Gorbatsjov wil veel hulp Westen Vredestein: modern bedrijf in rode cijfers Einde GATT-conferentie ontluisterend Cash bankroet na uitspraak rechter Voedselgebrek dreigt in Sovjetunie Vervallen Frans dorp wil echte toegangspoort9 zijn Kerncentrales Argentinië in particuliere handen VRIJDAG 27 JULI 1990 MOSKOU (GPD/AP) President Gorbatsjov van de Sovjetunie wil meer Westerse hulp voor de economische ontwikkeling van zijn land. Alleen met kredieten uit het Westen kan er volgens hemn over twee jaar een vrije-markteconomie functioneren. Gorbatsjov zei dat gisteren na afloop van besprekingen met de Italiaanse premier Andreotti. Andreotti, die als tijdelijke EG-voorzitter de hulp aan de Sovjetunie moet coördineren, is van mening dat het hervormingsprogramma van de Sovjetunie zonder snelle westerse hulp geen kans van slagen heeft. Hij zei dat tijdens het gesprek met Gorbatsjov was ge sproken over Italiaanse kredieten aan de Sovjetunie, maar dat daarover nog geen be sluiten waren gevallen, evenmin als over Eu ropese hulp. Volgens Gorbatsjov is er hulp nodig bij het omvormen van militaire industrieën tot producenten van consumptiegoederen. Om hun produktiviteit te verhogen moeten de Sovjet-fabrieken ook de kans krijgen samen te werken met buitenlandse firma's. Tijdens het communistische Partijcon gres begin deze maand had Gorbatsjov zich zelf en het leiderschap twee jaar de tijd gege ven om de economische situatie in de Sov jetunie drastisch te verbeteren. Gorbatsjov noemde gisteren de lichte- en voedselver- werkende industrieën als sectoren waar al op korte termijn veranderingen ten goede kunnen optreden. In september worden de debatten ver wacht over een dan aan het parlement te pre senteren hervormingsplan van de regering- Ryzjkov. Gorbatsjov zei gisteren dat hij pre sidentiële decreten (die kracht van wet heb ben) zal uitvaardigen over onder meer de hervorming van het banksysteem, afbraak van staatsmonopolies en privatisering in de landbouw. Voedselgebrek Tegelijkertijd waarschuwde de president van de Russische Republiek, Boris Jeltsin, voor een voedselcrisis. De graanoogst dit jaar belooft een record-opbrengst (experts verwachten 230 miljoen ton of meer), maar als gevolg van gebrek aan mankracht, trans port en energie dreigt de distributie te falen. Volgens rapportage in de media zal een derde van de oogst verrotten als gevolg van de distributieproblemen. De Russische pre mier Ivan Silajev verklaarde dat de situatie onvoorspelbaar wordt als er niet snel over vloedige hoeveelheden voedsel en con sumptiegoederen op de markt verschijnen. "De prijzen zullen enorm stijgen en de scha- duweconomie zal alles in bezit nemen", al dus de premier. Jeltsin riep gisteren in een interview met het dagblad Sovjetskaja Rossija de stadsbe volking op te helpen bij de oogst. "Om een catastrofe te voorkomen, moeten we arbei ders de vrijheid en onafhankelijkheid geven om het platteland te steunen met man kracht, brandstof en transportmiddelen", al dus Jeltsin. Hij beloofde de boeren ook betere betaling voor hun produkten, maar de details daar over zullen pas later worden bekend ge maakt. Jeltsin zei te denken aan speciale 'oogst-chêques', die betaling in baar geld moeten vervangen en waarmee de boeren goederen kunnen kopen die nu schaars of helemaal niet zijn te krijgen. De Russische regering zou die ter beschikking moeten stellen. Hoe dit alles moet worden gefinancierd, blijft evenwel nog onduidelijk. Het Russi sche parlement heeft wetten aangenomen die Russische bodemschatten, maar ook het bankwezen, onder beheer van de Russische Nederlanders