De indringende geuren van een paardenmarkt *jQ— Ik vroeg me af wat ik op die paal 9 Paardenmarkt 'opvallend rustig' MAANDAG 30 JULI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Drukte van belang in Voorschoten Twee Hagenaars opgepakt na reeks diefstallen Tikibad WASSENAAR - Twee Haagse mannen zijn vrijdagavond door de Wassenaarse politie op heter daad betrapt bij het plegen van een reeks inbraken in het Tiki bad van Duinrell. Uit zes kle- dingkastjes hadden de 28- en 17- jarige Hagenaars in totaal een bedrag van ongeveer 900 gulden gestolen. Na verhoor bekenden de man nen in april de moedersleutel van de kastjes te hebben gesto len. Ook in die maand hebben ze een paar keer hun slag geslagen. Alle gestolen spullen zijn inmid dels teruggegeven aan de recht matige eigenaren. De mannen zijn na verhoor weer vrijgelaten. Een aantal pony's en paarden veranderde op de paardenmarkt van eige naar. Na gedane zaken lokt het terras op de achtergrond. Meer bezoek en hogere omzet draverij VOORSCHOTEN - De kortebaandraverij in de Voorschotense Prins Bern- hardlaan heeft zaterdag zo'n 4.000 betalende bezoekers getrokken, 500 meer dan vorig jaar. De totale omzet van de totalisator was 4.000 gulden ho ger dan de 30.000 van vorig jaar. Winnaar werd G. Bleeker met Bobo Buitenzorg. Desirée Crown werd tweede, Armada Laine derde en Zonia Prince vierde. In totaal deden 25 paarden mee aan de wedstrijd. W I Bijdragen: Roza van der Veer en Eric-Jan Weterings Geen nieuwe branden in duinen Wassenaar WASSENAAR - In de Wassenaar zijn dit weekeinde geen nieuwe duinbranden opgelaaid. Duinwa terbedrijf Zuid-Holland heeft tot za terdagmiddag drie uur gewaakt bij het gebied dat donderdagavond en vrijdagavond in vlammen opging - schuin achter Duinrell. De brand weer had in het gebied een pomp achtergelaten zodat brandweerau to's direct konden blussen. Vrijdagnacht begon het op ver schillende plaatsen vervaarlijk te smeulen en vroegen mensen van de bedrijfszelfbescherming, in drie groepjes van twee aanwezig, de brandweer langs te komen. Brand weerlieden antwoordden dat het bedrijf het probleem zelf moest op lossen door de plekken met de aan wezige schoppen en dorsvlegels om te spitten en van een laagje zand te voorzien. Bovendien konden de Wassenaarse brandweerauto's zo moeilijk uit de voeten op de omge woelde, onverharde paden dat om liggende korpsen gewaarschuwd moesten wórden. En daar was de si tuatie niet ernstig genoeg voor. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Donklaan in Voor schoten is zaterdagavond een be drag van ongeveer 1000 gulden ont vreemd. De meeste ouders hadden echter geen behoefte aan zo'n vi tertuin. Vooral veteranen succesvol tijdens tiende wereldkampioenschap in Noordwijkerhout Van onze redacteur Eric-Jan Weterings VOORSCHOTEN - Van de hamburgertent van Dikke Henk aan het begin van de Voorschotense Voorstraat waaien vlees- en uienwalmen de straat in. Een klein briesje brengt op deze zonnige zater dagochtend een vleugje patat- mèt-lucht van de volgende kraam, maar daarna overheerst de geur die duidelijk maakt dat hier een paardenmarkt gaande is. In de monumentale straat zijn 161 veulens, pony's, elegante stappers en noeste werkpaarden verzameld voor de traditionele paardenmarkt. Deze markt is uitgegroeid tot een toeristische attractie van formaat die vele duizenden belangstellen den trekt. Toch heeft de markt voor een klein deel zijn oude functie nog behouden. Ongeveer halverwege de Voor straat staat een groepje oudere han delaren druk te