LEIDSCH DAGBLAD Voor ruim energiebesparing 100 min per jaar NODIG! Autobom IRA doodt Brits parlementslid Veroorzaker kaarsvet op kust gej pakt? ICL-computers Japanse handen Varkensboeren in actie bij grens Syriër houdt in Londense club 100 man in gijzeling Particuliere investeringen worden beloond met subsidies Weer moord tijdens Antüliaans Carnaval BLOEMKOOL EN VARKENSSCHNITZEL Gegijzelde bemanning kotter ruilen tegen Rode Kruis-goederen MAANDAG 30 JULI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39304 Prijs fl. 1,35 LONDEN (GPD) Een parle mentslid van de Britse Con servatieve Partij is vanmor gen bij een bomaanslag om het leven gekomen. De bom, die was verborgen in een auto, was zeer waarschijnlijk ge plaatst door de IRA. Het La gerhuislid, Ian Gow, stond be kend als een voorvechter van de protestante zaak in Noor- dierland. De bomauto was geparkeerd op de oprijlaan van Gows huis in Hank- ham (East-Sussex). Bij de aanslag viel ook een onbekend aantal ge wonden. De 53-jarige Gow was ge trouwd en had twee kinderen. Premier Thatcher omschreef de dood van Gow als een 'smartelijk verlies, zowel voor mijzelf als voor het land'. Oppositieleider Neil Kin- nock sprak van een 'afschuwelijke misdaad jegens een man wiens eni ge misdaad was dat hij voor zijn me ning uitkwam". Ian Gow was een aartsconserva tief waar het ging om de Ierse kwes tie. Hij trad in 1985 af als staatsse cretaris van financiën uit protest te gen de 'Anglo-Ierse' overeenkomst, die de Ierse Republiek in staat stelt mee te praten over Noordierland. Hij zei toen dat de bemoeienis van het katholieke Ierland met Ulster 'de ellende in de provincie verergert in plaats van vermindert'. Gow werd Margaret Thatchers persoonlijke secretaris nadat zij in 1979 premier was geworden. Hij be hield die baan tot 1983. Ook nadat hij in 1985 was opgestapt als staats secretaris, bleef hij tot de intieme kennissenkring van Thatcher beho" van Curasao aan de ketting gelegd. Dat heeft de onderzoekscommissie U VC/JL lil wordt verhaald op de reder. BLADEL (ANP) - Zo'n 80 Belgi sche varkensboeren hebben van morgen enkele uren actie gevoerd bij de Brabantse grensovergang Postel. Het was de bedoeling var kenstransporten vanuit Nederland tegen te houden. Veel Nederlandse vervoerders waren echter vroegtij dig op de hoogte van de actie, zodat alleen enkele vrachtwagens met diepvriesvlees werden opgehou den. Vervoerders van levende var kens weken volgens de politie uit naar andere grensovergangen. Eind vorige week werd het al ge ruime tijd geldende vervoersverbod voor varkens in België gedeeltelijk opgeheven. De Belgische varkens boeren toonden zich vanmorgen be vreesd dat dit voor de Nederlandse veevervoerders reden zou zijn hun varkensvlees in België te koop aan te bieden, terwijl in het land zelf als door het vervoersverbod al sprake is van een overschot. De actie van vanmorgen heeft het Nederlandse vlees echter niet kunnen tegenhou den. Het overige verkeer onder vond geen hinder van de actie. LONDEN (GPD) - Een zwaarbewa pende Syriër heeft zaterdagnacht ruim 100 bezoekers van de Londen- se nachtclub 'Tokyo Joe's' in gijze ling gehouden. De man die onder invloed van alcohol en drugs ver keerde, gaf zich na 10 uur over zon der dat een schot werd gelost. 's Nachts om 2 uur drong de man de nachtclub in West End binnen en zwaaide met een zwaar kaliber jachtgeweer, een gewoon geweer, een bajonet en een bom die later nep bleek te zijn. De indringer vuur de in de lucht en begon zich te goed te doen aan alcohol en door hemzelf meegebrachte cocaïne. De aanwezi gen hield hij in bedwang met het dreigement het dynamiet' rond zijn met 60 aanwezige Arabieren naar lichaam te laten ontploffen. Bayrut te ontkomen. Even later Ervaren onderhandelaars van de dreigde hij weer zichzelf van kant te Londense politie slaagden er niet in zullen maken, een goed gesprek met de Syriër te Terwijl de nacht vorderde, slaag- voeren. Steeds stelde hij weer ande- den verscheidene gijzelaars erin het re eisen en zijn gemoedstoestand gebouw uit te glippen. Onder hen was zo mogelijk nog veranderlijker, waren naar verluidt ook leden van Pp een zeker moment eiste hij de koninklijke familie van Kuwayt. een bus en een vliegtuig om, samen Andere gijzelaars werden door de Syriër vrijgelaten voor een boter-- ham met gerookte zalm. Gistermiddag