jr 'Vietnamezen moeten leren zelf te denken' 'Zwarte dood' is de wereld nog niet uit STANDPLAATS: Bonn DUITSERS I REPORTAGEi Vietnam hoopt op profijt van overleg VS en Cambodja voerd. De gigantische inflatie is tot staan gebracht, er is één koers geko men voor de buitenlandse valuta, subsidies op voedsel zijn afge schaft, er is een vrijwel onbeperkte import van goederen en de boeren mogen hun produkten nu z^lf ver kopen, om maar enkele voorbeel den te noemen". "Over de juistheid van die hervor mingen kan je van mening verschil len. Aan de ene kant hebben die tot grotere opbrengsten in de land bouw geleid. Daar staat echter te genover dat door de import veel ei gen produkten worden weggecon curreerd, in de industrie veel werk loosheid is ontstaan en gezondheid en onderwijs er nu bij hangen. Maar goed, Vietnam heeft aan de wensen van de VS voldaan. Ondanks die po sitieve opstelling weigert Washing ton echter mee te werken. Vietnam moet kennelijk nog steeds worden gestraft". Politiek Mochten de Amerikanen alsnog in stemmen met de .door Vietnam doorgevoerde economische hervor mingen, dan zullen zij waarschijn lijk nieuwe eisen op tafel leggen op het gebied van mensenrechten en met betrekking tot politieke veran deringen. Wat dat betreft hebben zij keus genoeg. Volgens het mensen rechtencomité van gevluchte Viet namezen in Parijs zijn alleen al in mei 6000 'verdachten' opgepakt. Dat aantal staat los van de 8600 Viet namezen die sinds december vorig jaar 'heropvoeding' hebben gekre gen. De communistische partij staat intussen nog altijd geen andere po litieke groeperingen toe. Aanhan gers van de harde lijn wijzen er daarbij op dat imperialistische en reactionaire krachten verantwoor delijk zijn voor de 'onrust' ('en dus de veranderingen') in Oost-Europa en dat Vietnam moet waken voor dergelijke 'verderfelijke invloeden'. (foto Hannes Walraten); Van Dullemen zou het echter or, juist vinden als de VS na de econo mie ook de politiek ter sprake zoii den brengen. "Is een pluriform par tijstelsel dan zaligmakend? Moef Vietnam het voorbeeld volgen varj, de Sovjetunie? Daar wordt nu volop' gesproken over glasnost en pe restrojka, maar is daarmee iets verj anderd? Daar staan de mensen nog altijd in de rij voor de winkels. Viet nam concentreert zich op de econo; mie. Het is wel zo dat er binnen dj partij meer democratie is. De vrij heid van meningsuiting is ondanks die berichten van het comité in Pa| rijs ook groter geworden. Men durft nu ook in het openbaar kritiek te ui ten op de regering, zonder dat ik ie mand heb horen zeggen dat die re gering weg moet". Gemakkelijker Door die openheid is het werken voor het Medisch Comité in Viet nam volgens Van Dullemen gemak kelijker geworden. "Vietnam stelt1 allerlei plannen op, bij voorbeeld om binnen een bepaalde tijd een x- aantal mensen tegen basisziekten ini te enten. In tegenstelling tot vroe-j ger durven artsen nu toe te geven' dat zij niet in hun opzet zijn ge slaagd. In het verleden waren artsen' in zulke gevallen bang voor maatre gelen en gaven ze een vertekend beeld, waardoor wij in de veronder-! stelling verkeerden dat iedereen was ingeënt, met alle risico's van dien". "Dat het allemaal wat vrijer is, merkten we onlangs nog tijdens een bezoek van een professor in de psy chiatrie. Die gaf een uitgebreid ver slag van de problemen op psychia trisch gebied in Vietnam. Vroeger deed iedereen daarover het zwijgen; toe. Psychiatrische patiënten waren er immers niet in communistische landen. In dat opzicht is er zeker j vooruitgang in Vietnam. Hopelijk; -komen de Verenigde Staten daar nu ook achter". 