'Huid veroudert door te veel zonnen' Winst niet hoogste doel Het kapsel MAANDAG 30 JULI 1990 voorschrijven in de bines van het ziekenhuis. Pa tiënten met ziekten als lupus erythematodes of porfyrie kunnen beter uit de zon blij ven. Ook sommige genees middelen - bepaalde plaspil- len en antibiotica - kunnen de huid overgevoelig maken voor de zon". Veroudering Een lange termijn-effect waarbij nog veel te weinig wordt stilgestaan, zo vindt de arts, is de snelle veroudering van de huid door veelvuldig zonnebaden. "Vooral veel jon ge vrouwen streven met een mooie bruine huid een cosme tisch ideaal na. En op hun twintigste zien ze er dan mis schien prachtig uit, maar vraag niet hoe ze er op hun vijftigste bijlopen... Echt, ik heb in mijn praktijk al patiën ten van nog geen vijftig met een oude huid. Vol rimpeltjes, pigmentvlekjes en ruwe plek jes. Soms zijn deze plekken Omdat veel mensen willen weten hoe veel extra ultraviolette straling zij krijgen met zonnen en bruiningskuren en welke risico dat geeft, heeft het Koningin Wilhelmina Fonds een berekening gemaakt die als leidraad kan gelden. Daarvoor hanteert men een maat, de Minimale Erytheem Dosis of MED. Erytheem betekent roodheid. Het is dus de minimale dosis ultraviolette stra ling waarbij roodheid optreedt. Mensen die bui ten werken, krijgen gemiddeld 300 MED per jaar. Binnenmensen krijgen 100 MED, waarvan het grootste deel in de zomer. Extra zonnen le vert verschillende hoeveelheden ultraviolette straling op. Zo geeft een zonvakantie van drie weken in Zuid-Europa 100 MED, een bruinings- kuur van tien bestralingen met UVB 20 MED, een bruiningskuur met voornamelijk UVA 10 MED. Bij het vaststellen van de extra hoeveel heid ultraviolette straling moeten het zonnen buiten en,het Bruinen op de zonnebank bij el kaar worden opgeteld. Deskundigen adviseren deze extra hoeveelheid ultraviolette straling te beperken tot hooguit 100 MED per jaar. Buiten komen daarmee tot een maximale dosis 400 MED en binnenmensen op 200 MED. het begin van huidkanker. Ook iemand die na zijn vijftig ste frequent gaat zonnen, kan nog problemen krijgen. Ik doel dan op de vroege vutter die de mogelijkheid heeft om te overwinteren in Spanje. Als je daarmee op je zestigste be gint en je hebt het geluk om tachtig te worden, dan kun je de gevolgen ook nog' mer ken". Maar hoe zit het dan met de crèmes met hoge bescher mingsfactor, de vochtinbren- gende zalfjes en de spuitbus met mineraalwater om de huid te verkoelen? Blanken glimlacht en zegt: "Vochtin- brengende produkten voor komen de voortijdige verou dering niet. En zonnebrand middelen met hoge bescher mingsfactor gaan een snelle verbranding tegen maar ge ven geen volledige bescher ming tegen UVA en UVB. Al die tijd datje in de zon ligt - en bij een factor 7 is dat 7 keer zo lang als wanneer je niets zou kunnen UVA- en UVB-stralen je huid bereiken. Je wordt niet rood, prima, maar tegen huidkanker bie den ze geen garantie". "Al iets anders wordt het, als je de 'total sun blocks' ge bruikt - factor 15 en hoger - die houden in ieder geval een hoog percentage van de UVB- straling tegen, maar niet de UVA. Er zijn crèmes die zelfs de UVA weren, maar dan lig je als een soort Pipo de Clown op het strand. Ik vraag me af, wat daar dan nog de lol van is. Nogmaals, ik wil niemand van het strand, van het water of uit de achtertuin weghouden, maar zon met mate en niet het hele jaar door zoals complete volksstammen tegenwoordig doen. Hoe afgezaagd het ook klinkt: overdaad schaadt". (Bij het Koningin Wilhelmina Fonds