'We zijn allemaal bekende Nederlanders' Fujimori laatste hoop van Peruanen Weinig oecumene bij doopsgezinden CIRKELS VRIJDAG 27 JULI 1 i REPORTAGE) GEESTELIJK LEVEN Een kleine duizend kilometer ten zuiden van Loch Ness was een mysterieus verschijnsel waargenomen. In een korenveld hadden zich cirkels gevormd uit neergeslagen aren. Waar cirkels zijnis ook Colin Andrews. Hij staat aan het hoofd van een organisatie die de geheimzinnige kringen al tien jaar bestudeert. Een verklaring is er nog steeds n ietmaar deze keer leken de voortekenen gunstig. Nog nooit tevoren waren er zoveel cirkels in een korenveld verschenen. Met in zijn kielzog een legertje binnenlandse en buitenlandse experts streek Andrews neer op de akkers van boer Johnathon King in Wiltshire. Ten overstaan van een menigte giechelende journalisten en andere nieuwsgierigen haalde hij een collectie appratuur tevoorschijn waarvan zelfs de BBC-cameraploeg even stil werd. Totale waarde: 3,5 miljoen gulden. Londen Cees van Zweeden Dr. Terrence Meaden meende dat de cirkels werden veroorzaakt door ronddraaiende dwarrelwinden, zogenaamde mini-cyclonen. Een collega veronderstelde dat zij het werk waren van demente egels die alsmaar rondjes liepen, hoewel een snelle rekensom leerde dat voor een beetje cirkel 40.000 demente egels nodig waren. Voorts was er een theorie die wilde dat de cirkels veroorzaakt zijn door de rotor van een helikopter. Dit leek heel plausibel, totdat een legerpiloot kwam uitleggen dat de heli dan wel ondersteboven moest vliegen, wat gewoonlijk leidt tot neerstorten. Andere geleerden filosofeerden over metersgrote hagelstenen, ronde gaten in de ozonlaag en tot dusverre onbekende paddestoelen. En er was ook een weet-aldie had ontdekt dat de verschijnselen steeds optreden bij archeologische plaatsen. Dit nu, stelde hij, duidde op het werk van daar rondwarende geesten. Maar Cohn Andrews, ae deskundige bij uitstek, zocht de oorzaak gewoon in het buitenaardse. De cirkels, zo sprak hij gestreng, waren boodschappen van een andere planeet. De avond was al lang over de velden gedaald en de wetenschappers waren in diepe slaap. Ver weg over de velden verscheen een lichtje. Eerst een, toen meerdere. En de lichtjes dansten. De verborgen infrarood-camera's van Andrews zoomden automatisch in op de geheimzinnige lichten, en de wetenschappers werden gewekt. Het was drie uur in de nacht, en in het korenveld zaten geleerden uit de halve wereld met ingehouden adem in de verte te turen. Was dit ET? De volgende morgen voor zonsopkomst was er al beroering in het tentenkamp. Op de plek waar de geheimzinnige lichten waren gezien, waren inderdaad nieuwe cirkels ontstaan. Maar terwijl journalisten en tv- ploegen in het kamp aankwamen, werden Andrews en de zijnen reeds door twijfels bekropen. In de cirkels lagen voorwerpen. Voorzichtig liep de processie naar de plek waar die nacht de UFO's waren geland. De voorwerpen bleken horoscoop borden (Made in Taiwan) te zijn. Een eindje verder werd nog een cirkel gevonden, in de vorm van een lachend gezicht. Een ernstig kijkende Colin Andrews sprak voor de BBC-microfoon: "Zo'n grap is misschien leuk voor 60 seconden. Daarna wordt zij heel vervelend. Deze grappenmakers hebben ons van ons werk afgehouden en een boel geld is verspild". Maar iemand op Mars moet heel hard hebben zitten lachen. Stichting waakzaamheid persoonsregistratie: DEN HAAG - Het is een griezelig idee datje aan de hand van compu terbestanden tot op de ziel ontleed zou kunnen worden. Want het staat ergens geregistreerd wanneer ie mand voor de laatste keer een vi deofilmpje haalde, zijn auto naar de garage bracht, een diner voor twee genoot of een specialistisch onder zoek in een ziekenhuis onderging. De vorig jaar ingestelde Wet op de