LEIDSCH DAGBLAD Droogte teistert zuid-Europa EXTRA NODIG! Irak stelt zich bikkelhard op in overleg met Kuwayt PIET KERKHQg Slachtoffers aardbeving na elf dagen alsnog gered Aids bedreigt drie miljoen vrouwen en jonge kinderen Opnieuw grote onrust onder akkerbouwers ZEGMAAR»: TEGEN KAMSTEEG OCCASION 'Israël heeft chemische wapens' Teruggestort VS overwegen sancties tegen regime-Hussein - I I - i ZATERDAG 28 JUL11990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39303 Priisfl. 1,35 BAGUIO (AP) - Reddingswerkers hebben gisteren twee overlevenden gevonden onder het puin van het Hyatt Hotel in de Filipijnse stad Ba- guio, dat bij de krachtige aardbe ving van 16 juli was ingestort, zo hebben ooggetuigen gezegd. Gister middag rond tien voor drie Neder landse tijd werd een vrouw onder het puin vandaan gehaald. Een uur later werd nog een man gevonden. De twee overlevenden van de aardbeving, die 11 dagen onder het puin hebben gelegen, werden naar het hospitaal van de Amerikaanse basis Camp John vervoerd, van waar zij later werden overgebracht naar het ziekenhuis van Baguio. On danks kneuzingen, bloeduitstortin gen en uitdroging verkeerden de twee in verrassend goede conditie. Buitenlandse reddingsploegen hadden het zoeken naar overleven den onder het puin van het Hyatt Hotel eigenlijk al opgegeven, maar Filipijnse vrijwilligers bezwoeren hun zoekactie voort te zetten totdat alle vermisten zouden zijn gevon den. De autoriteiten vermoeden dat nog meer dan 20 mensen onder het puin van het hotel liggen. De aardbeving, die op 16 juli een deel van de Filipijnen trof en een kracht had van 7,7 op de schaal van Richter, kostte meer dan 1.600 men sen het leven. LONDON (Rtr) - Zeker drie miljoen vrouwen en kinderen zullen voor de eeuwwisseling sterven als gevolg van aids, zo blijkt uit een onderzoek van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) dat gisteren in Londen is gepubliceerd. Aids is de belangrijkste doodsoorzaak geworden van vrou wen tussen de twintig en veertig jaar in de grote steden van Noord en Zuid-Amerika, West-Europa en zwart Afrika volgens de WHO-stu- die die is gepubliceerd in het Britse medisch tijdschrift 'The Lancet'. De organisatie voorspelt ook dat miljoenen kinderen die niet besmet zijn met het aids-virus, wees zullen worden in de jaren negentig omdat hun ouders komen te overlijden aan de gevolgen van de ziekte. Aids ondermijnt de natuurlijke weerstand tegen ziekte. Het aids-vi rus, bekend als HIV, wordt onder meer overgedragen via seksueel contact. De afgelopen tien jaar heeft aids naar schatting 500.000 slachtoffers onder vrouwen en kinderen ge maakt. De meesten zijn niet geregi streerd, zo constateert WHO-onder- zoeker James Chin. Het rapport signaleert een langza me maar gestadige groei van het aantal HIV-infecties onder hetero seksuelen, met name in Latijns- Amerika en het Caribisch gebied. Voor de meeste aids-patiënten in Afrika geldt dat zij binnen een jaar nadat de diagnose is gesteld, komen te overlijden tenzij er aanzienlijke verbeteringen kunnen worden be reikt met nieuwe behandelmetho den, aldus Chin. Begin dit jaar waren meer dan drie miljoen vrouwen, van wie tach tig procent in zwart Afrika, besmet met het virus. Voor 1993 zullen met HIV geïnfecteerde vrouwen vier miljoen kinderen ter wereld bren gen. Een miljoen van de baby's zal al in de moederschoot zijn besmet. In veel Afrikaanse landen zal als gevolg van de aids-epidemie in het begin van de volgende eeuw de le vensverwachting van een boreling dalen tot zes jaar, voorspelt de WHO-studie. Tussen de vijf en tien procent van de seksueel actieve volwassenen in de steden van Centraal-Afrika is be smet en de WHO verwacht dat het sterftecijfer onder volwassenen bin nen een paar jaar zal verdubbelen of verdrievoudigen. Ruim 300 Friese akkerbouwers kwamen gisteravond bijeen in het Friese Tzumarrum om de kwestie vnv He ™h sidte en de graanprijzen te bespreken. (toto anp. TZUMARRUM (GPD) - Er heerst weer onrust onder de akkerbou wers. Zij vrezen dat er heel weinig terecht komt van de belofte van de regering, gedaan na de trekkerac ties van de afgelopen lente, om