen criminaliteit hebben de federatie doen besluiten een op leiding aan te bieden. Volgens Lestraden is er een duidelijke be hoefte bij de suppoosten. "Sup poosten blijken zeer betrokken te zijn bij het werk dat ze doen. Een museum is nu eenmaal geen zuiver zakelijk bedrijf. Een misdrijf in een museum, zelfs al is dit uitsluitend tegen de kunstwerken gericht, zien zij als een persoonlijke aanval. Zij vinden dat ze hebben gefaald en dat gevoel gaat beslist niet in de koude kleren zitten", zet Lestraden uiteen. Niet leuk De consulente merkt op dat vrijwel niemand uit eigen beweging voor het beroep van suppoost kiest. "Zo'n leuke baan is het niet. Het merendeel van de mensen komt vanuit een andere gemeentelijke dienst of van de sociale werkvoor ziening. Van een vakgerichte voor opleiding is dus meestal geen spra ke". De exacte inhoud van de cursus is nog niet bekend. "Duidelijk is dat we niet zullen trainen in het hante ren van wapens want wapenge- bruik roept wapengebruik op. De Nederlandse veiligheidsdienst heeft het lespakket nog niet klaar. Overigens zou ik het niet vertellen als ik wel wist wat de opleiding in hield. Je verklapt toch niet waar je eigen kracht ligt". De financiële kant van de. oplei dingen is nog niet geregeld. Musea zijn volgens Lestraden over het al gemeen noodlijdend en daardoor niet in staat voor de opleidingen te betalen. "Wellicht dat we voor geld bij de overheid aankloppen. Dat is echter van latere zorg. Eerst maar eens die opleiding op poten zetten". Zowel het hoofd beveiliging A. Zweekhorst als beveiligingsbeamb te M. de Graaf van het rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg in Leiden reageren genuanceerd op de komst van de opleiding. Beiden willen eerst weten wat de opleiding precies gaat inhouden. "Je hebt er niks aan te worden getraind in men sen van je af te slaan, want dat komt niet voor", zegt De Graaf. Zweekhorst haast zich het aloude clichématige beeld van een sup poost, zijnde wat oudere man met pet die in een hoekje van de zaal zit te dutten, weg te poetsen. "Tegen woordig hebben we ook in musea mensen die hun mannetje prima staan en gezond zijn van lijf en le den. Dat betekent echter niet dat een opleiding zijn nut niet zou heb ben". Smoezelig Zweekhorst wil duidelijk voorko men dat er een waanvoorstelling ontstaat dat de Nederlandse kunst schatten worden bewaakt door on bekwame, wat smoezelige en niet adequaat-handelende typen. De op merking van Lestraden dat nie mand echt ervoor kiest suppoost te zijn, wordt door Zweekhorst abso luut niet onderschreven. Voor het hoofd beveiliging is het een uitgemaakte zaak dat de inborst van de beveiligingsbeambte, sup poost vindt hij bijna een vies woord, minstens even belangrijk is als een eventuele beveiligingsopleiding. "Zo'n opleiding geeft een stuk theo rie over rechten en plichten. In een echte noodsituatie komt het aan op het karakter van de man of vrouw in kwestie. Natuurlijk kan 'de theoreti sche kennis hem een stuk extra ze kerheid geven die van pas komt. In de praktijk leren ze echter pas echt w§t beveiligen is". Zweekhorst en De Graaf vinden beiden een beveiligingsopleiding noodzakelijk voor suppoosten. Strikte Voorwaarden is wel dat die opleiding volstrekt is afgestemd op de specifieke omstandigheden in een museum. Duidelijk daarbij is dat het ene museum ook het andere niet is. "Een graftombe hier verniel je niet zo snel als een schilderij en een duizenden kilo's wegend oud beeld pik je ook niet zo snel mee". Isolatie huizen rond Schiphol kost 527 miljoen DEN HAAG (ANP) - Door de toename van het aantal vluch ten op Schiphol moeten er meer woningen tegen geluids hinder worden geïsoleerd dan aanvankelijk de bedoeling was. In totaal zullen de isola- tiekosten uitkomen op 527 mil joen gulden. Eerder was gere kend op 150 miljoen. Het Structuurschema Bur gerluchtvaartterreinen, dat het parlement in 1988 vaststel de, ging er van uit dat het ge bied waarbinnen woningen te gen geluidshinder moeten worden geïsoleerd, beperkt zou kunnen blijven