Knieval OPEC-landen stemt Irak tevreden De zwanezang van de 'Lelijke Olieprijs lichtjes omhoog op vrije markt Amerikaanse economie groeit met 1,2 procent Verdubbelde winst Boeing Faillissement dreigt voor Oostduits camerabedrijf Experiment met Videotex Gegarandeerde baan voor 250 werklozen Natuurprodulct wellicht oplossing mestprobleem |17| VISSER IVJ Belettering Grondstoffenfonds kan begin maken met werk ZATERDAG 28 JULI 1990 PAGINA 5 LONDEN (Rtr) - De prijzen van olie op de vrije markt zijn gisteren gestegen, nadat bekend was gemaakt dat de OPEC het eens was geworden over verhoging van de olieprijs en olie- produktie. De prijs van olie uit het Noordzeeveld-Brent voor levering in september steeg met 25 dollarcent tot 19,51 dollar per vat (159 liter). Kort nadat het OPEC-akkoord was be kendgemaakt ging de prijs omhoog met 45 dollarcent, maar omvangrijke verkopen op dat peil haalde de prijs weer wat naar beneden. WASHINGTON (KRF) - Het bruto nationaal produkt van de Verenig de Staten is in het tweede kwartaal van dit jaar op jaarbasis met 1,2 pro cent gegroeid, aldus gisteren gepu bliceerde voorlopige cijfers van het Amerikaanse ministerie van han del. Het cijfer voor het eerste kwar taal is bijgesteld tot 1,7 procent. Eer der was een groeipercentage van 1,9 procent gemeld. De groei is gerin ger dan de 1,6 procent, die door des kundigen was verwacht. De groei werd vooral teweegge bracht door sterke voorraadvor- ming in het Amerikaanse bedrijfsle ven. Met name de auto-industrie legde de afgelopen drie maanden voorraden aan met het oog op te verwachten stakingen in het ko- nationaal produkt beslaat, i De Amerikaanse economie moet in de tweede helft van dit jaar met 2,9 procent groeien wil de groeira ming van het Witte Huis voor 1990 als geheel gehaald worden. De Amerikaanse regering gaat uit van een groei van het bnp met twee pro cent. De inflatie in de VS, gemeten aan de implicit price deflator, kwam in periode^april jejuni met 2,1 miljard ^et tweede kwartaal van dit jaar uit op 4,4 procent op jaarbasis. Het in flatiepercentage voor het eerste kwartaal kwam uit op 4,8 procent. Het Amerikaanse ministerie van handel herzag ook de economische groeicijfers voor de jaren 1987 tot en met 1989. Het gecorrigeerde bnp groeide in 1989 met 2,5 procent op percenta ge van drie gegeven. mende najaar. De voorraden groei- periode april - jur den met 26,2 miljard dollar tegen dollar afgenomen, een vermindering met 2,2 miljard De vraag naar duurzame con- dollar in de eerste drie maanden van sumptiegoederen liep zelfs met 9,9 dit jaar. miljard dollar terug. In het eerste Door de sterke voorraadgroei kwartaal van dit jaar nam die vraag werd de zwakkere consumptieve nog met 14,5 miljard dollar toe. De vraag grotendeels gecompenseerd, vraag naar verbruiksgoederen nam De consumptieve vraag (goederen af met 10,2 miljard dollar tegen een diensten), die tweederde van het vermindering met 7,4 miljard dollar jaarbasis Eerder i de - •--*'--1 het eerste kwartaal. Dat de prijs maar zo weinig steeg werd toegeschreven aan het feit dat de inhoud van het akkoord al be kend was voordat de overeenkomst werd ondertekend. De oliehandela ren verwachten overigens dat de olieprijzen de komende tijd wel wat zullen dalen. Er zal winst worden genomen op het hogere prijspeil dat de laatste paar dagen was bereikt. De olieprijzen zijn in de aanloop naar de OPEC-vergadering al om- hoog gegaan, niet in de laatste wayt. Kuwayt zou door de over plaats door de dreigende taal Irak. In de oliehandel wordt er van uit gegaan dat de richtprijs van 