22 Soms kon ik dat geloven als ze me in bed dingen liet doen die ik zelfs nooit gedroomd had. Maar vrouwen zijn nu eenmaal anders dan man nen en van nature zinnelijker. Het was het oog van de Egyptische god Horus dat me aanstaarde; vol gens Lizzy het Alziend Oog. Ik rilde. Ik ben niet bijgelovig, maar dit oog zag er gemeen uit, een Boos Oog was het en ik had het gevoel dat het me waarschuwde niet binnen te gaan, of het me wou verbieden. ..Onzin", zei ik hardop en dat hielp. Ik drukte op een halfversleten knop naast de deur, hoorde een kreunend geluid als van een zieke bel, maar niemand deed open. Ik belde nog eens. De steeg was verla ten. En de stilte lag er zo zwaar alsoj dit deel van de stad van ieder geluid was afgesloten. Ik stootte tegen de deur en die bleek open te zijn. De winkel was donker, maar in een hoek brandde een klein lampje. De draden hadden de vorm van een Egyptisch kruis. Er kwam me niemand tegemoet en ik ging verder, door een lange gang. ook door kaarsen verlicht, die de donkerte nog dieper maakten en kwam bij een deur die ik zonder te kloppen opende, iets wat me van me zelf verbaasde. Ik moest in die paar Van onze correspondent Taco Slagter UTRECHT Sommigen dodelijke ziekten zijn de wereld uit. Bijvoor beeld pokken. Dat wordt vaak ook gedacht van de pest. Maar dat is een wijdverbreid misverstand. Per jaar komen in de wereld enkele honder den gevallen voor. Zelfs in een wel varend land als de Verenigde Sta ten. Dr. F. Mooi, moleculair-bioloog van het RIVM in Bilthoven, is dan ook niet echt verbaasd dat in het centraalazïatish deel van de Sov jetunie de pest is uitgebroken. Met name de stad Boechara in Oezbekis tan (220.000 inwoners) wordt met deze snel om zich heengrij pende fa tale ziekte bedreigd. Binnen drie dagen kan je er aan overlijden. In het midden van de veertiende eeuw veroorzaakte de 'zwarte dood' de grootste epidemie in Europa. Een vierde van de bevolking kwam om. In 1664 heerste de pest op nieuw. Londen verloor een zesde van haar inwoners aan deze toen nog ongeneeslijke ziekte. De pest wordt overgebracht door vlooien die van ratten op de mens over springen wanneer teveel van deze knaagdieren aan de pest zijn bezwe ken. De mens wordt 'gastheer' voor de vlo die bloed als voeding nodig heeft. Als de longen met de pestba cil zijn geinfecteerd kan de ziekte via het hoesten en niezen van de een op de andere mens worden overge bracht. Volgens dr. Mooi kun je zeggen dat de pest altijd kan opsteken in Pest steekt meestal op in gebieden waar mens en rat te dicht bij elkaar le ven. gebieden waar mens en rat te dicht bij elkaar leven. En dat is meestal in arme landen met een slechte infra structuur en onvoldoende hygiëne. Niet alleen de pest krijgt dan de kans, maar ook cholera en tubercu lose. "Dat verband is er altijd weer", verklaart Mooi. "In Westeuropa hoeven we er niet bang voor te zijn, omdat bijvoorbeeld de woningen zo zijn verbeterd dat de zwarte rat er niet kan binnendringen. Bovendien zijn in deze eeuw de hygiëinsche omstandigheden ten goede veran- (archleffoto) derd en houden gezondheidsdien sten die voortdurend in de gaten". Of de pest in Oezbekistan de schrik uit de middeleeuwen zal eve naren, hangt volgens dr. Mooi af van