Couppoging in Trinidad and Tobago Bruno Kreisky, de Willy Brandt van Oostenrijk Russische soldaten bedelen langs Oostduitse snelwegen Mandela: regering is uit op tegenwerken vredesproces Gorbatsjov tegen eigen munt republieken 5Een mens kan zonder vijanden niet bestaan MAANDAG 30 JULI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Gegijzelde premier wil aftreden Van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN Russische soldaten duiken sinds een paar dagen gere geld op bij parkeerplaatsen aan de Oostduitse snelwegen, waar ze om eten en drinken bedelen. Steeds meer automobilisten maken mel ding van dergelijke ontmoetingen, die hoogstwaarschijnlijk een indi rect gevolg zijn van de invoering op 1 juli van de D-mark in de DDR. Sindsdien zijn de prijzen in Oost- Duitsland drastisch gestegen, waar door de Russische soldaten, die nu hun karig soldij ook in harde mar ken krijgen uitbetaald, in de proble men komen. De dienstplichtige 'moesjniks' krijgen 80 pfennig tot 1,30 mark per dag, maar mogen in tegenstelling tot de officieren niet in Oostduitse winkels inkopen. Zij meer een ontmoeting met twee sol zijn aangewezen op de kazernewin- daten, die zich hadden verstopt kei, waar geen brood of andere pri maire levensbehoeften te koop zijn, maar alleen sigaretten, limonade en zoetigheden. Omdat het kazerne-eten bedroe vend slecht is, zijn de soldaten steeds op jacht naar aanvullend voedsel. Aangezien ze dit nu niet meer kunnen betalen, zoeken ze de parkeerplaatsen bij de Autobahnen den in die kazernes als slaven be handeld. Wij hadden het rot in onze NVA (Oostduits leger, red), maar dat was het paradijs vergeleken bij wat zij meemaken", aldus een jonge Oostduitser tegenover een Westber- lijnse krant. De bedelende Russische soldaten een bosje en verlegen, maar drin- lopen behoorlijke risico's bii hun gend om eten of drinken vroegen. Om de zaak niet al te pijnlijk te ma- ken, toonden ze een markstuk. De bij ontdekking. Militairen die in na- twee dankten op roerende wijze volging van drie collega's de vlucht het eten en drinken dat gen, aldus een reiziger uit het Oost duitse Potsdam. het Westen overwegen, den in hun legerkrant 'Krasnaja Zwesda' gewaarschuwd voor de Junglecommando vraagt onderzoek mensenrechten DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Junglecommando van Ronnie Brunswijk in Suriname heeft de ambassades van de VS, Nederland en Frankrijk in Paramaribo ge vraagd "alles te doen wat in hun vermogen ligt" om een einde te ma ken aan de schendingen van de mensenrechten in Suriname, en Hoewel de Russen gehaat worden consequenties. De krant: "Dit soort vraagt de internationale op. Ooggetuigen melden onder de soldaten iets te geven. "Ze i de DDR, zijn de meeste Oostduit- acties kunnen niet anders dan gelijk wel bereid de z Fujimori ontslaat deel van legertop, MEXICO-STAD/PORT OF SPAIN - Premier Arthur Ro- banken gesloten binson van de Caribische staat Trinidad and Tobago bij Ve nezuela, wordt nog steeds als gijzelaar vastgehouden door MEXICO-STAD (GPD/AP) - On- correspondent Rob Sprenkels een groep van radicale moslims. Robinson zou ermee ak- gele™? ?"enge-edlghe!ds.maatr.e" koord zijn gegaan af te treden. Sinds het begin van de vrij- einde i 3 Alberto Fujimori dit week- t Peru tot president beëdigd, dagnacht begonnen couppoging zijn al zeker 24 doden en Hij ontsloeg gisteren direct de hoof- tientallen gewonden gevallen. den van de marine en de lucht macht, zonder hiervoor een verkla- Terwijl de onderhandelingen tus- op een gegeven moment niet bij ring te geven, maar wel met de me- sen de rebellen en de autoriteiten moslimleider Abu Bakr in het tele- dedeling dat er geen ontevreden- vast zitten, is in de hoofdstad Port visiestation komen. Na een eerste heid binen de Peruaanse strijd- of Spain een ware golf van anarchie bezoek hadden de bemiddelaars ge- krachten is. uitgebroken. De