'Redelijk aanbod voor gehandicapte sporters Leiderdorp' SGP Katwijk ergert zich aan straattoneel met 'peepshow' 'Restauratie van kasteel Endegeest kan wachten' GEEN BEZWAREN TEGEN VLIETBRUG VOORSCHOTEN B en W Warmond keuren plan nieuwe camping goed BOS IN WORDING Kan omstreden uitlaatpijp Voorschoten korter worden? PAGINA 10 REGIO LEIDEN DINSDAG 31 JULI 1990 Raad van State in vonnis: OEGSTGEEST - Volgens de Raad van State kan de restaura tie van het Oegstgeester kasteel Endegeest best een paar jaar wachten. Dat blijkt uit een toe lichting op de beslissing om de bouwvergunning voor 30 villa's bij Endegeest te schorsen. Kas teel en villa's hangen nauw met elkaar samen omdat de bouwer van de villavs, IBB Kondor, heeft beloofd het kasteel gratis te restaureren. Bij de behandeling van de zaak liet Oegstgeest dan ook weten dat er grote behoefte is aan luxe koopwo ningen in de Leidse regio en de res tauratie niet lang op zich kan laten wachten. De Raad van State ziet dat anders. 'De behoefte aan luxe koop woningen op zichzelf kan niet als spoedeisend belang worden aange merkt', oordeelt deze instantie. Wat het kasteel betreft maakt geen en kel deskundigenrapport duidelijk dat restauratie niet uitgesteld kan worden. 'De gemeente Oegstgeest heeft de restauratiekosten zelf ook pas voor 1993 in haar begroting op genomen', constateert de Raad van State. De procedure tegen de gemeente Oegstgeest is dopr vier organisaties en personen aangespannen. De Raad van State erkent in het vonnis alleen de 'Stichting behoud buiten plaatsen Endegeest, Rhijngeest en omgeving' als direct belanghebben de in het geschil. Het bezwaar van Oegstgeestenaar C.M. Botman werd niet in behande ling genomen, omdat zijn woning op ruim 500 meter van de bouw plaats ligt en hij geen nadelige ge volgen van de bouw zou ondervin den. Het bezwaar van de plaatselij ke PPR (nu Groen Links) is terzijde gelegd omdat deze organisatie geen 'rechtspersoon' is. Alleen de lande lijke politieke organisatie zou een bezwaarschrift kunnen indienen. Het bezwaarschrift van de werk groep milieubeheer Leiden is afge wezen omdat het te laat is inge diend. Winkeldief keert binnen uur terug NOORDWIJK - Een 31-jarige Leidenaar is gistermiddag op heterdaad betrapt bij een win keldiefstal in de Hoofdstraat in Noordwijk. De man had volgens een woordvoerder van de politie voor 160 gulden aan kleding ge stolen. Na verhoor door de politie werd de Leidenaar heengezon den. Een uur later werd de man echter opnieuw in dezelfde win kel aangetroffen. De eigenaar wist hem de zaak uit te werken. Dit keer had de dief geen kans gehad om zijn slag te slaan. Bromfietser rijdt door na ongeval in Voorschoten kunnen doen over het uiterlijk van de pijp. Volgens gemeentesecreta ris H. Overbosch is het echter beter om eerst de afdelingen bouw- en woningtoezicht en milieu een on derzoek te laten instellen. Zij onder zoeken of de afvoer aan de eisen vol doet en bekijken of de pijp een maatje kleiner kan. Eerlijkheidshal ve geeft de gemeentesecretaris toe dat hij 'niet precies weet hoe het is gegaan bij de uitvoering'. KATWIJK - De subsidiëring van de Katwijkse theatergroep Mimiek moet volgens de SGP ter discussie worden gesteld als het gezelschap weigert het pro gramma van het straattheater festival op 11 augustus aan te passen. De aangekondigde pa rodie op de peepshow is vol gens SGP-woordvoerder M. van Rooijen 'strijdig met de christelijke zeden'. Het straattheaterfestival maakt on derdeel uit vön de Katwijkse Visse- rijdagen die van 11 tot en met 18 au gustus worden gehouden. In het programmablad van dit evenement wordt het gewraakte optreden van toneelgroep La Dolce Vita aange kondigd als 'een kostelijke parodie op de