Opmerkelijk meer dienstweigeraars Asielzoekers vinden rust in een tentenkamp IRA-lid en studente blijven in bewaring Pronk verwacht nieuwe start Suriname muumma Nut leger steeds vaker betwijfeld Tien jaar geëist voor ontvoering en moord Lik-op-stukbeleid succes VRIJDAG 27 JULI 1 DEN HAAG (ANP) - Het aantal verzoeken voor een beroep op de Wet Gewetensbezwaren Militaire Dienst (Wet GMD) is in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk gestegen. Bewoog dat aantal zich in de eerste zes maanden van de afgelopen jaren steeds stabiel rond de 14- tot 1500, dit jaar is het aantal mensen dat in aanmerking wil komen voor de dienstweige raarsprocedure plotseling gestegen naar 2100. Dat blijkt uit de meest recente cijfers van de Commissie van Advies GMD in Den Haag. Een woordvoerder van het ministe rie van defensie noemde die stijging gistermiddag "inderdaad opmerke lijk." Precieze verklaringen voor de groei van het aantal dienstweige raars kon hij niet geven maar "het ligt voor de hand daarbij aan de gro tere internationale ontspanning en de daarmee gepaard gaande discus sies over het nut van het leger te denken". "Die redenering kom je ook met een zekere regelmaat tegen in de brieven die momenteel bin nenkomen". De woordvoerder wijst er overigens op. dat die redenering op zichzelf niet voldoende is om voor erkenning volgens de Wet GMD in aanmerking te komen. In Nederland worden jaarlijks on geveer 115.000 jonge mannen voor de militaire keuring opgeroepen. Ongeveer 90.000 daarvan worden geschikt bevonden voor de militai re dienst. Ruim 40.000 gaan er uit eindelijk in dienst. Mocht de stij ging van het aantal mensen dat een beroep doet op de Wet GMD zich ook het komende half jaar doorzet ten, dan bedraagt het aantal dienst weigeraars straks ongeveer 10 pro cent van het aantal jongens dat daadwerkelijk in dienst moet. Overigens wordt lang niet ieder een die een beroep op de Wet GMD ook als gewetensbezwaarde erkend. Uiteindelijk bereikte de afgelopen jaren steeds een slordige 60 procent van hen de status van erkend dienstweigeraar. Ongeveer 30 pro cent verdwijnt om allerlei redenen tussentijds uit de vaak één a twee jaar durende procedure. Een veel kleiner percentage wordt uiteinde lijk door de commissie afgewezen. Woordvoerder R. Melsen van de AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr. P. Kortenhorst heeft gis teren voor de rechtbank in Amster dam tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 35-jarige Amsterdammer wegens de ontvoering van en de moord op R. Lubberts op 7 decem ber vorig jaar. Tegen een medever dachte, een 20-jarige man uit Amersfoort, eiste de officier acht jaar celstraf en tbs met verpleging. "Een gigantisch uit de hand gelo pen ruzie om een hond", zo typeer de de advocaat de strafzaak tegen het tweetal. De hoofdverdachte plaatste een advertentie in de krant om zijn hond te verkopen. Hierop reageerde het slachtoffer, waarna de hond van eigenaar verwisselde. Na enkele maanden kwam de man ter ore dat zijn hond ernstig zou zijn mishandeld en al enige weken niet meer bij de koper in huis zou zijn. Hij besloot hierop "verhaal te ha len" bij de koper en nam iemand mee omdat hij te horen had gekre gen dat de koper "bepaald niet zachtzinnig" was. Hierbij speelde een bekende van het tweetal een grote rol. Hij zou gezegd hebben dat Ritalin Een actiegroep tracht het genees middel Ritalin, een amfetamine, ook in ons land uit de handel te la ten nemen. Ritalin valt onder de be palingen van de Opiumwet en wordt vooral door psychiaters voor geschreven aan kinderen die aan zo geheten hyperactiviteit lijden. In de Scandinavische landen is het ge bruik verboden, terwijl de Europe se Commissie om een verbod is ge vraagd. Butskopwalvis De butskopwalvis, die woensdag in de Vlissingse Sloehaven opdook en daar een dag lang rond zwom, is spoorloos verdwenen. Een patrouil le van de Koninklijke