onderhandelen over de prijs van een groot, pikzwart paard. Een grote groep mensen slaat het tafereel gade alsof hier een spannend spektakelstuk wordt op gevoerd. Een stevige handdruk be zegelt de prijs en korte tijd later pro beert de gelukkige nieuwe eigenaar zich met zijn paard een weg te ba nen door/le schuifelende mensen- "Ja, dat was echt hoor", verzekert een handelaar op de vraag of hier geen mooie show werd opgevoerd voor passanten. "Er is hier natuur lijk weinig echte handel, maar daar gaat het ook al lang niet meer om. Als je wat kwijt kunt is dat mooi meegenomen, maar we staan hier toch vooral voor de gezelligheid. Het is voor de meeste mensen ge woon een leuk dagje uit". Een aantal dagjesmensen moet zich ter hoogte van het Ambachts- en Baljuwhuis even schrap zetten om niet ongewild met een pony naar huis te gaan. "Ach paps, wat een poepie. Mag ik 'm echt niet mee naar huis nemen?", smeekt een on geveer tien jaar oud meisje. Haar va der lijkt even te aarzelen, maar moe der grijpt in: "Geen sprake van, we hebben geen plaats voor dat beest". "Heeft u geen achtertuin dan?", probeert de handelaar nog, maar pa en moe volharden eensgezind in Als pleister op de wonde krijgt dochterlief een ijsje en mag ze mee doen aan het koekhappen. Regel matig worden door de luidsprekers kinderen en volwassenen opgeroe pen hun krachten te komen meten bij dit oud-Hollandse spel. "Er zijn geen prijzen te winnen, maar de koek is erg lekker", weet de omroe per. Het programma van de paarden markt beperkt zich ook dit jaar niet tot de Voorstraat. Zo is in de aan grenzende Schoolstraat een stand werkersconcours gaande. Ook hier moet de meute zich in de brandende zon schuifelend van kraampje naar kraampje worstelen. Alles wordt aan de man gebracht door welbe spraakte heren, van textielontvlek- kers tot het grootste dagblad van Nederland en van groentenhakkers tot dweilen. "U gelooft mij niet op mijn prach tige blauwe ogen en daar heeft u groot gelijk in", roept een standwer ker tegen de omstanders. Toch heeft hij inmiddels 18 mensen voor een gulden een plastic tasje ter waarde van twee cent verkocht. De man staat tussen stapels zorgvuldig verpakte pakjes en vult een plastic tas met 'waardevolle goederen'. Bij iedere pakje vertelt hij wat de winkelwaarde van het ingepakte at tribuut is en vult zo de tas met onbe kende spullen tot een winkelwaar de 'ver boven de honderd gulden'. Voor minder dan een kwart van die prijs kunnen de omstanders dat meenemen. "Ik kan dat doen, want ik word een beetje gesubsedeerd door de industrie", verklapt de standwerker. "Weetje wat dat is, ge subsedeerd worden? Dat je geld op de bank krijgt en d'r niks voor hoeft te doen. En zo is dat". Instemmend gemompel van de aanvankelijk arg wanende omstanders is zijn deel. De verkoop kan beginnen. VOORSCHOTEN - De paarden markt in Voorschoten is dit jaar op vallend rustig verlopen, zo conclu deren de politie en organisatiecomi té eensgezind. De ruim 20.000 be zoekers en 161 paarden en pony's zorgden amper voor problemen. Drie keer werd aangifte gedaan van zakkenrollen, terwijl de politie 's avonds een dronken man moest helpen die zichzelf met een kapot bierglas had verwond. In de loop van de avond werden nog twee dronken bestuurders van de weg gehaald. Hoewel de café's in de Voorstraat 'een hele forse omzet' haalden, hebben zich 's avonds en 's nachts geen incidenten van beteke nis voorgedaan in dit gebied. In de aangrenzende Koninklijke Marinelaan hebben drie dronken mannen in de nacht van zaterdag op zondag