scheppen wel 7 banen regering brengen. Jeltsin wil bijvoorbeeld Russisch gas en olie van de rijke Siberische bronnen tegen wereldmarktprijzen verko pen aan de andere republieken. Maar de poging om financieringsmidde len te verkrijgen via bankhervorming en be heer over de Russische banken is al op te genwerking van de centrale Sovjet-bank - Gosbank - gestuit. Viktor Gerasjsjenko, voorzitter van Gosbank, heeft een richtlijn aan de Russische banken uitgevaardigd waarin hij absolute gehoorzaamheid aan Gosbank-instructies beveelt. Jeltsin wil met de privatisering van econo mie en bankwezen veel verder en vooral sneller gaan dan Sovjet-leider Gorbatsjov. Begin deze week kreeg Jeltsin echter een niet mis te verstane waarschuwing van Gri- gory Revenko, adviseur van Gorbatsjov en lid van diens Presidentiële Raad. "Wat bete kent de controle die Jeltsin wil over de Rus sische gas- en olievoorraden? Stel je voor dat de centrale regering Jeltsin zou weigeren de 30 miljoen ton graan te verstrekken die hij nodig heeft", aldus Revenko. Ontwikkelingslanden geven rijke landen schuld van magere uitkomst MAUBEUGE (ANP) - Terwijl steeds meer slagbomen binnen de grenzen van Europa verdwijnen en de gezamenlijke markt langzamer hand een feit begint te worden, pro beert de Noordfranse regio Avesnes-Maubeuge met als middel punt het slaperige stadje Maubeuge de economische crisis van zich af te schudden. Met pakkende zinnen als "Deze regio is de enige echte toegangs poort tot Frankrijk" en "Op weg naar Noord-Frankrijk" willen de nijvere burgervaders en de regiona le Kamer van Koophandel vooral Nederlandse bedrijven aanzetten tot investeringen. Gezocht zijn die ondernemingen die in deze lom merrijke omgeving arbeidsplaatsen willen scheppen. Daardoor moet de regionale werkloosheid van 16 pro cent, die als een zware vloek boven deze arme streek hangt, terugge bracht worden. Met het cijfer komt de streek ver boven de nationale werkloosheid van ruim 9 procent uit. "Onze streek heeft twee grote te genslagen gehad, waardoor de werkloosheid een paar jaar geleden nog een record van 20 procent heeft gehaald. Eerst was er de crisis in de textielsector en daarna kwamen de saneringen in de staalindustrie", zegt Randolp Seguy, als directeur bij de Kamer van Koophandel ver antwoordelijk voor de gebiedsont- wikkeling. Dat het stadje Maubeu ge met z'n 36.000 inwoners veel te lijden heeft gehad, maakt het straat beeld al gauw duidelijk. De straten zijn niet al te best onderhouden en het beeld wordt bepaald door klei ne, verveloze huizen die slecht on derhouden tegen elkaar aan lijken te hangen. Hier en daar ontsieren anti-Arabische kreten de muren. Belangrijkste werkgever voor Mau beuge en omgeving is de Renault- fabriek Maubeuge Construction Automobile (MCA) met ongeveer 2700 werknemers. Mocht deze fa briek ooit zijn poorten sluiten dan is het op ruim 85 kilometer van Rijssel liggende stadje ten dode opgeschre- Maubeuge wil groeien, moet groeien om te overleven. Sinds twee jaar richten de bestuurders in het bescheiden kantoor van de Kamer hun aandacht op Nederland. Want Nederlanders werken hard, hebben ideeën en, misschien wel het be langrijkste argument, bezitten koopkracht, zo denken de regionale notabelen. Op een persconferentie voor speciaal daarvoor uitgenodig de Nederlandse journalisten somt Seguy de successen van dit beleid op. "We hebben diverse contacten met Nederlandse bedrijven. Twee ondernemingen gaan in deze streek investeren, terwijl een derde onder neming zeer waarschijnlijk in het najaar een positief besluit zal ne men", zegt hij