Marechaus see heeft gisteren nog naspeuringen gedaan op de Westerschelde, maar het zoogdier lijkt definitief zee te hebben gekozen. Supergemeente De Raad voor het Binnenlands Be stuur (RBB) heeft minister Dales (binnenlandse zaken) geadviseerd het openbaar bestuur in Nederland drastisch te reorganiseren. In groot stedelijke gebieden zou een recht streeks gekozen agglomeratiebe- stuur moeten komen met zowel pro vinciale als gemeentelijke taken. Deze supergemeente zou belast moeten worden met het ontwikke len van nieuwe lokaties voor wo ningbouw en bedrijfsterreinen. Opgepakt In het Zuidfranse Perpignan zijn gisteren twee Nederlanders gepakt met 210 kilogram hasj verstopt in hun kampeerwagen. De twee inwo ners van Nijmegen, 23 en 20 jaar oud, kwamen uit Marokko. De la ding hasj werd ontdekt door een hond van de douane, aldus de Fran se politie. Blikjes Veilig Verkeer Nederland verrast de discogangers in Westkapelle en Vlissingen de komende weken bij het verlaten van de speciale disco bus met een blikje fris. In totaal heeft deze instelling hiervoor vijf tienduizend blikjes beschikbaar ge steld. Veilig Verkeer Nederland wil met de actie het disco-project, met als doel matiging van alcoholge bruik, ondersteunen. De verdeling begint op 28 juli'en zal naar ver wachting ongeveer drie weken du- rc-n. De speciale bussen brengen de discogangers van diverse toeristen- ji'inten naar Vlissingen en Westka pelle. als de twee naar Lubberts toe zou den gaan, ze het "goed zouden moe ten doen", en niet als een stelletje amateurs te werk zouden moeten gaan. "Hij moet dood" zo had de man gezegd, aldus de verdachten op de zitting. Zij bereidden zich zorgvuldig voor op hun tocht naar Dokkum, waar het slachtoffer woonde. Zo na men zij drie messen mee, reserve kleding en handschoenen. In het huis van het slachtoffer hing vol gens de verdachten een "sinistere" sfeer waardoor het tweetal in pa niek raakte. Het slachtoffer werd na enige woordenwisselingen met elektriciteitsdraad geboeid en afge voerd in de auto. Na een stop bij een bekende van het tweetal, die meer over de mis handeling van de hond zou afweten, werd naar Amsterdam gekoerst. In Amsterdam aangekomen weigerde de bekende, die eerder had gezegd dat de zaak grondig zou moeten worden aangepakt, hen te zien ("hij was volledig opgefokt", aldus de verdachten), waarna hij het tweetal telefonisch bedreigde en totale pa niek zich meester maakte over de verdachten. Na een ritje door de stad parkeer den ze de auto langs de Weesper- trekvaart. "Ik had op dat moment compromis willen sluiten. Ik wilde nog steeds een regeling tref fen over de hond", aldus een van de verdachten. Lubberts begon op dat moment volgens de verdachten "als een gek tekeer te gaan". Hierop vond een steekpartij plaats, waarbij het slachtoffer door ettelijke mes steken werd getroffen. Vervolgens werd hij, geboeid en nog levend, in het water gegooid, waarin hij ver dronk. Volgens de advocaten van de ver dachten kan moord niet bewezen worden. Zij vroegen om vrijspraak of, indien een veroordeling toch volgt, een aanzienlijk lagere straf dan door de officier geëist. De recht bank doet op 9 augustus uitspraak. Eind maken aan bruUdkkermythe LEEUWARDEN (GPD) - In het Fries Natuurmuseum te Leeuwarden is vanaf dinsdag expositie rond de al weken in de belangstelling staande bruikik ker te zien. Men laat hiervoor een levend exemplaar van ruim 20 centimeter groot overkomen uit het Noorder Dierenpark in Emmen. Het doel van de ten toonstelling is de geruchten die rond deze kikkersoort de ronde doen uit de wereld te helpen en duidelijkheid te geven over dit vraatzuchtige dier. De Amerikaanse bruikikker, of Rana catesbeiana, kwam af gelopen maand in het nieuws, nadat een vogelwachter in Fra- neker deze soort had gesigna leerd in bermsloten. Het dier kan 1 kilogram zwaar en 25 cen timeter groot worden, 1,5 ander halve meter