kunnen brochures worden aangevraagd over verstandig zonnen en de vormen van huid kanker, schriftelijk (zonder postzegel) via antwoordnummer 6007,1000 TL Amsterdam of tele fonisch via 020-6644044) HUIDARTS ROB BLANKEN OVER INVLOEDEN VAN DE ZON: Was aan het begin van deze eeuw een roomblanke huid een statussymbool, tegenwoordig lijkt het omgekeerde het geval. Een zongebruinde huid is, zo wil ons de reclame doen geloven, een teken van gezondheid, terwijl voor sommigen het 's zomers èn 's winters behouden van een gebruinde huid een cultus lijkt te zijn. door Aukje Mulder "Onder invloed van zonlicht wordt de huid dikker en vor men zich meer pigmentcellen als bescherming tegen de ul traviolette straling. Bruin worden is dus in feite een nut tig mechanisme. Alleen, je moet er geen misbruik van maken. Want afgezien van het feit dat de huid door veel zon licht snel veroudert, neemt de kans op huidkanker toe. In Nederland is huidkanker mo menteel de meest voorko mende vorm van kanker: jaar lijks komen er 15.000 nieuwe gevallen bij, ik zie er iedere week wel een paar". Dat zegt huidarts Rob Blanken. Geleidelijk Blanken is niet een arts die met een opgeheven vingertje van achter zijn bureau het zonnebaden wil verbieden. "Ik vind het zelf ook heerlijk om een paar weken zon te pakken, ik ben met mijn gezin dit vooijaar nog naar Portugal geweest. Maar we proberen dan wel om verstandig te zon nen: niet urenlang bakken en zeker niet op het heetst van de dag, maar de huid geleidelijk laten wennen. Op die manier kan een zonvakantie van twee weken heus geen kwaad. Ge vaarlijker wordt het - en je ziet dat tegenwoordig steeds va ker nu de mensen meer geld en vrije tijd tot hun beschik king hebben - wanneer ze ie dere zonnestraal in de achter tuin opvangen, 's zomers èn 's winters een zonvakantie hou den met daar tussendoor nog wat zonnebankkuurtjes om voor te bruinen of de kleur bij te houden". In beginsel heeft zon een goede invloed. Zeker in een land waar een stralend zonne tje niet een alledaags ver schijnsel is, krijgt het humeur een oppepper. Zonlicht maakt in het lichaam vitami ne D aan en kan een goede uit werking hebben op huidziek ten als acné en psoriasis en be paalde vormen van eczeem. Daarentegen heeft zonlicht ook nadelige invloeden. Te veel zonlicht veroorzaakt op korte termijn zonnebrand, soms zonne-allergie en op den duur een sterke veroudering van de huid met een grotere kans op huidkanker. De boosdoeners zijn de ul traviolette stralen UVA en UVB. Blanken: "Er is lange tijd gedacht dat alleen UVB een slechte invloed had, maar er zijn nu sterke aanwijzingen dat ook UVA op den duur huidkanker kan veroorzaken. De kuurtjes op de zonnebank met alleen UVA zijn dus niet zo veilig als wel wordt gepro pageerd". Kreeften Iedereen kent ze, de bleke, rossig-blonde Britten die in de zomer op de stranden rond de Middellandse Zee neerstrijken waar ze veertien dagen lang zo rood als kreef ten rondlopen. Ze worden nauwelijks bruin, worden hoogstens dieper rood en krij gen nog meer sproeten. "Dat zijn mensen die vooral moe ten oppassen voor huidkan ker", zegt Blanken, die er haastig aan toe voegt: "Maar we hebben ook veel mensen met dit type huid in ons eigen land. Meestal weten ze zelf wel dat ze niet goed tegen zon kunnen". Diegenen, die een donkerder huid hebben en in de loop van een zomerseizoen goed bruin kunnen worden, hebban misschien iets minder kans op huidkanker, maar lo pen op den duur bij veel zon nebaden net zo goed risico. "Huidkanker komt bij alle groepen voor, met uitzonde ring