Persoonsregistratie moet Nederlan ders beschermen tegen mogelijk misbuik van hun her en der opge slagen vertrouwelijke gegevens. Ie der bedrijf of instelling die over een geautomatiseerd persoonsbestand beschikt, had dat voor 1 juli aan de Registratiekamer in Den Haag moe ten melden. Helaas blijkt daarvan nog niet veel terecht te zijn geko- "Maar vooralsnog gaan we er van uit dat niemand dat uit kwade be doelingen heeft nagelaten", haast het hoofd stafbureau voorlichting A.J.J.T. Singewald van de Registra tiekamer zich te zeggen. "Er moet nog veel binnen komen. En ook niet iedereen behoeft zich te laten regi streren". Als je even goed nadenkt, schud je zo 50 overheidsinstellingen, be drijven en instanties uit je mouw die met zekerheid jouw gegevens in hun computer hebben. De stichting waakzaamheid persoonsregistratie gaat zelfs uit van zo'n 100 tot 130 verschillende bestanden waarin ie mand zou kunnen voorkomen. Zoals de overheid Linda van Dijk in een Postbus 51-spotje al liet zeggen: wij zijn allemaal bekende Nederlan ders. Bedreigend Ondanks dat het gros van de land genoten echt niets te ve'rbergen heeft, vindt bijna iedereen het bij zonder bedreigend indien een per soon of instantie met een druk op de knop ons complete leven uit de printer kan laten rollen. Dus kwam vorig jaar na 2 decennia discussie de Wet op de persoonsregistratie. Waar die gegevens van al die Ne derlanders ook zijn opgeslagen, bij de Registratiekamer in Den Haag in ieder geval niet. "Nee", lacht Singe wald, "bij ons staat die supercom puter niet. Wij registreren alleen bij welke bedrijven en instellingen ge automatiseerde bestanden met per soonsgegevens aanwezig zijn. Op dit moment hebben we er al 11.000 binnen. Dat is nog maar het topje van de ijsberg. Maar er zijn onlangs nog een kleine 45.000 formulieren de deur uit gegaan". "Naar schatting bestaan er in Ne derland tussen de 0,5 en 2 miljoen verschillende computerbestanden met gegevens over personen. Dat die voor die verplichte datum van 1 juli niet allemaal bij de Registratie kamer zijn gemeld, ligt echt niet al leen aan nalatigheid of onwil van het particuliere bedrijfsleven. Be drijven en instellingen kunnen na melijk een beroep doen op het 'be sluit genormeerde vrijstelling'. Een voetbalclub die de ledenadmini stratie uitsluitend gebruikt om eens in de twee weken het huisorgaan te versturen en jaarlijks de contribu ties te innen, hoeft zich niet echt druk te maken over de verplichte registratie. Als bedrijven en instellingen uit de particuliere sector niet onder de vrijstelling vallen, hadden zij voor 1 juli een formulier bij de Registratie- Elk bedrijf dat persoonsgegevens bijhoudt, moet dat melden. In de praktijk blijkt dat daarvan nog niet veel te recht is gekomen. (toto gpd> Toch zijn veel ondernemers lich telijk in paniek geraakt toen zij uit publicaties vernamen dat de be standen per 1 juli geregistreerd moesten zijn en dat op het niet na komen van de regels uit de wet op de persoonsregistratie een boete van 10.000 gulden of zes maanden cel in het vooruitzicht werd gesteld, registratieformu- "Volgens ons heeft er wat stand in te vullen. De Registratieka mer wil bij voorbeeld weten met welke sectoren welk doel het bestand is opgezet, ook dan zullen sectoren zich hebben aangemeld missen. Maar niet onmiddellijk hoe de gegevens worden verzameld met sancties schermen. Het is goed en naar welke gegeven de interesse mogelijk dat er in die gevallen een uitgaat, hoe de persoon in kwestie beroep is gedaan op de vrijstelling, inzage in het bestand kan krijgen en Of het blijkt dat uit onwetendheid hoe eventuele correcties uitgevoerd verzuimd kunnen worden. lier aan te vragen. We zijn zeker niet voorlichting geschort", zo meent Sancties i plan het Nederlandse bedrijfs leven tegen