ver springen en daarbij een hoogte van 1 meter bereiken. "Alles watje het beest voorzet eet'ie op", meent muse ummedewerker Fokkema. "Ge woonlijk eten kikkers insekten, spinnen, wurmen en schaaldie ren. Deze soort eet echter ook andere kleinere kikkers en een dekuikens. Je kunt het zo gek niet bedenken", aldus de muse ummedewerker. ROERMOND (GPD) - De 19-jarige studente uit Amstelveen, die ver dacht wordt van hulp aan IRA-le- den, blijft in bewaring. Rechter commissaris en raadkamer hebben bepaald dat zij in ieder geval nog een maand dagen vastgehouden mag worden voor nader verhoor. Ook de vordering om Paul Hughes, een van de drie IRA-verdachten, riog minstens een maand gevangen te houden, is door de raadkamer van de Roermondse rechtbank toe gewezen. De bewering van Hughes dat hij op 27 mei, toen de IRA-aanslag op de Australische advocaten in Roer mond werd gepleegd, niet in die plaats is geweest, meent het recher cheteam te kunnen ontzenuwen. Aan de hand van verscheidene ge tuigenverklaringen is de politie er vrijwel zeker van dat Hughes naar Venlo moet zijn gereden met de in Amsterdam onder de naam Holmes gekochte Opel Kadett hatch-back. Nadat de auto in Venlo werd ge signaleerd, werd anderhalf uur later een Mazda ontvreemd, die na de aanslag in Roermond als vluchtauto werd gebruikt. In de Mazda zijn, naast de vingerafdrukken van Hug hes en de andere IRA-verdachte Harte, ook de vingerafdrukken ge vonden van de in België gearres teerde Donna Maguire. De Amstelveense studente heeft uit onvrede over de werkwijze van haar advocaat mr. E. Geradts een andere raadsman genomen. Mr. Chr. Noordhuis heeft de president van de rechtbank in Roermond ge vraagd of hij de verdediging mag overnemen. De studente en haar fa milie hebben daarom gevraagd om dat zij vinden dat Geradts informa tie naar buiten heeft gebracht die in Amsterdam gevestigde Vereni ging Dienstweigeraars (VD) is niet verbaasd over de stijging van het aantal dienstweigeraars. Volgens hem heeft dat niet alleen te maken met "de recente ontwikkelingen in Oost-Europa". "Ook de toenemen de zorg voor het milieu speelt vol gens ons een belangrijke rol. Bo vendien zien steeds meer dienst plichtigen die militaire dienst, waar je je toch alleen maar verveelt, als een sta-in-de-weg voor hun eigen loopbaanplanning". Over de vraag, of mensen die op die gronden een beroep op de Wet doen, straks ook inderdaad als dienstweigeraar erkend zullen wor den, maakt men zich bij de VD niet al te veel zorgen. "In de Wet GMD staat, dat uitsluitend ethische (prin cipieel tegen geweld) en/of religieu ze gronden voor erkenning in aan merking komen. Wij wijzen dienst weigeraars er dan ook altijd op dat ze die gronden daarom in hun be roep moeten opnemen, al of niet in combinatie met andere redenen. Doet men dat, dan is erkenning doorgaans geen groot probleem". De VD hoopt, dat het stijgende aantal dienstweigeraars "bijdraagt aan het tempo waarin er op het ogenblik al in verschillende Eu ropese landen aan de dienstplicht wordt geknabbeld". "Ook in Neder land staat verkorting van de dienst plicht tegenwoordig op de politieke agenda. Als dat doorgaat, zou dat in ieder geval ook iets voor de duur van de vervangende dienst moeten betekenen. En ach, als je bedenkt dat momenteel van de 10 jongens er slechts 3 in militaire dienst gaan, dan moet je die hele dienstplicht misschien wel afschaffen". haar verdediging kon schaden en bovendien represailles t gevolg zou kunnen hebben. Zo is de afgelopen dagen bekend geworden dat de studente brieven heeft geschreven aan huizen van be waring in Nederland omdat ze op zoek was naar de verblijfplaats van een van de gearresteerde IRA-ver dachten. Mr Geradts, gewezen ad vocaat van de studente, heeft via een kantoorgenoot laten weten dat hij de kwestie van de brieven juist in de publiciteit gebracht heeft om haar onschuld aan te tonen. "Ie mand die voor de IRA zou werken, schrijft toch zeker geen brieven naar Justitie." Advocaat Noordhuis liet weten dat geenszins van plan is de komen de weken gegevens over de studen te te verstrekken. 