Kamer praat over vorming kernkabinet Zandvoort bindt strijd cum met Controle registers maakt eind aan 'zwarte handel' Graanboeren gaan over tot noodverkoop Kort geding schippers tegen minister Maij 'Nepbom' bij kantoor krant in Groningen MAANDAG 30 JULI 1990 PAGINA 3 Bestuur door paar zware ministers DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamercommissie voor staatkundige vernieuwing bespreekt vergaande voorstel len om het bestuur van Nederland te wijzigen, de parlemen taire controle te verbeteren en de burger nauwer te betrek ken bij de politiek. Zo praat de commissie, onder leiding van Kamervoorzitter Deetman, over het voorstel om een zo genoemd 'kernkabinet' op te richten, waarin slechts een zeer klein aantal 'zware' ministers zitting heeft. AMSTERDAM (ANP) - De ver- koop van gestolen goederen zoals autoradio's op 'tweede hands-mark- ten' valt eenvoudig te bestrijden. De politie hoeft slechts te dreigen met controle van registers van handela ren. Dat blijkt uit het onderzoek 'De rondedans om de heling: onderzoek naar de effecten van registercontro- le op de markten van Kasterburg", uitgevoerd door de juridische facul teit van de Vrije Universiteit in Am sterdam. Het onderzoek is gehouden in op dracht van de Stuurgroep bestuur lijke Preventie Criminaliteit van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie. De onderzoekers, cultu- reel-antropoloog J. van Oers en een student criminologie, hebben maandenlang gesprekken gevoerd, pseudo-handel bedreven en rond gelopen op een "grote markt" er gens in Nederland die zij in het rap port geheim houden en 'Kaster burg' noemen. Veel van de tweedehands-mark ten hebben een slechte naam omdat gehandeld zou worden in gestolen goederen. In 'Kasterburg' is vanaf september vorig jaar een zoge noemde registercontrole opgeno men in de Algemene politieverorde ning (APV) om dit tegen te gaan. Het verplicht stellen van een derge lijk opkopersregister voor tweede hands audio- en videoappratuur, waarbij elke opkoper verplicht is bij te houden van wie hij koopt of aan wie hij verkoopt, moet inzicht bie den in de goederenstromen van rommelmarkten. Omdat het register door de politie gecontroleerd kan worden zou op deze manier een bijdrage kunnen worden geleverd aan de handel in gestolen goed. Kopers en verkopers staan immers geregistreerd met de nummers van de legitimatiebewij zen die verplicht getoond moeten worden. Volgens de onderzoekers heeft de registercontrole zijn uitwerking op "de markt van Kasterburg" niet ge mist. Van Oers: "De verschuivingen waren duidelijk zichtbaar. De han delaren raakten geprikkeld en praatten erover. Zij hadden totaal geen zin in al die rompslomp en be schouwen hun markt als een 'vrij markt' waarbij overheidsinventie uit den boze is", aldus Van Oers. Toen een pseudo-koper (de stu dent) een "verdachte" radio aan bood voor een aantrekkelijk prijsje vroegen veel handelaren om zijn le gitimatiebewijs of een rekening van het apparaat. De invoering van de plicht ging gepaard met het ver dwijnen van de markt van een aan tal handelaren. Nog opvallender was echter dat het aanbod op de markt veranderde. De ongeregelde handel in tweedehands auto-radio's en audio- en videoapparatuur ver dween bijna geheel. Dit in tegen stelling tot het aanbod van nieuwe produkten waarvoor geen register controle bestond, en dat een duide lijke stijging te zien gaf. Door deze en andere methoden proberen de handelaren aan de aan dacht van de controleurs te ont snappen. Niettemin is er door de re gelmatige controle een "redelijke" discipline ontstaan bij de handela ren wat betreft registratie, zo con cluderen de onderzoekers. Op grond daarvan pleiten ze voor uit breiding van de registercontrole tot andere categorieën van de handel. Van Oers zegt zich „te pletter" te zijn geschrokken toen hij de eerste keer over de onderzochte markt liep. "Alle vooroordelen werden be vestigd. Er lagen autoradio's waar, en echt niet alleen bij wijze van spreken, de stukken dashboard nog aan vastzaten. Het viel ons tegen dat Kennelijk klakkeloos deze bepaalde handel bedreven kon worden", al dus de onderzoeker. De (dreiging met) registercontrole maakte echter snel