Lawine klachten over vliegverkeer DE LEDE, AL FIJN EN DANSENDE KATTEN Sigma Coatings weg uit Alphen DE TIJD, VAN TOE Ni Het ondankbare natuurbeheer en een lompe actie van de minister Commissie Geluidhinder opgeschrikt door duizenden telefoontjes PAGINA 8 REGIO MAANDAG 30 JULI 1990 Gedeputeerde in een kano door de bollenstreek Van c s redacteur Meindert van der Kaaij LEIDEN - "Je hoort nu helemaal niets", zegt Peter van Heemst dobberend in een kano. "Ja, stilte is in de Randstad een schaars artikel". Van Heemst is voor de PvdA gedeputeer de van de provincie Zuid-Holland, of, zoals hij aan zijn moeder uitlegde, een soort wethou der van de provincie. Behalve stadsvernieuwing en volkshuisvesting gaat hij over recrea tie en landschapszorg. Hij bekent geen goede kanoer te zijn, ondanks het feit dat onder zijn bewind vier kanoroutes in de Duin en Bollenstreek zijn uitgezet. De eerste streken vanaf het kanover huurbedrijf aan de Dwarswatering- kade, gaan problematisch. Samen met vriendin tolt Van Heemst met de tweepersoonskano op het water rond. "Dit is typisch een bezigheid om echtelijke twisten mee te krij gen", zegt Van Heemst na wat ste kelige opmerkingen over en weer. De 38-jarige Van Heemst brengt dit jaar de vakantie door in zijn ei gen provincie. Tijdens zijn werk kwam hij zoveel mooie plaatsen te gen dat die hij die nu wel eens op zijn gemak wil bekijken. Daarnaast heeft het doorbrengen van een va kantie ook andere voordelen, blijkt als hij na het kanoën op het terras van Café 'Ut Dobbertje' een gesprek aanknoopt met een ras-Leidenaar. "In Griekenland of Portugal hoefje zo iets niet te verwachten. Je spreekt de taal immers niet". Lompe actie Zijn vakantie kon hij vorige week makkelijk onderbreken voor het schrijven van een boze brief aan mi nister Maij-Weggen. In het NOS- journaal legde hij uit dat de minister van verkeer en waterstaat de enor me mottoborden - die op het gevaar wijzen van te hard rijden - langs de snelwegen maar moest weghalen, als ze niet zoals iedereen daarvoor een ontheffing aanvraagt. "Een stunt omdat het nu kom kommertijd is? Ben je gek. We heb ben gereageerd op een lompe actie van de rijksoverheid. Het is voor ons een doodserieuze aangelegen heid", zegt Van Heemst. "Moet je nagaan, ik weet nu niet eens hoe veel en waar de borden staan. Dat is allemaal op eigen houtje neergezet. Dat kan natuurlijk niet". De provincie Zuid-Holland heeft sinds 20 jaar een zogenaamde land schapsverordening waarmee de provincie wil voorkomen dat langs wegen een oerwoud van borden en reclamezuilen verrijzen. Een bedrijf dat zonder vergunning een bord langs de openbare weg plaatst, krijgt de provincie op zijn dak. "Het is een verdomd ondankbare taak om dat te handhaven. Er onstaat vaak met bedrijven ruzie over. Het is begrijpelijk dat bedrijven een bord willen, omdat klanten hen makkelijker kunnen vinden. Bo vendien is het commercieel interes sant op die manier reclame te ma ken". Twee maten Volgens Van Heemst is het onmo gelijk dat de provincie voor het rijk dan wel even een oogje dicht zal knijpen. "De rechter zou ons in het ongelijk stellen omdat we met twee maten meten". Op de achtergrond speelt ook mee dat Rijkswaterstaat heel kritisch is wanneer de provin cie eens vraagt om verwijsborden, met het argument dat dat de ver keersveiligheid zou aantasten. "Ik heb uit de krant vernomen dat de minster met ons om de tafel wil gaan zitten voor een