STAD LEIDEN Koets-o-theek 'De gekte in Nederland heeft ons zeer verrast' Buurt ongerust over plan voor LEIPSCH m DAGBLAD Oververhit duo slaat over de kop 'Moeder en kind samen op basisonderwijs voorbereiden' Gemeente pleit voor behoud postkantoren MAANDAG 30 JULI 1990 LEIDEN - Omwonenden van de Marca-parkeergarage, de buurtvereniging Pancras-Oost en de woningbouwvereni ging Ons Doel hebben met grote verontrusting en verba zing gereageerd op het plan van projectontwikkelaar Erica Beheer om een -nieuw onderkomen voor de discotheek de 'Koets-o-theek' te bouwen boven op het dak van de par- keergarage aan de Hooigracht. In een brief aan het college van B en W hebben de omwonenden gevraagd "geen mede werking te verlenen aan dit onzalige plan". De komst van de 'probleem-discotheek' naar de wijk staat volgens hen haaks op het sociale-vernieuwingsbeleid van de gemeente. De projectontwikkelaar maakte vo rige week het plan openbaar om een 4 meter hoge geluiddichte doos bo ven op de parkeergarage neer te zet ten. Volgens directeur Swaak van Erica zal de discotheek op deze plek nauwelijks voor overlast zorgen omdat er in de garage genoeg stal lingsruimte is voor auto's en fietsen en omdat het publiek de garage via verschillende uitgangen zal verla ten. De overlast op straat zou daar door tot een minimum beperkt blij ven. "Natuurlijk is er altijd wel eni ge hinder voor de omgeving. Maar, ik kan geen plek in de binnenstad bedenken waar dat niet het geval zou zijn", aldus Swaak. LEIDEN - Een onderlinge ru zie is een 25-jarige man uit Voor schoten en zijn 23-jarige vrien din zaterdagavond lelijk opge broken. Het duo reed even na 20.15 uur op de A44 toen ze in de auto een behoorlijke woordenwisse ling kregen. De 25-jarige be stuurder raakte hierdoor zo af geleid, dat hij in de bocht bij de afrit naar de Plesmanlaan de macht over het stuur verloor. De wagen kwam in de berm te recht, raakte in de slip en sloeg uiteindelijk over de kop. De bestuurder liep een lichte hersenschudding op, zijn vrien din snijwonden aan handen en voeten. Het strijdende duo is nog wel naar hetzelfde zieken huis gebracht, beiden werden behandeld in net AZL. De auto waarin ze reden is rijp voor de sloop. Rechtszaak uitgesteld LEIDEN De rechtszaak tegen de Leidenaar, die vorig jaar agenten en een perronopzichter beet en zei aan aids te lijden, is uitgesteld tot okto ber. De rechtbank wil eerst een rap port afwachten van het Centrum Al cohol en Drugs. Duivenberichten LEIDEN - De oude duiven vlogen dit weekein de uit Bergerac, de jonge uit Moeskroen. De uitslagen zijn als volgt: De Rijnklievers. Oud: 1J. Koster; 2. H. Sladek; 3. J. Zevenhoven; 4. A. van de Velden; 5. J. van de Wal. Jong: 1G. van de Poel; 2. J. Kos ter; 3. M. Hoogenboom; 4. A. de Mey; 5. J. Ze- Omwonenden, de buurtvereniging en de woningbouwvereniging vre zen daarentegen dat de privacy en de sociale veiligheid van omwonen den op onaanvaardbare wijze zal worden aangetast door geluidover- last van discobezoekers op straat en in de parkeergarage. Volgens hen zal de geluidoverlast, door de ver schillende uitgangen van de disco theek, zich verspreiden over de hele wijk. De omwonenden denken dat de vestiging van de discotheek op het- dak van de parkeergarage de hele nacht een onbehoorlijke toename van auto- en fietsverkeer in de om geving van het Marca-complex tot gevolg zal hebben en dat dit veel herrie en stank met zich zal mee brengen. De combinatie van auto verkeer, het stallen van de auto in de parkeergarage, discobezoek en alcoholgebruik leidt volgens