trots. De ontnuchte ring komt wat later als blijkt, dat de ze 'investeringen' gepaard gaan met uit de creatie van in totaal zeven ar beidsplaatsen, "maar er bestaat kans op verdere groei", zo verzekert hij zijn publiek gauw. De kloof tussen het nogal An gelsaksisch georiënteerde Neder land wordt snel duidelijk. Maar di recteur voor gebiedsontwikkeling Seguy ziet geen moeilijkheden op duiken. Integendeel, laat hij via zijn tolk weten, Maubeuge bezit een ta lencentrum waar al veel inwoners van de streek lessen volgen. Boven dien kunnen Nederlandse onderne mingen gebruik maken van bepaal de fondsen om werknemers bij te la ten scholen. Tijdens zo'n cursus be taalt de overheid of een andere orga nisatie het loon van de werknemers. Bang voor concurrentie van de andere Noordfranse steden Rijssel en Calais is Seguy niet. Deze twee steden concentreren zich op een heel ander goederenpakket, zo zegt hij. Bovendien bestaat er voor Avesnes-Maubeuge een reeks van gunstige financiële maatregelen die ondernemers moeten lokken. Zo kunnen de bedrijven voor een pe riode van vijf jaar vrijstelling van winstbelasting en andere lokale be lastingen krijgen. De banken zijn bereid om kredieten te verstrekken tegen een gereduceerd tarief van 5 procent, tegenover ongeveer 11 pro cent voor normale klanten. Ook kunnen de bouwkosten tot dertig procent gesubsidieerd worden. Avesnes-Maubeuge heeft elke ar beidsplaats hard nodig. Deze "toe gangspoort tot Frankrijk" wil zich ontworstelen aan de economische crisis. Randolph Seguy is ervan overtuigd dat dat gaat gebeuren: "In oktober zullen wij zeer waar schijnlijk de vestiging van een an dere Nederlandse onderneming be kendmaken, die voor een paar hon derd arbeidsplaatsen kan zorgen". De naam wil hij nog niet prijsgeven. GENEVE De GATT-conferentie ter liberalisering van de wereldhan- in Geneve, waarbij afspraken had- del. Het huidige gefaseerde onder den moeten worden gemaakt over handelingsproces begon in 1986 in de grotere handelsnaties verant- der over verschillende handelssec- woordelijk zijn voor het al dan niet toren opgestelde ontwerpverdra- Uruguay. Met nog slechts vier maanden te gaan naar de eindbijeenkomst zul len extra inspanningen nodig zijn om de beoogde verlaging van de im porttarieven met gemiddeld 30 pro cent te realiseren, zei Dunkel in een toespraak. Braks...tevreden Braks tevreden met superheffing DEN HAAG (ANP) - De in april 1984 in de Europese Gemeenschap ingevoerde superheffing om de melkproduktie in te dammen heeft goed gewerkt. Zij heeft geleid tot een beperking van de zuivelover- schotten en tot een belangrijke ver betering van de inkomenspositie van de melkveehouders. Minister Braks van landbouw, na tuurbeheer en visserij schrijft dit in de Evaluatienota Superheffing, die gisteren naar de Tweede Kamer is gegaan. Hij erkent dat er ook bezwa ren aan het systeem zijn verbonden, zoals de starheid van het stelsel. De heffing was bij de instelling in 1984 aanvankelijk voorzien voor voorlopig vijf jaar. In februari 1988 is besloten het systeem te verlengen tot 1 april 1992. Aanvankelijk moes ten de Nederlandse melkveehou ders die meer melk produceerden dan hun quotum toestond over de teveel geproduceerde melk een hef fing betaling van 75 procent van de EG-richtprijs voor een kilogram melk. Met ingang van het in april begonnen melkjaar 1990/1991 is de ze heffing verhoogd tot 115 procent. Varkenspest De Belgische eerste minister Wilfried Martens heeft gisteren in Brussel bij Jacques Delors, de voor zitter van de EG-commissie, hulp gevraagd voor de Belgische var kenshouders. De