Hals-expositie tekort 250.000 Heyenbrock: ,Zoo heeft nooit een kathedraal mij geroerd' Van Gogh-werken terug naar bruikleengevers Nederlands optreden Pavarotti onzeker Tegenvallend bezoekersaantal Ijzig kunstwerk voorproef van vergankelijke' route Rocker Bobby Day overledeii Zundert eert Van Gogh met reusachtig bloementableau Industrieschilders exposeren in het Landesmuseum in Münster Van onze correspondent Herman Haverkate MUNSTER Een op volle toeren draaiende fabriek, dat was voor de schilder Herman Heyenbrock (1871-1948) het toppunt van schoon heid. „Zoo heeft nooit een kathe draal mij geroerd", noteerde hij in 1913 na een bezoek aan een ijzergie terij. In zijn werk richt hij zich dan ook exclusief op de wereld van de moderne industrie. Vüurovens, fa brieksterreinen, staalarbeiders beli chaamden voor hem een nieuw schoonheidsideaal. Zijn tijdgenoot Frederik van Eeden: „Het bijzondere van deze schilder is zijn vermoogen om din gen die wij tot dusverre kennen als bedreigend, lelijk en troosteloos te doen waarnemen als waarachtig groots, ja zelfs als schoon". Heyenbrock is de bekendste en voor zover na te gaan ook enige ech te industrieschilder van Nederland. Werk van hem en 27 andere Europe se schilders is tot 19 augustus te zien op de expositie 'Industrie im Bild, 1850-1950' in het Landesmuse um in Münster. Kunstenaars voor wie net als Heyenbrock de industrie het hoofdthema is geweest van hun werk. Binnen de gevestigde kunst is de positie van de industrieschilders al tijd wat problematisch geweest. Hun werk werd niet altijd serieus genomen door collega's, die zich juist afkeerden van de grauwe we reld van de fabrieken. Mensen als Heyenbrock werkten veelal in op dracht van fabrikanten en zagen lang niet altijd kans hun eigen artis tieke ideeën te verwezenlijken. Een aantal schilderijen, ook op de expo sitie, mist daardoor kwaliteit, al blij ven ze als tijdsdocument van on schatbare waarde. De eerste fabrieken in de schil derkunst duiken op in het midden van de negentiende eeuw, als decor- stukjes in vaak nog tamelijk idylli sche landschappen. Pas in de late negentiende eeuw wordt, bij een be perkt aantal schilders, de industrie hoofdthema. De eerste Nederlandse schilderijen stammen uit een nog latere periode. De relatief late in dustrialisatie is daarvoor verant woordelijk. Als Heyenbrock om streeks 1905 zijn eerste .industrie stukken', maakt, doet hij dat in Bel gië en Duitsland, niet in Nederland. Het uitgangspunt voor kunste naars om zich op de wereld van de zware industrie te richten, is ver schillend, zo blijkt uit de tentoon stelling. Zo was er een groep die voornamelijk gefascineerd was door de prachtige rookpluimen bo ven fabrieken, de gloed van hoog ovens en de dampende treinen in de stationshallen. Een puur schilder kunstige fascinatie, in de geest van de impressionisten met hun belang stelling voor .vluchtige' momenten in de natuur en het stadsleven. Optimisten Maar er waren ook anderen. Je zou ze de vooruitgangsoptimisten kun nen noemen: de 'gelovigen' onder de kunstenaars, voor wie het weer geven van de nieuwe, industriële wereld bijna religie was. Fabrieken waren voor hen de werkplaatsen voor de wereld van morgen. Een be tere wereld, vanzelfsprekend. In Münster hangt een schilderij van Herman Bernard Dieperink, geti teld de 'Berg der Dromen': een half- kubistische fantasie, waarin het Nieuwe Jerusalem uit de bijbel op een berg oprijst boven een indus trieterrein. varen, ten slotte, de socia listen. Een aantal van de in Münster exposerende kunstenaars was ac tief betrokken bij de arbeidersbe weging, weer een ander deel (Heyenbrock) hing ertegen aan. Met groot ontzag schilderen ze arbei ders, de heiligen van de nieuwe