nationale radio waarschuwd dat er bij verschillen- Fujimopri beschuldigde gisteren meldde gisteren een reeks van plun- de gijzelaars staven dynamiet op zijn voorganger Alan Garcia ervan deringen. Zeker twee plunderaars het lichaam waren gebonden. Ook het land achter te laten in een com- zijn door de politie doodgeschoten, vertelden ze dat premier Robinson plete ruine, maar riep de Peruanen Om de chaos onder controle te kun- bij de couppoging van vrijdagnacht op om vertrouwen te hebben in de nen houden is er een uitgangsver- een schotwond in zijn been had op- toekomst. bod van achttien uur ingesteld, van gelopen. Wat zijn regeringsprogramma be- zes uur 's middags tot twaalf uur Robinson is in de drie jaar die hij treft, bleef Fujimori opnieuw vaag. overdag. nu aan de macht is op het voor de Hij beloofde dat hij de hollende in- De moslims onder leiding van Ya- kust van_Venezuela liggende Trini- flatie van 3000 procent per jaar bij de wortels zal afsnijden, telde niet hoe. Ook kondigde hij een reprivatisering aan van het bankwe zen en een spoedig herstel van de relaties met de internationale ban kierswereld. De banken in Peru zijn lYa- kust Abu Bakr hielden afgelopen dad and Tobago uitgegroeid tot i nacht nog steeds het parlementsge- aartsvijand van de moslimsekte on- bouw bezet en ook het nationale te- der leiding van Abu Bakr. Bakr is levisiestation. Toch zagen de autori- een vroegere politieman, die na een teiten kans om een nieuwsbulletin verblijf in Libië begin jaren tachtig van 25 minuten uit te zenden. Daar- terugkeerde naar Port of Spain. in werd bevestigd dat de moslims Daar wierp hij zich vorig jaar op als vandaag en morgen gesloten i inmiddels zes ministers hebben een soort van moreel voorbeeld en nieuwe regering meer tijd te geven vrijgelaten, die vrijdagnacht met beschuldigde de regering-Ro- voor de ontwikkeling van een plan Robinson en een aantal parlement- binson van corruptie, moord en om de economische crisis te lijf te sleden waren gevangen genomen, drugssmokkel. Zelf kwam hij met gaan. Fujimori veroordeelde fel alle Maar er werd met geen woord ge- een groots opgezette campagne te- corruptie van de afgelopen jaren en sproken over een akkoord met de gen drugsdealers en andere karwei- ook de drugssmokkel, die, zo zei hij, rebellen. en die de politie links liet liggen, zelfs was doorgedrongen tot binnen Volgens de reeds zaterdagnacht Een paar maanden geleden besloot het staatsapparaat, gemaakte alspraken treedt premier Robinson dat het genoeg was en gaf Fujimori vroeg het parlement Robinson af ten gunste y311 leger opdracht om door de sekte speciale volmachten om onmidde- lijk een vergaande belastinghervor- De opbrengst anti-inflatie-politiek bij de allerarm sten onder de bevolking moeten verlichten. •e-premier Winston Douglas. Ver- bezette stukken land te ontruimen, volgens moeten er binnen negentig Abu Bakr protesteerde tevergeefs ming door te dagen verkiezingen worden gehou- bij de rechter. De gemoederen raak- daarvan moet sociale programma's den. Aan.de moslims wordt een ten nog verder verhit toen Ro- bekostigen die de klappen complete amnestie verleend. Deze binson een paar weken geleden de - - - gratie is al ondertekend door de als invoer weigerde van een partij me- president functionerende Emannu- dicijnen. el Carter, maar de maatregel kan pas formeel worden als Robinson is vrijgelaten. En dat is een van de vele problemen bij de moeizaam verlo pende onderhandelingen. Vooral ook omdat binnen politie en leger veel officieren zich ronduit hebben uitgesproken tegen de amnestie. rechtenorganisaties een onderzoek in te stellen. Dat blijkt uit een pers bericht van het commando dat gis teren verscheen in Nederland, uit Stoelmanseiland komt en geda teerd is op 17 juli. Het Junglecommando is in Suri name met de gewone communica tiemiddelen niet te bereiken, ook niet vanuit