oplossing. Wij willen de borden vermijden in land schappelijk kwetsbare gebieden waar ze, hoe sympathiek de actie ook is, een storende factor schuurtjes of andere bouwwerken verschijnen. Die zijn voor de eige naars wel prettig, maar maakt de vaarroute voor recreanten en touris- ten er- toch heel wat minder op", meent de geboren en getogen Rot terdammer die gaandeweg de tocht de slag van het kanoën te pakken dreigt te krijgen. De provincie Zuid-Holland wil de komende vier jaar aandacht schen ken aan het aanleggen van ruiterpa den, die er nu in onvoldoende mate aanwezig zijn. Zeker als dat vergele ken wordt met kano-, fiets- en wan delroutes. De provincie spant zich in om binnen een periode van 10 jaar ongeveer 1000 kilometer aan re creatieve routes aan te leggen. "Daarvan is nu circa de helft bin nen", zegt Van Heemst. Een PvdA'er die ruiterpaden wil aanleggen? "Ach welnee, dat paar- desport een kaksport is en alleen weggelegd voor rijke mensen, is zo achterhaald. Zelf hou ik ook niet van paardrijden. Ik weet echter ze ker dat we heel veel mensen in grote steden die een plekje op een mane ge hebben, hiermee een groot ple zier doen", aldus Van Heemst. Het heeft bovendien ook voorde len voor andere recreanten, meent Van Heemst. Nu is het zo dat ruiters Gedeputeerde Van Heemst doet verwoede pogingen zijn kano in het gareel krijgen". .bij gebrek aan een goede route, bui ten de paden gaan en zo natuur schoon kapot maken. Bovendien le veren ruiters met paarden die ge bruik maken van de wegen of fiets paden, niet zelden gevaarlijke situa ties op. Probleem is wel dat de aan leg en onderhoud van paden kost baar is in het drassige Zuid-Hol land. Vandaar dat de provincie alles aanlegt en dat de paardenliefheb bers zelf de paden onderhouden. Naast de ruiterpaden wil Van Heemst, die sinds '87 gedeputeerde is, wat doen aan de gebrekkige be wegwijzering op gebied van recrea tie. "Dat is gewoon een puinhoop in Zuid-Holland. Iedëre gemeente en recreatiegebied heeft een eigen sys teem van wegwijzers. Dat is heel on gastvrij en toeristenonvriendalijk. Dat is me nog duidelijker geworden tijdens deze vakantie. Je zoekt je soms rot". In het najaar komt de provincie met een plan van aanpak om samen met gemeenten, 'kamers van koophandels, vw's, etc. een uniforme bewegwijzering te ma ken. Van Heemst is nog niet uitgeke ken op zijn werk ais gedeputeerde. Hij kwam 12 jaar geleden als jongste lid in de provinciale staten, verge lijkbaar met de gemeenteraad. "En nu ben ik nog één van de jongere le den". Het moet natuurlijk ook een eenma lige actie zijn en het formaat kan ook wel een beetje minder", aldus Van Heemst. Het belang van de handhaving van de verording blijkt volgens Van Heemst overduidelijk tijdens de ka notocht over de Dwarswatering, een zijtak van de De Zijl die zich om Leiderdorp heen in de richting van de rijksweg A-4 slingert. Langs bij na de hele route zien we rietkragen en stukjes natuur. "Zonder zo'n verordening was dit landschap allang vervuild", zegt hij om zich heen kijkend. "Dan zie je binnen de kortste keren overal langs de waterkant aanlegsteigers, AMSTERDAM - Schiphol spreekt van een record, heeft in juni van dit jaar bij- Nooit eerder werden zoveel om met nan keer via ee uitvliegen. En dat gaf de geweldige golf a drieduizend klachten klachten opgetekend. De over geluidoverlast te ver- CGS wordt maandelijks met klachten die niemand had werken gehad. De Commis- gemiddeld 