ernstige vernielingen aan gericht in een woning. Toen de poli tie om half vijf drie Voorschotena ren van 32, 27 en 26 jaar oud arres teerde, waren een tv, een videore corder en een stereotoren door de ramen naar buiten gegooid en ble ken in het huis meubels omver ge smeten en beschadigd. Wandversie ring was van de muren getrokken en vertrapt. Volgens de politie in spireerde overmatig drankgebruik de mannen tot hun drieste daad. Een van de drie wordt 'in het belang van het onderzoek' nog vastgehou den. Voor het Comité tot instandhou ding van de Voorschotense paar denmarkt was het de dertigste keer dat het na de oorlog een markt orga niseerde. Het comité bestaat dertig jaar, maar de eerste marktrechten werden al in 1282 verleend door Graaf Floris V. "Dit jaar viel overdag de belang stelling een beetje tegen", zegt A. van Beest van het comité. "Pas 's avonds was er sprake van een over weldigende drukte in de Voor straat. Ik vermoed dat we dat te danken hebben aan het schitteren de weer en aan de optredens van Ni co Haak en René Schuman. En bij het vuurwerk aan de Vliet waren 's avonds ruim 3000 belangstellen den". NOORDWIJKERHOUT Het waren vooral de 'veteranen' uit het deelnemersveld die bij het tiende wereldkampioenschap paalzitten gistermiddag de eindstreep haalden. Van de zeven winnaars die het in totaal 115 uur uithielden op hun ongemak kelijke zitplaats boven het water van het Oosterduinsemeer, waren er vijf die hun poging al eerder met een kampioenschap zagen bekroond. De Noordwijkse José de Jong en de Lissese Ria Grimbergen behaalden bij de dames voor de tweede keer de titel en bij de heren waren het Winfried Dijker uit Lisse, Bü- lent Jongens uit Amsterdam en Harry Reijers uit Purmerend die ook deze laatste poging weer met succes zagen bekroond. 'Nieuwe' paalzitkampioenen waren dit jaar alleen Peter Neder- pel en Jan van Duyvenbode uit Leiden. De zeven paalzitters werden gis termiddag precies om vier uur voorzichtig van de palen getild en naar een grote vrachtwagen en bouwkeet gebracht. Daar werden ze eerst gemasseerd en konden ze zich verkleden en opknappen. Een uurtje later waren ze alle ze ven weer in staat om de huldiging te ondergaan. Hoe fit ze waren, lieten ze gistermiddag duidelijk blijken. Bij de huldiging van de initiatiefnemers van het wereld kampioenschap paalzitten die voor deze speciale gelegenheid op de verlaten palen hadden plaatsgenomen lieten ze luid keels weten welke paal met zitter en al door de motorzaag moest worden omvergehaald. Ook op het erepodium lieten de wereldkampioenen zich niet on betuigd. Na het in ontvangst ne men van de bekers, bloemen, geldprijzen en voor de vrouwen een dikke zoen van burgemeester F. Winkel, dansten de kampioe nen op de tonen van de voetbal- kraker 'Olé, Olé'. "Als je even in de weer bent, gaat het echt wel", verklaarde wereldkampioene Ria Grimbergen uit Lisse het nog overgebleven enthousiasme na het lange verblijf op de paal. Slapen Grimbergen ging na het kleine feestje op het podium echter wel snel naar huis om te slapen. Haar dorpsgenoot, de 29-jarige paal- zitter Winfried Dijker, was gister middag daarentegen nog zo fris dat hij ruim een uur op het strand bij het Oosterduinsemeer bleef hangen om een biertje te drinken. Hij deed dit jaar voor de vijfde keer mee met het wereldkam pioenschap en is inmiddels vier keer wereldkampioen. "Alleen de eerste twee dagen zijn moeilijk", vertelde hij na afloop van het WK zelfverzekerd. Zijn mede-wereldkampioen Jan van Duyvenbode uit Leiden had het