tijd. Als noeste werkers in de gloed van de vuuroven, of als grauwe, geheim zinnige massa die terugkeert van het werk. Schilderijen die later de basis zouden aal-realisme van de officiële Sovjet kunst. De expositie loopt tot 1950. De hoogtijdagen van de industrieschil ders zijn dan voorbij. Fabrieken als hoofdthema voor schilderijen, als schilderkunstig specialisme, heb ben afgedaan. De schaduwkanten van de industrie zijn zichtbaar ge worden. Het besef vat post dat een rokende schoorsteen niet alleen een bron van schoonheid is, maar ook een oorzaak van milieuverontreini ging. Met de dood van Heyenbrock in 1948 zijn de industrieschilders in feite uitgestorven. 'Industrie im Bild' is een boeien de tentoonstelling over een onder werp waarvoor de aandacht tot dus- verre relatief gering was. De schil derijen zeggen iets over de wijze waarop mensen in deze eeuw tegen het industrialisatieproces hebben aangekeken. Over hun optimisme, hun twijfels en hun hoop. Maar ze illustreren ook het ver mogen van kunstenaars de werke lijkheid voor anderen toegankelijk te maken. Om met Frederik van Eeden te spreken: in handen van een goede kunstenaar kan zelfs de troosteloze wereld van een fabrieks terrein een vorm van schoonheid 'Industrie im Bild 1850-1950', Landesmuseum Münster, tot 19 augustus. LEIDEN (GPD) Het concert van Luciano Pavarotti op 1 sep tember volgend jaar in Neder land, waarvoor de kaarten reeds bij de Free Record Shops in de voorverkoop zijn, blijkt nog al lerminst zeker. Tijdens een vraaggesprek met Paul Koren hof, hoofdredacteur van het tijd schrift OperaScala, verklaart de Italiaanse stertenor dat er inder daad besprekingen zijn geweest over een optreden in Rotter dam. Van een definitieve af spraak was hem echter niets be kend. Pavarotti treedt wél op maan dag 2 september in Oslo op. Al leen al dat feit maakt naar zijn zeggen zijn optreden een dag eerder in Rotterdam onmoge lijk. Nog afgezien van de voor zijn stem noodzakelijke rust vereisen de voorbereidingen en repetities voor een dergelijk op treden immers meerdere dagen. Korenhof: "Pavarotti heeft me zijn agenda laten zien dus ik heb het met mijn eigen ogen kunnen controleren. Het is on denkbaar dat hij hier op 1 sep tember zou optreden en dan op 2 september in Oslo. Dat kan nooit. Die man heeft zijn eigen geluidsinstallatie en speciale technici en voor zo'n optreden moet hij minstens een paar da gen repeteren". Pavarotti sluit niet uit, dat eerdere afspraken zijn gemaakt die hem nog niet waren doorgegeven. HAARLEM (GPD) De ook te zien is geweest". Een defini- Frans Halstentoonstelling tief verslag over de financiën ver- zal waarschijnlijk een tekort ^rhtsept™, ïïïMtoSÏ opleveren van 2,5 a 3 ton, ZO zeker: "Hoe groot het gat ook is, het blijkt uit een voorlopige ra ming van de gemeente Haar lem. Volgens het college van B en W is de oorzaak van de negatieve balans het tegen vallende bezoekersaantal. De begroting van de expositie was gebaseerd op 160.000 belangstellen den, terwijl in totaal 139.700 mensen op de overzichtstentoonstelling van de werken van Hals afkwamen. Daardoor zijn entreebewijzen verkocht dan verwacht, wat een geraamd tekort oplevert van 2,5 a 3 ton. voorlopige raming heeft natuurlijk de verantwoordelijk heid van de gemeente om het op te vullen". De schattingen van de gemeente over het te verwachten aantal be zoekers waren gebaseerd op de er varingen met de Frans Halsexposi tie in 1962, toen in drie maanden tijd zo'n 200.000 mensen de drempel van het museum overgingen. Het Frans Halsmuseum vond de schat tingen van 160.000 bezoekers al meteen aan de hoge kant. Directeur 20.000 minder Derk Snoep: "Wij hebben ervaring met dit soort evenementen. Je ziet vaak dat met