Paramaribo. Het hoofd kwartier van het commando is ge vestigd op Stoelmanseiland. Vol gens het persbericht is vanuit het oostelijke bauxietstadje Moengo een ware terreur gemeld van het Su rinaams Nationaal Leger tegen de burgerbevolking. Twintig mensen zouden zwaar zijn mishandeld en "het eind is nog niet in zicht". Het ministerie van buitenlandse zaken vindt het nog te vroeg om iets te zeggen over de kwestie. Het wachten is op het verzoek van het Junglecommando. Dat is nog niet binnen, aldus een woordvoerder van het ministerie. Aan de vooravond van nieuwe vredesbesprekingen tussen het Junglecommando en de Surinaam se regering worden de gevechten in het binnenland steeds grimmiger. Sinds de verdrijving van Ronnie Brunswijk uit het bauxietdorp Mungo zijn aan de kant van het na tionaal leger zeven militairen ge sneuveld. Het aantal slachtoffers bij het Junglecommando is nog onbe kend. Gisteren kwam het ook tot nieu we schietpartijen rond de twee ge bouwen die de rebellen bezet hou den. Daardoor konden de als be middelaars optredende kerkleiders Joegoslavië De Joegoslavische premier Ante Markovic heeft gisteren formeel de oprichting bekend gemaakt van zijn eigen politieke partij, de Allian tie van Hervormingsgezinde Krach ten. Deze coalitie hoopt alle partijen te verenigen die zich hebben opge steld achter het hervormingspro gramma van de regering. Verdachte vermoord Aan de vooravond van zijn proces is gisteren in Australië de 74-jarige Ivan Poljoechovitsj neergeschoten die moet terechtstaan voor massa moord op joden in de Oekraine tij dens de Tweede Wereldoorlog. Zijn toestand is kritiek. Poljoechovitsj, een Oekrainer die in 1948 via Polen naar Australië zou zijn gevlucht, wordt beschuldigd van moord op 24 joden en betrokkenheid bij de dood van 850 anderen. Kritiek op Duitsers Een tweede belangrijke adviseur van de Britse premier Margaret Thatcher heeft zijn bezorgdheid uit gesproken over de machtige positie van Duitsland in de EG. "Groot- Brittannië en de andere EG-landen zullen monetaire kolonies worden van Duitsland in een Europa van de mark", aldus Alan Walters in de zondagskrant 'Sunday Express'. Waters verklaart dat de Bank van Engeland maar beter geliquideerd kan worden omdat de Britse bank biljetten straks toch niet meer dan eenvoudige substituten zullen zijn van de heersende mark. Sovjet-joden Het Israëlische kabinet is ernstig verdeeld over een vijf-jaren-plan van minister Ariel Sharon voor de huisvesting van immigranten uit de Sovjetunie. Volgens minister van fi nanciën Jitschak Modai zal Israël de 13,5 miljard dollar (25 miljard gulden) die ermee gemoeid is nooit kunnen opbrengen. Minister treedt af De Bulgaarse minister van binnnenlandse zaken, generaal Atanas Semerdjiev, heeft zijn aftre den bekend gemaakt. Zijn ontslag volgt op felle discussies over het al of niet tonen van directe televisie beelden van een toespraak die oud- partijleider en president Zhivkov gaat houden. Het presidium van het parlement, waarin de Bulgaarse So cialistische Partij - de voormalige communisten - een meerderheid heeft, weigert een directe uitzen ding toe te staan vanwege "het ge vaar dat staatsgeheimen openbaar raken". SOWETO (AP)-ANC-leider Nelson staatsgreep gevraagd rj e nistenleider Joe Slovo niet op te Mandela heeft de Zuidafnkaanse amc regering er gisteren van beschul- de ANC-delegatie dlS'dS 5 o^eTd'e vredesonder- d£~§~^ handelingen ud probeert tekómen £&ld£n° een'<6nde g'Steren met de beweringen de beschuldigingen. TEL AVIV - De Amerikaanse reisgezellen van de 17-jarige Canadese Mamie Kimmelman, die zaterdagmiddag werd gedood bij een bomexplosie op een druk strand in Tel Aviv, rouwen bij de plaats waar zij om het leven kwam. Bij de explosie raakten achttien mensen gewond. Ook vier Palestijnen, die na het incident werden afge tuigd door Israëlische badgasten, moesten naar het ziekenhuis. De