250-300 klachten uit Heemstede ben daar best begrip voor. Maar we hebben ook begrip voor de proble- de verkeersleiding op Ook in Leimuiden wordt in toene mende mate hinder ondervonden Schiphol". Personeel gaat mee naar Amsterdam sie Geluidhinder Schiphol benaderd over te veel la waai, dat het vliegverkeer produceert. ALPHEN AAN DE RIJN - Ook de poedercoatingproduktie van Sigma Coatings in Alphen aan den Rijn verhuist naar het nieuwe fabrieks- en onderzoekcentrum dat' Sigma momenteel bouwt in het westelijk havengebied van Amsterdam. Dat heeft de directie van Sigma onlangs besloten. Eerder werd al bekend dat de produktielijnen van huis-, tuin en keukenverf en van speciale verf soorten uit Alphen naar Amster dam zouden verhuizen. De fabriek in Amsterdam moet drie Sigma-vestigingen, in Alphen aan den Rijn, Zaandam en Zeist gaan vervangen. Het nieuwe com plex wordt volgend jaar opgeleverd en de verhuizing van de drie Alp- hense produktiesectoren wordt ook in 1991 verwacht. Aanvankelijk leek het erop dat de produktie van poedercoating, on der meer gebruikt in de witgoed-in dustrie, in Alphen zou blijven. De directie heeft getracht elders in Eu ropa een fabriek van poeder- coatings te vinden die öf kon wor den overgenomen, öf waarmee nauw kon worden samengewerkt. De fabriek in Alphen kan niet zo maar blijven voortbestaan. Met het oog op de Europese eenwording in 1992 is een vergroting van de jaar- produktie van 2000 ton nu naar meer dan 4000 ton noodzakelijk. Hiervoor is samenwerking met een ander nodig. De Alphense fabriek ligt in een woonwijk en uitbreiding van de produktie is daar op den duur onmogelijk. Omdat er geen gegadigde in Eu ropa is gevonden, heeft de directie Recreatiedag in Reeuwijkse Hout REEUWIJK - In de Reeuwijkse Hout wordt op zondag 5 augustus een recreatiedag gehouden in het kader van de actie 'Zuid-Holland, groot in groen'. Van 11.00 tot 17.00 uur zijn er tal van activiteiten, vari ërend van een watersportspektakel tot het meerijden in een speciale re- creatietrein. Vanaf 14.00 uur treden er twee clowns op. De Reeuwijkse windsurfclub houdt open huis. Bovendien is tij dens de dag de provinciale recrea tiebus aanwezig waar folders ver krijgbaar zijn over wandelen, kano varen en fietsen in de provincie. Ook de Uit-in Zuid-Holland agenda, waarin alle activtieiten voor het he le jaar staan opgenomen, is in de bus verkijgbaar. De dag is georganiseerd door het natuur- en recreatieschap Reeuw ijkse Plassen, de provincie Zuid- Holland, de Stichting Sportief Ak- tief en de Windsurfclub Reeuwijk. De komende maanden houden ook andere recreatieschappen dergelij ke recreatiedagen. Doel van de da gen is het onder ogen brengen van de (vele) mogelijkheden die de Zuidhollandse recreatiegebieden. van Sigma besloten ook de poeder- coating-produktie naar de hoofd stad over te brengen. Bij het oor spronkelijke bouwplan voor de fa briek is hiermee geen rekening ge houden, zodat er alsnog een be drijfshal naast de geplande fabriek moet worden gebouwd. Hiermee is een extra investering van 7 miljoen gulden gemoeid waardoor het in vesteringsbedrag van de hele Am- Het merendeel van de klachten - ruim 2300 - was een gevolg van het opstarten van vliegtuigen op de Kaagbaan, meldt de CGS. De klach ten schoten omhoog nadat in de- last van de geluidhinder hadden, cember van het vorig jaar op de luchthaven een radiobaken was miljoen verplaatst. Dit was nodig, zo