voorzorgsmaatregelen en de be schikbaarheid van medicijnen. "Er bestaan vaccins en met antibiotica kun je de ziekte snel bestrijden". De pest is van oorsprong een ziek te die bij knaagdieren voorkomt. Vandaar dat in natuurrijke gebie den, zoals in de Verenigde Staten, mensen de pest krijgen van vlooien die bijvoorbeeld normaal gespro ken bij eekhoorns 'te gast' zijn. Vol gens Mooi melden bulletins van de Wereldgezondheidsorganisatie re gelmatig ziektegevallen uit bosrijke streken in Amerika. "Maar dat zijn incidenten", zegt de moleculair-bio loog. "Echt gevaarlijk kan het wor den in gebieden waar ratten in gro ten getale met pestbacillen zijn be smet. En dan denk je toch aan ont wikkelingslanden en landen waar oorlog heerst. Oorlogsgeweld kan bijvoorbeeld het rioleringssysteem vernietigen en besmette ratten dicht bij mensen brengen". Pest is voor artsen heel goed her kenbaar. Tussen de besmetting en ziekteverschijnselen zitten een tot zes dagen. Zwelling van lymfeklie ren (vandaar de aanduiding builen pest) en hoge koorts zijn de voor naamste symptomen. Een ernstige complicatie is longontsteking, maar de pestbacil kan zich ook direct in de longen verbreiden. Volgens dr. Mooi vermenigvuldigt de bacil zich zo snel dat de dood binnen drie da gen kan intreden. "Het bloed komt er vol mee te zitten en je sterft uit eindelijk aan een bloedvergiftiging. Snelle toediening van het juiste an tibioticum kan de patiënt redden", aldus Mooi. veer van mijn leeftijd, maar zijn ogen waren oud, alsof ze uit een an der gezicht kwamen. Hij stond op. „Wees gegroet, broeder. We hebben op je gewacht". „Wat bedoel je, broer?" vroeg ik. Hoe kon je geweten hebben dat ik hier zou komen?". „Het Oog ziet alles", zei hij en sloot even vroom die van hem. Het Oog waarop hij doelde had hij dui delijk met een hoofdletter uitgespro ken. Zonder bril?" vroeg ik. Hij keek me spottend aanen ik bloosde. Als ik nerveus ben maak ik vaak grapjes die ik bij anderen weerzinwekkend zou vinden. „Kom, vriend. Praat geen onzin. Je kon niet van mijn komst op de hoogte zijn geweest", zei ik geprik keld. Ik wou hiér zo spoedig moge lijk weg. De sfeer stond me niet aan. De man met het paarse kapje nam me nu nauwkeuriger op. „Ik dacht dat u een van ons was", zei hij beleefd. „We verwachten nog iemand. Vandaar. Wat komt u doen? We zijn voor de hele maand al van kaarsen voorzien". Dat had hij niet moeten zeggen, vond ik. Ik weet dat ik er uitzie als een fatsoenlijke handelsreiziger maar van gluipers van zijn soort wou ik dat niet horen. Ik besloot maar meteen met hard geschut te ko- „Het gaat om een moord", zei ik fel. Hij glimlachte. „De moord is het hoogste offer dat gebracht kan worden. Door het hei lig bloed van Satan wordt de zon daar gereinigd en wordt wat de we reld zonde noemt tot het zwarte rijk van de genade verheven. Bent u van de dierenbescherming? We hebben al twee processen gewonnen", „Nee", zei ik, „van de mensenbe scherming". Het kon me nou niet meer schelen wat hij van me dacht. Maar hij zag er niet meer zo zelfgenoegzaam uit als daarnet. Ik kreeg het gevoel oj hij op zijn minst zo zenwachtig was als ik. „Wat bedoelt u?" „Karin de Leeuw? Heeft u wel eens van haar gehoord?" Hij dacht even na en knikte. „Ja. Een...