van de gepigmenteerde mensen,- of ze nu bruin, zwart of geel zijn; bij negers of Chi nezen heb ik nog nooit huid kanker gezien". Er worden drie soorten huidkanker onderscheiden: in 90 procent van de gevallen zijn dat het basale-cellencar- cinoom en het plaveiselcar cinoom, in 10 procent van de gevallen gaat het om een zeld zame vorm: het melanoom. "Van de eerste twee soorten is bewezen dat zonlicht het ont staan bevordert. Vroeger za gen we ze vooral bij mensen met een buitenberoep - zoals schippers en boeren - en dan met name op oudere leeftijd op gezicht en handen. Door de veranderde zonnecultuur zien we ze nu ook bij jongeren. Ge lukkig zijn deze vormen meestal goed te behandelen". Melanoom "Het melanoom is een ander verhaal. Het onderzoek naar deze vorm van kanker is nog lang niet afgerond, maar aan nemelijk is, dat ook hier een relatie met zonlicht bestaat. Bij Britten, die naar het war me Australië zijn geëmi greerd, komt deze vorm heel vaak voor. Wat het weer raad selachtig maakt, is dat het melanoom niet op de specifie ke plaatsen die aan zonlicht zijn blootgesteld - handen en gezicht - hoeft voor te komen. Bij vrouwen zit deze huidtu mor vaak op de benen, bij mannen op de romp. Boven dien kan het melanoom al tus sen de dertig en vijftig jaar op treden. Vermoed wordt, dat het niet door jarenlange bloot stelling aan hevige zon ont staat, maar door enkele keren heftig verbranden in de jeugd of puberteit". Een melanoom kan ont staan uit een moedervlek maar ook uit pigmentcellen in een gave huid. "Het is belang rijk om er snel mee naar de dokter te gaan, omdat deze vorm van huidkanker zich al vroeg uitzaait. Deze vorm is zeldzaam, maar toch zijn er nog altijd 1300 Nederlanders per jaar die een melanoom krijgen. Dat lijkt op een bevol king van 13 miljoen vrij wei nig, maar je zal het maar krij gen!" In dit verband wijst Blan ken op de folders, die zijn uit gegeven door het Koningin Wilhelminafonds (KWF), waarin uitgebreid aandacht wordt besteed aan het herken nen en behandelen van alle vormen van huidkanker. Vooral in het vooijaar zijn er zonaanbidders, die te ma ken krijgen met een zonne-al lergie (chronisch polymorfe lichteruptie). De huid heeft in zo'n geval nog weinig zonne stralen opgevangen en is de intensiteit dan te hevig, dan verschijnen er jeukbultjes. "Er zijn mensen die zo'n ge voelige huid hebben, dat ze hiervan al heel snel last krij gen. In dergelijke gevallen kunnen we gewenningskuren Body Shop groot succes Poederscène, een kopergra vure uit het archief van Schwarzkopf. Al in de pre-historie, toen de mens nog in holen huisde en van de jacht leefde, deed hij zijn best het haar te verzorgen en vorm te geven. Een eerste hoogtepunt be reikte de kunst van het kap pen in het oude Egypte. Vijf duizend jaar geleden waren Henut en Innu beroemde kap sters aan het hof van de pha- rao's en ingewikkeld gevloch ten pruiken tonen iets van het vakmanschap van de prui kenmaker uit die tijd. Ook de Grieken hadden hun kosmetes (slaven voor schoonheidsverzorging). En het waren ook de Griekse sla ven die de Romeinse dames en heren kapten en schoren. De eerste echte dameskap pers waren Leonard Autier en Legros de Rumigny, die in dienst van made de Pom padour en koningin Marie- Antoinette vorstelijke salaris sen ontvingen. Legros sticht te de eerste academie voor coiffeurs. Wie meer wil weten over dit het kappersvak moet zeker een bezoekje brengen aan de tentoonstelling 'Het kapsel' die van 14 september 1990 tot en met 6 januari 1991 te zien zijn in het museum Mr. Simon van