'Migranten met premie gedumpt in Lelystad' LELYSTAD (GPD) - Een grote Ne derlandse gemeente heeft onlangs een 'flink bedrag' betaald aan een migrantengezin om naar Lelystad te verhuizen. Deze poldergemeente heeft de naam van de betrokken stad doorgegeven aan het ministe rie van Volkshuisvesting met het verzoek stappen te ondernemen. Dat zegt wethouder R. van der Mark (PvdA) van Lelystad in het vandaag verschenen blad 'Binnen lands Bestuur'. "Ik kan u verzeke ren dat de betrokken gemeente er problemen mee krijgt", aldus de wethouder die beweert dat veel meer gemeenten in ons land zich schuldig maken aan het betalen van een 'oprotpremie'. Volgens Van der Mark doen ge meenten dat om hun 'onwelgevalli ge woningzoekenden' als migran ten te bewegen zich aan te melden voor een woning in Leystad omdat daar vrij veel huizen leeg staan. De wethouder wijst er bijvoorbeeld op dat in gemeenten in zijn directe om geving, Dronten, Almere en Em- meloord erg lage percentages al lochtonen wonen. "Ik heb weieens gevraagd: hoe doen jullie dat? Maar dan krijg je geen antwoord". AMSTERDAM - Rechercheurs bekijken enkele camping gasflessen afkomstig uit een plezierjachtje in een haven tje aan de Amstel langs de Oudekerkerdijk. Een ander exemplaar ontplofte gisterochtend waardoor het vaartuig je zwaar beschadigd raakte. De opvarenden, die op dat moment lagen te slapen, moesten naar het ziekenhuis wor den afgevoerd. (f0to anp> Arron noemt Nederlands beleid zeer onvoorspelbaar AMSTERDAM (ANP) - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) verwacht dat de regering van Suriname nog dit jaar een nieuw be gin zal maken met haar aanpas singsbeleid. Dat beleid moet leiden tot een drastische sanering van de Surinaamse economie, waarna Ne derland weer bereid is de ontwikke lingshulp aan Paramaribo te hervat ten. Dat heeft de minister gisteren bij terugkeer uit Suriname gezegd. "De regering heeft mij het ver trouwen gegeven dat het de goede kant uitgaat", zo verduidelijkte de minister. De nieuwe start moet vol gens Pronk vooral betrekking heb ben op de ontwikkeling van een aanpassingsbeleid. Hij verwacht van de regering-Arron dat zij een daadwerkelijk begin maakt met de sanering van de economie. Neder land vreest dat anders nieuwe struc turele hulp in een bodemloze put verdwijnt. De minister wees op de noodzaak het begrotingstekort in Suriname terug te dringen, het ambtenaren- bestand in te krimpen en onrenda bele investeringen te beëindigen. "Zolang dat niet gebeurt, hoeft Su riname niet te rekenen op investe ringshulp uit Nederland", aldus Pronk. Tijdens zijn bezoek van vijf dagen was het de minister opgevallen dat de armoede in Suriname is toegeno men. "De economische situatie is zorgwekkend. De armoede is groot. Frans-Guyana en Paramaribo kam pen met een stroom vluchtelingen", zo zei Pronk. "Bovendien raakt de bevolking gedemotiveerd, gezien de lange rij wachtenden voor een vi- De minister is wel bereid hulp te geven aan projecten in niet-produk- tieve sectoren. Deze "sociale hulp" wordt wel van geval tot geval beke ken. Vooral projecten met betrek king tot onderwijs, volksgezond heid en de ontwikkeling van het binnenland zullen worden ge steund. De premier van Suriname, Henck Arron, noemt het Nederlandse ont wikkelingsbeleid zeer onvoorspel baar. Een dag na het vertrek van Pronk concludeerde Arron dat de ontwikkelingsrelatie tussen Neder land en Suriname sinds maart be paald wordt door de Tweede Kamer en niet meer door het onafhanke lijkheidsverdrag uit 1975. "Door de starre opstelling van Nederland is de speelruimte voor de Surinaamse regering vermin derd en loopt de democratie ge vaar", zo stelde Arron. Volgens de Surinaamse premier luidt