primitieve bom was verstopt in een badtas die vlak naast Mamie Kimmelman was geplaatst. De politie verrichtte een groot aantal aanhoudingen onder uit de bezette gebieden afkomstige Palestijnen, van wie sommigen werden opgepakt om hen te beschermen tegen agres sieve Israëli's. Burgemeester Lahat van Tel Aviv vertelde gisteren dat er geen verbetering mogelijk is van de vei ligheidsmaatregelen aan de stranden. Iedere ochtend bewerken zandploegen van de gemeente het strand, op zoek naar explosieven, en gedurende de dag patrouilleren agenten in uniform en in burger. De burgemeester zei verder het "een schande" te vinden "dat in ons land onschuldige mensen worden afgetuigd alleen omdat ze Arabieren zijn". (foto ANP) De Zuidafrikaanse regering zal niet weglopen bij de gesprekken met het ANC, heeft de voorlichter 'van de Nasionale Partij in Zuid- Afrika zaterdag gezegd. Hij twijfelt er niet aan dat bepaalde groepen in derdaad van plan waren om zono dig de gewapende strijd met de.re- gering aan te gaan, maar "dat is to taal in strijd met de geest van de dingen die Mandela de laatste tijd heeft gezegd". Mandela sprak gisteren op de bij eenkomst van tienduizenden zwar ten die de de Zuidafrikaanse com munistische partij (SACP) nieuw le ven inblies. De partij was met het ANC veertig jaar lang verboden en werd in februari weer toegestaan. President De Klerk heeft Mande- la in verband met de vermeende Filipijn komt na 2 weken levend onder puin uit MANILA - Een Filipijnse red dingsploeg heeft vandaag een 27-jarige man levend onder de puinhopen van een hotel in Ba- guio vandaan gehaald, twee we ken nadat het gebouw bij een krachtige aardbeving in elkaar was gestort. Pedrito Dy was de derde over levende die uit het puin van het Hyatt hotel werd gered. Vorige week vrijdag werden een man en een vrouw levend aangetrof fen. Dy, een hotelkok, zei tegen een Filipijns radiostation dat hij veertien dagen niets heeft gege ten, maar zijn eigen urine heeft gedronken om te overleven. De kok, die uitdrogingsverschijn selen vertoonde maar verder in goede gezondheid leek te verke ren, zei dat hij tijdens de aardbe ving met twaalf anderen opge sloten raakte in een personeels- verblijf. Volgens Dy zijn de an dere twaalf personeelsleden om gekomen. beperkt". tafel waarmee deze repu- MOSKOU (AP/Rtr/AFP) - President uitbrengt dat het circulatiesysteem vijftien republieken - genomen be- werken van dat verdrag. De presi- Gorbatsjov heeft gisteren een be- 11'*" roep gedaan op de Sovjet-republie ken geen eigen munt uit te brengen, omdat dat pogingen zou schaden aan plannen De Baltische republieken Litou- bliek zich de zeggenschap over de wen, Letland en Estland werken banken binnen de eigen grenzen eigen munt uit toedeelde, kredietwezen te te geven als onderdeel van hun stre- Het decreet van Gorbatsjov, dat irvormen. ven naar onafhankelijkheid. Eerder door het officiële persbureau Tass is Gorbatsjov deed het beroep tij- deze maand heeft ook de Oekraine bekendgemaakt, houdt in dat het i i i. x a x - plannen voor een eigen munt opge- bestaande systeem van toekenning dens een bijeenkomst met functio narissen van de Sovjet-republieken waarop het bankwezen onder de loep werd genomen. Hij wil dat de republieken "de negatieve sociaal- economische consequenties inzien die het resultaat kunnen zijn van het breken met het gemeenschap pelijke monetaire systeem van het land, doordat een republiek geld i zijn soevereiniteitsverkla- Gorbatsjov bepaalde gisteren per kredieten en andere denten van de republieken hebben verder verklaard dat de wetten van de drie republieken gebaseerd zul len zijn op hun onafhankelijkheids verklaringen. De Baltische staten voeren nauw overleg over hun on derhandelingen met Moskou over die onafhankelijkheidsverklarin gen. Zij wilen dat Moskou met de i kracht blijft totdat -drie republieken tegelijk onderhan- "unieverdrag" is