éh...dienares van Ve nus. Vermoord in haar flat. Mes in de rug". „U bent goed op de hoogte". „Hier in deze buurt krijgt dit soort moorden altijd veel aandacht. Beroepsnieuwsgierigheid. Maar wat heeft u daarmee te maken en wat zou ik daarmee te maken moe ten hebben?" Uw haam en adres tonden op een bladzij van haar kladboekje". Het schokte hem niet. Hij knikte en dacht diep na. „Ja, ja. Dat kan ik me voorstel len". „Hoe bedoelt u?" „Karin was een heldere zaken vrouw. En ze had haar zaken goed in orde. Persoonlijke gevoelens mo gen daarbij nooit een rol spelen. Ze wist wat ze deed, maar ik neem aan dat ze nooit geweten heeft hoe diep gaand de gevolgen zouden kunnen zijn. Ze was een slecht mens. Bege rig. Een mens moet begerig zijn want anders kan hij niet in leven blijven, maar begeerte zonder nood zaak is onverstandig en omdat het onverstandig is ook zondig. Bent u het niet met me eens?" „Wat heeft u met haar te maken gehad?" Hij sloot zijn ogen en vouwde zin handen alsof hij bad. Met zijn ogen dicht maakte hij zelfs een eerbied waardige indruk, vond ik. Hij leek me niet van het soort dat een grot mes in de rug van een vrouw steekt. Als moordenaar zou hij eerder een gifmenger moeten zijn. Maar een mens kan zich vergissen in zijn me demensen. Zoveel was me de laatste dagen wel duidelijk geworden. Hij keek me recht aan. „Ik zal het u uitleggen", zei hij. Hans Hoogendijk BONN Een paar weken eruit. Op een zonnig eiland in de Middellandse Zee bijkomen van alle emoties en inspanningen die de revolutionaire veranderingen in Duitsland hebben veroorzaakt. Omdat we via een Duits reisbureau hadden geboekt, belandden we dus in een Duitse kolonie. Aardige mensen. Niks op aan te merken. Zelfs toen hun 'Mannschaft' wereldkampioen werd, bleef de vreugde binnen de perken. Een 'beetje olé-olé-geroep, anderhalve man dook in het zwembad en op ons strandgedeelte was de volgende dag slechts één zwart-rood-gouden vlag te zien. Geen reden om de vakantiepret te laten verstoren door zorgen over een opkomend nationalisme nu de eenwording voorde deur staat. De irritaties werden door iets heel anders veroorzaakt. Bij het hotelzwembad stonden zo veel lig- en andere stoelen dat niemand op de grond hoefde te zitten. Bij normaal gebruik. Maar wat deden onze oosterburen: zij 'reserveerden' 's avonds al hele partijen stoelen door er handdoeken, zwembanden of luchtbedden op te leggen. Een enkeling ging zelfs zo ver de hele buit aan een boom vast te binden. Ook al zaten ze de hele dag op het strand, hun hotelstoelen bleven gereserveerd. De Duitse hostess had alle begrip voor onze klacht. "Zo zijn Duitsers nu eenmaal. Maar u hoeft zich er niets van aan te trékken. Gooi zo'n handdoek of luchtbed er maar gewoon af'. En alle bleke, dus vers aangekomen, Duitsers betuigden knikkend hun instemming met deze veroordeling van het asociale gedrag van hun landgenoten. Maar 's avonds slopen ook zij door de hoteltuin op jacht naar nog vrije stretchers. De Verenigde Staten en Vietnam gaan op 6 augustus praten over een vredesregeling voor Cambodja. Verwacht wordt dat dan ook over Viet nam zelf wordt gesproken. Vietnam en de VS hebben jarenlang oorlog met elkaar gevoerd. Op dit moment wordt Vietnam door Amerika nog altijd geboycot. "Die boycot heeft voor Vietnam een verwoestende uit werking", aldus Maarten van Dullemen. Hij bezoekt Vietnam als lid van het Medisch Comité Nederland-Vietnam regelmatig. Het comité is in 1968 opgericht en doet in Vietnam aan tbc- en malariabestrijding. In Dong Ha beschikt het over een eigen ziekenhuis. In bijgaand verhaal gaat Van Dullemen