peepshow zoals iedereen die kent uit de rosse buurten'. Toen dit blad onder de raadsle den werd verspreid nam de veront ruste SGP'er Van Rooijen contact op met wethouder A.C. Berkheij die het straatfestival op 11 augustus opent. Ook sprak hij met de voorzit ter van Mimiek, H. de Reus. Zijn wens, schrappen van dit onderdeel van het theaterfestival, werd echter niet gehonoreerd. Van Rooijen: "Volgens De Reus M. van Rooijen (SGP): "Aanstoot gevend". (foto Wim Dijkman)- Onderzoek stichting Jeugdsportactie: LEIDERDORP - De Leider- dorpse sportverenigingen zijn bereid om meer te organiseren voor gehandicapten. Dit blijkt uit een onderzoek van de plaat selijke stichting Jeugdsportac tie (Jespa). Het Leiderdorpse sportaanbod voor gehandicap ten is ruimer dan Jespa had ver wacht. Van de 16 plaatselijke sportclubs organiseren er vijf incidenteel of structureel activi teiten voor niet-valide sporters. Basketbalvereniging Leiderdorp heeft een rolstoelclub en wil die uit breiden. De Algemene Leidse Stu dentenvereniging Asopos-de Vliet organiseert jaarlijks een water sportdag voor gehandicapten, schietvereniging De Vrijheid ver huurt haar baan elke dinsdagavond aan de sportvereniging voor licha melijk gehandicapten De Sleutels, voetbalvereniging RCL heeft een gehandicapten-elftal en volleybal vereniging Leython is vorig jaar be zig geweest met de opzet van een zit-volley balteam Jespa denkt dat regionale samen werking nodig is om het aanbod voor niet-valide sporters te kunnen uitbreidefi. De Leiderdorpse vere nigingen zouden daarvoor vooral moeten samenwerken met hun Leidse collega's. In Leiderdorp zijn te weinig gehandicapten om een uitgebreid sportaanbod voor deze groep te creëren. Prestatie Overigens zijn de meeste Leider dorpse sportverenigingen wel be reid om in de toekomst iets te orga niseren voor gehandicapten. Alleen zwem- en polovereniging DKD, korfbalvereniging Velocitas en gymnastiekvereniging Sparta zien geen mogelijkheden iets voor niet- validen sporters te doen. DKD zegt de mogelijkheid 'seri eus te hebben overwogen', maar zou niet voldoende geschikte bege leiders kunnen vinden. Velocitas stelt dat korfbal niet geschikt is voor gehandicapten. Deze tak van sport zou daarvoor te 'prestatie-ge- richt' zijn. Ook gymnastiekvereni ging Sparta meent dat de eigen sport niet geschikt is voor gehandi capten. Volleybalverenigingen DVO en Leython stellen zich afwachtend op. Ze willen wel iets organiseren voor niet-validen maar betwijfelen of daar voldoende belangstelling voor is. Leython heeft vorig jaar te vergeefs geprobeerd om een zit-vol- leybalgroep op te zetten. DVO wijst op de ervaringen van Leython en denkt met gehandicaptensport geen succes te kunnen hebben. DVO is veel kleiner dan Leython. WARMOND - De Warmondse vee houder J. Warmerdam mag van B en W een camping beginnen in het gebied tussen de Wasbeeklaan en water de Hoflee. Na de zomervakan tie vragen ze de gemeenteraad een voorbereidmgsbesluit te nemen dat de komst van 75 stacaravans en 20 plaatsen voor passanten mogelijk maakt. Het zal vermoedelijk nog een half jaar duren voordat Warmerdam daadwerkelijk kan beginnen met zijn camping. Na instemming van de raad moet eerst nog een bouw plan worden ingediend en dient de provincie in te stemmen met een wijziging van de bestemming van het gebied. Op het weiland waar de camping moet komen, grazen nu nog koeien. De kampeerplaats krijgt een plaats je tussen de campings De Lokker- stee en Oosterwoud en gaat De Was- beek heten. Het gebied meet drie hectare en ligt niet ver van het via duct over de rijksweg. Naast dé camping zal een jachtha- ventje komen met 40 ligplaatsen. B en W hebben ook aan dit plan hun goedkeuring gegeven. Via de Hof