geslo- delt. decreet dat de banken in de vijftien ten. Dat verdrag voorziet Sovjet-republieken onder toezicht nieuwe formulering van de verhou- blijven staan van de centrale bank ding tussen de republieken en de in Moskou, de Gosbank. Daarmee centrale regering in Moskou, veegt hij een in juni door de Russi- Estland, Letland en Litouwen sche Federatie - de grootste van de zullen niet meewerken aan het uit- Verkiezing Mongolië ULAANBAATAR (AP) - Voorlopi ge uitslagen hebben vandaag uitge wezen dat de voorzitter van de Mon golische communistische partij, Gombojavyn Ochirbat, bij de eerste vrij verkiezingen nipt in het parle ment gekozen is. Meer dan 90 pro cent van de Mongolische stemge rechtigden ging gisteren naar de De definitieve uitslag President Boris Jeltsin van de stembus Ull3ia Russische Federatie gaat buiten de wordt morgen ventachCve'com- centrale regering in Moskou om on- munisten weten zich, bij gebrek aan beginnen met de oppositiekandidaten, verzekerd van de meerderheid in het parle ment. Baltische staten over hun toekom stige onderlinge betrekkingen. Van onze correspondent Aly Knol DEN HAAG In Oostenrijk waren zijn niet allemaal positief bedoelde bijnamen legio: 'Een socialistische monarch' werd hij genoemd, 'Kei zer Bruno', en ook 'Bruno de Eerste en de Enige'. Bruno Kreisky zelf was wel de laatste om zich aan dit soort details te storen: "Een mens kan zonder vijanden niet bestaan." Vijanden maakte de nu op 79-jari- ge leeftijd overleden ex-bondskan selier van Oostenrijk legio. De voor malige Amerikaanse president Ro nald Reagan bij voorbeeld "van wie wij niet kunnen volhouden dat hij over bruikbare intellectuele capaci teiten beschikt". Of de Britse pre mier Margaret Thatcher, die hij "een half-opgeleide kleinburgeres" noemde. Originalton Kreisky: "Het zou me gestoord hebben als ze mijn vrienden waren geweest." En toen de voormalige Sovjetlei der Leonid Breznjev was gestorven, was Kreisky de enige politicus die het 'van de doden niets dan goeds' naast zich neerlegde. Hij kritiseerde fel de inval in Praag in 1968 en de in val in Afghanistan in 1979, die zich beide onder verantwoordelijkheid van Breznjev afspeelden. Kreisky: "Ja, dat heb ik gedaan, de waarheid moet worden gezegd... Ik ben niet van mening dat wanneer een politucs sterft men alleen de prettige kanten over hem moet me moreren. Een politicus dient men in gezamenlijkheid met de geschiede nis te bestuderen. Dit heb ik gedaan en ik heb me niet door hoffelijke overwegingen laten leiden". Niemand hoeft zich dus verplicht te voelen bij Kreisky's eigen dood alleen zijn zonzijde te belichten. roerd om de 'terrorist' Muammar Gadaffi in de Libische woestijn te ontmoeten. De hele wereld viel over hem heen, maar Kreisky ontving la ter wel een oprechte dankbrief van de Franse president Frangois Mit- voor de keus: willen we een bondge noot 'J nen we die politiek slechts helft van Oostenrijk voeren, want de andere helft gaat onherroepelijk het Oosten. Willen Bruno Kreisky. Maar uiteindelijk zullen het niet Kreisky's onhebbelijkheden zijn die in de herinnering blijven leven. Wat zal beklijven van Kreisky, een van de laatste formidabele na-oor- logse politici, zijn zijn visionaire denken, zijn onorthodoxe benade ring van problemen, zijn afkeer van ieder fanatisme en daaruit voort vloeiend zijn onvermoeibaar zoe ken naar verzoening tussen onver- zoenlijken. Neutraal Meer dan eens ging dat laatste ge paard met felle persoonlijke botsin- terrand, omdat hij had geholpen de gedeeld Oostenrijk, dan moeten oorlog in Tchad, waarbij Parijs me de was betrokken, te beëindigen. Kreisky werd op 22 januari 1911 in Wenen geboren. Op 16-jarige leef tijd was hij lid van de socialistische jeugdbeweging, wat hem op 28 maanden cel kwam te staan na de 'Anschluss' van Oostenrijk bij Duitsland. In 1938 werd hij door de Gestapo gearresteerd en