De stilte aan de costa's De laatste boodschapper Hoteleigenaars en restauranthouders klagen steen en been ZATERDAG 28 JULI 1990 EXTRA PAGINA 23 Twintig jaar lang was Spanje met voorsprong het populairste vakantieland. De jaarlijkse zomertrek vanuit vooral Duitsland en Nederland naar de costa's was zelfs zo groot dat slimme ondernemers een gat in deze markt van het massatoerisme ontdekten. Talloze Hannelores en Dieters openden er een Schnellimbiss, Hollanders gaven zich als uitbaters van hun eethuizen familiair uit voor ome Toon en tante Neel. Speciaal ter bediening van het publiek dat geen hap uit de Spaanse keuken door de keel kon krijgen. Anno nu is er meer ligruimte dan ooit op de Spaanse stranden. Vele erkende Spanjegangers hebben dit jaar voor een andere vakantiebestemming gekozen. Vergeleken met zon-en-strand-bestemmingen als Tunesië, Turkije en Griekenland, zou Spanje te duur zijn geworden. Een noodkreet van een Nederlandse restauranthoudster in Salou: "We wisten dat het dit jaar wat minder zou zijn dan vorig jaar. Maar zó slecht heeft niemand verwacht. Het is om te huilen". door Ruud de Wit Na jaren van voorspoed is Schraalhans in zakelijk opzicht keukenmeester in de Hollandse eethuizen aan de Spaanse cos ta's. Trouwens, ook de Spaanse restau rants beleven magere tijden. Een nood kreet vanuit Salou: "Vorig jaar hadden we drie koks in de keuken staan, dit jaar maar een. Onze omzet ligt driekwart la ger dan in 1989. Het is om te huilen. Neem deze straat, de Calle Saragossa. Ik vergelijk hem wel eens met de Zand- voortse Kerkstraat, waar je in hartje zo mer over de hoofden kunt lopen. En kijk nu eens, het is niet eens druk te noemen. Vorig jaar was dat wel anders. Toen moesten mensen wachten op een tafel tje. Nu ben je al blij als je de helft vol krijgt". Restauranthoudster Olga Rivera- Vloothuis staat het huilen nader dan het lachen. In de tien jaar dat ze samen met haar Spaanse man José in de horeca werkzaam is, heeft ze nog niet zo'n stille vakantieperiode meegemaakt. José: "Het is een golfbeweging. In 1980 was het niet denderend en 1985 was evenmin een topjaar, maar vergeleken met de laatste twee jaren is dit wel erg deprime rend. En niet alleen bij ons. Iedereen klaagt in Salou. Er zijn hotels die slechts 10 procent van hun bedden bezet heb ben. Restauranthouders hebben losse krachten naar huis moeten sturen. Nie mand weet hoe hij zijn investeringen er»- uit moet krijgen". Als Olga Vloothuis vertrok Olga Rive ra ruim 14 jaar geleden uit Amsterdam. Op zoek naar de Spaanse zon, het strand en het geluk. Ze werkte achtereenvol gens als receptioniste en reisleidster en begon, nadat ze haar man had leren ken nen, op goed geluk een restaurantje, Ca- sa Lorenzo. "Wij hebben een echt Spaans restaurant. Je hebt hier genoeg 'Neder landse' tenten, bars en broodjeszaken, maar daar voelden we weinig voor". Jarenlang ging het goed. De winsten waren hoog en het echtpaar Rivera be sloot een andere zaak te kopen. "Die heb ben we onderverhuurd. Dat is een groot restaurant, iets verder op de hoek, met 150 tafels. Maar daar is het ook slecht. Wij vragen ons af of deze mensen de pacht wel kunnen betalen aan het einde van het seizoen. Ik ben nog een beetje opti mistisch, maar José slaapt slecht en maakt zich hevig zorgen". Massaal Hotels en campings melden tot nu toe een bezetting van rond 40 procent min der dan vorig jaar. Salou is een van de ve le plaatsen aan de 'Costa Dorada', die vooral afhankelijk is van buitenlandse toeristen. Vicente Gonzalez, directeur van Hotel California Garden: "Salou is altijd populair geweest bij Britse toeris ten en die zijn dit jaar massaal weggeble ven. Ik heb hier 890 bedden en daarvan zijn er nu 450 onbezet. Vorig jaar had ik 750 bedden en die waren toen bijna alle maal vol. Daarnaast zijn er minder Ne derlanders, Belgen en Scandinaviërs, die blijkbaar hebben gereageerd op berich ten in hun pers dat er van alles mis is met het Spaanse toerisme". Volgens directeur Gonzalez is er geen sprake van een echte crisis of van pa niek: "Wat we nu zien is een structureel probleem in Spanje. Er zijn te veel bed den in dit land. Vergeleken met 4 jaar ge leden bijvoorbeeld, is het