hen 90 miljoen gulden extra steun te verlenen. Het Landbouwschap vreest dat dit bedrag niet of slechts gedeeltelijk zal worden uitgekeerd. Aanleiding voor dat vermoeden vormt de complexiteit van de rege lingen. De verbolgenheid van de ak kerbouwers bleek gisteravond op een protestbijeenkomst die was be legd in het Friese Tzumarrum. Jans Leeuwma, voorzitter van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap zei op deze verga dering "Akkerbouwers moeten zich in alle bochten wringen om in aanmerking te komen voor een sub sidie. Plannen bestaan er wel, maar ze moeten aan onwerkbare voor waarden voldoen. We verwachten dat veel boeren een afwijzing krij gen. Al was het alleen maar, omdat de EG- de subsidies als concurren tievervalsend zal beschouwen". De BOLSWARD/MONROVIA (GPD) Twee inwoners van Bolsward worden al drie weken gegijzeld door Liberiaanse re bellen. Het gaat om Jan Gerard Kuijper en Boudewijn Boeke- ma, kapitein en machinist van de Nederlandse viskotter Treesie. Kans op onweer De weersverwachting van het KNMI voor heden luidt: Perioden met zon en vooral in de middag en avond een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 23 graden aan zee, tot 30 graden in het oosten van het land. Wind uit uiteenlo pende richtingen, kracht 3 of minder. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur omstreeks 24 graden. 36 PAGINA'S regeling is onder meer van toepas sing op het braakliggen van land bouwgrond, kwaliteitsverhoging van produkten en de verbetering van arbeidsomstandigheden. Toen het kabinet de steunmaatre gel dit vooijaar bekend maakte, werd daarbij uitdrukkelijk vermeld dat het geld niet gebruikt mocht worden als hectaretoeslag. Nu de boeren er echter van overtuigd zijn dat het geld niet via de speciale re gelingen ten goede zal komen aan de akkerbouw, eisen ze het bedrag alsnog op in de vorm van hectare toeslagen. "Eerlijk delen ligt het meest voor de hand", aldus Leeuw- ma, die de boeren toeriep hun 'troe pen paraat te houden'. Leeuwma kon voorts de akker bouwers de steun van de graanhan delaren toezeggen. Ruim 60 procent van hen is bereid om de boete over te veel geproduceerd graan op een aparte rekening voor de boeren te zetten. Officieel moeten de handela ren de zogenaamde 'medeverant woordelijkheidsheffing' inhouden op de graanprijs die ze aan de boe ren betalen en vervolgens afdragen aan de EG. Dit jaar is daarmee een bedrag van ongeveer f 20 miljoen gemoeid. De graanprijzen, waar alles om draait, liggen dit jaar opnieuw lager dan vorig jaar, rekende Leeuwma voor. Vergeleken met vorig jaar zal het nadelig verschil vermoedelijk 6 procent bedragen. Overstap pen op een ander gewas is voor de akkerbouwers nauwelijks moge lijk. Ze hebben het graan nodig om het land afwisselend te kunnen be bouwen. Grond die intensief be- teeld is geweest met bij voorbeeld aardappelen of bieten, komt tot 'rust' wanneer er om de paar jaar graan op wordt verbouwd. WERKTUIGBOUW TAo ONTWIKKELING Flevoweg 21 2318 BZ Leiden I Telefoon 071-219667 Machinebouw - Draaien - Frezen Kotteren - RVS en alu. lassen JERUZALEM (AP) - Israël be schikt over chemische wapens en zal deze wapens gebruiken als Irak het land aanvalt, zo heeft de Israëli sche minister van wetenschappen, Yuval Neeman, gisteren verklaard. Het was voor het eerst dat een lid van de regering met zo veel woor den toegaf dat Israël chemische wa pens heeft. Neeman is lid van de ul tra-rechtse Tehiya Partij, een van de coalitiepartners van het Likud-blok van premier Yitzhak Shamir. DEN HAAG (DPA) - In de bekende Europese vakantiege- bieden aan de Middellandse Zee klagen zowel vakantievier- ders als inwoners over een teveel van het goede: te veel hit te, te veel zonneschijn en te veel droogte. De gevolgen, te weinig water, vissterfte en bosbranden, doen menige toerist de reis huiswaarts weer aanvangen. Het ernstigst is de situatie in Grie kenland. De stuwmeren die Athene van water moeten voorzien, zijn praktisch leeg. De regering heeft het waterprobleem tot nationaal vraagstuk uitgeroepen. De prijs van het water is verviervoudigd, wat heeft geleid tot een teruggang in het verbruik