Gijn, Nieuwe haven 29, in Dordrecht. Het Britse concern The Body Shop is een vreemde eend in de bijt. Alle andere cosmetica bedrijven proberen met pe perdure reclamecampagnes hun smeersels en poedertjes te slijten. The Body Shop heeft nog nooit geadverteerd en vindt dat de cosmetische industrie 'behoeften creëert die vrouwen ongelukkig ma ken'. Als het bedrijf in de pu bliciteit komt is het steevast met branchevreemde uitspra ken als 'schoonheid komt voort uit het innerlijk en niet uit een potje'. door Ad Moerman Wat nog merkwaardiger is aan het bedrijf is dat geld verdie nen niet het hoogste doel is. Winst is wel nodig voor verde re expansie, maar vooral voor wat zich het best laat om schrijven als het 'creëren van een betere wereld'. 'We hech ten eraan de zakenwereld te humaniseren, we zullen voortdurend laten zien dat succes en winst hand in hand kunnen gaan met idealen en waarden', zo luidt een van de lijfspreuken van het concern. Een van de kleinere gevol gen van deze opstelling is dat bij The Body Shops bijvoor beeld geen nagellak te koop is omdat het produkt milieu-on vriendelijk is. "Vooral de rem over is slecht voor het milieu", vertelt directeur J. Oosterwijk van de negentien Nederland se vestigingen, die ogen als een modern Kruidvat, maar dan met hogere prijzen. Succes Ondanks de nagellak is het aan de Londense beurs geno teerde bedrijf een groot suc ces. Oprichtster Anita Rod dick is in Engeland een be roemdheid. Deze week is in Duitsland de vijfhonderdste Body Shop geopend. De an deren zitten verspreid over de wereld in 38 landen, twee we ken geleden ging in Utrecht fi liaal 499 open. Het enfant ter rible in de branche zet nu zo'n 100 miljoen pond om, waar van vijftien procent winst is. Het streven is over vijf jaar 1000 winkels te hebben. En wereldwijd denkt Oosterwijk dat er plaats is voor ongeveer 9.000 winkels. "Overal waar een McDonalds zit, is plaats voor een Body Shop", zegt Oosterwijk. De verdenking dat het be drijf met het zich afzetten te gen de concurrentie en het meedeinen op de 'groene golf zich een handige marketing- truc heeft eigen gemaakt, pa reert Oosterwijk gerouti neerd. "Anita opende in '76 haar eerste winkel. Haar ge- dachtengoed werd toen alleen aangehangen door actievoer ders. Nu haar filosofie ook succesvol blijkt, wordt ze niet meer uitgelachen. De tijd is rijp voor onze manier van za ken doen", zegt Oosterwijk met grote gedrevenheid. Anita Roddick begon haar eerste zaak uit irritatie over de traditionele opsmuk-bedrij- ven. Die spelen met hun recla mecampagnes in op de angst om oud te worden en om niet mooi gevonden te worden. De cosmetische wereld is een dream machine. Volgens Roddick is de enige truc om er jong uit te zien Don't be born so soon, een uitspraak van Snoopy die ook is verheven tot een van de lijfspreuken van het concern. De Body Shop belooft dan ook geen 'eeuwige jeugd' en 'jongere huid' of 'verdwijnende rim pels', nee het bedrijf handelt slechts in lichaamsverzor- gingsprodukten. Niet meer en niet minder. Dieren Het ergerde haar ook mate loos dat opsmuk-produkten werden uitgetest op dieren. "Laten we wel wezen. In feite gaat het om tamelijk irrele vante produkten die alleen het menselijke gemak dienen en beslist niet levensreddend zijn. Daar hoeven dus geen dieren voor te lijden", meent Oosterwijk. The Body Shop garandeert dat voor haar pro dukten geen dieren hoeven te lijden en gebruikt meestal slechts natuurlijke grondstof fen voor haar produkten, die hun onschadelijkheid gedu rende honderden jaren reeds hebben