ons in het harnas te ja- "We zijn nu nog druk bezig met de gen. Daar waar goede wil is, zullen verwerking van alle gegevens", ver- wij dat zeker honoreren". Ketelaar van de stichting waak zaamheid persoonsregistratie. "Wij hebben de afgelopen dagen diverse telefoontjes gekregen van ongerus te ondernemers. Het lijkt erop dat de voorlichting over de verplichte registratie vooral bij het midden- en kleinbedrijf niet goed is aangeko men. Wij hebben niet het idee dat veel mensen zich aan die registratie onttrekken. Er is gewoon een grote groep ondernemers die hierbij van toeten nog blazen weet. Het vergt namelijk toch nog wat uitzoekwerk om te bezien of je je bestand al dan niet moet laten registreren". Vrijstelling "Als blijkt dat je onder de vrijstel ling valt, betekent dat niet dat je ge lijk van alles af bent", waarschuwt Ketelaar. "De wet op zich blijft van toepassing. Het blijft bijvoorbeeld ook in het geval van vrijstelling ver plicht om de doelstelling van het be stand te omschrijven. En je mag niet meer gegevens registreren dan strikt voor het doel noodzakelijk is. Het bestand mag ook niet voor een ander dan dat doel worden aange wend". "De overheid ging voor de invoe ring van de wet ervan uit dat zeker 80 procent van de bestanden in Ne derland onder de genormeerde vrij stelling zou vallen. De in Amster dam gevestigde stichting waak zaamheid schat echter dat hooguit de helft daarvan gebruik kan ma ken. Want als in het personeelsre gister van een bedrijf -normaal ge sproken vrijgesteld van registratie- ook zoals heel gebruikelijk is, gege vens over sollicitanten worden op genomen, is er wel degelijk een regi stratieplicht. Ketelaar: "Wij zijn daarom teleur gesteld dat er nu nog maar zo wei nig aanmeldingen binnen zijn. Het is met 11.000 wel erg mager. Voorlo pig laten wij de zaak echter nog op zijn beloop. De wet is per slot van rekening nog maar een jaar in wer king. Maar als het over een halfjaar niet veel beter gesteld is, zullen wij wel van ons laten horen". Van onze correspondent Rob Sprenkels MEXICO-STAD - Heeft Peru nog toekomst? De uit Japanse ouders geboren Alberto Fujimori moet morgen, tijdens zijn officiële beëdi ging als staatshoofd van het Zuidamerikaanse land, een eerste antwoord geven. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Fujimori is de laatste hoop van de Peruanen, die het vertrouwen in traditionele poli tici verloren. De vertrekkende Alan Garcia laat het land achter aan de rand van een definitieve afgrond. De staat is bankroet en de schatkist is leeg tot op de bodem. Honderden fabrieken hebben de afgelopen jaren hun deu ren gesloten. Gauw driekwart van de arbeidsactieve bevolking maakt deel uit van de zogenoemde 'infor mele sector', heeft officieel geen werk. De met straatventers over woekerde hoofdstad Lima is uitge groeid tot één grote 'winkel van Sin- kei'. Meer dan de helft van de 22 mil joen Peruanen, 55 procent om pre cies te zijn, leeft in 'extreme armoe de'. De leegloop van het achterge stelde platteland naar de grote ste den heeft sinds het begin van de ja ren tachtig een extra duw in de rug gekregen door de opkomst van link se guerrilleros. Hun strijd met het regeringsleger heeft inmiddels al voor meer dan 20.000 doden ge zorgd. En op het ogenblik staat meer dan de helft van het land on der militair gezag. Hoe de morgen 52 jaar wordende Fujimori die chaos wil ordenen, blijft een vraagteken. De Japans ogende landbouwdeskundige ver overde het presidentschap immers vooral door te vertellen wat hij niet zou gaan doen. Hij versperde op die manier de weg aan de vooraan staande schrijver Mario Vargas Llo- sa en diens economische schokthe- rapie. Maar nu het uur van de waar heid aanbreekt, lijkt ook Fujimori naar drastische economische maat regelen te