name de aanlooppe riode moeilijk is en dat is ook nu gebleken. Vooral het avondbe- slechts betrekking op de inkom- zoek tijdens de eerste vier weken stenkant van de expositie. De finan- nogal tegengevallen". Ook Snoep ciële begeleidingscommissie van de benadrukt het feit dat de bekendge- expositie heeft vastgesteld dat de maakte cijfers voorlopig zijn. "Het' kosten voor zover die nu al te duurt zeker nog anderhalve maand overzien zijn binnen de begroting voordat we alle kosten kunnen blijven. overzien. En ik moet eerlijk zeggen Volgens de Haarlemse wethouder dat ik nog hoop op een aantal mee- van cultuur, Leonie Broersen, be- vallers". schouwen B en W het tegenvallende bezoek als het enige negatieve punt van de tentoonstelling. De raming van het negatieve saldo noemt de wethouder nog zeer voorlopig. "Het is zeker dat er een tekort is, maar we kunnen we nu nog niet precies zeg gen hoeveel. De expositie is finan cieel nogal gecompliceerd, doordat er overeenkomsten zijn gesloten met Washington en Londen, waar het grootste deel van de schilderijen VLISSINGEN (GPD) - Slechts en kele grote brokken ijs herinnerden gistermorgen in een park in Vlissin- gen aan de 1300 a 1400 kilo zware ijs- sculptuur van Aris (de Bakker). De Haagse beeldend kunstenaar plaatste zaterdagmorgen zijn crea tie tegenover het Stedelijk Muse um. De zon brandde overdag in. Een houtvuurtje onder de ijsvorm maakte zaterdagavond definitief een einde aan het tijdelijke beeld houwwerk. De ijsvorm van zaterdag was een voorproefje van een route van zes vergankelijke sculpturen in 1991, die Aris wil aanleggen van het Ste delijk Museum in Vlissingen naar de watertoren in Oost-Souburg, waar het nieuwe centrum voor he dendaagse kunst is gevestigd. Suc ces lijkt verzekerd. Met name jonge bezoekers van het park konden hun handen niet van het kunstwerk af- De Haagse beeldend kunstenaar heeft met steun van de stichting Ar- tech van de filmer Louis van Gaste ren een jaar kunnen werken aan de ontwikkeling van speciale invries- technieken. Van Gasteren had in 1987 de eerste experimentele ijs- sculptuur van Aris gezien in de Technische Universiteit van Twen te. Hij was zo onder de indruk dat hij sponsors zocht en vond voor ver volmaking van het procédé. De 2,6 meter lange, 1,6 meter bre de en 1,5 meter hoge ijsvorm is inge vroren op -20 graden Celsius. De fa bricage van het staalharde ijs heeft ruim veertien dagen geduurd. Aris voegde gele kleurstof toe om de luchtbel aan de onderkant extra aandacht te geven. Hij plaatste er zaterdagavond ook nog een lamp onder. Door de bolvorm van de luchtbel liep het water bij het sto ken van het kampvuur langs de ran- AUVERS SUR OISE - Maite d'Arles, een bewonderaarster van de schilder Van Gogh, rouwt op zijn graf op het kerkhof van Auvers sur Oise bij Parijs. Gisteren was de 100ste sterfdag in Van Gogh's 'portret van Madame Ginou' wordt gedragen. dat stuk ijs daar deed. Vrijwel ieder een zag de lol ervan in. Kinderen kropen zelfs onder de op stenen ge zette ijssculptuur en lieten zich door hun ouders fotograferen in de luchtbel aan de onderzijde. De luchtbel is essentieel. Zonder die holte kan Aris nooit zo'n door zichtige ijsklomp maken. Tijdens het invriezen moet het water con stant in beweging blijven met mixers, anders ontstaan witte kris- VanGogKD'ADe (»°™n>aag ,s dan alleen houden. Niemand vroeg zich af wat den weg, langs de brandhaard. Aris maakte eerst klassieke beeldhouwwerken. Hij veranderde enkele jaren geleden compleet van stijl na de plotselinge dood van zijn vrouw. Hij kon geen mooie dingen meer maken voor de eeuwigheid. Hij maakte een groot beeld en sloeg het kapot. Zo verwerkte hij het gro te verlies. De produktie van vergan kelijke