bewezen. Zoals ana- nasschillen, bananen, Maro- kaanse modder, zeewier of ca caoboter. The Body Shop heeft antro pologen in vaste dienst die de hele wereld afreizen op zoek naar nieuwe ingrediënten voor lichaamsverzorgingspro- dukten. Van de tropische oer wouden van Zuid-Amerika tot in Lapland of de Polynesi sche eilanden. Zo mogelijk betrekt het bedrijf deze grondstoffen ook van de plaatselijke bevolking in Der de Wereld landen. "Trade not aid is ook zo'n basisbeginsel dat we hanteren", vertelt Oos terwijk. "We kunnen onze he le winst wel storten op een gi rorekening voor hulp aan de Derde Wereld, maar daar zijn die mensen op den duur niets mee geholpen. Ze worden dan afhankelijk van die hulp in plaats van een zelfstandig be staan op te bouwen. Daarom nemen wij zoveel mogelijk hun produkten af tegen 'Eer ste Wereld-prijzen'. Het heeft inderdaad wel iets wereldwin- kel-achtigs, alleen halen wij deze manier van handel drij ven uit de geitewollen-sok ken-sfeer". Oosterwijk kan een hele was lijst projecten opnoemen die volgens het trade not aid- principe tot stand zijn geko men; een zeep-fabriek in het economische zwaar achterge bleven Glasgow. Een kwart van de winst van deze fabriek wordt gebruikt voor het op zetten van 'gemeenschaps projecten' in de Schotse stad. Ook wordt een aantal van de 500 winkels geëxploiteerd door charitatieve instellingen. Volgens Oosterwijk komt nu ongeveer tien procent van de omzet tot stand via deze weg. "Natuurlijk vinden we dat nog niet genoeg", aldus een oprecht lijkende Oosterwijk. Toen Roddick in '76 met haar eerste winkeltje begon ergerde ze zich ook aan de ge vestigde bedrijven die als hoofdprodukt afval leken te hebben. Immers de verpak king is vaak belangrijker en groter dan het produkt zelf. Vanaf de start van het bedrijf is het verpakkingsmateriaal teruggebracht tot het hoogst noodzakelijke. Veel verzor- gingsprodukten worden ver kocht in plastic potjes en fles je, omdat glas in de badkamer te gevaarlijk is. Om de afval berg toch enigszins te beper ken bestaat in de Body Shops de mogelijkheid om potjes en flesjes opnieuw te laten vul len. De klant ontvangt dan ook korting. Verpakkingen die niet kunnen worden her- vuld kunnen in de winkels worden ingeleverd. The Body Shop zorgt dan dat er plastic tuinhekjes en dergelijke van worden gemaakt. "We verdie nen goed, dus we kunnen ons dit soort projecten veroorlo ven. We hadden wel honderd redenen om er niet aan te be ginnen, maar we vinden dat iedereen moet bijdragen aan een beter milieu, ook bedrij ven. Wij lopen hierin voorop, maar vinden dat ook andere detailhandelsbedrijven veel meer hun nek zouden kunnen uitsteken". In de winkels worden ruim hondervijftig verschillende zeepjes, tonics, cremes zonne brandoliën, shampoos, haarspoelingen, lotions, par fumoliën en dergelijke ver kocht. Voor een winkel die so berheid predikt lijkt dat toch wat overdadig. "De mens is een complex wezen. Het is van alle tijden en over de hele wereld zitten mensen nu een maal lekkerder in hun vel als ze er goed verzorgd uitzien", aldus Oosterwijk. "En dan kunnen ze het maar beter hier kopen". EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIETTE v.d. HOEVEN Die is de nieuwe Gouden Vingerhoed, gemaakt door het Franse juweliershuis Chaumet. Deze onderscheiding in massief goud wordt elk jaar toegekend voor de beste hau te couture-collectie. (foto afp> De Leidse vestiging van de Body Shop aan de Haarlemmerstraat krijgt een opknapbeurt. (foto Wim Dijkma

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 6