vertel- aldus de CGS-woordvoerster. Eén van de nieuwe uitvliegroutes, zo bleek later, voerde precies over Rij- senhout. De Rijksluchtvaartdienst paste de routes tot twee keer toe aan waarna de klachtenstroom vanuit dit dorp in Haarlemmermeer gelei delijk afnam. Maar in juni kwamen er nog altijd meer dan tweehonderd telefoontjes door het te ruim uitvliegen i routes naar het zuiden en het zuid oosten. Er werden in juni hierover 104 klachten bij de commissie inge diend. Lesvluchten veroorzaakten "We staan echt niet te trappelen m de routes opnieuw te verande- sn. Bovendien kun je dat niet zo ïaar in een maand regelen. Zodra r iets aan het uitvliegen verandert, ten die werden veroorzaakt door Rijksluchtvaartdienst wordt wel i toenemend gebruik van de Aal- druk overleg gepleegd om te kijken sterdamse fabriek op gulden komt. een Woordvoerster De 30 personeelsleden die bij de missie vanmorgen, vanwege bouw- poedercoatingproduktie betrokken werkzaamheden op de luchthaven, zijn gaan, net als hun 60 collega's Het baken, een schakel waarmee van de verfafdelingen, allemaal mee naar Amsterdam. Volgens de direc- en bet luchtruim in worden gepraat, tie is hierover al geruime tijd gele- zou a^s gevolg van deze bouwactivi- den overeenstemming bereikt met feiten te veel worden ingebouwd zowel de ondernemeningsraad als terwijl dit vrij moet staan. Door de de vakbonden. verplaatsing was het noodzakelijk Lawine Een opvallende toename geeft de klachtenlawine uit Bennebroek en omgeving te zien. Het verplaatsen smeerbaan. Uit Oegstgeest sterdam kreeg de klachten, uit Amstelveen 68 en uit Badhoevedorp 42. Er waren 173 klachten over nachtvluchten. De woordvoerster van het CGS het radiobaken veranderde het verklaarde vanmorgen dat de missie 'natuurlijk' geschrokken is van zoveel klachten. "Niet leuk", zei ze. "Het is tenslotte de bedoeling dat geluidoverlast door vliegver- teerd'. Het leidde in juni tot niet keer zo veel mogelijk wordt be- minder dan 1714 klachten. Uit Hille- perkt. We doen dan ook ons best om gom kwamen 58 telefoontjes, uit daar wat aan te doen want we heb- Het ontstaan van oude straatna men is vaak veel duidelijker dan het ontstaan van oude plaatsna men. Over het algemeen zijn plaatsnamen ook ouder. Straat namen herinneren dikwijls aan het bedrijf dat bewoners van deze straat in vroeger tijd uitoefenden. Hiervan zijn ook in Leiden tal loze voorbeelden te vinden, bij voorbeeld: de Voldersgracht, de Wielmakers- en Mandenmakers- steeg. Veel straatnamen houden ook de herinnering levend aan an dere economische aktiviteiten die honderden jaren geleden daar plaatshadden, bijvoorbeeld: Vis markt, Botermarkt, Garenmarkt en Korenbrug. We zeiden het al, plaatsnamen zijn vaak ouder dan straatnamen. Deze namen gaan terug naar een nog verder afgele gen tijd, naar de tijd waarin een plaats ontstond. Soms zijn plaats namen al zo oud, dat niemand meer begrijpt wat ze betekenen. Dat gaat niet altijd op. De naam Amsterdam laat zich vrij simpel verklaren. Deze stad is ontstaan bij een dam in de Amstel. Soms is de uitleg van het ont staan van een naam heel verras send. Wist u dat Woubrugge en Venlo hetzelfde betekenen? Woubrugge is ontstaan uit 'Woud-broek', dit betekent bos- ven. In het woord Venlo betekent lo bosachtig terrein. Venlo bete kent dus Veen-bos. Maar wat moet je nu aan met een naam als Katwijk. Over deze naam is in vroeger tijden heel wat getobd en gefantaseerd. In