even na twaalven gaf de man zich gewonnen. Hij wan delde naar buiten, werd door de po litie gefouilleerd, in een deken ge wikkeld en in een busje weggere den. "Hij had iedere controle over zichzelf verloren", zei de 35-jarige bezoeker Neil Toro. De 20-jarige Antonia Roberts: "Ik dacht echt dat mijn laatste minuten waren aange broken. Ik beef nog steeds". De nachtclub is zeer populair onder rei zigers uit het Midden-Oosten, maar wordt ook bezocht door rijke Engel- Ian Gows bemoeienis met Ulster dateerde al yan de tijd toen de Con servatieve Partij nog in de oppositie zat. In de jaren '70 was hij een naaste medewerker van Neave, destijds schaduwminister voor Noordier land. Neave werd later zelf door een IRA-bom gedood. De aanslag op Gows huis komt een week na een soortgelijke aan slag op de Londense Beurs. Bij die aanslag, waarvoor de verantwoor delijkheid door de IRA werd opge ëist, werd alleen materiële schade aangericht. Het laatste IRA-offensief begon een halfjaar geleden met aanslagen op 'zachte militaire doelen', veelal onbewaakte objecten zoals oplei dingsinstituten van het leger. De aanslag op Gow geeft echter aan dat gewone burgers in toenemende ma te als doelwit fungeren. Sinds februari heeft de IRA twaalf aanslagen gepleegd in Groot- Brittannië. Op 25 juni raakten meer dan twintig mensen gewond toen een bom afging in de hal van de Carlton Club in Centraal-Londen, die werd bezocht door veel Conser- DEN HAAG De vermoedelijk vatieve Lagerhuisleden, veroorzaker van de vervuiling van de Nederlandse kust met paraffine, half juli, is aangehouden. Het mo torschip Stephanie is in de haven Curasao aan de ketting gelegd, t heeft de onderzoekscommissie delicten Noordzee waarin zitting hebben justitie, rijkswaterstaat en de rijkspolitie te water, bekend ge maakt. De tanker voer onder Panamese vlag en is uit Hamburg onder de naam Pacific Prince vertrokken. Op zee is de naam van het schip gewij zigd in Stephanie en onder die naam is het in Curasao voor anker jard) voor het belang, gegaan. In Hamburg is paraffine ge- bekendgemaakt, lost en raapolie ingenomen. De transactie maakt Fujitsu na De tanker loosde naar schatting IBM het grootste computerconcern 500.000 kilo kaarsvet op zee waar- ter wereld. Onderdeel van de trans- door de hele Nederlandse kust werd actie is dat ICL de Amerikaanse vervuild. De opruimkosten worden dochteronderneming ICL Inc. voor door de directie Noordzee van 42,8 miljoen pond (f 143,4 miljoen) Rijkswaterstaat geschat op een tot overneemt van moedermaatschap- twee miljoen gulden. De schade pij STC. Door de overneming wordt LONDEN (DPA/KRF/ANP) - Het Britse computerbedrijf ICL komt voor 80 procent in handen van het Japanse concern Fujitsu. Fujitsu betaalt 700 miljoen pond (f2,35 mil 's vandaag STC gehalveerd. De onderneming zal de binnenkomende gelden ge bruiken voor de aflossing van bank leningen en voor een versterking op de telecommunicatiemarkt. Politieman rijdt 192 km per uur WINSCHOTEN (GPD) - Een korpschef van de politie Winschoten is zaterdag 23 juni aangehouden op Rijksweg 7 (Groningen-Nieuweschans) omdat hij 192 kilometer per reed waar 70 kilometer is toegestaan. Rijdend in zijn particuliere auto reed werd hij tot stoppen gedwongen door surveilleren de agenten van de Rijkpolitie Groningen. De korpschef is op vakantie en niet voor com mentaar bereikbaar. Het feestelijke Antiliaanse carnaval, dat zaterdag in Rotterdam is gehou den, werd opnieuw ontsierd door een dodelijke schietpartij. (foto anp) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, per stuk Varkensschnitzel, gepaneerd, 1 £Q 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Het traditionele Antilliaans Carnaval in Rotterdam is zaterdag weer opge schrikt door een moord. Bij een ru zie tussen toeschouwers van de op tocht werd de 34-jarige K. Roemer doodgeschoten. De politie heeft een verdachte aangehouden. De Centra le Recherche Informatiedienst (CRI) is bezorgd over de toename van het aantal schietpartijen met dodelijk afloop. Dit jaar werden al 52 mensen gedood bij schietpartij en tegen 69 in heel 1989. Het is de tweede keer dat het An tilliaans Carnaval in Rotterdam de locatie is van een moord. In 1984 werd een man doodgeschoten in een feesttent door een verklede be zoeker. De schietpartij van zater dagmiddag ontstond op de