een eeinde aan die 'handel'. Hoge Veluwe stelt fietsdiploma in OTTERLO (ANP) - Het Natio nale Park de Hoge Veluwe wil volgend seizoen voor buitenlan ders een fietsdiploma instellen. Buitenlanders kunnen dat 'ver dienen' als zij met een witte fiets, die het park beschikbaar stelt, een bepaalde toeristische route door het park afleggen. Dat heeft woordvoerder W. Alings gistermorgen bekendge maakt. De Hoge Veluwe is op het idee gekomen door het overweldi gende succes van de gratis witte fietsen tijdens de Van Gogh-te- keningententoonsteling in het Kröller-Müllermuseum. De ten toonstelling was gisteren voor het laatst te zien. Alings: "Voor al opvallend is daarbij het ge bruik van de witte fietsen. We hebben de zeshonderd beschik bare fietsen 250.000 keer ver huurd, waarvan 100.000 keer aan buitenlanders. Italianen, Fransen en Japanners hebben we hilarisch door het park zien zwalken; duidelijk voor het eerst van hun leven op de fiets. Er is onder de buitenlanders, en vooral onder de "fietsvreemde" naties, een stormloop op de fiet sen geweest. Daarom lijkt het ons leuk volgend jaar een diplo ma uit te reiken AMSTERDAM Wendy Blauw uit Amsterdam liet haar hondje Sheila (een Australische veehond) dit weekein de tijdens de keuringen voor de WK Rashonden in de Amsterdamse Rai niet aan haar lot over. Wendy nam in het hok plaats en wachtte samen met Sheila de uitslag af. In totaal namen zo'n 4.200 rashonden deel aan aan het drie daagse wereldkampioenschap. (foto Anp> ALKMAAR (GPD) - Bij veel ak kerbouwers is de financiële nood zo hoog gestegen dat zij gedwongen zijn het graan, dat nu wordt geoogst, onmiddellijk te verkopen. Behalve druk op de prijzen door de uiterma te goede tarweoogst in Europa, ont staat nu een extra prijsdrukkend ef fect door de 'noodverkopen'. De te- lersprijs, die het afgelopen seizoen net boven de veertig gulden lag, is inmiddels met drie gulden of meer per honderd kilogram gedaald. Ook voor de toekomst verwach ten veel graanboeren dramatische ontwikkelingen. De oogst die nu in Europa wordt binnengehaald, ligt ver boven het vastgestelde produk- tieplafond van 160 miljoen ton (er worden oogstcijfers genoemd van 170 miljoen ton graan). Dat bete kent voor het volgende seizoen, vol gens de EG-regels, een automati sche prijsverlaging van 3 procent. Prijsondersteunende maatregelen worden niet verwacht omdat de EG juist een einde wil maken aan de overproduktie. Ruim 60 procent van de graan handelaren is bereid de boete over te veel geproduceerd graan op een aparte rekening voor de boeren te zetten. Voorzitter Leeuwma van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap, stelde dat op een bijeenkomst van akkerbouwers in Friesland. Officieel moeten de han delaren de zogenaamde 'medever antwoordelijkheidsheffing' inhou den op de graanprijs die ze aan de boeren betalen en vervolgens afdra gen aan de EG. Omdat er echter nog steeds geen verbetering in de akker bouw zit, hebben de boeren ge vraagd het geld opzij te zetten. Voorzitter Hakvoort van de Land en Tuinbouwbond LTB vindt dit geen oplossing. "Ik zie het als een sociaal protest. Nederland draagt die heffing altijd keurig af. Ik vraag me af of andere landen dat ook zo netjes doen". Erger vindt hij het dat niets is te recht gekomen van de beloften van landbouwminister Braks aan de ak kerbouwers, die begin dit jaar actie hebben gevoerd. Braks beloofde dat de graanprijs op hetzelfde ni veau zou blijven als in 1989. "In de praktijk blijkt nu dat de handel zich daar allemaal weinig van aantrekt", zo verwijst Hakvoort naar de huidi ge daling van de graanprijs. ADVERTENTIE Naast het voorstel voor een 'kernka binet' wordt ook over de mogelijk heid gesproken om een aantal de partementen samen te voegen. Maar duidelijk is dat het voorlopig om ideeën gaat, die nog ter discus sie staan. De komende maanden zal de commissie ze zeer waarschijnlijk nog bijstellen waarna ze eind dit jaar tot minder verstrekkende voor stellen zullen leiden. De commissie kwam vorig jaar op initiatief van D66-voorman Van Mierlo tot stand en zou aanvanke lijk alleen een aantal 'vraagpunten' op papier zetten. Nu blijkt dat de le den, de fractievoorzitters van de