aantal bedden in Salou verdubbeld. Omdat het aantal toeristen niet echt is gegroeid, zijn de reisorganisaties afbraakprijzen gaan hanteren om die bedden toch vol te krij gen. Dat gaat ten koste van de kwaliteit, maar erger nog is dat Spanje ook een slechte naam heeft gekregen". Daarnaast wordt Salou extra getroffen door het wegblijven van de Britten, al dus Gonzalez. "Er waren vorig jaar be richten in de Britse sensatiepers, dat er in Tarragona tyfus zou heersen als ge volg van slechte hygiënische omstandig heden. Dat was onzin en journalisten hebben hier de afgelopen maanden kun nen constateren, dat het water hier nog nooit zo goed is geweest. Maar zulke be richten zijn desastreus; het kost nogal wat tijd voordat zo'n bericht de wereld uit is. Ook denken we dat de economi sche situatie in Groot-Brittannië voor de massa-toerist met een bescheiden bud get ongunstig is. De poll tax is voor ons rampzalig gebleken". Toch geeft ook directeur Gonzalez toe, dat Spanje grotendeels zelf verantwoor delijk is voor de problemen met het toe risme. "Spanje is duur geworden. Ieder een weet dat de peseta te sterk is. Die moet devalueren, zodat de mensen die iets extra's willen meer kunnen uitge ven. Verder denk ik dat de service verbe terd kan worden". Eetcafé Een andere Nederlandse restaurant-ei genaar in Salou is de van oorsprong Rot terdamse Dinny Kwetsie, die 'De Heine- ken Hoek' drijft. Dit is een 'typisch' Ne derlands eetcafé, waar de saté, de friet, de biefstukjes en zelfs 'Hema-worst' op de menukaart staan. Kwetsie: "Ook ik heb alle reden om te klagen. Vergeleken met vorig jaar heb ben we minder omzet. Maar gelukkig heb ik een vaste klantenkring van Neder landers en andere buitenlanders, die hier steeds weer terugkeren vanwege de kwa liteit van mijn eten, de vriendelijke be diening en de prettige sfeer. Vorig jaar was een topjaar, daarom heb ik voor een ton verbouwd. Nu is het nog maar de vraag of ik die investering eruit krijg. Ik heb ook vier personeelsleden naar huis moeten sturen, omdat die niets te doen hadden. Maar als ik om me heen kijk, valt het nog mee. Er staan hier genoeg za ken leeg. Er is zelfs iemand, die de zaak die hij begonnen was, heeft moeten slui ten en nu bij een ander werkt om zijn huur te betalen". Heeft Dinnie Kwestie een verklaring voor de verminderde belangstelling voor Spanje als toeristenland? "Ik woon hier nu 14 jaar, maar elk jaar ga ik een maand naar Nederland. Dan neem ik een kamer op het Rembrandtsplein en kijk ik daar rond. Als ik zeg dat ik in Spanje woon en daar een café heb, is het eerste wat ik hoor: 'Duur hè!'. Wat een onzin. Bij mij krijgen ze een pilsje voor rond de twee gulden. Een saté is hier goedkoper dan op het Leidseplein". "Zeker, Spanje is niet meer het goed kope land van vroeger, maar duur is het zeker niet. Tenminste niet hier. Spanje is een EG-land, is meegegroeid met de ove rige EG-landen, met alle gevolgen van dien. Dat is wat er is gebeurd". De problemen met het toerisme aan de 'Costa Dorada' gelden ook voor de 'Costa Brava', de 'Costa del Sol', de Canarische Eilanden en de Balearen. In het schilder achtige plaatsje Tossa de Mar, dat in te genstelling tot het nabijgelegen Lloret de Mar niet over grote hotels beschikt, wordt al evenzeer steen en been ge klaagd. Directeur Perez Acin van het viersterrenhotel Reymar: "De onderste verdieping is op dit moment helemaal leeg. Ik denk dat we tot nu toe op 20 pro cent minder dan vorig jaar zitten. Ik be grijp er ook niets van. Onze service is goed, de prijzen zijn niet slecht en onze ligging aan het strand is wereldbekend. Blijkbaar worden wij ook meegezogen in een trend, die het hele Spaanse toerisme treft. Maar als ik de verhalen van mijn collega's in Lloret hoor, dan mag ik nog blij zijn". In de Haagse ambassade van de boeren- en arbeidersstaat Deutsche Demokratische Republik zijn de bordjes verhangen en deels ook al ingepakt. Want na de eenwording van de beide Duitslanden heeft de Oostduitse ambassadeur in Den Haag geen boodschap meer. Lothar Nestier is gekomen om af te bouwen. door Arnoud Cornelissen Nooit eerder betrad een Nederlandse journalist de werkkamer van de Oost duitse ambassadeur. In de