moeilijker gehad bij het veroveren van de titel. "Op een gegeven moment zag ik voor de paal twee planten staan die ik wil de binnenhalen", vertelt de Lei- denaar die in het dagelijks leven bij een bloemenbedrijf werkzaam is. "Dat was overigens maar een fractie van een seconde en ik had net op tijd mijn hersens weer bij elkaar. Voor hetzelfde geld loopje zo de paal af'. José de Jong had maar weinig moeilijke momenten op de paal. "Je moet op een zeker moment al les in het goede perspectief blij ven zien. Je moet denken dat er geen dak boven je is, maar lucht. Dat vereist veel concentratie", vertelde de 28-jarige Noordwijkse gistermiddag. Haar collega-we reldkampioen Ria Grimbergen uit Lisse heeft wel afgezien op de paal. "Ik wilde mijn titel van vo rig jaar verdedigen, maar dit is wel de laatste keer geweest. Ik doe nooit meer mee met zo'n kampioenschap". Ria was het na twintig uur op de paal al zat. "Ik wist wat er ging gebeuren en hoe lang ik nog moest. Dat was de vo rige keer niet het geval. Ik zag dan mijn twee zoontjes in het water staan en vroeg me af wat ik op die paal deed". Aan opgeven heeft de Lissese geen moment gedacht. "Zo is mijn karakter niet". Verliezers Bij de verliezers waarvan er gistermiddag enkelen naar Noordwijkerhout waren geko men om samen met duizenden belangstellenden de nieuwe we- Ria,Grimbergen uit Lisse wordt na 115 uur door vier sterke armen naar de kant gedragen. (foto Henk Bouwman) reldkampioenen toe te juichen overheerste de teleurstelling. De Amsterdamse Marina Jongbloed, die vrijdagmorgen van de paal werd gehaald omdat haar rechter been in het beginstadium van trombose verkeerde, vertelde dat ze had zitten huilen toen ze van de paal werd gehaald. "Ik wilde niet, want ik voelde me nog goed. Ach teraf ben ik blij dat het medisch team mij eraf heeft gehaald". Henk Scheepmaker uit Leiden werd donderdagavond van de paal gehaald omdat hij niet meer naar het toilet kon. Hij werd voor controle nog naar het ziekenhuis gestuurd, maar is weer helemaal gezond. De oudste deelnemer Si mon Schenkel ging dondermor- gen met de taxi naar huis. Hij was ziek geworden op de paal en is sinds de start van het wereldkam pioenschap 4,5 pond afgevallen. "Ik moet een buikgriep onder de leden hebben gehad", verklaart de Hillegommer zijn snelle af stappen. De Noord wij kerhouter Willem van Duin viel vrijdagmorgen om even voor vier uur van de paal. Op dezelfde wijze eindigde zijn deel name in 1987. "Een onbewaakt ogenblik", noemt de 27-jarige Noordwijkerhouter zijn val ach teraf. De Noordwijkse Janny Bouwmans overkwam tot haar grote schrik hetzelfde zondag morgen om één uur. René de Boer uit Leiden plonsde zater dagmiddag in het water. "Ik ging bewust slapen", aldus de Leide- naar, die nog kwaad is over het feit dat hij in het water viel. "Nie mand valt op dat tijdstip nog in het water. Dat gebeurt altijd 's nachts of tegen de ochtend. Sa men met Winfried Dijker en Koos Borst hadden wij afgesproken dat we om de beurt zouden gaan sla pen. Er was even een foutje in de communicatie want terwijl ik zou gaan slapen, dutten de andere twee ook in. Die hebben niet ge roepen toen ik te veel voorover dook". Broekspijpen De Noordwijkerhouter Koos Borst verliet op eigen houtje de paal zaterdagavond om twaalf uur. "Ik had last van mijn zitvlak, wilde wel even gaan staan en had het idee dat het afgelopen was. Ik ben van de paal afgeklommen. Ergens had ik nog wel het besef dat ik iets heel doms deed, waar door ik weer terug geklommen ben. Daar heb ik rustig mijn