21 dol schrijding van de toegewezen pro- duktiehoeveelheid voor een te lage olieprijs verantwoordelijk zijn en daardoor zou Irak miljoenen dollar lar, die de OPEC gisteren heeft vast- aan olie-inkomstem hebben misge- gesteld, in het laatste kwartaal, dit jaar kan worden bereikt. Dan moeten de OPEC-landen zich wel aan hun produktie-afspraken hou- lopen. den. Door altijd het geval is als de winter dert, verdwijnen dan de overschot- grotere vraag, zoals den dje het grensgebied van beide -J- landen liggen. Daarvoor eist Irak een een vergoeding van 2,4 miljard ten uit de olievoorraden. Als de prijs dollar. Kuwayt is bereid een miljard prijs van ongeveer 22,50 dollar per deze kwestie. Kuwayt heeft veel vat- geld nodig om zijn economie, die Uitzonderlijk Behalve dat de dertien olieminis- SEATTLE (DPA) - Het Amerikaan- ters van de OPEC (Organisatie var se vliegtuigbouwconcern Boeing Olie Exporterende Landen) het ir heeft zijn winst in het tweede kwar- Genève eens werden over een ver taal van dit jaar weten te verdubbe- hoging van richtprijs van OPEC- len tot 195 miljoen dollar. Ook de olie winst over de eerste helft van dit liter), stemden ze er tevens jaar was met 689 miljoen dollar dat de totale olieproduktie tweemaal zo hoog al in de eerste organisatie wordt vergroot van 22,1 door de oorlog met Iran ernstig i verzwakt, op te bouwen en kan dat geld alleen met de export van olie verdienen. Succes 18 tot 21 dollar per vat (159 De verwikkeiingen tussen Irak „o. kuwayt zjjn tij(jens het 0pec.( helft van vorig jaar. De halfjaarom- miljoen tot 22,5 miljoen vaten per zet nam toe van negen tot 13,4 mil- dag. De overeenkomst geldt tot jard dollar, zo heeft Boeing vrijdag eind dit jaar. bekendgemaakt. Frank Shrontz, topman van Boeing, verklaarde bij de presentatie van de cijfers dat hij voor heel 1990 een omzet voorziet ongeveer 27 miljard dollar. De voltallige bijeenkomst in Ge 2ve heeft twee dagen geduurd er at is voor OPEC-begrippen uitzon derlijk kort. Voordat het overleg be- leg nauwelijks ter sprake geweest. Irak heeft met zijn dreigementen in zoverre succes gehad dat de richt prijs nu is opgetrokken. Deze prijs is een gemiddelde van de prijzen van zeven soorten olie die de OPÈC- landen produceren. De olieminister van Irak, Issam Abdul-Rahim al-Chalabi, zei dat hij rciaraiuuici erg bbJ was met bet akkoord: "Wij eerste^instantiè bebben in overleg met Saudi-Ara- verhoging van de richtprijs tot £»- to be^^ &rich^. We zijn blij dat er een totaal pakket aan maatregelen is genomen". De langdurige staking in het vier- g0n zag het er naar uit dat er vol de kwartaal van vorig jaar werkt" in doende conflictstof was om de ver- de eerste helft van dit jaar nog na. Boeing had enige tijd nodig om zijn produktie weer op peil te krijgen. vcl«.„s.iI6 va.. -„ - Desondanks werden er in de eerste 25 dollar en werd daarin gesteund °P 21 dollar per vat vast te stellen, zes maanden 216 vliegtuigen afgele- door Libië. Om zijn eis kracht bij te verd tegen 174 in de eerste helft van" zetten begon Irak met troepenbe- 1989. Halverwege dit jaar had wegingen aan de grens met Ku- Boeing voor 84,3 miljard dollar aan orders in de portefeuille tegen voor 78,1 miljard dollar halverwege vorig jaar. Van de ordervoorraad is 93 pro cent bestemd voor de burgerlucht vaart. Boeing maakt zich zorgen over de ontwikkelingen in zijn defensie sector. Het concern verwacht dit jaar in deze sector verlies te lijden als gevolg van de vermindering van de defensie-uitgaven van de Ameri kaanse regering. In de eerste helft van dit jaar was defensie nog