grijpen. De euforie, waarbij hij zijn overwel digende stembusoverwinning van anderhalve maand geleden opdroeg aan het altijd verdrukte voetvolk, is voorbij. Wat de Peruaanse Japan ner nu precies wil, is nog altijd niet duidelijk. Maar de eerste indicaties zijn er wel. Fujimori heeft het zelfs al gehad over een complete 'perest- roika'. In de praktijk zal dat onder meer neerkomen op het afschaffen van de enorme staatssubsidies. Dezen maakten tal van eerste levensbe hoeften als water en licht en brood en rijst de afgelopen jaren voor de meeste Peruanen nog min of meer betaalbaar. Om de klap bij de aller armsten op te vangen, moet er in principe ook een soort van sociaal noodfonds komen. Waarmee Fujimori een dergelijk fonds wil financieren is echter on duidelijk. Wellicht met de door hem aangekondigde belastingen, vooral op woekerwinsten, maar die zijn voorlopig nog niet geïnd. Of wel licht met de ook al aangekondigde 'reële prijs' voor benzine en andere brandstoffen. Of moet het soms met de verkoop van niet rendabele staatsbedrijven? Vorige week haakten plots zijn belangrijkste economische advi seurs af. "Om de nieuwe president alle beslissingsvrijheid te geven", aldus hun nogal dubbelzinnige taal in een open brief aan de natie. De linkse partijen die vorige maand zijn kandidatuur steunden, hebben Fujimori inmiddels be schuldigd van van 'verraad aan de kiezers'. Ook binnen zijn eigen par tij, Cambio '90 - een beweging die vooral steunt op evangelische sek ten en belangenorganisaties uit de informale sector - is de nodige on rust uitgebroken. Pragmatisch rechtse partijen die bij de verkiezin gen zijn tegenstander Vargas Llosa steunden, Carlos Hurtado Miller, benoemd als zijn toekomstige pre mier en minister van economische zaken. "Maar", zo probeerde hij ver ontschuldigend, "mijn regering wordt pragmatisch, niet ideolo gisch". En ook: "Met hulp uit Japan zullen we Peru uit het slop halen". Veel Peruanen hebben steeds meer moeite om dergelijke beloftes te geloven. Begin deze maand, na zijn reis naar Japan, kwam Fujimori immers met lege handen terug. Veel sympathie had hij gekregen, dat wel. Maar voordat er echte financië le injecties komen, zal ook de nieu we president het eerst eens moeten worden met instellingen als het In ternationale Monetaire Fonds en de Wereldbank. Heeft Peru nog toekomst? Fuji mori krijgt morgen van Alan Garcia een gigantische sociale tijdbom in handen gedrukt. En terwijl die bom verder tikt, ligt ook het Peruaanse leger op de loer. Vooral binnen de marine bestaat er de nodige weer stand tegen het feit dat een 'Aziaat' de absolute opperbevelhebber wordt. De eerste de beste gelegen heid zal worden aangegrepen, heet het binnen diplomatieke kringen. Fujimori staat voor een bijna onmo gelijke opgave. 21 Een nieuwe morgen een nieuw adres. De angst en de wanhoop waarmee ik mijn speurtocht was be gonnen raakten op de achtergrond. Ik begreep nu ook niet zo goed waar om ik Berts raad had opgevolgd. Al mijn beweringen zaten vol gaten en een inspecteur met een beetje her sens zou ze al gauw met een stompje potlood hebben doorgeprikt. Maar ik was nog vrij en daarom nam ik aan dat Berts raad nog niet zo gek was geweest. In ieder geval was ik in een kringloop van gebeurtenissen verstrikt geraakt en ik moest nu ver der meedraaien. Er zat voor mij niets anders op. Ik kreeg het gevoel dat ik met mijn dagelijks werk bezig was, zoals een verzekeringsagent die een opgave van te verwerken adressen had gekregen. Ik haalde het boekje te voorschijn en las het adres dat ik moest bezoe ken hardop om het goed te onthou den. De laatste tijd had ik last van vergeetachtigheid. "Maar toch niet zo vergeetachtig dat ik me niet meer kan herinneren of ik een volronde afperster met een mes koud heb gemaakt", zei