doordat de vliegtuigen geluidsarmer wor den. Dat laatste effect wordt echter teniet gedaan door de toename van het aantal vluch ten. De financiering komt voor rekening van de Stichting Ge luidsisolatie Schiphol, waarin onder meer de Luchthaven Schiphol en de op deze lucht haven vliegende maatschap pijen zitting hebben. De stich ting zal de kosten verhalen op de luchtvaartmaatschappijen door verhoging van het lan dingsgeld. Het isolatieproject moet in 2.000 zijn voltooid. Vervolg van pagina 1 DEN HAAG - Directeur L. de Jong van het provinciale vuilafvoerbedrijf PROAV is vooralsnog niet erg optimis tisch over de vuilverwerking in deze provincie. "De gezin nen produceren veel meer afval dan we hadden ver wacht. Alleen wanneer groente-, tuin- en fruit-afval (GFT) op grote schaal ge scheiden wordt ingezameld, kan de zaak nog in de hand worden gehouden". Een dergelijke operatie vergt echter veel voorbereidingstijd, stelt De Jong. "Als we er nu mee zouden be ginnen, werpt een GFT-inzameling pas vruchten af tegen de tijd dat de nieuwe vuilverbranding in gebruik is. Te laat dus om een oplossing te bieden voor de problemen van de komende paar jaar". De enige manier om de moeilijk heden werkelijk op te lossen, is een grootscheepse beperking van onder meer verpakkingsmateriaal. "Daar over heeft de provincie echter niet zo gek veel te zeggen. Het is een zaak van het rijk. Als het echter tot een verbod op bepaalde verpak kingmaterialen zal komen, heb je toch altijd een aanloopperiode no dig. Ook dat zal dus niet direct af doende zijn". Volgens De Jong zijn de moeilijk heden trouwens toegenomen door, opmerkelijk genoeg, het groeiende milieubesef. "In het verleden heeft een flink aantal bedrijven nog al eens illegaal gestort in landen als België en Frankrijk. Dat is nu, door de toenemende zorg om het milieu, flink teruggebracht. De bedrijven bieden hun vuil nu aan bij de be staande vuilverbrandingsinstalla ties in Zuid-Holland. Wat uiteraard een groei van de officiële hoeveel heid afval heeft veroorzaakt". Hoe groot die hoeveelheid precies is, durft De Jong niet te zeggen. "Het blijft betrekkelijk marginaal, denk ik. Het zal geen groei van enkele procenten met zich mee hebben ge bracht". De tijdelijke export van vuil naar plaatsen buiten de provincie, is ove rigens een soort uitstel van execu tie. Zuid-Holland 'leent' in feite ruimte op stortplaatsen elders. Die ruimte zal ze over enkele jaren weer moeten teruggeven door vuil uit de betrokken provincies op te nemen. Dan is weliswaar een stortplaats ingericht: de Hoge Nes bij Zwijndrecht. Die is dan echter ook in gebruik als 'noodopvang' voor het vuil uit de Leidse regio. De gemeenten die nu afhankelijk zijn van de Leidse vuilverbranding kun nen na de sluiting maar een jaar te recht bij de VAM in Wijster. Tot de tijd dat de nieuwe vuilverbranding in Leidschendam gereed is - waar schijnlijk in 1995 - zullen ze hun rommel naar Zwijndrecht moeten transporteren. De export betekent overigens ook een flinke stijging van de on kosten. "Bij de AVR kunnen we overschotten normaal kwijt voor een bedrag van 48 gulden per ton. De uitvoer kost niet minder dan 170 gulden per ton", aldus PROAV-di recteur De Jong. Inmiddels heeft de provincie ook besloten een deel van het Zuidhol landse tuinbouwafval naar Wijster te transporteren. Het gaat hier om 2000 tot 3000 ton vuil per maand. Dit vuilvervoer is noodzakelijk gewor den nadat een stortplaats bij Zoeter- meer is gesloten. Zuid-Holland praat voorts met Noord-Holland en Utrecht over het storten van 550.000 ton bouw- en sloopafval, waarvoor in deze provincie evenmin ruimte waarden was dat het verblijf van de vliegtuigfabrikant slechts tijdelijk De vier gemeenten vrezen dat de toename van de burgerluchtvaart op het vliegveld ook een toename van de geluidoverlast betekent. Zij hebben van de staatssecretaris ech ter niet het gevraagde 'ondubbel zinnige' antwoord gekregen in wel ke mate burgerluchtverkeer is toe gestaan. De vrees dat de testvluchten van Fokker voor