goed i omzet van drie miljard dol- De conferentie van OPEC-landen leverde vooral een succes op voor Irak. Uiteindelijk konden de dertien congresserende ministers zich vinden in een verhoging van de olieprijs van 18 tot 21 dollar per vat. Hisham Mohiddin Nazer (links), minister van Saudie-Arabië verlaat de conferentie in gezel schap van de Algerijn Sadek Boussena, tevens OPEC-voorzitter. (foto ap> DRESDEN (Rtr) - Na de invoering van de Duits-Duitse monetaire unie dreigt er weer een Oostduitse fa briek gesloten te worden. Dit keer gaat het om de producent van de be kende Praktica camera's in Dres den. Volgens de bedrijfsleiding staat de onderneming dicht bij het faillissement. Bij Pentacon Dresden GmbH werken nu nog maar 150 van de in totaal 5700 werknemers tellende on derneming. De voormalige staats onderneming heeft geld zo drin gend nodig dat zij een paar van haar gebouwen heeft verhuurd aan een Westduitse sexwinkel. Pentacon, Europa's laatste grote cameraproducent, exporteerde voor de omwenteling in november vorig jaar 75 procent van de totale produktie naar het Westen. In het Verenigd Koninkrijk kon de Oost duitse onderneming, ondanks ster ke Japanse concurrentie, een kwart van de markt veroveren. Het bedrijf uit Dresden maakt al 150 jaar came ra's. De totstandkoming van de econo mische en monetaire unie deed de Praktica-producent in een klap in het systeem van het kapitalisme be landen. Door de te hoge arbeidskos ten verloor de onderneming na 1 juli meer dan een half miljoen Westduit se mark per dag totdat de werktijd verkorting werd ingevoerd. lar. BRUSSEL (ANP) - In en rond de Belgische stad Gent start men in de herfst van dit jaar met een groots opgezet Videotex-experiment. En kele honderden Belgen krijgen dan, tegen zeer gunstige voorwaarden, een beeldscherm ter beschikking. Daarmee kunnen ze niet alleen een grote hoeveelheid informatie - zoals dienstregelingen van de spoorwe gen, een 'electronische krant' en toeristische en culturele informatie - in huis halen, maar ook bestellin gen doen en bankoverschrijvingen verrichten. In het pas opgerichte bedrijf Gen- tex nemen enkele, electronicabe- drijven, zoals Philips en Alcatel en enkele Belgische banken deel. Ook een mediadeskundige en een waar nemer van de stad Gent zijn aan Gentex verbonden. Met de Belgi sche RTT wordt bekeken of Video tex ook over de kabel geleverd kan worden. Het Videotex-systeem komt in België slechts aarzelend van de grond. Naar schatting zijn er nu zo'n 7.000 gebruikers. In Frankrijk werd een soortgelijk systeem, Minitel, een groot succes. Er is een studiesyndicaat opge richt (Tercom) waarvan producen ten van telecommmunicatie-appa- ratuur, de RTT, de grote banken en de drie Belgische gewestelijke in vesteringsmaatschappijen deel uit maken. Na Gent worden ook in de overige gewesten Videotex-projec- ten opgestart. Privatisering De Poolse senaat heeft gisteren zijn goedkeuring verleend aan een wets voorstel dat de weg opent voor de privatisering van 80 procent van de Poolse staatsindustrie. Eerder was het wetsvoorstel al aangenomen door de Sejm, het Poolse lagerhuis. Rakowski Het parlement in Warschau heeft de laatste communistische premier van Polen, Mieczyslaw Rakowski, ervan beschuldigd de economie te gronde te hebben gericht. Ook zou hij de Lenin-scheepswerven in Gdansk om politieke redenen heb ben gesloten. Hiervoor kan de ex- premier voor het gerecht worden gesleept. Dollar De koers van Amerikaanse dollar is gisteren licht gedaald. De munteen heid noteerde in Amsterdam aan het slot van de handel f 1,8225 tegen