de kern vraag of het verdrag uit 1975 onver kort moet worden uitgevoerd. Na het tweede beleidsoverleg tussen Nederlandse en Surinaamse ambte naren in februari van dit jaar is vol gens Arron dit oude akkoord op de helling komen te staan. Sindsdien heeft de Kamer de koppeling van ontwikkelingshulp aan aanpas singsbeleid bewerkstelligd, zo zei hij. "Daarom bestaat er nu tussen Pronk en de Surinaamse regering groot politiek verschil van inzich^", aldus Arron. In zijn lange uiteenzetting bena drukte Arron dat de noodzaak van een aanpassingsbeleid reeds lang geleden door de Surinaamse rege ring is onderschreven. "Maar wij bepalen het tempo en waarop", aldus Arron. LEEUWARDEN (ANP) - De politie korpsen van de Friese Waddenei landen hebben succes met het lik- op-stukbeleid dat deze zomer wordt toegepast. Uit de eerste ervaringen blijkt dat dit beleid effect sorteert, aldus de persofficier van justitie in Leeuwarden J. de Valk gisteren. De politie heeft reeds 63 zaken in het kader van de lik-op-stukrege- ling afgehandeld. Er is in totaal een bedrag van 15.000 gulden aan boe tes geïncasseerd. Daders van "re- creatiecriminaliteit" zoals vernie lingen, winkeldiefstallen, eenvou dige mishandeling en openlijke ge weldpleging kunnen strafvervol ging van hun misdrijf afkopen door een boete te betalen en de schade te vergoeden. De politie overlegt daar voor eerst met het Openbaar Minis terie in Leeuwarden. De politiekorpsen op de Wadden eilanden zeggen het effect van het lik-op-stukbeleid goed te kunnen merken. De vakantiegangers en de plaatselijke bevolking zijn bekend met de regeling. De meeste daders zijn bereid om de boete en de scha devergoeding direct te betalen. Op Ameland werden de meeste lik-op-stukzaken afgehandeld. Zes entwintig overtreders moesten in totaal een boete van 6.300 gulden betalen. Op Terschelling werden 22 mensen beboet en werd een bedrag van 4.220 gulden geïnd. Op Vlieland werden voor kleine criminaliteit 12 personen beboet (3.650 gulden) en op Schiermonnikoog drie (1.200 gulden). Ambassadeur DEN HAAG (GPD) - De 61-jarige dr. Klaus Citron wordt de nieuwe West- duitse ambassadeur in ons land. Hij volgt Otto von der Gablentz op, die ambassadeur wordt in Israël. Citron is op dit moment hoofd van de plan ningsstaf van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. Naar verwachting zal de nieuwe ambas sadeur eind van het jaar zijn werk zaamheden in Den Haag starten. Ci tron, die Duitse en Franse letter kunde studeerde, werkte als diplo maat eerder in San Francisco, New Delhi en Brussel. Van onze correspondent Tonny Meijcrman NIJMEGEN Een jonge Surina mer leunt futloos tegen een oude eik. De ogen, nog net zichtbaar on der de felrode pet, zijn flets. "Ik heb gevochten, alsmaar gevochten. Ik ben het zat. Als ik m'n ogen sluit, hoor ik nog steeds geknal". De klei ne junglestrijder is één van de ze ventig nieuwe bezoekers van Heu- mensoord, het bosrijke gebied ten zuiden van Nijmegen. Vorige week nog het kamp van achtduizend feestvierende en wandelende Vier- daagse-soldaten, nu toevlucht voor vele asielzoekers. Gemiddeld zestig vluchtelingen zoeken dagelijks hun heil in Neder land. Te veel voor WVC om ze op de gebruikelijke wijze op te vangen. Onder het motto 'beter in een tent dan op straat' fungeren daarom de negen legertenten als onderkomen voor de vreemdelingen. In afwach ting van vervoer naar een ander on derkomen zullen de vluchtelingen daar ongeveer vier dagen blijven. Een heel andere vierdaagse. Vanaf zes uur komen ze binnen. Soms in groepjes, vaak alleen. Zwe vend tussen hoop en wanhoop. Blij en terneergeslagen. Moe, hongerig en angstig. Alles spookt nog door de hoofden van de buitenlanders. Aar zelend betreden ze de tenten, gaan op de banken zitten en kijken voor zich uit. Haast wezenloos. Zoals één van de zes Roemenen die gezamen lijk de slagboom passeren. "Ik wil praten, maar nu niet. 