ijsvormen is het vervolg. „Ik wil slechts herinneringen schep pen", zei de Hagenaar zaterdag. „IJs transparant. AMSTERDAM (ANP) - De teleur- georganiseerd, benadrukt Becht. In stelling van degenen die het bezoek dat verband heeft hij toch wat - zij LOS ANGELES (Rtr) - Popster Bobby Day die in de jaren vijftig tal van rock-hits had, is gisteren in een ziekenhuis in Los Angeles overle den. Een woordvoerster van Desert Rose Productions die werkte met Day zei dat de zanger op 15 juli was opgenomen voor een behandeling van kanker. Day wiens echte naam Robert Bird was, is vooral bekend gewor den door „Rockin' Robin" en „Little Bitty One", beide uit 1958. Hij was nog steeds actief business en maakte voor zijn zie kenhuisopname een tournee door de Verenigde Staten. het milde - kritiek op de "wat frivo- waarop het Nederlands >r Toerisme met behulp uitklapbare Van Goghs poogde Ot- toeristen warm te maken voor een to- bezoek. te lang hebben uitgesteld ten spijt, gisteren was onverbiddelijk de le" laatste kans om een bezoek te kun- Bureau nen brengen aan de Van Gogh-ten- toonstelling in Amsterdam e terlo: in Amsterdam kwamen taal 825.000 bezoekers, in Otterlo 425.000. De sterfdag van de Neder- "Het NBT heeft fantastisch werk landse schilder - 29 juli 1890 - luidde gedaan", zegt hij voorzichtig, "maar tevens het einde in van de expositie je hebt het toch over een ander soort die op vrijdag 30 maart werd ge- publiek, dat je op een specialisti- opend door koningin Beatrix. Van- sche manier moet benaderen". Een daag zal een begin worden gêmaakt schilderijententoonstelling is ten- met het inpakken van die schilderij- slotte iets anders dan een bollen en en tekeningen die naar de veld, vindt Becht. bruikleengevers terug moeten. Frits Becht, directeur van de Stichting van Gogh, is vast van plan om de eerder gedane beloften aan de driehonderd verzekeringsmaat schappijen, die gezamenlijk garant stonden voor een bedrag van zes de show miljard, na te komen. De werken zijn verzekerd "van spijker tot spij ker" en Becht en de zijnen willen er zeker van zijn dat alle schilderijen en tekeningen ongeschonden op de oude plek terugkeren; of die "spij ker" zich nu in Mexico bevindt of in Amsterdam. Elk kunstwerk wordt verzending helemaal gecontro leerd en koeriers houden er tijdens het transport een wakend oog op. ZUTPHEN (ANP) - In de stedelijke musea van Zutphen wordt van 3 au gustus tot en met 9 september de tentoonstelling Kunst uit Particu lier Bezit gehouden. In totaal zijn bijna 200 werken te zien, afkomstig van particuliere verzamelaars uit Zutphen en directe omgeving. Een overzicht van de 19e eeuwse schilderijen en tekeningen van Ro mantiek tot Haagse School wordt getoond in het stedelijk Zeker tweederde van de bezoe kers, heeft Becht geconstateerd, was afkomstig uit het buitenland. Met name de Fransen waren rijk vertegenwoordigd, maar ook veel Belgen, Duitsers en Italianen had den kaarten besteld. De helft van die buitenlandse bezoekers kwam speciaal voor Van Gogh naar Neder land en voor 40 procent van hen was dat de eerste confrontatie met 'ons de Rozengracht 3. Schilderijen land. Gemiddeld bleven de bezoe- tekeningen uit de 20e zien in museum Henriëtte Polak i de Zaadmarkt 88 in Zutphen, kers vier dagen in Nederland. Ge- de gemiddelde besteding van tweehonderd gulden per dag pikte De openingstijden zijn dinsdag tot dus ook de rest van de toeristen- met vrijdag van elf tot vijf i zaterdag en zondag van half twee tot vijf uur. branche een aardig graantje mee. Daar was de tentoonstelling n£ tuurlijk niet in de eerste plaats voc Duidelijke favorieten hadden de bezoekers niet, meent hij. "Voor de meesten was het vaak de herken ning van de reproduktie of het