grote partijen, dit najaar met uitge werkte voorstellen willen komen. Al eerder werd bekend dat de commissie-Deetman zich beraadt over het Nederlandse kiesstelsel. Naar verluidt wordt invoering van het Duitse systeem bekeken, een stelsel dat de kiezer nauwer bij het landsbestuur betrekt. In dat stelsel GRONINGEN (GPD) - Een 'nep- bom' in een fietstas die bij het kan toor van het Nieuwsblad van het Noorden in de Groningse binnen stad was geplaatst, heeft gister nacht voor overlast gezorgd. De om geving werd afgezet en een paar mensen moesten uit hun huis. Pas toen de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) uit Culemborg was gekomen, bleek dat het projectiel niet van explosieven was voorzien en konden de maatregelen worden opgeheven. De tas met de nepbom zou vol gens een begeleidende brief, die volgens de politie verder nagenoeg onbegrijpelijk is, zijn geplaatst door het onbekende Revolutionaire Cel- lencommando Gudrun Ensslin. De naam verwijst naar degeen die in de jaren zeventig mede leiding gaf aan de Westduitse terreurgroep Rote Armee Fraktion, maar onbekend is wie achter deze 'nieuwe' groep schuil gaat. Het tijdmechanisme en de ontste king zaten zo professioneel in el kaar, dat niet wordt uitgesloten dat de nepbom door een expert in el kaar is gezet. Het tijdmechanisme zette twee autotoeters in werking. Volgens de eerste indrukken kwam de impuls daarvoor op dezelfde ma nier tot stand als wanneer explosie ven aan het mechanisme zouden zijn gekoppeld. Toen de EOD het projectiel tot ontploffing bracht, bleek het mechanisme echter niet van explosieven voorzien. ETA De politie is niet onder de indruk van de aankondiging dat de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA geen aanslagen meer in Nederland zal uitvoeren. Die aankondiging staat vandaag in De Telegraaf. Het dagblad publiceert een gesprek met de Bask Gorka Martinez. Hij zegt dat de ETA met de aanslagen op Spaanse doelen in Den Haag en Amsterdam de Nederlandse rege ring een lesje heeft willen leren na de uitwijzing van twee Basken in 1979. "Wie is meneer Martinez? Wij kennen hem helemaal niet", zegt de Amsterdamse politiewoordvoerder Wilting. "Misschien bestaat hij wel en heeft het gesprek met een ver slaggever van de Telegraaf ook plaatsgevonden. Maar wij kennen hem niet en het is wel komkommer tijd", stelt zijn Haagse collega La- terveer. Zeeland De Zeeuwse politie heeft het afgelo pen weekeinde enkele tientallen il legale kampeerders bekeurd. Vol gens de politie is nog voldoende plaats beschikbaar op de legale campings. Overmorgen worden twee illegale kampeerterreinen in Westerschouwen ontruimd. De ei genaren zouden daar al sinds 1986 stelselmatig veel te veel kampeer ders toelaten. De gemeente heeft voor de gedupeerde kampeerders plaatsen gereserveerd op legale campings. Spoorbrug Het treinverkeer tussen de stations Groningen en Groningen-Noord is zaterdag enige tijd gestremd ge weest omdat de spoorbrug in het traject niet goed dicht wilde. De po litie vermoedt dat de brug ontzet was door de hitte. brengt de kiezer twee stemmen uit: één op een landelijke partij en één op een kandidaat uit de regio. Ook het landsbestuur door het kabinet wordt onder de loupe geno men. Zo is het idee geopperd om ministeries samen te voegen, in combinatie met het afstoten van ta ken naar de lagere overheden (pro vincie en gemeenten) en privatise ring van staatsdiensten. Samenvoeging van departemen ten wordt in de commissie als moei lijk te realiseren gezien. De vorming van een 'kernkabinet' lijkt eenvou diger. Het aantal ministers zou dan moeten worden verminderd, terwijl het aantal staatssecretarissen flink stijgt. De 'zware' ministers zouden dan het landsbestuur op zich ne- Hoewel het een commissie van de Tweede Kamer betreft, mengen ook kabinetsleden zich in de discussie. Vooral premier Lubbers laat gere geld van zich horen. Volgens inge wijden zoekt Lubbers vooral moge lijkheden om de taken van de pre mier uit te breiden. Vooral de minis ter van buitenlandse zaken (Van den Broek) zou in dat geval terrein moeten prijsgeven. Het is bekend dat Van den Broek zich nogal eens ergert aan de vergaande bemoeienis van Lubbers met