f 1,8270 een dag eerder. BEVERWIJK (GPD) - Onder het motto 'Zullen we samensmeden' is gisteren in Beverwijk het startschot gegeven voor een grote wervings campagne voor personeel in de me taalsector. De campagne richt zich op Noord-Holland, een deel van Zuid-Holland, Utrecht, en de Flevo- polder. Het project biedt garantie op een baan voor 250 werklozen. Vijftien arbeidsbureaus, het Cen trum voor Vakopleiding en Uit zendbureau Start zijn de initiatief nemers van de campagne, die vier miljoen gulden kost. Het Geweste lijk Arbeidsbureau IJmond, geves tigd in Beverwijk, heeft de leiding van het project. In het wervingsge- bied zijn er jaarlijks 15.000 vacatu res in de metaal die moeilijk opvul Wervingcampagne metaalbewerkers men minstens 250 werklozen recru- werkervaring opdoen teren, die bij eer centrum voor vak- beidspool bij Start, opleiding in Alkmaar, Amsterdam, De wervingscampagne i groots baar zijn. Vooral in de IJmond en de Haarlem en Leiden een opleiding opgezet. Via een 06-lijn (06-0510) krijgen met daarna garantie op kunnen belangstellenden vanaf werk. Mocht er niet meteen een maandag 30 juli een projectteam baan voorhanden zijn, dan kunnen bellen, waarna het traject naar een de werkzoekenden een half jaar vakopleiding kan beginnen. Een Zaanstreek doet zich een stijgende vraag naar gekwalificeerde lasse'rs, pijpbewerkers, pijpfitters e.d voor. In de komende vier weken wil promotieteam verschijnt in de maand augustus op jaarmarkten en andere evenementen om bekend heid aan 'Zullen we samensmeden' te geven. Met een oplage van 10.000 stuks worden folders gestuurd aan werkgevers en ingeschrevenen bij arbeidsbureaus. Aanleiding voor de campagne is de grote vraag naar vaklui voor de renovatie van hoogoven 7. Aanne mer Westcon heeft daar komend voorjaar 1300 werknemers voor no dig, voornamelijk metaalbewer kers. Angst dat Hoogovens al de via het project opgeleide mensen zal opslurpen, is er niet. "Het staat ie dereen vrij om te gaan werken waar hij of zij wil", aldus R. van den Berg, directeur-generaal voor de Arbeids voorziening, die het project gisteren startte. "Het project bij Hoogovens is ook tijdelijk, zodat mensen daar na bij andere bedrijven aan de gang kunnen". alle hoop nu gevestigd op het Proef station voor de Varkenshouderij in Rosmalen. SPANKEREN Onbekend maakt Het proefstation, dat gisteren was onbemind. Dat geldt ook voor het uitgenodigd op de boerderij in natuurprodukt Bio-Algeen, dat als Spankeren, is nadrukkelijk ver een soort Ei van Columbus op de zocht Bio-Algeen op zijn werking markt wordt gebracht door de Duit- uit te testen. Bij een uiteindelijk se firma Schulze Hermsen uit gunstig bedrijfsresultaat wordt ge- Dahlenburg. Volgens directeur hoopt dat de varkenshouders hun Werner Hermsen is het op natuurlij- wantrouwen dan eindelijk eens op- ke basis bereide produkt bij uitstek zij zetten en overschakelen op het geschikt om ammoniak uit varkens- mest te verdrijven. Gebruik van Bio-Algeen zou dan ook een einde dienst bewijzend, betekenen van de knellende mest- problematiek. Theo Elzebroek zweert in z'n een- Na de markt in Oost-Europa te }?e inmiddels by Bio-Algeen. Hy ge bruikt het sinds eind 'OQ u~ hebben veroverd. ..