hen ook tot grotere verkeersonveilig heid, zowel binnen als buiten de parkeergarage. Gezien de jarenlange ervaring in de Narmstraat, waar de discotheek thans is gevestigd, vrezen de omwo nenden dat de open portieken van de woningen in de nabijheid van de parkeergarage straks als openbare toiletten gebruikt zullen worden. De buurtbewoners, buurtvereni ging en woningbouwvereniging zien in de uitlating van directeur Swaak van Erica Beheer, de sugges tie dat binnenstadbewoners over last zouden moeten tolereren. Zij wijzen dit ten stelligste van de hand. Leiden van extra water te voorzien. Vooral de dit jaar geplante bomen en de oudere verplante bomen hebben extra zorg nodig. J.T. Siebenga van de gemeente zegt dat het extra water geven niet alleen wordt veroorzaakt door de droge zo mer, maar ook omdat er in het voorjaar weinig regen is gevallen. Met de besproeiing zijn nogal wat kosten gemoeid. "We maken wel vaker mee dat we voor onverwachte uitgaven komen te staan. Zo gaat dat nu eenmaal met de natuur. f. Oud: 1,3.4,5. G. Jongbloed; 2. W. 1J. Smit; 2. J. Harteveld3W. Tol boom; 4.~N. de Groot en zn; 5. W. Kop. LPC. Oud: 1K. Lefèbre; 2. P. Schlagwein; 3,4 J. Staffelen; 5. W. Onstenk. Jong: 1,2. J. Staf felen; 3. W. Schouten; 4. Gebr. Pen; 5. W. On- De Blauwkras. Oud: 1,2. Comb. Nieuwendijk; 3. F. van de Wetering; 4. Comb. Houwelingen; 5. G. van de Tang. Jong: 1. J. Schouten; 2. Comb. Nieuwendijk; 3. Comb. De Mooy; 4.5. Comb. Houwelingen. De Vriendenclub. Oud: 1W. van de Kooy; 2. F. Ladan; 3. W. Siera jr; 4.-C. Gijsman; 5. T. Don- gelmans. Jong: 1. C. Gijsman; 2. A. Link; 3. R. Heuzen; 4. Comb. A&H; 5. A. Link. Leiderdorp. Oud. 1. J. van Laar en zn; 2,4. E Broug; 3. W. Oosten; 5. M. Reijerse. De Vriendenclub Alphen. Oud: 1. G. Verkerk en zn. 2. Anders-Straalhof; 3. De Graaf en co; 4. F. Sanders; 5. C. Pfersiek. Jong: 1,5. An ders-Straalhof; 2,4. De comb. Gr.; 3. Mw. Blauw-Jonker; De zware storm van een paar maanden geleden APS, Alphen. Oud: 1comb. Van Tol; 2,4. gebr. hebben we ook niet voorzien", stelt Siebenga. Heinen; 3. P. Brune en zn; 5. H. Sassen e Verloedering "Overlast is voor niemand iets wat je moet tolereren", zo staat in de brief aan het college van B en W. "Vestiging van een grote disco theek in een woonwijk heeft verloe dering van de wijk tot gevolg. De komst van de discotheek naar de wijk Pancras-oost staat dan ook haaks op het sociale vernieuwings beleid van de gemeente", conclude ren de wijkbewoners. De brief aan het gemeentebestuur is onderte kend door een 40-tal omwonenden. Burgerlijke Stand Leiden geboren: Canan, ov. H. ömek en F. Ornek; Coco-Bluette Hinde Petronella, dv. P.A.C. Teunissen en M. Michels; Shivonne Monica Lizzy, dv. A.M. Lems; Martijn, zv. J.L. Steens en C.M. Anholts; Jeroen Arnoldus Wil- lebrordus, zv. J.G. den Dubbelden en P. Gras- hoff; Thirza Johanna, dv. W. Heemskerk en H. Guijt; Mike Sean Christoph, zv. H. van Tol en R. Biesheuvel; Nicky, zv. J. Ros en G. de Ruij- ter; Dennis Floris, zv. P. van Duijn en B.G. Nij- gh; Francien Annabel, dv. M.A. Loth en C.M. II- legems; Anoek, dv. J. de Lange en Y. Muizert; Constanza Elisabeth Sophia, dv. P.H. Opdam en F.H.M. van Leeuwen; Gerarda Gijsbertha, dv. I. Schaddé van Dooren en GJ.E. de Zeeuw; Denizhan Johannes, zv. Z.C. Altay en H.M. Dusink; Marcel Antonius Adrianus, zv. A.P.M. Schouten en M.C.J.C. Heemskerk; Samantha Helena Timia, dv. J. de Vos en M.H. van der Wal; Hubert Thijs Jacobus, zv. D.J. Borst en M.J. van den Broek; Rinke Joan Matthijs, zv. A.K.N. Bruna en W.P.M. Jansen; Patrick Willi