met vijftien procent. Op Cyprus, waar het gebrek aan water net zo prangend is, wordt de leverantie regelmatig urenlang on derbroken. Dat kan in Griekenland niet, want het leidingnet is er zo ver ouderd dat het water bij stilstand snel vervuilt, wat het gevaar voor epidemische ziekten met zich brengt. In Frankrijk heeft de droogte vooral ernstige gevolgen voor de landbouw en de visstand. Land bouwminister Henri Naliet noemt de hittegolf verontrustend als niet "de komende dagen" eindelijk re gen valt. De lijst met gebieden in Frankrijk waar het water op rantsoen is ge steld wordt dagelijks langer. Op Noord- en Noordoost-Frankrijk na is het hele land getroffen. Op veel plaatsen is het gebruik van tuinsproeiers, het bijvullen van zwembaden en het wassen van de auto verboden verklaard. Uit het westen en zuiden van Frankrijk worden steeds meer bosbranden gemeld. Bosbranden zijn het grootste pro bleem in Italië. Bij temperaturen tot 40 graden en een harde wind staan tussen Genua in het noorden en Si cilië duizenden hectaren bos, struikgewas en weidelanden in brand. Oorzaken zijn de in Italië ge wone brandstichting voor het ver krijgen van een bouwvergunning of voor grond-ontginning, maar ook veelal simpele onoplettendheid. Hotels en campings lopen nog geen gevaar, maar bij de branden zijn al vier mensen om het leven gekomen. Temperaturen tot 42 graden en de op het Iberische schiereiland gewo ne zomerdroogte hebben het gevaar voor bosbranden ook in Spanje en Portugal aanzienlijk vergroot. Eind 1982 trad Helmut Kohl aan als bondskanselier. Een ambt waarvoor hij niet de vereiste capaciteiten had, vond menigeen. Was hij als opvolger van wereldburgers als Konrad Adenauer, Willy Brandt en Helmut Schmidt niet de bekrompen burgerman in eigen persoon? Een op en top provinciaal die slechts figuurlijk een groot man was? Intussen wordt Kohl anders bekeken. Zelfs zijn grootste tegenstanders zijn intussen 'om' gegaan en zien hem nu als een 'staatsman' van allure. Nu al staat vast dat Kohl de geschiedenis in zal gaan als de man die na de sloop van de Muur de Duitslanden herenigde. Helmut Kohl, de GELUKSKANSELI ER. Anders dan in andere jaren bieden de Spaanse costa's opmerkelijk veel ligruimte. Tal van erkende Spanjegangers hebben dit jaar maar eens voor een andere vakantiebestemming gekozen. Want: Spanje is vandaag de dag behoorlijk aan de prijs en de behandeling van de toerist zou beter kunnen. Inmiddels is het gejammervan de hoteliers en restaurateurs niet van de lucht. Een reportage over de STILTE AAN DE COSTA'S DENKWIJZER: EEN VLAMMEND GEBAAR. Jongens slachtoffer porno in Engeland LONDEN (GPD) Een aantal jon gens is in Engeland wellicht omge bracht ten behoeve van de vervaar diging van pornografische films. Dit heeft de Britse recherche giste ren bekendgemaakt. Volgens Scot land Yard werden de films onder meer gemaakt voor "pedofiele krin gen in Holland". De afgelopen zes jaar zijn in en rond Londen twintig jongens ver dwenen. Van tenminste een kind, de 14-jarige Jason Swift, staat vast dat hij tijdens een "homoseksuele orgie" is omgekomen. Jasons stof felijke resten werden vijf maanden later in een zelfgedolven graf aange troffen. Vlakbij het graf werd ook het lijkje gevonden van de 6 jaar ou de Barry Lewis. Scotland Yard ver onderstelde dat de laatste ogenblik ken van zijn leven op video-film zijn vastgelegd. Het onderzoek naar de 20 verdwe nen jongens duurt al meer dan een jaar. Op aanwijzing van een man die een celstraf uitzit wegens seksuele vergrijpen, zocht de politie in mei op een terrein in Zuid-Londen naar een lijkje. Al wat opgegraven werd, waren echter de beenderen van een dier. ZÜRICH (Rtr) - Zwitserland heeft de Filipijnen bijna 29 mil joen gulden teruggegeven van enkele rekeningen van de vroe gere president Ferdinand Mar- De autoriteiten in Bern bevro ren Marcos' bankrekeningen in Zwitserland nadat was geble ken dat de in 1986 verdreven dictator tijdens zijn regeerperio de gelden uit de staatskas in ei gen zak had gestoken. De Filipijnse regering eist van de familie Marcos de teruggave van bijna 200 miljard gulden. Imelda Marcos, de vrouw van