oude boeken kom je nog het verhaal te gen van katten die op deze plaats- /wijlc kwamen dansen. Tegenwoordig neemt men aan dat het woord kat vroeger een mannennaam is geweest. Het woord wijk is natuurlijk geen probleem, dit woord kennen we ook nu nog. Vrij vertaald zou je dus kunnen zeggen dat Katwijk in vroeger eeuwen de plaats was waar de heer Kat woonde. Wie dit was, wat hij deed, we weten het niet. Het is mogelijk dat hij in de toenmalige wildernis de enige man was, die daar woonde. Nul Ook het ontstaan van de naam Al phen is niet duidelijk. In vroeger eeuwen bevond zich aan beide kanten van de Rijn een bos. Dit Am- of er op zo kort mogelijke termijn wat aan de klachten kan worden ge daan". Het verleggen van de uitvliegrou te op Schiphol is mede gedaan op verzoek van enige wethouders van de gemeente Haarlemmermeer om woningbouw in Nieuw-Vennep te kunnen plegen, zo vertelde de CGS- woordvoerster. Enkele jaren gele den vlogen de vliegtuigen tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep door en waren er maar weinig klachten. "Maar", zegt ze, "toen werd er niet zo veel gevlogen als nu. Bovendien worden mensen er nu attent op ge maakt dat ze kunnen klagen als vliegtuigen veel hinder veroorza ken. Ze doen dat ook. In dit geval zoeken we zeker naar een goede op lossing". men kende van enkele oude Ro meinse kaarten. De naam Lugdunum zou dan de naam zijn van een verhoging in het land schap, waar de Keltische god Lug werd vereerd. Klopt niet De Leede bij Warmond, kort na de eeuwwisseling. bos was nogal moerassig en daar door slecht toegankelijk. Gewone reizigers waagden zich liever niet in dit gebied. Je liep kans in het moeras weg te zakken, ten prooi te vallen aan wilde dieren of in handen te vallen van rovers. Als je toch noodgedwongen dit bos waarheidsgehalte is hoogstwaar schijnlijk nul. Met fantaseren vind je vaak leu ke oplossingen en veel mensen kan het dan weinig schelen dat er van zo'n verhaal weinig of niets klopt. Ook oude scheldnamen ziin LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN moest doortrekken was een gids absoluut noodzakelijk. Als een reiziger met bevende knieën de grens van het bos bereikte, riep hij "Al Fijn". Op deze manier zou volgens de legende de naam Al phen zijn ontstaan. Een leuk verhaaltje, maar het vaak ondoorzichtig. Zutphenaren worden 'Mikken' genoemd. De inwoners van Meppel 'mug- gespuiters'. Middelburgers 'maanblussers' en Delftenaren 'kalverschieters'. De laatste naam is misschien geboren in de perio de van Leidens beleg. De Prins van Oranje leidde het verzet tegen de Spaanse troepen vanuit Delft. Geen wonder dat de inwoners van deze stad bevreesd waren voor een Spaanse aanval op de stad. Op een nacht lijkt dit mo ment gekomen. Grote opwinding en alle weerbare mannen werden naar de muren en wallen van de stad gedirigeerd. De volgende morgen blijkt een kalf de oorzaak te zijn van alle opwinding. Sinds deze gebeurtenis worden Delfte naren 'kalverschieters' genoemd. U hebt gelijk, we bevinden ons met dit soort verhalen nauwelijks binnen de grenzen van de ge schiedenis, maar in het rijk van sagen en legenden. Ook over het ontstaan van de naam Leiden is veel te doen ge weest. Men wilde de Sleutelstad een eerbiedwaardige geschiede nis geven en probeerde het ont staan van de stad te herleiden tot de Romeinse tijd. Leiden zou overeenkomen met Lugdunum Batavorum, een nederzetting die In Leiden vond men zo'n