ik grim mig. Ik had nu het gevoel of krach- EEN AVONDJE STAPPEN I Gerben Hellinga ten buiten me om me probeerden wijs te maken dat mijn hersens aan ernstig verval leden. Ik werd weer onrustig. Er was iets met dat boekje aan de hand, iets waarvan ik de betekenis voelde maar waarvan de aard me ontging. Toen drong het tot me door. Ik vloek te, uit wanhoop dat ik het niet eer der had ontdekt. De adressen waren in twee soorten handschrift opgete kend. Het eerste was duidelijk van een vrouw, helder, goed leesbaar en weinig oorspronkelijk: als van een schoolmeisje, met afwisselend dun ne en dikke halen en ferme hoofdlet ters. De punten op de i waren scher pe lijntjes geworden, als speerpun ten. Het andere schrift was sneller, onduidelijker, ook slapper van vorm. De uiteinden van de woorden gleden allemaal naar beneden alsof de schrijver de moed al had opgege ven voor hij de zin had kunnen af maken. Het eerste schrift moest van Karin de Leeuw geweest zijn. Opvallend was dat de schriften in het begin door elkaar voorkwamen, zelfs op één bladzij en- dat pas op de helft Karin aleen aan de pen was ge weest. Ik merkte nu ook dat er ergens een blaadje was uitgescheurd; haastig, met grote rafels. Zou de inspecteur dat ook niet hebben gemerkt, vroeg ik me nu af. Dat zou de oplossing zijn voor het vraagstuk waarom ik nu nog vrij rondliep. Was het mogelijk dat hij me als een soort lokaas gebruikte? Maar ik kon me niet meer herinne ren dat hij het boekje lang genoeg in handen had gehad om het door te bladeren. Alles was zo snel gegaan dat mijn geheugen alleen de grote lijnen had kunnen verwerken. Ik keek nog even om me heen en werd me weer bewust van het merk waardige feit dat Lizzy's hoofdkus sen was verdwenen. Ze was er erg aan gehecht, want ze had last van migraine en beweerde dat ieder an der soort kussen haar hoofdpijn be zorgde. Dit was een duur, dubbel- dons kussen. Ze nam het altijd mee op reis en om niet te vergeten het bij vertrek weer in te pakken had ze er een groot, rood koord aan gebonden dat ze met het andere einde aan haar koffer vastmaakte. Ze had zich in Zwitserland nog zo'n kussen aan geschaft, had ze me eens verteld. Ie mand moest het dus nu meegenomen hebben. Voor zover ik konn nagaan was er verder niets uit de kamer ver dwenen, zeker niet iets van waarde. ede veld!Ik haalde mijn schouders op. Er was vast een redelijke verkla ring voor te vinden, maar nu had ik genoeg te doen en wilde ik er verder niet over nadenken. Het adres dat ik mezelf voor be zoek had opgelegd lag in een klein steegje achter de Wallen die om streeks deze tijd bijna verlaten wa ren. Er zaten nog enige vrouwen in de etalages, klaar voor vroege vo gels, maar ze deden weinig opge wekt. Misschien zagen ze me niet voor vol aan of straalde ik uit wat ik was: een trouwe kantoorbediende en een fatsoenlijke echtgenoot. Het straatje was vies en hobbelig alsof het gescheurde asfalt op de oor spronkelijke keien was gestort. Si naasappelschillen, stukken nat plastic en condooms lagen overal,. Nummer zeventien bleek een boek handel te zijn. Er lagen wat romans over veschillende soorten van seksu ele bedrijvigheid ordeloos ver spreid, maar voor het merendeel was de uitstalling gevuld met dikke boeken over geheime wetenschap pen. De pui was fel geel en rood geschil derd. Uit de etalage staarde een groot oog me aan. Ik herkende het. Lizzy had zich altijd een beetje met occulte zaken ingelaten. Ze las de as trologie-ni brieken, vroeg aan ieder een die ze voor het eerst ontmoette wanneer hij jarig was en knikte diepzinnig als ze met zichzelf over een was gekomen dat de eigenschap pen van een Maagd zichtbaar wa ren in het gedrag van degene die on der dat sterrebeeld was geboren. Ze beweerde ook dat ze in een vroeger leven een hofhoer