Belgisëhe var kensstapel wordt al maanden ge teisterd door de varkenspest. Vol gens een Commissiewoordvoerder heeft Delors toegezegd dat de EG- commissie al het mogelijke zal doen om de last voor de varkenshouders en België te verlichten. Koolcentrale De oliemaatschappij Texaco is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het besluit van de regering een kolencentrale op de Maasvlakte te bouwen. Een eigen plan van het bedrijf voor een kolenvergassings- centrale op dezelfde plek werd vori ge maand afgewezen. Texaco voelt zich nu in zijn belangen getroffen. Minister Andriessen (économische zaken) zag niets in het plan van Texaco, omdat de techniek nog niet geschikt zou zijn voor grootschalige toepassing. liberalisering van de wereldhandel, is gisteren geëindigd in bezorgd heid, teleurstelling en ergernis. Di recteur-generaal Arthur Dunkel zei "zeer diep bezorgd" te zijn over de kansen om spoedig oplossingen te vinden voor internationale handels- problemen. De ontwikkelingslanden geven de rijke landen de schuld voor het Op de laatste dag van de bespre- gebrek aan vooruitgang. Dit heeft kingen deden de ontwikkelingslan- de Braziliaanse delegatieleider, Ru- den de waarschuwing uitgaan dat dan bens Ricupero, gisteren verklaard namens de ontwikkelingslanden. "We accepteren geen enkele verant woordelijkheid voor deze gang van zaken. De verantwoording ligt in zijn geheel bij de rijke landen", al dus Ricupero. Dunkel, de hoogste functionaris van de GATT (Algemeen Akkoord over Tarieven en Handel), verklaar de dat de tijd begint te dringen en constateerde een gebrek aan poli tieke wil om spijkers met koppen te slaan. De nog altijd bestaande on enigheid over zaken als de land bouwsubsidies, de internationale textielhandel en het patentrecht hebben de kansen op het bereiken van een definitief akkoord er niet groter op gemaakt, aldus Dunkel. De besprekingen van de Handels commissie van de GATT in Geneve golden als voorbereiding voor de GATT-bijeenkomst in december waar een pakket van 15 akkoorden zou moeten worden ondertekend "De ontwikkelingslanden willen schillen tussen de Verenigde Staten hun frustratie en teleurstelling ui- de Europese Gemeenschap ten over het gebrek aan echte resul- het afschaffen van de EG-subsidies taten. Dit is in tegenstelling tot de de landbouw staan vooruitgang hoge verwachtingen die a in de weg. Terwijl de onderhandelingen in Geneve vooral tot doel hadden om handelscontroverses uit de weg te is er weinig meer bereikt bevestiging van reeds eer- creëerd. De arme landen hebben grote delegaties naar Genève ge stuurd, maar die hebben niets te doen", zei de Braziliaan Ricupero. Hij verwacht dat daardoor de moei lijkheden nog zullen worden ver sterkt. Ontwild^elingshulp DEN HAAG (ANP) - De \»erkge- verscentrales VNO en NCW vinden dat minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking meer aandacht moet geven aan de rol die het parti culiere bedrijfsleven in ontwikke lingslanden kan spelen. VNO en NCW zeggen dat in een brief aan Pronk. Uit studies van internationa le organisaties blijkt volgens de werkgevers dat particuliere onder nemingen een essentiële rol vervul len in het ontwikkelingsproces. BUENOS AIRES (IPS) - Een Ar gentijnse milieugroepering heeft protest aangetekend tegen de voorgenomen privatisering van de nucleaire industrie. Volgens de milieu-activisten is atoom energie te gevaarlijk om overge dragen te worden aan particuliere bedrijven die er alleen in geïnte resseerd zijn om winst te maken. De Argentijnse regering is al enige tijd bezig met een groot scheepse privatiseringsoperatie. Enige