natte broekspijpen uitgeknepen. Zo heeft de organisatie mij van de paal gehaald", vertelt de Noord wijkerhouter. Hij protesteerde op dat moment nog door te verkla ren dat hij 'alleen maar even be neden was geweest'. Voorzitter Jan Huybrechts van de Stichting Activiteiten Noord wijkerhout is tevreden over het verloop van het tiende en laatste wereldkampioenschap paalzit ten. "Er zijn geen problemen ge weest. De publieke belangstel ling was goed, zondagmiddag wa ren er weer duizenden mensen op het strand". Wel heeft Huy brechts gemerkt dat de belang stelling voor het evenement toch terugloopt. "Zelf ben ik blij dat er nu een punt achter wordt gezet', vertelt de Noordwijkerhoutse or ganisator. Hij kondigt wel aan dat er volgend jaar een nieuw groot evenement op het strand bij het Oosterduinsemeer wordt gehou den. "Het wordt in ieder geval weer een duurrecord", vertelt Huybrechts, die verder niets over de plannen wil loslaten. MAANDAG 30 JULI Oegstgeest zomerbridge voor niet-rokers. aanvang 19.45 uur in Hotel Het Witte Huis. Rijnsburg in kader van Oranjefeesten: o.a. viswedstrijd (18.30 uur), tie nerdisco (19 uur), volleybalwed strijd (19 uur), schaakwedstrijd (20 uur). Warmond zomer-drive bij Warmonder Bridge Club, inschrijven tot 19.45 DINSDAG 31 JULI Katwijk toeristenmarkt in het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. strandschaken bij strandpavil joen 't Centrum, aanvang 19.30 bridgen in kantine w Katwijk, sportpark De Krom, inschrijven tot 19.45 uur. concert door Willem H. Zwart op het Batzorgel van de Vredes- kerk, aanvang 20.15 uur. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor vrijblijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur, tel: 071- •film: 'Sacrifice Area', over india nenvolken in de Verenigde Sta ten, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, n 14.00 tot 16.00 u Leidsevaart (recreatiestrook Lis- zen vanaf 13.15 uur. t.h.v. de Koningin Rijnsburg wielerronde van riijnsburg, or ganisatie: Swift/Casba, start om 18.15 uur in de Saksenstraat. autopuzzelrit Stichting Ondo- sa, starten tussen 16.30 en 18.00 uur bij het Floragebouw. Wassenaar lezing: 'Veda Franciscus', door Frans van der Logt, aanvang 20.00 uur in het Maharishi Ve- disch Instituut, Groot Haese- broekseweg 10. WOENSDAG 1 AUGUSTUS Alphen spreekuur voor 55-plussers in OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a, van 10.00 tot 12.00 uur. jeugdinstuif volleybal in gym- lastieklokaal Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckslraat, van 18.30 tot 19.30 uur. Hill eg om kleuterdag - Indianendag, met o.a. tent bouwen, knutselen, en spoorzoeken, vanaf 10,00 uur bij de Kulturele Raad, Prinses Ire- nelaan. Katwijk duinwandeling olv een bos wachter, vertrek om 10.00 uur op parkeerterrein bij de Soefi-tempel, Sportlaan. 1 Truus Rietveld-de Vries "(soliste), aan vang 20.00 uur in de Nieuwe kerk, Voorstraat. lm: Tijdperk van de bizon', r het uitroeien van de bizons in de Verenigde Staten, aanvang 5.00 uur in het Rijksmuseum oor Volkenkunde. natuurwandeling in Polderpark Cronesteijn olv IVN, start om 19.30 uur bij de waterspeelplaats nabij de spoorwegovergang, informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. Leiderdorp kennismaking met bowls bij Pa rabowls, van 12.00 tot '15.00 uur, sportcomplex De Does, Hoogma- deseweg. Noordwljk avondviswedstrijd van HSV De Sportvisser, vistijd van 18.45 tot 21.15 uur in de Leidsevaart (Fa- gelenbrug), inschrijven vanaf 18 00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9