am Hanno, zv. H.J.J. de Bont en C.W. Philippo; Wesley Matthew Michael, zv. H. Beij en B. de Roos; Alida Johanna Elisabeth, dv. A.J. Heemskerk en H. Noordervliet; Fatih, zv. E. Arikan en H. Arikan; Elza Mina Hanny, dv. W.F. van den Berg en A. van Roon; Linda, dv. L.C.A. Seijsener en J.S. de Mooij. LEIDEN - De gemeente Leiden be gint in het seizoen 1990-1991 met een nieuwe methode om moeder en kinderen gezamenlijk voor te berei den op het (basis)onderwijs. Het zo genaamde 'Op-stap project' wordt eerst in Leiden-Noord en de Slaagh- wijk uitgeprobeerd. De methode is in het buitenland ontwikkeld en men heeft in ver schillende landen zeer positieve re sultaten geboekt. Het ministerie van WVC heeft de gemeente Leiden een subsidie van 23.000 gulden toe gezegd voor het eerste jaar. LEIDEN - IVN-afdeling Leiden houdt woensdag 1 augustus een na tuurwandeling in het Polderpark Cronesteijn. De wandeling start om 19.30 uur bij de waterspeelplaats Vlak over de spoorbrug aan de Ka- naalweg over het Rijn- en Schieka- naal. In Nederland staat de methode bekend onder de naam 'Op Stap'. Het is opgezet om kleuters in een potentiële achterstandspositie via hun moeders te ondersteunen tij dens cruciale momenten in de ont wikkeling van het kind: tussen vier en zes jaar. In andere landen blijkt het pro ject een groot succes. De kleuters die hebben deelgenomen, scoorden hoger op kennis- en vaardigheidsta- ken dan hun leeftijdgenootjes die niet hadden deelgenomen. Hun moeders voelden zich na het vol tooien van het programma duide lijk meer betrokken bij het onder wijs van hun kinderen. Zij kregen ook zelf behoefte aan meer scholing en vorming. Het succes van het project schuilt in het zorgvuldig ontwikkeld mate riaal en het inzetten van zogeheten 'buurtmoeders'. Zo'n buurtmoeder komt uit de doelgroep zelf, heeft ook een kind van rond de vier jaar, woont in dezelfde wijk en heeft een iets hogere opleiding dan de deelne mende vrouwen. De 'buurtmoeder' wordt speciaal geworven, getraind en begeleid door projectcoördinatoren. Zij geeft leiding aan bijeenkomsten van de deelnemers, geeft persoonlijke be geleiding en legt huisbezoeken af. De buurtmoeder kent het materiaal waarmee wordt gewerkt. Er zijn bij voorbeeld werkbladen met uitleg en opdrachten en boekjes met teke ningen en teksten. Aan het project kunnen kleuters meedoen van vier tot zes jaar. Hun moeders mogen maximaal op mavo-niveau zijn geschoold. Voorts moeten ze behoren tot kansarme groepen in de samenleving. Vrouw bestolen van 2650 gulden LEIDEN Een 48-jarige bedijfs- leidster van een parfumeriezaak aan de Breestraat is vrijdagochtend beroofd van 1650 gulden en ingevul de betaalkaarten ter waarde van 1000 gulden. De vrouw zag vlak na openings tijd een man de zaak verlaten via een achter de winkel gelegen kan toortje. Omdat ze de boel niet ver trouwde, probeerde ze de onbeken de nog te achterhalen. Ze raakte het spoor echter snel bijster. Toen ze in het kantoortje ging kij ken of er wat werd vermist, bemerk te ze dat uit haar tas een portemon nee met het geld en de betaalkaar ten waren verdwenen. Van Gogh zorgt voor groei eenmansbedrijf Vice Versa Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Vincent van Gogh heeft heel wat op zijn geweten. Dit jaar wordt de honderdste geboortedag herdacht van de Nederland se schilder en dat heeft al ge leid tot drie verbouwingen, een reorganisatie en de aan name van vier part-time me dewerkers bij het Leidse eenmansbedrijf Vice Versa. Vice Versa is gevestigd in het