tijd terug ging het staatste- lecommunicatiebedrijf Entel over in particuliere handen, even als een aantal staalbedrijven en chemische industrieën. Ook de nationale atoomindustrie Enace staat op de nominatie om gepriva tiseerd te worden, bevestigde Ma nuel Mondino, president van de Nationale Commissie voor Atoomenergie (CNEA) onlangs. Argentinië heeft twee kerncen trales, Atucha en Embalse. Een derde kerncentrale, de Atucha II, is nog in aanbouw. Volgens Mon dino is het de bedoeling een ge mengde onderneming op te zet ten met particulier kapitaal. Volgens de Argentijnse Ecolo gische Beweging is er maar een manier om de kosten terug te brengen in de nucleaire industrie en dat is "bezuinigen op veilig heidsmaatregelen". Zolang Ena ce een staatsbedrijf blijft, heeft kan de Argentijnse publieke opi nie de onderneming ertoe dwin gen afdoende veiligheidsmaatre gelen te nemen, denkt de groep. De miliebeschermers wijzen er op dat de kerncentrale Atucha langs de rivier Parana staat, die uitmondt in de de golf van Rio de la Plata, waaraan de hoofdstad Buenos Aires ligt. Elke lozing van radioactief water op de Parana bedreigt daardoor de hoofdstad, aldus de milieugroep. BOUGLON Door de hittegolf van de afgelopen weken is het maïs in het zuiden droogd. Als het niet binnen enkele dagen gaat regen zal de oogst volgens minister Naliet (landbouw) mislukken. (fol HILVERSUM (GPD/ANP) - Het doek voor het Veronica-televisie- programma Cash lijkt definitief te zijn gevallen. De kort geding-rech ter besliste gisteren dat de financier van het programma geen geldig contract heeft met het Japanse han delshuis Mitsui. Daardoor komen zowel de financierende stichting als frankrijk volledig uitge- de producent Del Prado in financië le problemen, waardoor een faillis sement onafwendbaar is geworden. Van onze correspondent Jan Smit ENSCHEDE - Het is niet alleen de bandendivisie van Vredestein die in moeilijkheden verkeert. Ook de re sultaten van zusterdivisie Icopro (laarzen, matrassen, fietsbanden) zijn de laatste twee jaren achterge bleven bij de verwachtingen. Maak te het Vredesteinconcern in 1988 nog een bescheiden winst van bijna 8 miljoen (in 1987 nog 19,9 miljoen), vorig jaar boekte het bedrijf een ver lies van 26 miljoen gulden. Daarvan kwam 14,1 miljoen voor rekening van Icopro en 12 miljoen voor de bandenfabriek in Enschede. De raad van bestuur tracht uit de rode cijfers te komen door allerlei interne maatregelen' en verbeterin gen. Bij de in grote moeilijkheden verkerende bandendivisie kunnen maatregelen niet uitblijven, zelfs al meldt zich een nieuwe overname kandidaat nu Kléber zich heeft te ruggetrokken. Het Vredesteinconcern als geheel boekte vorig jaar een omzet van 592 miljoen. Dat was in 1988 nog 609 miljoen. De daling werd veroor zaakt door verkoop van bandenspe cialisten Hofka en Sampermans. Wordt het resultaat van deze specia listen buiten beschouwing gelaten, dan steeg de omzet met 4 procent in 1989. De bandendivisie in Enschede (autobanden en landbouwbanden) verkocht 10 procent meer perso nenwagenbanden. De toename bij de zomerbanden was vorig jaar maar liefst 34 procent. Vredestein is zich na enkele zachte winters wat meer op die zomerbanden gaan toe leggen, om minder afhankelijk te zijn van de winterhanden, waarvan de afzet in 1989 opnieuw sterk daal de. Het uitblijven van streng winter weer in Europa heeft voor het En- schedese bedrijf meteen grote ge volgen. Hoop In geld steeg de omzet in 1989 veel minder. De oorzaak daarvan is dat de prijzen van banden al een aar cal jaren onder enorme druk staan. In 