de vorig jaar overleden dictator, is in een fel juridische gevecht ge wikkeld om te voorkomen dat de bevroren fondsen worden te ruggegeven aan de Filipijnen. TEL AVIV (GPD) - Irak is niet van plan genoegen te nemen met een compromis-oplossing bij zijn over leg met Kuwayt, dat dit weekeinde begint in de Saoedische stad Jed- dah. Een regeringswoordvoerder in Baghdad heeft gisteren laten weten dat Kuwayt tegemoet moet komen aan de 'legitieme rechten' van Irak. De Kuwaytse delegatie naar het overleg met Irak staat onder leiding van kroonprins en minister-presi dent sjeik Sa'ad al-Abdallah. Eerder deze week liet deze weten dat zijn land weliswaar heeft ingestemd met directe besprekingen, maar dat het niet zal zwichten voor 'dreige menten en chantage' van wie dan ook. In reactie daarop verklaarde gis teren een Iraakse regeringswoord voerder, geciteerd door het Iraakse persbureau INA: "Irak heeft niet zijn toevlucht genomen tot dreige menten of chantage, maar Irak eist zijn legitieme rechten op". Hoewel de functionaris geen nadere uitleg gaf van Iraaks 'legitieme rechten' mag men ervan uitgaan dat hij doelde op de inhoud van het me mo dat Irak op 15 juli heeft gestuurd aan de Arabische Liga. Daarin is sprake van een miljardenverlies voor Irak als gevolg van gederfde olie-inkomsten door Kuwaytse overproduKtie. Daarnaast wordt Kuwayt beschuldigd van het bezet houden van Iraaks grondgebied en het pompen van olie ter waarde van 2,4 miljard dollar uit het Rumaila- olieveld dat Irak zou toebehoren. Verder zou het emiraat kwijt schelding hebben geweigerd van schulden, die Irak heeft gemaakt tij dens zijn oorlog met Iran. De rege ring in Baghdad meent recht te heb ben op die kwijtschelding, omdat Irak door het winnen van de Gol foorlog de ondergang van Kuwayt zou hebben voorkomen. De besprekingen in Jeddah be ginnen vandaag (zaterdag) met een zitting van deskundigen van beide landen op het gebied van olie, finan ciën en politieke zaken. Morgen be gint het formele overleg tussen de twee delegaties, onder leiding van de Kuwaytse kroonprins Sa'ad en de Iraakse vice-voorzitter van de Geschrokken De Verenigde Staten zijn overigens erg geschrokken van de Iraakse dreigementen aan het adres var wayt, en hebben besloten hun poli tiek ten opzichte van Irak te her zien. In het Congres liggen wets voorstellen klaar om Irak met nomische sancties te treffen. De Se naat heeft gisteren een wetsont werp aangenomen om overheidsga ranties voor kredieten ter waarde van 1,2 miljard dollar (ongeveer twee miljard gulden) stop te zetten. Dat geldt vooral landbouw en in dustriële kredieten. In het huis van Afgevaardigden ligt een gelijksoortig voorstel op ta fel. Tot voor kort verzette de rege ring van president Bush zich tegen iedere vorm van sancties. Het argu ment was dat Amerika er verstandi ger aan zou doen de deur voor dia loog met Irak open te houden. Maar nu Irak de Verenigde Staten tot vij and nummer een heeft uitgeroepen is de Amerikaanse regering van plan met eigen sanctievoorstellen te komen. En mogelijk zal Irak weer op de Amerikaanse lijst komen van landen die de internationale terreur steunen. langs werd aangestoken door de Iraakse president Saddam Husayn, toen deze verklaarde dat Irak de helft van Israël met chemische wa pens zou vernietigen als de joodse staat tot de aanval zou overgaan. "Ik vind dat we een voortreffelijk antwoord hebben en dat is (Sad dam) Husayn met dezelfde midde len bedreigen", aldus minister Neeman, die ook de leiding heeft over het Israëlische ruimtepro gramma. Neeman zei dat ieder ontwikkeld land in staat is om chemische wa pens te produceren. HONG KONG - Een groep gemaskerde demonstranten voor de democratie heeft gisteren in Hong Kong petities aangeboden aan de ambassades van Japan en de Verenigde Staten. De demonstranten ageren tegen het ophef fen van economische sancties tegen China. (foto anp> wit 36-41 óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement 174.15" Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken c (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen. 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1