«u. ..»j opgave de Duitse producent op jaarba- drijf. Zyn varkens varen er wel bij sis tussen de 300.000 en 500.000 ton ®n. van enige ammoniaklucht in de wordt afgezet, acht Schulze dryfmest is sindsdien volgens zijn Hermsen de tijd nu rijp de Neder- zegge.n, geerl sPrake meer. "Je landse varkenshouder en daarmee merkt het ook meteen aan je ogen. tevens ons vaderlandse milieu te ^ie irriteren niet meer verblijden met Bio-Algeen. Arnhemmer Jan Budel, die gehuurd om dit varkentje te sen, heeft de alleenverh ging voor de Benelux MANGUALDE (UPI/DPA/ANP) - Gisteren is definitief het doek ge vallen voor de 'lelijke eend', het fameuze 2CV-model van de Franse autofabrikant Citroën. Het laatste exemplaar rolde van de band in de Portugese stad Mangualde, de eni ge plaats waar het model sinds 1988 nog werd gemaakt. Het einde van de auto, waarmee miljoenen mensen hebben gereden en nog rijden, tekende zich af in 1987, toen het autoconcern Peu geot, waar Citroën onderdeel van is, aankondigde te stoppen met de pro duktie van de "eend" in de in 1893 gebouwde fabriek in Levallois bij Parijs. De auto werd alleen nog maar gemaakt in Portugal, maar in april werd bekend dat ook daar de produktie zou worden gestopt. Het ontwerp van de 2CV dateert van 1939. De eerste auto's bleken met hun aluminium chassis nogal brandgevoelig te zijn. Van de eerste betrouwbaarder proefexemplaren is er nog maar een over. De Tweede Wereldoorlog hield de verdere ont wikkeling tegen. In 1948 werd de 2CV voor het eerst aan het publiek getoond. De toenmalige president Auriol mocht de auto onthullen. De autodeskun digen waren verbijsterd. Niemand had iets dergelijks verwacht van Ci troën, die in 1949 met de produktie begon. Al snel kwam de belangstelling los. Op een gegeven moment werd die zo groot dat Citroën de 2CV al leen leverde aan mensen van wie de autofabriek vond dat ze de auto no dig hadden. De opdracht van Ci- troën-directeur Pierre Boulanger bleek aan te slaan. Die opdracht luidde een auto te maken die twee mensen en een zak aardappelen met zestig kilometer per uur kon ver voeren en waarin de hoge hoed niet hoefde te worden afgezet. ADVERTENTIE hojcwocrd 131 tel. IS3747 leiden HEKlAIMBOKOBI/l£T1tll&WTOI>e*UMe Onderbouwing Maar in tegenstelling tot de geest- i, heeft de alleenvertegenwoordi- ^rift van dè Spankerense varkens houder is de bereidheid Overigens exporteren de Duitse fir- proefstation om Bio-Algeen uit te manten ook naar landen als by voor- testen niet bepaald overweldigend beeld Frankrijk. Missionaris De Nederlandse varkenshouder laat zich, zoals het een goede boer betaamt, niet zo gemakkelijk over tuigen van de als opzienbarend om schreven werking van het natuur produkt. Op zijn eigen zwager Theo Elzebroek na, die een boerenbedrijf bestiert in Spankeren, heeft Budel de afgelopen twee jaar niemand be reid kunnen vinden het produkt uit te proberen. "Ik voel me dan ook als een missionaris op sandalen in Afri ka". Om wat vastere voet op de Ne derlandse afzetmarkt te krijgen, is te noemen. Onderzoeker Nico Ver does: "We hebben zo'n vijftig aan vragen liggen voor dit soort experi menten. Daarom moeten we selec tief zijn. Tot op heden gaan we er van uit, dat Bio-Algeen niets toe voegt. In theorie zou de aan het pro dukt toegedichte werking kunnen, maar enige wetenschappelijke on derbouwing mis ik tot op heden. Bovendien ontbreken tot dusverre ook echt harde cijfers op basis van de ervaringen zoals opgedaan op het bedrijf in Spankeren". Verdoes denkt dat er nog maan den overheen gaan eer wordt beslo ten het produkt al dan niet op het proefstation uit te testen. ïtc model van de 2CV, dat bij zijn onthulling in 1948 de auto-deskundigen verbijsterde. De eerste types hadden een motor met een inhoud van 375 cc. De top snelheid was 65 kilometer per uur, maar dan moest er niet al te veel te genwind staan. Later werd de mo- torinhoud vergroot tot 425 cc. In 1970 besloot Citroën