Coolsin- gel, net toen het laatste deel van de optocht voorbijtrok. Volgens om standers was eerst sprake van ruzie tussen drie mannen en het latere slachtoffer en zijn vrouw. De drie trokken zich terug, maar één van hen keerde even later terug. Hij zet te een pistool tegen Roemers hoofd en schoot hem dood. De Rotterdam mer heeft vanmorgen bekend het schot te hebben gelost. De Centrale Recherche Informa tiedienst heeft de indruk dat de cri minaliteit zich verhardt. Bij over vallen wordt eerder gericht gescho ten dan voorheen. Volgens de CRI DEN HAAG (GPD) - Parti culieren die investeren in energiebesparing in eigen woning worden vanaf 10 au gustus beloond met subsi dies. Daarvoor is pet jaar 110 miljoen gulden beschikbaar. Voorwaarde is wel dat er voor tenminste 1000 gulden per woning wordt geïnves teerd. Voor de aanschaf van een hoog-ren- dements cv-ketel geldt een vergoe ding van 350 gulden. Bij isolatie van vloeren, daken of muren wordt veelal 30 procent van de investering vergoed. Deze subsidieregels vloeien rechtstreeks voort uit de aanscherp ing van het Nationaal Milieube leidsplan door minister Alders (milieubeheer). De energiebespa rende maatregelen zijn nader uitge werkt door mihister Andriessen (economische zaken). De uitvoering komt in handen van de energiebedrijven. Daar kun nen particulieren meer informatie krijgen over welke investeringen wel en niet in aanmerking komen voor een overheidsbijdrage. Voor sommige energiezuinige in vesteringen gelden beperkingen. Zo wordt het aanbrengen van dub bel glas alleen met een subsidie be loond als er ook andersoortige ener giebesparende investeringen wor den gedaan. Het ministerie (econo mische zaken) denkt daarbij aan vloerisolatie of het aanbrengen van spouwmuren. Het CDA/PvdA kabinet wil het gasverbruik per woning de komen de 10 jaar met 25 procent terugdrin gen. Dat is een forse inspanning om dat het gasverbruik per woning tus sen 1974 en 1989 al met 30 procent is gedaald. De meest voor de hand lig gende besparingsmaatregelen zijn Zevental vestigt nieuw record bij WK-paalzitten NOORDWIJKERHOUT Ze ven deelnemers hebben het tiende en laatste wereldkam pioenschap paalzitten in Noord wijkerhout succesvol afgesloten. Het oude record van 113 uur werd door hen gis termiddag om precies 16.00 uur met 2 uur verbroken. On der de winnaars bevonden zic h twee vrouwen, de Noordwijk- se José de Jorig en de Lissese Ria Grimbergen. Het evenement begon vorige week dinsdag aan de oevers van het Oosterduinsemcer met een deelnemersveld van 16 personen. Binnen twee dagen was dat aantal al tot 10 geslon ken. maar de resterende paal- zitters bleken taai. Pas in de loop van zaterdagmiddag en - nacht werden de overige uit vallers genoteerd. De organisatie van het we reldkampioenschap zal op de zelfde locatie volgend jaar een ander groot evenement orga niseren, maar wil daar voorlo pig nog niets over kwijt. Het paalzitten hoeft daarmee ech ter niet voorgoed van het to neel te verdwijnen. De Leide- naar Rcnc de Boer, dit jaar één van de afvallers in Noordwij- kcrhout, wil proberen het eve nement volgend jaar naar zijn woonplaats te halen als onder deel van de Lakenfeesten. betrekt de Nederlandse onderwe reld steeds meer wapens uit de Ver enigde Staten. Kopers van wapens vaak al genomen. Extra knelpunt hoeven zich daar niet te identifice ren. De illegale invoer van wapens uit buurlanden, met name uit Bel gië, zou daarentegen flink zijn inge damd als gevolg van verscherpte wapenwetgeving. Oud-kanselier van Oostenrijk Bruno Rreisky overleden WENEN(AP) - De Oostenrijkse oud-kanselier Bruno Kreisky, de populairste Oostenrijkse politicus van na de oorlog en architect van de neutraliteitspolitiek van zijn land, is gisteren in een Weens ziekenhuis aan een hartstilstand overlèden. Hij werd 79 jaar. De socialist Kreisky was van 1970 tot 1983 kanselier van Oostenrijk. Met zijn voorliefde voor buitenland se politiek ontwikkelde hij zich tot een alom gerespecteerd staatsman, hoewel zijn optreden ook geregeld kritiek uitlokte. Kreisky werd een week geleden met hartklachten in het Lainz-zie- kenhuis opgenomen. Zaterdag ging zijn gezondheidstoestand hard ach- Negende dode bij bouw Kanaaltunnel de lage energieprijs waardoor de be langstelling voor woningisolatie op dit moment gering is. Behalve de 110 miljoen subsidie