geluidoverlast gaan zorgen, tracht de staatssecretaris weg te nemen met de toezegging dat alleen overdag (tussen 8.00 en 16.45 uur) wordt gevlogen. Het proef draaien van de motoren met hoog vermogen, zal slechts incidenteel voorkomen en dan nog alleen op een platform dat met geluidswallen is omringd. Geluidsarm Slechts in noodgevallen zullen de vliegtuigen van Fokker rondjes draaien boven de regio, belooft de staatssecretaris. Het zijn met name dit soort vluchten waarvan overlast wordt verwacht. De gemeenten krijgen bovendien de mogelijkheid controle uit te oefenen op het aantal testvluchten dat volgens de over eenkomst niet meer dan 150 per jaar mag bedragen. Fokker is bereid de gemeentebesturen vertrouwelijk op de hoogte te stellen van de vluchtjournalen van de vliegtuigen. De staatssecretaris is het niet eens met de kritiek dat hij voorbarig zou hebben gehandeld door Fokker toestemming te geven zonder dat overeenstemming met de vier ge meentebesturen was bereikt. "De voorwaarden zijn aan u overhan digd. Ik ging er vanuit dat u binnen een week commentaar zou geven wanneer daar behoefte aan was", al dus de staatssecretaris. Woordvoerder Jonker van de ge meente Valkenburg vindt dat Van Voorst tot Voorst er in is geslaagd een aantal onduidelijkheden weg te nemen. "Onze voorwaarden zijn re delijk toegekend", aldus Jonker. Hij wijst er echter op dat de verhou ding militair en burgerluchtverkeer nog niet is geregeld. De betrokken colleges oordelen na de vakantie over de toezeggingen van de staats secretaris. Fokker gaat de komende twee jaar drie vliegtuigen van het type Fokker 50 en Fokker 100 op Valken burg testen. Deze toestellen beho ren tot de meest geluidsarme van de wereld, aldus het ministerie van de fensie. Strijd tegen schepen die illegaal lozen wordt grimmiger Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN Intensief speurwerk van de kustwacht heeft Rijkswater staat zo goed als zeker de vervuiler van het Nederlandse strand met kaarsvet opgeleverd. De weg was lang en leidde via Hamburg uitein delijk naar Willemstad in Curagao waar het motorschip Stephanie, een Panamees, aan de ketting werd ge legd. Voor Rijkswaterstaat is de zaak rond, meldde R. Schriel van de directie Noordzee gisteren. De kustwacht heeft wekenlang met constant twaalf man aan de zaak gewerkt. "Ze is precies op de zelfde manier te werk gegaan als bij een moord of diefstal. Alles is nage gaan. Alleen moest deze kwestie in ternationaal worden aangepakt. En dat kostte wat meer tijd. Europa kent een organisatie die de landen informeert over schepen die bin nenkomen en uitgaan. Van die schakel hebben we bij het opsporen van de Panamees gebruik gemaakt, maar we hebben ook gepraat met collega-ambtenaren in het buiten land of er bedrijven in hun land wa ren die kaarsvet verwerken. Op die manier zijn we bij enkele bedrijven in Hamburg terecht gekomen, heb ben daar wat kaarsvet meegenomen en vergeleken met wat we op onze stranden hebben gevonden". Nadat de monsters met elkaar wa ren vergeleken bleven er nog enkele schepen over die zich schuldig kon den hebben gemaakt aan de lozing van zo'n half miljoen kilo kaarsvet op de Noordzee. Het spoor kwam uit bij het motorschip Stephanie dat voor anker lag in de haven van Wil lemstad. Voor Rijkswaterstaat staat het va§t: de Panamees, eigendom van een Japanse zakenman, is het schip dat het kaarsvet heeft ge loosd. De scheepsinspectie op Cu rasao kreeg opdracht de Stephanie aan de ketting te leggen. Aldus ge schiedde. Afwachten Nu is het afwachten geblazen, zegt Schriel. "De reder heeft nog geen contact met ons gezocht. Nee, dat initiatief zal zeker niet van Rijkswa terstaat uitgaan. Wij wachten op be richt uit Panama. Ik ben ervan over tuigd dat dat komt. Want elke dag dat het schip niet vaart kost geld. De Stephanie blijft aan de ketting tot de eigenaar ons de kosten van het opruimen van het kaarsvet heeft betaald. Dan praten we over een be drag van rond één miljoen gulden. Mogelijk moet er zelfs twee miljoen gulden op tafel komen