er een motor in te bouwen met een nog grotere in houd, omdat de 2CV niet meer mee kon met het verkeer van die tijd. Ook werden er grote achterlichtep op gemonteerd, hetgeen voor de echte liefhebber het sein was om af te haken. Er zijn in de loop van de jaren ruim zeven miljoen exemplaren van de 2CV geproduceerd, inclusief af geleide modellen. In Nederland be leefde de auto een topjaar in 1970. Toen werden er 22.300 van ver kocht, inclusief het afgeleide model Dyane. Sindsdien is het met de ver koop bergafwaarts gegaan. Alleen ten tijde van de oliecrisis in 1974 was er sprake van een kleine ople ving. De 2CV kreeg ook te lijden van andere goedkope auto's, vooral die van Japanse producenten. Ralley De 2CV sprak vooral aan door zijn zuinigheid en de eenvoud van zijn ontwerp. Om te laten zien dat de au to wel tot wat meer in staat was or ganiseerde Citroën in 1970 de ralley Parijs-Persepolis-Parijs. Avontu riers hebben met de auto dwars door Afrika gereden en een brand weerman in Chili maakte een we reldreis met een in zijn land geas sembleerde 2CV. Op het ogenblik zijn hier en daar in Nederland nog nieuwe exempla ren te krijgen, maar die zullen snel z(jn verkocht Sommigen bergen de auto weg om hem over een aantal ja ren als nieuw tevoorschijn te halen. Het zal nog wel enige jaren duren voordat de 2CV een verzamelaars- auto wordt, want er rijden er op het ogenblik nog veel rond. Door zijn trage acceleratie, lage topsnelheid en vele lawaai zal de 2CV alleen door de liefhebber nog worden gekoesterd. Het meest ge wilde type is overigens de 2CV Sahara, een eend met aandrijving op alle vier de wielen waarvan er in de jaren zestig slechts 690 zijn ge maakt. Deze eend is voorzien van twee motoren, een voorin en een achterin, en werd destijds ontwor pen voor de Franse oliemaatschap pijen die actief waren in de Sahara. De laatste twee 2CV-exemplaren uit een produktie die 41 jaar heeft ge duurd zijn bestemd voor een Ci- troën-museum. AMSTERDAM (ANP) - Het Ge meenschappelijk Grondstoffen- fonds van de Verenigde Naties (CFC) kan eindelijk aan het werk. Het beleidsmakende orgaan van het fonds heeft deze week in Amster dam de regels goedgekeurd die het werk van het fonds in goede banen moeten leiden. Dat heeft Budi Hartantyo, de directeur van het CFC, gisteren bekendgemaakt. De beslissing tot de oprichting van het fonds werd genomen in 1976, tijdens de vergadering van de UNCTAD (Conferentie voor Handel en Ontwikkeling) van de Verenigde Naties. De feitelijke oprichting duurde tot 1989. Amsterdam werd toen als vestigingsplaats gekozen. Het fonds is een financieringsin stituut en geen ontwikkelingsorga nisatie. Dat betekent dat grondstof- fenorganisaties zelf moeten aankloppen met onderzoeksvoor stellen. Het eerste loket van het fonds zal op zijn vroegst volgend jaar in wer king treden. Daartoe kunnen grondstoffenorganisaties toetreden die de prijs van een grondstof trach ten te stabiliseren met behulp van een buffervoorraad. Alleen de IN- RO, de overeenkomst voor natuur rubber, is nog in werking en zou kunnen toetreden. Cacao is eerder dit jaar ter ziele gegaan, koffie spat te een jaar geleden uit elkaar en tin ging met veel geweld ten onder in 1985. Het eerste loket heeft duide lijk een lagere prioriteit, aldus Lo- pez-Aguilar. Het CFC heeft 104 lidstaten. De Verenigde Staten zijn niet toegetre den. De belangrijkste doelstelling van het fonds is het bewerkstelligen van veranderingen in de internatio nale grondstoffenhandel ten gunste van ontwikkelingslanden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5