lee zullen de plezierbootjes van toe risten de camping kunnen berei ken. Kantongerecht opnieuw doelwit brandstichting ALPHEN AAN DEN RIJN - Het kantongerecht aan de Wilhelmina- laan in Alphen is vanochtend voor de tweede keer binnen een halfjaar het doelwit geweest van brand stichting. Een krantenjongen ont dekte rond zes uur dat de voordeur in brand stond en waarschuwde de brandweer. Deze heeft de schade kunnen beperken tot de deur en de deurposten. Het vuur was aangestoken via de brievenbus. In maart werd het kan tongerecht via een raam aangesto ken. Opvallend is dat toen op dezelf de dag, dinsdag, en hetzelfde tijd stip brand is gesticht. De politie woordvoerder weet niet in welke richting hij de daders moet zoeken. Het is volgens hem wel goed moge lijk dat het om een wraakactie gaat. VOORSCHOTEN - Bij de ge meente Voorschoten zijn geen be zwaren binnengekomen tegen de bouw van een beweegbare brug over de Vliet. De voet/fietsbrug moet een plekje krijgen achter de ijsbaan en Voorschoten verbin den met het recreatiegebied Vlietland, gelegen tussen Vliet en rijksweg A4. Aanvankelijk waren er nogal wat bezwaren tegen de verschil lende Vlietbrug-varianten. Vol gens een gemeentewoordvoerder werden de meeste bezwaarma kers gerustgesteld door de belof te dat de polderweg naar het re creatiegebied er eerder ligt dan de verbinding via de brug. Door dit compromis hoeven bewoners van de langs de Vliet gelegen wijk Vlietwijk niet bang te zijn voor een toevloed van recreatie- verkeer, her en der parkerend aan 'hun' kant van de Vliet. Het is de bedoeling dat de weg tussen de Leidse Europaweg en de Vlietland dit najaar gereed komt. De brug staat voor de tweede helft van volgend jaar in de provinciale planninglij sten. Volgens de gemeentewoordvoer der kan de zaak, door het uitblij ven van protesten, snel en vol gens schema worden afgewerkt. De toegangsweg naar de brug begint in het verlengde van de Nicolaas Maeskade en buigt na de verenigingsgebouwtjes even af naar links om de gewenste hoogte voor de aanloop te krij gen. Op de foto van Henk Bouw man is de ligweide tussen Nico laas Maeskade en Vliet te zien, waar de aanloop naar de Vliet brug moet komen. Aan de over kant van de Vliet ligt recreatie gebied Vlietland. HOOGMADE - Langs Rijksweg A4, net even voorbij Hoogmade, in een voormalig weiland groeien op dit moment zevenduizend jonge populieren. Geplant in februari van dit jaar, volgroeid over pakweg vijftien jaar. Dan worden de bomen gekapt voor de houtindustrie. Maar bosbouwer Duijndam uit Noordwijkerhout zorgt ervoor dat er dan weer nieuwe populieren komen. Hoewel het bos in principe voor de houtindustrie is aangelegd, mag iedereen het bos betreden wanneer de boompjes oud genoeg zijn. In de dichte nabijheid komen er wellicht ook recreatieve voorzieningen zoals een kampeerterrein, een theehuis en een kanoroute. (foto Ben de Bruyn) VOORSCHOTEN - Een 54-jarige Hagenaar is gisterochtend licht ge wond geraakt bij een aanrijding met een bromfietser in Voorschoten. De man fietste omstreeks half twaalf over de Schoolstraat, in de richting van Leidschendam. Een achterop komende bromfietser reed de Hage naar aan, die daardoor ten val kwam. De bromfietser stopte na het onge val om te kijken hoe het slachtoffer erbij lag en reed daarna door. De Hagenaar liep verwondingen op aan hoofd en armen. De rijkspolitie Voorschoten verzoekt getuigen van het ongeval contact op te nemen, tel. 01717-4993. Leids meisje (14) gewond bij ongeval in Noordwijk NOORDWIJK - Een 14-jarig meis je uit Leiden is gistermorgen ern stig gewond geraakt» bij een aanrij ding op de kruising Herenweg- /Heenweg in Noordwijk. Zij werd met hoofdletsel en arm- en been breuken per ambulance overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Volgens een woordvoerder van de politie stak het meisje met haar fiets de kruising over zonder op het verkeer te letten. Een 62-jarige auto mobiliste uit Voorschoten kon daardoor een aanrijding niet meer voorkomen en schepte het meisje. Wielen gestolen KATWIJK Een 26-jarige Leidse werd gistermorgen onaangenaam verrast toen zij met haar auto weg wilde rijden van een parkeerplaats aan de Sportlaan in Katwijk. In plaats van op de gebruikelijke vier wielen stdnd haar voertuig op vier boomstronken. Onbekenden had den 's nachts de wielen van de auto gestolen. De schade bedraagt 2500 gulden. BOTSING - Een 66-jarige man uit Hoogmade is gistermiddag licht ge wond geraakt bij een aanrijding met een andere fietser op het fietspad langs de Persant Snoepweg in Lei derdorp. Kort voor de kruising met de Engelendaal werd de man uit Hoogmade ingehaald door een 21- jarige Voorschotenaar. Volgens de ingehaalde sneed de ander, volgens de ander viel dat wel mee. De be jaarde is overgebracht naar het AZL in Leiden. Daar werd hij voorzien van enkele hechtingen. Gewonde fietser in Voorschoten VOORSCHOTEN - Verblind door het zonlicht reed een 26-jarige Noordwijkerhouter gistermiddag een fietser aan in Voorschoten. De automobilist reed omstreeks vijf uur op de Dobbeweg en wilde de Papelaan oversteken. Hij zag daar bij een passerende 47-jarige Voor- schotense fietser over het hoofd. De Voorschotenaar kwam er met een reeks schaafwonden vanaf. Onderzoek gemeente na klachten omwonenden VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat onderzoeken of de omstreden uitlaatpijp van caros- seriebedrijf Hamers aan de Pau wenstraat kan worden ingekort. De schoorsteen is er op verzoek van de gemeente gekomen omdat de vori ge, kleinere pijp standoverlast ver oorzaakte. Kort na de vervanging kwamen omwonenden uit Bijdorp- straat, Burgemeester de Kem- penaerstraat en Schoolstraat echter in het geweer tegen de verhoogde variant. Zij vinden dat de ellenlange pijp hun uitzicht verpest, worden door de gegalvaniseerde buitenkant re gelmatig verblind, vrezen een waardedaling van hun huis en zijn bang dat de neerslag uit de pijp slecht is voor hun gezondheid. Bo vendien denken ze dat de pijp bij een stevige wind zal omwaaien. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de welstandscommissie voor de zomervakantie een uitspraak zou 'Strijdig met de christelijke zeden' is het toneelstuk qua kleding niet aanstootgevend. Het gaat volgens hem over een rosse buurt van twee tot drie eeuwen geleden. Je hoeft maar oud-Hollandse teksten te le zen om te weten dat het taalgebruik vroeger nog veel minder gekuist was dan nu. Wij hebben in Katwijk geen behoefte aan dat soort toneel". Volgens Van Rooijen, die wordt gesteund door het RPF-raadslid E.J. Bergman, is het geen goede zaak als Katwijk tijdens de drukbe zochte Visserijdagen een dergelijk visitekaartje afgeeft. "Ook de naam van Mimiek wordt hierdoor bezoe deld", meent hij. Peepshow Voorzitter De Reus van Mimiek zegt niet van plan te zijn het optre den van La Dolce Vita te annuleren. "Er wordt een vergrootglas gelegd op een klein onderdeel van het straatfestival. Vergeten wordt dat het hier om een parodie gaat op een peepshow en niet om een echte peepshow. Er komt geen bloot aan te pas", aldus De Reus. Hij vindt het jammer dat een goed initiatief als het straattheaterfestival op deze manier wordt benaderd. "Ik ga geen censuur toepassen want het gaat hier om een handjevol mensen dat bezwaren heeft", meent De Reus. "Er wordt tijdens het festi val gespeeld op een groot aantal po dia. La Dolce Vita heeft een eigen tent, dus iedereen kan zelf weten of hij het optreden