1987, 1988 en 1989 daalde de prijs van zomerbanden met ongeveer 5 procent per jaar. Vredestein Ban den heeft bovendien ondanks ver dergaande automatisering (het En- schedese bedrijf is zeer modern) geen kans gezien de kostprijs te ver lagen. Volgens een vijfjarenplan zou het Enschedese bedrijf elk jaar onge veer 7 miljoen banden moeten ver kopen. Daarop is de organisatie af gestemd. Maar volgens markton derzoek is er maar plaats voor een afzet van 4,5 miljoen Vredestein banden per jaar, terwijl er vier mil joen worden verkocht. Vredestein Banden is in de we reld van bandenproducenten een betrekkelijk klein bedrijf, al wer ken er ongeveer 1400 mensen. De verdergaande concentratie in de autobandenindustrie maakt het voor het Enschedese bedrijf moei lijker op te tornen tegen grotere concurrenten, die meer geld kun nen uittrekken voor research, mar keting en dergelijke. De hoop was dan ook gevestigd op overname door Michelin-doch- ter Kléber, die eergisteren heeft af gehaakt. Verkoop aan welke con current dan ook, heeft grote gevol gen voor het concern, dat dan min of meer wordt gehalveerd. Er valt een belangrijke verliespost weg. Maar er zal ook rekening moeten worden gehouden met flink boek verlies. Er wordt uitgegaan van een opbrengst van enkele tientallen miljoenen onder de boekwaarde van het Enschedese bedrijf, die eind vorig jaar op 90,3 miljoen stond. Fietsbanden Bij Vredestein Icopro steeg de afzet van fietsbanden met 10 procent in 1989. Het bedrijf kampt echter wel met een grote concurrentie van ban den uit het Verre Oosten. Door de droge zomer vorig jaar bleef het re sultaat van 'laarzen' iets achter. Bij regeneraat staan de prijzen onder druk door de lage prijs van synthe tisch rubber. Het aandeel Vredestein heeft flink te lijden gehad onder de nega tieve berichten over het concern. Het laagste niveau werd vorig jaar bereikt op 5 september, toen de koers 16 gulden was. Onder invloed van overname geruchten steeg de prijs per aandeel naar 25 gulden 50 eind januari. Na opschorting van de handel in Vredestein afgelopen woensdag, zakte het aandeel naar een nieuw dieptepunt. Gisteren werd rond het middaguur 14,50 ge rekend voor een aandeel Vrede stein. De grootste aandeelhouder is overigens de Nederlandse staat met 46 procent. De Stichting Educatief Effecten en Beleggingsspel (SEEB) meende een contract te hebben met het Ja panse handelshuis Mitsui over het opzetten van een gezamenlijke on derneming die de internationale rechten van het tv-programma te gelde moest maken. Volgens de uit spraak in kort geding was er wel sprake van een intentieverklaring, maar niet van een definitieve over eenkomst. Door de uitspraak loopt SEEB drie miljoen gulden mis, die Mitsui in het project zou stoppen, en kan het aan de financiële verplichtingen niet meer voldoen. Een van de be drijven die daar de dupe van wordt, is Del Prado Associates uit Am sterdam, de producent van het pro gramma, die nu zelf ook niet genoeg geld heeft om de schuldeisers te be talen. Staking Spaanse zeeleiden voorbij AMSTERDAM (ANP) - De 32 zee lieden van het Spaanse schip de Laura Pando hebben gisteren hun staking beëindigd. Tijdens een ver gadering tussen de bonden voor zeevarenden en de banken in Span je, is besloten dat de banken de-be manning voor zeker vier maanden gage garanderen. De bemanningsleden zijn gedu rende een aantal weken in staking geweest in Amsterdam. Zij hadden een vordering van 457.000 gulden op hun werkgever. De lading graan, bestemd voor een Amsterdamse koper, kan nu worden gelost.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5