internationale aangelegenheden. Lubbers op zijn beurt meent dat zijn status wat bleekjes is, vergeleken met die van andere regeringsleiders. Van ANP-verslaggever Jan Witting ZANDVOORT Twee jaar later kan burgemeester M. van der Heide zich er nog steeds boos over maken. Ordinair aan zee, zo heette het stuk, herinnert de eerste burger van Zandvoort zich. Een aaneenschake ling van negatieve en ongenuan ceerde berichtgeving, oordeelt hij. De hoofdredacteur heeft hij er nog over onderhouden, en vanuit zijn gemeente is een serie boze ingezon den brieven afgevuurd op de schrijfster. "Tja, we willen allemaal wel eens op de cover van een opinie weekblad, maar op deze manier hoeft het natuurlijk niet". De door Elsevier uitverkoren ge sprekspartners schetsten indertijd vrijwel allemaal een somber beeld van Zandvoort als badplaats. Gieri ge Duitsers en brutale Amsterdam mers zouden het "mayonaisepu- bliék" vormen waar Zandvoort het van moet hebben. Veel dagjesmen sen met meegetroonde koelboxen en zakken chips, maar weinig ver- blijfsrecreanten. Identiteit De toon van het verhaal viel wel licht niet bij iedereen lekker, maar dat er iets moet gebeuren met dé in verval geraakte badplaats van Ne derland erkent menigeen. "Verbe tering van het produkt" en het scheppen van een "eigen identiteit" moeten ervoor zorgen dat Zand voort een "internationale bad plaats" wordt. Het woord kwaliteit ligt de burge meester in de mond bestorven. In de praktijk moet het leiden tot het aanbrengen "van een relatie tussen het dorpscentrum en de kuststrook, en het verbeteren van het centrum". De burgemeester spreekt belerend: "Er moet een samenhang komen waardoor Zandvoort weer sfeer krijgt, want die mis je hier nu. Door de bombardementen in de oorlog is Zandvoort nooit meer die oude, vooraanstaande badplaats gewor den. Het gebied moet charmanter* gemaakt worden, de aankleding moet beter. Bovendien moet de be reikbaarheid van Zandvoort aange pakt worden. Al met al vergt dat gi gantische investeringen waar we het bedrijfsleven dringend bij no dig hebben. Het zal ook vele jaren duren voordat allerlei plannen ge realiseerd zijn. Maar omdat toeris me steeds belangrijker wordt moe ten we nu aan de slag". Lang niet alle bedrijven staan uit zichzelf op de stoep, popelend van ongeduld om mee te werken aan de revival van Zandvoort, zo onder vindt Simon Paagman, directeur van de een half jaar oude Stichting Zandvoort Promotie. "Als ik aanklop bij bedrijven, dan hoor je ze denken: Zandvoort? Mmm, tja. Want laten we eerlijk zijn: er is een tijd geweest dat we hier ontzettend veel mensen uit het Duitse Ruhrge- bied en Amsterdamse onderwereld- figuren kregen. Dat waren niet alle maal mensen waar je trots op kon zijn. Die tijd is volgens mij achter de rug, maar het beeld bestaat nog wel steeds. Als ik wat langer met die be drijven spreek en vertel wat we pre cies willen, dan worden ze toch wel enthousiaster. Het zal inmiddels toch duidelijk zijn dat Zandvoort er niet alleen voor de Duitser en de Amsterdammer is". De upgrading van zijn gemeente zou inderdaad wel eens tot gevolg kunnen hebben dat het type toerist verandert, vermoedt ook de burge ROTTERDAM (ANP) - Een groot aantal binnenschippers spant een kort geding aan tegen minister Ma- ij-Weggen (verkeer en waterstaat). De schippers eisen dat de minister het 'Akkoord van Gorkum' nakomt, dat haar voorgangster Smit-Kroes in juni 1988 afsloot met de toen ac tievoerende schippers. Dit is zater dag bijna eenstemmig besloten op een vergadering van schippers in Rotterdam. De vergadering was belegd door de 'Zes van Gorkum', de zes binnen schippers die twee jaar geleden na mens actievoerende schippers on derhandelden met Smit-Kroes. De Zes riepen de vergadering bijeen omdat zij vinden dat van het ak koord van Gorkum weinig of niets is terug te vinden in het wetsont werp Vervoer Binnenvaart, dat Ma- ij-Weggen aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Zo zou volgens de Zes nog steeds onduidelijk zijn wanneer een be drijf de lading via de Schippers- beurs (per toerbeurt) moet aanbie den of de lading zelf mag vervoeren. meester. Voorzichtig praat hij over wat hij noemt "dit gevoelig onder werp". Van der Heide meent dat Zandvoort het vooral moet hebben van toeristen die nu nog snel naar befaamde buitenlandse stranden af reizen. 