wil zien. Waar ma ken ze zich dus druk om?" Van Rooijen vraagt zich echter af of het publiek doorziet dat het hier om een parodie gaat. "Het idee blijft toch hetzelfde", meent de SGP'er. Hij wijst er op dat rosse buurten 'oorden van ellende zijn, waar veel mensen in problemen zitten'. Hij vindt een parodie op een dergelijke 'intrieste situatie' niet echt gepast. Van Rooijen kondigt aan opnieuw contact te zullen opnemen met de verantwoordelijke wethouder Berkheij. "Lukt het niet om het pro gramma-onderdeel te weren, dan zullen we dit achteraf ter discussie stellen. Desnoods stellen we de sub sidiëring ter sprake. We moeten een grens trekken". Volgens wethouder Berkheij is hooguit het onderwerp van de act van La Dolce Vita beladen, de act zelf.zou niet ter discussie staan. "Ik heb van voorzitter De Reus gehoord dat het stuk op verschillende plaat sen zonder problemen is opge voerd. Het is te laat om zelf nog een voorstelling te gaan bekijken maar wij vertrouwen De Reus. Die wil zijn vereniging promoten en neemt dan geen risico". Berkheij erkent dat de gemeente Katwijk wel enige verantwoorde lijkheid draagt voor het straatfesti val door het verlenen van een ver gunning en het garant staan voor een eventueel tekort. "Maar ik vraag mij af of je als gemeente bij zoiets moet ingrijpen", zegt de wet houder. DINSDAG 31 JULI Katwijk toeristenmarkt in het centrum, tot 21.00 uur. strandschaken bij strandpavil joen 't Centrum, aanvang 19.30 bridgen in kantine w Katwijk, sportpark De Krom, inschrijven tot 19 45 uur. concert door Willem H. Zwart op het Batzorgel van de Vredes- kerk, aanvang 20.15 uur. Rijnsburg, or ganisatie: Swift/Casba, start om 18.15 uur in de'Saksenstraat. autopuzzelrit Stichting Ondo- sa, starten tussen 16.30 en 18.00 uur bij het Floragebouw. Wassenaar lezing: 'Veda Franciscus', door Frans van der Logt, aanvang 20.00 uur in het Maharishi Ve- disch Instituut, Groot Haese- broekseweg 10. WOENSDAG 1 AUGUSTUS Alphen spreekuur voor 55-plussers in OSO-kantoor. Kwartelstraat 66a, van 10.00 tot 12.00 uur. jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat, van 18.30 tot 19.30 uur. Hillegom kleuterdag - Indianendag, met o.a. tent bouwen, knutselen, en spoorzoeken, vanaf 10.00 i Katwijk duinwandeling olv een bos wachter, vertrek om 10.00 uur op parkeerterrein bij de Soefi-tempel, Sportlaan. zomeravondzang mmv Truus Rietveld-de Vries (soliste), aan vang 20.00 uur in de Nieuwe kerk, Voorstraat. natuurwandeling in Polderpark Cronesteljn olv IVN, start om 19.30 uur bij de waterspeelplaats nabij de spoorwegovergang. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20, tel: 121554. Leiderdorp kennismaking met bowls bij Pa rabowls, van 12.00 tot 15.00 uur, sportcomplex De Does, Hoogma- deseweg. Noordwijk openlucht film door Stichting De Ark, aanvang 22.00 uur bij Het Gat van Palace (bij slecht weer in De Ark, Picképlein). avondviswedstrijd van HSV De Sportvisser, vistijd van 18.45 tot 21.15 uur in de Leidsevaart (Fa- gelenbrug), inschrijven vanaf 18.00 uur. woensdagavondzang mmv 'Christelijk Urker Visserskoor Cre- sendo' in Urker klederdracht, aan vang 20.30 uur in de Oude Zeekerk, Hoofdstraat. deren: 'Poppenbureau', met de poppendokter, aanvang 14.00 uur in het Gezondheidscentrum. DONDERDAG 2 AUGUSTUS Alphen zomermarkt en kindervrijmarkt, Katwijk open avond KNZHRM, Boten huis, Rijnmond 200, van 19.00 tot 21.30 uur. diaanse jolgen op reservaat en 'Kringloop van de zon', over zon nedansen van de Bloed-indianen, aanvang 15.00 uur in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 in Sjelter, Heem- zomerbridge-drive Leiderdorp se Bridgeclub, Bernhardstraat, aanmelden voor 19.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10