Olga- bedrijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraat. De handelsonder neming houdt zich bezig met de in koop, uitgave en distributie van prentbriefkaarten. Klanten zijn boekhandels, kaartenshops en mu sea. Door de 'Van Goghgekte' zijn de werkzaamheden van het bedrijf flink gegroeid, vertelt eigenaar Rob Smit. Bij Vice Versa zijn driehon derd verschillende prentbriefkaar ten van werken van Van Gogh ver krijgbaar. Een aantal daarvan is door Vice Versa zelf uitgegeven. "Zowel toeristen als kunstlief hebbers hebben belangstelling voor kaarten van Van Gogh", weet Smit. Het was de bedoeling om de kaarten ook te exporteren, maar dat is niet of nauwelijks gebeurd. "De gekte in Nederland heeft ons zo verrast. We hadden geen tijd om ons ook op het buitenland te richten. Alles wat we zelf drukten was meteen op. We groeiden kolossaal en hadden nog niet genoeg. Op een gegeven mo ment moet je dan gaan uitkijken of je alles wel goed in de hand kunt houden", aldus Smit. Tijdelijk Als de belangstelling voor Van Gogh vermindert, loopt ook de ver koop van de kaarten terug, beseft hij. "Daarom heeft ook een deel van de extra mensen een tijdelijk con tract gekregen. Maar ik vermoed dat we niet helemaal terugvallen. Door Van Gogh hebben de mensen ons leren kennen. Bovendien heb ben we heel veel kunstkaarten in de collectie en je ziet gewoon dat de be langstelling voor kunst nog steeds toeneemt. Op veilingen brengen schilderijen enorm hoge prijzen op, exposities trekken veel meer bezoe kers dan vroeger en de gesprekken aan de koffietafel gaan nu ook veel vaker over kunst". Vice Versa verkoopt ongeveer 400 verschillende prentbriefkaar ten. Op 75 procent staat een kunst werk afgebeeld en de rest bestaat uit werk van fotografen. "We doen ook erg veel met verre landen", ver telt Rob Smit. "Het blijkt toch dat veel mensen die kaarten verzame len. In Den Haag wonen bijvoor beeld veel mensen uit Indonesië, zij kopen kaarten van dat land uit nostalgische overwegingen. Maar ze worden ook veel gebruikt voor schoolprojecten. Ik hoor van boek handels heel vaak dat scholieren en studenten in de bakken met kaarten neuzen omat ze plaatsjes zoeken voor scripties". Uitdaging Rob Smit woont sinds 1976 in Lei den. Hij begon toen met de studie Nederlands. Na drie jaar hield hij dat voor gezien. "Ik vond dat er wei nig uitdaging in zat. Als ik erop te rugkijk, vind ik toch dat je als stu dent behoorlijk buiten de maat schappij staat. Je leeft in een veilige gesloten gemeenschap. Ik vond het in elk eval vrij saai, ook al was de stof op zich wel interessant". Smit zocht werk, deed veel ver schillende dingen en wilde in 1984 écht aan de slag, het liefst 'iets met computers' gaan doen. "Ik weet nog dat ik 97 sollicitatiebrieven heb ge schreven. Ik kreeg één uitnodiging voor een gesprek en stond na vijf minuten weer buiten. Ik was 28, en voor het meeste werk te oud". Samen met zijn broer Paul begon hij een fotobureau. Paul fotogra feerde voor tijdschriften, reclame bureaus en reisorganisaties. Rob nam de verkoop van het werk op zich. "Dat hebben we een jaar ge daan en toen wam Paul op het idee om van een aantal van zijn foto's prentbriefkaarten te maken. Want als je ergens kwam dan liet je wat af drukken achter. Was je zo een tien tje kwijt. Bij vijf klanten per dag liep dat alweer op tot vijftig gulden. We dachten: prentbriefkaarten zijn goedkoper promotiemateriaal. Maar om een lage stuksprijs te krij gen, moesten we er wel 2500 laten drukken. We hadden twaalf kaar ten, dus zaten we opeens met dertig duizend stuks. We hadden ze be