't Is genoeg, ik ben moe". Zijn makker, handballer bij de topclub Steau Boekarest, is spraak- van Europa' blijven tot de vogels in plaats van de kogels in zijn geboor teland fluiten. Ook de jonge en knappe Palestijn wil geen kogels meer horen. "Ik kom uit de Gaza-strook, waar het geen leven is. Projectielen en ste nen vliegen je daar om de oren. Mijn broer is door het been geschoten en •ligt in een ziekenhuis. Zelf kan ik nergens heen. Ook niet naar Arabi sche landen, waar ze me gevangen zetten. Niemand helpt me". Uitvoerig vertelt hij vervolgens over zijn reis naar Nederland. Eerst met de boot naar Griekenland. Als verstekeling, dwars door alle Israë lische controles heen. Dan de tocht via Joegoslavië, Oostenrijk en Duitsland. "Steeds weer ontmoette ik vrienden die me verder hielpen". Een ein<Jje verderop maken een aantal soldaten lol. De Palestijn wijst in hun richting. "Lachende soldaten; kijk, dat heb ik me voor gesteld bij Nederland". Het contingent asielzoekers groeit gestaag. Tot verbazing van de jonge militair die deze avond de wacht houdt. "Ik dacht dat ze in één keer met een bus zouden komen", vertelt hij, terwijl hij voor de zoveel ste maal de slagboom optilt, dit keer zamer. We hebben meegedaan aan formaliteit is, kijken ze verbaasd, te man uit Zaïre. Op de tafel ligt het voor een legervoertuig. Op deze eer de demonstraties op het plein van "Nederland is toch gastvrij? Nou ja, dagblad Le Monde, ongelezen. Hij ste avond stromen zeventig mensen niet misschien vind ik wel een meisje liet Afrika en zijn gezin achter. Met binnen uit dertien landen. Wegge- de boot reisde hij naar Nederland, vlucht uit Somalia, Burkina en Ni- Uitgelaten maar voorzichtig verkennen de pas aangekomen asielzoekers de omgeving van het voormalige mili taire tentenkamp voor de Vierdaagse Heumensoord. doto anp> de universiteit. We voelen veilig onder het bewind van Iliescu. die met me wil trouwen. Of Daarom willen we in Nederland wo- schien krijg ik hier werk' nen. Is er in Nijmegen een goede handbalclub?" Als de Roemenen Spanning erop gewezen worden dat de hono rering van een asielaanvraag geen Twee kamers verderop zit een zwar- weg van de spanning in zijn land. geria. Uit de oerwouden van Zaïre Hij spreekt hakkelend en binnens- en Suriname. Uit Ghana, Pakistan, monds. Alleen woorden als 'stam- Sri Lanka en Israël. Weg van moe- menoorlog' en 'gevaarlijk' klinken dertje Rusland en uit het vlakke Po- duidelijk. Hij wil 'in het beste land len. Uit Iran en Joegoslavië. Man nen, jonge mannen vooral, en een drietal gezinnen. Jarenlang Morgen komt de volgende groep. God weet waar vandaan. Overmor gen opnieuw. Steeds opnieuw. Da gen, maanden en jarenlang. Vaak in verwachting van dingen die niet ge beuren zullen. De praktijk leert dat slechts één op de twintig asielzoe kers daadwerkelijk asiel krijgt. De rest gaat terug naar af. Voor de soldaten in Heumens oord is alles wat deze avond gebeurt nieuw. Opmerkelijk is hun vriende lijkheid en behulpzaamheid. Niets lijkt hen te veel om het de gasten van 'all over the world' naar de zin te maken. Ook de mannen van de ma rechaussee werken ontspannen en dat stelt de vaak uiterst nerveuze vluchtelingen zichtbaar op hun ge mak. Enige dissonant vormen nog steeds de constatina's, de rollen prikkeldraad. Bizarre barricades die het tentenkamp omzomen. Gis teren maakte de leiding van WVC en het leger zich daarover niet druk. "Die liggen hier nog van de Vier daagse toen ze dienden ter bescher ming van met name de Engelse sol daten. Als we dat aan de asielzoe kers vertellen, zullen ze er niet zo zwaar aan tillen", luidde de laconie ke toelichting. Nu zijn de rollen om gedraaid. Luitenant Vaessen, mede belast met de algemene leiding, zegt: "Het oogt inderdaad niet pret tig. We zullen het prikkeldraad mor gen of overmorgen vervangen door hekwerk".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3