als het kaars vet moet worden verwerkt". Schriel legt er de nadruk op dat het nu maar eens goed duidelijk moet worden dat lozen op de Noordzee niet altijd kan blijven doorgaan. "Zeker", zegt hij, "we hebben nu met een stof te maken die mag worden geloosd, omdat ze het milieu geen kwaad doet. In dit geval is er echter sprake van zo'n grote hoeveelheid, dat er van een onrechtmatige daad kan worden ge sproken. Daarom ook stellen we de reder aansprakelijk voor de kosten. Op deze manier hoopt Rijkswater staat duidelijk te maken dat sche pen dit soort dingen op de Noordzee niet moeten doen. Word je gepakt, dan kostje dat geld". Schriel merkte al op dat Rijkswa terstaat zeker van haar zaak is en zal dat ook tot de laatste snik volhou den. Indien toch de verkeerde aan de ketting zou zijn gelegd, heeft dat geen consequenties voor Rijkswa terstaat. Voor de rechtbank moet worden bewezen waar de lading kaarsvet overboord is gezet. "Als het goed is", zegt Schrier, "heeft de kapitein dit in zijn scheepsjournaal genoteerd. Combineer je dat met het journaal van de machinekamer, dan moet je kunnen aantonen op welke plek de lozing heeft plaatsge had". Grimmiger De strijd tegen schepen die op de Noordzee lozen lijkt een grimmiger karakter aan te nemen. Schrier meldt dat Rijkswaterstaat nog en kele schepen op het oog heeft die di rect aan de ketting gaan als ze op Nederlandse (water) bodem komen. "Zij hebben dingen in zee ge gooid die nog net kunnen, omdat er geen strenge regels voor gelden. Die zullen er ook nooit komen, omdat de stoffen geen schade aan het milieu aanrichten. Maar indirect be zorgen ze de Nederlandse staat wel schade. Rijkswaterstaat heeft in de ze gevallen op zee een grote hoe veelheid palmolie, tienduizenden li ters, moeten opruimen om te voor komen dat recreanten op het strand hiervan de dupe werden". "Dat heeft ons wel tonnen gekost. We hebben het bewijs in "handen want de schepen zijn gefotogra feerd toen ze de olie loosden. Bo vendien deden ze dat ook nog eens terwijl ze voor anker lagen. Dat is verboden. Zodra deze schepen zich in Nederland vertonen, houden we ze vast tot de kosten die wij hebben gemaakt zijn vergoed". vliegtuig wordt op de foto vastgelegd dat e 0uöjQitiih)s Honderd jaar geleden stond in de krant: Het was gisteren op Zomer- zorg te Leiden een van die avon den. welke in dit seizoen nog slechts zelden zijn te genieten ge vallen. Alles de fraaie muziek, de echt zomerse natuur en de prachtige omgeving werkte er toe mede. De opkomst bij dit der de buitengewoon harmoniecon cert door het stafmuziekcorps van het vierde R.I. was daarom gelukkig hoogst bevredigend, al had ze nog beter kunnen zijn. We behoeven hier natuurlijk niet voor de zooveelste maal te herha len dat de musici zich kranig van hunne taak kweten, de eer ste afdeeling van het program ma onder leiding van den onder kapelmeester. den heer W. Ooste laar, de tweede onder die van den directeur, den heer Mann zelve. Het was een keurigegod delijke avond. De 26-jarige herbergierster Jahner te Lisse, die haren man, nadat zij enige twisten hadden gehad, met eene bijl het hoofd af sloeg, het lijk in stukken hakte en onder den vloer van de kamer begroef, is ter dood veroordeeld. Vijfentwintig jaar geleden: (Uit de vrouwenrubriek) De mooiste taak van de vrouw in het leven is het krijgen en opvoe den van kinderen. Het aantal vrouwen wie dit geen bevredi ging schenkt en die naar hun ou de werkkring terugverlangen zolang hun kinderen nog klein en onafhankelijk zijn, is uiterst gering. We zouden deze kleine categorie daarom het beste kun nen verwaarlozen zonder ons er verder in te verdiepen of ze mis schien te kort komen ag.n moe derlijk instinct of zich mee laten slepen door hun eerzucht. Wegens het uitzonderlijk slechte weer heeft de N.T.S. beslo ten om in de resterende vakan tieweken speciale programma's uit te zenden op die middagen, waarop geen uitzendingen plaats hebben, maar het weer volgens verwachting slecht zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11