teruit. Hij werd overgebracht voor energiebesparing door parti- £je intensive-care-afdeling, culieren is voor energiebesparing in - kantoorgebouwen en Rijksgebou wen elk jaasr 50 miljoen gereser veerd. Dat staat los van de regeling voor woningverbetering. Ruim 30 miljoen uit deze regeling komt ten goede aan energiebesparende maat regelen. In totaal geeft de rijksover heid deze kabinetsperiode 2,5 mil jard gulden aan energiebesparing LONDEN (AFP) - Het afgelopen weekeinde is opnieuw een dode ge vallen bij de aanleg van de Kanaal tunnel. Het slachtoffer kwam gis teravond om het leven door elektro- vai, cutie. Het was het negende dodelij- energiezuinige apparaten bevorde- Het departement van economi sche zaken wil ook de verkoop ke ongeluk - het zevende aan Engel se zijde - sinds het begin werkzaamheden. Drie weken geleden beloofde de koopt maatschappij Transmanche Link energieverbruik, de veiligheid op het werkterrein te verbeteren nadat een officieel on derzoek had uitgewezen dat de vei ligheidsmaatregelen te wensen overlieten. Daarom wordt gewerkt overzichtelijke informatie voor de consument die een nieuw apparaat alles wil weten over het hij gisterochtend om 6 uur overleed. In binnen- en buitenland wordt er kend dat Oostenrijk met Kreisky een van de gfootste staatslieden uit zijn historie verliest. "Oostenrijk verliest een van zijn meest prominente politici van na de oorlog, de Europese democratie een van haar meest overtuigende lei dersfiguren en de Socialistische In ternationale een van zijn meest ge waardeerde ere-voorzitters", aldus oud-bondskanselier Willy Brandt in een reactie op Kreisky's dood. De Franse president Mitterrand noem de Kreisky 'een van de grote per soonlijkheden van de moderne tijd', (pagina 5: Bruno Kreisky, de Willy Brandt van Oostenrijk) NEERGESCHOTEN - De verdach te in het eerste Australische proces tegen oorlogsmisdaden, de 74-jarige Ivan Polyukhovich, is gisteren in Adelaide op straat neergeschoten. Hij kreeg een kogel in de borstkas. óók voor de sportpagina's Vrij zonnig Vannacht moge)ijk enkele mistban ken. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden en weinig wind. Morgen overdag droog en zonnige perioden, maar ook enkele wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 26 graden, maar aan zee iets koeler. Zwakke tot matige wind, uit uiteenlopende rich tingen. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Warm en overwegend zonnig. Middagtcmperatuur rond 28 graden. 18 PAGINA'S BOLSWARD/FREETOWN (GPD) De Liberiaanse rebellen, die de Bolswardse kapitein Jan Gerard Kuijper en zijn machinist Boude- wijn Boekema op hun viskotter Treesie in gijzeling houden, willen het schip en de bemanning eventu eel ruilen tegen medische hulpgoe deren. In samenwerking met het Rode Kruis voert de Engelse maat schappij, die het schip heeft gechar terd, onderhandelingen met de op standelingen. "Het is een extreem gevaarlijke situatie", zegt Brian Miller namens Mano Fishing in Londen, de maat schappij die de Treesie sinds april huurt van eigenaar Minze van der Veen uit Sexbierum. Miller keerde vanochtend terug uit Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone. Het Liberiaanse rebellen onderhandelen vissersschip heeft daar enige tijd hebben beloofd dat ze de beman gelegen. ning geen kwaad zullen doen". Vol- "Het zijn zeer moeilijke onder- gens hem houden de rebellen het die handelingen met zeer gevaarlijke aanbod om het schip en de bemnan- ger jongens", aldus Miller. "Maar ze ning te ruilen tegen medische hulp- verwikkeld goederen in beraad. "Vorigp week wilden ze er nog niet op ingaan. Wij wilden het schip in Freetown hou den, maar ze hadden het kennelijk nog nodig". De Brit zegt niet te we ten waarvoor de Liberiaanse op standelingen het Nederlandse schip nodig hebben. Miller werd in Freetown niet aan boord van de Treesie toegelaten. "Net als de Nederlandse consul is ons de toegang geweigerd. We heb ben voedsel en fruit afgegeven, maar we mochten niet met de be manning spreken". Volgens Miller maken de twee Bolswarders het on danks de dreigende situatie goed. Het schip is al een maand in handen de Liberiaanse opstandelingen, m een bloedige strijd met het le- president Samuel Doe z(jn Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 23Ö0 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1