weer voor vijf maanden achter de tralies gezet. Kresiky stond na de Tweede We reldoorlog slechts een ding voor ogen: Oostenrijk moest, om in het Middeneuropese politieke en mili taire krachtenveld overeind blijven en tegelijkertijd het lot van het ge deelde Duitsland te ontlopen, een strikte neutraliteitspolitiek gaan voeren. Tot zou hij blijven zeggen dat dat "een van de grootste politieke gebeurte- l" uit zijn eigen loopbaan gen, crises en hatelijkheden. Het geweest. Met drie andere Oosten- was de jood Kreisky die het moge- rjjkse politici tekende Kreisky als lijk maakte dat honderdduizenden staatssecretaris van Buitenlandse Oosteuropese en Sovjetjoden Oostenrijk naar Israel konden ver- Moskouse protocollen'en'later het trekken. Maar het was diezelfde staatsverdrag, waarin die neutrali- jood Kreisky die het nodig achtte teit werd vastgelegd, om in 1979 als eerste Westerse poli ticus PLO-leider Jasser Arafat te A ontvangen om een uitweg te zoeken Achter de SChermeil uit het overigens nog steeds niet Tegenover de toenmalige Ameri- beslechte Midden-Oostencon- kaanse minister van Buitenlandse flict. Zaken, John Foster Dulles, had hij En Kreisky was al evenmin te be- het eerder zo uitgelegd: "We staan kiezen voor een situatie, Oostenrijk noch het Westen noch het Oosten toebehoort". Vanuit dat perspectief bedreef Kreisky van '59 tot '66 minister van Buitenlandse Zaken, van 1970 tot 1983 bondskanselier van Oos tenrijk zijn politiek van toenade ring tussen Oost en West. Dat ge beurde lang niet altijd openlijk, meestal achter de schermen. Zoals eind jaren vijftig, toen Kreisky als een soort politieke 'postillon d'a- mour' fungeerde tussen de toenma lige Russische leider Nikita Chroesjtsjov en Willy Brandt, des tijds de burgemeester van West- Berlijn, in de hoop beiden tot een ontmoeting te bewegen. Later zou Kreisky zeggen dat Oostenrijk "het pure bewijs is dat het eind van zijn leven vreedzame coëxistentie mogelijk is" en dat "de neutrale staten in Eu ropa in de dagen van de Koude Oor log een zeer belangrijke rol hebben gespeeld. Ze hebben zones van ont spanning en military disengage ment gebouwd. Zwitserland, Oos- weest. Beide sociaaldemocraten het Westen zijn, dan kun- werden gevormd in de aanstormen de nazi-tijd van de jaren dertig en de daarop volgende jaren van asiel in het neutrale Zweden. Daar legden ze in '42 met de 'Kleine Internatio nale' de grondsteen voor wat nadien de Socialistische Internationale zou worden, maar ze trokken ook later op alle andere terreinen intellec tueel en in de praktische politiek nauw met elkaar op. Met Brandt en de later vermoorde Zweedse pre mier Olof Palme was het Kreisky die eind jaren zeventig, begin jaren tachtig de zere vinger legde op de Noord-Zuid problematiek. Spookachtig Kreisky's teleurstelling dat hij de achtereenvolgende Israëlische lei ders niet heeft kunnen bewegen tot een rationele benadering van het Palestijnse probleem, heeft hem tot het einde van zijn leven begeleid. Voor hem was daar de halsstarrige houding van de (linkse en rechtse) Israëlische politici debet aan, die zich volgens hem veel te veel in een soort joods sectarisme hadden be geven. In eigen falen in dit opzicht ge loofde hij niet. Zo'n jaar of twee ge leden zei hij nog: "Vandaag zijn (de vroegere Israëlische premier Mena- chem) Begin en ik tot spookachtige Finland. In feiten schiepen deze creaturen gereduceerd. Het enige - verschil tussen ons is, dat de ge- schiednis mij, wat het conflict in het Midden-Oosten betreft, gelijk heeft gegeven." Het bijzondere aan het zo Wat Willy Brandt in de na-oorlog- langzamerhand verdwijnende slag se politiek voor Duitsland is ge- staatslieden als Bruno Kreisky is weest, was Bruno Kreisky voor dat men hen dit soort gelijkhebbe- Oostenrijk. Dat is geen toeval ge- righeid altijd weer vergeeft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5