'Zandvoort-nieuwe-stijl' zal ook afvallers kennen, maar daar over wil de burgemeester geen uit spraken doen. Maar na enig aandringen: "Zand voort heeft de uitstraling dat alles hier kan; dat het vaak een losgesla gen bende is hier. We hebben het imago van en goedkope badplaats. Als we dat beeld bij kunnen stellen dan zijn we al een eind op pad. Maar het is te eenvoudig om te zeggen dat straks alleen maar mensen met veel geld naar Zandvoort komen. Maar behalve dat we een nieuw publiek hopen aan te trekken, zullen som migen zich hier niet langer thuis- voelen". Keer op keer beklemtoont de bur gemeester dat de veranderingen in Zandvoort in nauw overleg met de bevolking moeten plaatsvinden. Naar zijn oordeel is het niet waar dat het gemeentebestuur ervoor kiest Zandvoort alleen te ontwikke len als toeristengemeente zonder voldoende rekening te houden met de 16.000 inwoners. "Je kunt en mag geen keuze maken, want je bent èn woongemeente èn toeris tengemeente. Ik weiger - in tegen stelling tot wat sommigen wel eens beweerd hebben - te bevestigen dat mijn voorganger Zandvoort alleen maar zag als woongemeente". Promotie-directeur Paagman - als enige werknemer zetelend op de zolder van het VW-kantoortje - is wel één van die "sommigen". De huidige burgemeester kan in zijn ogen weinig kwaad doen, maar zijn voorganger heeft het er lelijk bij la ten zitten, betoogt Paagman. Maar De actie van twee jaar geleden was juist gericht tegen het Rotterdamse veevoederbedrijf Granaria dat van de minister toestemming had ge kregen om buiten de schippers- beurs om lading te vervoeren. Volgens de Zes worden in Maij- Weggens wetsvoorstel zoveel uit zonderingen genoemd op het sys teem van evenredige vrachtverde ling (de verplichting om lading via de schippersbeurs aan te bieden), dat gemakkelijk weer "een situatie a la Granaria kan ontstaan." De schippersbonden, die het ak koord indertijd unaniem hebben overgenomen, zijn ook ontevreden over wat daarvan uiteindelijk in het wetsontwerp is terecht gekomen. Maar zij vinden de gang naar de rechter niet de goede weg. De bon den vinden dat op de Tweede Ka mer druk moet worden uitgeoefend om de tekst van het akkoord in de wet opgenomen te krijgen. "En als dat niet lukt, gaan we weer naar Gorkum", zo stelt voorzitter Van Roosmalen van de schippersbond ONS. ook ondernemend Zandvoort vormt nu voor het eerst een een heid, want voordat zijn stichting in het leven werd geroepen kwam er door persoonlijke tegenstellingen weinig van de grond. "Nu wijzen de neuzen voor het eerst dezelfde kant op. Natuurlijk beseffen de onderne mers dat ze als het ware ook in een nu-of-nooit-positie zitten". Het zou de Zandvoortse zakenlie den volgens Van der Heide en Paag man niet alleen om "poenpakken" gaan. Het mag immers helder zijn: een stukje service en kwaliteitsver betering staan hoog aangeschreven. Het moet toch mogelijk zijn dat de Zandvoort-ganger gemiddeld meer gaat besteden dan het schamele tientje van vandaag de dag, laat de burgemeester merken. De bouw van een bungalowpark en nieuwe hotels bezorgen de badplaats al dui zenden gasten die langere tijd in Zandvoort vertoeven dan degenen die zich alleen gedurende de "bak- uren" een plaatsje op het strand ver- Om het imago weer wat meer ca chet te geven tracht Paagman gedu rende het hele jaar allerlei evene menten te organiseren. "In de win termaanden is het haast eng om door het dorp heen te rijden, zo uit gestorven is het. Dat spookbeeld willen we hier niet", verzekert Paagman. Hij heeft zijn bestuur toe gezegd "deze job" in eerste instan tie een jaartje te doen. Maar er is nog zoveel te doen dat hij er nog wel een paar jaar aan vast zal willen plak ken. Af en toe komt hij nog wel eens een somberling tegen die hem pro beert wijs te maken dat Zandvoort de trein allang heeft gemist. In volle overtuiging zegt hij dan: "Je bent nooit te laat. We zijn goed bezig, ook al moet er nog veel gebeuren. Nee, echt waar: Zandvoort is bezig met z'n tweede jeugd".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3