van een Egypti sche farao was geweest. Teneur op Wereldcongres in Amerika: WINNIPEG (ANP) De oecumene is binnen de Doopsgezin de wereldbroederschap nog een heel teer plantje, zo blijkt tij dens het Wereldcongres dat dezer dagen in Winnipeg (VS) plaatsvindt. Het is al heel wat dat er op een Doopsgezind Wereldcongres een werkgroep over oecumenische vragen is, zei de Haarlemse predi kant en seminariedocent A. G. Hoekema. Dat duidt op een grote re openheid. Maar het waren vooral Europeanen en enkele niet-Doopsgezinde Noordameri kanen die er het woord voerden. Tot conclusies kwamen de rond veertig deelnemers niet. Enerzijds werd er gepleit voor een grotere oecumenische be trokkenheid, anderzijds werd ge wezen op het gevaar dat de Doopsgezinde identiteit verloren zou gaan bij een oecumenische fusie. "Dat duurt nog wel duizend jaar", zei de Amerikaan Thomas Finger. Alleen de Noordduitse en Ne derlandse Doopsgezinden zijn lid van de Wereldraad van Kerken. - Paus Johannes Paulus II. Paus waarschuwt religieuzen voor marxistische visie VATICAANSTAD (CIC) - Paus Johannes Paulus II heeft de reli gieuzen in Latijns Amerika ge waarschuwd voor een marxisti-, sche uitleg van het armoedepro bleem. Religieuzen kennen terecht grote betekenis toe aan de keuze van de RK Kerk voor de armen, maar dat mag niet gepaard gaan met een keuze voor 'enkele be- vrijdingstheologieën' en een poli tisering van het kloosterleven, schrijft de paus in een brief. Aanleiding is de herdenking van 500 jaar evangelisatie van La- tijns-Amerika in 1992. De vereni ging van Latijnsamerikaanse reli gieuzen (CLAR) heeft onder druk van het Vaticaan het speciale ca techeseproject Palabra y Vida (woord en leven) voortijdig moe ten stopzetten. In dit project werd de ontdekking en kerstening van Latijns-Amerika gezien vanuit het standpunt van de 'slachtof fers'.' De paus is heel wat positiever over de ontwikkelingen na 1492 dan het CLAR-project. Hij noemt de evangelisatie van het conti nent 'alles bij elkaar genomen po sitief. Bovendien waarschuwt hij ervoor dat het geloofsgetuigenis van de religieuzen niet moet wor den beïnvloed door 'versmallen de interpretaties van het Evange lie'. Minder christenen in DDR dan altijd werd aangenomen BERLIJN (KNA) - Het aantal christenen in de DDR is ongeveer eenderde minder dan tot nu toe door de kerken zelf werd aange nomen, zo blijkt uit een onder zoek van het instituut voor soci aal onderzoek in Oost-Berlijn. Bij een opiniepeiling, die in mei dit jaar werd gehouden, gaf 21 procent van de ondervraagden op lid te zijn van de Evangelische Kerk. Bij de Rooms-Katholieke Kerk was 3,6 procent aangeslo ten. De beide grote kerken publi ceerden eind vorig jaar cijfers over hun ledental in 1986. Van de 16,3 miljoen inwoners van de DDR zou 30,7 procent evange lisch zijn en 6,3 procent rooms-ka- tholiek. Het totaal aantal christe nen zou meer dan 6 miljoen zijn. Maar volgens de peiling van het instituut voor sociaal onderzoek zijn waarschijnlijk minder dan 5 miljoen Oostduitsers bij een kerk aangesloten. Mgr. Karl-Heinz Ducke van de Oostduitse bisschoppenconfe rentie is niet verrast over de nieu we cijfers. Volgens hem geven ze een beter beeld van "de feitelijke identificatie met de kerk" dan de cijfers van de kerken zelf. De on derzoekingen van de kerken wer den altijd onder moeilijke om standigheden uitgevoerd. Enkele andere Doopsgezinde Broederschappen zijn lid van de nationale Raad van Kerken. Al leen de Baptisten Wereldfedera tie en de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken WARC hebben deze week een groet naar het congres in Win nipeg gezonden. Eerder deze maand heeft de Conferentie van Doopsgezinden in Canada na de Nederlandse Doopsgezinden de meest open Broederschap niet eens een be sluit genomen