verho ging in de heuvel waarop De Burcht is gebouwd. Ook dit ver haal klopt niet. De burchtheuvel stamt uit de middeleeuwen en ze ker niet uit de Romeinse tijd. Afgaande op bodemvondsten is het waarschijnlijker dat bij Kat wijk in plaats van bij Leiden een Romeinse nederzetting heeft be staan. Lugdunum Batavorum moet hoogstwaarschijnlijk dich ter bij de kust worden gezocht. Weer een verhaal ter ziele en op welke manier moet dan het ont staan van de naam Leiden wor den verklaard? Het ontstaan van het woord Leiden hangt samen met het woord Lede en dit betekent wa terloop of waterlopen. Een toepasselijke naam, Lei den lag op de plaats waar vier wa terlopen samen kwamen. Uit het noorden de Mare, vanuit het oos ten twee Rijnarmen, die weer sa menvloeiden op de plaats waar Leiden is ontstaan. Toen de stad begon te groeien werd door het graven van de Vliet een vaarweg geschapen in zuide lijke richting. De Mare was vroeger een van de zijtakken van de Oude Rijn, die in rechtstreekse verbinding stond met de Haarlemmermeer. De Mare werd vroeger ook wel Lede of Lee genoemd. Bij War mond ligt nog een water met deze naam. We zeiden het al, Lede leid de tot Leithon, Leiten en later Leyden. In de 14e eeuw lag ten noorden van de Oude Rijn het Marendorp, dat pas in 1355 deel ging uitma ken van Leiden. Leiden was toen al aan het groeien. In de 13e eeuw was de stad niet meer dan een nederzet ting van zo'n honderd families, gelegen tussen de Rijn en het Ra penburg, de stadsgracht. In Leidse straatnamen als Mare, Lange Mare en Stille Mare vind je de herinnering aan de Mare en het Marendorp terug. BRAM VERHOOG ©IJÖJllÊtthtë Honderd jaar geleden stond in de krant: Bij het afbreken van de houten schouwburg tent der heeren Van Lier te Leiden brak hedenna- middag om vijf uren de zwie ping van het takeltoestel, waar mede de zware balken naar be neden werden gelaten. Door dit breken kreeg een der werklie den, zekere L., een zwaar stuk hout tegen het voorhoofd, zóó, dat de werkman met geweld te gen den grond werd-geslagen en bovendien aan het voorhoofd eene verwonding kreeg, waaruit het bloed stroomde. Bewusteloos werd hij naar eene in het Rapen burg liggende en tot de tent be- hoorende schuit gedragen, waar men hem met water en azijn bij bracht en de wond afwaschte, waarna bleek dat deze eene vrij groote, doch niet gevaarlijke snede was. Toen hij weer zoo ver was, dat hij op de beenen kon staan, ging iemand met hem naar een apotheker, die hem een pleister op de wond legde. Ver volgens, na het hevige bloedver lies en met het gezwachtelde hoofd opnieuw aan het werk wil lende gaan, werd hij naar huis gezonden. Vijfentwintig jaar geleden: Rinus Israel is geen opperman meer in dienst van de gemeente Amsterdam. Hij is met ingang van heden van werkkring ver anderd. Hij is in dienst getreden van DWS, de Amsterdams eredi visieclub. Israel is nu van beroep voetballer en heeft de mogelijk heid om in een jaar een bedrag te verdienen dat varieert van 12.000 tot 20.000 gulden, al naar gelang de prestaties van DWS in de komende voetbalcompetitie zullen zijn. Met voetbalinterna tional Israel zijn 16 andere spe lers in leeftijd tussen de 17 en 30 jaar in volledige dienst van DWS; zij mogen geen andere be trekking aanvaarden. Tegen over het salaris dat de voetbal club hen betaalt moeten zij de se rieuze uitoefening van het voet- balberoep stellen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8