plaatje op het koekblik thuis. In Ot terlo lag dat iets anders. Tekenin gen zijn de poëzie van de beeldende kunst, iets meer voor de fijnproe- Het, nieuwe systeem van kaart verkoop met bestellingen vooraf noemt Becht "een groot succes". "Het is een buitengewoon publieks vriendelijk systeem. Ik heb mensen gesproken die over twee jaar in Pa rijs de grote Toulouse Lautrec-ten- toonstelling gaan doen en de orga nisatoren van de Rembrandt-expo- sitie die in Berlijn, Londen en Am sterdam komt. Die hebben het vaste voornemen om het volgens dezelf de methode te gaan doen. Vertegen woordigers van het Grand Palais waren ook enthousiast. Daar heb ben bezoekers tijdens de Gauguin- tentoonstelling soms vier tot zes uur in de rij moeten staan". Voorlopig ziet Becht niet nog eens een dergelijke grote kunstma nifestatie in Nederland ontstaan. "Alhoewel, een grote Mondriaan- manifestatie. Dat zie ik hier nog wel eens gebeuren". Suppoosten 'vegen' de laatste bezoekers uit de gangen i Gogh-tentoonstelling werd gesloten. i het museum in Amsterdam, i daarvoor uitstekend geschikt". In de tuin van het Stedelijk Mu seum Vlissingen is tot en met 30 september een tentoonstelling te zien over de ijsroute die Aris vol gend jaar september wil creëren. De lokaties van het doorstroom- project, voornamelijk langs de Westerschelde, zijn in kaart en beeld gebracht. Croiset brengt 'Een zekere Vincent' anders AMSTERDAM (ANP) - Jules Croi set speelt van 7 tot en met 12 augus tus in de bovenzaal van de Stads schouwburg in Amsterdam het the ater-portret „Een zekere Vincent", samengesteld aan de hand van de briefwisseling tusservVan Gogh en zijn broer Theo. Volgens de aankon diging is deze voorstelling niet te vergelijken me^de produktie die op 17 juni 1973 in première ging. De eerste twee voorstellingen worden in het Nederlands gespeeld, de laatste vier in het Engels. SCHILDERIJEN - In galerie Eind April aan de Prinsengracht in Am sterdam worden van 5 augustus tot en met 9 september schilderijen en tekeningen van Erik J.M. Meijer ge ëxposeerd. Meijer volgde zijn oplei ding aan de Volkshogeschool voor de kunst in Noorwegen en de Gerrit Amsterdam. r gisteren de Van (foto anp) Academie ZUNDERT (GPD) - De buurt schappen van de gemeente Zun dert, die elkaar anders beconcur reren tijdens het jaarlijkse bloe mencorso, hebben het afgelopen weekeinde in eendrachtige sa menwerking het grootste bloe mentableau van Nederland ge maakt. Het 180 vierkante meter grote kunstwerk op het Vincent van Goghplein in Zundert toont een compositie van drie werk stukken van Vincent van Gogh. Het zijn een zelfportret, de kerk in Auvers-sur-Oise waar de beroem de schilder stierf en een deel van een brief die Van Gogh schreef zijn Zundert se ziekbed. Het tableau van twintig mete breed en negen meter hoog, ge sierd met duizenden dahliakop pen, is gemaakt om de honderd ste sterfdag van Van Gogh te her denken. Zundert, de geboorte plaats van de schilder, wilde dat op een manier doen die minstens even veel publiciteit zou opleve ren als het jaarlijkse bloemencor so. Tientallen dorpsbewoners maakten zaterdag de dahliakop pen klaar om op de tempex on dergrond van het huizenhoge ta bleau bespijkerd te worden en brachten andere ploegen van de buurtschappen de bloemen op de voorbeschilderde platen aan. Gis teren maakten burgemeesters van een aantal gemeenten waar Van Gogh ooit woonde onder aanvoering van Zunderts burger vader N. Molhoek en voor het oog van talloze video- en foto- en tele visiecamera's het werkstuk af. In die rij ontbraken overigens de (lo- co-)burgemeesters van de groot ste plaatsen waar Van Gogh ge leefd heeft, zoals Amsterdam, Den Haag en Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15