in op de komende onderhandelingen en schetst hij de huidige situatie in Vietnam. Van onze redacteur Jan Preenen AMSTERDAM - Als hij al lang heeft geconstateerd dat de Verenig de Staten hun oorlogsschuld aan Vietnam na zeventien jaar 'nu ein delijk eens' moeten voldoen, komt Maarten van Dullemen plotseling tot de conclusie dat die miljarden ei genlijk helemaal niet zo goed zijn voor het land. "Althans niet als Viet nam dat geld inééns zou krijgen. Dan valt het weer terug in de tijd. Veel mensen zijn nog altijd gewend dat centraal wordt gedacht. Hun ei gen denken is uitgeschakeld. De mensen moeten leren hun eigen za ken te regelen en dat kan alleen als ze voor zichzelf moeten opkomen. Dat gebeurt nu de overheid door ge brek aan geld steeds minder subsi die geeft. Steun van de VS zou bete kenen dat de Vietnamezen weer hulp van bovenaf krijgen. Uiteraard vind ik dat Vietnam die miljarden moet krijgen, maar dan wel ge spreid over een aantal jaren". Van Dullemen zegt dat na een verblijf van twee maanden in Sai gon waar hij namens het Medisch De computerkamer van een tbc-ziekenhuis in Hanoi. Comité Nederland-Vietnam vast stelde dat het Indochinese land vooral rijk is aan armoede. Die 'rijk dom' kan alleen maar groter wor den nu ook nog eens de Sovjetunie de hulp stopzet, 200.000 overbodig geworden gastarbeiders zonder geld en werk terugkeren uit Oost- Europa en de boycot van vooral de VS, het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank als gevolg van de inval in Cambodja voort duurt. Verwoestend "Vooral voor de sector waarin wij werken, is die boycot verwoestend. Als principe gold altijd: je doet alles voor de staat en de staat doet alles voor jou. Dat kan niet meer, omdat de middelen ontbreken. Voor ge zondheidszorg moet nu ook worden betaald, al zijn er uitzonderingen. Mensen met bij voorbeeld tbc en malaria, ziekten die veel voorko men, hoeven nog altijd niets te beta len. De meeste Vietnamezen moe- Verkoop van flessen benzine in Haiphong. ten echter wel degelijk bijdragen in de kosten en dat gaat vooral ten kos te van de armsten". "Het bezoek aan ziekenhuizen is sterk teruggelopen en dat is echt niet omdat de mensen nu gezonder zijn. Integendeel. Ook voor artsen is de situatie verslechterd. Ze verdie nen zo weinig dat ze er een tweede baan bij moeten zoeken. Een onder directeur van de tbc-bestrijding dacht erover thee te gaan verkopen op straat, omdat dat meer oplever de. Ook het onderwijs heeft te lijden onder de bezuinigingen. In een ar me wijk in Saigon waar wij een voedselprogramma hebben, heb ben kinderen nog maar vijftien uur per week les". Om al die redenen is het voor Vietnam van belang dat bij de be sprekingen met de VS over Cam bodja ook over de eigen situatie wordt gesproken. Er ligt nog altijd een papieren toezegging van Ameri ka om drie miljard gulden aan Hanoi te betalen als schadevergoe ding voor de oorlog in Vietnam, die ruim twee miljoen mensen het le ven heeft gekost, meer dan zeven miljoen gewonden heeft opgeleverd en grote delen van het land met twintig miljoen kraters heeft veran derd in een maanlandschap. Van Dullemen: "De akkoorden van Parijs in 1973 stellen niet zoveel voor. Beide partijen hebben zich niet aan afspraken gehouden. De Verenigde Staten hebben echter wel een morele schuld aan Vietnam en die is veel groter dan drie mil jard. Ik hoop dat daarover nu ook wordt gesproken, al blijf ik er bij dat dergelijke