veertigjarige historie van de DDR was de Haagse ambassade altijd een vesting, die heel moeilijk te betreden was. De DDR toont na de vreedzame revolutie in no vember vorig jaar een menselijk ge zicht. Ambassadeur Lothar Nestier is daarvan in Nederland de verpersoonlij king. Sinds 30 mei is de 58-jarige Berlij- ner de vertegenwoordiger van de Duit se Democratische Republiek in Neder land. Zijn voorganger Karl Wildau was op eigen verzoek teruggegaan naar zijn vaderland. De diplomaat was te zeer verweven met de voormalige DDR-lei- ders, die nu in eigen land voor verra ders en rovers worden uitgemaakt. Lothar Nestier, tot de Duitse eenwor ding aan het einde van dit jaar ambas sadeur der DDR in Nederland, werd wel capabel geacht de boodschap van de nieuwe regering uit te dragen. Hij is een gematigd man met een relativeren de kijk op de wereld, iets wat hij zelf toeschrijft aan zijn tijd in Bangladesh. "Je gaat anders denken als je van de re- Pedro Tourpolt, de voorzitter van de As sociatie van Hoteleigenaars aan de 'Cos ta del Sol' uit zich in gelijke bewoordin gen: "De cijfers tonen aan, dat de boekin gen in de eerste twee weken van juli 20 procent lager liggen dan vorig jaar. De bezettingsgraad in onze hotels was in die periode slechts 47 procent. Ik denk dat aan het einde van het seizoen een aantal hotels zal moeten sluiten". Opbeurend Op het Spaanse ministerie van transport, toerisme en communicatie lijken de ambtenaren zich niet erg druk te maken om de financiële gevolgen van de grote stilte aan de Spaanse kust. Maandelijks worden opbeurende communiqués rondgestuurd, waaruit moet blijken dat het aantal buitenlandse toeristen niet echt schrikbarend afneemt en dat de in komsten uit datzelfde toerisme zelfs nog iets stijgen. Voor zover er in Madrid over verant woordelijkheden wordt gesproken, wor den die op de schouders van de reisorga nisaties gelegd. Ook zijn er veel Span jaarden, die de de verminderde toeloop van buitenlandse vakantiegangers toe- gering daar hoort dat hun grootste zorg is de bevolking drie keer daags een por tie rijst te kunnen garanderen". Hij was ambassademedewerker in de Sovjetunie, Finland en Zweden, en am bassadeur in Bangladesh. De laatste ja ren werkte hij op het ministerie van buitenlandse zaken in Oost-Berlijn, waar hij zich vooral bezighield met de politieke ontwikkelingen tussen Oost- Europa en Noordeuropese landen als Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland. Dat hij aan het einde van zijn carrière de laatste ambassadeur van de DDR in Nederland zou worden, had hij nooit durven denken. Schok. Zeker voor het ambassadepersoneel in Den Haag moet de Wende, de vreedza me revolutie van november 1989, als een schok zijn ervaren. Alle bestaande waarden bleken niet langer van toepas sing. "Ik was tot eind april thuis. Ik kan me wel voorstellen dat de medewer kers hier, die de dingen vanuit de verte moesten volgen en hun informatie via de pers kregen, het wat moeilijker had den dan ik, die alles van heel dichtbij kon volgen". "Ik stond dagelijks in contact met de gewone mensen. Er viel niet meer aan een verandering te ontkomen. Maar het was ook duidelijk dat zoiets onder de toenmalige partij- en staatsleiding niet mogelijk was. Ook niet onder leiding van Egon Krenz. Het tempo waarin de veranderingen zich voortrokken heb ben mij verrast. Ik geloofde echt dat de DDR als zelfstandige staat nog te red den was. Dat was ook zin en doel van de novemberrevolutie. De mensen wilden een betere DDR, een echte democrati sche republiek. Dat wilde ik ook". juichen, omdat ze meer dan genoeg heb ben van al die toeristen die hun eens zo ongerepte kust in bezit hebben geno- Luiz Arranz, de directeur-generaal van het ministerie van toerisme, belast met de promotie van Spanje in het buiten land formuleert het officiële standpunt aldus: "Waar we aan moeten wennen is dat een groei van 15 procent, zoals we die de afgelopen jaren hebben gekend, niet normaal is. Wij beschouwen hetgeen nu gebeurt dus niet als een crisis, maar als een situatie van stabilisering". Toch is het het toerisme voor de Spaanse economie van levensbelang. In 1988 bracht het toerisme 16.689 miljoen dollar in het