over een voorstel om lid in plaats van waarnemer te worden van zowel de Canadese Raad van Kerken als de Evangeli sche Alliantie van Canada. De weerstand tegen het voorstel was echter te groot. Homoseksualiteit Op het Wereldcongres is meer ruimte gekomen voor homo seksuele en lesbische deelne mers. Moesten zij zes jaar geleden nog in een café bijeen komen, dit maal is er een werkgroep in alle openheid over dit onderwerp werd gesproken. Morgen houden homoseksuele congresgangers een gebedsdienst, overigens een ander gebouw dan het confe rentiecentrum. Het bestuur van het Wereldcon gres had pas na een discussie van vier uur het besluit genomen deze werkgroep toe te laten. Met uit zondering van Nederland ligt dit onderwerp bij de Doopsgezinden erg gevoelig. De Amerikaan Keith O. Schrag, die na 25 jaar huwelijk enige tijd geleden voor zijn geaardheid uit kwam, schetste de situatie bij de Noordamerikaanse Doopsgezin den. Bij handopsteken werd dui delijk hoe het thuisfront er over dacht. Van de 120 aanwezigen zei den 15 dat in hun gemeente ho moseksualiteit volstrekt werd af gewezen. Voor 60 gold dat in hun gemeente het bestaan van homo seksualiteit werd erkend maar dit niet openlijk mocht worden be leefd. 15 zeiden dat er zowel posi tief als negatief werd gedacht ter wijl 30, onder wie nogal wat Ne derlanders, meldden dat in hun gemeente homoseksualiteit volle dig werd geaccepteerd. Grieks-katholieken in Roemenië kregen slechts drie kerken WENEN (KATHPRESS) - De met Rome verbonden Grieks-Ka tholieke Kerk in Roemenië heeft op dit moment nog maar 3 van de 1800 kerken die ze van de Roe meens-Orthodoxe Kerk opeist, teruggekregen. Dat zegt de secretaris van de Grieks-katholieke bisschop van Oradea in Transsylvanië, dr. loan Marin Malinas. De Grieks-Katho lieke Kerk, die een byzantijnse ri tus volgt en ongeveer 500.000 le den telt, werd in 1948 door de communistische regering verbo- den en gedwongen op te gaan in de Roemeens-Orthodoxe Kerk. In april dit jaar sloten leiders van de Grieks-Katholieke Kerk onder zware druk van president Ion Iliescu een compromis met de orthodoxe kerk over de terugga ve van de 1800 kerken die voor 1948 bij haar in gebruik waren. Beide kerken zouden commissies instellen die 'concreet en van ge val tot geval' zouden nagaan, welk gebouw aan welke kerk toe behoort. De orthodoxe kerk houdt ech ter volgens Malinas uitvoering van dit compromis tegen, hoe de leiding van de Grieks-Katholieke Kerk ook aandringt. Deze kerk is daarom gedwongen haar samen komsten te houden in parken, sta dions of woningen van particulie ren. Ook worden priesters die naar de katholieke kerk willen overgaan, geïntimideerd. Mariale informatiewagen. De rk stichting Koningen van de Vre de, die zich tot taak heeft gesteld de Mariaverering te bevorderen, zal met de zogenoemde Mariale informatiewagen deze regio be zoeken. Donderdag 2 aug. staat de wagen in Roelofarendsveen Noordplein), dinsdag 7 aug. in Hillegom (H. Dunantplein) en woensdag 8 aug. in Lisse ('t Vier kant). Belangstellenden kunnen van half tien tot vijf uur bij de wa gen terecht. In Lisse zal ook het rozenkransgebed gebeden wor den (om half twaalf en drie uur). Ds. Smaling. De hervormde ds. G. F. Smaling, die onlangs af scheid nam van de gemeente van Rijnsburg, zal zondag intrede doen in de wijkgemeente Mare- kerk van Leiden. In de dienst van tien uur wordt hij door zijn schoonvader, ds. P. van den Berg (Woerden), bevestigd, terwijl hij in de dienst van vijf uur intrede doet. Beroepingswerk Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Vrouwenpolder drs. A. Buursma kand. Winsum. Nederlands Geref. Kerken: beroep baarstelling drs. K. Holwerda, Mean der 19, 9951 VD Winsum, tel. 05951- 3708.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2