hulp niet zaligmakend is voor Vietnam. Het land moet zich zelf zien te redden. Dat kan alleen als de mensen zich ervan bewust worden dat zij goede produkten le veren, waardoor zij de concurrentie met andere landen kunnen aan gaan". Volgens Van Dullemen is het daarom voor Vietnam veel belang rijker dat het uit het isolement wordt gehaald, zodat inderdaad kan worden geconcurreerd. Aan dat iso lement lijkt alleen een einde te kun nen worden gemaakt door de Vere nigde Staten, die de indruk wekken dat zij hun rol van vijand willen in leveren. "Gemakkelijk zal het voor de VS niet zijn om Vietnam te hel pen. De herinnering aan de neder laag die zij als grootste land tegen een van de kleinste hebben geleden, is nog altijd niet uitgewist. Aan de andere kant is het zo dat de rege- ring-Bush onder druk van het Con gres nu met Vietnam gaat onder handelen over Cambodja en daar van kan Vietnam wellicht profite- Hervormingen De Verenigde Staten hebben steeds gesteld dat Vietnam economische hervormingen moet doorvoeren. Pas dan wil Amerika in het IMF en de Wereldbank overwegen de boy cot op te heffen. Van Dullemen: "Die hervormingen ztfn doorge- EEN AVONDJE STAPPEN dagen wel veranderd zijn. Een man zat aan een modern bu reau te schrijven. De wanden van de kamer waren licht en er hingen mo derne, figuurloze schilderijen. Ik heb daar geen verstand van maar ik vond ze niet slecht. De man aan het bureau stond op. Hij was kleiner dan ik dacht, had een lange, zwarte jas aan, een soort pij, en droeg een purperen kapje, als van een kardi naal. Hij moest nog jong zijn, onge- Het stoorde ons in toenemende mate en ik dacht aan vroeger, toen ze ook al zo bezitterig hun kuilen op het strand opeisten. Zo'n tien jaar na de oorlog ging het namelijk al weer beter in Duitsland. De Duitsers werden zelfbewuster en dat merkten wij op het strand. Elke dag naar dezelfde kuil en elke dag werd de eigen fortificatie uitgebouwd tot een regelrecht Duits bastion. En wij 's avonds het strand op om er kwallen ofhondepoep in te kiepen, omdat we het dichtgooien te veel werk vonden. Ineens schoot mij het verhaal te binnen van de Haagse trambestuurder die zo beginjaren zestig op geheel eigen wijze zijn frustratie over de bezitsdrang van de Duitsers uitte. Wandelend over het Scheveningse strand, zag hij weer zo'n Duits fort met een heel dikke bezitter in een splinternieuwe badjas. De man deed zijn badjas uit en waggelde richting zee. In een flits had de Hagenaar de badjas te pakken en stopte hem in zijn tas. De zwemmer kwam terug en schreeuwde moord en brand over de diefstal van zijn 'Bademantel'. De trambestuurder hoorde het met een onbewogen gezicht aan en zei slechts: "Dat krijg je ervan nu jullie weer met zovelen komen. Daji wordt er gelijk weer meer gestolen. Net als vroeger". En hij draaide zich om. In ons hotel zijn we niet zo ver gegaan. Wel hebben we de laatste avond alle badlakens, luchtbedden en andere artikelen op een hoop gegooid zodat de verdeling de volgende morgen opnieuw moest beginnen. Kinderachtig? Welnee, alleen maar een soort machteloos gebaar van protest tegen een bezitterig volk. Nu mogen ze het zwart-rood-goud in de DDR hijsen en zitten ze in een veel grotere Duits-Duitse kuil. Hopelijk hebben onze oosterburen intussen geleerd daar tevreden mee te zijn en vergeten ze die kleine kuiltjes die ze ooit in Polen bezaten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2