laatje van de Spaanse staat, tegenover 16.255 miljoen in 1989. Dit be drag is 6,5 procent van het BNP (bruto nationaal produkt). Van alle werkgele genheid ligt 11 procent in het toerisme. Dat de terugval in het aantal buitenland se toeristen consequenties zal hebben voor zowel het BNP als de toch al hoge werkloosheidscijfer in Spanje, lijkt on vermijdelijk. Ondanks de laconieke houding van de "Maar het ene na het andere regime klapte in elkaar, en nadat in ons land de parlementsverkiezingen achter de rug waren, werd mij duidelijk dat de repu bliek niet meer te redden was. Ik besef te dat de burgers hun buik vol hadden' van de oude leiding en van deze vorm van socialisme". Nestier wil van zichzelf zeker niet be weren dat hij altijd al een kritische blik had op het regime in de DDR. Toen echter Gorbatsjov de wereld verraste met zijn perestroika, ging ook Nestier de situatie in zijn land met andere ogen bekijken. "Hoe de toenmalige partij- en staats leiding van de DDR zich tegen al die veranderingen in de Sovjetunie afzette en zich daartegen afschermde, beviel mij totaal niet. Verder had ik een afkeer regering in Madrid menen de horeca-on- dernemers in Salou dat er wel wat ge daan moet worden om de situatie ten goede te keren. José Rivera: "Het ge meentebestuur, gedomineerd door de Catalaanse politieke partij Convergencia i Unio (CiU) zal het merken aan het einde van dit seizoen, als de belastinginkom sten tegenvallen. Er is hier maar raak ge bouwd, maar de noodzakelijke infra structuur is achtergebleven. Wij denken er serieus over om bij de komende ge meenteraadsverkiezingen met een eigen lijst van middenstanders te komen". Ook hoteldirecteur Gonzalez denkt er zo over: "Er moet hier wat gaan gebeu ren. Oudere hotels moeten worden afge broken of helemaal vernieuwd. Onze voorzieningen moeten worden aange past aan de eisen van deze tijd. Het is de afgelopen twintig jaar te makkelijk ge gaan met het Spaanse toerisme. Daar be talen we dit jaar de rekening voor. Maar ik zie wel een toekomst. Al die mensen, die dit jaar naar Turkije en Griekenland zijn geweest, komen weer terug. Want we blijven, ondanks de dure peseta, zeer goedkope en geweldige vakanties leve ren". van de officiële propaganda, die in vol ledige tegenspraak was met de realiteit. Ondanks de desolate economische po sitie van ons land organiseerde de staatsleiding grootse Jubelfeiem. Zoals het Jugendtreffen bijvoorbeeld tijdens Pinksteren 1988, waarbij de partijlei ding zich liet bejubelen. Dat heeft mil joenen gekost. Zo waren er meer din gen die me niet bevielen, zonder dat ik mij nu achteraf als openlijk kritikaster van het regime wil afschilderen". Kans "Ik ben met dat regime opgegroeid. Ik was ooit een eenvoudige arbeider. Vier jaar heb ik in een kwasten- en borstelfa- briek gewerkt. De party gaf mij de kans te studeren. En door de partij ben ik in de buitenlandse dienst terechtgeko men. Ik ben met overtuiging vele jaren met de DDR vergroeid geweest. Als jongen heb ik werkelijk geloofd in dat gene wat de staat vertelde en deed. De laatste jaren werd de tegenspraak tus sen de pretenties van deze staat en de werkelykheid steeds duidelijker". "Het behoort natuurlijk tot ons vak om de politieke overtuiging uit te dra gen die onze regering vaststelt. Of ik het zelf allemaal geloofd heb, is een tweede. Natuurlijk heb ik geloofd dat de bouw van de Muur gerechtvaardigd was. Dat was in zekere zin ook zo. Hoe afgrijselijk dat bouwwerk ook was, het heeft toch de DDR een bepaalde econo mische ruimte gegeven. Door de bouw van de Muur kwam de vlucht van de be roepsbevolking tot staan. Het land kon zich stabiliseren en zelfstandig ontwik kelen. Maar het was natuurlijk slechts een tijdelijk positief effect. Het is be vrijdend nu niet meer woord voor woord na te moeten praten wat anderen je voorgezegd hebben". De Spaanse stranden bieden meer ligruimte dan ooii Dinnie Kwetsie, uitbaatster van een Hollands eethuis aan de Spaanse kust: "Vorig jaar draaide ik een topjaar, daarom heb ik voor een ton verbouwd. Nu is het gezien de magere omzet nog maar de vraag of ik die investering eruit krijg". <foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23