taald uit de winst van het bedrijf, maar de noodzaak ontstond om de boer op te gaan. We konden die kaarten niet onder ons bed laten lig gen". De belangstelling voor de kaarten viel niet tegen. Sterker nog, er be stond zoveel interesse voor dat in een vrij korte tijd een grote klanten- Handenvol werk door loos alarm LEIDEN - Het college van B en W zal bij de PTT 'krachtig' pleiten voor het behoud van de dienstverle ning in de wijken. Vooral in achter standsgebieden moet het aantal voorzieningen op peil blijven. Ook moet rekening worden gehouden met de bereikbaarheid van PTT- vestigingen voor bejaarden en inva liden. Dat antwoordt het college op schriftelijke vragen die de CDA- fractie heeft gesteld naar aanleiding van het plan van de PTT om een groot aantal vestigingen te sluiten. In Leiden zijn vijf bijkantoren en elf agentschappen en sluiting van een van deze kantoren zal vooral voor ouderen en invaliden problemen opleveren, denken de christen-de mocraten. i Vice Versa, rijdt met een wagentje tussen de stellingen waarop dozen staan met honder- kring werd opgebouwd, aldus Smit. Op die twaalf verschillende kaarten raakten de cliënten een beetje uitge keken en dus moesten er meer bij komen. De broers legden contacten met musea en distribueerden de kunstkaarten die tot dan toe alleen bij de musea zelf te koop waren. "We wisten al dat voor die kaarten toen belangstelling begon te ont staan. Mensen hoefden niet meer zo nodig kaarten met flauwe grapjes en foto's", vertelt Smit. De verkoop van 'serieuze' kaarten aan boekhandels en dergelijke is heel arbeidsintensief, is zijn erva ring. "Hoe meer kaarten we kregen hoe meer werk eraan vast zat. Uit eindelijk was het niet meer te com bineren met het fotobedrijf'. De wegen van beide broers splits ten zich. Rob Smit koos voor zijn ei gen bedrijfje de naam Vice Versa. De naam betekent 'heen en weer'; "We exporteerden kaarten naar het buitenland en importeerden ook kaarten. Dat ging dus heen en De eerste drie jaren waren schijnlijk moeilijk', geeft Smit toe. "In het vierde jaar begonnen kaar ten wat meer een massa-artikel te worden. Steeds meer mensen gin gen mooie kaarten versturen of ver zamelen". Zo niet Smit. "Ik stuur zelf nooit kaarten. Ik krijg er zoveel onder ogen dat ik er afstand van kan ne men. Als ik op vakantie ben, dan koop ik wel kaarten, enorme hoe veelheden zelfs. Maar dat is om te kijken wie wat maakt. Het is voor ons belangrijk om te weten wat er op de Europese markt is". LEIDEN - Een loos alarm bij de Teldersschool aan de Telderskade heeft brandweer en politie de afge lopen nacht het nodige werk be zorgd. Even voor half vier belden buurt bewoners naar het bureau met de mededeling dat het buitenalarm van de school loeide. De politie ging een kijkje nemen, maar vond niets verdachts. De sleutelhouder van de school was onbereikbaar, dus werd de brandweer gevraagd het alarm uit te schakelen. De hoorn hing onge veer tien meter boven de grond in een moeilijk bereikbaar hoekje. Brandweerlieden konden er dan ook niet bijkomen met de ladderwa gen. Ze bekogelden de hoorn nog met stenen om het alarm tot zwijgen te brengen, maar niemand slaagde er in goed te mikken. Vervolgens tik ten agenten een ruit in en klommen het gebouw binnen. Na enig speur werk vonden ze de bedrading, die werd doorgeknipt. De problemen waren daarmee niet opgelost, omdat het binnena- larm het nu op een loeien zette. Om streeks 5.00 uur werd ook hiervan de bedrading doorgeknipt, i de rust weerkeerde. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7